Renovatie West wijk 2,5 miljoen duurder Maassluizer bekent serie inbraken en overvallen Wilma Vastgoed hevig gepikeerd op Goudriaan WBS krijgt fiat voor nieuwbouw en reuovatie KIS'»"0" VIAARDINGS DABBIAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vastgebonden paard wurgt zichzelf Hoger dijkje zalDHS beschermen Pleidooi voor behoud school Maasland werkt aan culturele driehoek Moeders redden schoolrapporten Noodstroom om comjputer ONS te beveiligen Middeleeuws feest luidt vakantie in Iepziekte gaat ook ten koste van gezonde bomen Professor reist met Monique mee ,olale uT^92a^n°nie sh0T pSs"agenp^ WMHIWEG VRIJDAG 1 JULI 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus HO, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maasland In een weiland aan de Kortebuurt in Maasland is gistermorgen een dood paard aangetroffen. Het dier was door een onverlaat met een touw vastgebonden aan een paal. Doordat het dier gingtrekken en rukken, heeft het zichzelf ge wurgd. Dat er opzet in het spel is, leidt de politie af uit het feit dat het prik keldraad van het hek was door geknipt Het betrof een vierjari ge merrie die gemakkelijk door vreemden was te benaderen. Het dier vertegenwoordigde een waarde van 5000 gulden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Maar erg veel opge schoten is men nog niet, zo liet de politie vanochtend weten. Schiedam Geregeld loopt het voetbalveld van DHS onder wa ter. Telkens als het flink heeft geregend, stroomt het water over het dijkje langs de Polder vaart. DHS heeft dus net zulke problemen als oude woningen in de lager gelegen gebieden van Schiedam, De gemeente wil er wat aan doen. Volgens burge meester en wethouders komt het omdat het dijkje langs de Polder vaart danig verzakt is, en wat ligt dan meer voor de hand dan het dijkje ophogen. Er zal licht materiaal voor worden gebruikt, staat in het voorstel aan de gemeenteraad. De ophoging komt op een bedrag van 60.000 gulden te staan. Als de gemeente nu toch bezig is de situatie te verbeteren, zal met een de riolering worden doorge trokken vanaf de Schiedamse- weg naar de kantines van DHS en DRZ. Daarvoor is 235.400 gul den nodig. De gemeenteraad zal er naar alle waarschijnlijkheid mee instem men, te meer ook omdat het hoogheemraadschap Delfland met de wet Verontreiniging Op pervlaktewater zwaait. Daarin staat dat ook sportcomplexen een behoorlijke aansluiting op het riool moeten krijgen. De ge meente kan het betalen met een restant, dat overbleef van een krediet voor riolering in sport park Harga. Ook betalen de clubs voor de helft mee. Maasland De Open Groepe ring in Maasland is tegen de sloop van de voormalige Ideuter- school 'De Woelige Halte'. Door Integratie met de lagere school 't Spreeuwennest, komt het gebouw eerdaags leeg te staan. De dorpspartij wil het een nieuwe bestemming geven, het gemeentebestuur wil het ge bouw tussen de Huis te Velde- laan en Vrouwe Liedewijsingel slopen. „Het gebouw maakt een zeer re delijke indruk en kan zeker de komende vijf jaar zonder grote kosten te maken nog mee", is de mening van fractievoorzitter Dirk Hanemaaijer van Open Groepering. „Bij een intensief gebruik zou bij voorbeeld aan de vraag van de peuterspeelgroep Maasland tegemoet kunnen worden gekomen". Daarnaast denkt de Open Groe pering aan de vestiging van een leeszaal/bibliotheek, een prak tijkruimte voor een medische voorziening zoals een tandarts of een fysiotherapeut. Een hoek van het schoolplein zou even tueel verkocht kunnen worden voor de bouw van een woning. MaaslandMaasland bezit over niet al te lange tijd een levendig centrum van culturele en kunst zinnige activiteiten. Het wordt gevormd door museum de Schil- pen, taveerne-café de Pynas en het aloude verenigingsgebouw Tavenu. De drie gebouwen, alle van eer biedwaardige ouderdom en met een rijk historisch verleden, lig gen zó dicht bij elkaar in de kom van het dorp, dat zij als het ware een driehoek vormen, zegt de culturele vereniging MasalanL De vereniging"wil daar graag een culturele driehoek van ma ken, waarvoor de basis al is ge legd. De Schilpen en de Pynas functioneren immers al. Het wachten is nog op de restauratie van het Tavenu-pand. Die res tauratie bestaat tot nu toe alleen op papier en verkeert in de aller eerste fase van kosten- en baten analyses. De bedoeling is dat de restauratie niet lang meer op zich zal laten wachten. Met het openstellen van het Ta venu bezit Maasland ook weer een expositieruimte. Zo'n ruimte viel weg toen de 'Rozenhof' aan het Kerkplein werd verkocht en als notariskantoor werd inge- Schiedam De ledenverga dering van de woningbouw vereniging Schiedam is giste ren akkoord gegaan met het aantrekken van in totaal 17 miljoen gulden. De kredieten dienen om de renovatïekos- ten in Groenoord-Zuid en nieuwbouwprojecten aan Vlaaardingerdijk/ Fabri- straaten de van der Elststraat te kunnen financieren. De circa 35 aanwezige leden van de woningbouwvereniging wa ren het gisteren in meerderheid eens met de lijn die door bestuur en directie is uitgezet. De nog jonge vereniging, die is voortge komen uit vijf woningbouwver enigingen, kan dan ook verder aan de slag met haar beleid, dat gericht is op het onder beheer krijgen van meer woningen. Naast het aangaan van geldle ningen werd gisteren in het hoofdkantoor aan de Kerklaan de jaarrekening van 1987 behan deld. Een groot probleem bleek het vertekende beeld, dat de ba lans en de verlies- en winstreke ning dit jaar vertoont. Zo zijn dit jaar in de balans voor het eerst de woningen in het bezit opgeno men, die de woningbouwvereni ging al tijden van de gemeente in beheer heeft Deze woningen zijn nog niet in bezit van de WBS, maar binnen afzienbare tijd gaat dit wel ge beuren. Ook de verlies- en win strekening van 1987 vertoont door het verwerven van enkele complexen een vertekend beeld. Hield de vereniging oorspronke lijk vorig j'aar 800.000 gulden over, dooi het verwerven van nieuwe woningen is die balans uiteindelijk negatief uitgepakt: 4,5 miljoen in de min. Volgens directeur Fanny de Graaf is dit verschil ontstaan doordat neg niet alle rijkssubsidies voor dit project binnen zijn. Enkele leden, bij wie het gegooc hel met cijfers flinke duizelin gen veroorzaakte, vroegen zich af of het wel verstandig is om nieuwe projecten aan te gaan, als dit een negatief effect op de be drijfsresultaten heeft. Volgens het bestuur is echter het omge keerde het geval. „Uit de cijfers blijkt het nog niet. maar mei- name de huurinkomsten uit de nieuwbouw zorgen ervoor, dat wij de renovatie van oudere wo ningen kunnen blijven bekosti gen Ook twijfels over het overne men van gemeentewoningen wist het bestuur voor een groot deel bij de «leden weg te nemen. Nu de huurders nog, want met name in de oude wijken 2ijn vee! huurder van gemeentewonin gen huiverig voor het overne men van hun woning door de WBS. Voorzitter H. Brokerhof van de Woningbouwvereniging Schie dam luistert naar de toelichting van directeur Fanny de Graaf op de jaarcijfers. Moeders van leerlingen schoten gisteravond rond acht uur te hulp toen de basisschool Het Windas in Schledam-Kethel in vlammen dreig de op te gaan. Terwi|l de brandweer het vuur in de hal bestreed, redden de hulptroepen de belangrijkste attributen uit de smeulende school: de rappof^dn van hunkinderen. De brand, die vermoedelijk aangestoken werd, richtte voornamelijk rookschade aan. Volgens de politie werd het gebouw aan de Nachte gaallaan gered door de snelle aanwezigheid van de Kethelse brand weer. „Waren ze vijf minuten later gekomen, dan was het pand tot de grond toe afgebrand", aldus een woordvoerder. Op Het Wind as zou vandaag de zomervakantie beginnen. Schiedam* De automatisering bij de gemeente Schiedam senrijdt voort, en voor een aantal diensten zal deze worden ver zorgd door de Openbare Nutsbe drijven Schiedam (ONS) aan de Van Heekstraat Anderhalf jaar is er gewerkt aan een ontwerp voor een noodstroomvoorzie- ning, want stelf je voor dat de elektriciteit uitvalt, dan ligt ook de computer eruit. Voor de om vangrijke administratie bij de gemeente zou dat funest zijn. Daarom is een noodstroomag- gregaat nodig, tezamen met een zogenaamde no-break-ïnstalla- tie. Het geheel kost een kleine drie ton. Vlaardingen De huurders van 461 Muwi/Dura-wonin- gen in de Vlaardingse West- wijk hoeven niet op te draai en voor de miscalculaties, waardoor de renovatie van het complex 2,5 miljoen gul den duurder is uitgevallen. De meerkosten moeten worden betaald uit de bedrijfsreserves van het gemeentelijk woningbe drijf, en mogen met leiden tot een extra huurverhoging. De aannemer, de Bouwcombinatie Vlaardingen, zal bij de uitvoe ring scherp in de gaten worden gehouden om verdere kosten- overschrijdingen te voorkomen. De Vlaardingse gemeenteraad besloot gisteravond dat de Bouwcombinatie, waarin stads- bouwer Henk van der Waal niet de onbelangrijkste partner is, pas geld krijgt als er voor een mil joen gulden werk is verzet. De renovatie gaat met nog meer problemen gepaard. Het Vlaar dingse energiebedrijf heeft grote bezwaren tegen de luchtafvoer zoals die in het bestek is opgeno men. SP'er Remi Poppe noemde de slechte ventilatie zelfs 'le vensgevaarlijk'. Een motie van zijn partij om bij de meerkosten meteen maar geld voor goede luchtroosters op te tellen, kreeg alleen steun van de WD. „Als die kosten er ook nog bijkomen, kunnen we de hele renovatie be ter meteen afblazen", meende wethouder Bas Goudriaan. De SP noemt het onbegrijpelijk dat de gemeente bouwvoorschriften versoepelt enkel omdat dat goedkoper is. Vlaardingen Wilma Vast goed is hevig gepikeerd dat wethouder Bas Goudriaan heeft geweigerd, een brief aan de gemeenteraad tijdig te verspreiden. De brief van de projectontwikkelaar arri veerde woensdagmiddag om twee uur op het Vlaardingse stadhuis. Te laat voor de raadsvergadering van don derdag, oordeelde Goudri aan. Onzin, zegt Richard Brand van Wilma: „Die brief is nota bene geschreven op verzoek van en kele raadsleden. We hebben twee jaar keihard gewerkt aan plannen voor de Vlaardingse binnenstad. Dan is het wel zo fatsoenlijk, nog één kaar naar ons te luisteren". Ondanks aandringen van enke le raadsleden, kwam de brief gis teravond niet op tafel. De raad besloot, de ontwikkeling van het Vlaardingse winkelhart over te laten aan Wilma's concurrent Multi Vastgoed. Deze zou in te genstelling tot Wilma bereid zijn, voor eigen risico een paar honderd huizen in het centrum te bouwen. Ook dat klopt niet zegt Brand. „Wij wilde» alleen geen 60 woningen bouwen bij de geplande parkeergarage aan do Joubertstraat. Het lijktr er nu »p, dat de gemeente de sjpelregeis heeft veranderd, zonder ons de kans te geven daarop te reage ren. Wij hebben geen problemen met verliezen, maar dan moet het spel wel eerlijk worden ge speeld". Brand benadrukt dat Wilma overal in het land jaar lijks vele honderden woningen VOOF eigen risico bouwt. Maassluis/Dordrecht Een 25- jarige Maassluizer is een van de hoofdverdachten van een serie inbraken en overvallen, waar voor de politie in totaal 24 arres taties heeft verricht. Volgens de rijkspolitie in Dordrecht, die het onderzoek gisteren afrondde, heeft de Maassluizer de meeste gevallen bekend. Hij was onder meer betrokken bij de afpersing van een Chinese restauranthouder in december vorig jaar. De man werd onder bedreiging van een pistool van 2300 gulden beroofd en daarna met zijn echtgenote in hun wo ning in Maassluis aan de cv ge boeid. De Maassluizer zou samen met een tweede verdachte, een 20-jarige Rotterdammer die dit jaar in het Amerikaanse Denver werd aangehouden, ook verant woordelijk zijn voor de overval op een postkantoor aan de Bin nenweg in Rotterdam, eveneens in december. De politie kwam de daders op het spoor na een grote kleding- diefstal in Zoetermeer. De Maas sluizer bleek ook in die branche thuis te zijn. Hij had ingebroken in kledingzaken in Rozenburg en SHedrecht De man, die voor lopig nog in hechtenis blijft, was verder betrokken bij de diefstal van 50.000 Amerikaanse dollars uit een woning in Luxemburg. Het speciale Senator-recherche- team, dat de zaken onderzocht waarbij de man uit Maassluis was betrokken, werd genoemd naar een van zijn specialiteiten: het stelen van auto's van het merk Opel Senator. Vlaardingen In het begin van het volgend schooljaar staat er een groot ridderfeest op stapel, maar als opwarmertje kregen de leerlingen" van de Jenaplan school aan de Van Maanenstraat gisteren al een voorproefje van het spektakel in de herfst. Een heuse ridder te paard gaf van ochtend op het schoolplein het startsein voor een groot af scheidsfeest, georganiseerd om het voorbije schooljaar uit te lui den. Deze laatste schooldag werd, on danks het wat sombere weer, een ware happening voor de De kinderen van de Jenaplan school vermaakten zich prima tij dens de laatste schooldag. kinderen. Immers met de va kantie voor de deur is het best leuk, om nog een keer met de schoolkameraadjes te spelen. Reeds volgende week zullen veel kinderen met hun ouders naar de camping en zonnige oor den vertrekken. Maasland Op enkele plaatsen in Maasland zijn bomen aangetast door de ïepziekte. Ver scheidene van die bo men in de Dijkpolder, aan de Kluiskade en aan de Koningin Juiia- naweg moeten worden gekapt. Ook enkele gezonde bo men in de naaste omge ving van de zieke iepen dienen het veld te rui men. Daarmee wordt voorkomen, dat iepen op andere plaatsen eveneens worden aangetast door deze hardnekkige ziekte. Dit besluit heett de ge meente genomen in over leg met een ambtenaar van de plantenziekte- kundige dienst. Bewo ners, die zien dat iepen in hun omgeving slecht groeien, uitdrogen of geen bladgroei nebben, kunnen contact opnemen met de afdeling gemeen tewerken Die komt de si tuatie dan bekijken. 'Niet aan de deur betalen' Schiedam Indien in Schiedam-Zuid de actie slaaft om de zieke Mo nique Leenderts een reisje naar Disney- world te bezorgen, zal de arts, die haar jaren lang medisch heeft hij- gestaan, met haar meereizen. Het voor deel is dat deze profes sor G.E. van Zanen goe de contacten heeft in het ziekenhuis van Or lando, het Amerikaan se plaatsje nabij Dis- neyworld. Van Zanen is gepensio neerd hoofd van de afde ling kinderoncologie van het Sophïa-kin derzieken - huis. Hij heeft in Orlando wel eens lezingen gehou den, en voor Monique, die aan jeugdkanker lijdt cn niet lang meer te leven heeft, is hij een goede be- kende; een vertrouwd per soon. Overigens zullen ook haar ouders niet van de zijde van Monique wij ken, als de reis naar Dis- neyworld doorgang kan vinden. De indruk is dat de inza melingsactie goed loopt; er zijn al diverse giften gedaan en toegezegd. De be won ers vereniging- Schiedam-Zuid opende een bankrekeningn um - mer, waarop het geld kan worden gestort, maar het is penningmeester Wil lem van Vessem gebleken dat er ook huis aan huis wordt gecollecteerd. Dat is nadrukkelijk niet de bedoeling", zegt hij. „Dat is gebeurd zonder toe stemming van Monique's ouders en de organisato ren van de actie". Volgens Van Vessem is het namelijk van hei hoogste belang, dat er goed wordt bijgehouden hoeveel geld er binnen komt. De organisatie wil perse voorkomen datach- teraf gesuggereerd kan worden, dat er geld ver dwenen is. „Ik raad ieder een atom aan de deur geld te geven aan mensen, die zeggen dat zij voor Moni que komen inzamelen. Het kan bestgoed bedoeld zijn, hoewel ik denk dat er dan wel contact met ons was geweest, maar het kan natuurlijk ook zijn dat er mensen langs de huizen gaan die meer aan hun eigen portemon nee denken". Van Vessem wijst erop dat geld beter kan worden overgemaakt naar giro 2717 ten name van de BVSZactieMonique, met vermelding van bankre keningnummer 98.15.47.788. aan Uooor O»" maV-en om f "323 sèrieeote"-'ede óe lJ'lera,^lsfnonZeshow«omSlao net personae' rfio SS' Preiden Autobe^H.P^S H pe"ran9 ,l5„ ScPiedam, N0ordmo<.ensua*^7. bowe voobb^d oc C^SIONS.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1