Onrust op Sint Bernar dusschool Maassluis wint prijs voor woningtoewijzing Jongeren mogen naar zomerkamp op Cyprus WÈmm Haring-^ Bierfeest kan niet meer buiten industrie VLAARQINGSS QAGBLAB SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Jeugdland verwacht lOO.OOOe bezoeker Ouders Iaat geïnformeerd over combinatieklassen Gusto- terrein: Halico bouwt desnoods zelf Commissie heeft Barrika voorlopig niets te bieden Nieuw initiatief van De Erker Majoor krijgt opname van zijn eigen mars Ander plan voor Hoofd WOENSDAG 22 JUNI 1988 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Jeugdland-baas Joop van Broekhoven wordt langzamerhand een goede be kende van de marktkooplui. Als hij band wil hebben van drie meter voor een tientje vraagt de handelaar meestal: „Is 't voor de kindjes» ja? Doe ik er gratis een paar metertjes bij". Zulke goodwill is nooit weg, want het budget dat de ge meente voor Jeugdland, het Schiedamse vakantïefestijn, uittrekt (70.000 gulden) is alka ren niet verhoogd, terwijl de kosten blijven stijgen. De crea tiviteit en vindingrijkheid die Van Broekhoven en Jeugd land-moeder Riet Immerzeel bij het opstellen van het pro grams aan de dag leggen, komt hen bij de inkoop van materi aal dan ook goed van pas. Overjgeld zullen Riet en Joop zich overigens niet snel be kreunen. Zij zijn gewend de za- ken van de zonnige zijde te be schouwen, en dat moet ook wel, want ook raet elf jaar erva ring blijft Jeugdland organise ren voor hun een uitputtings slag. Vooral de drie topdrukke zomerweken (dit jaar van 4 tot en met 22 juli) vergen het uiter ste van het koppel kinder vrienden. Vooral Van Broek hoven is echter niet te stuiten: „Het liefst zou ik ook 's nachts nog doorgaan", bekent hij. Hij levert die inspanningen niet voor niets: elk jaar weer groeit de kinderschare» die deelneemt aan toppers als crea tiviteit, sport en spel, het fiets- crossen, de puzzeltocht, de vis wedstrijd, en niet te vergeten de openingsceremonie op het Stadserf en de traditionele slot dag in het Beatrixpark. In 1988 hoopt Jeugdland een mijlpaal te bereiken: de lOO.OOOe bezoe ker wordt dan verwacht. Maar Joop en Riet eisen niet alle eer voor zichzelf op: zonder de 25 vrijwillige medewerkers zou de machinerie niet draaien, ge ven zij grif toe. En ook vaste krachten als decorontwerper Michel Snoep en enkele kie- dingnaaisters die liever ano niem blijven, verdienen onder hand een lintje voor hun inzet. Ook verschillende artiesten hebben veel bijgedragen aan de Jeugdland-succesformule. Hans Kazan en Henk Driessen zijn een paar van die veteranen die gezien het blijvend enthou siaste publiek nooit vervelen. Zij zijn bij de komende zome- rafievering dan ook weer van de partij. Nieuwe attracties zijn er uiteraard ook: troubadour Pieter Baalbergen, straatthea ter Fratelli Fiasco en acteur Henk de Reus, om er maar een paar te noemen. In totaal brengt Jeugdland vijftien voorstellingen, allemaal toe gankelijk voorde eenheidsprijs van één piek. De vakantiekaravaan gaat maandag 4 juli om elf uur van start op het Stadserf met een daverend openingsfeest. De drie daarop volgende weken trekt Jeugdland door alle Schiedamse wijken. Het doek valt op 22 juli in het Beatrix park met een Zuid-Ameri kaans spelcircuit, gevolgd door de bruisende Ton Laros-show. Schiedam Onder ouders van leerlingen van de Sint Ber- nardussehool in Schiedam is onrust ontstaan over het feit, dat wegens een tekort aan leerkrachten groep 7 volgend jaar voor twee dagen wordt gecombineerd met de groepen 6 en 8. De ouders werden daarvan eind vorige week via een brief op de hoogtegesteld. -"Medezeggenschapsraad en ou- "'derraad hebben aangedrongen op een open gesprek met de di rectie van de school en het be stuur van de Sint Wiilibrordus- stichting, die in Schiedam de rooms-katholieke basisscholen beheert. Zij willen dat die bijeen komst zo snel mogelijk wordt be legd, gezien het spoedeisende karakter van de zaak. „Dit kan toch niet, zo vlak voor het begin van de schoolvakantie met zo'n bericht komen", lucht een van de ouders zijn hart. „Hoe moet ik nou op zo korte termijn nog een andere school vinden voor mijn kind?" Hij is boos, om dat het zo belangrijke bericht werd meegedeeld in een brief, die aan de kinderen werd mee gegeven. „Sommige ouders van zieke kinderen waren dit week einde nog niet eens op de hoog- t<'. Volgens het plan van de directie zou groep 7 volgend jaar voor twee dagen in de week worden gesplitst. De ene helft zou die da gen bij groep 6, de andere helft bij groep 8 in de klas komen te zitten. De resterende tweeen- eenhalve dag zou de groep weer bij elkaar komen, met één leer kracht voor twee dagen en één voor de resterende ochtend. De oorzaak zou gelegen 2ijn in de 4- jarigen-maatregel van minister Deetman en in het feit dat één van de leerkrachten volgend jaar in deeltijd gaat werken. Voorzitter Peter van der Knaap van de medezeggenschapsraad is verbaasd,' dat over de splitsing van groep 7 vooraf geen overleg is geweest met de ouders. „Er is over die brief nogal wat commo tie ontstaan. De medezeggen schapsraad is ook heel ongerust". Ouderraad en medezeggen schapsraad hebben maandag avond overlegd met de directie en met de Willibrordusstichting. Die hebben beloofd, dat zij nog deze week in een brief meer dui delijkheid^ zullen verschaffen. Het bestuur van de stichting was gisteren en vandaag niet voor commentaar bereikbaar. SchiedamMocht Halico BV er niet in slagen snel huurders of kopers te vinden, dan zal de Rot terdamse beleggingsgroep zelf een voortrekkersrol gaan spelen bij de ontwikkeling van het voormalige Gusto-terrein. Halico kocht het 14 hectare grote terrein in Schiedam-Zuid een half jaar geleden, maar is er nog niet in geslaagd contracten met gegadigden af te sluiten. Wel hebben diverse bedrijven be langstelling getoond, waaronder de Vereenigde Glasfabrieken en een afdeling van Rijkswater staat. Het plan van Halico om even tueel zelf het eerste bedrijfsge bouw als trekker te realiseren wordt als noodoplossing achter de hand gehouden. Volgens ir. Johan de Vries, architect van de beleggingsgroep, zal het waar schijnlijk niet zover komen: „In de planning is het eerste jaar ge reserveerd voor het bouwrijp- maken van het terrein. Pas daar na gaan we op zoek naar kopers en huurders. Zo kaal als het ge bied er nu nog bij ligt, durf ik er nauwelijks met een makelaar naartoe. Je kunt eigenlijk pas wat laten zien, als de zaak netjes met schoon zand is opgehoogd". Halico, een dochteronderne ming van projectontwikkelaar Nefkens, heeft meer tijd nodig gehad dan. verwacht om het ter rein weer gebruiksklaar te ma ken. De fundamenten van de tien jaar geleden gesloten scheepswerf Gusto zijn nu gro tendeels uit de grond verwijderd en ook is een begin gemaakt met reparatie van de kademuren. Na de bouwvakvakantie wordt be gonnen met de ophoging. Daar voor is naar schatting 200.C0Ö kubieke meter zand nodig, ma teriaal dat de ontwikkelaar per schip zal laten aanvoeren. Bij de openbare mutsbedrijven ligt in middels een aanvraag voor nieu we gas-, water- en elektraleidin- gen. Uit De Gorzette, het blad van de bewonersvereniging Schiedam- Zuid, blijkt dat de wijk welwil lend staat tegenover nieuwe ac tiviteiten op het Gusto-terrein. Hoewel sommigen liever wonin gen hadden gezien dan kantoren en loodsen, zijn de meeste inwo ners van de Gorzen blij met de Dit voorjaar al begon Halico BV, de nieuwe eigenaar van het Gus to-terrein. met voorbereidend grondwerk. Diverse bedrijven zouden belangstelling hebben vooreen kavel. werkgelegenheid, waarvoor Ha lico denkt te kunnen zorgen. In een gesprek met de bewoners- vereniging heeft De Vries be loofd, dat er geen overlast-bezor- gende bedrijven op het Gusto- terrein zullen komen. Maassluis De gemeente Maassluis heeft de aanmoedi gingsprijs Woonruimtever deling 1988 gekregen. PvdA- wethouder Anton Wustrow neemt vrijdag in de Jaar beurs in Utrecht de prijs in ontvangst, vergezeld van het officiële juryrapport. De prijs is toegekend door de Lande lijke Organisatie Belangen groepen Huisvesting (LOBH) en stichting De Ombudsman. De gemeente Maassluis krijgt de aan moed ingsprijs vooral voor het experiment met geautomati seerde informatievoorziening. Het juryrapport; „Het experi ment kan van landelijke beteke nis zijn voor de verbetering van de informatie aan woningzoe kenden". Ook wordt Maassluis aangemoe digd duidelijke toewijzingscrite ria te formuleren. In het urgen tiesysteem blijken oneigenlijke normen te gelden,' die wegge werkt moeten warden. Naast po sitieve elementen kent het jury rapport dus ook kritische kantte keningen. Volgens de jury zijn de voor waarden voor inschrijving van woningzoekenden niet in over eenstemming met de Woon ruimtebeschikking 1984. De ge meente hanteert voor oud-Maas- sluizers als voortvaarde, dat deze vroeger tenminste tien jaar in de stad hebben gewoond. De ge meente moet deze termijn terug brengen naar zes jaar. Over het urgentiesysteem 2egt de jury: „Maassluis hanteert een helder urgentiesysteem. Niettemin bevat het systeem een aantal oneigenlijke elementen". Verduidelijkend: „Zo krijgt een alleenstaande van 18 jaar 0 ur- gentïepunten, terwijl een alleen staande van 25 jaar 24 urgentie- punten krijgt. Niet valt echter in te zien. op welke wijze leeftijd op zichzelf de individuele woonur- geniie bepaalt. Ook de huishoud- samenstelling kan ten onrechte een diiierentiatie in urgentie- punten opleveren". Na de prijsuitreiking is er vrij dag een forumdiscussie over de consequenties, die het gemeente lijk "woonruimteverdelïngsbe- leid kan hebben voor de ont- werp-Huisvestingswet. Aan de discussie nemen enkele kamer leden deel: H. Koetje (CDA), T. Netelenbos (PvdA), L.M. de Beer (WD), P. Lankhorst (PPR), H. Gelderblom (D66) en G. Schutte (GPV) deel. De dis cussie staat onder leiding van R. Mascini, coordinator van het LOBH. De Eerste Stad aan de Waterweg viel in de prijzen samen met Apeldoorn, De Bilt, Eemnes, Harderwijk, Landsmeer, Lely stad, Rijnwaarden, Utrecht en Zwartsluis. De jury bestond uit vertegenwoordigers van stich ting De Ombudsman, het LOBH, de Katholieke Universiteit Nij megen, de Anbo en de Techni sche Universiteit in Delft; voor zitter van de jury was vvoonad- vocaat mr. P. Wiegman. Schiedam De leden van de commissie welzijn en cultuur toonden alle medeleven met de met huisvestingsproblemen kampende vrouwen van Barri ka, maar in wezen konden de raadsleden, net als wethouder Luub Hafkamp, gistermiddag niets voor de vrouwen doen. .„Het emancipatiewerk is zo be langrijk, dat het per 1 september Vanuit een behoorlijke lokatie moet kunnen opereren", zei D'66-raadslid Coby de la Rie, die de gevoelens van de commissie nog wel het krachtigst ver woordde. Op de vraag van Luub Hafkamp welk pand geschikt zou zijn als lokatie voor het vrou wencentrum moest de commis sie het antwoord schuldig blij ven. Gisteren werd duidelijk, dat men er zelfs met een geschikt pand nog niet is. Er blijkt amper geld te zijn voor herhuisvesting, zodat het er voor de Schiedamse vrouwenbeweging somber uit begint te zien. Sinds vorig jaar herfst verkeren de vrouwen van Barrika met grote huisvestingsproblemen. In de zomer van 1987 kregen zij reeds te horen dat zij het pand aan de Lange Kerkstraat in ver band met het daar geplande ABC-warenhuis binnen afzien bare tijd moesten verlaten. Een keukenbrand zorgde er enkele maanden later voor, dat de helft van het pand op slag onbruik baar werd. Net als wethouder Hafkamp ble ken de raadsleden weinig bruik bare ideeën te hebben om tot een oplossing te komen. CDA-raads lid Els Hellwïg stelde voor om de vrouwen op tijdelijke basis een wisselwoning beschikbaar te stellen, maar dat idee werd wei nig realistisch gevonden door commmissie. „Veel te weinig ruimte", aldus de overige leden. Luub Hafkamp ziet voorlopig slechts één mogelijkheid voor herhuisvesting van Barrika: een schoollokaal in Noord. De vrou wenbeweging ziet daar niets in. Als voorziening voor de hele sta'd prefereren zij een pand in het centrum. Schiedam „Misschien worden we wel gekaapt", gie chelen* dé meisjes onder el kaar. Zondag vertrekken ze van Schiphol: drie meisjes en vier jongens, onder leiding van Piet Penning, beroeps kracht van wijkcentrum De Erker. Voor sommigen is het de eerste keer dat ze vliegen. Na tussenlandingen in We nen en Korfoe zullen ze op Cyprus aankomen, waar ze een week lang op zomer kampgaan; samen met jonge ren uit Denemarken, Fin land, Frankrijk, Oostenrijk en Spanje. „Kijken ze ook eens wat verder dan Underground", zegt Piet Penning laconiek. Underground is het jongerencentrum van Schiedam-West, gevestigd in de kelder van De Erker, en zo gauw Underground open is, zoeken de jongeren elkaar daar op. Zo'n zo merkamp op Cyprus is dan wel even wat anders. „Fijn een weekje vakantie", probeert één van de meisjes. Maar Penning maakt onverbiddelijk duidelijk dat er ook gewerkt moet worden: „Er is een behoorlijk element vrije tijd, zon, zee en za ligheid, maar dat niet alleen, want dan hadden we net zo goed een weekje op Texel kunnen zit ten. Er moet een heel program ma afgewerkt worden Subsidie De organisatie berust bij de Pan- cyprian Co-ordinating Commit tee of Youth-Centres, maar or ganisaties uit alle betrokken lan den verlenen medewerking. Zo kan de groep uit Schiedam-West mee dankzij een subsidie van Gamma, de landelijke overkoe pelende organisatie van het wel zijnswerk in Nederland. Het c idee werd geboren tijdens een zomerkamp vorig jaar in Fries- land, waar ook Cyprioten aan- wezig waren. Medewerkers van J De Erker besloten er een geza- menlijk project van te maken. - De jongeren hebben er de afgelo pen maanden flink voor moeten sparen, niet alleen voor de vlieg reis maar ook voor bijkomstig heden. Donderdag zijn ze bij voorbeeld de stad in geweest fo torolletjes kopen, want ze willen Cyprus aan hun familie laten zien. Sommigen moesten zich een paspoort aanschaffen. De reisverzekering werd collectief geregeld. Meteen al zondagavond, na het ontvangstdiner, is er een ge- tting-to-kno w-each-other-ses- sion. En als de jongeren uit alle landen na die sessie elkaar heb ben leren kennen, kunnen ze zich de rest van de week wijden aan excursies, zwemmen in de Middellandse Zee, watersport, grondsporten, tafeltennis, spel letjes, joggen en dansen. Vinden ze dat leuk, dansen? „Jaaé, daar zijn we gek op", zeggen ze. „Het hoort bij Cyprus'weet Piet Penning, En meteen hebben ze het over de mogelijkheid van verkering. „Misschien blijf ik er wel", zegt er één. „Hè, nee, ik moet geen Cyprioot, hoor", zegt een ander, „die zijn zo glad". Excursies Het zomerkamp wordt gehou den Dp de camping van Larnaca, in het zuidoosten van het eiland. De excursies zullen voeren naar Paphos, waar een amfitheater ligt, naar het Troodos-gebergte, naar het graf van aartsbisschop Makarios, naar de citroenboom gaarden en wijnfabriek van Lï- masol, en naar het oudheidkun dig museum in de hoofdstad Ni cosia. De jongeren zullen ook de green line bezoeken, een soort Berlijn- se Muur, maar dan van geboom te. Hierdoor wordt de republiek Cyprus gescheiden van het ge bied, dat in 1974 door de Turken werd bezet. Die grens loopt dwars door Nicosia heen, „Daar zien we dus maar de helft van", zegt Piet Penning. Het is volgens hem de eerste keer dat een groep jongeren uit Bianca Vever, Christel Pelgrim, Mariél Wildschut, Marcel van de Brug, Robert Nesse, Edwin Trouwborst en Piet Penning ver heugen zich op het zomerkamp op Cyprus, Schiedam een dergelijke reis on derneemt. Na hun terugkomst in Nederland zullen ze een verslag schrijven voor het bestuur van De Erker en dan zal worden be keken of volgend jaar weer zo iets kan worden bedacht. Vlaardingen De samenwer king met sponsors is He stichting Haring- Bierfeest gaedbeval- f len. De industrie bracht vorig jaar twintig procent van de kos ten van het volksfeest op tafel. Een comité Bedrijfsleven gaat de mogelijkheden onderzoeken om sponsors nauwer bij het feest te betrekken. „Want zonder bijdra gen van de industie is het Ha ring- Bierfeest in zijn huidige vorm onmogelijk", zegt be stuurslid M.P. van Zanten. Echt zonder sponsors heeft het 'Haring- Bierfeest nooit geze- ten. Maar,het overgrote deel van de-kostenkwam altijd voor re kening van kleine middenstand en horeca. Vorig jaar maakte de stichting wat Van Zanten noemt 'de grote sprong voorwaarts'. De bijdrage van de Vlaardingse in- dustrïe steeg van enkele procen ten in één klap naar twintig pro cent. De belangstelling van de indus trie komt op het juiste moment. De bijdragen van middenstand en horeea begonnen de laatste ja ren wat terug te lopen. „Van de gemeente krijgen wij ook nog wat geld, voor secretariaatskos- ten en zo", aldus Van Zanten. „Da's heel lief natuurlijk, maar het schiet niet op. Vorig jaar heb ben wij voor het eerst bekeken of het bedrijfsleven belangstel ling had voor het feest, Het ant woord op die vraag is ja, ondub belzinnig". Belastingadviseur Hans Klaasse, van het bureau Klaasse Klaas- se aan de Schïedamseweg, kwam met het idee om een comité van aanbeveling op te richten. Dat werd het comité Bedrijfsleven Haring-Bierfeest. De taak van dat comité is het benaderen van het bedrijfsleven en het beden ken van een manier, waarop de industrie ook van het feest kan profiteren. j.Wat ons voor ogen staat", zegt Van Zanten, „is promotie Voor het hele Vlaardingse onderne merschap. Maar dat mag geen grote verandering van het Ha ring- Bierfeest tot gevolg heb ben", Het comité zal begin 1989 de plannen bekend maken. „1988 wordt een overgangsjaar", aldus Van Zanten. Het Haring- Bierfeest zal, on danks een groeiend aantal spon sors, niet in omvang toenemen. Bestuurslid Van Zanten: „Met het aantal bezoekers van vorig jaar— rond de 120.000 zijn wij - wel zo'n beetje uitgeboerd. De omvang van het feest wordt be paald door de grootte van het parcours". Uitbreiding van dat parcours ligt niet in het verschiet. Integen deel: door alle bouwactiviteiten van de gemeente ziet de stich ting Haring- Bierfeest het par cours alleen maar kleiner worden. „Grote ruimten worden opvallend zeldzaam. Het lijkt erop, dat ons geachte en gewaar deerde gemeentebestuur elk plein waar het oog op valt laat bebouwen". Schiedam Het muziek^ korps van het Leger des Heils in Schiedam, dat zijn 90-jarig jubileum heeft gevierd met een zeer druk bezocht con cert, stuurt een opname van de mars Schiedam 90 naar Canada. Daar woont majoor Dirk Krommenhoek, een oud-Schiedammer die als heilsofficier werd uitgezon den naar Noord-Amerfka. Krommenhoek schreef op ver zoek van kapelmeester John L. Ritman de mars speciaal voor het Schiedamse muziekkorps: De jubilarissen willen hem nu laten huren hoe zij de mars heb ben vertolkt. Het muziekkorps voerde de mars eerst alleen uit en later op de avond samen met het reünistenkorps onder leiding van erekapel meester Alewijn van Gulik; hij leidde het korps van 1949 tot 1966. Aan het jubileumprogramma werd ook medewerking ver leend door de zangbrigade ondbf leiding van Nico Loch, terwijl majoor Dnjver de avond presen teerde. Het zaaltje aan de Lange Haven zat stampvol. „Wat mij opvalt, is dat al die mensen zo blij zijn, zo enthousiast en betrokken bij hun werk", zei een bezoeker» die er op uitnodiging was en zelf niet zoveel met het Leger des Heils te maken heeft. Geestdriftig waren niet alleen de toeschouwers, maar ook hetjubiT lerende korps, dat weliswadir maar klein is (uitbreiding is ge wenst), maar dat door de jaren heen hetzelfde doel bleef nastreef ven, namelijk door middel van muziek het evangelie uitdragen! Composities van onder anderen Trevor Davis, Dudley Bright en Ray Steadman-Allen werden met overtuiging Schiedam Gemeentewer ken wacht een nieuw bouw plan voor het Hoofd af van, aannemers SSN en Fraanje. Directeur Harm de Block had al eerder het bezwaar geuitj dat een gepresenteerd plan bleek uit te gaan van één flat met een beperkt aantal wo ningen. Hij vond dat de op drachtgevers zich niet eenzij dig aan de afspraak konden onttrekken om méér wonin gen in het plan op te nemen. i De Block heeft inmiddels een ge sprek gehad met SSN-directeur Cees Bokx, die architect Bram van Hengel nu een nieuw ont werp laat maken. De SSN heeft geen voorkeur voor twee flats op het Hoofd, maar houdt er wel re kening mee. Overigens is de SSN al jaren be zig met de projectontwikkeling voor het Hoofd. Aanvankelijk werd gedach t aan een serviceflat voor rijke ouderen. Ook nu wordt nog uitgegaan van luxe koopwoningen. De bewonersvereniging Schie dam-Zuid heeft inmiddels haar voorkeur kenbaar gemaakt voor» woningwetbouw en heeft aan politiek en ambtenarij een plan. - gepresenteerd van Cnaries W. Moore. Uit een enquête in de wijk bleek, dat dit plan visueel hoog scoorde bij de ondervraag den. Veruit de meeste mensèri willen geen flat op het Hoofd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1