1! Raadsleden noemen Goudriaan windhaan Bouwplan gebaseerd op oorlogswet 'kan niet' IbtoViuren -—ZZ- Ik V1AARDINGSIA6BLAC SCHIÏDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Weeshuis mag van gemeenteraad tegen de grond Van Hoeven: meer tijd voor raad Man bekneld onder trekker Warande betrapt gemeente op nalatigheid 'Eerst Wilton naar de knoppen en nu ook SVV' Van der Velden heeft schrik flink te pakken Meisjes in opmars op Rijnmond-mts Stadsomroep mag tv-reportages gaan maken voor kabelkrant ACR aZURRO warmtebron vlaardingen Sr 29.50 ""16-50 tegels/sanitair 16795 g3S Controle mislukt Bezoek onze unieke badkamer showroom mèt meer dan 20 opstellingen Anderson: onderzoek naar bom was onnodig Actie voor wederopbouw De Palmboom halverwege Overvallers koerier Edah veroordeeld GRATIS SUSKE W9SKE SPEUENB0EK VOOR UW EIGEN 'SCHANUtLEKES.' ïnrawffi DONDERDAG 30 JUNI 1983 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: Ü10 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Forse kritiek van SP'er Remi Poppe en VVD'er Jan van Hemert kreeg wethouder Bas Goudriaan gis- teravuiid in de VJaardingse ge meenteraad, waar hij het voor stel tot sloop van het Weeshuis verdedigde. „Er zijn al veel te veel karakteristieke panden de vernieling in geholpen", zei Van Hemert, „U geeft geen enkel goed argument voor sloop van het Weeshuis", vond Poppe, Maar hun verzet tegen de sloop was vergeefs. Een ruime meer derheid van de raad stemde met het voorstel in. Poppe veegde de vloer aan met de argumenten, die Goudriaan gaf voor de stoop van het bijna onderd jaar oude pand. De SP'er: „Door de nieuwbouw er omheen krijgt het Weeshuis een eïlandkarakter. zegt de wethou der- Dus moet het gesloopt worden. De nieuwbouw in De Put en Dijkzieht past ook niet bij de omgeving. Maar als het daar over gaat. 2egt de wethouder dat het contrast met de omgeving juist het bindende element is. En zo lult deze wethouder maar door". Van Hemert had het niet zo be grepen op de woordkeuze van Poppe, maar was het in feite met hem eens. „Bij u is het, zoals de wind waait, waait mijn jajrje", verweet de VVD'er de wethou der. „De ene keer zegt u dat oud en nieuw niet bij elkaar passen, de andere keer dat ze zo'n leuk contrast vormen. Flauwekul". Karakteristieke panden zijn bij de gemeente niet in goede han den, waarschuwde Van Hemert. „In het voorstel over het Nestlé- pand aan de Oosthavenkade durft u nota bene te schrijven, dat aankoop door de gemeente een garantie is dat het karakter van de straatwand aan de kade behouden blijft Dat haalt je de koekoek", zei de VVD'er. als enige in zijn fractie tegen sloop van het Weeshuis, En hij riep: „Hou het asjeblieft üit handen van de gemeente!" „In feite is het besluit tot sloop van het Weeshuis al genomen, toen de raad de plannen voor nieuwbouw op het Weeshuis plein goedkeurde", vond Gou driaan. Een opmerking die Pop pe ertoe bracht om de wethouder 'strikt onbetrouwbaar'- te noe men. „Toen het over die plannen ging hebt u steeds gezegd: over het Weeshuis praten we nog niet, die discussie komt later". WD'er Van Hemert was het weer roerend met Poppe eens. „Maar", zei hij tegen Goudriaan, „u bent er helaas weer in ge slaagd de meeste raadsleden ach ter uw voorstel te krijgen". Goudriaan vond alle rumoer maar overdreven. „Ik' vind het een oerlelijk gebouw en van mij mag je dat afbreken. Gebouwde elementen moeten wel heel bij zonder zijn, wil je ze laten staan CDA'er Leo de Snaijer wilde een deel van het Weeshuis behou den: de gedenksteen die in 1892 in een muur in de hal is ingemet seld. Met het besluit tot sloop was hij het eens. „Want het Weeshuis is allang geen weeshuis meer". Dat argument vond Van Hemert helemaal larie: „De Visbank is ook allang geen visbank meer", repliceerde hij. Maar Goudriaan taf aan de suggestie van De naijer wel gehoor. „Die steen geven wij een mooi plekje". Directeur Herman van Hoeven van de Wilhel mi naschool in Maasslujs is gisieren bij zijn af scheid van de school in de bloe men gezet. Van Hoeven is tevens raadslid van de RPF en de Maas- slulsse gemeenteraad en hij hoopt nu meer tijd te krijgen voor deze werkzaamheden. De recep tie werd druk bezocht, van Hoe ven heeft tientallen cadeaus in ontvangst genomen. Vlaardingen Een 19-jarige bromfietser uit Vlaardingen is gisteravond op de Deltaweg ern stig gewand geraakt, toen hij bij de inrit van het Shellgebouw door een trekker mei oplegger werd overreden. Hij raakte be kneld onder het voertuig. De man moest met behulp van pneumatische zakkrikken door de brandweer uit zijn benarde positie worden bevrijd. Hij is naar het Dijkzigtziekenhuis overgebracht De politie zoekt getuigen, die kunnen bellen met de wachtcommandant van poli tie, telefoon 4342355. Schiedam „Het is bijna niet te geloven. Eerst Wilton naar de knoppen en nu dus ook SVV. De gemeente heeft het goed voor elkaar". Het is druk op Harga. Bij de le den, voor het merendeel oude ren, bij wie de gloriejaren nog vers in het geheugen liggen, heerst grote verslagenheid. Eén van de oudere leden van SVV, nieuwsgierig afgekomen, op de bedreigde eerste-divisie club, weet niet wat hem over komt. Hij had gedacht voor een gesloten deur te staan, dat nu al het hek op slot 20U 2ijn, maar er wordt zowaar nog gewerkt. Het hoofdveld heeft een grondige opknapbeurt gekregen, met snelgroeiend graszaad is er al een aardige grasmat te zien en er komt nog een nieuwe afras tering. Op Harga blijkt vooralsnog uit niets, dat SVV gedoemd is te verdwijnen uit het betaalde voetbal. Wanneer de dub bin nen een week slaagt om de hoogste financiële nood te ledi gen, komt het ook niet zo ver. „Een dub, die 84 jaar bestaat, mag de nek niet worden omge draaid", zegt erevoorzitter Cor de Vries. „We hebben 650 le den en die kun je niet zo maar In de kou zetten. Ik heb contact gehad met het gemeentebe stuur en dat vergadert morgen over SVV. Het is te hopen dat 2e SVV willen helpen, want anders is het definitief gedaan met de club. SVV heeft dat faii- lissement alleen maar te dan ken aan het fonds, dat zo nodig ineens z'n lening opeiste en de gemeente ook als schuldeiser naar voren bracht, Terwijl SchiedamDe schrik zit er goed in bij Jan van dec Velden, nadat hij vernam dat SVV failliet is verklaard. De trainer, die de ama teurclub Nieuwenhoorn verruilde voor de Schiedamse eersfe-ctf- visieclub, verloor dit jaar ook al zijn baan bij scheepswerf Wilton- Fijenoord, waar hij werkzaam was als bedrijfsleider. Van der Vel den is er enorm op gebrand om zich als trainer in het betaalde voetbal te bewijzen, „Een fikse streep door de rekening", verzucht Jan van der Vel den. „De Europese kampioenschappen in West-Duitsland zullen een enorme positieve uitwerking op het voetbal hebben. Elke be taalde club kan daarin het komend seizoen een graantje van mee pikken. Ik had zo gehoopt dat het succes van het Nederlands elftal ook een positieve uitwerking zou hebben op de toeschou wersaan- tailen bij SVV. Nee, het zou doodzonde zijn aJsSW ophoudt tebe- staan. Wij hebben pas drie spelers aangetrokken. Ik ben de a fgelo pen weken bezig geweest met een voorstopperen een spits uit het amateurvoetbal, maar deze onderhandelingen moet ik nu staken. Ik hoop dat alles uiteindelijk mee zal vallen, maar prettig is deze situatie zeker niet". SVV nota bene met de gemeen te een regeling heeft over kor te- en langlopende leningen". Gerrit van Pelt komt met zijn auto het sportpark op. De man, die deel uitmaakte van het kampioensteam van de rood groenen in 1949, vindt het ver schrikkelijk dat zijn club zo is afgegleden. „Ik weet zo tien mensen op te noemen bij de ge meente, die staan te lachen dat SVV aan de rand van de af grond staat. De meeste betaalde Club3 krijgen van hun gemeen te meer gedaan dan in Schie dam. Niemand interesseert 2ich voor SVV. Als de schuldei sers alles komen weghalen, is het te hopen dat ze de viswagen laten staan. Die is pas geverfd". Voorzitter Martin de Jager, die zich even later aan de bestuur* stafel schaart .om de_pntstane situatie te bespreken: „SVV is 20 dood als een pier. De enige hoop is dat de curator, mr. Mentink, erin zal slagen een li centie te krijgen vooreen nieu we voetbalstïchting. Dat heb ben we hem gevraagd. Want het is ondenkbaar dat Schie- dani geen betaald voetbal meer zou hebben". Zie verder pagina 15 Schiedam Nummer vier en vijf zijn ze, maar ze worden op school nog steeds als een bijzonderheid beschouwd. Ellen Janse en Cora Verhey namen gisteravond onder gro te belangstelling hun diploma van de Rijnmond-mts aan de Schiedamseweg in ont vangst. Sinds de oprichting van de school in 1970 hebben in totaal al meer dan 1700 leerlingen de mbo-opleiding met een diploma verlaten. Allemaal mannen, op vijf na dus. Vol gens adjunct-directeur J. Meijer gaat het aantal vrouwelijke leerlingen de komende jaren flink oplopen. „Als enige mts in de regio zijn wij door het rijk aangewezen voor een emancipatieproject. Dat betekent dat een lerares Duits en en leraar bouwkunde de halve dagtaak aan het geven van voorlichting mogen spenderen". Ellen Janse, die vier jaar geleden van de mavo op de mts terecht kwam, behaalde gis teren haar diploma elektronica. Cora Verhey verliet de school als bouwkundige. „De komende jaren neemt het bijzondere van deze diploma-uitreiking gelukkig af', aldus adjunct-directeur Meijer, „Als gevolg van de betere voorlichting hebben wij voor het komende jaar al tien meisjes kunnen inschrijven". Een eenzame dame tussen de vele mannelijke geslaagden op de mts; Cora Verhey neemt haar diploma In ontvangst. SchiedamDe Stadsomroep Schiedam, die tot nu toe al leen radioprogramma's maakt, kan in de toekomst ook tv-reportages gaan door geven via de kabel. Dat zal gebeuren in samenwerking met de Avondbladen Combi natie Rotterdam, uitgever van Het Vrije Volk, het Rot terdams Nieuwsblad en, sinds gisteren, van de kabel krant op het Schiedamse cai- net. In het contract met de ACR 5 Hg heeft de gemeente de bepaling 1 laten opnemen, dat er ruimte in de zendtijd van de ACRgereser- o veerd moet worden voor de lo kale omroep. Wethouder Aad damse burgers verder opvoeren. Wiegman wil daarmee de infor- Hij denkt daarbij niet in de laat- matievoorziening aan de Schie- ste plaats aan berichten, die af- zijn van het g lijk bureau voorlichting. De kabelkrant, gisteren na e Wethouder Aad Wiegman en ACR-directeur Gerard Verschoor staan bij een kastje, waaruit zij de tv-krant op het scherm toverden. proefperiode van enkele maan den officieel in gebruik geno men en door menigeen liever fv- krant genoemd, is ook bedoeld om de nieuwsgevoeligheid van de Schiedamse caï-abonnee te prikkelen. Via het tv~scherm kunnen de circa 30,000 abonnees dagelijks kennis nemen van bin nen- en buitenlands nieuws en berichten uit eigen stad. Dit complete, maar beknopte over zicht zal de 'tv-lezer', zo hoopt ACR-directeur Gerard Ver schoor, voor achtergrondinfor matie naar een dagblad doen grijpen. ACR en Stadsomroep moeten nog overleg voeren over de vorm, waarin zij gaan samen werken. Wel staat al vast dat de bijdrage van de Stadsomroep zal gaan bestaan uit reportages, die de tekst- en advertentieblokken van de kabelkrant afwisselen. De radiomakers deden vorig jaar tijdens de Brandersfeesten hun eerste ervaringen op met beeld- verstegen, samen met Frame. De Schiedamse tv-Krant is voortaan dagelijks te zien op ka naal 7, waarop ook de BRT 2 uit zendt De krant verdwijnt van het scherm op de uren dat de BRT in de lucht is. De kabel abonnees kregen er gisteren ook twee radioprogramma's bij: Ca ble One en Radio 10. In Maassluis gaat de kabelkrant morgen van start, eveneens on der auspiciën van de ACR ideaal*»'»1 ,uintuiisiKen ,5*20 M" 5 pee*?-- feènflicep vloeien 163.00 belopen Westhavenkade 48 telefoon 010-4342058 Vlaardingen 1 Schiedam Doordat de Schiedamse gemeenteraad heeft nagelaten een wet uit 1944 aan te passen, dreigt de bouw van een woontoren aan de Warande ernstige vertra ging op te lopen. De juristen A.F.A. van Velzenen Th .J.C. Verduin hebben ontdekt dat de bouwvergunning alleen kan worden afgegeven op grond van 'bizarre oorlogs wetgeving', en dat is strijdig met alle voorschriften. Zij zullen niet aarzelen deze zaak voor de rechter te brengen. Van Velzen en Verduin, raads lieden van de bewoners die fel tegen het bouwplan zijn gekant, zeggen dat de bevoegdheid van de burgemeester ora bijzondere rooilijnen vast te stellen in Schiedam nog dateert uit de Hongerwinter. Die regel had ui terlijk in 1970 aangepast moeten woraen, maar de raad heeft dat verzuimd. De advocaten laten doorschemeren dat zij hiermee een ijzersterk wapen in handen hebben, mocht het tot een rechtszaak komen. De bewoners lieten vorig jaar al weten niet zonder slag of stoot akkoord te gaan met de bouw van eenappartementenblok, een woontoren en een ondergrondse garage aan de Warande. Niet al leen het voormalige broeder klooster moet daarvoor worden gesloopt, ook grote delen van de kloostertuin worden opgeofferd. Met verzekeringen van aanne mer Lucas Bouw BV uit Den Haag, dat de meeste bomen na voltooiing van de bouw terugge- plant zullen worden, nemen de omwonenden geen genoegen. Zij vrezen verlies van privacy, ma ken bezwaar tegen de toename van verkeer en ervaren het hele project als een aantasting van het karakter van de wijk. Ondanks wijzigingen in het ont werp, blijft de woontoren ver- laagd van neger» lot zes verdie pingen de belangrijkste steen des aanstoots. Het gevaarte is buiten de rooilijn gepland, met een uitgang aan de zijde van de Nassaulaan, De gemeente mag daar volgens Van Velzen en Verduin geen toestemming voor geven, ook al niet omdat het stadsbestuur in het verleden verzoeken van omwonenden om een garage in hun tuin te bou wen altijd heeft afgewezen. Schiedam Een snelheidscon trole op de Scheepvaartweg heeft gistermiddag ondanks klachten van buurtbewoners over 'scheurende automobilis ten' niet meer dan drie bekeu ringen opgeleverd. De Schie damse politie wijt dit magere re sultaat aan de herkenbaarheid van de auto, waarmee de contro le werd uitgevoerd. Bij het zien van het politievoertuig in de berm namen veel weggebrui kers gas terug. Op rijksweg 19 bij de Benelux- tunnel speelde dit euvel minder. Daar gingen gisteravond in een half uur tijd acht snelheidsover treders op de bon. Vlaardingen De gemeente had zich een onderzoek naar de aanwezigheid van een niet ontplofte bom achter het poli tiebureau kunnen besparen, als zij een beroep had gedaan op het archief van het streek museum Jan Anderson. In dat archief zit een proces-ver haal, dat op 21 juni 1955 werd opgemaakt door K. van der Ham, de toenmalige commis saris van politie. Daaruit blijkt dat „binnen een afstand van enkele tientallen meters van het politiebureau zich geen bommen kunnen bevin den". Commissaris Van der Ham maakte het verbaal op grond van een verklaring van de man, die in 1940 het hoofd van de luchtbeschermings dienst in Vlaardinger-Am-. bacht was, de heer Velthui- zen. Hij zag in de vroege mor gen van 10 mei 1940 de bom men vallen in een weiland en een sloot achter een woning aan de Kortedijk. Velthuizen: „Ik ben persoonlijk op die plaats geweest en heb daar de uitwerking geconstateerd van naar mijn mening drie bommen, namelijk twee dui delijke kraters, alsmede een ravage in de genoemde sloot". Overeen bom in de voormali ge Koperijsloot, een zijsloot van de Vlaardmgse Vaart, doen sedert de oorlog geruch ten de rondte. Voornaamste bron van die geruchten is het feit, dat bij die Koperijsloot tijdens de oorlog een rode markeringsvlag heeft ge staan. Maar die rode vlag, leg de Velthuizen in '55 uit, mar keerde de grens van het ge bied waar de bommen geval len waren. „Indien er werke lijk op de plaats van de rode vlag een zelfs niet ontplofte bom in de Koperijsloot geval len zou zijn, zou dit modder- sporen en enige chaos ten ge- volge gehad moeten hebben, waarvan echter niets is geble ken", verklaarde het hoofd van de luchtbeschermings dienst. Museumdirecteur Andersom die een zeer uttgehreid ar chief heeft over Vlaardingen in de Tweede Wereldoorlog, had dat proces-verbaal „zo uit de kast kunnen halen". Vol gens Anderson blijkt uit het verbaal zonneklaar, dat men zich bij de bouw van het nieu we politiebureau aan het Delftseveer geen 2orgen hoeft te maken over een nog niet ontploft projectiel. Burgemeester Scl maakt de opbrengst tot dusver bekend. Schiedam Het Schiedamse bedrijfsleven draagt met gulle hand bij in de kosten voor her bouw van molen De Palmboom. Vooral dankzij giften van bedrij ven heeft het comité Herbouw De Palmboomiets meer dan een jaar nadat mr. Pieter van Vol lenhoven de actie startte, al 157.950 gulden ingezameld. „Wij gokten op drie ton en wij hebben ons daar niet aan ver tild", zei burgemeester Reinier Scheeres, voorzitter van stich ting De Schiedamse Molens, gis termiddag tijdens een bijeen komst in de Noordmolen. De herbouw van molen De Palmboom, die in de nacht van 19 juli 1901 door brand werd ver woest. kost naar schatting 1.750.000 gulden. De inzameling onder bedrijfsleven en bevol king wordt gehouden om aan le tonen, dat Schiedam het plan tot herbouw van de brandersmolen uit 1781 weet te waarderen. Met het werk aan De Palmboom wordt in het najaar begonnen. Dan wordt de fundering opge lapt van het stompje van de mo len, dat de brand overleefde. Om scheurvorming te voorkomen Ijrijgt de molen aan de Noord- vest een voet van gewapend be ton. Het comité verwacht, dat in het voorjaar van 1989 met de herbouw van de stenen romp met kap en wieken kan worden begonnen. Tinnen molentjes, bouwplaten en stropdassen, waarvan de op brengst bestemd is voor de her bouw, gingen grif over de toon bank en brachten tot nu toe 25.500 gulden op. Mensen, die de herbouw willen steunen, kun nen ook honderd gulden neer tellen voor een ijsseisteentje, waarin een tekst naar keuze wordt gegraveerd. Die steentjes worden in de molen ingemet seld. Het comité heeft 69 ijsselstenen verkocht. De burgemeester be loofde zijn twee kinderen er een, maar kocht ze nog niet. „Ze zou den zelf een tekst bedenken voor die stenen, maar dat is er nog niet van gekomen. Ik heb ze nog niet voldoende achter hun broek gezeten", legde hij uit. Schiedam Twintig maanden onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest was het vonnis voor de 24-jarige hoofdverdach te van een overval op een geldla per van de Edah. In februari wachtte de man met twee handlangers op het Nieuw-i landplein een geldloper van dej Edah op. Toen de man van het Nieuwlandpleïn naar de bank! onderweg was, beroofden zij hem van 20.000gulden. Eén medeplichtige werd door; rechtbankpresident mr. B. Sluy-< ters tot acht maanden onvoor-! waardelijk veroordeeld, met af-1 trek van voorarrest. De andere' handlanger kreeg vijftien maan-' den opgelegd, waarvan vijf voorwaardelijk. Na zijn vrijla-; ting heeft de hoofdverdachte nog een proeftijd van twee jaar tegoed. prachtig suske 8 Wiske spellen boek kado' bij het'ont wikkelen van uw kleurenfilmpjes. Te vens de nieuwe te kenfilm Popeye Son,opvideo,spee!- duurl uur, vhs voor slechts f9,90, mstoltmt PASFOTO'S zwart-wit en kleur KLAAR TERWIJL U WACHT1 HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM TEL. 42S6720

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1