'Frisser idee van oppositie voeren' Harde kritiek op Smit-Kroes i Overvaller strooit met geld SOHE8Q Organisaties in Bacolod schrijven met Vlaardingen "aputen^ 'RIJKSWEG 19 WORDT BERLIJNSE MUUR' VLAARDINBS DA181AD SCHfEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT OFFICIER EIST 20 MAANDEN CELSTRAF Goudriaan wil verlaging verontreinigingsheffing Politie neemt afscheid met 'n bloemetje Paulusschool is weer in gebruik Herstel Plantage kan CDA en D66 bekoren 40% KORTING Jury treft vieze ÏN'olensIaan aan WATERWEG DONDERDAG 16 JUNI 1988 PAGiNA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardmgen. Telefoon: 010-4343229, 4362066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam „De rol van de oppositie is van ouds her het op de vingers kij ken van de regerende partijen. Je moet oplet ten of ze het niet fout doen. Maar het punt is: ze doen natuurlijk niet alles fout. Ze doen ook wel goed. En dan kom je tot een nieuwe invulling van je oppositierol. Als het goed gaat, hoe kun je dan zorgen dat het béter gaat". CDA-fractievoorzitter em Rosman noemt het een vooruit gang in de Schiedamse politiek. Voor buitenstaanders mag het vanzelfsprekend lijken dat een oppositie constructief meedenkt, de politieke praktijk wil wel eens anders zijn: men wacht voorstellen van het college van B en W af en toetst deze aan de eigen uitgangspunten. Burge meester Reinier Scheeres noemt als een factor die hierbij van be lang is, dat lang niet alle ge meenteraadsleden het raads werk zien als voornaamste acti viteit: voor velen is het een bij baan. En ofschoon de stadsbe stuurders daarvoor ruimschoots betaald worden (23.000 gulden bruto), brengt dat idee van een bijbaan met zich mee dat men aan eigen initiatieven amper toekomt Het is eenvoudiger en gemakkelijker om commentaar te leveren op adviezen van B en W. „Het gebeurt niet vaak dat fracties actief meedenken. Vaak zijn ze nogal terughoudend", al dus Scheeres. Met twee nota's in de hand toont het CDA in Schiedam aan, dat het een andere koers is gaan. va ren. Zelfstandig nadenken, staat hoog in het vaandel. De binnen stadsnota bracht vorig jaar een discussie op gang, die enkele maanden geleden resulteerde in de PvdA-notiue Een Sterke Stad. Het CDA hoopt dat ook nu de andere partijen de aangedra gen ideeën over toerisme over nemen. „In de branche van het toerisme zijn meer mensen werkzaam dan in het bank- en verzekeringswezen", zegt Ros man, het economisch belang van toerisme onderstrepend. Voormalig CDA-fractieleider Aad van Ltngen ondersteunt van harte de nieuwe koers van zijn partij in Schiedam. „In mijn tijd ging het anders. Overal moest je kritiek op hebben, kri tiek, kritiek en nog eens kritiek. Dat was het spel, maar ik had er een bloedhekel aan. Ik ben lie ver iemand die constructief aan iets werkt, samen met anderen. Ik voelde mij dan ook helemaal geen oppositieleider. Nee, ik ben sterk voor deze frisse aanpak, en het is bovendien heel goed voor de onderlinge verhoudingen jn onze fractie". Behalve aan de promotie van Schiedam denkt het CDA ook aan de eigen promotie. De over handiging van de nota over toe risme in Schiedam werd op de video vastgelegd door Aad van Lingen en Freek Rosman, zoon van de fractievoorzitter. Al eerder vertoonde het CDA een videofilmpje in een commissie vergadering. Dat was een leuke afwisseling. Ej/"*'h'SÉL&JiIiS Den Haag De lawaai bestrijding, die minister Smit-Kroes aan de Tweede Kamer heeft voorgesteld bij de aanleg van rijksweg 19, stuit op massale bezwaren. De maatregelen zijn vol strekt onvoldoende, zeg gen de provincie Zuid- Holland, de gemeenten Delft, Schiedam, Vlaar- dingen en Schipluiden, de reconstructieeommis- sie Midden-Delfland en milieu-activisten. Tussen Schiedam-Groenoord en Vlaardingen-Hofy ligt een ge deelte van het zandlichaam, waarover de rijksweg is gepland. De flatbewoners zullen ernstig van het lawaai te lijden hebben, zeggen de gemeenten Vlaardin- gen en Schiedam. Schiedam Twintig maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk, eiste officier van justitie mr. Flint-van Noort tegen de 24-jarige Schiedammer, die bij een gewapende overval in februari twee geldlopers van su permarkt Edah een tas met 30.000 gulden afhandig maakte. Tegen een medeplichtige werd voor de rechtbank in Rotterdam een gevangenisstraf van vijftien maanden geéist. Een vriend, die geholpen had om het geld op te maken, hoorde vijf maanden te gen zich eisen. De Schiedammer ging op 5 fe bruari, gewapend met oivak muts en alarmpistool, naar het Nieuwlandplein om de geldlo- pers op te wachten. Hij nam een man mee, die hij kort daarvoor in een clubhuis had leren ken nen. Die kreeg ook een bivak-- muts op. „Ik dacht dat wij met z'rt tweeën wat meer indruk zou den maken", verklaarde hij te gen rechtbankpresident mr. B, Sluyters. Beide overvallers zaten in geld nood. De een, die verzot is op au to's en wapens, had een schuld van tienduizend gulden. De an der was verslaafd aan cocaïne, had net drieduizend gulden ver- loren m het casino en stond voor vierduizend gulden bij schuldei sers in het krijt. De geldlopers, personeelsleden van Edah, schrokken zo van het pistool, dat zij de tas met geld onmiddellijk afgaven. De hoofdverdachte had een week eerder ook al met pistool en bivakmuts voor de super markt gestaan. Toen zag hij ech ter zijn zus, die in de supermarkt werkte, met de geldtas naar bui ten komen. Hij was bang dat zij zijn stem zou herkennen en zag voor het moment van de overval af. Een week later sloeg hij als nog zijn slag. „U hebt in de tus sentijd dus niet bedacht, datu die mensen heel erg aan het schrik ken zou maken", concludeerde mr. Sluyters. De mededader kreeg vijfduizend gulden, hoewel hem eerst tien duizend gulden was beloofd. „Ei genlijk een fooi", vond mr. Flint Maar diens rol in de overval was ook maar klein, meende zijn ad vocaat, mr. B J. Lindeman. „Hij Is alleen maar behulpzaam ge weest bij het plegen van een strafbaar feit", zei Lindeman. „Hij was niet meer dan een meeloper". De 'meeloper' loste zijn schuld af, de hoofdverdachte deed dat niet. Hij was bang dat het arg waan zou wekken, als hij plotse ling schoon schip zou maken in zijn geldzaken. Vrienden in het clubhuis hadden hem verteld dat de politie hem dan snel op het spoor zou zijn. Het pistool dumpte hij in de Nieuwe Water weg, de kleren die hij bij de over val aan had, gooide hij in Rotter dam in het water. Fooi Maar de verdachte kon de ver leiding niet weerstaan om het geld snel uit te geven. „U strooi de met geld", zei mr. Flint, Een vriend die bij hem inwoonde en die vermoedde dat de man de overval had gepleegd, kreeg in anderhalve maand zeker zesdui zend gulden toegestopt. De twee gingen naar België om allebei een nieuw alarmpistool te ko pen. Dat vond mr. FJint zeer be denkelijk. „Dan krijg je toch het vermoeden, dat u nog meer kwaad in de zin had", veronder stelde zij. Maar de verdachte ont kende dat. Mr. Flint vond dat de twee over vallers 'een zeer ernstige straf' verdienden. De rol van de huis genoot van de hoofdverdachte, aan wie ook nog inbraken in een bontwinkel en een parfumerie ten laste waren gelegd, wilde zij bestraft zien met vijf maanden in de gevangenis. De drie verdachten zeiden dat zij spijt hadden van hun daden en dat zij zich niet weer zouden schuldig maken aan inbraken en overvallen. De 24-jarige hoofd verdachte was zelfs van plan om op scholen voorlichting te gaan geven over delinquentie. „Om die jongens van de misdaad af te houden en ze te vertellen hoe het in een huis van bewaring toe gaat", verklaarde hij. De rechtbank doet op 28 juni uit spraak. Vlaardingen De VLOS, Vlaardingen voor Ontwikke lingssamenwerking, is de laatste weken overstelpt met brieven uit Bacolod. Met die stad op de Filippijnen onderhoudt Vlaar dingen sinds enkele jaren een nauwe vriendschapsband. Orga nisaties op Bacolod blijken grote behoefte te hebben om een re gelmatige correspondentie met Vlaardingers te voeren. Zo wil de federatie van bezorgde artiesten van Negros (FCAN) een. culturele relatie aangaan met individuen of groeperingen in de Haringstad. De basïskerk- gemeenschap van Bata zoekt contact om Ideeën uit te wisselen over haar sociale projecten, met name een gezondheidsproject, dat het welzijn van de parochie leden verbetert. Arbeiders uit de detailhandel, fabrieken en maatschappelijke dienstverlening, die zijn vere nigd in de vakbond RAGE, wil len graag communiceren met collega's. Zij vertellen in hun kennïsmakingsbrief dat zij voor tien uur werk per dag/2,50 ver- 'dienen. Zij willen graag schrij ven over de rechten en plichten van de arbeiders daar en hier. Ook de Jonge Christelijke Wer kers pleiten vooreen langdurige correspondentie. De behoefte aan een briefwisse ling strekt zich verder uit naar vrouwen, onderwijsgevenden, busbestuurders, advocaten, tie ners en vredesactivisten. De Vïaardingse werkgroepen Kerk Samenleving en Kerk de Filippijnen hebben reeds con tacten gelegd. Binnenkort gaat het CDJA schrijven met een jeugd- en studentenorgansiatie in Bacolod. Mensen die willen schrijven, kunnen een adressenlijst opvra gen bij de VLOS, telefoon 4601877. Vlaardingen De Vïaardingse wethouder Bas Goudriaan heeft bij het hoogheemraadschap Delfland aangedrongen op ver laging van de verontreinigings heffing. Hij deed dat vandaag in de verenigde vergadering van Delfland. Het schap boekte op die heffingen vong jaar een overschot van 35,5 miljoen gul den. Goudriaan drong tijdens de ver gadering aan op een notitie over de hoogte van de heffing. De overschotten, betoogde hij, worden via de maandelijkse af rekening van het gemeentelijk energie- en waterleidingbedrijf mede opgebracht door de Vïaar dingse bevolking. „Daar ligt mis schien een mogelijkheid om de woonlasten te verlagen", zei Goudriaan. Vlaardingen Drie vrachtwa gens van verhuisbedrijf Dijk shoorn reden vanmorgen in alle vroegte het terrein op van de Vïaardingse politie aan het Delf- tseveer. Het kost de achttien ver huizers een volle dag om alle spullen van de politie over te brengen naar de tijdelijke huis vesting in het Wmdmill-ge- bouwtje aan de Westlandseweg. Met emmers bloemen trokken de agenten langs de deuren aan de Delft se veerweg. De politie verblijft daar een jaar in afwachting van het nieuwe bureau. Met een bosje bloemen namen de agenten gistermiddag al afscheid van hun buren in de flats aan de Delftseveerweg. Een geste die bijzonder werd gewaardeerd. „Wij zullen jullie missen", zeiden sommige bewoners. „Nou zitten wij zonder politie". Het afscheid is maar tijdelijk. Over een jaar betrekt de politie een nieuw bu reau op de oude stek aan de Vaart. Pastoor Joost de Lange nam de officiële heropening van de Paulusschool op ludieke wijze voor zijn reke ning. Maassluis Eindelijk kunnen de leerlingen van de Paulus school weer spelen op het eigen - speelplein. Maandenlang waren de Maassiuise kinderen ge doemd om hun vertier te zoeken op een voor hen onbekend ter rein Immers, een felle uitslaande brand betekende maanden terug het voorlopige einde van de Pau lusschool. De schade bedroeg ruim 1,3 miljoen gulden. Vrij snel na de brand kon worden be gonnen met de wederopbouw van de school; een karwei, dat maanden vergde. Noodgedwon gen moesten de leerlingen bij an dere scholen worden onderge bracht Gisteren was het feest voor de leerlingen. Het was pastoor Joost de Lange, die zich na korte tijd al bijzonder populair weet in Maas sluis, die de taak op zich nam de school te heropenen. Dat gebeur de onder overweldigende be langstelling van leraren, ouders en natuurlijk leerlingen van de school Schiedam Het oudste stads park van Nederland, de Planta ge in Schiedam, mag wat de op positie betreft geheel in oude luister worden hersteld. De frac tievoorzitters van CDA en D66, Siem Rosman en Adri Reijn- hout, weten nog van vroeger hoe mooi de Plantage was, met zijn sloten rondom en hekjes langs ae grasvelden, de prachtige prieel tjes en de statige bomen. Als het Tijdens een hoorzitting in het parlement kondigden deze in sprekers gisteren aan zich met alle wettelijke middelen tegen de aanleg van de weg te zullen verzetten. De minister wil 51 miljoen gul den uittrekken voor geluidswe- rende schermen, wallen en lui fels langs de toekomstige snel weg tussen Rijswijk, Delft en Schiedam/Vlaardingen. De in sprekers vinden dat niet alleen te weinig, ze klagen bovendien in koor over het gebrek aan overleg van de kant van de mi nister. Alleen de Wateringse burgemeester Langemeijer pleitte namens het Westland on verkort vóór een snelle aanleg van rijksweg 19. Opvallend was vooral de kritiek van een partijgenote van de mi nister, VVD-gedeputeerde Irma Günther, op de hoorzitting aan wezig als voorzitter van de re constructiecommissie Midden- Delfland De commissie, die re gelt dat het 'stiitegebïed' tussen Delft, de Waterweg en het West- land een blijvend groene buffer zone wordt, moet volgens een besluit van de Tweede Kamer akkoord gaan met de wijze van aanleg. Dat werd afgesproken toen het parlement in 1985 in principe akkoord ging met de komst van de weg. Günther ontkrachtte gisteren namens de reconstructieeom- missie op een cruciaal punt een in maart geschreven brief van Smit-Kroes aan de Tweede Ka mer. Daarin stelde de minister dat het pakket ->-an 51 miljoen gulden tegemoet komt aan de ei sen van de reconstructiecommis sie. Smit-Kroes ging er vanuit dat het verkeerslawaai in Mid den-Delfland straks 43 decibel mag bedragen op 250 meter af stand van de weg. Günther zei gisteren evenwel dat 40 decibel de uiterste grens is voor de com missie. Dit betekent dat verder gaande maatregelen nodig zijn. Vrijwel alle andere woordvoer ders onderstreepten dit. Alternatief Günther verzocht het parlement dringend nog geen beslissing te nemen over de anti-lawaaimaat- regelen van de minister, mede vanwege een nieuw voorstel van het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieu (Vrom). Daarin wordt ge pleit voor geluidwallen van 4,30 meter hoog, een meter meer dan de reconstructiecommissie tot nu toe aanvaardbaar vond. Ir. J. Kuiper, directeur van de Nederlandse Stichting Geluid hinder, zei dat verdergaande maatregelen nodig zijn voor de bescherming van de flatwijken in Schiedam en Vlaardingen dan Smit-Kroes heeft voorgesteld Kuiper pleitte voor een serieus onderzoek naar een alternatief' verbreding van de bestaande rijksweg 13. Gedeputeerde Loudi Stolker wees eveneens de voorstellen van Smit-Kroes af. omdat die 2ijn gebaseerd op 43 decibel. De minister heeft destijds zelf een li miet van 40 decibel gegeran- dcerd, aldus Stolker. Zij herin nerde eraan dat in het verleden al allerlei concessies zijn gedaan op het gebied van wegligging en lawaaiwalhoogte. De provincie is niet bereid nog verder te gaan. Bizar Wethouder Chns Zijdeveld van Schiedam vindt dat zijn gemeen te in de laatste brief van Smit- Kroes ten onrechte het stempel van 'querulant' krijgt opgedrukt. Schiedam trok zich indertijd te rug uit een lawaairapportage- groep, omdat belangrijke infor matie bij een beslissende verga dering pas op het allerlaatste moment afkwam. De maatrege len die de minister voorstelt noemde hij 'niet aanvaardbaar". De weg wordt langs flats m Groenoord aangelegd, en de mi nister wil aan gevelisolatie doen, terwijl de bewuste flats juist met hun balkons aan de kant van de weg liggen. Dat staat niet in de brief aan de Kamer, aldus Zijde veld. De enige goede oplossing zou een tunnel zijn. Doordat de weg bij Schiedam door een stilte- gebied gaat lopen, wordt de ge luidswal straks net zo'n bizarre toeristische attractie als de Ber- lïjnse muur, zei Zijdeveld. De Vïaardingse wethouder Bas Goudriaan gebruikte nog fellere bewoordingen. Hij verweet de minister dat zij normen naar wil lekeur hanteert, en noemde haar overlegprocedures Verre van fraai' Hij kondigde aan dat Vlaardingen zich tot het uiterste zal verzetten: „Het is toch van de gekke, dat het ministerie van landbouw 110 miljoen gulden in vesteert in het cultuurgoed van Midden-Delfland en dat een an der ministerie zich daar weinig van aantrekt en er een snelweg dwars doorheen aanlegt?". Namens de actiegroep Stop Rijksweg 19 hield Henk Tetteroo een betoog, waarin hij stelde dat bij herhaling een overval- en sa lami-tactiek heeft plaatsgevon den van de kant van het rijk. „De informatie die de politiek krijgt over rijksweg 19 is verre gaand onjuist", zei Tetteroo. Vol- §ens hem is een rapport van taatsbosbeheer over de vogel- verstoring in de polder vervalst door mkswaterstaat. GRATIS VLOERBEDEKKING kil iMI wal geven wij tot op alle bekende merken zoals DESSO-BERGOSS-BONAPARrg TRETFORD-KVT-SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERE etc Gratig vrijblijvend bulaberoek met complete etalencotlectle AJh isplflm GRATISQ*Qd k DOOR tt£L t&ËRLAND ALLE TAPIJTEN Ie KEUS Tol 7 Jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken Door enorme voorraad geen levertijden Vraag altijd onze offerte. 6ók voor KARPETTEN WIJ zijn beslist goedkoper dan anderen GORDIJNEN en VITRAGES (w.o Ado. Gardlsette etc GRATIS GENAAID STREk&lNGLL «SS 189 R DAM H0ÊRG Te' 010 0 FaiOiO 42??06> 'otdaejiotSu s Maanflagsgestöïen pion voor de Passage haalbaar is en de omwonenden ermee ak koord gaan, zullen CDA en D66 tot de warme voorstanders beho ren. De werkgroep Plantage van de bewonersvereniging Sehiedam- Zuid is van plan een stichting in het leven te roepen, die zich over het park zal ontfermen. Bij de bewonersvereniging zijn wel lx - denkingen gekomen van bewo ners van de Tumlaan en Lange Nieuwstraat, die het park zoals het nu is al mooi genoeg vinden. Nog meer bomen voor de deur tast hun uitzicht aan, vinden zij. Er is nog volop gelegenheid voor inspraak, want het plan is nog lang niet definitief. Schiedam De speelplaats op het Frans Halsplein en het win kelcentrum aan de Mgr. Nolens- laan bleken gisteren de pro bleemgevallen bij de beoorde ling van de reinheid in de stad. Een plaatselijke jury met wet houder Aad Wiegman aan het hoofd trok langs acht objecten om te bekijken hoe goed Schie dam straks in september kan scoren. Dan beziet een landelijke jury of de stad voor het predi kaat 'schoonste van Nederland' in aanmerking komt. Met name de vuile Nolenslaan (veel graffiti, hondepoep en pa pier) kan Schiedam straks op breken, oordeelde de jury. „Er wordt hier maar twee keer per week schoongemaakt verdui delijkte jurylid Plet Jongbloed van de ONS de armetierige aan blik van de winkelstraat. Het bleek een schril contrast met het Hof van Spaland. Daar gaat elke dag de bezem doorheen en dat was te zien. Het stadskantoor, hoofdpostkantoor, NS-station, volksparken de accommodatie van Kermes DVS op het sport park Harga kregen eveneens een ruime voldoende. Blij was Wiegman met name met de ultramoderne en schone toi- lettengroep bij de spoorwegen. „Dit is het tastbare resultaat van de kritiek die we de vorige keer hadden", constateerde de wet houder. De algemene indruk van de acht juryleden was dat Sciedam minder vuil is dan zij op voorhand hadden gedacht. „ïk hoorde om me heen nogal wat kritiek", vertelde Els Smit van de stichting huishoudelijke voorlichting. „Maar ik merk nu dat die vaak wat overdreven is".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1