Oranje beheerst samenzang 9Dat wordt Siberië!' m Doodziek meisje zou graag naar Disney world gaan Vertowijk viert sanering gif met boek en barbecue r. Giny Vos maakt bewaking tot de essentie VLAARBINGS OflGBUD „.SMIS EMU Nifuftt SSKff RWES COURANT Bewusteloos na jacht op stier Jongetjes uit boom gevallen Man gewond bij gasexplosie Politie ziet geen kwaad in koffiehuis 'Vlaardingen verdient een betere VW Si Hulpactie in Zuid 'Zieke vrouw is Liduina niet' -f Avalance vijfde «>P drumband-EK m TVKRANT WHTERWEG MAANDAG 27 IUNI egionafe redactie: Brede Havenstraat 6, 313-} BC PAGINA 9 vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066. 4350557 - Sportredactie: 4345209 "Vlaardingen Een 46-jarige veëhouder uit Vlaardingen is zondagmiddag bewusteloos ge raakt, nadat hij met veel moeite een losgebroken stier had terug gedreven naar een welland aan de Hoekerstraat. Agenten trach ten de man te reanimeren, maar pas toen ambulancepersoneel de man schokken had toegediend met een defibrilator, kwam hij veer bij kennis. De veehouder is overgebracht naar het Holyzie- kenhuis. Vlaardingen Twee jongetjes zijn zondag met botbreuken in het Holyziekenhguis opgeno men, nadat zij in het Hof uit een boom waren gevallen. De jon gens, 7 en 8 jaar oud, waren vijf meter omhoog geklauterd, toen zij allebei uit de boom tuimelden. Vlaardingen Een 42-jarige Leidenaar heeft zaterdagmiddag ernstige brandwonden opgelo pen bij een gasontploffing in het filiaal van de Bondsspaarbank aan de Van Hogendorpïaan. De man was met een collega bezig tapijt te plakken in de bank. Een vonk van de boiler was er ver moedelijk de oorzaak van dat de vrijgekomen lij rogassen tot ont ploffing kwamen. Het slachtof fer is met ernstige brandwonden overgebracht naar het Holyzie- kenhuis. SchiedamDe politie ziet op dit moment geen aanleiding een on derzoek in te stellen naar het koffiehuis Effes aan de Mgr. No- lenslaan. In de omgeving heb ben buurtbewoonsters vorige week meer dan honderd handte keningen verzameld, gericht te gen het koffiehuis, omdat er drugs verhandeld zouden worden. De buurtbewoners wil len niet met eventuele gevolgen daarvan worden geconfron teerd. Bij de politie heeft men echter nog nooit tips gekregen of klach ten over Effes, dus gegronde re denen voor een onderzoek zijn er niet. Alleen op geruchten gaat de politie bij voorkeur niet af. Het koffiehuis was voorheen ge vestigd aan de Singel. De eige naar staat ook te boek als ie mand, die er in Rotterdam een levendige handel op nahield. Niet duidelijk is of het feit, dat er Turkse en Marokkaanse jonge ren in het koffiehuis komen, een rol speelde bij de handtekenin genactie. Er is in wijk Nieuw- land een migrantenprobleem. Vlaardingen De Kamer van Koophandel is teleurge steld in burgemeester en wet houders van Vlaardingen, omdat zij geen financiële bij drage wensen te leveren aan verbetering van de plaatselij ke VVV. Terwijl dat, zo meent woordvoerder H. Hor- sting van de Kamer, toch hard nodig is. „De VVV in Vlaardingen is minimaal, en weggestopt in een hoekje van het stadhuis", zegt Horsting. „Dat zou veel beter kunnen". De Kamer van Koophandel was enthousiast, toen burgemeester Fred van Lier met het plan kwam de VVV een impuls te ge ven. Namens de Kamer nam Horsting deel aan een aantal ge sprekken tussen gemeente en ondernemers over de toekomst van de VVV. Een rapport met toekomstplannen was het resul taat Maar het blijft bij plannen, nu B en W hebben besloten om niet met extra geld over de brug te komen. De Kamer van Koophandel zou graag zien, dat Vlaardingen 'een echte VW' kreeg. Horsting was voorstander van de Rotterdamse structuur. Daar is de VW een zelfstandige stichting. De ge meente betaalt de salarissen en de huur van het kantoor, het bedrijfsleven neemt de overige kosten voor zijn rekening. „Dat werkt uitstekend", aldus Hor- sting. Promotie van de recreatieve voorzieningen is een van de speerpunten in het beleid van de Kamer van Koophandel in het Rijnmondgebied. Horsting: „Het belang van de gemeente is dui delijk: als er meer toeristen ka men, worden er meer guldens in Vlaardingen uitgegeven. Dat heeft weer een positieve invloed op het vestigingsklimaat voor bedrijven". Horsting is van me- 1 ning dat Vlaardingen de toerist voldoende te bieden heeft en dat Vlaardingen een goede VW zou kunnen gebruiken om dat be kend temaken. - Meteen ai na de wedstrijd sneuvel de een etalageruit bij schoenenzaak Van Dalen aan de Broersvest. Een agent ruimt de boel op. Schiedam Disneyworld zien: dat is de hartewens van de 13-jarige Monique Lecnderts uit de IJssel- mondesestraat in Schie- dam-Zuid. Het meisje leidt al sinds zij peuter was aan jeugdkanker en is inmid dels door specialisten van de Daniël den Hoedkliniek opgegeven. Zij heeft naar verwachting nog maar kort te leven. Enkele wijk bewoners hebben zo met haar te doen. dat zij beslo ten hebben een actie voor Monique op touw te zetten, zodat haar liefste wens in vervulling kan gaan Op initiatief van Piet Valk, eigenaar van video theek De Gorze in de Groe- nelaan, worden pogingen ondernomen geld in te za melen om de reis naar Or- lando in Amerika moge lijk te maken. Minimaal is tienduizend gulden beno digdwant Monique kan al leen gaan als zij onder voortdurend toezicht van haar ouders staat Boven dien is medische begelei ding on on tbeerlijk. De specialist, die Monique behandelt is bijzonder ge troffen door het feit dat en kele wijkbewoners een hulpactie willen voeren. Hij heeft alle medewer king toegezegd en zal de be nodigde medische informa tie per telefax doorsturen naar het ziekenhuis in Or- ianöo, voor het geval zich tijd ens de reis complica ties mochten voordoenMaar wanneer die reis zal plaats- vwden, hangt af van het verloop van de inzameling. Vandaag is de actie van start gegaan. Bedrijven en instellingen worden ge vraagd een duit in het zak je te doen; ook particulie ren kunnen van hun be trokkenheid blijkgeven. De bewonersvereniging Schiedam-Zuid steunt de actie en heeft een bankre kening geopend, waar men geld kan storten voor de droomreis van Monique: giro 2717 of bankrekening nummer 98.15.47.788 van de Bondsspaarbank Schie dam Vlaardingen. Schiedam/Vlaardingen/Maassluis Alsof de Be vrijding werd gevierd: alleen in mei 1945 heerste er op straat en in de cafés zo'n uitgelaten, vrolijke sfeer als afgelopen zaterdagavond. Het begon al tijdens het doelpunt van Ruud Gullit en het eindigde diep in de nacht. En een aanzienlijk aantal mensen mocht nog zo beschonken zijn geraakt, ze bleven zich uitbundig overgeven aan community singing. een samenzang die typerend is voor Engelse pubs, maar die je in deze contreien maar zelden hoort. Automobilisten, die zo roekeloos waren de menigte op de Koemarkt te trotseren, beleefden spannende ogenblikken toen zij heen en weer werden geslingerd. .Dat wordt Siberië, dat wordt Si berië!" zongen de Oranje-cafék lanten uit volle borst, vol leed vermaak over de 2—0-nederlaag van de Russen. En iemand hoef de maar even op een toetertje te blazen, tetteretetteretet, of in koor klonk het: „Aanvalle...!" „Een onbeheersbare massa", zei de politie zaterdagmiddag, direct na de EK-finale. In Schiedam hadden tientallen mensen op het Emmaplein via een groot beeld scherm de voetbalwedstrijd kunnen volgen, en het %vas de bedoeling van SVV, de gemeen te en De Amstelbron dat hier vervolgens een groots Oranjebal zou plaatsvinden. Maar tegen de verwachting in verplaatste de aperotSy zoals de tribune eruit had gezien, zich naar de Koe markt. Dat is het psychologisch hart van Schiedam, en 3000 mensen versperden er de weg. In Vlaardingen begaf men zich massaal naar de Westhavenka- de, bij de Visbankj En in Maas sluis dromde de Oranje-schare samen op de Markt De barbecue was het eerste van twee feestjes in de Vertowijk binnen enkefe dagen. Maassluis Dubbel feest in de Maassluisse Vertowijk. De bewoners wierpen zich vrij dagavond op een feestmaal, want zij wilden vieren dat alle vervuilde grond gesa neerd is. Een buurtcomité had alle wijkbewoners daar om uitgenodigd voor een 'groot opgezette barbecue. Vrijdag hebben ze weer een feest te vieren. Dan gaat de eerste paal de grond in voor een project van 24 eengezinswoningen aan de alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 Lange Boonestraat. Die hande ling markeert het 'sluitstuk' van Verto 2. Met die woningen wordt het laatste stukje van de wijk volgebouwd. De Maassluisse freelance-jour naliste Annemieke van derHou- wen-van Vlier grijpt dat feit aan om haar boek Van touw fabriek tot Vertowijk ten doop te hou den. In dat boek vertelt zij over de geschiedenis van de fabriek en gaat zij chronologisch in op de ontwikkeling van de Vertowijk. In het met veel foto's gelardeer de historische boekwerk staan verder talrijke interviews met wijkbewoners. „Ik heb gepro beerd het zoveel mogelijk op menselijk formaat te schrijven", zegt zij over haar geesteskind. Dat gebeurt aan de hand van een denkbeeldige wandeling door de wijk. Het boek verschijnt in een opla ge van 750 en is voor 15 gulden (kostprijs) bij de VW verkrijg baar. Annemieke van der Hou wen hoopt in de toekomst meer historische publicaties te maken over de stad, waaraan zij zo ver knocht is. Momenteel is zij bezig een boek over het Schuurkerkje te herschrijven. Dat moet in sep tember verschijnen. Schiedam De Heilige Liduina heeft niets te maken met het beeld, dat ooit in de Havenkerk stond en datnu in hetbezitisvan de oud-Schiedammer J. van der Hoeven. Pastoor P.M. Vismans van de Singelkerk heeft zich daar persoonlijk van vergewist, nadat de in Den Haag wonende Van der Hoeven hem had uitge nodigd Liduina 'in het gezicht te komen zien'. Het bewuste beeld bestaat uit twee personen, van wie de een Petrus van Verona is en de an der een knielende vrouw met een doek om het hoofd gewik keld. Door oude prenten te ver gelijken met het gezicht van deze vrouw kwam Van der Hoe ven tot de conclusie, dat zij Li duina van Schiedam voorstelde. Maar volgens Vismans is dat uit gesloten: „Liduina wordt altijd liggend en nooit knielend afge beeld, omdat zij het grootste deel van haar leven ziek op bed lag. Verder ontbreken de rozen en de engelbewaarder, die zij bij ie dere beeltenis, om zich heen heeft". Volgens Vismans is het boven dien erg onwaarschijnlijk, dat Liduina samen met Petrus van Verona zou worden afgebeeld. Beiden zijn immers patroon van de zieken, en Petrus en niet Liduina hoort bij de paters Dominicanen, die de Havenkerk beheerden voordat deze werd overgedaan aan de Johan Maas- bach Wereldzending. De tweede figuur is volgens Vismans „ge woon een zieke, die om kracht en sterkte bedelt". De analyse van de pastoor bete kent een teleurstelling voor Van der Hoeven. De Hagenaar wilde het beeld laten inmetselen in een schrijn van de in' wederopbouw zijnde molen De Palmboom. Schiedam -Anderhalve meter breed en vele me- ters lang zijn ze, de zwarte tripexplaten waar het ffl hele Stedelijk Museum mee vol ligt en hangt. §j Schilderijliefhebbers, die meestal volop aan hun ®r trekken komen in het kunstcentrum, zullen waar- schijnlijk vreemd opkijken als zij in de museumza- §j 1 "ialleen maar zwart hout ontwaren. Giny Vos, de Amsterdamse kunstenares die het project Watch heeft bedacht, heeft daar geen enke le moeite mee. Integendeel zelfs. Zoals een ware kunstenares betaamt confronteert zij de bezoeker graag met de vaak onbewust ingesleten eigen ze kerheden. t Eén van die zekerheden is, dat de kunst aan de muur een autonome grootheid is In elk museum. Voordat kunst getoond kan worden moet wel aan een aantal voorwaarden voldaan worden. De be schikbaarheid van een zaal, goed licht en een be wakingssysteem om het vaak kostbare werk te be waken, zijn heel belangrijk. j- Giny Vos geeft in de tentoonstelling 12Skulpturen met Bewaking blijk van een geheel eigen visie op de kunst als hoogste goed. De twaalf enorme objec ten, die in het museum tentoongesteld worden, zijn namelijk ondergeschikt gemaakt aan het bewa kingssysteem van het museum. Het hout is op een zodanige wijze verwerkt, dat de suppoost in de hal □p elk van zijn twaalf schermen een deel van een letter ziet verschijnen. Twaalf suppoosten, die vrijdagmiddag elk één van de schermen aanzetten, maakten het woord Watch zichtbaar- Eén schaduw viel over deze plechtig heid: de afgelopen week overleed J. Van Rooyen, suppoost van bet Visserijmuseum, die aan de ope ning zou deelnemen. „Watch betekent kijken, klok en nachtportier", al dus Giny Vos. „Juist doordat het zoveel betekenis- Giny Vos kijkt toe hoe een suppoost het laatste beeldscherm aanzet. Op de schermen verschijnt het woord Watch. sen heeft, kun je pc uithalen watje zelf wilt. De be tekenissen spelen een belangrijke rol in het leven van de suppoovt, vandaar dat het dit woord gewor den is.". Het idee i oor de tentoonstelling deed Giny Vos een paar jaar geleden in hetzelfde museum op, toen zij bij het binnentreden een suppoost voor de twaalf beeldschermen ontwaarde. „Voor die man wil ik wat maken", dacht Vos, en na lang naden ken over de wijze waarop, stapte Vos met haar ideeën naar museumdi'-ecteurHans Paalman. Vos, die aan de Rietveld Academie in Amsterdam studeert, promoveerde het bewakingssysteem tot de samenballende factor van de twaalf sculpturen. Een andere functie geven aan het bestaande is ove rigens een uitdaging die Giny Vos al eerder met succes aanging. Énkele jaren geleden veranderde zij de drie Europoint flats op het Marconiplein in het decor van haar kunstproject Work to Do. Alle lichten gingen 's avonds uit. Onder regie van Vos gingen alleen in de door haar bepaalde vertrekken de lampen weer aan, waardoor ae tekst WORK TO DO verscheen. De Schiedamse suppoosten weten al jaren wat werken is, vandaar dat zij de komende acht dagen naar het minder moraliserende Watch mogen kijken. Dat het feest der duizenden Oranje-supporters niet uit de hand is gelopen, dat valt de poli tie achteraf alleszins mee. „Ge lukkig hadden de meeste men sen echt zin in een feest, ze wa ren dolenthousiast", taxeerde in specteur Rob Besseling van de Schiedamse politie. Maar aan vankelijk had hij het somber in gezien. „Er was een harde kern van dertig man, van wie we dachten dat ze de boel in de soep wilden laten lopen". Besseling is onder de indruk, dat de meeste mensen 'zich niet door de rad draaiers lieten verleiden en dat zij zich aan 'onschuldige' vrolijk heid te buiten gingen. Meteen al na de wedstrijd ver richtte de politie twee arresta ties. Een 18-jarige Schiedammer en een 17-jarige Rotterdammer hadden bij schoenenzaak Van Dalen een prullenbak door de etalageruit geslingerd, ook bij de Free Record Shop en juwelier Kok sneuvelde glas. Op de Koemarkt werden voor bijkomende auto's 'gewiegd', dat wil zeggen, heen en weer geslin gerd. Een Belgische automobilist liep klappen op. De politie greep in, toen een bus van ae ZWN met tien passagiers doelwit werd. De bus werd 'bijna omvergeduwd', volgens Besseling, zo erg ging die heen en weer. Eén automobilist schreeuwde 'rot op' en liep prompt een paar deuken in de carrosserie op. Alleen de auto mobilisten, die zo slim waren om feestelijk mee te toeteren, of die snel een verkeerde weghelft op schoten, zoals Terry Skeffington en peter de Vries, kwamen er redelijksnel doorheen. Vechtpartijtjes deden zich in de loop van de avond voor op de Hoogstraat en de Buitenhaven weg. De politie arresteerde nie mand en kon de ruzies sussen. Rond half één 's nachts werd bij een knokpartij voor café Klein Thalia een agent door een zwar te herdershond in zijn hand ge beten- Hij moest naar het Schie- landziekenhuis en kon zijn werk nietvoortzetten. In de Pastorietuin in het cen trum werd een auto vernield. Op de VGravelandseweg, om vijf voor één, bij het viaduct van rijksweg 20, viel een 24-jarige dronken Oranje-fan van zijn brommer. Hij raakte vrij ernstig gewond. Maar agenten, die de bloedende man hulp verleen den, hoorden hem onversaagd zingen: „We hebben gewonnen!" Duik in haven Vlaardingen vierde het feest voor de overwinning van Oranje vooral op de Westhavenkade en de Westhavenplaats. Automobi listen reden luid toeterend door de stad, op de immens drukke Westhavenplaats werd door een uitbundig menigte gezongen en gehost. Een 20-tal fanatieke Oranjefans nam een duik in de Oude Haven. Het feest duurde tot diep in de nacht en het bier vloeide rijke lijk. Af en toe dreigden vecht partijen, maar de politie was op de drukte voorbereid en had twaalf mensen extra ingezet Tot schermutselingen kwam het, in tegenstelling tot de avond van de overwinning op West-Duits- land, deze keer niet. Wel sneu velde een aantal ruiten van win kels. In Maassluis ldommen feestvier ders op de Markt op een surveil lancewagen van de politie. De auto liep wat kleine deuken op. Bij het NS-station sneuvelde een aantal reclameborden. Den Haag Het Vlaardmgse show- en buglecorps Avalance behaalde tijdens de Europese Kampioenschappen voor drum bands een fraaie vijfde plaats. In het Haagse Zuiderpark brachten de Vlaardmgers een wervelende show, die zeer tot de verbeelding sprak van de ruim 8.000 toe schouwers. „Een fantastisch resultaat", oor deelde bestuurslid Piet Bagchus trots. ..De optredens verliepen vlekkeloos. 2telfs zo goed dat onze drum-majoor Edwin Beens er rode oortjes van kreeg". Het Europees Kampioenschap kon voor Avalance al na de och tendsessie niet meerstuk. Na een uitstekend verlopen voorronde plaatsten de muzikanten 2ich voor de finale. In de eindstrijd namen zes korpsen het tegen el kaar op. Uiteindelijk ging Jubai (Dordrecht) met de eerste plaats naar huis, maar de vreugde over de vijfde plaats was er bij Ava lance niet minder om. „We ho ren nu tot de absolute Europese top", aldus Piet Bagchus. „De muzikanten zijn zaterdag echt uit hun dak gegaan van vreug de". Het muziekfestival kende het af gelopen weekeinde met korpsen uit ondermeer Engeland en Bel- gie een uiterst sterke bezetting. Ook een speciaal uit Amerika overgevlogen band gaf extra flans aan het kampioenschap. roor Anja de Bruin en Michiel Groen eveld betekende het op treden in Den Haag een voorlo pig afscheid van Avalance. De Vlaardmgse muzikanten kregen de zeer eervolle uitnodiging om twee maanden door Amerika te toeren met de Boston Cruisaders" een zeer befaamde Amerikaan- de band. „Echt een kans uit dui zenden", aldus Piet Bagchus. „Het is echt uniek dat ze twee maanden in Amerika mogen spelen. Het geeft wel aan dat het Nederlandse niveau 2eer hoog Plet Bagchus verwacht de ko mende jaren veel van zijn vere niging. „We worden steeds be ter", zegt hij niet zonder trots. „Ik hoop dat we nog eens de eer ste plaats halen, maar ik moet zeggen, die vijfde plek geeft ook heel veel voldoening. Dereacties geven dat ook aan. Het publiek geniet waanzinnig van onze speelse show. We worden over stelpt met verzoeken om op te treden. Dat zegt toch GOED NIEUWS VOOR SCHIEDAM EN MAASSLUIS De Avondbladen TV-krant komt eraan. Voortaan 24 uur per dag het actuele nieuws (ook plaatselijk nieuwst) op uw televisie. Schiedam: vanaf woensdag 29 juni 11.00 uur op kanaal 7 VHF (is BRT 2) Maassluis: vanaf vrijdag 1 juli 13.30 uur op kanaaf 3 VHF.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1