Actievoerders: rekening voor opbreken straat GEMEENTE: ALLEEN JONGE WERKLOZEN NOG WELKOM Groenelaan mag niet de Singel achterna Onzekerheid over sloop overheerst Ook echte overvaller was klant van Bondsspaarbank 'Ik vind het vreselijk, meneer' VlAAeDINSS OABB1AO SGHMSE GflURflNl NIEUWE WATERWEG Bill Vermiste man is terecht Aanrijding met dodelijke afloop 'Desnoods proces tegen rijksweg 19' Francaise bij Bas in arrest Pure bluf Been gebroken P0SlbUliVhrthBt leletoon: 010-^«9. 4352066. 4350557 - m^SSS^SSST VHIDAG 15 JULI igsa PAGINA li Maassluis Vijf bewoners van de Burgemeester De Jonghkade, die in mei hun straat opbraken uit protest te gen geluidsoverlast aan de Maassluisse haven, moeten sa men het herstel van het weg dek betalen. De actievoerders kregen vanmorgen per aange tekende post een rekening van ongeveer 180Ö gulden in de bus. De actie was destijds gericht tegen de werkzaamheden van de firma Cotrano uit Krimpen aan de IJssel, die een tijdelijke vergunning voor zandover- slag aan de haven had gekre gen. Het bedrijf hield zich vol gens de bewoners niet aan de voorwaarden. De gemeente had bepaald dat de kraan niet meer dan 55 decibel mocht produceren, maar bij metin gen werd bijna het dubbele ge luidsniveau vastgesteld. Uit protest braken de bewoners op een avond een deel van het wegdek onder de kraan op. N.R, El erna was één van de ac tievoerders. De rekening, die hij vanmorgen ontving, wekte zijn verontwaardiging op. Hij is niet van plan de nota van ge meentewerken direct te vol doen. „De gemeente heeft de naleving van zijn eigen voor waarden bij Cotrano niet eens gecontroleerd. De politie kwam pas opdagen, toen wij actie ondernamen. En uitgere kend wij kregen te horen, dat wij de ontwikkeling van de Maassluisse haven belemme ren". Volgens Blema zouden de ac tievoerders zich vandaag met hun advocaat In verbinding stellen om te bespreken wat er met de rekening moet gebeu ren. Vlaardingen De mo gelijkheden van de ge meente Vlaardingen om de werkloosheid terug te dringen zijn beperkt. Door bezuinigingen bij de overheid heeft de ge meente zelf nog maar weinig ruimte om werk-' lozen leer-werkplaatsen aan te bieden. Alleen dankzij het Jeugdwerk garantieplan kunnen in de toekomst nog zo'n 100 tot 150 jonge werklozen worden geplaatst. Ande re groepen werklozen moeten proberen bij het bedrijfsleven een ar beidsplaats te vinden. In de deze week verschenen no titie Werkloosheidsbestrijding kondigt de gemeente wel een zo genaamd trajectplan aan: Dat houdt in dat jaarlijks ongeveer 180 werklozen via de sociale dienst en het gewestelijk ar beidsbureau worden geselec teerd voor een werkervarings project bij de gemeente of een particuliere onderneming. Dit traject begint met een sollicitatie en stelt de deelnemer een tijde lijke baan in het vooruitzicht, maar of de overeenkomst ook eindigt met een vaste aanstelling moet worden betwijfeld. Anja van Gorse), directeur van de centrale personeelsdienst op het Vlaardingse stadhuis, heeft al gewaarschuwd dat de opna mecapaciteit van de gemeente beperkt is, en dat er ook zeker geen verplichting moet komen om (jonge) werklozen in dienst te nemen. „We kunnen niet meer doen dan ons best" aldus Van Gorsel. die bovendien waarschuwt dat het Jeugdwerk garantieplan op régeringsvoor- schrift prioriteit nummer één wordt Hoe goed de contacten tussen gemeente en bedrijfs leven ook mogen zijn, het onder brengen van werklozen in de partciuliere sector is volgens Van Gorsel in de eerste plaats een taak van het arbeidsbureau en niet van de gemeenten- DeGroenelaan moet aantrekkelijker worden, anders krijgt FVdA-senator Jan Simons gelijk. Vlaardingen De dagen lang vermiste heer' G.F. Tromp is weer terecht. Gisteren neg gaf de Vlaar dingse politie het signale ment door van de 69-jarige man, die in Vlaardingen logeerde maar al sinds za terdag niet op het logeera dres verschenen was. Toen een medewerker van de Ursula-kliniek in Was senaar hiervan hoorde, belde hij ogenblikkelijk de politie. Zondag al blijkt de man in Den Haag aange troffen te zijn, in zeer ver warde toestand, en hij kon zijn personalia niet opge ven. Via hulpverlenings instanties werd de onbe kende opgenomen in de kliniek. Ook nu zijn identi teit bekend is, blijft hij er ter observatie nog opgeno men. Vlaardingen De 70-jarige me vrouw B.J. Hoïtrop is gistermid dag verongelukt, toen zij op de BiÜRonlaan fietste. Even tevoren verleende een 29- jarige automobilist haar voor rang, toen hij de Insulindesingel kwam afrijden. De chauffeur zag echter vervolgens een tege moetkomende auto 'over bet hoofd. Een botsing was het ge volg en de wagen, bestuurd door een 32-jarige vrouw, schoot tien meter door en daar fietste toen juist mevrouw Holtrop. Zij raakte bekneld tussen de uit koers geraakte wagen en een ge parkeerde auto en is vermoede lijk ter plekke overleden; bij aankomst, in het ziekenhuis werd de dood geconstateerd. "De 32-jarige vrouw en haar 10- jarige dochter, en de 29-jarjge man liepen nauwelijks verwon dingen op. Wel raakten hun au to's zwaar beschadigd. Op rijksweg2Q verloor een 24-ja- rige autorijder de macht over het stuur, toen hij stevig moest rem men omdat een vrachtwagen pal voor hem plotseling vaart min derde. Zijn auto kwam tegeneen boom in de berm tot stilstand.' Rotterdam De echte daders van de bankoverval op de Bondsspaarbank in de Vette- n oordstraat in Vlaardingen ston den gisteren voor de Rotterdam se rechtbank. De overval op dit bankfiliaal baarde enkele maanden veel op zien, toen op aanwijzen van de cassières de 22-jarïge buurtbe woner Peter Jan se werd gear resteerd. Hij bleek echter niets met de zaak te maken te hebben. De echte daders konden pas later worden aangehouden. Voor de rechtbank bleek giste ren dat de tipgevende cassières toch 'warmer' waren met hun dader-analyse dan aanvankelijk werd verondersteld. Herkenden zij in de vermeende dader een cltónt van de bank, ook de 20-ja- rige hoofdverdachte die uitein delijk bekende blijkt een reke ninghouder van de bank met de S. Rechtbankpresidente R.C. Len- sink-Bosman vroeg de jeugdige Vlaardinger, waarom hij had be sloten nu juist deze bank te over vallen. „De bank op de Van Ho- fendorplaan viel af, want daar ennen ze mij te goed", liet de verdachte weten. „Ik kom daar altijd zelf mijn geld ophalen". De verdachte verklaarde, dat het Idee voor de overval voort kwam uit ernstige financiële problemen. De Vlaardïnger, die sinds zijn zestiende jaar in. de duwvaart werkte, was in februa ri van dit jaar werkloos gewor den. „Dat betekende dat ik in plaats van 2000 nog maar 430 gulden per maand te verteren had", aldus de verdachte. Door dat de Vlaardïnger begin dit jaar op zichzelf was gaan wonen en met hard-drugs in aanraking kwam, kwam hij veelgeld tekort om zijn levenswandel te kunnen voortzetten. Samen met een handlanger ver zon hij daarom een plan de cam pagne voor een overval. In Schiedam kochten de daders een pruik, en er werd afgesproken dat de Vlaardinger het geld na de roof zou overgeven aan een handlanger op een bromfiets. Met een zonnebril op verscheen de verdachte in het bankfiliaal, waar hij met een pistool dat later namaak bleek enkele klanten en de cassières „de schrik van hun leven bezorgde", zoals mevrouw Lensink het noemde. Zoals afgesproken droeg de da der het geld over aan een brom fietser, die ermee vandoor ging. ,,'s Avonds kreeg ik 6000 gulden in handen", aldus de Vlaardin ger, „Maar op de kabelkrant zag ik, dat de overval 32.000 gulden had opgebracht. Ik voelde mij dan ook flink in de maling geno men door mijn maat". Officier van justitie mr. C-M. Flint-van Noord eiste gisteren 26 maanden, waarvan zes voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank doet uit spraak op 28 juli. Schiedam/VI aardingen De gemeenten Vlaardingen en Schiedam moeten desnoods juri dische stappen ondernemen om de aanleg van rijksweg 19 te ver hinderen. Dat schrijft een groep bewoners van .Schiedam-Noord aan de betrokken wethouders in beide gemeenten, Bas Goudri- aan en Chris Zijdeveld. De bewoners vrezen dat zelfs de zogenaamde maximum-variant dat is het pakket geluidsisole- rende maatregelen dat minister Smit-Kroes heeft voorgesteld niet afdoende zal zijn om het verkeerslawaai tegen te gaan. De flats in Vlaardingen-Holy en Schiedam-Noord langs het tracé zullen ernstig van geluidsover- last te lijden krijgen. „De maxi mum-variant is nog minder dan minimaal", merkt het bewoners comité schamper op. In Schiedam-Noord vat men deze variant op als een gebaar van de minister, bedoeld om de gemeentebesturen van Vlaar dingen en Schiedam overstag te laten gaan. Maar de luifels en schermen, waarin dit plan voor ziet, zijn volgens de bewoners nooit voldoende om het lawaai buiten de deur te houden. De te verwachten geluidhinder wordt schromelijk onderschat, laten zij Goudriaan en Zijdeveld weten. Dat standpunt maakten zij ove rigens vorig jaar al kenbaar in een brief aan de projectgroep ge luidhinder A4 Schiedam /Vlaar dingen. Schiedam De bedrijfsrecher che van Bas van der Heijden heeft gisteren op koopavond een 20-jarige Francaise aangehou den, die een portemonnee had ferold en aan een tweede poging ezig was. Het meisje heeft geen vaste woon- en verblijfplaats en is door de poli tie. aan de vreem delingendienst overgedragen. „Voor de zoveelste keer ver zucht adjudant Kroon van de po litie, is ergisteren ingebroken bij moedehuis Sinke in het Hof van Spaland. Er kon nog geen inven taris worden opgemaakt, maar in de loop van de dag zal de om vang van de buit wel bekend worden. Schiedam „Zeg, ik kom cie kassa halen en een videobox", blufte gisteren een jongeman ba- gen het meisje achter -de balie van videotheek Star aan de Poortugaalsestraat. De man leek nogal zeker van zijn zaak en het meisje dacht: „Zal wel in orde zijn". De man nam de kassa en een videobox mee en verdween in een auto. Maar de eigenaar wist nergens van. „Kassa halen?" Er zat ruim 400 gulden in. De politie werd erbij gehaald. Verwacht wordt dat aan de hand van het vrij nauwkeurige signalement in de loop van vandaag een 22-jarige Schiedammer kan worden aan gehouden. 1 SchiedamDe Groene laan moet beslist behou den blijven als winkel straat. Herbestrating mag er niet toe leiden,, dat de bereikbaarheid van deze belangrijke winkelstraat van Schie- dam-Zuid minder wordt. Daarover zijn be woners en winkeliers in de wijk het wel eens. De Groenelaan mag in elk geval niet de Singel ach terna. De Singel was altijd een belang rijke winkelstraat tussen de bin nenstad en het station, maar als gevolg van de stadsvernieuwing in Sehiedam-Oost (gepaard gaande met sloop van woningen in de omgeving) begon de Singel weg te kwijnen. Ook de nabij heid van de winkels in het cen trum speelden de Singel-winke liers parten. Steeds meer deed de horeca hier zijn intrede. In het boekje Laat de Goz-zen de Gorzen blijven, dat de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid in oktober uitbracht ter gelegen heid van het 15-jarig jubileum, zegt Groenelaan-bewoner Joop Jung dat de winkeliers in de Gorzen het nog wel zullen mer ken, dat Albert Heijn een super markt heeft neergezet tussen Hagastraat en Willemskade. Jung voorspelt dat veel midden standers het niet zullen redden: AH zal ze wegconcurreren, vreest hij. Tot nu toe heeft de uitbreiding van Albert Heijn geen midden stander de kop gekost, en de winkeliers willen dat graag zo houden. De bewonersvereniging is het met de Mïddenstandsvere- niging Zuid eens, dat de Groene laan eerder een versterkte win kelfunctie moet krijgen dan een verminderde betekenis als ont moetingscentrum in de wijk. Vooral de nieuwbouw op net GTB-terrein en in. de toekomst aan de Hoofdstraat-Zuid moeten de klandizie vergroten. De komende maanden zullen nog veel besprekingen plaats vinden tussen bewoners en win keliers over de manier, waarop de Groenelaan er het best kan gaan uitzien. De gemeente Schiedam heeft al een voorzet gedaan door meer parkeerplaat sen te bepleiten aan weerszijden van de Groenelaan, wat dus tot versmalling van de trottoirs zal leiden. Maar hierop is nogal ver deeld gereageerd. Binnen het bestuur van de be wonersvereniging staat een uit spraak van de Schiedamse PvdA-senator Jan Simons in het geheugen gegrift Simons zei op 18 april in een uitzending van Radio Rijnmond en het ging toen over vliegveldendat Zes tienhoven geen bestaansrecht heeft, zo dicht in de nabijheid van Schiphol. In een jaar tijd had Schiphol er twee miljoen passa giers bij gekregen, terwijl Zes tienhoven het met veertigdui zend passagiers minder moest doen. Simons: „Vergelijk het maar met een buuxtwinkeltje vlak naast een supermarkt. Dat buurtwinkeltje redt het ook niet". Wat het eers te-kamerlid zei, deed herinneren aan de pro fetie van Joop Jung. In Zuid ziet men dan ook alle re den om bij de gemeente extra middelen te vragen om de Groe nelaan tenminste op zijn huidige peil te kunnen handhaven. Naaldwijk Nadat hij op de Middel Broekweg in Naaldwijk in botsing was gekomen met een personenauto, is een 22-jarige bromfietser uit Schiedam met een gebroken kuitbeen naar het ziekenhuis overgebracht. De man kwam van een uitrit rijden en zag daarbij tfe auto, bestuurd door een 54-jarige Naaldwijker, over het hoofd. Tineke Stam in de deuropening van haar woning. Officieel weten zij en haar buren nog niets van de sioop- plannen in de Van Riebeeckstraat. Vlaardingen Somnii- «^B||pgSl|BS ge omwonenden van het VjA •'i^xFvJpp'IrS Liesveldviaduct gaan er - al tijden van uit, dat hun Ajjjj.SAjJ huizen weg moeten. An- *^8*3?* deren hoorden pas on- -'j1 langs van de plannen .f/ :,r, voor een facelift van het i«*i S'hr* Vlaardingse centrum. y; Nik" riatSio'. i', Voorlopig is het via-h- y-jggfS} yVt 'ft'jt,'jrif ten op nadere ideeën .*,^3jl I i, I t'•wJUB' t oijrsfL penstraat, aan de andere zijde, daar zijn maar heel weinig mensen echt van op de hoogte. Vast staat dat er in elk geval flin ke veranderingen op komst zijn in het buurtje pal achter Vroom Dreesmann. Concrete plan nen hebben bewoners nog niet gehoord, maar tal van mensen blijken al tijden te weten dat zij uit hun huis moeten vertrekken. Dat geldt .met name voor de mensen in het blok aan de noor delijke kant van de Joubert- straat, vlak naast het Liesveldvi- aduet Ook de twee huizen in de Van Riebeeckstraat, pal achter het parkeerterrein, zullen zo goed als zeker het veld moeten ruimen, Tineke Stam, bewoonster van een koopwoning in een ander deel van de Van Riebeeckstraat, net achter het Weeshuis, blijkt echter nog van niets te weten. „Op de kabelkrant lazen wij over de sloopplannen. Mijn man heeft toen met wethouder Gou driaan gesproken, maar die ver telde dat er nog niets is beslist". Formeel Goudriaan had formeel gelijk, want als er al plannen zijn, dan zijn ze nog niet door de gemeen teraad. Maar op de laatste beslui tenlijst van Ben W prijkt wel de aankoop van het blok van zes huizen, aan de zijkant opgesierd door een muurschildering van Remi Poppe. Dat aankoop In de praktijk meestal sloop op termijn inhoudt, mag in het Vlaardingse niet als onbekend worden be schouwd. Tineke Stam blijkt niet echt ver baasd te zijn als 2ij hiermee wordt geconfronteerd. „Mis schien wordt het blok inderdaad wel gesloopt, maar wij als buurt bewoners horen nooit wat er werkelijk speelt. Dat bleek ook wel op eerdere inspraakavon den. Je wordt meestal bedon derd waar je bij staat". Het buurtje gezien vanaf het Liesveldviaduct: wat er weg moet, Staat nog niet vast. Voor de jeugdige moeder van vier kinderen en voor haar man zou het een flinke streep door de rekening betekenen, als zij zou moeten verhuizen. Acht jaar ge leden kocht het echtpaar de wo ning, terwijl men de laatste vier jaar besteedde aan het opknap pen van de woning. Het resul taat? Een prachtig opgeknapt ken. Dan volgt er waarschijnlijk een informatieavond". Partijgenoot In een ander deel van de straat, bij het parkeerterrein, staat een blok van twee huizen die vol gens een bewoonster zeker weg gaan. Vragend om een reactie: „Ik vind het vreselijk, meneer. huis, waar het gezin het liefst wil Mijn ouders kochten, dit huis in blijven wonen. „In september krijgen we nieu we raamkozijnen", laat Stam weten. „Je begrijpt het, de ver bouwing gaat gewoon door". Hetzelfde geldt voor de andere bewoners van het blok. „Het zijn allemaal jonge mensen met kin deren, die al tijden hard werken aan de renovatie van hét huis", aldus Tineke Stam. Verbolgen Een buurvrouw is ronduit ver bolgen- „Een jaar geleden heb ben wij hier ons huis gekocht en wij hebben er voor 50.000 gulden aan vertimmerd. Dat doe je na tuurlijk niet, als je weet dat je na zo korte tijd alweer weg moet", zegt mevrouw Van den. Brink. „Wij hebben deze week wethou der Van Koon erover gebeld hij vervangt Goudriaan momen teel en Van Koon was wel even stil aan de andere kant van de lijn. Ja, mevrouw, zei hij, mis schien hadden wij u wel beter moeten informeren, hè? Hij heeft nu beloofd, dat over een week of vier, als alle leden van het college van B en W weer ter- tug'zijn, erover wordt gespro- 1930 nieuw voor 5500 guldén. Al in de jaren zestig is het door de gemeente onteigend. Teun de Bruin, de toenmalige wethou der, vertelde dat als we het niet wilden verkopen, hij het zou on teigenen. Mijn vader was zelf SDAP'er, dus u kunt u voorstel len dat het hard aankomt als een partijgenoot je 20 behandelt". - De massale onteigening van toen komt de gemeente nu goed van pas. Het blok met twee huizen en de noordzijde van de Joubert- straat bevinden zijn sinds die tijd in gemeen tehanaen, zodat het vrij eenvoudig Is sloop- en nieuwbouwplannen voor te be reiden. Wat anders ligt het met de huis eigenaren, want als die weigeren op het aanbod van de gemeente in te gaan, volgt een onteige ningsprocedure, die jaren in be slag kan nemen. De nijvere han den van de huiseigenaren gaan de gemeente bovendien handen vol geld kosten. Ook de nieuwe kozijnen van mevrouw Stam verhogen de waarde van haar huls. In de buurt, die wordt ge kenmerkt door nijvere doehet- zelvers, zal de gemeente Vlaar dingen metheel wat geld over de brug moeten komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1