De Grootfonds in feite een anonieme weldoener Buurt verzet zich tegen moskee Oosthavenkade Gemeentebelangen probeert ABC uiteen te drijven "cl5i,at uS VLAARB1N6S DAGBLAD SCHIEDAMSi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Postbushouders kunnen kiezen Dief schudt belagers af Jeugdbrandweer viert tien jaar vriendschap GPV'er Van Veelen gematigd politicus Raad veegt Goudriaan en Gerritze mantel uit Mt Restauratie Grote Kerk nog niet rond Straten blank Kippendieven ingerekend warmtebron waardingen tegels/sanitair Bezoek onze unieke AZURfc° ^29-5° -\6.50 'Liberale visie op Vlaardingen' □mranmfi VRIJDAG 8 JULI 1933 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 SchiedamDe wetenschap, dat uitgerekend hij nog eens betrokken zou raken bij de liquidatie van een befaamd Schiedams instituut als voetbalvereniging SVV, zou Aiewijn de Groot, ware hij nog in leven, bepaald slapeloze nachten hebben bezorgd. De in 1965 overleden directeur van Spiritusmaat- schappij Gebr. De Groot stond bij zijn leven bekend als een beminnelijk en hulpvaardig man, die achter de schermen veel goeds verrichtte voor de Schie- damse samenleving. Hij was mede-oprichter van de Sehiedamse Gemeenschap, schonk de stad een bi bliotheek, gaf als commissaris leiding aan de coöpe ratieve drukkerij De Eendragt en had bij alle drukke besognes ook nog tijd voor een 40-jarig voorzitter schap van de plaatselijke padvinderij. Mensen in fi nanciële nood klopten nooit vergeefs bij hem aan. Omdat hij de laatste telg was uit een rijk geslacht, be paalde de kinderloze De Groot een jaar of tien voor zijn dood dat zijn vermogen ten goede moest komen aan Schiedam, de stad waarmee hij zich zo verbon den voelde Het in 1956 gevormde De Groot Fonds heeft sindsdien talloze schenkingen gedaan voor so ciale en culturele activiteiten in de Brandersstad. Die giften werden nooit aan de grote klok gehangen. Voorwaarde bij iedere schenking was juist, dat de ontvanger de naam van de weldoener geheim zou houden. Jan Pels Rijcken, de huidige voorzitter van de stich ting die het fonds beheert, vindt het dan ook aller minst plezierig dat De Groots naam op zo'n negatieve wijze in het nieuws is gekomen. Het 'drama' is be kend: een borgstelling voor SW leidde via een schuldeiser, de Bondsspaarbank, ongewild tot de faillissementsaanvraag van de voetbalclub, en het De Groot Fonds kreeg de Zwarte Piet toegespeeld. „Een stelletje elitaire heren "die een arbeidersvere- ningde nek omdraaien", luidde het bittere verwijt Pels Rijcken kan zich die kritiek heel wel indenken, maar heeft geen enkele behoefte aan uitgebreid com mentaar. Hij laat het bij de mededeling „dat de stich ting zich heel goed realiseerde dat deze zaak niet po sitief zou overkomen". Behoefte aan een opsomming van weldaden, waardoor het SVV-debacle wellicht in een ander daglicht zou komen te staan, heeft Pels Rijcken evenmin: „Het fonds heeft veel voor Schie dam gedaan, maar ik zie niet in waarom Wij ons daar voor op de borst zouden kloppen. Wij handelen in de geest van Aiewijn de Groot, die een bescheiden man was, en we voelen er niets voor om aan de weg te tim meren dat deed De Groot ook niet". Het is dan ook niet Pels Rijcken die eraan herinnert, dat Schiedam een culturele voorziening als theater De Teerstoof te danken heeft aan 300.000 gulden uit de nalatenschap van 'spirituskoning' De Groot. De voorzitter wil alleen melding maken van een pla quette op één van de gerestaureerde Sehiedamse mo lens, waarop het fonds als medefinancier wordt ge waarmerkt Aandringen is zinloos: „Hier en daar is wel wat zichtbaar, maar welke voorzieningen dat zijn hoort u niet van mij". Jan Pels Rijcken wil ook niets kwijt over de grootte van het kapitaal dat zijn stichting beheert. Een bui tenstaander schat het vermogen op 'enkele miljoe nen', maar dat wordt door de voorzitter ontkend noch bevestigd. Een aanzienlijke som moet het in elk geval zijn, want eerder liet de in Bussum woonachti ge Pels Rijcken, voormalig directeur van bank Mees Hope in Schiedam, zich ontvallen „dat er geen sportvereniging in Schiedam is, die niet ooit met suc ces een beroep op ons heeft gedaan". En de bron is nog lang niet uitgeput: het aantal aanvragen om gel delijke ondersteuning neemt hand over hand toe, en meestal volgt een positieve beschikking. Voor het door zorgen gekwelde SVV is er één schrale troost Mocht de voetbalclub er niet in slagen vol doende geld in te zamelen om het faillissement af te wentelen, dan kan de vereniging na het bankroet wederom een beroep doen op het kapitaal van wijlen Aiewijn de Groot. Alleen zal de betaalde SW-sectie dan buitenspel staan. Pels Rijcken: „We zouden het bijzonder betreuren als de amateurs van SW ook de dupe worden. Betaald voetbal is commercieel, als we dat steunen gaan we buiten ons boekje. Maar de ama teurs mogen gerust voor steun bij ons aankloppen". Vlaardingen Mee verhuizen met de PTT naar de Taanderij- straat,of een nieuwe postbus aan de Waalstraat. Directeur Wen- der de Beet van PTT Post in Vlaardingen laat het aan de hou ders van een postbus zelf over, waar zij straks hun post willen afhalen. Hoewel het hem zelf niets uitmaakt, waarschuwt De Beet er wel voor dat de parkeer gelegenheid aan de Waalstraat minder goed is dan aan de Taan- derijstraat. Bovendien zullen de postbus houders, die gebruik willen gaan maken van het nieuwe loketten- kantoor aan de Waalstraat 67, geconfronteerd worden met nieuwe postbusnummers. Wie mee gaat naar deTaanderijstraat 19, kan het oude postbusnum mer behouden. De Beet waar schuwt opnieuw: „Het wijzigen van een postbusnummer geeft in het algemeen veel problemen en ongemak. Uw relaties moeten worden geïnformeerd, brief hoofden dienen te worden ge wijzigd en de eerste tijd komt er nog veel post met het verkeerde postbusnummer, wat mogelijk vertraging tot gevolg kan heb ben". De Taanderijstraat heeft kenne lijk voordelen te over, want het zal daar ook mogelijk zijn partij- enpost af te geven. En er komt een bijkantoor, dat voor alle handelingen open zal zijn. Bo vendien zal het kantoor in de Vettenoordsepolder al eind ja nuari open gaan en het kantoor in het Centrum pas in april. Wie zijn postbus in de Waalstraat wil, zal daarom tot april zijn aange wezen op het vertrouwde kan toor aan de Westhavenkade. Schiedam Twee bestolen Schiedammers, die gisteren een dief achtervolgde, hebben hun speurtocht uiteindelijk moeten staken. De ongeveer 18-jarige dader wist in Rotterdam zijn be lagers af te schudden. Hij had op het Stationsplein in Schiedam het haïepad gekozen, toen de ei genaar van een BMW hem be trapte op het forceren van het autoslot. Nagezeten door de brie sende autobezitter stal de jonge- man in de Fultonstraat een fiets. De eigenaar van het rijwiel zette daarop eveneens de achtervol ging in. In de Rotterdamse Kog gestraat werd wel de fiets terug gevonden, maar de dader was spoorloos verdwenen. Duits- en Nederlandstalige brandweerlieden van alle leeftijden ver maakten zich prima tijdens de afscheidsbarbecue. VlaardingenOm tien jaar vriendschap te vieren brachten 25 jonge brandweerlieden uit Neureut, een stadje bij Karlsruhe in West- Duitslanö, gisteren een bezoek aan het Vlaardingse stadhuis. Het Duitse jeugdbrandweerkorps, dat al een weekje in de Haringstad verblijft, werd ontvangen en rondgeleid door loco-burgemeester Bas Goudriaan. Omdat het om een officiële gebeurtenis ging, waren ook burgemeester Seith van Neureut en brandweercommandant Sattler present. Het was niet de eerste keer dat de brandweerjunioren uit Vlaardin gen en Neureut elkaar ontmoetten. De vriendschapsband ontstond in 1978 en sindsdien vindt elke twee jaar een uitwisseling plaats inde vorm van een jeugdkampweek. Dit "keer bivakkeerde de Duitse de legatie in hetscQUtingeentrum in de Broekpolder. Bezoeken werden onder andere gebracht aan de Shell-raffinadenj in Pernis, de bloe menveiling in Westerlee en het brandweercentrum op de Maasvlak te. Het tweede vriendschapslustrum werd gisteren besloten met een gezellige barbecue. 'Vlaardingen Gebruikers van de toekomstige moskee aan de Oosthavenkade zullen rekening moeten houden met een vijandige stemming in de buurt. Een groot aantal bewoners van de Oosthavenkade en aangrenzende straten heeft een of ficieel bezwaar tegen de moskee en de voorgenomen aanleg van een bijbehorend parkeerterrein ingediend. De buurt is de te verwachten verkeers- en geluidsoverlast al bii voorbaat zat, schrijven diverse bewoners aan het college van burgemeester en wethouders. De vergunningen voor Vlaar- dings tweecie moskee de eer ste is gevestigd in de Emmastraat zijn nog niet afgegeven, en een deel van de wijk hoopt dat dat ook nooit zal gebeuren. „Het concentreren van voorzieningen -voor buitenlanders in de Oost- wijk is onaanvaardbaar", is een zinsnede in één van de bezwaar schriften. Gesuggereerd wordt, dat de gemeentenet migranten probleem oplost in 'de achter tuin' van de Oostvvijk. De tegenstanders bestaan niet uitsluitend uit verontruste parti culieren. Er wordt ook verzet aangetekend door de wijkbewo- nersorganisatie. Deze kan de vestiging van een moskee niet rijmen met de inspanningen van de gemeente om het leef- en woonklimaat in de wijk te ver beteren. Bovenwijkse voorzie ningen als een islamitisch ge bedshuis zouden al die moeite weer teniet doen, en zijn boven dien in strijd met het ontwerp- bestemmïngsplan, schrijft de or ganisatie. Het inrichten van een parkeerterrein ten zuiden van de Oosthavenkade 44,45 en 46 is de bewonersorganisatie ook in het verkeerde keelgat gescho ten: dat braakliggende terrein is een van de weinige plekken in de wijk, waar de gemeente de kans heeft een paar bomen te planten. En bomen heeft de ver der nagenoeg van groen versto ken buurt veel harder nodig dan een parkeerterrein. Architect Wijnand Houdijk waarschuwt, dat de capaciteit van de parkeerplaats onvol doende is, en dat daardoor de parkeerproblemen op de Oost havenkade zullen toenemen. Dat heeft gevolgen voor alle om- Wonenden, ook voor Houdijk zelf, die vreest dat zijn cliënten nog maar moeilijk voor zijn deur kunnen parkeren. Wie de aanlegkosten van het parkeerterrein gaat betalen, is nog niet duidelijk. Diverse frac- Vlaardingen Gerrlt-Wim van Veelen (38) heeft gister avond in de Vlaardingse ge meenteraad de plaats ingeno men van Cor de Jonge. SGP, GPV en RPF waren deze tus sentijdse zetelwisseling al bij de laatste raadsverkiezingen overeengekomen In de driepartijencombinatie, die in de raad met twee zetels is ver tegenwoordigd, gaat Van Veelen de standpunten van het Gerefor meerd Politiek Verbond ver woorden. Van Veelen is ai een jaar of zestien lid van deze partij. De politieke praktijk kent hij door zijn werk voor de steun- fractie, waar hij zich kon voor bereiden op zijn raadslidmaat schap. GPV'er Van Veelen kenschetst zichzelf als een gematigd volks vertegenwoordiger, die 'rustig de zaak bekijkt' voordat hij zijn zegje doet. „Ik zal zeker niet be ginnen met een houding van: knal het d'r maar uit", aldus het nieuwbakken raadslid kort voor zijn installatie. Dat wil niet zeggen dat Van Veelen geen kritiek heeft op de soms chaotische gang van zaken in de Vlaardingse raad. Hij vindt dat de partijen teveel oog hebben Gerrit-Wim van Veelen wordt beëdigd: rustig beginnen... voor hun eigen belang, en te wei nig rekening houden met de be langen van de bevolking. Dat standpunt, beloofde Van Veelen, zal hij zeker niet onderstoelen of banken steken. ties in de gemeenteraad hebben er bij wethouder Bas Goudriaan op aangedrongen, dat de kosten in geen geval voor de gemeente Vlaardingen mogen komen. Problemen met persleiding onderschat Vlaardingen Knarse tandend heeft de Vlaar dingse gemeenteraad gisteravond zo'n 700.000 gulden beschikbaar ge steld voor de nieuwe rioolpersleiding aan de rand van de Westwijk. Vlaardingen had zich een kleine drie ton aan reparatïewerk kun nen besparen, als directeur ge meentewerken ir. J.G. Gerritze wethouder Bas Goudriaan tijdig had geïnformeerd over de slech te staat van de leiding. In een voorafgaande commissieverga dering bedolven verschillende raadsleden Goudriaan en Ger ritze gisteren onder kritiek. De problemen met de perslei ding begonnen al in april, maar pas eind juni viel het besluit de betonnen buizen te vervangen door stalen exemplaren, omdat alle reparaties zinloos waren ge bleken. Waarom er een extra vergadering nodig was, terwijl de raad deze zaak ook vorige week tijdens de gewone maan delijkse bijeenkomst had kun nen afhandelen, was de meeste politici niet duidelijk. Veel raadsleden moesten nu hun va kantie onderbreken, en dat was een tweede punt van ongenoe gen. Cees Bot (CDA), John Ranshuij- sen, .Gerard Boender (beiden PvdA) en Jan Vons (CPN/PSP/PPR) veegden Gou driaan en Gerritze duchtig de mantel uit In het hoog oplopen de debat nam vooral Jan Vons geen blad voor de mond: hij was van mening dat de directeur ge meentewerken 'onverantwoord' had gehandeld en dat een budg&- toverschrïjding van ongeveer 200.000 gulden aan reparatie- werk eigenlijk onaanvaardbaar was. Uiteindelijk nam delang niet voltallige 1gemeenteraad genoegen met Goudriaans ver klaring, dat Gerritze had toege geven de problemen te hebben onderschat. Bij de Grote Kerk in Maassluis hangt nog geen bordje 'wegens restau ratiewerk gesloten'. Maassluis Herman van Hoe ven vindt het maar niets, dat de Grote Kerk het centrale punt wordt op de open monumenten dag in Maassluis. De RPF-verte- genwoordiger in de Maassluïse gemeenteraad had liever gezien dat de kerk tijdens het evene ment op 1? september gesloten bleef. Hij zou het aardig vinden als op die dag een bord bij de in gang hing: Gesloten wegens res tauratiewerk. Het ziet er niet naar uit, dat Van Hoevens snedig gebrachte wens snel in vervulling zal gaan. De gemeente Maassluis en de voog dij van de hervormde kerk wachten nog steeds op uitsluitsel van Monumentenzorg, de In stantie die het leeuwendeel van de restauratiefondsen beschik baar moet stellen. Die beschik king zal nog wel enige tijd uit blijven, want het aangevraagde bedrag ligt rond de 4 miljoen gul den. John Bosman, voorzitter van de centrale kerkvoogdij, en de ge meente Maassluis proberen on dertussen ook via andere rege lingen bij de overheid geld los te peuteren voor de restauratie. Maar Bosman houdt er rekening mee, dat met het karwei, waar van aanpassing van de dakcon structie het belangrijkste onder deel is, niet zal samenvallen met het 350-jarig bestaan van de kerk, dat in 1989 wordt gevierd. Bezoekers van de open monu mentendag zullen dus in septem ber de Grote Kerk nog in zijn huidige gedaante moeten aan schouwen. Andere historische panden, die tijdens het evene ment hun deuren open zetten, zijn onder meer het Zakkendra gershuisje en de Schuurkerk. Het Delflandhuis zal niet te be zichtigen zijn. Dit monument wordt in september wél geres taureerd. Vlaardingen Bij bewo ners van de Seringenstraat en Zonnebloemstraat en omgeving in Vlaardingen kwam gisterochtend gerui me tijd geen water uit de kraan. De straten daarente gen stonden blank. Oorzaak waren enkele breuken in het waterleidingnet, waar door rond zeven uur op ver schillende plaatsen sponta ne fonteinen in het wegdek ontstonden. De overlast was na enkele uren verholpen. Schiedam Gemeentebe langen, de politieke groepe ring die niet in de gemeente raad is vertegenwoordigd, heeft een alternatieve lokatle verzonnen voor Blokker en Albert Heijn. In een brief aan beide directies laat de partij weten, dat de bezwaarschrif ten tegen het omstreden ABC-complex in de Lange Kerkstraat de bouw ernstig zullen vertragen. Peter van der Knaap en Jan Ha gendoorn, de topmannen van de partij, raden de directies van bei de bedrijven dan ook aan om eie ren voor hun geld te kiezen. Voor de bouw van ABC is een wijziging van het bestemmings plan nodig en de bezwaren hier tegen zullen niet mals zijn, kon digt de groepering nu al aan. De zorg voor het cultuurhisto risch bezit is de belangrijkste re den om de Lange Kerkstraat te handhaven. „Na vele gesprek ken met belanghebbenden is be sloten, dat er met alle macht ge tracht moet worden de Lange Kerkstraat te laten wat zij is, om dat Schiedam anders bezig is haar identiteit te verliezer» en een gezicht gaat krijgen dat iede re andere zogenaamde moderne stad al beeft: een gezicht zonder karakter en smaak". Van der Knaap en Hagendoorn verwijten de directies van Blok ker en Ahold zélf overigens niets Zij hebben sterk de indruk, dat de nieuwe vestigingsplaats onderdruk van het gemeentebe stuur tot stand is gekomen. Naast de cultuurhistorische sen timenten voert Gemeentebelan gen ook nog andere moüeven aan, waarom het onverstandig zou zijn de lokatie in de Lange Kerkstraat te kiezen, „De Lange Kerkstraat heeft nimmer een winkelf unctie gehad en naar het -zich laat aanzien zal het die ook nimmer krijgen. De Grote Kerk met het kerkhof zorgt ervoor dat de straat voor 40 procent on bruikbaar is als winkelstraat", aldus Gemeentebelangen. „De horeca zorgt er verder voor dat er voor de koper en kijker geen kijkspel in de straat aanwezig is". Gemeentebelangen doet de bei de directies ook een alternatief aan de hand. Albert Heijn zou volgens de partij een prima loka tie hebben aan de voormalige Super-winkel aan de Kethel- straat. „Deze winkel heeft meer oppervlak dan u ooitin de ABC- winkel kunt krijgen, is beter be reikbaar en ligt zowel in het cen trum als aan de rand van grote woonwijken". Ook voor Blokker weten Hagen- doom en van der Knaap nog wel een leuk plekje; een groot com-,„- plex aan de Dam „Deze toe gangsweg vanuit de westwijken en Nieuwland naar het centrum wordt dagelijks door vele Schie dammers bewandeld", laten Ha gendoorn en Van der Knaap we ten. Schiedam Na een korte ach tervolging heeft de Sehiedamse politie vanmorgen twee kippen dieven ingerekend. Het tweetal stal rond half zes vier panklare kippen bij een poelier aan het Broersveld. Omwonenden zagen de daders de winkel uitkomen en waarschuwden de politie. Die achterhaalde de dieven, die elk in iedere hand een braadkuiken droegen, in de Baanstraat De ar restanten, Schiedammers van 20 en 24 jaar oud, hebben volgens de politie waarschijnlijk niets te maken met de slachting in de kinderboerderij van het Beatrix- park, dinsdagnacht, waarbij tien kippen het leven lieten. Westhavenkade 48 telefoon 010-4342058 Vlaardingen feënBteeps fiartbiedm naiff» co"1?05" alVOO!B"aSSer' idea tuinhuisjes ^belopen 25*25 Kleuren poeren Vlaardingen Het nieu we bestuur van de VVD- afdeling Vlaardingen zal zich de komende maan den 'in het bijzonder rich ten op het ontwikkelen van een liberale visie op Vlaardingen'. Kennelijk is die visie er nog niet, want er wordt een werk groep van leden en be stuursleden ingesteld die in december verslag zal uitbrengen over haar vorderingen. Mede aan de hand daarvan wordt het verkiezingsprogram ma voor 1990 geschreven. Het bestuur bestaat uit L. J.Ph. Maas, voorzitter; mr. A.Th.G.M. de Lange, vice- vooraitter; W. van Beek, se cretaris; drs. R.P.M. Scholte, penningmeester; W.H. van Klink, voor scholing en jon geren; en drs. T.P. Berkel, voor propaganda. De VVD- fractie houdt tweemaal per week spreekuur, op maan dagochtend van elf tot twaalf uur en op donderdag middag van twee uur tot half vijf.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1