Sloop Weteringstraat en Groene weg onvermijdelijk NIEUW POLITIEBUREAU 'GEEN BLOKKENDOOS' West en Nieuwland denken aan Koekoekslaan-formule m Showkorps Avalance: presteren op het EK BRAND BIJ METAALBRANDERS Meer gas in bodem Maasland Kabelnet Maassluis: uitgebreid met drie zenders VLAARDINGS DABBIAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Architect presenteert maquette in Bijdorp Toth zakelijk nog niet dood 788.500 gulden voor aanpak wateroverlast VROUW BESCHOTEN 'Nieuwbouw 410' duldt geen uitstel' Jarige school stevig verankerd in Holy Kijkje nemen in 't nieuwe verpleeghuis VRIJDAG 17 JUNI 1988 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon; 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Op de dag dat bij de Vlaardingse politie de ver huiswagens voorreden, wer den in Schiedam de plannen vooreen nieuw politiebureau gepresenteerd. Niet officieel, maar voor een kleine kring Bijdorp-bewoners, want zij worden de naaste buren van pSp commissaris' Piet van den Hengel en zijn 145 koppen tellende korps. Anders dan de Vlaardingse poli tie, die tijdelijk in barakken moet bivakkeren in afwachting van een nieuw hoofdkwartier, stapt het Schiedamse korps straks van het oude bureau aan de Lange Nieuwstraat in een gloednieuw pand in Bijdorp, pal achter NS-station Nieuwland. Het Helmondse architectenbu reau Leesberg, dat al 25 politie bureaus in Nederland bouwt, heeft voor de Schiedamse wets- Ir. G. Klerken van architectenbureau Leesberg (rechts) wijst enkele Bijdorpers op de eigenaardige wigvorm van het toekomstige politiebu reau. handhavers een wigvormig, drie verdiepingen tellend complex ontworpen. „Geen blokkendoos, maar een pand met een eigen identiteit", verklaarde Lees berg-afgevaardigde ir. G. Kler ken. Dat eigen karakter is des te op merkelijker, omdat het Schie damse bureau gelijktijdig wordt gebouwd met nog vier politiebu reaus elders in het land. Door sa men met Naarden, Laren, Haar lemmermeer en Noordwijk te bouwen, bespaart het Schiedam se korps een paar miljoen op de kosten, een voorwaarde van de overheid, die het belangrijkste deel van de bouwsom voor zijn rekening neemt Ondanks die besparingen levert Leesberg geen 'eenheidsworst' af, maakte Klerken duidelijk. Het in heldere blauwe en witte kleuren uit te voeren gebouw kon de goedkeuring van de meeste Bijdorpers wel wegdra gen. Presentatie van de maquet te van het politiebureau was overigens niet de voornaamste reden voor de bijeenkomst in zaal 't Trefpunt, waar de politie zich opvallend genoeg niet liet 2ïen. Het ging 'de Bijdorpers vooral om enkele wijzigingen in het bestemmingsplan, zoals het opdoeken van de vier sportvel den achter het buurtje. „Dat wordt straks waarschijnlijk een park", beloofde ambtenaar stadsontwikkeling Flip Bohré. De vrees dat Bijdorp zou worden opgezadeld met uitvoering van een paragraafje uit het nieuwe CDA-toeristenplan, kon Bohré slechts met grote moeite wegne men: „Nee nee, heus, daar komt geen camping". Schiedam Hoewel op last van de gemeente de ontwik keling van het voormalige Bols-complex is stilgelegd, is eigenaar George Toth zake lijk nog lang niet dood. Toth blijft bij zijn plan een Hon gaars handelscentrum in Schiedam te vestigen, bij voorkeur op het Bols-terrein aan de Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan in wijk Nieuwland. Toth, zelf van Hongaarse af komst, heeft zijn burelen inmid dels verplaatst naar de Tuinlaan. Hij zetelt nu in het enkele jaren geleden door hem aangekochte en tot kantoorcentrum ver bouwde rusthuis. In afwachting van gesprekken met de gemeen te over de toekomst van het Bols-complex bereidt Toth nieu- iwe transacties voor met zijn va derland. Hij zou verouderde mo dellen semafoons van de Neder landse PTT gaan leveren aan Hongarije en hydraulische hoog werkers willen importeren. De onderhandelingen tussen Toth en de gemeente over het in dustrieterrein in Nieuwland verliepen tot nu toe stroef. De gemeente, die een nieuw be stemmingsplan voor deze hoek van Nieuwland heeft gemaakt, zou de 40 meter hoge Bols-silo het liefst slopen,- onder andere vanwege de herbouw van molen De Palmboom aan de overzijde van de gracht De silo neemt de molen letterlijk de wind uit de wieken. Toth wil van de silo ech ter een kantoorflat maken. Jos Gunneweg, directeur van de Schiedamse Molenstichting, noemt dat een 'hersenspinsel. Gunneweg heeft de bouwteke ningen van de silo bestudeerd en is tot de conclusie gekomen dat Toths plan 'absoluut onuitvoer baar' is. Toth denkt uiteindelijk wel 'uit de impasse te komen'. Zakelijk zegt hij tot nu toe geen verlies te hebben geleden op hetBoïs-prc- ject Een aantal bedrijven, huur ders van Toth, zouden hun acti viteiten aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan gewoon voortzetten. „Ik ben nog lang niet kapot", verzekert de Hon gaar, die onlangs lid werd van de PvdA in Schiedam om zijn in vloed op de politieke besluitvor ming te vergroten. Schiedam Jaren geleden kwamen er bij de gemeente Schiedam 653 bezwaar schriften binnen tegen een woonwagencentrum aan de Koekoekslaan. Die hausse van papieren viel niet te verwerken, zodat de ge meente er maar van afzag. Dat succes van de bewoners van Kethel-Oost zullen de bewonersverenigingen van Schiedam-West en Nieuw land 'als voorbeeld nemen bij hun strijd tegen woning bouw aan de Burgemeester Van Haarenlaan, in het park beneden aan de Vlaar- dïngerdijk. Eurowoningen wil hier drie luxe flats bou wen. „Massaal zullen wij bezwaar schriften insturen", kondigen John de Kievith en Hans Cos- ter aan. De twee bestuursleden van Schiedam-West zitten vol ideeën over te voeren acties, met borden, spandoeken, rond leidingen op een zaterdagoch tend en eventueel forumavon den. Een cartoon van wethou der Hans van Kleef circuleert al door de wijk. Overal is zijn portret te zien. „Wij zullen laten merken dat het ons menens is", zegt De Kievith. „Wij gaan huis aan huis, om een redelijke ploeg op de been te brengen om die wo ningen tegen te houden". West wordt hierbij gesteund door het Advokatenkollektief Botter dam, en wijk Nieuwland -werkt met het Advokatenkollektief Schiedam. „Wij zullen gedeputeerde sta ten duidelijk maken dat het gaat om een aantasting van structureel groen. Er verdwijnt een half park. Misschien dat de provincie dan afziet van toe kenningvan de artikel-19-pro- cedure. Die procedure maakt het mogelijk al te bouwen vooruitlopend op verdere be sluitvorming. Maar daar zijn wij tegen. Artikel 19 is bedoeld om de voortgang van de bouw- stroom te bevorderen. Maar wat hier gedaan wordt, is de macht uit handen geven aan een projectontwikkelaar, tegen de zin van de Schiedammers in. De PvdA vindt landelijk dit misbruik van de artikel-29- procedure een onmogelijke re geling, maar Schiedam gaat er gewoon mee door, de raad roept B en W niet eens tot de orde. Zelfs het CDA voerde geen oppositie, die partij is ons helemaal tegengevallen; het CDA ruikt natuurlijk een wet houderszetel". Hans Coster: „Wij verzochten de PvdA om een gesprek. Kre gen van het afdelingsbestuur een brieve terug, dat ze 't aan de fractie zouden voorleggen. Ja, het bestuur durft de fractie niet voor het hoofd te stoten. Maar de PvdA moet zich meer gelegen laten aan de wijkbewo ners. Want Gemeentebelangen gaat natuurlijk proberen die plaats van de PvdA in te ne men. Straks beleeft Hagen doorn nog het Remi Poppe-ef- fect in Vlaardingen, waar de PvdA ook veren moest laten". „Ik stem, altijd PvdA", zegt Coster, „maar niet in Schie dam'". West neemt het wethouder Van Kleef kwalijk, dat deze de indruk wekte dat de inspraak, die alsnog in een zeer Iaat stadi um werd gegeven, de gemoe deren deed bedaren. „De in druk werd gewekt dat wij ons er toen wel in konden vinden. Maar de alternatieven van het bouwplan, die wij kregen te zien, waren nauwelijks anders. Een béétje meer naar de dijk toe, een béétje verder uit el kaar, en een béétje hoogtever schil Daar hadden wij stevige kritiek op. Maar het verslag van ons gesprek met de ge meente daarover kregen wij pas op de dag, dat de commissie erover zou vergaderen, en er stond nauwelijks Ln dat wij be zwaar hadden". Zie pagina 13. Vlaardingen Met investeringen tot een bedrag van 788.500 gulden denken burgemeester en wet houders van Vlaardingen de straten, waar vorig jaar tientallen huizen onder water liepen, beter te kun nen beschermen tegen wateroverlast. Alleen voor de huizen aan de Groeneweg en de Weteringstraat is volgens het gemeentebestuur geen betaalbare op lossing te vinden. Die moeten binnen afzienbare tijd worden gesloopt, aldus B en W in een voorstel aan de gemeenteraad. Acht maanden hebben ambtena ren van gemeentewerken en van de afdeling stadsontwikke ling gezocht naar oplossingen voor de wateroverlast Zij wer den daarbij regelmatig tot haast gemaand door raadsleden, die snel een einde wilden aan de overstromingen die 20veel Vlaardingers razend maakten. Het duurde veel te lang voor er maatregelen werden genomen, 'vonden veel raadsleden. „Droge voeten zijn een grondrecht van de burger", riep SGP'er Rien Lensvelt. Bij hevige regenbuien liepen in juli en september van het vorig jaar talloze huizen in, Vlaardin gen onder water. Woningen aan de 2e Van Leijden Gaelstraat, Willem Barendszoonstraat, Een- drachtstraat, Koningstraat, Wil lem Beukelszoonstraat, Callen- burgstraat, Wilhelminastraat, Merellaan, Groeneweg, Wete ringstraat en in het complex van 410 semi-permanente woningen in de Babberspolder stonden in drie maanden tijd twee keer blank. Woedende bewoners, die de schuld voor de waterramp zoch ten in slecht werkende riolen, en femalen, kwamen massaal naar et stadhuis en bezorgden de le den van de commissie voor stadsontwikkeling een benauwd avondje. Sommige bewoners hadden twee keer hun meubel tjes bij het groot vuil moeten zet ten en stelden de gemeente aan sprakelijk. Aan de riolering heeft het niet gelegen, schrijven B en W nu aan de raad. „Bet rioolstelsel en de gemalen hebben naar beho ren gefunctioneerd". Deson danks stellen zij voor om 492.000 gulden te investeren in verbete ring van de riolen. Voor dat geld zouden onder meer extra bergin gen moeten worden aangelegd. Door de waterafvoeren'van de Schiedam Een 43-jarige Schiedamse is vannacht op het Hazepad beschoten, vermoede lijk met een luchtbuks. De vrouw, die bij haar man achter op de brommer zat. voelde plots een stekende pijn in haar knie. Het echtpaar reed door naar huis, maar besloot naar het Schielandziekenhuis te gaan, toen de pijn maar niet overging. In het ziekenhuis werd een lo den kogeltje uit de knie gehaald. w buurten los te kop pelen van de rest van het riool stelsel zou worden voorkomen, dat al het water juist daar naar toe stroomt. Andere maatregelen, die het col lege voorstelt, zijn de aanleg van drempels en keerwanden in de straten. Van de Willem Barends zoonstraat, nu een woonerf, zou weer een gewone straat gemaakt moeten worden, met trottoirs aan beide zijden. Volgens het voorstel zou ook het ophogen van dorpels en vloeren in som mige gevallen soelaas kunnen bieden. Als de raad aan het einde van deze maand het voorstel van B en W aanneemt, dan gaat de ge meente na de vakantie praten met bewoners van de 52 huizen aan de Groeneweg en de Wete ringstraat. Verbetering van het riool zou voor die huizen geen zin hebben, omdat zij blijven verzakken. In de verbetering van het rioolstelsel in de Babber spolder wil de gemeente nog wel geld steken, hoewel ook de 410 semi-permanente woningen binnen een aantal jaren zullen worden gesloopt. Vlaardingen -De nieuwbouw- plannen voor het complex van 410 semi-permanente woningen in de Babberspolder dulden geen jarenlang uitstel meer. Die me ning heeft de commissie voor stadsontwikkeling in Vlaardin gen uitgesproken. Omdat de afdeling stadsontwik keling van de gemeente het voorlopig te druk heeft met an dere projecten, wilden B en W pas in 1991 beginnen met het maken van nieuwbouwplannen voor de Babberspolder. Maar de commissie vindt dat de gemeen te nog voor het eind van dit jaar aan die plannen moet gaan wer ken. Volgens Maarten Ouwens, hoofd van de afdeling stadsont wikkeling, heeft hij in dat geval de komende twee drie jaar twee ervaren personeelsleden extra nodig. Vlaardingen Showkorps Avalance uit Vlaardingen maakt zich op voor het Euro pees kampioenschap, dat za terdag 25 juni in het Haagse Zuiderpark wordt afgewerkt In totaal nemen 15 korpsen het in het stadion van FC Den Haag tegen elkaar op. „Wij zijn er klaar voor", klinkt het strijdvaardig uit de mond van Piet Bagchus, bestuurslid van het drum- buglecorps. „De laatste weken zijn tijdens concerten uitstekende resulta ten behaald. We behoren nu tot de top vier van Nederland. Tijdens het EK willen we la ten zien wat Avalance waard is. Ik reken op een plaats bij de eerste zes". Het zal voor ,de Vlaardingse muzikanten 2eker niet mee vallen om door te dringen tot de finale van het toernooi. De concurrentie is immers groot. Verschillende topbands uit Engeland, West-Duitsland, België en uiteraard Nederland vormen een serieuze bedrei ging voor een hoge notering van het Vlaardingse Avalan ce. „Toch zie ik de wedstrijd vol vertrouwen tegemoet", al dus Piet Bagchus. „De optre dens verlopen bijzonder suc cesvol. Het publiek is unaniem enthousiast en dat geeft de groep natuurlijk veel zelfver trouwen". De meeste concurrentie heeft Aavalance te verwachten van Juliana uit Middelburg, „le dereen is erop gebrand om een beter resultaat te halen dan de Zeeuwen", blikt het rondbor stige bestuurslid alvast voor- De publieke belangstelling voor het evenement is over weldigend. De verwachting is dat het stadion moeiteloos uit verkocht zal raken: „Het wordt dan ook een waar spek takel", aldus Bagchus. „Een Amerikaanse band is één van de grote publiekstrekkers". Evergreens van Barbara Strei sand, nummers utt de musical Cats en een selectie uit het werk van Duke Ellington worden door Avalance in een wervelende show gespeeld. „Het moet volgende week ge woon lukken". De vereniging heeft eindelijk ook zekerheid over een nieuw onderkomen. Nu het Wees huis gesloopt gaat worden, moet de gemeente Vlaardin gen voor een alternatieve ruimte zorgen. Die denkt het stadsbestuur gevonden te heb ben in de accommodatie van voetbalvereniging De Hollan- diaan in park 't Nieuwelant. In het kader van de herstructure ring van de sportvelden in Vlaardingen gaat De Hollan dlaan, als de fusiebesprekin gen positief verlopen, inwo nen bij naaste buur Satelliet. Piet Bagchus: „Het zal echter wel volgend jaar zomer worden, voordat er definitief duidelijkheid is. Het complex van De Hollandiaan zou voor ons echt een uitkomst zijn. Wij hebben de gemeente ook ge vraagd of we niet de beschik king kunnen krijgen over één voetbalveld. Dat zou voor het oefenen reusachtig goed van pas komen. Ook de voetbal clubs zouden een extra veld wel kunnen gebruiken". Op het schoolplein loopt de Anker-jeugd zich vast warm voor de 'Olympische spelen' volgende week. Vlaardingen Met een groot, twee dagen durend feest viert de christelijke basisschool Het Anker volgende week het tienjarig bestaan. De school, een van de oudste onderwijsvoorzieningen in Holy-Noord, is inmiddels zo diep in de wijk veran kerd, dat het tijdens het tweede lustrum een druk te van belang zal worden aan het Kruidenpad. Tweehonderdvijftig leerlingen, hun ouders, het schoolteam en natuurlijk oud-Ankergangers en ex-onderwijzers nemen deel aan de 'Olympische' spelen, het volksdansen en de reünie. Speciaal voor het feest heeft de gemeente een 3,5 meter hoge standaard geleverd, waarin dinsdag 21 en woensdag 22 juni het Olympisch vuur zal branden. Een onbekende godheid, die in de bosjes van de Drevenbuurt woont en de kunst van het vuurma- keri beheerst, ontsteekt de vlam. Daarna treden de acht groepen, die elk een land vertegenwoordigen, tegen elkaarin het strijdperk. Het team van Het Anker maakt zich geen al te gro te zorgen over de toekomst van de school. Het leer lingaanbod heeft de laatste jaren een hoogtepunt bereikt en van enige teruggang lijkt ook van de ko mende tijd geen sprake. Hoewel de Drevenbuurt een beetje is 'uitgekinderd', wonen er genoeg meis jes en jongens in de Kruidenbuurt om Het Anker zeker nog eens tien jaar te laten, voortbestaan. Xöliïi Grotezwarte rookwolken dreven gistermiddag bo- raakte een vèrbrandlngsoven oververhit. De brand- ven het bedrijf ICR aan de James Wattweg. Dat be-weer had het vuur snel onder controle. Persoonlijke drijf houdt rich bezig met het schoonbranden van ongelukken deden zich niet voor. metalen. De recherche en de arbeidsinpectie stellen een on- Glstermlddag liep dat uit de hand. Vermoedelijk derzoekln. Maassluis De stichting Ver pleeghuizen Nieuwe Waterweg- Noord opent in augustus het nieuwe verpleeg- en reactive ringscentrum in Maassluis. In verband hiermee wordt er don derdag een open dag gehouden. De stichting heeft straks dus de beschikking over een tweede verpleeghuis in de regio, waar 120 patiënten opgenomen kun nen worden. Het andere is de Driemaasstede tn Schiedam. Me dio oktober is het centrum volle dig bezet. De officiële opening staat gepland voor eind dit, of begin volgend jaar. Het centrum is bedoeld voor ou dere mensen, die door hun licha melijke en l of geestelijke klach ten (tijdelijk) niet meer in staat zijn thuis te wonen. Belangstellenden kunnen het centrum bezoeken tussen 15.00 en 20.00 uur. Het adres is: Stads- molen, Steendijkpolder in Maas sluis. Maasland Er zit op de concessie van de Neder landse Aardolie Maat schappij (NAM) aan de Coldenhovelaan in Maas land mogelijk meer gas in de grond dan tot dusver werd aangenomen. Nader onderzoek heeft dat uitge wezen. De NAM weet nog niet of het om een grote gasvondst gaat, die economisch winbaar zal zijn. Dm inzicht te krijgen in kwaliteit, ^samenstelling en druk van het gas Is verder on derzoek noodzakelijk. Daar- toe moet een zogenaamde pro- duk tie test worden uitge voerd. Met een op de lokatïe geïn stalleerde testinstailatie wordt het aardgas geprodu ceerd. Het is noodzakelijk dit gas te verbranden, aangezien vrijelijk in de lucht afblazen van gas niet is toegestaan. Bo vendien zijn er geen leidingen beschikbaar om het gas af te voeren. Om dit vrijkomende gas te kunnen verbranden, wordt een fakkelinstallatie ge plaatst. Het testen van de put begint op of 'omstreeks woensdag 22 juni en zal onge veer vier weken duren. In die periode zal een aantal malen, ook gedurende de nacht, gas afgefakkeld worden, hetgeen een grote vlam teweeg zal brengen. Door het installeren van ge luiddempers zal de NAM pro beren de lawaai-overlast te beperken. Maassluis Als de gemeen teraad van Maassluis ermee instemt, wordt het kabelnet uitgebreid met drie zenders. Burgemeester en wethouders hebben besloten om de zen ders MTV, TV-5 en Video- plex door te geven via het ka belnet Enkele hiervan zijn ook at te ontvangen in Schie dam en Vlaardingen. MTV is een muziekzender. „Een beetje te vergelijken met het voormalige Music Box", aldus J. Verweij van de CAI-Maassluis, TV-5 is een Franstalige zender, terwijl via Videoplex een mozaï- ekje in beeld verschijnt, waarop in één oogopslag kan worden ge zien welke programma's op dat moment op de verschillende zenders worden uitgezonden. Over de uitbreiding van het aan tal programma's op de kabel wordt volgende week donder dag in de commissie financiën gesproken. Het CAI-tarief zal, door het doorgeven van de nieu we zenders en door de verbete ringen die voor de ontvangst van de Duitse tv-zenders en de FM- zenders worden uitgevoerd, worden verhoogd. Nu betalen kabelabonnees '11,70 per maand. Dat wordt 12,75 per maand.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1