'Transportcentrum nooit vóór 1992 in Maasland gerealiseerd' Liduina-kapel in Singelkerk Onkruidploeg in de bloemen 'Rijksweg 19 is crime voor milieu' Nieuwe brug komt in 1989 Oprit rijksweg is te moeilijk EOC vindt bericht over bom 'te vaag' Bedrijven ontmoeten elkaar in Schiedam VLAARDiNGS DAGBLAD SCHiEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Leerlingen uit zeilen Grafsteen van heilige nog zeer gaaf Geyser huren wordt duurder Nieuwe directeur voor bibliotheek Klopjacht op gereedschap I DINSDAG 28 JUNI 1988 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066, 4350557 sportredactie: 4345209 Maassluis „De stichting Transportcentrum West- land wil de plannen vóór 1992 hebben gerealiseerd. Stel dat zelfs de reconstructiecommissie Midden- Delfland hieraan zal willen meewerken, dan nog zal zo'n centrum nooit op tijd gereed zijn. Er zijn zoveel procedures". Wat drs. Irma Günther betreft kan er beter meteen worden gekeken naar aan andere vestigingsplaats voor een groot regionaal transportcentrum. Voorlo pig hebben Gedeputeerde Staten gekozen voor de Oude Campspolder-Zuid in Maasland, een ongeveer veertig hectare groot terrein onder de Nol pal ander rijksweg 20. Deze lokatie, bij de afslag Maassluis- West, heeft een agrarische bestemming en dat wil de reconstructiecommissie ook liever zo houden. Gede puteerde Günther is voorzitter van die commissie. „De uitspraak ligt er. We hebben een buffergebied ge maakt, dat niet mag worden aangetast. We hebben niet voor niets ter gelegenheid van het tienjarige be staan een folder uitgegeven, waarin wordt gerept van de bedreigingen, die wij in Midden-Delfland het hoofd moeten bieden". Op dat feestje van Midden-Delfland probeerde mr. Schelto Patijn vorige week zowel Irma Günther als Peter van Heemst tot de orde te roepen. Patijn, com missaris van de koningin, ^telde dat gedeputeerden in de eerste plaats gedeputeerden behoren te zijn en dan pas voorzitter van een reconstructiecommisie (Gün ther) of een recreatieschap (Van Heemst). Dit tweetal heeft zich binnen het dagelijks bestuur van de pro vincie als enigen verzet tegen de lokatie Oude Camp spolder-Zuid, al onderschrijven ook zij het belang van de komst van een groot regionaal transportcentrum. Mevrouw Günther zegt geen moeite te hebben met haar dubbelrol en zich totaal niet aangesproken te voelen door Patiïn. „Wat dat betreft heb ik het heel makkelijk. Ten siotte hebben we over dit onderwerp eerst in de reconstructiecommissie gesproken en pas een paar maanden later daarna in Gedeputeerde Sta ten. Bovendien hebben we ons in de reconstructle- commissiie in feite alleen maar geconformeerd aan wat in het streekplan Zuid-Holland-West is vastge legd". Naar verwachting zullen GS begin september een de finitieve keuze maken. Voor die tijd wordt met alle betrokkenen gesproken. Zo komt de gedeputeerde^ LoudiStolker 14 juli naar Maasland vooroverleg met een afvaardiging van de reconstructiecommissie. De provincie realiseert zich dat de lokatie Oude Campspolder-Zuid op onoverkomenlijke problemen kan stuiten. Daarom worden eerst de gemeenten Maasland en Vlaardingen gepolst over respectievelijk de Dijkpolder en de Broekpolder. „Deze mogelijkheid is nieuw voor ons. We zullen ons er 5 juli in het college van B en W over beraden", aldus de burgemeester *'an Maasland, Mieke Bloemendaal. Over de Dijkpolder is in het verleden al heel wat te doen geweest Het betreft het eigendom van het be drijf Van der Lely, dat de grond gebruikt voor het tes ten van nieuwe landbouwmachines. Mevrouw Bloemendaal heeft in de reconstructiecom missie als enige vóór de Oude Campspolder-Zuid ge stemd. „Onder voorwaarde dat andere lokaties niet haalbaar bleken. Dat was voor Maasland een compro mis. We zijn tenslotte niet alleen een Midden-Delf land- maar ook een Westland-gemeente. Vooral ge zien ook het grote economische belang willen we ons binnen het samenwerkingsorgaan Westland loyaal opstellen". Het dagelijks bestuur van dat samenwerkingsorgaan (SOW) heeft 2ieh gistermiddag in beginsel achter de voorlopige keuze van GS geschaard. Eigen onderzoek via het Rotterdamse adviesbureau RBOI heeft uitge wezen dat de Oude Campspolder-Zuid de meest ge schikte lokatie is. Schiedam Rijkswaterstaat is een onderzoek begonnen naar de verkeerssituatie bij de oprit naar rijkswegen 19 en 20 aan de Churchillweg in Schiedam. Het onderzoek wordt gehouden op verzoek van de gemeentepolitie Schiedam. Die heeft geconsta teerd dat veel automobilisten grote problemen ondervinden bij het invoegen op dit wegge deelte. Dagelijks staat tijdens de spitsu ren een lange file op de rijksweg richting Beneluxtunnel. De even verderop gelegen afrit richting Hoek van Holland wordt daardoor nagenoeg onbe reikbaar. Automobilisten, die vanaf de oprit bij de Churchill weg de weg op willen rijden, worden door andere bestuurders niet in de rij gelaten. Veel weggebruikers zien zich daardoor genoodzaakt via de vluchtstrook de rijksweg op te rijden. Dat komt hen in veel ge vallen op een bekeuring te staan. De Schiedamse politie zegt wel begrip te hebben voor de situa tie, maar moet op last van de Rotterdamse justitie toch proces sen-verbaal blijven schrijven. „Dat weggedeelte is een heel naar stuk, we hopen dat Rijks waterstaat er iets aan kan doen", aldus hoofdinspecteur Rob Bes- seling van de Schiedamse politie. Vlaardingen Vermoeid en hongerig van een dagje op het water kwamen de elf oudste leerlingen 'van basisschool De Zuidwester gistermiddag terug in Vlaardingen. Met drie in structeurs van zeilschool De Zuidwester In Hellevoetsluis waren zij een dagje uit zeilen ge weest op het Haringvliet, De leerlingen hadden genoten. Net als de elf leerlingen uit de hoogste klas had ook directeur Ruud Vet veel geleerd van het dagje zeilen. Wat bakboord en stuurboord waren wist hij wel, maar termen als 'afvallen' en 'oploeven' waren ook voor hem nieuw. Op drie boten gingen leerlingen en drie leraren het Haringvliet op. Het was werken geblazen, want de leerlingen moesten zelf optuigen, zeilen en weer aftuigen, ,,'t Was hartstik ke leuk", vonden ze. Directeur Vet van de Vlaarding- se school legde het contact met de zeilschool. Vet woont in Hel- Jevoetsluis en vond het aardig, dat 'zijn' school dezelfde naam draagt als de zeilschool. Ook de zeilschool had wel oren naar sa menwerking met de Vlaarding- se school. Zo was die school met een zeilboot aanwezig bij de tra ditionele Zuidwesterloop van de school aan de Van Maerlantlaan. Met het dagje zeilen, dat werd onderbroken voor een lunch in de oude vestingstad Hellevoet- sluis, werd het contact tussen ba sisschool en zeilschool voor dit jaar afgesloten. Maar directeur Vet hoopt 'nog een heel lang aantal jaren' samen met de zeil school leuke en leerzame dagen voor zijn leerlingen te organise- Vlaardingen Het explo sieven-opruimingscomman do (EOC) is niet onder de in druk van de getuigenver klaringen over een niet ont plofte vliegtuigbom, die nog achter het Vlaardingse poli tiebureau aan het DeLftse- veer zou liggen. Het EOC vindt de geruchten te vaag en zal hoogst waarschijnlijk een negatieve verklaring af geven. Dat betekent dat er geen geld vrijkomt voor een nader onderzoek. Ambtenaar Jan Molenaar van gemeentewerken maakte een aantal weken geleden melding van ge ruchten over een projectiel, dat in mei 1940 in de modder van een zijsloot van de Vlaardingse Vaart zou zijn gezakt. Aan de hand van verklaringen van oude Vlaardingers bepaalde hij de plek, waar een bom zou kunnen liggen. Maar, ver telde Molenaar erbij, het projectiel hoefde niet per se een vliegtuigbom te zijn. Het kon ook een stuk zijn van een jachtvliegtuig, dat op de zelfde dag in mei 1940 op een opslagtank van de Nieuwe Matex vloog en explodeer- de. Burgemeester en wethou ders meldden de bevindin gen van Molenaar aan het EOC. Dat heeft inmiddels laten weten dat het een on derzoek niet noodzakelijk vindt. Daarmee is voor B en W de kous af. Een speur tocht naar het projectiel zou de bouw van een nieuw poli tiebureau aan het Delftse- veer hebben vertraagd. De hele geschiedenis rond de vermeende bom is een herhaling van gebeurtenis sen uit 1955. Toen werd ook aan getuigen gevraagd wat zij nog wisten te vertellen van het projectiel", dat in mei 1940 achter de Delftseveer- weg was neergekomen. B en W besloten op 24 juni 1955, dat de geruchten geen grond waren voor een onderzoek. Schiedam Het bedrijfs leven uit Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis kan een eldorado van ontmoetingen tegemoet zien. Zo althans ty peert directeur Roering van het Zutphens organisatiebu reau Prisma de Bedrijven Kontakt Dagen, die op 1 en 2 september, voor het eerst in de Waterwegregio worden gehouden. Plaats van hande ling is sporthal Margriet. Zeven jaar gel edep werden voor het eerst Bedrijven Kontakt Da gen in Nederland gehouden. Het initiatief van de stad Groningen bleek een groot succes, omdat het bedrijfsleven gunstige naijl- effecten van de ontmoetingen met collega's voorzag. Sindsdien volgden contacten in Arnhem, Leeuwarden, Leiden, Dordrecht en Rotterdam. Ook toen was vrijwel iedereen tevreden over het rendement. „Ondernemers zijn over het al gemeen kortzichtig", verklaart Roering, waarom zijn geestes kind pas enkele jaren terug het levenslicht zag. „Ze weten heel weinig van de activiteiten van hun buurman en plaatsen veel te veel bestellingen t-Iders in het land of zelfs daarbuiten". Roe ring meent dat daardoor node loos tijd en geld verloren gaat. „Wie zijn buurman wat gunt, kan daar ook weer wat van terug verwachten. Elkaar het balletje toespelen, daar draait het om tij dens deze Bedrijven Kontakt Dagen", aldus Roering. Schiedam De Singelkerk in Schiedam zal vanaf 1990 het belangrijkste bedevaartsoord zijn voor vereerders van de hei lige Liduina. Nog voor de geplande restauratie van. de kerk, die ongeveer 700.000 gulden gaat kosten, wordt voor de Maagd van Schiedam zoals Liduina ook wordt genoemd een aparte kapel ingericht. Pastoor P.M. Vismans wil daarin alle Liduina-relikwieen een plaatsje geven, die rooms-katho- liek Schiedam in de loop der eeuwen heeft verzameld. Deze collectie werd onlangs uit gebreid met Liduina's grafsteen, die tot voor kort was ingemet seld in de kapel van Huize Fran- keland. Uit deze, enige tijd gele den gesloopte kapel is ook het ro zenhek afkomstig, dat vroeger in deook al afgebroken Fran- kelandsekerk stond. De rozen symboliseren de zoete geur, die Liduina ondanks haar etterende wonden op haar ziekbed ver spreid zou hebben. Vismans is bijzonder in zijn nop jes met beide aanwinsten, die en kele weken geleden door een verhuisbedrijf werden afgele verd. Vooral de nog zeer gave zerk noemt hij een pronkstuk. De grafsteen is nauwelijks ver sleten, omdat de protestanten Li- duina's beeltenis omdraaiden toen zij de Grote Kerk, waar de heilige begraven lag, tijdens de Reformatie op de katholieken 'veroverden'. Zij wilden niet voortdurend met zo'n rooms symbool geconfronteerd worden. Voor veel katholieken is Lidui na de patrones van de zieken. De in 1380 geboren Lide wijde maakte op haar 15e jaar een val op het ijs. De rest van haar leven was zij bedlegerig. Volgens de overlevering verrichtte zij vanaf 1 haar ziekbed vele wonderen, sprak zij andere zieken moed in en had zij visioenen waarin zij Christus en Maria ontmoette. In 1990 zal het precies honderd jaar geleden zijn, dat de rooms- katholïeke kerk de verering van de Heilige Liduina goedkeurde. Het decreet werd op 14 maart 1890 getekend door paus Leo XIII. In de pastorie van de Sin gelkerk hangt een schilderij van Dunselman, waarop deze histo rische gebeurtenis werd vereeu wigd. Dit doek wordt samen met enkele andere schilderijen van Dunselman over het leven en lij den van Lidewijde overgebracht naar de toekomstige kaoel. An dere voorwerpen, die aan Lidui na herinneren, zijn een zilveren Pastoor Vismans van de Singel kerk bij Liduïna's grafsteen- Ook het rozenhek krijgt een plaatsje in de toekomstige heiligenkapei. beeld en een gouden reliek schrijn. Pastoor Vismans hoopt dat de restauratie van de Singelkerk, waarvoor het geld inmiddels bij Monumentenzorg is aange vraagd, zal samenvallen met de verheffing van de kerk tot basi liek De pastoor is in elk geval van plan om in het jubileumjaar samen met enkele parochianen een reis naar Rome te onderne men om de herdenking van 100 jaar Liduina-verering te vieren. Yvonne... Schiedam Bewoners van de Delflandseweg, die jaren lang met een mesje het on kruid tussen de stenen van hun straat hebben gepeuterd, zijn gisteren in de bloemen gezet. Wethouder Aad Wieg man (openbare nutsbedrij ven) bedacht de plichtsge trouwe burgers bovendien met een miniatuurbezem rpet inscriptie. Het vrijwilligerswerk van de be woners is nu overgenomen door Yvonne. Dat is geen vrouwelijk personeelslid van de nutsbedrij ven, maar de nieuwe 73.000 gul den kostende onkruidborstel ma chine die Wiegman gisteren offi cieel in gebruik nam. „Yvonne van Gennip", begreep de Delflandseweg. Mis: het voer-j tuigje is niet genoemd naar het Olympische schaatswonder, maar naar Yvonne Siljee, het PvdA-gemeenteraadslid dat zo hartstochtelijk gepleit heeft voor machinale onkruidbestrijding. Wantspuiten, met gif is in Schie dam al jaren uit den boze, en be woners werk laten doen dat ei genlijk de gemeente voor zijn re kening moet nemen geeft ook geen pas. Wiegman en de buurt vonden de kennismaking met Yvonne wel een feestje waard, temeer daar de reinigingsdienst negentig jaar bestaat en de bewonerscommis sie tien jaar. De viering in de kantine van moutwijnfabriek Holï^dïaliepuitop een massale bloemenhulde. Schiedam Dat rijksweg 19 ongeveer op maaiveldniveau wordt aangelegd, is een crime voor grote delen van het mi lieu. Een constructie op palen was voor de toekomstige weg door Midden-Delfland nog verkieslijker geweest. De 'bo dem' van de weg komt nu na genoeg gelijk te liggen met het waterpeil. Dat maakt de aanleg van viaducten in de polder praktisch onhaalbaar. Midden-Delfland loopt nu de kans ecologisch in twee helf ten te worden verdeeld. Dat zegt landschapsarchitect Jan Oosterbaan, die zich voor het Delftse bureau OD 205 heeft be ziggehouden met natuurbouw in het gebied. Volgens Oosterbaan is het enige voordeel van een weg op maaiveldniveau, dat het polderlandschap visueel een eenheid blijft, hoewel ook dat betrekkelijk is, want de weg wordt omzoomd door een ge- luidwal van enkele meters hoog. Voor 'grondgebonden' flora en fauna houdt de huidige con structie onherroepelijk een tweedeling in, zegt Oosterbaan. Grond- en waterdieren komen niet van de ene kant naar de an dere. Alleen vogels kunnen de weg nog oversteken", aldus de architect, die een vergelijking maakt met een weg door de grote en kleine wielen in Friesland. Dat natuurgebied is eveneens door een verkeersader doormid den 'geknipt' en sindsdien is de populatie van verschillende diersoorten, waaronder de otter, sterk teruggelopen. Ook voor recreanten heeft de gekozen constructie volgens Oosterbaan nadelen. Omdat de aanleg van viaducten niet moge lijk is, kunnen fietsers, wande laars en watersporters niet van het ene deel van de polder naar het andere deel oversteken. Al leen bij Den Hoorn, waar de weg de vliet de Gaag kruist, wordt een groot aquaduct aangelegd. Bureau OD 205 heeft ook meege werkt aan het onderzoek naar de geluidhinder, die de rijksweg in de polder en in de noordelijke woonwijken van Schiedam en Vlaardingen zal veroorzaken. Oosterbaan ontwierp het ge luidsscherm langs de A20 bij de Schiedamse buurtgemeenschap Bijdorp, waarvoor vorige week de eerste paal werd geslagen. Vlaardingen De reeds maanden gesloten Prinses Julianabrug over de Oude Haven wordt zo mogelijk aan het einde van 1989 vervan gen door een nieuwe brug. Ondernemers aan de Konin gin Wilhelminahaven, die geklaagd hadden over dalen de omzetten als gevolg van de afsluiting, krijgen daar bin nenkort een brief over. De ondernemers hadden aange drongen op een noodbrug tussen Oost- en Westhavenkade. Zij zeiden niet te kunnen wachten op de nieuwe brug, die halver wege 1990 zou worden geopend. Dat zou dp ondernemers han denvol geld kosten. De gemeente vindt echter de kosten van een noodbrug te hoog. Zij heeft met het hoog heemraadschap van Delfland af gesproken, dat getracht zal worden -de nieuwe brug wat sneller op te leveren. De nieuwe brug komt, net als de nieuwe schutsluis, ter hoogte van de Galgkade. Op de plaats van de slooprijpe Julianabrug komt een brug voor voetgangers en fiet sers. Een plan van wethouder Bas Goudriaan om de ondernemers wat soelaas te bieden door het eenrichtingverkeer op de Oost- havenkade op te heffen gaat niet door. Burgemeester en wethou ders zijn na overleg met deskun digen tot de conclusie gekomen, dat tweerichtingverkeer op de kade gevaarlijk zou zijn en bo vendien de bereikbaarheid van de bedrijven aan de Koningin Wilhelminahaven niet echt zou verbeteren. Schiedam Inwoners van Schiedam, die een geyser huren van de gemeente, gaan daar per jaar drie gulden meer voor beta len. De huurprijs komt met in gang van 1 juli op ƒ75,24 per jaar. Ook het aoonnement op onder houd door de Openbare Nutsbe drijven Schiedam (ONS) wordt iets duurder en komt op 45,24 per jaar te staan. Volgend jaar is een nieuw voorstel van ONS-di- recteur Jaap van Willigen te verwachten over een nieuwe aanpassing van de geysertarie- ven. Dat heeft te maken met verliezen op dit onderdeel van de begroting. Schiedam Mies van Hel den (39) wordt de nieuwe di recteur van de openbare bi bliotheek in Schiedam. De opvolgster van de in maart naar Tilburg vertrokken Henk Ewoldt komt op 1 sep tember in dienst. Mevrouw Van Helden heeft mo menteel de leiding van de open bare bibliotheek in het Lim burgse Brunssum. Daarvoor werkte zij als docente aan de bi bliotheekacademie in Gronin gen, als muzlekbibliothecaresse van .de provincie Limburg en als consulente van het Nederlands bibliotheek- en lectuurcentrum (NBLC) in Den Haag. Het personeel van de Schiedam se bibliotheek is zeer ingenomen met de keuze van de sollicitatie commissie. „Iemand uit Lim burg is altijd goed", grapt waar nemend directeur Jos de Beij, zelf ook uit deze provincie af komstig. Het personeel heeft volgens De Beij 'voorbeeldige in spraak' gehad bij de benoeming. Anders dan met haar voorgan ger zijn met mevrouw Van Hel den geen afspraken gemaakt over de bouw van een nieuwe bi bliotheekcentrale ter vervan ging van het verouderde pand aan de Lange Haven. Wethou der Chris Zijdeveld heeft aange kondigd, dat hij dit najaar met concrete plannen komt voor nieuwbouw op het Stadserf. Dat was voor mevrouw Van Helden voldoende garantie. Het voort durend uitstellen van die plan nen was voor Henk Ewoldt aan leiding om een andere baan te zoeken. Schiedam In Schiedam-Zuid lijken dieven een ware klopjacht op gereedschappen te zijn begon nen. Drie auto's werden de afge lopen dagen opengebroken. In tof;al verdween voor ongeveer p jdO gulden aan gereedschap. De auto's waren geparkeerd in de Zwartewaalsestraat, de Willem Brouwerstraat en de Portugaal- sestraat. De politie spreekt van een opmerkelijke overeen komst „Net of ze op bestelling aan het jatten zün", aldus hoofd inspecteur Rob Besseling.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1