Hl SSN bouwde in 40 jaar een stad als Schiedam ©Pil HUIS Een stijlvolle variatie op het thema ruimte. Saskia Klein stelt familie niet teleur MTERWEG 13 SPUR! De nieuwe Mazda 626Wagon. PENNIWGS BV csiQg®sm§)®ca 'GROTE WOONKAMERS ZULLEN VERLEDEN TIJD WORDEN Weinig tijd Excelsior M van donderdag 21 tot en met donderdag 28 juli a.s„ i mm AUTOBEDRIJF Noordmolenstraat 17 Schiedam Telefoon (010) 426 62 33 "X Ziej ezo leeft weer op Meidengroep Ziejezo begint medio september weer met haar activiteiten. Bat gebeurt als vanouds in het cultureel jongerencentrum Labyrint, dat begin deze maand voorzichtig weer open ging. De verbouwing is weliswaar nog niet voltooid, maar met het oog op de zomerperiode wilde de staf niet langer wachten. De officiële opening is overigens pas op 19 septem ber. Het Scholierenhonk, dat tegenwoordig ook in Laby rint is gevestigd, viert tien dagen vóór de officiële opening van het jongerencentrum aan de Zomer straat het eerste lustrum. Elke vrijdagmiddag kun nen scholieren er bijpraten of spelletjes doen Groene weelde Roodbruine pluimen steken opvallend uit boven het hoog opgeschoten kruid aan weerszijden van de Mr. L.A. Kesperweg tussen Viaardingen en Schie dam. Die kleurige staarten, zijn van de zuring, een smakelijke plant waar goed soep van te kokerus. Al leen is het aan te raden de zuring ergens anders te plukken en niet langs een drukke weg, waar auto's hun luchtjes verspreiden. De gemeente Viaardingen voert tegenwoordig, evenals Schiedam, een rustig beleid waar het gaat om het bijhouden van grasvel den en bermenWerd in het verleden alles om de ha verklap gemaaid, de bezuinigingen brachten de plantsoenendiensten ertoe om alleen het noodzake lijke werk te doen. Dat had veel voordelen: de fanta sieloze grasvelden maakten plaats voor weelderige landschapjes met de meest uiteenlopende kruiden (onkruid, noemen sommigen dat) en de liefhebbers gebruiken inderdaad sommige krachtige en welrie kende soorten voor in de maaltijd: gratis eten! Op het •ogenblik is de plantsoenendienst druk aan het maai- 'en, want ondanks het terughoudende beleid moet dat periodiek gebeuren, omdat anders de bodem ver stikt. foto Theo van Pelt Derde Geuzenloop Gezien het succes van de twee vorige keren organi- ■seert de winkeliersvereniging Woud hoek -Noord op nieuw de Geuzenloop. Het evenement is niet te ver gelijken met de Rotterdam marathon (er Is overigens wel een Schiedams equivalent in de maak), maar de Woudhoekers hebben tweemaal eerder toch een zeer tbehoorlijke deelname mogen registeren. De derde "Geuzenloop wordt zaterdag 20 augustus gehouden. De deelnemers kunnen kiezen uit verschillende af- stand, Er is een jeugdloop van één kilometer, maar oudere jongeren kunnen zich ook concentreren op drie, vijf of tien kilometer of op tien Engelse mijlen. De verschillende onderdelen beginnen na elkaar: de langste loop begint pas 's middags, de kleintjes zijn 's ochtends a) aan de beurt. "Men. kan zich opgeven hij de winkeliers, en op de dag zelf bi j de s tand op h et Geuzenplein. donderdag 21 juli donderdag 21 juli spelfenavond voor thulsbllj- lunchconcert Aad 2ou!en- vers, met biljarten, klaverjas- dijk in Grote Kerk, werk van sen, sjoelen en tennissen, Oe Scheidt, Krebs, Stanley en Erker, 19.30 uur. een Bach. 12.45 uur. vrijdag 22 juli zangeres Jill Sanders in Ha- ,venkerk, met preek van E. Holder. 19 30 uur. Rotterdams Nieuwsblad woensdag 20 juli 1998 door KOR KEGEL Schiedam Drie kleine aannemers vormden in 1948 een combinatie: Smits, Schotel en Noordzij. Hun eerste gezamenlijke project was de flat aan de Oranjestraat, van Albert Heijn tot de Oranjebnjg. Daarna volgde aan de Rotterdamsedijk de Grensflat, in die dagen een project van allure. Toch hebben de drie naamgevers van de SSN niet in het minst be vroed, dat hun bedrijf veertig jaar later 22.000 woningen op zijn conto zou kunnen schrijven. En als SSN- directeur Cees Bokx de 3000 wo ningen meetelt die in de planning zijn, komt hij tot de uitspraak: „Dan praat je over een stad als Schiedam". (Deze gemeente telt 30.502 woningen.) Bescheiden gebleven zegt drs. ing. Bokx: „Wij werken op basis van een rustige filosofie. Wjj hebben nooit de ambitie gehad om. tot een gigantisch concern uit te groeien". De SSN telt 150 werknemers. De omzet komt dit jaar op 55 miljoen gulden. Het bedrijf viert dit najaar het veertigjarig bestaan. En zowel algemeen directeur Bokx als tech nisch directeur Jan Dommershuij- sen is volgend jaar een kwart eeuw bij het bedrijf in dienst. Redenen te over voor een feestje dus, en Sehiedam-Oost kan daar van mee profiteren, want daar rondde de SSN onlangs een com plex af. Bokx is er nog enigszins te rughoudend over, maar het ziet er naar uit dat hij met gemeentewer- ken wil praten over het aanbieden van. een kunstwerk in de omge ving van de Stationsstraat Cees Bokx begon als 23-jarige op de loonadministratie. Hij had elektro techniek gestudeerd aan de TH in Delft en ging door met internatio nale betrekkingen en economie: „Kon ik er in de avonduren bij doen". In 1970 werd hij adjunct-di recteur, toen nog niet met het idee dat in dit vak zijn bestemming lag. Maar in 1972 overleed Noordzij, de laatst overgebleven oprichter, en Bokx en Dommexshuijsen kwa men in de positie dat zij het aande lenkapitaal konden overnemen. Dat gebeurde. „Ja, en dan heb je ei genlijk voor het leven getekend", zegt Bokx, „het bedrijf laat je dan niet meer in de steek". Maar hij voegt eraan toe, dat hij meer levens zou willen hebben om alle andere dingen te doen die hij ooit nog van, plan was. Zijn vrije tijd zal Schaars zijn. SSN-dlrecteur Cees Bokx: 'Afs je tien jaar geleden had gezegd dat er een markt is voor woningen met een huur van 1400 gulden, had geen mensje geloofd'. Dankzij zijn werk kent hij veel mensen en die vroegen hem voor allerlei bestuurlijke baantjes. Voorheen was Bokx voorzitter van hockeyvereniging Asvion (in de tijd dat er om kunstgras ge schreeuwd werd) en van de tennis club Viaardingen. Tegenwoordig komt hem de studie economie hem beter van pas. Hij is voorzitter van de Vereniging van Bouwonderne mingen en is lid van allerlei com missies. „Dat houdt de geest een beetje lenig. Als je je bij iets betrok ken voelt, pak je niet links en rechts van alles aan, maar kijk je water moei". Zijn financiële deskundigheid zet te Bokx optimaal in binnen zijn be drijf. Van één van de grote serie bouwers in en rond Rotterdam ontwikkelde de SSN zich tot een onderneming, die ook aan vast- goedbebeer aoet, aan financiering, aan bemiddeling bij verkoop, aan taxaties en aan projectontwikke ling (zo wordt in CapeUe aan de IJssel voor vijf miljoen gulden aan bedrijfshallen neergezet). Risicobouw Het mooie van zijn vak vond hij al tijd, dat zijn bedrijf, zijn personeel, meehielp de woningnood op te los sen. Nu de hoogste nood gelenigd is, gaat de markt een zwaardere rol spelen. Het gaat niet meer om een overheid die woningen uit de grond wil stampen: „De overheid trekt 2ich juist terug uit de woning bouw. Nu de schaarste is opgelost, zegt de overheid: dat komt goed uit, laat de markt het maar bepa len. Je ziet daardoor de luxe toene men. Werd er vroeger met name in de sociale sector gebouwd en wei nig in de vrije sector, nu zie je juist risicobouw. Beleggers, die wat dur ven. Bij de Van Brienenoordbrug bouwer we momenteel 112 huur huizen in opdracht van het Be drijfspensioenfonds voor de Bouw- nijverheid.. Die huren doen 1400 gulden de maand! Als je tien jaar' geleden gezegd had dat daar een markt voor is, had niemand je ge loofd" Het project, waar Bokx op doelt, wordt uitgevoerd aan de Kralingse Zoom en net draagt de merkwaar dige naam Noordelijk Niertje. Ta- keningen beloven paleïsjes in de directe omgeving van de Rotte, de Bergse Plassen en het Kralingse bos. Een experimenteel project in Ber- kel en Rodenrijs legde de SSN be gin jaren zeventig geen windeie ren. Het monotone bouwen („de rijtjeshuizen van Udïnk") moest doorbroken worden en de SSN ging in zee met vier architecten, Henk Klunder, Jan Verhoeven, Nico Wilstok en Willem Brink man. Minister Schut had voor het opvallende project van 535 wonin gen een subsidie over uit dë experi- mentenpot, en andere gemeenten zagen er een voorbeeld in. Den Helder was de eerste gemeen te die erop reageerde en sinds 1972 bouwt de SSN regelmatïgin dekop van Noord-Holland. „Over de af stand hebben we nooit gepraat", zegt Bokx over zijn contacten met het Helderse gemeentebestuur- Het gekste plan, dat het Schiedam- se bedrijf ooit heeft uitgevoerd, staat in de marinestad aan de Sluis dijk. Als je erdoorheen loopt van het station naar de Visbuurt, zie je de meest onverwachte heekjes, doorkijkjes, uitbouwtjes een spannend stukje stadsvernieu wing. De Grensflat is een van de be kendste gebouwen In Schiedam, door de SSN neergezet. In Rotterdam ging het de li tijd om bedrijfshebouwing 1 Oostabtspolder (industriete de Maasboulevard, l5HAT~eeuhe- den aan de Nieuwe Maasstraat hoek Maasdamsestraat, 45 wonin gen op de plek waar de Bethelkerk stond, 53 woningen aan de West- vest, de leerlingbouwplaats aan de Singel aan de voet van het stads kantoor en bedrijfspanden van Van Heck Co, drukkerij Elba, Prins Supply, Radio Modem, R O en bedrijfsgemeenschap Schie- mond. Weeshuis De Lindenhof a. op I van Ris in Schiedam-Oost zijn mo menteel woningen in aanbouw. Naast het eigen bedrijf aan de Van Deven terstraat realiseerde de SSN kleine bedrijfsruimten. Opsomming In Schiedam bouwde de SSN on der meer bejaardencentrum Thur- lede, het Hof van Spaland, flats op laatste in de .industrieterrein Rijnmond-Noordwest) en om een opvallend plan tussen de Kipstraat en het Groenendaal, waar boven op een parkeergarage, temidden van woningen, tennisvelden wer den aangelegd. Andere recentelij- ke projecten waren in Rotterdam 350 woningen in Zevenkamp, een winkelcentrum aan de Wilhelm Tellplaats, woongebouw De Kreek (met 395 bejaardenwoningen) en 22 huizen op het Bospolderplein. In Viaardingen-werkt de SSN bij renovatie veel samen met andere aannemers, niet alleen met Van der Waal (694 woningen in de Westwijk), maar ook met Van der Lugt Werner in het centrum, en met Van Rij, Maat Van Zanten Met deze woningen in de Oranje straat begon de geschiedenis van de SSN veertig jaar geleden. aan de Beethovensingel (flats die tegenwoordig bekend zijn vanwe ge de geblokte portretten van com ponisten). De SSN bouwde 51 pa tiowoningen aan de Platanen- dreef, het bedrijfsterrein Holy- Noord, de NMB op bet Verploegh Chassépiejn en de Bondsspaar bank aan de Schiedamseweg, de christelijke scholengemeenschap Beneden-Maas, 337 woningen in de Babberspolder en 51 woningen aan deNieuwelaan. Een losse greep uit andere com plexen van de jubilerende ondier neming: een winkelcentrum in Berkel en Rodenrijs, een wijkcen trum voor bejaarden en een biblio theek in Den Helder, het bedrij vencentrum Hoofdweg in Capelie aan de IJssel, 53 koopwoningen in Nieuwerkerk aan de IJssel, 495 woningen in Tanthof en 363 wo ningen elders in Delft, 378 wonin gen in Spijkenisse, 88 woningen in de Westhoff en 132 woningen in Het Foldertje, beide in Haarlem- /Spaarndam, en verder in Hoog vliet en Alblasserdam. De opsom ming is bij lange na met compleet „Een stad als Schiedam" bouw je niet een-twee-drie. Bokx: „Vaak hoor ik de opmer king; hé, is dat gebouw ook van jul lie? Dan denk ik: gek is dat toch ei genlijk, wij doen alles in de open baarheid, iedereen kan zien waar en hoe wij bezig zijn, en toch heb ben de mensen daar dan geen erg in, dat het met een Schiedams be drijf kennelijk erggoëd gaat...". Maassluis De A-selec- tie van Excelsior Maas sluis krijgt weinig tijd om zich serieus voor te berei den op de jubileumwed- strijd tegen Benfica. Hoofdtrainer Eric Guddè roept zijn groep zaterdag 30 juli voor de eerste maal bij elkaar, terwijl het treffen met Benfica al drie dagen later (dinsdag 2 augustus) wordt ge speeld. Wel bereidt een aantal kleine groepjes zich nu al voor op de zweep die Gudde de der tigste juli ongetwijfeld zal laten knallen. Het complete oefenpro gramma van de Maasslui- se eerste klasser luidt dinsdag 2 augustus 19.00 Excelsior MBenfcica, woensdag 3 augustus 19.00 Excelsior M—NAC 2, woensdag 10 augustus 19.00 Excelsior M—-De Musschen, zaterdag 13 augustus 14.30 Excelsior M—Feyenoord, woens dag 17 augustus 19.00 Blauw Zwart—Excelsior M, zaterdag 20 augustus Excelsior M-Oud Inter nationals (georganiseerd door Rotary Club Maas sluis), dinsdag 23 augus tus 19.00 De Hollandi- aan—Excelsior M (eerste bekerronde) en zaterdag 27 augustus 14.30 Excel sior M—SW 2. Een week lang houden wij een open huis en wij stellen het op prijs om U in onze zaak Ie begroeten onder het genot van een hapje en een drankje. Uiteraard bent U ook eerder welkom in onze showroom, waar U de nieuwe Mazda 626 Wagon kunt bewonderen. Een prachtige uitbreiding van de 626 serie. Natuurlijk hebben we ook de kleinere 121, de komplete 323 serie en de stijlvolle 929 in ons bedrijf. Op het eerste gezicht lijkt er weinig te zijn veranderd in onze showroom. Maar schijn bedriegt. Want de nieuwe Mazda 626 Wagon is gearriveerd. Dus zit het meest in het oog lopende nieuws nu eens aan de achterkant: een fraai vormgegeven achterklep die ruimte biedt aan een bijzonder grote laadvloer. Waarmee je echt alle kanten uit kunt. Zoals gezegd, aan de voorkantgeen nieuws. Want wat goed is moet zo blijven. Vandaar dat de Mazda 626 Wagon dezelfde fraaie styling en hetzelfde comfort heeft als de andere Mazda's 626. En dezeltde uitstekende rij-eïgenschappen. Die kunt u makkelijk testen tijdens een uitgebreide proefrit. Stap bij ons binnen en ontdek de nieuwe variatie op het thema ruimte: de Mazda 626 Wagon. door DONALD BAX Schiedam Saskia Klein is de spontaniteit ten voeten uit. Zij bedient zich van het taalgebruik dat de vroege twintigers vandaag eigen is, vindt alles on wijs, gaaf en gezellig en valt bij kans in zwijm als zij het over haar 'toffe ventjes' heeft. De twintigjarige ericketster is het prototype uit de 'school' van Ex- celsior'20, de club waar vrijwel elke gebeurtenis aanleiding vormt tot het een of andere brui sende feestje. Zelfs bij een degra datie van het eerste voetbal- of cricketteam, daar heeft het al thans alle schijn van, gaat waar schijnlijk niet de vlag halfstok, g maar worden subiet enkele fus-S ten aangerukt om de onheilstij- f ding weg te drinken. „Eigenlijk", zegt de in Zoeterm als secretaresse bij een Engels in nieursbureau werkzame SasL... _,ben ik op het Excelsior-veld opge- a groeid. M'n opa heeft er jarenlang in S. het eerste team gespeeld als cricke-gf ter en m'n vader en m'n broertje hebben er altijd gevoetbald. Eerst Saskia Klein rust Bven uit. „Zo fan a- Kroon sta, wordt er vaak genoeg ee- heb ik nog een tijdje gehandbald, Hek als die meiden van Hilversum en dolletje gemaakt", vier jaar bij UVG en vier jaar bij Kampong hoeft het voor mij ook „Maar", weert zij ineens af, bang als DWS. Het was met cricket natuur lijk wel een beetje vreemd, dat ik als lid van DWS met allemaal meiden speelde die bij UVG handbalden. Om die reden ben ik ook met hand bal gestopt Verder tennis ik een niet", zegt zij lachend. zij kennelijk is om voor een 'lol- broek' te worden versleten, „vnj Ton de ^eede en Paul Weber zijn hebben beslist een goede mentaii- onze trainers en van hen leer ik teit Het is heus geen lachen, gieren, veeL Ik heb vijf jaar geleden een pruijen. We spelen nu vqor het der- beeÖa getraind ««fcr Supart Go- dcjaarm de hoofdklasse en we vin keerper week en ben ik bh Excel- ™es; 'Pa?r d.st was bus ufen Ion en den allemaal dat we moeten preste- sior leidster van de E3-pupillen. Een -^ a halen je uit de koos als je iets ren< \Ve hebben een goede ploeg, wereldelftal, die binkjes lopen ge- verkeerds doet en leggen uit hoe het To^.^iir.*, woon bloemetjes te plukken in het \vel moet persoonlijke begelei- Het is jammer dat Jacqurime ten ij» dmg eigenlijk. Maar als je iets gopd Woide is weggevallen, maar met doet, dan zeggen ze het ook. Ik heb Geraïdine van Dijk hebben we er Sinds iets meer dan een jaar heeft de indruk dat het goed gaat. Als we een goede bowlster bij. En dan heb- Saskia Klein haar hart verpand aan met ons allen positief blijven, ben we Ingrid en Angela nog en Da- de crlcketsport. „Ik ga al een jaar of moeten we een heel eind kunnen niélle van Deventer. Zelf heb ik niet vijf naar alle wedstrijden van het komen". zo veel ambities. Ik denk dat ik te eerste cricketelftal kijken", zegt zij. i laat met cricket ben begonnen. La- „En toen ik die meiden voor het ranaiiek ten wc maar zeggen dat ik m'n fami- eerst zag spelen, wilde ik het ook In het vaderlandse damescricket lie met teleur wilde stellen..,". wel eens proberen. Vorig jaar ben ik spelen Kampong en Hilversum na- begonnen, maar ik moest stoppen drukkelijk de eerste viool. Beide omdat ik au-pair naar Engeland clubs zijn hofleverancier van het ging. Dat was geen succes, want ik Nederlands team, dat eind dit jaar in was al na vijf weken terug. Over dat Australië meedoet aan het toernooi seizoen kan. ik dus eigenlijk vrij kort om de World Cup. Namens Exeel- zijn. Cricket is een fantastische sfor'20 maken Ingrid Dulfer en An- sport. Elke wedstrijd is anders, een gela Venturini van de Oranje-selec- aparte uitdaging. De ene keer sla je tie deel uit. De aanwezigheid van dit vijftien runs, de volgend keer ga je tweetal vormt voor Saskia Klein voor nul naar de kam. Het is vooral voldoende aanleiding haar stinken- een kwestie van geconcentreerd zij" de best te doen. „Je trekt je aan die en geconcentreerd blijven". twee op", vindt Saskia. „Maar zo fa- „Ach", voert de gezonde zelfkritiek natiek als die meiden van Kampong de overhand, „ik kan er nog niet zo en Hilversum hoeft het voor mij ook veel over zeggen, want ik oen pas niet. Ik wil winnen, graag zelfs, voor het tweede seizoen serieus be- maar er moet ook ruimte zijn voor zig. Het belangrijkste is, dat we een wat humor. Zeker als ik in de slips onwijs gaaf en gezellig team hebben, achter wïcket-keepster Annette Zaalvoetballers Hennes ingedeeld SchiedamHoewel de zaalvoetbal lers van Hermes DVS na. een specta culaire nacompetitie zij gepromo veerd naar de nieuwe landelijke klasse, behoeven de Schiedammers dit seizoen weinig verre reizen te maken. In het district West II is ei genlijk Van der Plas BMW uit Kat- ijk de verste tegenstander. De competitie-indeling Oct er ais volgt tilC Her- mes DVS. Ba* Zeefdruk, SI va Boys. Auto Ver baan. Data Gold, Ceverbo, SC Hogenboom. Glasbergen Best. FCSnoekle. Deo pam/Mons- houwer, De Maas en Van dor Plas BMW.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2