Frans Hoogendijk is het slachtoffer van de rancune 'Kunst is wat plezierig is om naar te kijken' MfRWEKassüi HVK/Valerius- combinatie wil een stabiele toekomst New Reflex voor echte modernisten Marian Harent: 'Dat zou ik ook thuis willen hebben' Fietsen voor Kameroen Gorzense schaaknacht Turkse muziekavond Wolletjes in Holy wood Vrolijke Zuidbuurt Oudere cursisten Sport en spel Ziekenhuisgalerie: Cor Hollaars troetelkind M IBapak|agpfB Rotterdams Nieuwsblad 411 door RIK SAKKER Vlaardingen Enkele weken na de voor Frans Hoogendijk verrassende nederlaag tegen Haarlem mer Jan Dompeling in de verkiezingsstrijd tot voor zitter van de Judobond Nederland, blijkt de te leurstelling voor de Vlaardingse tapijthande laar minder groot dan hij aanvankelijk zelf ver wachtte. Toch was de klap die door 26 van de in totaal 50 kiesgerechtigde afge vaardigden van de zeven judodistricten die Neder land telt, niet gering. Men gaf de voorkeur aan een onbeschreven blad in ju- doland, nota bene pas drie maanden lid van de JBN, boven Frans Hoogendijk. Hoogendijk, die al sinds een jaar zitting heeft in het bondbestuur, sinds een bijna net zo lange periode belangeloos tijd stak in de werk zaamheden van het dagelijks be stuur ten einde zich zo goed moge lijk voor te bereiden op zijn taak als opvolger van voorzitter Henk van Oosten, werd om onduidelijke re denen weggestemd. En dat ten fa veure van iemand die hoegenaam- de géén affiniteit heeft met het judo. Een inmiddels gepensioneer de bijna-zestiger, die er naar eigen zeggen lol in heeft om zich op welk bestuurlijk gebied dan ook ver dienstelijk te maken. En die kans rook Jan Dompeling (57) ook met een toen hij begin dit jaar door Jaap Nauwelaerts d'Age werd be naderd met het verzoek of hij zich niet wilde opwerpen als tegenkan didaat voor de ter opvolging van Van Oosten door het bestuur voor gedragen Hoogendijk. De actie van Nauwelaerts d'Age nu, moet inder tijd een alarmscbel hebben doen rinkelen bij Frans Hoogendijk. Onder het mom van 'een verkie zing waarbij slechts één kandidaat voorhanden is, is geen verkiezing' werd Dompeling als kandidaat naar voren geschoven, gesteund door het college van dangraadhou- ders binnen de JBN. „Ik moet Nauwelearts d'Age om de een of andere reden op zijn ziel hebben getrapt", beseft Frans Hoogendijk. „En ik denk dat ik weet hoe. In de laatste maanden onder het bewind van Van Oosten heeft het bestuur een andere taak- ïnvulling gegeven aan het gezel schap van eerbiedwaardige hoog- gegradueerden. De verwijten van de mannen, die zich op een zijspoor voelden gezet, hebben zich kenne lijk ook op mij gericht. Maar de te genstrijdigheid die erin hun tegen actie zat. Het dangradencoilege wilde inspraak in judotechnische zaken en hebben nu een man aan het roer van de JBN gemanoeu vreerd die nul komma nul ver stand van judozaken heeft"! Wellicht de bedoeling van de ach terban van Dompeling, want diens onwetendheid vergroot slechts de macht van zijn adviseurs. Rancune De onvrede van het dangradencoi lege was echter niet voldoende om Frans Hoogendiik van de voorzit- tersstoel te houden. Daarvoor was rancune nodig. In 1984 stapte oud- wereldkampioene Anita Staps over naar de sportschool van de huidige heren-bondscoach Chris de Korte in Hoogvliet en voor die stap werd Hoogendijk verant woordelijk gesteld door de oud- trainer van Anita Staps, de Til- burgse sportschoolhouder Peter Ooms. Dat nu zou een rol gespeeld kunnen hebben ïn de verrassende voorkeur van de afgevaardigden van Noord-Brabant voor Jan Dompeling. Hoe anders valt te ver klaren dat Peter Snijders, de enige tegenkandidaat van Hoogendijk voordat Dompeling ten tonele ver scheen, zich terugtrok omdat hij zich door zijn eigen district (in principe zijn .achterban dus) niet voldoende gesteund voelde. En dat district was Zuid-Nederland (Noord-Brabant en Zeeland)'.. Of Jan Dompeling zijn plannen kan realiseren gedurende zijn driejarige ambtstermijn, blijft de vraag. De Haarlemmer is van zins om binnen afzienbare tijd het le denpercentage van de JBN met veertig procent op te schroeven. „Een loffelijk streven", aldus Hoogendijk, „een streven waarin hij van mij alle steun krijgt. Iedere judoka vaart wel bij een krachtige bond. Ais de ontwikkelingen die nu gaande zijn maar niet worden afgeremd. Ik vergelijk de JBN wel eens met een trein, waarbij het be stuur fungeert als locomotief. Het is niet in het belag van een. sportor ganisatie als de snelheid van die trein wordt afgeremd. Dompeling moet dus ook niet verwachten dat de trein zal remmen om hem in te laten stappen. Het is aan hem pm zich in korte tijd dusdanig in te werken dat hij in principe nog sneller rijdt dan de trein. Alleen dan kan hij hem trekken. Lukt hem dat, dan zal ik me in alle rust neerleggen bij mijn nederlaag!" door PAUL VAN DEN BOSCH Schiedam De handbalvereni gingen HVK (160 leden) en Valeri us (130 leden) verlaten met ingang van het komend seizoen kwantita tief gezien hun bescheiden plaatsje in de marge. Beide Schiedamse clubs zijn met een fusieplan geko men om naast de 'bolwerken' UVG en DWS een derde grote handbal vereniging te creëren. Het is de bedoeling dat de afdeling clubs per september onder één en dezelfde noemer gaan opereren. Voorlopig wordt de naam HVK/ Valertus-combi natie aangehou den, Behalve over de naam zal er op korte termijn ook nog geen defi nitieve beslissing worden geno men over het speelveld. Zowel de leden van HVK als van Valerius hebben op hun afzonderlijke le denvergaderingen hun voorkeur uitgesproken voor handhaving van hun huidige domicilie. Er zui len aan de afdeling sportzaken van de gemeente Schiedam twee bouwtekeningen en begrotingen worden aangeboden, waarna wet houder Luub Hafkamp, die in juni zal worden verkozen tot voorzitter van het Nederlands Handbal Ver bond, en chef-sportzaken Jan Tjasssens een definitieve keuze zullen moeten maken tussen de Joppelaan (HVK) of de Valerius- straat (Valerius). „Maar", zet Valerius-voorzitter Jan Teeuw een kanttekening, „als de gemeente voor de Joppelaan kiest, mag men niet van onze leden verwachten dat zij veel aan de ver bouwing gaan meebetalen. Zij zijn niet ten onrechte van mening dat er op de Valeriusstraat (achter scholengemeenschap Ter Schie in hartje Groenoord,, red) een goede en gloednieuwe accommodatie staat, Als de gemeente in dat geval met een paar ton over de brug zou komen, dan ziin er volgens mij weinig obstakels die een verhui zing van onze kant naar de Joppe laan in de weg staan." Toekomst Door middel van de fusie proberen HVK 'en Valerius hun toekomst veilig te stellen. Teeuw; „Alle clubs hebben te maken met een terug loop van de leden en wij zijn daar geen uitzondering op. Valerius is in de loop der tijd vrij veel jeugd kwijtgeraakt, waardoor er nauwe lijks meer sprake was van een i jeugdafdeling. Daarnaast is er na tuurlijk de vergrijzing. Zonder jeugd en met veel oudere leden, die toch ook eens ophouden met hand ballen, heeft een vereniging geen toekomst Dan kun je op een gege ven moment precies gaan uitreke nen wanneer de vereniging op houdt te bestaan." Vandaar dat Valerius, dat gedu rende vijf jaar nog Wiiton-Fije- noord heette en toen op het terrein van de scheepswerf zijn optrek had, toenadering zocht met het Kethelse HVK. „Beide verenigin gen sluiten vrij goed op elkaar aan", meent HVK-praeses Michel van Leeuwen. „HVK heeft rede lijk veel jeugd en een damesselec tie, waar extra aandacht aan wordt besteed. Valerius bestaat vooral uit een aardige herenselectie. Die twee factoren aan elkaar smedend, moei dat toch een gezonde vereni ging opleveren. Ronselen Teeuw en Van Leeuwen bena drukken dat de fusie geen protec tie tegen de grotere handbalbroe- dere uit Schiedam, UVG en DWS, tot doel heeft, hoewel de intonatie van de Valerius-voorzitter aan fel heid wint, wanneer dit punt ter sprake komt. „Het is geen primaire gedachte bij het aangaan van deze fuste, maar ergens speelt het toch wel mee. Er zijn tussen de besturen van de vier handbalclubs in Schie dam afspraken gemaakt. We zou den eikaars spelers met rust laten. Maar ondanks deze 'gentlemen- agreement' worden er door DWS toch leden van ons en ook van HVK benaderd. Je kunt het nooit helemaal voorkomen en we zullen ook zeker niemand tegenhouden om bij een betere club te gaan spe len, maar het is een schending van de afspraken. Scouten noemen ze dat, wij noemen het gewoon ronse len." Maar HVK/ Valerius-combïnatie (in de loop van komend seizoen zal dus een orginelere naam worden bedacht) zal geen concurrentie gaan vormen voor UVG en DWS, tiie zich de laatste seizoenen, wat de damesafdelmg betreft althans, naar de vaderlandse top hebben gespeeld. Van Leeuwen: „Dat is niet echt de bedoeling, nee. HVK is en blijft een recreatie verening. Voor prestatie-handbal hebben wij niet het juiste spelersmateriaal en zeker niet de vereiste mentaliteit in huis." i Marina Harent toont zich tevreden over haar ontwerp. De hoge smalle deuren die inéén vlak schuiven maken het dressoir zo bijzonder. Voor een leuke zondagmiddag én voor de Bangwa's: dat is het motto van een fietstocht, die zondag om twaalf uur van start gaat in de Gorzen. Doel van de tocht is geld bijeen te brengen voor een project, dat Schiedamse jongeren hebben uitgezocht in Fontem in Kameroen. Om de daar levende Bangwa-stam voor uitsterven te behoeden is met de hulp van een aantal vrijwilligers een ziekenhuisje gebouwd, waardoor de kindersterfte (toen bijna 80 procent) vooreen deel kon worden teruggedrongen. De tocht start bij de Heilig Hartkerk in de Lekstraat Met de zomer voor de deur maakt Het Zwarte Paard/Schiedam zich al op voor een midwinter spektakel én enkele andere evenementen, waarmee de snelgroeiende schaakvereniging nog meer leden probeert te trekken. Voor de langste nacht van dit jaar, 21 december, organiseert HZP de Gorzense schaaknacht in Klubhuis Zuid: non-stop schaken, de hele nacht door, en iedereen kan meedoen. Eerder in het jaar staat een toernooi op het program ma van de Zwarte Paarden tegen 65-plussers in dienstencentrum 4 Molens. De schaakvereniging bestaat dit jaar 65 jaar en wil daarom partijtjes spelen tegen schakende Schiedammers die minstens even oud zijn als de club zelf. Dat toernooi wordt ïn sep tember gehouden. In de Stadsgehoorzaal vindt vrijdag een Turkse mu ziekavond plaats. Voor de pauze treedt het ensemble Calcija op onder leiding van Wouter Swets. Het en semble bespeelt die avond circa 22 authentieke in strumenten. Na de pauze is het de beurt aan de Turkse Vlaardtn- ger Semih Arikan met zijn Grup Baris. Deze speelt traditionele en moderne Turkse mu2iek. Het pro gramma bestaat onder meer uit traditionele volks muziek en duetten. Aanvang van de muziekavond is 20.15 uur. Op het terrein van kinderboerderij Holywood worden zaterdag de gemeentelijke schapen gescho ren. Behalve het scheren zelf is ook te zien hoe met behulp van een spinnewiel de wol verandert in een stevige draad. Voor vijftig cent kan men een spintol- letje maken en een lege spinnen krijgen. Men kan ook een zakje ruwe wol of zelfs een hele vacht ko pen. Dat laatste kost twintig gulden. Het scheren op de boerderij aan de Amsterdamlaan duurt van twee tot vier uur, de toegang is gratis. Weer of geen weer houdt basisschool De Zuidbuurt vrijdag voor de achtste maal de Vrolijke Kermis. Net als andere jaren luidt dit feest voor de school het begin van de zomer in. De dag houdt in dat de kinde ren aan allerlei activiteiten kunnen deelnemen, zo als grabbelen, blikcoien en het kopen van snuiste rijen op de romme*. arkt. Het feesi aan de Prof. Teldersstraat begint om 9.30 uur en eindigt om ongeveer 14 uur. Wijkagent L. Buijnsters verricht om twaalf uur de trekking van een loterij. Met de opbrengsten van de versnaperin- i gen, loterij en de verkoop van oude spullen worden i zaken voor de school aangeschaft, zoals audio-vi- I sueel materiaal en buitenspeelgoed. In de expositieruimte van het Zonnehuis is tot 9 juli een expositie te zien van 60-plussers, die les hebben op de Vrije Akademie in Vlaardingen. Het werk be staat uit keramiek, tekeningen en schilderijen en is afkomstig van de groep ruimtelijke vorming. Deze ziet het als haar taak de kunstzinnige vorming van haar cursisten te begeleiden en te bevorderen. Zij geeft technische adviezen onder meer met als doel de cursist gebruik te laten maken van andere, meer moderne technieken. Op de expositie is door foto's en begeleidende tekst te zien hoe de groep werkt Het werk is tot 9 juli te zien in het Zonnehuis aan de Dillenburgsingel 5 in Vlaardingen, toegankelijk van dinsdag tot en met vrijdag van 10 uur tot 20 uur en op de andere dagen van 14 uur tot 20 uur. Voor het dertiende jaar staat Maasland de komende dagen in het teken van Sport en Spel. De opbrengst gaat naar Ghana, waar in het plaatsje Hkoranza een drinkwaterproject wordt aangelegd door de stich ting Orion (een afkorting van Orthopedie en Reva lidatie in Ontwikkelingslanden). Sport en Spel start vanavond meteen klaveijastoer- nooi. Vrijdag staan een bingomiddag en een disco avond op het programma. Het zwaartepunt van de activiteiten ligt op de zaterdag, op het parkeerter rein van MVV'27. In drie grote tenten zijn er kin derspelen, schoolbrandweerwedstrijden, mini-voet- bal, een springkussen, een paardentram, een poffer tjeskraam, barbecue, een prestatieloop, schaakwed strijden en het Maaslands kampioenschap stokhan- Ter afsluiting van Sport en Spel is er vanaf acht uur een feestavond, waarin ook de trekking van de gro te loterij is opgenomen. Vorig jaar leverde Sport en Spel 42.000 gulden on. vrijdag 10 juni Filmclub Schiedam, 'The secret of my success', 21.30 uur. zaterdag 11 juni concert Dorpskerk Kethel, twee Haagse koren, 20 uur. vrijdag 10 juni Vlaardlngs duo Jan John, in My Way aan de Oost havenkade. zaterdag 11 juni wandeiconcert Grote Kerk op klarinet en orgel, 15 uur. film Brewster's Millions [n Vredeskerk, 19 uur. zaterdag 18 juni film When a Stranger cait9, Triangel, 18.45 en 20.45 uur. donderdag 9 juni Film Blonde Dolly, Scftuur- kerk. 14 en 20,30 uur. vrijdag 10 juni bui tan con eert Maasskils- se Harmonie. Schuurhof, 19.30 uur. zaterdag 11 juni derde orgelconcert In se rie, door Even de Kwant, Immanuelkerk, 20.15 uur. Staelduindag in binnen- ad ter promotie van dat bos. postzegelruilbeurs Ko ningshof, 13 tot 17 uur. mlnt-playbackshow De Kern, voor kinderen tot en met 13 jaar, 14 uur. belaardbespeling Jan van de Zwart, Grote Kerk. 15 tct 16 uur. overzichtexpositie van Jan van Heel, ter gelegen heid van zijn 90e verjaar dag. Gemeentemuseum, 14 uur; tot 7 augustus. orgelconcert door Jaap Kroonenburg op het Garf el- sorgel [n de Grote Kerk, aanvang 20.15 uur. door MARI TIMMERMANS Schiedam „Ik vind het leuk om zo af en toe eens tussen de mensen op de tentoonstelling te lopen. Dan hoor je soms de merkwaardigste dingen: is dat nou kunst?Dat kan mijn kleine broertje ook en wat dat nou moet voorstellen weet ik niet, maar ik hoef het thuis niet aan de muur. Maar ook heel en thousiaste reacties of mensen die me later opbellen omdat ze iets willen kopen". Cor Hollaar (57) kent aan kunst geen verhe ven eigenschappen toe en mis schien praat hij er daarom zo gemakkelijk over. Kunst is wat mij betreft alles wat plezierig Is om naar te kijken", luidt simpelweg zijn definitie. Veertig jaar lang kende Schiedam de ambtenaar C.J. Hollaar als de man van de sociale dienst. „In die functie kreeg ik ook te maken met kunstenaars in de BKR en zo rolde ik erin". Op den duur ging men Hollaar als een autoriteit-in-de- kunst zien en bijna vanzelfspre kend werd hem het beheer over de ziekenhuisgalerie aangeboden. „Ik kende veel kunstenaars en ik dacht dat zo'n baéntje er nog wel bijkon". Hollaar ging vorig jaar in de vut en pas sindsdien vindt hij voldoende tijd voor 'zijn' galerie. „In veel ziekenhuizen wordt geëx poseerd en meestal zijn het kale ruimten die wel wat kleur kunnen gebruiken". Hollaar zegt verder dat het exposeren eigenlijk niet veel om het lijf heeft: afwisseling brengen in de keuze van exposan ten en het een en ander aan bevei liging doen. Zorg Relativeren past bij deze puffende, omvangrijke en goedlachse ex- ambtenaar, want even later blijkt toch hoe vaak hij op stap is voor de galerie en met hoeveel zorg hij de exposities inricht „Tegenwoordig ga ik het liefst eerst zelf bij de kun stenaar kijken, want een plaatje zegt vaak zo weinig. Op andere tentoonstellingen zie ik ook veel interessante dingen". Kunstlief hebbers kunnen Cor Hollaar dan ook ver van Schiedam signaleren, op zoek naar geschikte exposan ten. Toen Gemeenteziekenhuis en No- letstichting fuseerden, kreeg de kunstcommissie drie expositie ruimten. Eén in de polikliniek aan de BK-laan, één in de gang en één in de kantine van de oude Nolet- stichting. „Exposeren moet je met zorg doen. Op zaterdagmorgen is er niemand in de poli en kan ik rustig zo'n tentoonstelling inrich ten". Meestal schilderijen in de poli, ke ramiek in de vitrines en foto's in de gang. Hollaar heeft weliswaar een belangrijke vinger in de pap, maar eens in de zes weken geeft ook een kunstcommissie van het zieken huis zijn fiat aan zijn keuze. Opgevrolijkt Tot aan het eind van deze maand hangen in de polikliniek dieren- schilderijen van de Schiedamse kunstenaar Ton Tilman. „Dank baar werk is dat. De mensen zien direct wat het voorstelt. Het is dan misschien wel huiskamerkunst, maar het is wel populair". Aan de Stadhouderslaan hangen de kunst zinnige natuurfoto's van Gerard Spoor en die liggen al iets moeilij ker bij het publiek. Iri het ziekenhuis exposeren is vol gens Hollaar altijd plezierig. „Zie ke mensen worden er een beetje door opgevrolijkt en het personeel hoeft niet jéar in, jaar uit tegen de zelfde dingen aan te kijken. Ik weet niet hoe het in andere steden gaat, maar in Schiedam is er altijd veel animo voor kunst. En niet al leen in het museum, maar ook in het ziekenhuis". Cor Hollaar bij de dleren- schilderijenln de polikliniek: 'Geen onderscheid tussen amateurs en profes sionelen'. fer. De kasten met de ezelsoortjes vonden gretig aftrek. „Een ont werp groeit heel langzaam", zegt ze bescheiden. „Het liefst werk ik on der druk. Ik heb een stok achter de deur nodig". De moeder van twee opgroeiende kinderen („echt handenbinder- tnes") ontwerpt tussen de bedrijven door. „Daarom ook kan ik niet zeg gen: ik heb geen inspiratie, ik doe nu niets. Alleen 's avonds kruip ik achter dé tekentafel. Dan pas heb ik er de tijd voor. Inspiratie of niet". Enthousiast De meubelhandel heeft zich en thousiast getoond over het ont werp van Marian Harent. Toch timmert de Vlaardingse niet echt aan de weg. Bezoekt geen party's en doet ook niet mee aan wedstrij den, „Door mee te doen aan wed strijden en allerlei recepties af te lopen werkje wel aan je naamsbe kendheid, maar ik heb daar geen behoefte aan. Misschien ben ik op dat punt wel te bescheiden. En ach, ik heb het druk genoeg, dus waar om zou ik?" New Reflex siert inmiddels de toonzalen van de meubelwinkels in heel Nederland. In Vlaardingen is de kast te bewonderen bij De Winter <Xr De Lange aan de Paral lelweg. „Het is een. redelijk revolu tionair ontwerp", aldus Leen van Bree, „De laatste jaren is er een ontwikkeling ingezet, waarin jon ge mensen steeds vaker kiezen voor modern. Die trend is zich nu enigszins aan het wijzigen. Of jon geren keren terug naar een wat ro mantischer inrichting met eiken en messing, of er wordt gekozen voor een nog strakkere inrichting. New Reflex sluit bij die laatste ont wikkeling uitstekend aan". De kleur zwart is daar mede debet aan. Leen van Bree: „Ongeveer 86 procent van de afnemers kiest voor een zwarte kast. Zwart is mo menteel dé kleur. Kijk maar eens naar bankstellen. Het is bijna alle maal zwart wat de winkels uit- voor namaak is Leen van Bree niet. Het ontwerp van Marian Harent is een gedeponeerd han delsmerk, maar imitaties kom je overal tegen. „Daar heb ik ook niet zo'n moeite mee", stelt Marian Ha rent. „Als het ontwerp klaar is, is het werk voor mij gedaan. Ik be moei er dan niet meer mee. Het is eigenlijk wel een eer als ze je werk proberen te imiteren. Ik zie het maar als een stukje erkenning. Een teken dat er vraag is naar het pro- dukt". door CHRIS W0ERTS Vlaardingen Marian Harent heeft nu een dressoir ontwor pen, waarvan ze zegt: „Dat zou ik wel bij mij thuis in de huis kamer wiUen hebben". Spontaan komt het uit de mond van de meubelontwerpster. „Vaak ben je bij het ontwerpen gebonden aan de opdrachtgever. Je eigen denkbeelden verwerk je er na- "tuurlijk altijd in, maar een produkt moet wel verkopen. Een prachtig ontwerp is mooi, maar als het niet verkoopt heb je er niets aan", aldus de Vlaardingse ontwerpster. Leen van Bree, van Bree's New World, vroeg haar ongeveer een jaar geleden een modern dressoir te ontwerpen. Strak van uiterlijk, een produkt dat in de smaak moest vallen bij de echte modernisten. Marian Harent is daarin uitste kend geslaagd. Een dressoir ook met éen artistiek foefje: de hoge, smalle deuren die in één vlak schuiven. „Iedere verjaardag heb je een andere kast", steekt Leen van Bree zijn bewondering niet onder stoelen of banken. New Ref lex heeft het ontwerp. Marian Harent is in de kleine we reld van ontwerpers zeker geen onbekende. Haar eerste creatie. Base Line, was direct een voltref- Frans Hoogendijk is na zijn neder laag minder teleurgesteld, dan hij had verwacht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2