La Blonde Schiedam: plan voor 'Stopera' Vrouwe Aleida lijkt kansloos tegen jenever BLONDES Bouwplan Charles Moore past goed op 't Hoofd WIE MOOI WIL GAAN, KAN HET INDE KRANT ZIEN STAAN, NIEUW THEATER OP STADSERF Schiedamse school verwelkomt Poolse schoolkinderen 'Maak van raadhuis info-centrum voor Midden-Delfland' AW0, v VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Politie ruimt op g"al'»3Sw T-~' %;:S DE MILDE GAULOISES Pieremaehochels op brandersfeesten Jongeman betrapt WETHOUDER SCHIPLUIDEN: Boottochtjes uit Schiedam Martin Eden verwacht doorbraak DINSDAG 14 JUNI 1988 PAGINA 13 regionale redactie: Brede Have"' 'raat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen De po litie in Vlaardingen maakt zich op voor de (tijdelijke) verhuizing naar het Windmill- complex aan de West- land se weg. Bij de verhuzing ko men tal van curiositei ten boven water. Op de afdeling gevonden voorwerpen staat al geruime tijd een vrij wel nieuwe naaima chine op de rechtmati ge eigenaar te wach ten. Ooit op het bureau gebracht als gevonden voorwerp. Niemand echter heeft zich nog voor het apparaat ge meld. I ,^De verhuizing ver loopt volgens plan", aldus voorlichter Leo Sluijter. „Het is nu na tuurlijk een rotzooitje, ledèreen is bezig met j het inpakken van\do- I zen". j Donderdag moet het j bureau aan het Delf-\ j tseveer helemaal leeg j zijn. Direct daarop kan N gestart worden met de j nieuwbouw van het politiebureau. Die werkzaamheden zul len ongeveer een jaar beslag nemen. Tot die tijd maakt het korps gebruik van het Windmill-complex. Op de afdeling ge- s. vonden voorwerpen a van de Vlaardlngse po- g litie staat ondermeer «j een naaimachine. o SchiedamEen standbeeld van Vrouwe Aleida, of meebetalen aan de restauratie van de uitge brande distilleerderij De Loko- motief. De Schiedamse gemeen teraad mag beslissen wat de bes te manier is om het?00-jarig be staan van de stad te herdenken. In de regel kan de gemeenteraad alleen, voor of tegen een voorstel stemmen, maar op de komende vergadering van 4 juli is er meer aan de hand. Op zich is het al uniek dat de raad uit meerdere mogelijkheden kan kiezen. Maar van de keuze zal ook afhangen of het ambitieuze project kan door gaan om een historische distil leerderij aan de Lange Haven in oude luister te herstellen. Een standbeeld voor de vrouw, die Schiedam stadsrechten gaf, lijkt op voorhand van ondergeschikt belang. Zo'n beeld kan'altijd nog. Het Lokomotief-project heeft meer haast. De-stichting Beschermd Stads gezicht Schiedam ijvert al jaren voor restauratie van dit pand. Die kans wordt nti geboden; Mo numentenzorg heeft een subsi die van 800.000 gulden in het vooruitzicht gesteld. Voor de resterende twee ton moet de stichting zelf zorgen. Dat restbe drag is vermoedelijk met giften en acties wel bij elkaar te krij gen, maar alleen als de gemeente de inrichting voor zijn rekening neemt. Dat kostbare interieur moet gaan bestaan uit ketels, kuipen en bakken, want het is de bedoeling dat De Lokomotlef een soort museumpje wordt, waar het publiek kan zien hoe het er in een authentieke jene verstokerij aan toe ging. De stichting kan het bedrag voor aanschaf van een inventaris niet opbrengen, de gemeente wel. Want voor een blijvende herin nering aan Schiedam 700 jaar stad, een feest dat al in 1975 werd gevierd, staat nog steeds 126.000 gulden op de begroting. Over wat daar mee moet gebeuren breekt de politiek zich al sinds het zevende eeuwfeest het hoofd. Indertijd suggereerde de bevol king in een prijsvraag, dat Alei da eindelijk eens recht gedaan moest worden met een levens groot bronzen beeld op de Koe markt. Naar de stichteres van Schiedam is tot nu toe alleen een straat vernoemdHoe groot haar kansen liggen, zal blijken op 21 juni, als de raadscommissie voor welzijn en cultuur haar keuze bepaalt, De vrouwe krijgt daar na in de gemeenteraad nog een laatste herkansing. Schiedam Het is nog ver weg, maar achter de schermen wordt al hard gewerkt aan het pro gramma voor de Brandersfees ten. De organiserende stichting wil eind september flink uitpak ken, omdat dan het eerste lu strum wordt gevierd. Eén nieuw programma-onder- deel is al bekend; de Pierema- chochelvaart. Pieremaehoehel staat voor een zelfgebouwd vaartuig van hooguit 600 kilo dat met vernuft, humor en originali teit als belangrijkste 'bouwmate rialen' is gemaakt. De vaartui gen mogen slechts met behulp van lichte motoren (maximaal 2 pk) worden voortbewogen. De pieremaehochels moeten tij dens het varen in de Lange Ha ven voorzien zijn van een mar- keringsboeï. „Het moet zicht baar blijven waar het ding de bo dem van de haven opzoekt", verduidelijkt één van de organi satoren dat voorschrift. Geïnteresseerden kunnen 2ich bij de VVV opgeven voor de wedstrijd. Schiedam De politie van Schiedam heeft een 17-jarige jongeman aangehouden, aie op heterdaad werd betrapt bij een inbraak in café Sneilius aan de SnelliussingeL Omwonenden hoorden van nacht glasgerinkel en waar schuwden de politie. Toen agen ten bij het café arriveerden, trof fen zij daar de 17-jarige jonge man aan. Hij was juist bezig de gokkasten leeg te halen. De man is voor verhoor ingesloten op het politiebureau. Schiedam Een overgrote meerderheid van de tientallen Schiedammers, die geënquê teerd zijn door de bewonersvere niging Schiedam-Zuid, heefteen uitgesproken voorkeur voor de realisatie van een plan van ar chitect Charles W. Moore voor het Hoofd en de Hoofdstraat- Zuid. Het bestuur van de bewoners- vereniging wil zich hard maken voor de totstandkoming van Moore's opzienbarende plan, dat eerder al is uitgevoerd aan de Tegelersee nabij Berlijn. Het idee is Zuid aan ae hand j door bewonersdeskundïge Fer dinand Vreugdenhil, die deze maand in dienst treedt bij de ge meente Schiedam als projectlei der voor de wijk Oost In de Gorzen was men meteen razend enthousiast voor het plan, dat er speels en bijna sprookjesachtig uitziet. „Wij wil len Moore", valt te lezen in het jongste nummer van de Gorzet- te, dat dit weekend is verspreid. En volgens de enquête, die reeds op koninginnedag werd gehou den, vinaen veruit de meeste Gorzenaren dat het plan veel be ter past op het Hoofd of aan de Hoofdstraat-Zuid dan een flat, zoals de SSN en Fraanje die in ontwikkeling hebben. „Niet nog meer flats in de Gorzen", blijkt uit de uitslag. Zuid heeft van het plan-Moore folders laten maken in kleuren druk, die naar ambtenarij en po litiek zijn gestuurd. Als eerste re ageerde D66-fractieIeider Adri Reijnbout. Hij laat bij de bewo nersvereniging wel vaker zijn neus zien en stond dus aan de wieg van het plan, dus een ver rassing was het voor hem niet. Maar hij is er niet minder en thousiast om. „Het is een echte blikvanger en dat past wel op die plek, vooral ook met het oog op het langsvarend toerisme. Het is fantasierijke bouw en daar heeft de hele Gorzen wat aan. Het ver toont een zekere grandeur. En, het schijnt nog betaalbaar te zijn ook". Zuid gaat er namelijk van uit dat er honderd procent woningwet- bouw langs de Voorhaven moet komen. En het plan van Charles Moore is wat dat betreft haal baar. D66 heeft pas aangedron gen op een ander kleurgebruik bij nieuwbouw, en het plan van Moore past in de D66-£ilo5ofie. Het bevat geen opzichtige, bijna fluorescerende Meuren, maar ziet er wel heel stemmig uit. De bewonersvereniging Schie dam-Zuid zal er opnieuw bij de gemeente op aandringen, dat er één architect komt voor zowel het Hoofd als de Hoofdstraat- Zuid (achter de Heilig Hart- kerk). Schiedam Met de bouw van een Schie damse 'Stopera5 wordt mogelijk al volgend jaar begonnen. De gemeente voert momenteel proef- verkavelingen uit op het Stadserf, om te bekijken of de plannen voor een nieuw theater te combi neren zijn met een nieu we vergaderzaal voorde gemeenteraad. Al eerder was het Stadserf aan gewezen voor de nieuwe hoofd bibliotheek. In het culturele en bestuurlijke complex, dat stede bouwkundig zoveel mogelijk moet aansluiten op het stadskan- Verbroedering op het school- pein van De Ouverture in Schie dam: Nederlandseen Poolse kin deren vermaken zich opperbest. door ERW1N VAN MAANEN Schiedam -Op het grote schoolplein van De Ouverture was het al behoorlijk druk. De onderwijzers waren nog druk in de weer om alles rond te krijgen- Duidelijk was te zien waar de Nederlandse en de dertig Poolse kinderen zaten. De Polen waren allen gekleed in, toeval of niet, rood-wit-blauw. Hun Neder landse leeftijdgenoten hadden zich in alle kleuren van de re genboog gestoken. Na enige tijd arriveerden de genodigden, on der wie wethouder Aad Wieg man en onderwijsconsulent Lex Tigges. De afvaardiging van de Poolse ambassade liet nog even op zïch wachten. Directeur Jan Oosterhof van de Schiedamse openbare basis school begon dan maar al vast ie dereen te verwelkomen. Hij ver telde over de vele maanden voorbereiding en dat het tot af gelopen dinsdag onzeker was of de Poolse kinderen konden ko men, aangezien het verstrekken van de visa nogal op zich liet wachten. Maar uiteindelijk was iedereen afgelopen vrijdag pre sent. Oosterhof kon er nog steeds 'ly risch' van worden dat de contac ten zo 'ontroerend' verliepen in het Brabantse Oosterhout. Daar, in het-Schoolbuitenhuïs, moes ten ze elkaar het afgelopen weekeinde beter leren kennen. Communicatiemoeilijkheden deden zich niet voor; de jongens gingen direct voetballen en de meisjes deden kringspelletjes. "Voor het oog van de andere schoolkinderen en hun. ouders deden zij een kringspel voor. In een kring hielden de Poolse en Nederlandse kinderen uit groep acht eikaars handen vast bij het zingen van een Pools liedje, met de bedoeling elkaar om de beurt in de handen te slaan. Degene die na afloop van het lied aange tikt moest worden moest in het midden van de kring gaan staan, waar zich een nieuwe vormde. Een spel dat uren kan doorgaan. Na afloop stelden de jongens voor een voetbaldemonstratie te geven. Oosterhof voelde daar weinig voor; „Jullie hebben za terdag toch met 7-1 verloren van Polen". Daar waren, ze het niet mee eens. „Nee hoor, meester, we hebben maar met 6-3 verlo ren". Er werd heel wat over en weer gezongen. De Nederlanders zon gen een Pools liedje dat altijd ge bracht wordt bij feestelijke aan gelegenheden. Directeur Ooster hof zingt het voor en bij de laat ste, nogal hoge noten, grijpt een aantal kinderen naar hun oren. Vervolgens hijsen de Polen hun eigen vlag. „Handen op je rug", roepen de Nederlanders elkaar toe. Daarna zingen de Polen hun schoollied. Het waren niet alleen de hoogste groepen die actief waren, ook de laagsten. Zij gaven bossen bloe men aan de Poolse kinderen. Op hun beurt gaven de PoJen een pop in Poolse klederdracht en al bum met foto's en kaarten van de omgeving van hun woon plaats Brodnica. Tot slot zong een deel van de Poolse kinderen een meerstem- ming lied, waarna de onÜerwii- sinspecteur van Brodnica de hoop uitsprak voor een Neder lands tegenbezoek. Dat laatste kon op instemmend geknik van wethouder Wiegman rekenen. „Tot ziens in Brodnica". Schipluiden Wethouder Cor van Leerdam wil het raadhuis van Schipluiden verhuren aan de reconstructiecommissie Mid den-Delfland. Hij vindt het een geschikte plaats voor een bezoe kerscentrum van het recreatie schap. Dat heeft Van Leerdam de Midden-Delflandraad laten weten. Schipluiden is volgens de wet houder een ideale plaats voor een ontmoetingscentrum, zeker wanneer de plannen, .voor een golfbaan bij Schipluiden door gaan. Schipluiden wordt dan een soort centrum van het recreatie gebied. De reconstructiecommissie ïs al geruime tijd op zoek naar een ge schikte ruimte voor een bezoe kers- en informatiecentrum. Aanvankelijk werd erover ge dacht een oude boerderij daartoe in te richten. Dat is echter een kostbare zaak. Volgens Van Leerdam is het veel goedkoper om het raadhuis van Schiplui den te gebruiken. Dat komt over enige tijd leeg te staan, wanneer de bestuursdienst verhuist naar het leegkomende gebouw van het nutsbedrijf Schipluiden. Op dit moment worden daarvan de mogelijkheden onderzocht. Van Leerdam wil overigens wél de trouwzaal op de bovenverdie ping van het raadhuis handha ven. Het informatiecentrum zou op de begane grond kunnen worden ingericht. toor, worden ook het gemeente archief en een hulp- en informa tiecentrum ondergebracht. Het plan heeft de instemming van de drie grote politieke frac ties, PvdA, CDA en VVD. De kleine linkse partijen hebben al leen kritiek op de bouw van een nieuwe raadszaal. D66 en PSP/PPR vinden de kantine van het stadskantoor, waar de raad zijn maandelijkse vergade ring houdt, goed genoeg. Afgesproken is, dat het nieuwe complex de bestaande monu menten als de Singelkerk en de ruïne niet uit het stadsbeeld mag 'wegdrukken'. Ook de as Singel kerk-Grote Kerk moet vrij blij ven. De proefverkavelmgen moeten uitwijzen of die voor waarden in de praktijk ook haal baar zijn. Het financiële aandeel van de gemeente Schiedam in dit ambi tieuze plan wordt ruwweg ge schat op 25 a 30 miljoen gulden. De projectontwikkelaars zullen de rest van de kosten voor hun rekening moeten nemen. In de calculaties zijn de bouwkosten van enkele tientallen woningen op het Stadserf nog niet inbegre pen, Ondanks de miljoenen guldens, die de gemeente de afgelopen ja ren in het Passagetheater heeft gepompt, is het voorstel om het voormalige Tuschinsky-theater te vervangen door een nieuwe schouwburg in politieke kringen op weinig weerstand gestuit. Ge vreesd wordt dat het Passage theater financieel een bodemlo ze put zal blijven. De uit de jaren dertig daterende toneel- en bios coopzaal wordt vermoedelijk al over enkele jaren gesloopt, hoe wel er ook stemmen opgaan om het pand te behouden als repeti tieruimte voor plaatselijke mu ziek- en toneelverenigingen. Als het de gemeente lukt vol doende financiers te vinden, kunnen de bouwplannen op het Stadserf over een jaar of zes zijn gerealiseerd. Schiedam Rederij Tonissen uit Nijmegen gaat dit jaar op nieuw vanuit Schiedam rond vaarten organiseren op de Nieu we Waterweg. De boottochtjes, waarmee Tonis sen vorig jaar begon, zijn duide lijk aangeslagen. De rederij heeft na overleg met de V W besloten, het experiment met tenminste een jaar te verlengen. De belang stelling bleek in 1987 20 groot, dat het publiek dit jaar niet al leen Dp de zondagen in augustus een tochtje op het water kan ma ken De boot zal ook op de zonda gen in juli van wal steken. De VVV brengt binnenkort een fol der met het complete vaarpro- gramma uit. Vlaardingen Manager Rita Young weet het zeken ae Vlaar- dingse zanger Martin Eden is aan zijn absolute doorbraak be zig, De door Vader Abraham ge schreven single 'Donder, donder nu maar op' doet het namelijk goed in de vaderlandse hitlijsten. Het nummer is op de vierde plaats beland van de nederland- stalige top tien en staat acht in de Tipparade. Dat succes resulteer de inmiddels in enkele radio-op tredens, maar zaterdag wordt het voor Martin Eden pas echt menens. Dan treedt de Vlaar- dingse zanger op in het Veroni- ca-programma Nederland Mu ziekland. „Het ziet er inderdaad erg goed uit", meent Eden, die in 1967 voor het eerst een single opnam. Sindsdien kreeg hij nooit meer een kans op vinyl van zich te la ten horen. „Tot vorige zomer. Toen werd ik door Pierre Part ner benaderd. Hij vroeg me of ik interesse had in een nederlands- talig nummer. Eden is nu lang zaam aan het omschakelen. Hij houdt voor optredens vast aan engelstalig repertoire, maar zal binnenkort wederom onder lei ding van Kartner in zijn moer staal een single opnemen. Ver der spreekt Kartner met zijn protégé al voorzichtig over de mogelijkheid een elpee op te ne men.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1