Spaland kan van start Tweede weg naar Schiedam- Noord SDhei Slopers vergissen zich in gebouw ^TAPIJTEN" MEMIDOR4DO VLAARBINGS DABBLA1 SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Provincie trekt bezwaren in; in herfst eerste paal Holbewoners buren van wagenmensen Winkeldief Paal omver Brommer tegen politieauto Werkloosheid daalt Spoorbaan ondertimneld r 1 Politie grijpt dief na sprint GS beslist deze maand over plaats transport centrum Bredere weg naar industrie gebied 40% KORTING Niet dependance Casimir, maar Van der Bruggen-ulo gesloopt WHBIWEe Regionale redactie; Brede Havenstraat 6, 3131 BC VI aard in gen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: OtO-4343229, 4352Q66, 4350557 - sportredactie: 4345209 DONDERDAG 9IUNI 1988 PAGINA 17 Schiedam—In Spaland gaat ko mende herfst de eerste paal de grond in voor een wijk, die over zes a negen jaar uit ongeveer 3500 woningen zal bestaan. Pro jectontwikkelaar Peter Stok uit Breda bijt het spits af met de fun damenten voor 200 koopwonin gen nabij de Harre weg. Hij zal op de voet worden gevolgd door het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten, dat momenteel de laat ste hand legt aan het papieren voorbereidingswerk. Het laatste obstakel, dat woning bouw In Spaland in de weg stond, werd dinsdag opgeruimd. Toen herriep de provincie Zuid- Holland haar besluit van 2 juni 1987 om geen goedkeuring te hechten aan de plannen van de gemeente Schiedam. Een beroep van de gemeente Schiedam, dat nog steeds bij de Kroon lag, werd daarmee ongedaan gemaakt. Provincie en gemeente stonden weer op één lijn. Een dag later postte de provincie brieven aan de ministers Nijpels (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu) en Smit- Kroes (verkeer en waterstaat). Daarin werd de bewindslieden een bijdrage gevraagd van in to taal 530 müjoen voor drie grote bouwlokaties: 's-Gravenland in Capelle, de Kop van Zuid in Rot terdam en Spaland-West in Schiedam. Ongeveer 30 miljoen daarvan was bestemd voor de woningbouw in Spaland. Met beide ministers was al eerder uitvoerig gecorrespon deerd, met name over Spaland, want de nabijheid van luchtha ven Zestienhoven vormde een ander, niet te verwaarlozen ob stakel; 400 van de eerste 2100 ge plande huizen zouden te dicht in de aanvliegroute liggen, en de overheid stond woningbouw in zo'n lawaaigebied niet toe. Milieuvriendelij k Dezelfde overheid heeft nu be slist dat het wel zal meevallen met de geluidhinder. Volkomen stil zal het in de zuidoostelijke hoek van Spaland niet worden, maar volgens wethouder Chris Zijdeveld (stadsontwikkeling) is het lawaai niet zodanig dat Schiedam maar liever van wo ningbouw afziet. Hij weet zich geruggesteund door de provincie en door minister Smit-Kroes. En door het economisch belang, want zonder die laatste 400 hui zen wordt de grondprijs van de overige woningen erg hoog. Trouwens, zegt Zijdeveld, na 1990 mogen bepaalde vliegtuig types, die nu nog veel herrie ver oorzaken, niet meer de lucht in. En bovendien zijn er plannen om de start- en landingsbaan van Zestienhoven te verleggen, waardoor Spaland buiten de Ja- waaizone zou komen te liggen. Een ander milieu-aspect, de bodemverontreiniging, levert ook geen bezwaren meer op. Het havenslib, waarmee Spaland is opgespoten, wordt afgedekt met een circa 1,50 meter dikke laag schone grond, Dat zijn ettelijke decimeters meer dan in Woud- hoek op het slib werden gestort. Bang voor Steendijkpolder-toe stand en 's lands grootste gif- wijk in Maassluis, die op een on afgedekte laag havenslib werd gebouwd hoeft niemand te zijn, verzekert Zijdeveld. Schiedam In de toekom stige wijk Spaland komen niet louter standaard-eenge zinswoningen. Het lijkt wet houder Chris Zijdeveld wel leuk de rijtjeshuizen hier en daar af te wisselen met alter natieve optrekjes. Bepaalde stukjes op de plankaart zijn daarom met bolletjes aange geven, en in die 'bolleijesge- bieden* mogen liefhebbers zelf een piramide, een bol- woning of een andere afwij kende woning gaan bou wen. Zijdeveld deed dit idee op tijdens een excursie naar Noord-Brabant vorig jaar, waar hij zich enthousiast be toonde over experimenten met piramides in Boxtel en bolwoningen In Den Bosch. Een 'charmante bolwoning' kan volgens Zijdeveld ge- woon bij een importeur be- steld worden, die het huis dan 'per post' aflevert. De 4 gemeente gaat er vanuit dat zich zeker zo'n 30 gegadig den voor een zelfbouwwo- ning zullen melden. De bolletjesgebieden zijn ook bestemd voor woonwa genbewoners. De gemeente was door de provincie ver plicht ook ruimte voor deze bevolkingsgroep in de nieu we woonwijk te reserveren. De plannenmakers gaan voorlopig uit van 15 staan plaatsen. Vlaardingen Een 20-jarige Vlaardinger is gisterochtend door de politie aangehouden. De man had uit een winkel aan De Loper 24 pakjes sigaretten ter waarde van negentig gulden meegenomen zonder deze te 2 be talen. -Na het opmaken van een proces-verbaal werd hij later op „de dag heengezonden. Maasland In de Diepenburch- straat in Maasland werd een Jan-» taampaal compleet onderstebo ven gereden door een vrachtau to, die er vervolgens vandoor ging. Omdat een voorbijganger het kenteken noteerde, kon de politie de bestuurder achterha len. Het ging om een 31-jarige Hagenaar. Hij heeft een bekeu ring gekregen. Vlaardingen Een bromfiets is gisteravond in botsing gekomen met een politiewagen. Het onge luk gebeurde omstreeks 20.20 uur op de kruising van de Adri- aan Pauwstraat en de Rotter- damseweg. De 16-jarige brom- fietser uit Vlaardingen verleen de geen voorrang aan de politie- wagen. Hierdoor klapte de bromfietser tegen de zijkant van de auto en vloog er vervolgens over heen. Met vermoedelijk een schouder uit de kom werd hij overgebracht naar het Holyzie- kenhuis. Ook de bestuurder van de auto moest daarnaartoe; hij kreeg glassplinters in zijn oog. Beiden konden na behandeling weer naar huis. Waterweg De werkloosheid in het Waterweggebied is in de maand april gedaald met 219 personen. In totaal staan nu nog §922 mensen als werkloos inge schreven op het arbeidsbureau. In de maand april vonden 162 mannen een baan, terwijl ïrf vrouwen aan de slag konden. Maassluis (-59), Schiedam (-49) en Vlaardingen (-69) lieten allen een daling zien. De werkloos heid nam het sterkst af bij de uti liteitsbouw, de metaalbewerkers enhetlandbouwpersoneel.Irtde sociaal-geneeskundige sector steeg de werkloosheid licht. In de andere sectoren stabiliseerde de werkloosheid zich. De wethouder wil van Spaland juist een visitekaartje maken, dat geen enkele twijfel laat be staan over Schiedams milieube wustzijn. Spaland wordt een groen dorp, waar sommige hui zen zijn afgedekt met grasdaken en de tuinen en perken heel wat breder zijn dan de 'hondepoep- strookjes' (aldus Zijdeveld) in andere wijken. Tropisch hard hout, chemische verfsoorten en andere milieu-onvriendelijke materialen worden geweerd, en door isolatie an de situering van de huizen op bet zuiden zullen de bewoners een minimum aan aardgas gaan verbruiken. Wat voorzieningen betreft zal de 2 buurt voornamelijk op Groe- noord en Woudhoek zijn aange wezen. Spaland krijgt waar- Brug wordt ook voor de Spalan- schijnlijk hooguit wat buurtwin- ders het dichtstbijzijnde ont- kels, Wijkgebouw de Blauwe spanrtingscentrum, voor onder- wijs moeten de kinderen naar Woudhoek. De tram daarente gen ligt binnen redelijke loopaf- Wat Spaland be treft 2"men Schie dam en de provin cie weer op één lijn. Wethouder Chris Zijdeveld en gedeputeerde Loudi Stolker be kijken de plan-' kaart. stand en wellicht krijgt Schie dam-Noord ooit zijn eigen spoor wegstation. Schiedam Er komt een tweede verbindingsweg tus sen Sehiedam-Noord en het centrum. Het geplande tracé loopt van de Zwaluwlaan via een nieuw te bouwen brug over de Poldervaart en een nog aan te leggen tunnel on der de spoorbaan naar de 's- Gra vel andse weg. De w de eerste plaats be doek net woon-werkver- keer tussen de noordelijke woonwijken, inclusief het toe komstige Spaland, en het indus triegebied 's-Graveland. Behal ve de industriepolder en de bin nenstad zijn straks ook de oprit ten van rijksweg 20 beter bereik baar voor inwoners van Sehie dam-Noord. De roep om een alternatieve rou te naast de huidige verbinding via de Churchill weg en de Nieu we Damlaan werd in Noord vooral sinds de ontwikkeling van Woudhoek steeds luider. Nu binnenkort in Spaland de eerste paal de grond in gaat voor een wijk met een dikke drieduizend woningen, kan met de aanleg van een tweede uitvalsweg niet langer worden gewacht Vermoedelijk begint de gemeen te rond 1990 met de aanleg. Het karwei zal zo'n vijfjaar gaan du ren. Over de uitvoering van het project moet nog overleg worden gevoerd met het ministerie van verkeer en waterstaat Vooral de tunnel onder de spoorbaan Delft-Schiedam stelt de wegen bouwers voor problemen: die kruising moet worden aange legd zonder dat het treinverkeer er hinder van ondervindt De weg gaat ongeveer 30 miljoen gulden kosten. Daarvan neemt het rijk ongeveer tien miljoen voor zijn rekening. Schiedam De Schïedamse po litie heeft vanochtend een 34-ja- rige man uit Capelle aan den ÏJs- sel kunnen pakken, die een in braak had gepleegd in de Kor- tingmarkt. De winkel bevindt zich in het Hof van Spaiand. De politie kreeg vanochtend om vijf uur een telefoontje, dat er in de winkel werd* ingebroken. Toen de politie ter plaatse kwam, klom de man met de ge stolen spullen op zijn rug uit een raam van de supermarkt Hij trok een sprintje toen hij de poli tie zag, maar die kon de man al snel in zijn kraag vatten. Het bleek dat de man uit de win kel enkele tientallen aanstekers en pakjes sigaretten had ont vreemd. De Dier Gedeputeerde Staten willen nog deze maand een beslissing nemen over de plaats van een groot regionaal transportcentrum. Het dagelijks bestuur van de provincie zal dit punt op de agenda zetten voor de verga dering van dinsdag 21 juni. Op het Provinciehuis is een in terne nota over deze materie ge produceerd. De betrokken gede puteerde Loudi Stolker (ruimte lijke ordening) wil over de in houd ervan echter op dit mo ment nog geen mededelingen doen. Na afloop van de Westlandse Wegendag in gebouw 't Centrum in De Lier sprak zij gistermiddag desgevraagd de verwachting uit dit onderwerp eind augustus in commissieverband te bespreken. In de tussentijd zullen alle be trokkenen naar hun mening worden gevraagd over het voor lopige keuze van GS. Dat betreft onder meer het bestuur van de stichting Transportcentrum Westland (STW), gemeenten en zonodig ook de reconstructie commissie Midden-Delfland. Intussen heeft ook het Samen werkingsorgaan Westland op dracht gegeven tot een lokatie- onderzoek. Hiervoor is een ex tern bureau in de arm genomen. De STW heeft haar huiswerk al lang gemaakt en wacht nu maar de uitkomsten van het provinci ale onderzoek af. De transpor teurs willen het liefste naar de Oude Cam^spolder in Maasland, tussen Coldenhovelaan, Heren laan en rijksweg 20. Zowel deze gemeente als de reconstructie commissie Midden-Delfland zijn daar echter fel op tegen. Er is ook sprake van een lokatie aan de andere kant van de rijks weg, direct ten noorden van de Maasslulsse bebouwde kom. Daarover zijn tot dusverre nog geen harde uitspraken gedaan. De provincie is het meest ge charmeerd van een transport centrum in de Wateringveldsche Polder, Dat vindt de STW duide lijk geen geschikte plek. (ADVERTENTIE) GRATIS VLOERBEDEKKING kil ittl wel geven wij tot op al'e bekende merken ros la DÉSSO-BEflGOSS-BONAPAfl TE TRETFOHO-KVT-SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORT ERE etc Grails vrijblijvend huisbezoek mei complete olalencolleclle AM tapiff«n GMTIS i DOORHEB. MzDERLAND ALLE TAPIJTEN Ie KEUS Tot 7 Jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken. I Door enorme voorraad aeon levertijden. Vraag altijd onze ofterie. óók voor KARPETTEN Wl| zijn beslist goedkoper dan anderen GORDIJNEN en VITRAGES (w.o. Ado. Gardtseite etc GRATIS GENAAID. Schiedam In het werkgele genheidsplan 1988 heet de pro vincie twee projecten in de regio Waterweg opgenomen. De ge meente Schiedam kan een subsi die van ruim een half miljoen gulden tegemoet zien voor ver betering vara de Westfranke- landsedijk en de Admiraal De Euyterstraat. Die twee wegen kunnen de drukte niet meer aan, sinds de bedrijfsactiviteiten zijn toegenomen rond de Wühelmi- nahaven, de Havenstraat en de Nieuwe Waterwegstraat. Boven dien is er onvoldoende parkeer gelegenheid. Het wegprofiel moet daarom worden aangepast. In totaal kost het project 3,3 mil joen gulden. Een deel daarvan wordt gebrokt om de capaciteit van de riolering ter plekke te vergroten. De gemeente had het werk gepland in de jaren 1991 en Deze dependance had uiteindelijk gesloopt moet worden. De slopers maakten echter een vergissing. t'-iCaq lol 9 l> i MaandagsgesKXen 1992, maar een goede ontsluiting van het havengebied blijkt eerder nodig te zijn. Bij het kar wei moeten zo veel mogelijk werklozen worden ingescha keld. Die voorwaarde heeft de provincie Zuid-Holland verbon den aan desubsidie. Het tweede project, de beroepsc- ducatie Nieuwe Waterweg- Noord, krijgt een kwart miljoen gulden van de provincie. Dit project is opgezet om langdurig werklozen beter te scholen, zo dat zij weer een kans maken op de arbeidsmarkt. Een ander doel is het vergroten van de oplei dingsmogelijkheden in de elek tra-, auto- en metaaltechniek, computertekenen, land- en tuin bouw en textiel. De kosten be dragen bijna twee miljoen gul den, geld dat wordt opgebracht door de gemeenten en enkele ministeries. Knelpunt was tot nu toe de aanschaf van apparatuur. Met de provinciale subsidie is dat probleem grotendeels opgelost. Vervolg vart de voorpagina. Vlaardingen-— Het was de bedoeling, dat een niet meer in gebruik zijnde dependance van scholengmeenschap Ca simir in Vlaardingen ge sloopt zou worden. Door de terugloop van het aantal leer lingen werd het gebouwtje niet meer gebruikt. Zonde om te laten staan. De ge meente wist er wel raad mee: slopen, die opstallen. Het liep even anders. Een onder aannemer uit Etten-Leur, inge huurd door het Vlaardingse sloopbedrijf A. Mol Zn, begon gistermorgen opgewekt aan het karwei. Eer» deel van het dak was al gesloopt, toen omwonen den argwaan kregen. Want de sloop van de Van der Bruggen school, daar was helemaal niets van bekend. Een telefoontje naar het stadhuis bracht uitein delijk uitkomst. De slopers hadden het verkeer de gebouw onder handen geno men. Niet het schoolgebouw van Casimir aan de Claudius Civilis- laan was ten prooi gevallen aan de slopersdrift, maar de leeg staande opstallen van de voor malige Van der Bruggen-ulo aan de Billitonlaan. Een foutje dus, dat gelukkig nog redelijk op tijd werd ontdekt. Een onthutste wethouder Arij Maarleveld toog direct naar de plek des onheils en constateerde dat de schade meeviel. De Van der Bruggenschool moet immers binnen afzienbare tijd dienst gaan doen als wijkcen trum voor buurthuis De Haven en ontmoetingscentrum West en de slopers waren gisteren dus wat al te voorbarig. „Een foutje dat maar eens in de twintig jaar voorkomt", aldus een woordvoerder van de dienst gemeentewerken. „De schade loopt in de duizenden guldens, maar het had nog erger kunnen zijn als buurtbewoners de ge meente niet hadden gewaar schuwd". Waar de fout nu ligt is de dienst gemeentewerken wel duidelijk: „De sloopdracht is verstrekt aan de firma Mol uit Vlaardingen. Zij hebben een onderaannemer ingehuurd om vast het nodige spul uit het gebouw te slopen. In de routebeschrijving is wat mis gegaan. In plaats van rechtsaf zijn de Brabanders linksaf ge gaan. Ze 2agen vervolgens de leegstaande Van der Bruggen school en dachten: hier moeten we zijn". De slopers van het bedrijf Chr. Mouwen uit Etten-Leur steeg het schaamrood naar de kaken, toen zij door ambtenaren van de gemeente op hun fout werden gewezen. De firma Mol uit Vlaardingen is inmiddels begon nen met het herstel van de scha de aan de Van der Bruggen school. „Het valt allemaal nogal mee. Er wordt meer ophef overgemaakt dan eigenlijk nodig is", aldus een zegsman van het bedrijf. „De schade wordt gewoon hersteld, niets aan de hand dus". Met de sloop van de dependance van scholengemeenschap Casi mir is inmiddels een begin ge maakt. (ADVERTENTIE) Doe 't: go deze zomer één of meer weken lekker luxueus logeren in een 5-sterren bungolowpork von Vendorodo in liet mooie Limburg: bungalowpark looliorst of Weerterbergen. Om te genieten von de zomer... en de vele verrassingen van Vendoiado. Prachtig gelegen bungalows met alle komfort fod, k!ewen-tv en open haard. Met volop wondel- en fretsmogelijkheden, uitgebreide ontspanningspragramme's voor jong en oud, gratis waterpret voor groot en klein met subtropisch gofelagbad, sensationele walerglijbaon en verwarmd buitenbad van ca. 32°C tóet midgetgolf, kinderspeelhuis, speeltuintjes, bowling, tennisbanen, souno en gezellige restaurants met vriendelijke Hooi direkt de folder bij V&9, ABN Bonk of D.-feizen. Nu ook bij de grote postkantoren. Of vraag 'm oan bij de Vendorodo Reserveringscenfrale: A/)A L LC LC LC r"n« vun<?totl9wir, UZU - O Oy 03 03 zo m W tor IS uur}.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1