Gouden Glaasje zonder inhoud Linda Bol heeft wèl zelfkritiek WATERWEG Muzikale ambassadeurs GILDE VAN DRANKPRODUCENTEN AL JAREN WERKLOOS ORANJE NAAR SCHIEDAM Van Troost in voetsporen van grootvader Oefenreeks RKWIK Rietje collecteert Roodbol stopt Paalman opent Beelden Historische plannen Henk de Bruin trainer Spirit Schiedam De Schiedamse C- jeugd (12-14 jaar) speelt dinsdag 26 juli een belangrijke wedstrijd tegen leeftijdsgenoten die uitkomen voor het Nederlands elftal. Er wordt ge streden om de door de Bondsspaar bank beschikbaar gestelde Bran- dersstad-bokaal. De wedstrijd wordt gespeeld over 2 x 45 overs en begint om 11.00 uur op het terrein van hoofdklasser Excel- sior'20. Umpire is Wim Bruntng die geassisteerd zal worden door Hoger Bradley, de speler-coach van Her mes DVS, en/of de spelende trainer van Excelsior. Brian Brix. Het Schiedamse team is als volgt sa mengesteld: Nicky Statham, Mi chael van der Gaag, Roar Dron- kers. Dennis Meeder, Jasper Beijer, Marco Wessel (allen Hermes DVS), Patrick Gokke. Emiel Smits. Eric Ruts, Michel Collignon en Lennart van der Beek (allen Excelsior'20). Schiedam De cricketsport bloeit in Schiedam als nooit tevoren. Na dat eerder al Erik Gouka als cap tain van het Colts-team (nationale jeugdselectie 16-19 jaar) was aange wezen, is nu ook zijn Excelsior - clubgenoot André van Troost in dit elftal opgenomen. Deze selectie werkt volgende week in het Engel se Yorkshire een trainingsstage af ter voorbereiding op het WK dat volgend jaar op Engelse bodem plaatsheeft. De keuze van André van Troost is opvallend, omdat de 15-jarige ope ningsbowler (medium fast) eigen lijk nog een jaar te jong is voor deze selectie. Volgens kenners is Van Troost, de kleinzoon van de bij le ven al legendarische Koos Ooster halt (wordt zondag 77 jaar), mo menteel hel grootste talent van Ne derland en rekent men er min o( meer op da t hij over twee jaar tot de vaderlandse top zal behoren. Viaardinger. Jan Baksteen, de nieuwe trainer van RKWIK, laat zijn selectie dinsdag 28 juli opdra ven voor de eerste training. In de aanloop naar de competitie werkt de Vlaardingse vierde klasser de volgende oefenreeks af: zondag 7 augustus 14.30 WCR—RKWIK, dinsdag 9 augustus 19.30 Randstad Sport—RKWIK. zondag 14 augus tus 14.00 RKWIK—RKSVM, dins dag 16 augustus 19.30 GOZ— RKWIK, zondag 21 augustus deel neming aan NKS-toernooi, dinsdag 23 augustus 19.00 Unicum RKWIK (eerste bekerronde), don derdag 25 augustus deelneming aan NKS-toernooi, zondag 28 augustus 14.30 Lekkerkerk—RKWIK en dinsdag 6 september 20.00 HBS— RKWIK. Er zijn Schiedammers die geen concert meer over als de American Musical Ambassadors hun optreden in de Jeneverstad houden. Glster- 1 het studentenorkest voor de negende maal op, en er begint zich een vast publiek voor de swingende Amerikanen te vormen: elk jaar de vaste gezichten. Ai eerder trad het orkest op in de Plantage schelp, waar ook gisteren werd gespeeld. En hoewel enkele omwonenden heimwee hebben naar de mu ziekkoepel die er vroeger stond, was toch ook de hap pening in deze ambiance een opwekkend begin van de koopavond. Voorzitter Rietje Konings van stichting Lentefeest roept collectanten op voor de actie Isoleren is gene zen van de Daniel den Hoedkliniek. Lentefeest houdt de collecte van 8 tot 20 augustus met medewe ten van de betrokken artsdr. T. Haagenbeek. Lente feest is iedere ochtend bereikbaar tussen tien en twaalf uur via telefoonnummer 4260027 aan de Tuin- laan 64. Boekhandelaar A. Roodbol stopt eind dit jaar met zijn activiteiten. Hij heeft op het Rubensplein één van de betere boekenwinkels in Schiedammaar we gens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd sluit hij in december de zaak. Het is nog niet dui delijk, of er gegadigden zijn die de gerenommeerde winkel in boeken en kantoorboeken willen overne men. De directeur van het Stedelijk Museum Schiedam, Hans Paalman, verricht volgende maand de officele opening van een expositie, die reeds morgen offi cieus wordt opengesteld. Het is een tentoonstelling in de Scheidesmederij aan de Walstraat in Vlissingen, die als titel heeft: Beefden 1981-1988. De tentoonstelling omvat werk van Eten Halters, Gerhard Lentink en Genjan Evenhuis. De officiële opening op zaterdag 13 augustus wordt muzikaal om lijst door Maud Sauer (hobo) en René Stapel (slag werk). Ook wordt die dag de publicatie Tochtgeno ten gepresenteerd, een boekje dat afbeeldingen van kunstwerken omvat en voorts teksten van Hans Kei ler, Eric Bolle, Elisabeth de Schipper en Rudi van Dantzig. Choir onder leiding van Do nald Forbes, met Jaap Kroonenburg op orgel, Grote Kerk, 20.15 uur. zaterdag 23 juli wandelconcert met Aart Bergwerf op orgel, composi ties van Bohm, Buxtehude, Boely, Scheidt, De Grlgny, Marchand. Guilain en de on- vermijdelijke Bach, Grote zaterda9 23 juli Kerk. 15.00 uur 4 expositie van keramiek van Anne van der Waerden en Kees Hoogendam, en con- ceplen in waterverf van John Wortel, tot 7 augustus Jn Ste- vrijdag 22 juli ook ei9en te5rd"°P'reden in bossa-nova van Alma do MleE M ïuti Srasili trio met zangeres Zoll- nSrthJn" ta Vinck werd later uitgebreid de ZwarttnGrat!. Kerk i«snn lot quintet, nummers van uur As,rud Gilberlo en Sergio dinsdaa 28 iulr Mendes BrasïJ '66, café Po- ïwESlSEL (n De Kern Sifif JT van KJV Centrum. 20.00 '°^Sga^k Hotrter leidt wn,n,Har, n S..H dienst samen met The Horns- .w"Sh3!|IÏÏU bo„ &k.FWdlrhk' Haven: door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam Menig insi der in het Schiedams ge distilleerd kijkt nog wel eens mijmerend terug op de dagen, dat het Gilde van het Gouden Glaasje nog aan de weg timmerde. Jaloers wordt er gekeken naar bierproducenten als Heineken, dte grote volkrieesten en wielerwed strijden sponsoren. Vroeger tim merden de jeneverproducenten op vergelijkbare wijze aan de weg. Maar door financiële problemen in de jeneverbranche Is dat nauwe lijks nog mogelijk. Het gilde werd opgericht in 1960, door de gezamenlijke producenten van jenever en gedistilleerd. Sinds halverwege de jaren zeventig, toen de reclamewetgeving voor sterk- alcoholisehe dranken aan banden werd gelegd en de financiële nood toesloeg, ziet het gilde knarsetan dend toe hoe concurrenten in de licht-alcobolische branche hun naamsbekendheid uitbouwen. Tapwedstrijden, jazzfestivals, wie lerronden. Niets is te gek voor de bierproducenten om de consump tie van het goudgele vocht tot nog grotere hoogten op te stuwen. De jeneverproducenten vinden het ergens wel jammer, dat zij niet aan deze reclamekermis meedoen: „Volgens ons kan duidelijk worden aangetoond dat reclame voor sterke drank het drankmis bruik niet bevordert. Met name in Scandinavische landen zijn de be perkingen op reclame en verkoop van alcoholische dranken heel s sterk. Toch heeft het alcoholisme 5 juist daar grote vormen aangeno- f men", aldus een woordvoerder van het Produktschap van het Ge- 3 distilleerd, gevestigd op de hoek*" van de Lange Haven en de West molenstraat in Schiedam. Profileren Als het glas zelfs in landen zonder reclame en uitgebreid verkoopap paraat stevig wordt geheven, zou den de jeneverproducenten zich dus geen enkele zorg hoeven te maken: de afname is er toch wel. Maar naast het produkt jenever willen De Kuyper, Bols, Uto en de andere distillateurs zich ook graag met een imago profileren, teneinde de naamsbekendheid te vergroten. Van diverse jenevermerken ligt die een stuk lager dan bijvoorbeeld tien jaar geleden. Het gezamenlijk naar buiten tre den in de jeneverbranche staat mo menteel echter op een laag pitje. Volgens de adjunct-directeur van het produktschap, G.L. van Laar, zit het de distillateurs om verschil lende redenen niet mee om aan een imagoverbetering te kunnen werken. „De overheid onder neemt een anti-alcoholcampagne onder de titel Drank maakt meer kapot dan je lief is", zegt de be stuurder van het produktschap. „Wat DiijKt nur Mensen associëren de term drank uitsluitend met je never. Uit onderzoeken blijkt zelfs dat tal van mensen niet op de hoog te zijn van hel feit, dat er alcohol in wijn zit. Producenten van sterke "drank hebben dus het meeste last van de campagne". Jn. dfe jaren zestig konden de jene verproducenten nog wel een potje breken. Met schenkvvedstrijden. boottochtjes en activiteiten bij sporttoernooien zorgden zij ervoor, dat sterke drank vooral met ple zier en gezelligheid werd geasso cieerd. Nostalgie Het Gilde van het Gouden Glaasje werd op 28 oktober 1960 opgericht door enkele Schiedamse distilla teurs. Net als nu werd ook in die 1 dagen nostalgie als een belangrijk imago van het produkt jenever be schouwd Tegenwoordig refereert de Uto met haar Jonge Notaris bij voorbeeld aan de ambachtelijke traditie van het jeneverstoken. Het oude garantiezegel van de ge meente Schiedam op iedere fles versterkt dat imago In de vroege jaren zestig bliezen de Toen alles nog goed was. Voorzit ter en grote animator James Coe- bergh overhandigt twee Jenever- giaasjes met inscriptie aan Koningin Juliana. Het gilde van het gouden glaasj'e timmerde ten tijde van het bezoek van de vorstin aan Schie dam in 1962 nog stevig aar. de weg. jeneverbonzen met hun Gouden Glaasje de traditie van het bran- dersgïlde nieuw leven in. Dit gilde, opgericht in 1760, werd op last van het uitvoerend bewind van de Ba taafse republiek in 1778 ontbon den. De meeste gilderegels uit de acht- iende eeuw werden echter niet De Historische Vereniging Vlaardingen gaat een de gelijk seizoen tegemoet. Op het programma staan zes lezingen, een hvandeling* door Vlaardingen aan de hand van oude ansichtkaarten en bezoekjes aan het streekmuseum Jan Anderson. Het programma ziet er als volgt uit: De Geuzen in historisch perspectief: lezing met dia's over het Geuzenverzet in de zestiende en in de twintigste eeuw, door P.van der Harst van de stich ting Geuzenverzet 1940-1945, op donderdag 22 sep tember in zaal De Valkenhof aan de Prank van Bor- selenstraat. De kaart van de drie Schieën: lezing met dia's over één van de oudst bekende plattegronden van deze re gio. door Frits van Oostsiroom van de Midden-Delf land Vereniging, op dinsdag 25 oktober in zaal Drieen-Huysen aan de Willem de Zwijgerlaan. De geschiedenis van de Coöperatie in Vlaardin gen: lezing roet diaklankbeeld door H.van der Lee, adviseur van het Nationaal Coöperatie Museum in Schiedam, op dinsdag 22 november in 2aal De Hoog kamer aan de Van Baerlestraat. Hoe Vlaardings is ons Vlaardings? een lezing met geluidsfragmenten en dia's door oud-Vlaardïn- ger prof.dr.C. van Bree, hoogleraar Nederlandse taal en letteren aan de universiteit van Leiden, op dins dag 24 januari in De Serre aan de Goudsesingel. Vlaardingse apothekers door de eeuwen heen: een lezing door apotheker E.V.A. Dekker aanslui tend op de algemene ledenvergadering, op dinsdag 21 februari in de Bethelkerk aan de Burgemeester Verkadesingel. Vlaardings havenhoofd: een lezing met dia's door archivist Matthijs A. Struijs, op dinsdag 21 maart in zaal Drieen-Huysen. Vlaardingen in oude ansichten: derde deel van een lezingencyclus door C.van Uperen, in overvloei- projectie ondersteund door A.Ouwendijk, op dinsdag 25 april in zaal Triangel aan de Fransenstraat. De bezoekjes aan het streekmuseum vinden plaats op dinsdagen 9 en 16 mei en maandag 22 mei. Jan An derson zal graag zoveel mogelijk leden van de histo rische vereniging vertellen over zijn collectie. De Verzamelaar werkt ook mee. Rotterdams Nieuwsblad Jf| I vrijdag IjC 22 juli 1988 1 Adjunct-directeur G.J. van Laar van het produktschap poseert met de gil- devlag. Hij vindt het jammer dat de activiteiten van de club al jaren stil lig gen. overgenomen. „Degene die sloeg met de vuiste, dreigde met messen of andere wapens en die deze of gene een kwetsuur toebracht werd beboet met respectievelijk 3, 6 en 12 guldens boete", valt te lezen in de reglementen van het Branders- gilde. Ook het misbruiken van Gods naam werd in die tijd be straft: deze zonde kwam de dader op twee stuivers boete te staan. Vermoedelijk hadden de gildelei- ders in de twintigste eeuw wat meer vertrouwen in de morele standaard van de leden, want re gelgeving voor hun gedrag bleef achterwege. Volgens H. van Geem, jarenlang secretaris van het pro- duktiefonds van het gedistilleerd, trachtte het gilde met name het blazoen van de alcoholbranche op een hoger niveau te brengen. De grote animator van de club was Ja mes Coebergh, die de betrokken heid van alle individuele produ centen hoog in het vaandel had staan. Klaverjassen Eén van de activiteiten, waarmee het gilde aan de weg timmerde, was het nationaal kampioenschap klaverjassen. Ook de schenkwed- strijden, waarbij medewerkers van horecabedrijven onderling de strijd aanbonden, trokken veel aandacht. In 1967 bleek Kees Ver kerk, naast bekend schaatser in die jaren ook kelner in café Putters- hoek, de beste jeneverschenker te zijn bij een wedstrijd in Musis Sa crum aan de Lange Haven. In glaasjes met allerlei verschillende vormen moesten de deelnemers proberen precies 35 cc te schenken. ,,Op het blote oog, voorwaar geen eenvoudige opgave", aldus Van Geem. In 1962, toen koningin Juliana Schiedam bezocht, kregen twee vertegenwoordigers van het gilde de kans de vorstin twee gouden glaasjes aan te bieden. De vorstin toonde zich zeer verguld met deze geste, ondanks het feit dat Juliana in het midden liet of zij zelf wel eens jenever nuttigde. Rangen ,JHet gilde kende in die tijd diverse functies, rangen en standen", blikt Van Geem terug. „Naast een grif fier en dekens benoemde het gilde regelmatig ridders. Een aantal bui tenlandse prominenten werd zelfs een keer tijdens een vhegtochtje geridderd". De oorzaken van het verval moeten volgens Van Geem worden gezocht in de toenemende concurrentie in de jeneverbran che- ..Steeds meer producenten dumpen hun produkten op de markt. Er blijven amper marges over om iets te verdienen. Iaat staan om gezamenlijk reclame te maken", aldus de voormalige se cretaris van het produktschap. Ook de steeds verdergaande con centratie in de jeneverwereld heeft volgens Van Geem zijn werk gedaan: „Vroeger had je honderd producenten en nu zijn dat et hooguit vijftien. En die beconcur reren elkaar nog op leven en dood ook". Momenteel zijn er dan ook weinig tekenen, die erop duiden dat er een nieuwe bloei voor het Gouden Glaasje in het verschiet ligt. ,,Ik heb best heimwee naar die tijd, maar je kunt de klok nu eenmaal niet terugzetten", aldus Van Geem. Ook de huidige adjunct-di recteur Van Laar loopt nog niet over van optimisme, als we de toe komst van het gilde ter sprake brengen. „Wij hopen dat de produ centen in de toekomst weer wat meer gezamenlijk naar buiten gaan treden, maar als ik eerlijk ben, zie ik weinig tekenen die daarop wijzen. De activiteiten van het gilde liggen al geruime tijd stil en voorlopig zie ik dat niet veran deren". door DONALD BAX Schiedam Het optimisme van Linda Bol is niet gebouwd op lucht kastelen. De korte stop van Cross Channel Services/Schiedam zou het liefst gisteren al zijn begonnen met het tweede deel van de softbal- eompetïtïe. AI was het alleen maar om het ongelijk te bewijzen van de criticasters, die Schiedam na de eer ste reeks van 28 wedstrijden bij het oud vuil hadden gedeponeerd. Lin da Rol meent dat Schiedam aller minst een eendagsvlieg behoeft te zijn in de door Haarlem en directe omgeving overheerste hoofdklasse. Tegelijkertijd beseft zij dat de mouwtjes nu nog verder opge stroopt moeten worden en dat, om het idioom van de voetbaltrainers te gebruiken, er op een totaal van zeventien wedstrijden minimaal tien finales op de rol staan. „Het is'(, zegt Linda, „vooral een kwestie van constanter spelen. Na tuurlijk hadden we beter van de mindere ploegen kunnen winnen dan van HCAW, Bloemendaal en Twins. Aan de andere kant moeten Schiedam Henk de Bruin volgt Carol Smits op als trainer-coach van de hockeyselectie van Spirit. De in Vlaardingen woonachtige De Bruin had de laatste twee seizoenen de dames van hel Rotterdamse Leo- nidas onder 2ijn hoede. De belang rijkste taak voor De Bruin is er voor te zorgen dat de Schiedamse hoc keyers zo snel mogelijk het verlo ren terrein (degradatie naar de tweede klasse) te heroveren. SPORTAGENDA Tip» vo«r deze rubriek kun! u doorgeven aan dQ «portredeklie van deze kranl, poat- bus 110, 3130 AC Vlaardingen. De sportre dactie la overdag telefonisch bereikbaar on der nummer010-4345209 en in de avonduren ander nummer 010-4056509. VRIJDAG 22 JULI Cricket: 18.30 Dames Excelsior'20—Newspa per All Stars. ZATERDAG 23 JULI Dame*»ottbab 18.00 Ter rasvogels CCS/Schiedam (double-header), 14.00 Feye- noordGophers (double-header); Cricket: 11.00 Excelsior'20—Rood en Wit. ZONDAG 24 JULI Honkbal: 14.30 Holy—Blue Birds; Cricket: 11.00 Hermes DVS—«CC. 11.00 HBS—Excel sior'20, 12.30 Exceiaïor'2Q—Hilversum (da mes). Linda Bol...'Het enthousiasme kan inderdaad een stuk verbeterd worden'... Anderzijds roemt Linda Bol de as pecten van de vrSendinnenploeg. Zij zegt: „Normaal gesproken ont staan er irritaties als je veel verliest, maar daar vind je bij ons niets van terug. Er is nog geen enkele ruzie geweest. We peppen elkaar juist enorm op om er een goed einde van te maken. Het is gewoon een leuke groep die goed bezig is. Mijn club binding is minder geworden op het moment dat ik van Sparla over stapte naar Schiedam. Maar ik heb het bij Schiedam geweldig naar m'n zin. Ik geloof beslist dat we er in blijven. En anders moeten we in de eerste klasse een goed team bij el- kar houden en proberen zo snel mo gelijk terug te komen in de hoofd klasse...". we daar blij mee zijn, want anders hadden we helemaal onderaan ge staan. Een kwestie van spanningen druk, denk ik, waar we tot aan de zomerstop nog niet goed tegen kon den. Tegen de topclubs zien we wel hoe ver we komen, spelen wè veel meer ontspannen, terwijl er tegen die andere clubs toch de druk van het moeten is. Ik denk dat het nu al leen maar beter kan gaan. We we ten dat we op Terras vogels na van iedereen kunnen winnen, dus ze ker van de lagere ploegen. Dat zul len we moeten waarmaken. Eerlijk gezegd heb ik het gevoel dat het ons gaat lukken". De achttienjarige tandarts-assisten te disiantieert zich van de jubel stemming die nog voor het officiële debuut in de hoofdklasse wees naar een plaatsje net onder de top-vier. „Dat was hoop en iedereen heeft voor de start van een seizoen na tuurlijk hoop", bagatelliseert zij. „We wisten dat we het moeilijk zouden krijgen, dat is ook uitgeko men, maar we zijn nog steeds niet kansloos, Het was niet reëel om aan de vijfde, zesde plaats te denken. Het was te verwachten dat Schie dam een van de degradatie-kandi daten zou zijn. Nu moeten we knok ken om van die twee plaatsen van daan te blijven. Iedereen wil, is er ontzettend hard mee bezig, dus daar zal het zeker niet aan liggen". Ervaring Linda Bol denkt dat vooral een ge brek aan ervaring Schiedam in het eerste deel parten heeft gespeeld. En, dat ieder foutje door de tegen stander meedogenloos wordt afge straft. „Neen» de laatste wedstrijd voor de stop tegen Shell. Toen viel iedereen over ons heen, maar tot de vijfde inning speelden we volgens mij een vrij goede wedstrijd. Dan verlies je door een foutje en daar word je dan op beoordeeld. Natuur lijk mag dat niet gebeuren, maar dat heeft meer met pech te maken dan met kwaliteit. Als je voorstaat, speel je een stuk makkelijker. We hebben er over gesproken dat we niet in de put moeten zitten als we achter komen, maar dat we net zo enthousiast moeten blijven. Dat kan inderdaad een heel stuk verbe terd worden en gelukkig weten we dat allemaal". Volgens Linda Bol zijn er drie fac toren die het verschil tussen eerste en hoofdklasse bepalen. De werp sters zijn veel beter, het veld van de tegenpartij verwèrkt de klappen die alsnog komen veel beter en je mag zelf eigenlijk geen fouten ma ken. „Onze aan val was de laatste ja ren toch al niet overheersend", licht Linda toe. „Verdedigend zit het altijd wel redelijk in elkaar, hoewel ik daar toch niet helemaal over tevreden ben. Kijk, in het be gin sloeg ik vrij goed. Daar bad ik met Ton Ebben hard op getraind. Toen het minder werd, heb ik er met hem over gepraat. We kwamen uit op vermoeidheid en het ontbre ken van zelfvertrouwen, omdat we zo veel wedstrijden verloren". „En dan die fouten, hè. Ik geloof er niet in dat het werkt als een van de speelsters daar een grote mond over opzet. Dat is de taak van de coach. En hij moet zelf het moment bepa len, of hij dat tijdens of na de wed strijd doet. Je hebt natuurlijk altijd speelsters die daar niet goed tegen kunnen. Als ik een fout heb ge maakt, ben ik daar te veel mee be zig, terwijl je je moet instellen op de volgende aktie, want de wedstrijd gaat gewoon door". Vriendinnen In die laatste uitspraken van Linda Bol sijpelt heel voorzichtig de zelf kritiek door. En dat is niet het sterkste punt van Schiedam. Juist omdat de ploeg de laatste jaren in een vrijwel onveranderde samen- Stelling speelt, is een groepje vrien dinnen ontstaan, dat kennelijk te veel angst heeft om elkaar verwij ten te maken. In elke échte vriend schap is hei echter een ongeschre ven wet datje alles van elkaar ac cepteert, dus ook kritiek. Elkaar onverbloemd de waarheid kunnen zeggen, is een absolute voorwaarde voor een hechte relatie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2