De Bruin wil concertbezoek populariseren 'PC-markt is ons te wild' Vrijwilliger: toeverlaat van thuisetende bejaarde 'Actie Van Rijn beetje goedkoop' S0H9EBAMSE CO! NT NIEUWE WATERWEG COURANT Recordaantal bonnen bij snelheids controle Computer-professionals van Vacs stoten door Ati Ranshuijsen bekritiseert D66: Overvaller op de vlucht Bedrijven doelwit inbrekers Nasi en bami minder geliefd WRDBMEG VRIJDAG 22 JUU 1983' PAGINA 11, Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BCVlaardingen. Postbus 110, 313D AC Vlaardingen. Telefoon; 0T0- 4343229, 4352066, 435DS57 - sportredactie; 4345209 doorMARTIN VERMEULEN Schiedam Albert de Bruin breekt opnieuw eert lans voor de culturele ontwikkeling van de stad Schiedam. Vrij dag 14 oktober dient de Roo Roosenzaal van het Passage theater" als decor voor het derde avondvullende pro gramma, waarmee De Bruin gaat trachten de Schiedamse inwoners warm te maken vaar klassieke muziek. Tweemaal eerder deed de inven tieve zanger een poging om zijn stadgenoten te enthousiasmeren voormuziek, die dateert ui?'vori ge eeuwen. In februari van het vorige jaar organiseerde De Bruin bij hem thuis een Schu- bertiade. Onder het genot van een glaasje wijn hoorden zo'n veertig geïnteresseerden de or ganisator het werk van Schubert vertolken. „Een volledige'zwan gerschap geleden", zoals Bertus het noemt, pakten zijn mede werkers en hij het professioneler aan. In de aula van het Stedelijk Schiedamse politie wijzigt tactiek Schiedam AVlaardingen Bii snelheidscontroles op de Scheepvaartweg en de Kas- teeiweg in Woudhoek zijn gisteren 109 automobilisten bekeurd. De Schiedamse po litie voerde de actie uit met een van het Vlaardingse^ korps geleende burgerauto met radarapparatuur. Het ei gen materieel van de Schie damse politie is te opvallend. Dat bleek bij vorige contro les. In Woudhoek wordt regelmatig geklaagd over automobilisten, die alle snelheidsregels aan hun laars lappen. Twee weken gele den liep een controle langs de Scheepvaartweg op een misluk king uit, omdat bestuurders de blauwe politiebus al van grote afstand in de berm ontwaarden en prompt gas terugnamen. De gisteren gehouden controle met een voor de buurtbewo ners onbekende auto kwam voor de hardrijders als een vol slagen verrassing. Omdat de po- litie-actie duurde van drie uur 's middags tot negen uur 's avonds gingen verschillende automobi listen, die het controlepunt va ker dan één keer passeerden, meermaals op de bon. Tegen sommige bestuurders werd drie keer proces-verhaal opgemaakt. De snelheid van de overtreders varieerde van 60 tot 104 kilome ter per uur. Op beide wegen geldt een maximumsnelheid van 50 kilometer. Het recordaantal bekeuringen toont volgens de politie aan, dat controlesin Woudhoek hard no dig zijn. „We willen het te hard rijden daar koste wat kost de kop indrukken", aldus een woord voerder. „Deze actie is dan ook zeker voor herhaling vatbaar". Ook andere wegen in Schiedam, zoals de 's-Gravelandseweg, ko men naar de mening van de poli tie voor scherpe controle in aan merking. Na de zomer wil commissaris Piet van den Hengel snel een op lossing vinden voor het 'herken- baarheidsprobleem' van het ei gen controlematerieeh De radar apparatuur uit de opvallende po litiebus zal waarschijnlijk worden overgezet in een anonie me personenauto. Museum schotelden de organisa toren de bijna tweehonderd aan wezigen een keur van nationaal vermaarde solisten voor, die in een gemoedelijke sfeer klassiek werk van hoog niveau voordroe gen. Dans Deze keer is weer een stap ver der gegaan. Aan vijftig liefheb bers wordt de mogelijkheid ge boden om voorafgaand aan het concert de honger te stillen met een vijfgangendiner, terwijl een strijkorkest voor achtergrond muziek zorgt. Na afloop van het concert wordt de avond in een ongedwongen sfeer, eventueel met dans, beëindigd. „Dit is een logisch vervolg op de eerste twee concerten", maakt Bertus duidelijk. „We proberen ïn eerste instantie pure ontspan ning te bieden, maar verliezen niet uit het oog dat het gebodene van een hoog niveau moet zijn. Ik denk dat er in Schiedam wel degelijk een behoefte is aan der gelijke evenementen, maar je moet de mensen er eerst mee confronteren. Het is van belang. dat het concertbezoek haar eli taire image kwijtraakt. Vroeger, toen de radio en televisie nog niet hestonden, moest je een con cert bezoeken om van klassieke muziek te kunnen genieten. Al leen de aristocraten konden zich dat veroorloven. In de jaren vijf tig en zestig kwam de omme keer, maar in deze tijd, waarin subsidies worden terugge schroefd, herhaalt de geschiede nis zich. Het concertbezoek hoeft echter niet per se plaats te vin den in smoking, maar het kan even goed in een spijkerbroek. Zo'n concert betekent in de eer ste plaats ontspanning. Dus lijkt het me logisch, dat het geheel zich afspeelt in een gemoedelijke atmosfeer. Weg met de strakke benadering! We kiezen voor een vlotte aanpak. Bijvoorbeeld met een wijntje erbij of, zoals in okto ber het geval is, met een geza menlijk diner vooraf". Haaien „Afgestudeerden van het con servatorium hebben steeds meer moeite een baan te vinden", ver volgt De Bruin zijn betoog. „Ze vragen zich vaak af voor wie ze nu eigenlijk musiceren. Wij ge ven jonge solisten een eerlijke kans. In ons publiek vind je die haaien niet, die van het ene naar het andere concert lopen en al leen maar zitten te wachten tot er een fout gemaakt wordt. Zelfs de grootsten der aarde maken fouten. Degenen, die onze con certen bezoeken storen zich niet aan vergissinlrjes. In die sfeer willen jongere musici graag voor het voetlicht treden. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat we stre ven naar een hoog niveau. On der de solisten bevinden 2ïch bij voorbeeld Jan-Ate Stobbe, die een hoofdrol heeft in de Hoofd stad Operette, en Jack de Bie, die onlangs een fikse geldprijs heeft ontvangen uit een aanmoedi gingsfonds". Stichting Met de reeks concerten wil Ber tus de Bruin drie doelstellingen verwezenlijken. Hij wil jonge musici een kans geven zich te presenteren. Ten tweede wil hij klassieke muziek populariseren, dus voor iedereen toegankelijk maken. En tenslotte is het zijn wens de stad Schiedam wakker te schudden om op cultureel ge bied wat meer activiteiten te on dernemen. De plannen om dat laatste doel te bereiken zijn zeer serieus, het geen blijkt uit het voornemen om op korte termijn een stich ting in het leven te roepen, die zich gaat bezighouden met de or ganisatie en financiering van een hele serie klassieke concer ten. De Bruin wil een einde ma ken aan de selfsupporting van zijn activiteiten, ornaat het risico om een financiële buil te vallen aanzienlijk toeneemt, naarmate de evenementen grootser worden opgezet. Gt interesseerden kunnen lid worden van die stichting tegen een geringe betaling. Dat maakt het mogelijk om meerdere ma len per jaar een concert te orga niseren. „Ik denk dan bijvoorbeeld aan een Schubertiade in de lente, een open podium in de zomermaan den, een museumconcert met Napolitaanse en operettezang in het najaar en een concert met wat lichtere klassieke muziek in de wintermaanden Leden van de stichting kunnen tegen gere duceerd tarief deze reeks bezoe ken, terwijl we bij voldoende animo eventueel gezamenlijk een ander, geliefd klassiek con cert in het land kunnen bezoe ken. Ik denk, dat in de loop der tijd genoeg andere activiteiten kunnen worden ondernomen door de leden. Maar we moeten eerst peilen of er belangstelling bestaat in Schiedam. Gezien de vorige concerten weet ik het bij na zeker", besluit een enthou siaste De Bruin, die echter eerst met spanning uitkijkt naar vrij dag 14 oktober. Met medewer king van Marq Oudshoff en Ca- rel Beke van het Passagetheater heeft de Schiedammer zijn avondvullend programma ge produceerd. Albert de Bruin wil een stichting oprichten voor klassieke muziek. door PETER DE LANSE MaassluisYuppies? Verontwaardigd schudden Piet Visser, (32) en Ronald Ribbers (25) het hoofd. De directeur en de com mercieel manager van computerbureau Vacs beschouwen zichzelf niet als snelle jongens, die in een paar jaar tijd schep pen geld verdienen en dan. uit hun bv'tje stappen, „Wij staan voor duurzaamheid en vakkennis. Wij verkopen geen praat jes, maar een goed produkt". Ronald Ribbers en Piel Visser staan op net punt hun kantoor op een bovenetage 1e verrullen voor eensplinternieuiv pand in hetindustriege- bied aan de Nieuwe Waterweg. Schiedam Twee jongens heb ben gisteravond een gewapende overvaller, die twee vrouwen van -hun tas bad beroofd, op de vlucht gejaagd.De dader be dreigde de vrouwen op het Em- maplein met een pistool. Omdat zij beweerden geen geld bij zich te hebben, dwong hij de vrou wen hun auto open te maken. De overvaller griste een tas van de bestuurdersplaats en ging er mei de buit vandoor. Twee jon gens, die getuige waren van de beroving, zetten de achtervol ging in. De dader wist te ontko men, maar de tas moest hij op de vlucht achterlaten. Vlaardingen „Een beetje goedkoop" noemt Ati Rans huijsen het voornemen van D66-raadsIid Wil van Rijn om na de zomervakantie de discussie over de face-lift van het Vlaardingse koopcen trum open te breken. Ati Ranshuijsen, die vroeger deel uitmaakte van de D66-frac- tie en nu als 'onafhankelijk* lid dezelfde partij in de gemeente raad vertegenwoordigt, vindt dat Van Rijn eind juni gewoon tegen de keuze van Multi Vast goed als projectontwikkelaar had moeten stemmen. Wil van Rijn verklaarde, onder meer gisteren in het RN. dat Vlaardingen metMulti's concur rent Wilma beter en goedkoper zou zijn afgeweest. Waarom haar voormalige fractiegenoot dan toch met de keuze van Multi ak koord ging, is Ati Ranshuijsen een raadsel: „Van Rijn had zich öf van stemming moeten ont houden, df openlijk tegen moeten stemmen". Ook Van Rijns pleidooi om een op de valreep gearriveerde brief van Wilma alsnog op de raads- genda te plaatsen, is mevrouw Ranshuijsen in het verkeerde keelgat geschoten. „De raad had net een avond tevoren besloten voortaan strenger de hand te houden aan het voorschrift, dat brieven die te laat binnenkomen ook pas later worden behandeld. Van Rijn was het daar mee eens en breekt die regel meteen al de volgende avond". Ati Ranshuijsen stemde sa men met de SP-£ractie tegen de modernisering van het Lies veld. Die afkeuring heeft echter niets te maken met de keuze van de projectentwikelaar. Het onaf hankelijk D66-raadslid verwijt burgemeester en wethouders dat er geen totaalvisie voor de bin nenstad op tafel ligt. Dat loopt volgens mévrouw Ranshuijsen uit op een onoverzichtelijk hap- snapbeleid: „Kijk maar naar het voorstel het Weeshuis te slopen. Dat komt pas maanden na het besluit om woningen en een nieuwe biblio theek te bouwen. Dan blijkt dat het Weeshuis opeens uit de toon valt bij al die nieuwbouw. Alsof niemand dat tevoren had kun nen bedenken. Ik ben bang dat er straks precies hetzelfde met de Stadsgehoorzaal gebeurt. La ten we daar nou eerst eens een besluit over nemen: slopen we dat gebouw, gaan we net op knappen of komt er nieuw bouw? Het college mag dan zeg gen dat een nieuwe schouwburg niet in het centrum past, maar hoe hard is dat? Morgen zeggen ze weer: ja, een nieuwe Stadsge hoorzaal had daar toch best in gekund". Vacs (Visser applied computer sciences) houdt sinds de oprich ting in 1981 kantoor in Vissers geboortehuis aan de Groen van Prinstererkade in Maassluis. Volgend jaar verhuist de firma, die na een stormachtige groei een jaaromzet van enkele ton nen heeft bereikt, naar een splinternieuw pand in het indus triegebied aan de Nieuwe Wa terweg. Het stapelen van compu ters in de gang en de woonka mer, naast de kinderbox, is dan •voorgoed verleden tijd. Het wordt tijd dat Vacs een pro fessioneel gezicht krijgt, want zakenrelaties fronsen wel eens de wenkbrauwen bij de chaos aan de Groen van Prinstererka de, Pas op de bovenetage, in bet kleine maar moderne kantoor, klaart hun gezicht op. Daar zijn inmiddels zulke goede zaken ge daan, dat Vacs meer personeel nodig heeft. Programmeurs, technici en medewerkers, ook voor de toekomstige fabriek van elektronische componenten. Visser verwacht dat het perso neelsbestand na de verhuizing tot vijftien zal groeien. Tot nu toe runnen hij en Ribbers Vacs sa men. De success-story van hts'er Piet Visser begon in een hoekje van Speijers radiohandel in Maas sluis, waar hij computerpro gramma's sleet aan Teleae-cur- sisten. Visser leerde al snel zelf software schrijven zo goed, dat zijn programma's nu groei processen in de Westlandse tuin bouw begeleiden, de produktie in fabrieken op gang houden en de administratie van handels kantoren ondersteunen. Voor de Maassluisse groothandel Van der Meulen leverde hij software op maat, maar ook de Zwitserse staalgigant Sulzer klopte bij hem aan om advies. „Datis een hele overwinning, als zo'n multinational op jouw pro gramma draait en op jouw advies omschakelt van IBM naar Tu lip", aldus Ronald Ribbers. Hij ziet er een bewijs in van de stel ling „dat een glimlach en een vlot praatje niet meer volstaan in deze business je moet body hebben, kwaliteit en kennis". Dat compliment geldt vooral meneer Visser, want Ribbers geeft ruiterlijk toe dat hij an ders dan zijn werkgever, die hij op wintersport ontmoette geen techneut is. Tulip, de in 's Hertogenbosch vervaardigde computer, is het huismerk van Vacs. Vacs is offi cieel dealer van het Hollandse fabrikaat, en ook in de verkoop van deze hardware blijkt het Maassluisse bedrijf zijn mannetje te staan. In het kader van een PC-project schafte het schoon maakbedrijf Gom zo'n 150 stuks aan, een transactie die door Rib bers en Vissers werd afgerond met een bedieningscursus. Rib bers: „Verkopen houdt niet op bij het uitpakken van de doos. Dan beginnen de problemen pas. Een computer is geen tv, die je aanzet door de stekker in het stopcontact te steken". In het nieuwe bedrijfspand gaat Vacs de activiteiten verder uit bouwen. Naast de fabricage van onderdelen en de verkoop van computers wordt de leverantie van software-op-maat belang rijk. Daarbij moet niet aan spel letjes als pacman of space-inva- ders worden gedacht. „De PC- markt met z'n turbo-aanbiedin gen is ons veel te wild", aldus Ribbers. Vacs wil 'simpele en di recte' software voor bedrijven ontwikkelen, waar de gebruiker geen cursus voor hoeft te volgen. Ronald Ribbers: „Als een onder nemer een programma wil dat alleen stickertjes aanmaakt voor zijn mailing, moetje hem precies dat programma leveren, en geen ingewikkeld spul. Hoe simpeler hoebeter. Dat is onze formule". Vlaardingen Inbrekers heb ben donderdagnacht flink huis- gehouden in industriegebied De,i„. Vergulde Hand. In de Pulton-r'v straat en de Marconistraat werd bij vier bedrijven ingebroken..^ De dieven gingen er voorname-.t\ lijk met geld vandoor. Om welk bedrag het in totaal gaat, is nog onbekend. In derende nacht was ook een bedrijf aan de Industrieweg het doelwit van inbrekers. Zij hak ten een gat in de muur en namen de kluis mee. Hoeveel geld zij daarbij buitmaakteri, staat nog niet vast. J Transportcentrum: GS en Westland - zijn het eens v MaassluisDe provincie en heO; Westland 2ittei\ op één lijn wat. j betreft de situering van een transportcentrum in de Oude Campspolder bij Maassluis, ten zuiden van rijksweg 20. ,',En dat 'j vond ik heel prettig te' kunnen*. constateren", aldus voorzitter,- Jan de Bruin van het-Samen- werkingsorgaan Westland, Het SOW trad gisterochtend op- als gastheer voor gedeputeerde, Loudi Stoïker, die inmiddels al. v heeft gesproken met Maasland, Maassluis en Vlaardingen. Deze gemeenten staan met bepaald te trappelen van ongeduld om in de Broek- of de Dijkpolder een transportcentrum binnen te ha- t len. Tot besluit staat nog een gesprek met de reconstructiecommissie Midden-Delfland op het pro- gramma. De Bruin vindt dat het trans- portcentrum eerst aan de kant van het bedrijf Van der Leïy moet worden ontwikkeld. Daar na dient te worden bekeken of de noordzijde van dit gebied eveneens voor het transporteen- trum wordt bestemd, of dat die r grond bij het toekomstige, regio- nale bedrijfsterrein Maasland-,' Noord wordt getrokken. - y Schiedam Dienstencen- 'trum 4 Molens zit dringend verlegen om zo'n 25 mede werkers, die bij ouderen, war me maaltijden aan huis wil len' bezorgen. De catering service van de stichting Ge coördineerd 1 Ouderenwerk Schiedam dreigt anders een te zware belasting te worden voor de huidige 80 vrijwilli gers'. Het-, legioen voedsel verstrek kers, dat zes dagen per week tus sen' de middag met de auto de ïn .piepschuim verpakte diners bij zieken en .bejaarden aflevert,., heeft- het de, laatste 'tijd razend druk. Er .komen steeds meer klanten bij, terwijl het aantal hulpkrachten-"-gelijkblijft. Door "die toenemende drukte moeten Lea van;der Valk en Miep de Groot, die in de 4 Molens de klantenlijst bijhouden, soms nee verkopen terwijl mensen te leurstellen toch niet het primai re doel was van deze vorm van flankerend ouderenbeleid. Nieuwe vrijwilligers zijn daar om van harte welkom. Gemiddeld worden er per week 650 maaltijden besteld een fors aantal, dat de stichting ïn de hand probeert te houden door een strenge selectie. Zes gulden voor een compleet maal van groenten, aardappelen en vlees is blijkbaar zo'n vriendenprijsje, dat ook ouders die met vakantie gaan en hun kinderen thuis la- ten, wel eens een beroep doen op Tafeltje dekje, zoals de voorzie ning in de volksmond bekend staat. Zo'n beroep is vergeefs, maakt Miep de Groot meteen duidelijk: „Er zit subsidie op ,onze maaltijden, en dat geld is uitdrukkelijk voor bejaarden be doeld. En dan nog alleen voor bejaarden die zelf niet kunnen koken". Voordat iemand mag toetreden tot het selecte gezel schap dinergasten, komt de indi catiecommissie dan ook thuis eerst poolshoogte nemen. Keuzemenu's Overigens vinden sommige vas te klanten het tarief toch wataan de hoge kant. Miep de Groot: „Oudere mensen zijn in de regel nu eenmaal zuinig, en als ze ja ren gewend zijn zelf hun eten klaar te maken, letten ze op wat. ze krijgen voor hun geld. En hoewel dit een prima voorzie ning lijkt, waarvan je zegt: fijn dat ie er is, vindt een enkeling het toch niet leuk om van een ander afhankelijk te zijn. Er wordt wel eens gemopperd, en dat kan :k me goed indenken". Ook de samenstelling van het menu valt lang niet altijd hij ie dereen in de smaak. En ook daar heeft Miep de Groot begrip voor: „Als je rond de tachtig bent, weet je niet wat nasi Of bami is. Veel ouderen vinden dat buitenland se eten ronduit afschuwelijk. Wat de boer niet kent, dat eet ie niet". Dat hoeft ook niet: een abonnement op de maaltijden- service is geheel vrijblijvend. Wie geen bloemkool lust, of spi nazie verafschuwt, slaat gewoon een maaltijd over. Volgens mevrouw De Groot is de kwaliteit van het eten in de loop der jaren sterk verbeterd. Toen Tafeltje dekje ïn 1972 start te, werden er uitsluitend haastig opgewarmde diepvriesmaaltij den bezorgd. Nu komt het voed- selTvers uit de moderne keuken van Huize Frankeland waar ook de maaltijden voor de open tafels in Frankeland en de 4 Mo lens worden bereid. Daar schui ven veel bejaarden uit Nieuw- land en West aan, niet alleen om de honger te stillen, maar ook voor de gezelligheid. De tafelgenoten thuis, in Fran keland en in de 4 Molens, moeten tot nu toe eten wat de pot schaft. Maar in de toekomst ko men er misschien keuzemenu's. Dat hangt een beetje af van het geld, dat de overheid voor de maaltijdenservice wil uittrek ken. „Want het blijft allemaal een kwestie van geld", aldus Miep de Groot. „We moeten do- zen kopen om'het eten te ver- voeren, de subsidie op de maal- 5 tijden betalen en niet in de laat- 8 ste plaats de vrijwilligers een's vergoeding geven voor het ge- si bruik van hun auto. Want met hun medewerking staat of valt deze voorziening". ■sMfcéKif; Bij Huize Frankeland schuiven vrijwilligers de warme maaltijden fn de auto.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1