Reconstructie Koe-1 'aardbrug belangrijk voor verkeersplan* Geschiedschrij ving Grote Kerk herzien Nieuw rouwcentrum naast begraafplaats h m Fritsy Warmenhoven na hartaanval overleden ÉHENNISCIRCUIT 1988 ILAABOINSS DA6BIHD SGHIEBAMSE OOURAN1 NIEUWE WATERWEG COUHAN1 Wustrow hoopt op ommezwaai raadscommissie John Bosman bewerkt boek Teun Mastenbroek Waaijers: Jakkeren hoeft niet meer Jongen (7) valt uit rijdende bus Hardrijders op de bon Automobilist aangehouden ROTTERDAMS NIEUWSBLAD P.T.C. te Papendrecht T.V. Victoria te Rotterdam T.V. Oud-Beijerland T.V. Halfweg te Spijkenisse Rucanor/éy Maasbach- gangers toveren Koemarkt om in trefpunt Bibliotheek automatiseert Elshof wijst West de weg WOENSDAC 13 JULI 1988 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen- Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066, 4550557 - Sportredactie: 4345Z09 MaassluisMorrend ging de Maassluisse gemeenteraad verleden week akkoord met de reconstructieplannen voor het Havenplein. Reeds vorig jaar stelde de raad meer dan 400.QDO gulden beschikbaar voor dit plan, maar de bud get-overschrijdingen dwon gen wethouder Anton Wu strow (verkeer) om een extra krediet aan de raad te vragen van 170.000 gulden. - Alleen onder voorwaarde, dat de reconstructie van de smalle Koe- Paardbrug opnieuw in de com missie ter sprake komt, werd het extra - krediet afgegeven. De meerderheid van de commissie vindt de geplande wijziging van de brug onuitvoerbaar, want het plan voorziet in scheiding van fiets- en autoverkeer. De brug is zo smal, dat fietsers en wande laars dan van dezelfde strook ge bruik moeten maken. Te gevaar lijk. oordeelde de raadscommis sie al in een eerder stadium. Wethouder Wustrow en ambte naar R.J. Bakkenes leggen uit waardoor de overschrijdingen zijn veroorzaakt Wustrow zelf is ervan overtuigd dat het gaat om de beste oplossing voor de Koe- Paardbrug, die duidelijk een flessehais in de doorgaande rou te naar rijksweg 20 vormt. In de jaren negentig verwacht Wu strow als gevolg van de ontwik keling van het industrieterrein achter de Govert van Wijnkade een sterke toename van het vrachtverkeer over de Haven- brug, zoals de Koe-Paard ook wel wordt genoemd. „Het is heel gevaarlijk om die over dezelfde strook te leiden als de fietsers", aldus Wustrow. „Dan kies ik lie ver voor het combineren van fiets- en wandelverkeer". De reconstructie van het Haven plein is een Onderdeel van de be faamde F/G-variant van de hoofd verkeerswegen m Maas sluis. Al enkele jaren zijn de aan passingen van het wegennet erop gericht het doorgaand ver keer in de richting van de rijks weg langs slechts twee wegen te leiden. „Inwoners van Maassluis-West gaan in dit scenario via de Indus trieweg en Laan 1940-1945 naar de rijksweg, terwijl bewoners van de Dijkpolder via de Rozen- laan moeten rijden", aldus Wu strow. „Of dat inderdaad "gaat lukken moet natuurlijk blijken, maar de reconstructie van het Havenplem vormt een belang rijk onderdeel van de plannen". Richting pont Het belangrijkste idee achter de reconstructie vormt de verbete ring van de aansluiting tussen de Laan 194Ö-1945 en de Industrie weg. Tot nu toe leidt de weg ko mend vanaf de rijksweg als van zelf naar de Burgemeester De Jonghkade, richting veerpont. „Het huidige plein stamt uit 1958. Maassluis-West bestond toen nog niet, terwijl de veer pont naar Rozenburg nog een belangrijke functie vervulde", verklaart Bakkenes de huidige toestand. „Nu vereist de verbin ding over de Havenbrug naar het westen veel meer aandacht". Hoofddoel van de reconstructie mag dan het veranderen van de 'logische' njroute zijn, juist de aanpassingen in de richting van de De Jonghkade zijn voor een groot deel verantwoordelijk voor de kostenoverschrijdingen. Halverwege het wegdek heeft het projectteam een mïddenge- ieider gepland, waardoor de oude spoorbomen één meter te kort zijn. „Het vervangen kost ons 16.000 gulden. Daar kun je in je planning geen rekening mee houden", aldus ambtenaar Bak kenes Ook de waarschuwingslichten op Laan 1940-1945 voor de spoorwegovergang jagen Maas sluis op extra kosten. De ge meente vindt ze heel nuttig, om dat ze stremming van de krui sing kunnen voorkomen. De NS wilde er echter vanaf, zodat de gemeente ze moest overnemen voor 12.000 gulden. „En dan pra ten we nog niet eens over de middengeieiders op de weg en de geplande aanpassingen aan de brug, die volgden op overleg met ij rijkswaterstraat", aldus PvdA- wethouder Anton Wustrow. Wustrow hoopt dan ook van ganser harte, dat de 'raadscom missie alsnog overstag gaat met de reconstructie van de brug. „Als dat niet gebeurt, moet al het rekenwerk voor het plein weer over. Ook dat kost weer veel geld. Wij hopen dan ook dat de commissie alsnog akkoord gaat met de plannen. „Wat je op die brug ook doet, het blijft altijd zoeken naar een broos compro mis tussen voetgangers, fietsers en automobilisten", besluit Bak kenes. Het Haven plein gezien vanaf het dak van café De Bierelier; links de spoorwegovergang richting veer pont, rechts nog net zichtbaar de smalle Koe-Paardbrug Vlaardingen Ifrïts War menhoven, eigenaar van eet gelegenheid De Gastery aan de Westhavenkade, is giste ren overleden aan een hart aanval, De dood trof de 40-ja- rige horeca-exploitant 's morgens kort na zes uur in zijn woning. Warmenhoven, die in Vlaar dingen alom bekendheid ge noot als Fritsy, verzette nlef alleen veel werk in zijn ei gen onderneming. Hij maakte ook deel uit van de stichting die jaarlijks het Haring- en Bierfeest organi seert Voor de stichting on derhield hij de contacten met de plaatselijke horeca, een bedrijfstak die hij door en door kende dankzij een jarenlange bestuursfunctie in de Vlaardingse afdeling van Horeca Nederland. Jan Brouwer, voorzitter van de stichting Haring- en Bier feest, noemt Frits Warmen hoven „een voorbeeldig on dernemer". Brouwer, die vrijwel naast Fritsy's Gaste ry een café drijft, en ook nauw bevriend was met Warmenhoven, is verbijs terd door de dood van zijn vriend en collega: „Binnen onze stichting was hij een sterk bindende kracht, een verschrikkelijk ambitieuze man. Zijn verlies betekent een enorme klap voor ieder een. Moet je nagaan dat ie dereen bang is voor mij, want ik heb al twee keer een hartinfarct gehad. Hou Jan in de gaten, zeggen ze voort durend. En dan gaat er zo'n jonge vent als Frits". Voordat hij zich enkele ja ren geleden aan de Westha venkade vestigde, had War menhoven een drukbezochte snackbar in de Stations straat. Voor de verbouwing van het pand aan de Westha- Fnts Warmenhoven venkadë ontving Frits War menhoven het ereschïldje van de Historische Verem- gingVlaardingen. Frits Warmenhoven laat een vrouw en twee dochters na. Maassluis De explosie van een Engelse brisantbom, op 18 maart 1943 op het Schan seiland in Maassluis, zal ten minste tot in de jaren negen tig van deze eeuw blijven na dreunen. Ras als de restaura tie van de Grote Kerk is vol tooid en het herstelwerk is nog niet eens ter hand geno men zal de echo zijn weg gestorven. De vliegtuigbom, bedoeld voor Duitse oorlogsschepen in de Maassluisse haven, sloeg de oos telijke gevel uit de kerk en be schadigde een pilaar, waarop het dak rustte. Tijdens en na de oor log werd de schade met schaars - verkrijgbaar en niet al te deug delijk materiaal hersteld. Zo werden de leien op stalen spij kers gelegd in plaats van op ko peren haakjes. Ook de pilaar werd slechts provisorisch gere pareerd. Degevolgen wreken zich veertig jaar laten de spijkers zijn verroest en het dak zakt steeds verder in. De kerk moet voor bijna vier miljoen gulden worden opgeknapt. Deze en andere - wetens waardigheden zijn te lezen in het manuscript De Grote Kerk, dat in 1989 tijdens het 350-jarïg be staan van het hervormde gods huis op het Sehanseiland zal ver schijnen. Het is een bewerking van het gelijknamige, in 1939 (bij het 300-jarig bestaan) versche nen boek van Teun Masten broek. De hoogbejaarde auteur heeft de revisie van zijn tekst overgelaten aan John Bosman, de voorzitter van de kerkvuog- dij. „Een heidens karwei", noemt deze amateur-historicus'het her zien van Mastenbroeks boek. Maar het is ook een dankbare opdracht, want de 500 exempla ren die in 1939 werden gedrukt konden bij lange na niet aan de vraag voldoen. Het werd hoog tijd dat er een nieuwe, aangevul de druk verscheen. De gegevens daarvoor verkreeg Bosman van. Mastenbroek, die ook na '39 zijn geschiedschrijving voortzette, en uit de kerkelijke archieven. Daarbij is hem duidelijk gewor den dat de restauratie ook door andere oorzaken noodzakelijk werd. Een belangrijke rol in het verhaal speelt de kerktoren, die De toren van de Grote Kerk in Maassluis heeft het zijne bijgedra gen aan de nood zaak tot restaura tie. aanvankelijk op het midden van het kruis stond, maar al na tien jaar werd afgebroken omdat de kerkgangers het gevaarte her haaldelijk hoorden kraken. Dat dat gevolgen had voor het dak, is duidelijk. Maar ook de nieuwe toren aan de westzijde oefende invloed uit op de bouwkundige staat van de Grote kerk. Door de verschillen tussen eb en vloed drukte de toren tegen het hoofd gebouw, waardoor mogelijk de muren zijn gaan scheuren. De restauratieis momenteel Bos nians belangrijkste zorg, maar in De Grote Kerk komen uiteraard heel wat meer onderwerpen aan bod. Het boek beschrijft de ge schiedenis van de hervormde femeente in Maassluis vanaf 596 tot heden. De lezer kan er onder andere in terugvinden, waaraan de Grote Kerk zijn naam dankt. Het antwoord is heel eenvoudig: voor de inge bruikname in 1639 kerkten de Maassluisse hervormden in de KJeine Kerk aan de Hoogstraat. Dit gebouw werd in 1966 afge broken. Dat lot, denkt Bosman, zal de kerk op het Schanseiland voorlopig wel bespaard blijven: hij heeft alle hoop dat de ge meente Maassluis en het kerkbe stuur samen voldoende geld bij de overheid weten los te peute ren om Maassluis" belangrijkste monument nog vele jaren te la ten voortbestaan. Schiedam Tot schrik van chauffeur en passagiers viel de 7-jarige Anmsïogistermiddag uit een rijdende ZWN-bus op het Stationsplein in Schiedam. Het jongetje uit Rotterdam probeer de tijdens de rit de nooduitgang te ontgrendelen. Dat Lukte zo goed, dat hijpardoes op straat viel. De jongen kwam er met wat kneuzingen vanaf. Hij werd naar het Sehielandziekenhuis gebracht. Schiedam Bij snelheidscon troles op Schiedams grondgebied zijn gisteren in anderhalf uur tijd 65 automobilisten op de bon ge slingerd. De radarapparatuur in de berm van de 's-Gravelandse- weg betrapte tussen één en kwart voor twee twaalf overtre ders. De politie hield al vaker controles op deze verbindings weg in het industriegebied. De weg werd onlangs heringericht en geasfalteerd, „Sindsdien be schouwen veel automobilisten de route als een racebaan", aldus een politiewoordvoerder. Een tweede punt, waar snel heidsmaniakken regelmatig over de schreef gaan, is rijksweg 19 tussen Kethelpiein en Bene- luxtunnel. Hier werden tussen kwart over twee en drie uur 53 bekeuringen geschreven. „En dan hebben we nog maar één rij strook gecontroleerd. Pak je ze alledrie, dan kun je het aantal bekeuringen minstens verdub belen", aldus de zegsman van de politie. De Schiedamse politie zal ook in de nabije toekomst de snelheid op rijksweg 19 in de gaten blij ven houden. Ook de Algemene Verkeersdienst van de rijkspoli tie blijft op rijkswegen 19 en 20 snelheidscontroles uitvoeren. Vlaardingen Na de bouwvakvakantie gaat aan de Olmen- dreef, op vijftig meter afstand van de begraafplaats Holy, de eerste paal de grond in voor een rouwcentrum. De bouw gaat zeven ton kosten. Opdrachtgever is uitvaartonderneming G.Waaijërs, die met de nieuwe accommodatie een einde wil maken aan het volgens hem heersende tekort aan goede op- baarcentra in Vlaardingen. Gerard Waaijers, die in 1982 het doodbiddersbednjf van zijn va der overnam, vindt dat de be- staandeorouwcentra niet aan alle eisen voldoen. Tegen de rouw kamer in het Holyziekehhuis hebben veel mensen wegens het 'ziekenhuissfeertje' emotionele bezwaren, gen opbaarcentrum Helecatha -aanjti^ Binnensingel is naar zijn zéggenlyrij'klein en ligt wat achteraf. De"opbaarka mer aan hef Verploegh Chassé- plein tenslotte kan volgens Waaijers alleen gebruikt worden door cliënten van begrafenison dernemer Van der Linden. Het toekomstige rouwcentrum aan de Olmendreef krijgt behal ve voorzieningen als was- en koelruimten, ook kantoor en keuken, twee aula's. Ruimte ge noeg, en volgens Waaijers hoe ven nabestaanden die van hier uit een uitvaart organiseren, bo vendien „niet meer met auto's te jakkeren ze kunnen de dode kalm naar/diens laatste rust plaats brengen". Van het cen trum naar het graf is het immers maar een paar minuutjes lopen. Een gat in de markt willen Ge rard Waaijers en zijn medewerk ster en echtgenote Gerdien hun rouwcentrum niet noemen daarvoor is de dood een ie deli caat onderwerp maar voor zichtig uitgedrukt lopen zij wei nig financieel risico. Een markt onderzoek van het CIMK (Cen traal Instituut Midden- en Kleinbedrijf) toonde aan dat de nieuwe uitvaartvoorziening een zeer 'haalbare kaart' is. Hoewel geld. zeggen Gerard en Gerdien, weinig met de bouwplannen te maken heeft: „Vader liep ook al met dit idee rond". De gunstige lokatïe naast de be graafplaats in Holy kwam overi gens bij toeval uit de bus. Aan vankelijk gingen Waaijers en zijn vrouw nog uit van een ver bouwd pand in de Vlaardingse binnenstad. Omdat de bruikbare panden niet dik waren gezaaid, kwamen ze na overleg met de gemeente in Holy terecht. Bouwterreinen aan de Reiger laan en de Korhoenlaan vielen vervolgens af, onder meer uit vrees dat de buren wel eens in opstand konden komen. Waaij ers. „Veel mensen vinden het maar niks, elke dag die zwarte 1 auto's in hun straat". Hellelje Tot het moment dat hij na lang dubben in vaders zaak stapte, dacht Waaijers liever ook niet al te vaak aan de dood. Het grootste deel van zijn verzekeringswerk opgeven om „altijd maar met leed bazig te zijn" trok hem aan vankelijk niet zo. Maar het fami liebedrijf aan een ander over doen kon hjj ook niet over zijn hart verkrijgen. Toch heeft hij geen spijt van de overstap' „Het is dankbaar werk. Geen baan waar je in stapt als je direct van school komt. Je moet erin groei' cn. Kijk. als moeder van 85 over lijdt, dan kan een familie daar meestal wel vrede mee hebben. Maar moet je een kind van drie jaar wegbrengen, dan ga je als begrafenisondernemer ook door een hel nou ja, een helletje", Gerard en Gerdien Waaijers zijn inmiddels zo met hun beroep vergroeid geraakt, dat ze naast het rouwcentrum aan de Olmen- dreef meteen een nieuwe wo-. nïng laten bouwen. Daardoor zijn ze straks full-time bereik baar en inzetbaar. Vlaardingen Een 50-jarige Vlaardinger. die met een slokje op achter het stuur was gekro pen, werd gisteravond in de Pro- du ktiestraat door voorbijgangers het verder rijden belet Zijn auto slingerde over de weg Gewaar schuwde agenten vonden het be ter de man mee te nemen naar het bureau. Per categorie zijn er schitterende prijzen te winnen tijdens het Rot terdams Nieuwsblad Masterstoernooi, zoals: 1e prijs: een Samsung videorecorder 2e prijs: een Samsung stereo-radio dubbeideck Het R.N.-Masterstoernooi zal gespeeld worden te Nieuwerkerk aan den IJssel op 24 en 25 september 1988. De eerstvolgende toernooien, die meetellen om in aanmerking te ko men voor deelname aan het Masterstoernooi, worden gespeeld van 18-7 t/m 24-7 op de volgende tennisparken: De publikatie van de diverse ranglijsten van het tenniscircuit zal vanaf heden wekelijks plaatsvinden in het Rotterdams Nieuwsblad. SAMSUNG QUARTZ Schiedam Johan Maasbach zelf kwam weer eens preken, en dat was op de Koemarkt gister avond goed te merken Er was een ongekende drukte op het rond zeven uur meestal verlaten plein. In drammen kwamen be zoekers van de Havenkerk de trams en de bussen uil De mees- ten waren aan de vroege kant; tientallen mensen bleven op de Koemarkt een praatje met lei- kaar maken, zochten de terrasjes op voor een glaajge chocomel of limonade, of genoten van hét uitzicht op de Lange. Haven. „Heel Schiedam staat op zijn kop", zei een Maasbach-diseipél opgetogen. Niet alleen de aanwezigheid van tientallen mensen op de Koe markt was opvallend, ook "-de sfeer die zij uitstraalden. Schiedam In de eerste maan den van 1989 worden voor het publiek de gevolgen zichtbaar van de automatisering in de Schiedamse bibliotheek, AL eer ste filiaal stapt de bibliotheekun de Blauwe Brug over van het vertrouwde kaartjessysteem op de computer. Behalve de leenad ministratie wordt ook de catalo gus geautomatiseerd. t Alle lezers krijgen eind dit jaar of begin volgend jaar eert nieuwe pas, aie de computer kan lezen. Als de reorganisatie in alle filia len rond 1090 is voltooid, be schikt ieder bibliotheekfiliaal in Schiedam verder over beeld schermen en toetsenborden, waarmee het publiek gegevens over boeken kan opzoeken; ook het bezit van de Rotterdamse bi bliotheek kan in de computer worden 'nageslagen'. Schiedam Hugo Elshof staat op de nominatie am binnenkort Hans Coster op te volgen als voorzitter van de bewonersvere- niginc Schiedam-West. Het ledenblad van de BVSW meld t over deze student rechten, dat als het bestuur de weg kwijt is, het juridisch brein weer ver telt hoe men in Schiedam-West terug kan keren... Elshof is al viee-voorzitten In de praktijk vervangt hij Coster vaak, want de voorzitter is voor zijn werk bezig met een tijdrovende studie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1