Nieuwland in de lift Hollandiaan ligt dwars Neem\Anavond s Een Sinaasappeltje TDe. HET KETELHUIS Wethouder personeel verkiest vrouwen voor hoge functies Trek de jackpot in casino Rotterdam. VLAARDINBS DAGB1AE SGHIEDAMSE C0URAN1 NIEUWE WATERWEB COURAN1 Fel protest tegen bebouwen metroboog Maassluis huisvest eerste asielzoekers Gemeente koopt voor 4 miljoen aan panden op DE KRANT BRENGT DE WERELD BIJ U THUIS. Geen tribunegeen fusie9 ALS U STRAKS WILT SCOREN BESLIS DAN NU! - au» Katholieken stappen uit bibliotheek miHtWEG UgÜÜÜf: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.435055? - sportredactie: 4345209 WOENSDAG 29 JUNI 1988 PAGINA 13 Schiedam In Schiedam-Noord is verzet gerezen te een een bouwnlan in Hn 'm-Auna j 4. cU narreweg. wnd mei ging de ge meenteraad akkoord met het bouwTijpmaken van dit gebied dat in de volksmond bekend staat als het me. txotracé hoewel de ooit geplande metro er niet zal komen. De tekeningen, die uitgaan van zestien huizen en even zoveel piramide woningen, hebben grote onrust veroorzaakt bij de bewonersvereniging Woudhoek. Deze heeft bij burgemeester en wethouders een krachtig protest laten horen tegen aantasting van het groen. „Waarom moeten die paar huizen nou zo nodig op die Woudhoek bezorgd om buurtpark plek komen? In Spaland is plaats genoeg" zest woordvoerder Henk Kavensbergen, doelena op de toekomstige woonwijk, die op een steenworp afstand van het bedreigde buurtpark ligt en waarvoor nog dit jaar de eerste paal de grond ingaat. De bewonersvere niging kan het bouwplan ook niet rijmen met een zin netje uit het gemeentelijke informatiebulletin over Spaland. Daarin wordt gesteld dat in Schiedam „plantsoenen en parken in principe onaantastbaar zijn". Kavensbergen heeft juist de indruk dat veel groene hoekjes, zoals ook in Nieuw land gebeurt, met huizen moeten worden gevuld. Woudhoek dringt erop aan dat de gemeente eerst overleg voert met de bewoners vereniging, „met als thema het trachten te bewaren van een stuk park dat een wezenlijke functie ïn onze wijken vervult". Ook een individuele bewoonster, mevrouw J,M. Mens van het Faassenplein, heeft bij het stadsbestuur geprotes teerd tegen het bouwplan. Veel mensen maken vol gens haar gebruik van het park met zijn zeer geva rieerde planten- en bomengroei. Het zou ook druk be zocht worden door bewoners en gebruikers van het nabijgelegen verpleeghuis Drie maasstede. Gemeentewerken vindt de kritiek niet gerechtvaar digd. Het is volgens een woordvoerder nooit de be doeling geweest dat het metrotracé een park zou blij ven. „Die bomen zijn tijdelijk geplant, enkel omdat zoiets er beter uitziet dan een braakliggend terrein. Van het begin af aan stond vast dat we er iets mee zouden doen cm de grond rendabel te maken". Nu een metroverbinding definitief van de baan is, moet er een andere, financieel voordelige bestemming ko men, en woningbouw ligt dan het meest voor de hand. De woordvoerder wijst erop dat voorlopig alleen de plannen voor de piramides concreet zijn; het idee voor zestien twee-onder-één-kap-woningen is nog bii een projectontwikkelaar in studie. „En verder blijft voor zestien twee-onder-één-ka] een projectontwikkelaar in stuc... vijftig procent van het groen in tact"." Gemeentewerken geeft wel toe dat de buurt beter over de plannen geïnformeerd had moeten worden Maar de geplande voorlichtingsavond is nooit gehou den, omdat de projectontwikkelaar zijn ontwerp nog met gereed had. Mogelijk komt er nog een informa tieve bijeenkomst over de piramides, die gebouwd worden nabij d e Harre weg. Maassluis Afgelopen maand heeft de gemeente Maassluis de eerste zeven van in totaal dertig asielzoekers ontvangen. De vluchtelingen zijn onderge bracht in twee flats, die op kos ten van het rijk en de gemeente werden ingericht. De adressen worden uit voorzorg niet bekend gemaakt. De werkgroep die de asielzoe kers begeleidt, wil de privacy zo veel mogelijk respecteren. „Bo vendien willen we voorkomen dat de buren moeilijk gaan doen, wat in andere gemeenten nogal eens is voorgekomen", aldus een woordvoerder van de gemeente. Met hun huisvesting in Maas sluis is voor de vluchtelingen een onbepaalde tijd van wachten aangebroken. In de tussentijd mogen zij niet werken en ook niet proberen op een volwaardi- ge manier aan de Nederlandse samenleving deel te nemen. Om te voorkomen, dat zij vroegtijdig integreren, is het de nieuwe Maassluizers zelfs verboden een taalcursus te volgen. Zij mogen pas een toekomst gaan opbou wen, als hen de officiële status van politiek vluchteling is toege kend. Van het rijk ontvangen zij voorlopig een vergoeding voor de kosten van levensonderhoud. De eerste maanden worden de asielzoekers wegwijs in Maas sluis gemaakt door veertien vrij willigers van de Vrouwenraad, Zij helpen hun buitenlandse stadsgenoten met praktische za ken als boodschappen doen en reizen met openbaar vervoer. Voor de opvang van nog eens ongeveer twintig asielzoekers, die Maassluis dit jaar verwacht, zijn inmiddels zeven woningen gereserveerd. De vluchtelingen arriveren waarschijnlijk kort na de zomervakantie. Schiedam De gemeenteraad trekt maandag een bedrag van 3,9 miljoen gulden uit voor de aankoop van woningen in de Ridderkerksestraat en omge ving. Ook zal besloten worden om panden te verwerven in de Rijnstraat 5-11 en in de omge ving van W estmolenstraat en El- zensteeg. Dat alles gebeurt ter voorbereiding op de stadsver nieuwing in Sehiedam-Zuid en de 'schil' tussen Lange Haven en Korte Haven. Ook wordt grond aangekocht tussen de WiSems- kade en de Hagastraat (het voor malige Veveo-terrein). Eén van de voordelen is, dat aan de Westmolenstraat een milieu- hinderlijk bedrijf kan worden verplaatst naar een plek, waar geen omwonenden zijn die er last van hebben. Nieuwland liep gisteren uit voor de ingebruikname van de eerste lift aan de Idenburgstraat. Schiedam Een lift als ex traatje bij een opknapbeurt, en dan toch een huurtje van 293 gulden per maand ei genlijk kan het financieel niet, vindt wethouder Hans van Kleei Voorlopig zal het dan ook wel blijven bij zes flats in Nieuwland, waar de hoofdzakelijk oudere bewo ners geen trappen meer hoe ven te lopen. Want geld om alle woonblokken in de wijk van een liftkosten 250.000 gulden per stuk te voor zien heeft de gemeente niet, en het rijk is spaarzaam met subsidies. Het project in en rond de Iden burgstraat, waar Van Kleef gis termiddag de eerste lift officieel in gebruik nam, hoeft in elk ge val niet op een bijdrage uit Den Haag te rekenen. Die hoop van de gemeente Schiedam werd meteen de bodem ingeslagen door L. van Dijken, vertegen woordiger van de provinciale volkshuisvesting. Maar de top ambtenaar had ook een verheu gende mededeling: 15 nog aan te wijzen experimentele projecten in Zuid-Holland kunnen wel re kenen op subsidie, en mogelijk komt Schiedam daar ook voor in aanmerking. - Er is trouwens nog geen man overboord, want Van Kleef is in Zweden op het spoor gekomen van goedkope liften. Mogelijk lukt het, die Scandinavische constructies ook in Nieuwland toe te passen. Liften blijven im mers hard nodig: Nieuwland is sterk aan het vergrijzen, en om de oudere bewoners in. de wijk te houden zullen maatregelen ge troffen moeten worden. „Ook al omdat niet iedereen naar een verzorgingshuis kan, dat is veel te duur", zei Van Dijken onom wonden. Het Jiftenprogramma is overi- fens niet Van Kleefs enige pro- leem in Nieuwland. Om het draagvlak in de wijk te verbre den wil de gemeente er meer grotere gezinnen huisvesten. Dat betekent dat er meer vier en vijfkamerwoningen moeten komen. De wethouder is er nog niet uit, hoe hij dit knelpunt moet oplossen. Maar direct na de vakantie wordt, in samenwer king met de bewoners, een pro jectteam voor de stadsvemie- wing in Nieuwland ingesteld, en een van de eerste agendapunten zal het woningprobleem zijn. Ondertussen gaat Van Kleef in andere gemeenten kijken, hoe men daar van kleine flats grote heeft gemaakt. Vlaardingen Voetbalver eniging Hollandiaan werkt niet meer mee aan de h structurering van het VI dingse voetbal. De dub niet verhuizen naar het com plex van Satelliet in park 't Nieuwelant, als daar niet een tribune naast het hoofdveld •wordt gebouwd. Nu de gemeente een bijdrage aan de bouw van de tribune weigert, gaat Hollandiaan dwarsliggen. Muziekkorps Avalance, dat na de fusie van de clubs de kantine van Hollandiaan zou betrekken, heeft begrip voor de actie van de voetbalbestuurders. De ledenvergadering van Hol landiaan ging in april van dit jaar morrend akkoord metde fu sie met buurvereniging Satelliet. „Wij kunnen hoog springen, wij 1-,'nnen laag springen, die ver- iggaat toch door", zei voor- Herman Berkhout. Hij :1de dat de gemeente de oude vereniging zou .gen tot een fusie. Hollandi aan huurt het complex van de gemeente, maar de huur is per 1 juni 1989 opgezegd. De leden stelden één voorwaar de: bij het hoofdveld van Satel liet zou een tribune gebouwd moeten worden. Hollandiaan heeft zo'n tribune wel, Satelliet niet. „De tribune is een wezen lijk onderdeel van ons complex", zegt Berkhout „Ik denk dat wij, dankzij die tribune, extra pu bliek trekken". De voorwaarde werd aan de gemeente meege deeld, maar die nam de brief voor kennisgeving aan. „Had de gemeente een bijdrage SSSTF de compleetste d.h.z. in rotterdam Varvang uw oudacv-katal NU11S Een nieuwe energiezuinige cv-ketel is een verstandige investering, die sne! Is te rugverdiend. Kom eens langs en vraag vrijblijvend prijsopgave. Wij zijn leve rancier van alle merken cv- kelels, met en zonder warm water, radiatoren, complete bouwpakketten en alle hulpmaterialen, te gen prijzen waar je warm voor loopt! SaunierDuvalto Gusto weg 55 - Rotterdam - Tel tflö-4738899 Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan (personeelszaken) vindt dat vrouwen beter functioneren op leidinggevende posities dan mannen. Hij zei dat gisteren bij de pre sentatie van het eerste jaarverslag van de centrale personeelsdienst (CPD). „Naar mijn ervaring zijn vrouwen in hoge functies directer en besluitvaardiger dan mannen", aldus Goudriaan. In de personeelsstatistieken van de gemeente is van de voorkeur van wethouder Goudriaan nog maar weinig te merken. Vrouwen bekleden bij de gemeente vooral lage posities. Alleen bij de sociale dienst, de GGD en de CPD hebben zij ho gere functies. Bovendien is het aantal vrouwen in dienst van de gemeente veel lager dan het aantal mannen. „Die verhouding is verre van ideaal", aldus Goudriaan. Het verbeteren van de positie van vrouwen in gemeentedienst is volgens de wethouder vooral een kwestie van tijd. Na een onderzoek varr. Leidse studenten heeft de gemeente in 1986 het beleid ten aanzien van vrouwen bijgesteld. Voor elke tak van dienst is een actieplan gemaakt In diensten waar vrouwen ondervertegenwoor digd zijn wordt het accent gelegd op maatregelen om de instroom van vrouwen te bevorderen. Bij andere diensten ligt de nadruk op loopbaanbege leiding en verbetering van studiefaciliteiten. Dat beleid hegint langzamerhand vruchten af te werpen, zegt directeur drs. Anja van Gorsel van de CPD. Het aantal vrouwen in gemeentedienst dat een studie volgt is in 198? verdubbeld. In 1986 waren dat er 14, in 1987 28. Ook de problemen die de gemeente heeft met de medezeggenschap komen in het eerste jaarver slag van de tien jaar oude centrale personeels dienst aan de orde. De medezeggenschapscom missie van de gemeentesecretarie stapte in 1987 op, omdat de leden vonden dat hun adviezen niet serieus werden genomen. Goudriaan zoekt de schuld van het conflict tus- Drs. Anja van Gorsel (links), een vrouw in een lei dinggevende positie bij de gemeente. Wethouder Bas Goudriaan ziet dat graag. sen MC en gemeentebestuur voor een deel bij burgemeester en wethouders, „Als het college adviezen van de MC afwijst dan moet dat goed femotiveerd gebeuren. Dat heeft er in het verle en nog weieens aan ontbroken. Het moet dui delijk zijn dat het de gemeente ernst is met de mea ejeggenschap". Maar Goudriaan vindt dat de MC het ook aan zichzelf te danken heeft, dat burgemeester en wethouders een deel van de adviezen naast zich neer heeft gelegd. „De MC wilde altijd over alles meepraten. Dat moet veranderen. De MC-leden moeten proberen om hoofd- en bijzaken van el kaar te scheiden". Hilton Hotel, Weena 10. - Holland Casinos: Amsterdam - Breda - Rotterdam - Scheveningen - Valkenburg - Zandvoorr. gegeven voor de bouw van een tribune", zegt voorzitter Berk hout, „dan waren wij zonder slag of stoot verhuisd. Nu gaan wij onderzoeken of huurders van sportcomplexen, net als huur ders van woningen, door de wet beschermd worden. Wij willen verhuizen naar een gelijkwaar dige accommodatie". Het be stuur van Hollandiaan heeft de KNVB gevraagd om de zaak uit te zoeken. W.J. Kok, interim-voorzitter van drum- buglecorps Ava- lanee, vindt de actie van bestuur en leden van Hollandiaan heel begrijpelijk. Avalance heeft alle belang bij de verhuizing van de voetbalclub. Het muziekkorps zou in juli 1989 de dan verlaten kantine van Hollandiaan krij gen. Avalance is nog gevestigd in het Weeshuis, maar B en W heb ben besloten dat dat gebouw moet worden gesloopt Naar ver wachting zal de gemeenteraad zich bij dat besluit neerleggen. Het bestuur van Hollandiaan heeft alle afspraken met Ava lance afgezegd. Kok is daar al lerminst boos over. „Wij hadden misschien in hun positie wel het zelfde gedaan. Je hebt als vere niging nu eenmaal heel weinig middelen om je doel te berei ken". De interim-voorzitter hoopt wel dat het conflict wordt bijgelegd, want Avalance heeft zijn zinnen gezet op de Hollandi- aan-kantïne. „Wij sprongen een gat in de lucht toen wij hoorden, dat wij naar dat gebouw zouden verhuizen". Van de dertien verenigingen, die een ruimte hebben in het Weeshuis, is alleen Avalance nog niet zeker van herhuisves ting. Het verontrust Kok niet, dat de gemeente een belangrijke toezegging in het ontwerp-süoop- besluit heeft afgezwakt De zin dat 'eerst tot sloop van het Wees huis zou worden overgegaan, na dat alle huurders geherhuisvest zijn' is geschrapt „Er wordt eerst tot sloop overgegaan, nadat naar de mening van de gemeente Vlaardingen aan alle huurders een vervangende acceptabele ruimte is aangeboden". Kok gaat er nog steeds van uit, dat de ge meente pas gaat slopen als alle huurders echt een andere ruimte hebben gevonden. Schiedam Op verzoek van de gemeente heeft de stichting Ka tholieke Bibliotheek zich terug getrokken uit het samenwer kingsverband met de openbare bibliotheek aan de Lange Ha ven. Sinds 1970 bestond er een contract, waarin geregeld was dat de katholieken inspraak hadden in het bibliotheekbeleid. Maar in de praktijk functioneer de dat de laatste jaren niet. Allereerst kwam de bibliotheek commissie nauwelijks bijeen. Dat had te maken met het aantal vacatures in die commissie, dat almaar niet te vervullen was. En dat kwam weer door het feit, dat de katholieke stichting een bijna slapend bestaan leidde. Dan komt er ook nog eens bij, dat de gemeente zelf geen enkele be hoefte meer heeft aan een ka tholieke identiteit binnen de bi bliotheek. Dat is symptomatisch voor het teruglopend rooms-ka- tholicisme in Schiedam, datin de loop der jaren gepaard ging met afbraak van kerken en sluiting van scholen en een klooster. Ooit fold Schiedam als een kathoh'e- e enclave, vlak naast het calvi nistische Vlaardingen. Nu de katholieke stichting zich toch terugtrekt, heft de gemeen te Schiedam meteen de biblio theekcommissie op. Daar*zaten namens de gemeente en namens de Katholieke Bibliotheek leden in, maar er werd amper verga derd. Er kwam vooral de klad in tijdens het directeurloze tijd perk, de jaren na het vertrek van Willem van der Blij en voor de komst van Henk Ewoldt Burge meester en wethouders ver wachten geen nut meer van de bibliotheekcommissie en ten slotte is de directeur verant woordelijk. De nieuwe directeur wordt, zoals gisteren werd ver meld, de 39-jarige Mies van Hel den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1