Beroemd in Brazilië, in Holland onbekend Positie Schiedam vrijwel hopeloos WATERWEG 13 Er was eens... een sprookjes- boerderij SPORT Hollandiaan start tegen Den Hoorn m mmm Oefenreeks HBSS 1 ADVERTEER MEER Trollen in Zonnehuis Ouderen gaan vissen Golf bedreigt weiland Meer boeren moeten weg Abbestee was ooit kerk Ondemocratisch! Fortuna VI naar Limburg i VFC-jeugd: Southampton Wereldrecords voor Noor duin SPORTAGENDA 'li Rotterdams Nieuwsblad woensdag 27 juli 1988 In de droomwereld van Rüni Leefsma-Nachtegaal komen trollen voormaar niet alleen in haar dro men. Het zijn voor haar levende wezens, en ze inspi reren haar bij hetmaken van aquarellen en gouaches in zachte, doorzichtige kleuren. De bewoners en het personeel van het Zonnehuis kunnen uitgebreid kennis nemen van het sprookjesachtige landschap van haar werk, want vanaf volgende week is er in het verpleeghuis, aan de Dillenburgsingel een ten toonstelling te zien. De andere exposant is Cees Broehs, iemand die bij voorkeur marmer bewerkt, maar ook natuursteen, brons en hout. De expositie wordt dinsdagmiddag geopend om kwart over drie. Roel Krikke heeft gisteren bekend gemaakt, dat er binnenkort weer de jaarlijkse visdag voor ouderen plaatsvindt in Schiedam. De hengelsportwedstrijd wordt gehouden op dinsdag 16 augustus in de Folder vaart, van half tien 's ochtends tot half een 's mid dags. Vóór 10 augustus moeten deelnemers zich heb ben ingeschreven bij hengelsport De Schie op het Dr. Wïbautplein 63. Op de ochtend van de visdag kan ie der z'n nummertje afhalen bij de brug over de Pol dervaart, ter hoogte van het Duivenpad. Krikke roept tot de visdag op namens de Algemene Bond van Ouderen en de Katholieke Bond van Ou deren. In de Anbo is Krikke zelf al jaren actief. Als extraatje meldt hij, dat er na het vissen een gezamen lijke broodmaaltijd wordt gehouden in dienstencen trum 4 Molens, vanaf half twee. Na het eten volgt de prijsuitreiking. De 'bovenbuurman' van Schiedam en Vlaardingen is, geografisch bezien, de gemeente Schipluiden. Het is een rustieke gemeenschap in het hartje van Mid den-Delfland, maar het agrarisch landschap valt me ter voor meter ten prooi aan de steden. Schipluiden ligt nog veilig, maar voelt zich al niet lekker meer tussen de opdoemende nieuwbouwwijken aan de ho rizon. Woningbouw, rijksweg 19, surfplassen, golfbanen en andere recreatievoorzieningen eisen hun tol in het groene" stiltegebied. Midden-Delfland gaat steeds meer lijken op een speeltuin van de omringende ste den. De gebroeders Arkesteijn komen daartegen in het geweer. Zij bewonen de Abbestee, een monumentale boerderij uit 1846. Hun veehouderij, aan de Tramka de tussen Schipluiden en Delft, wordt bedreigd door een golfbaan van 100 hectare, die achter het erf is ge pland. Piel Arkesteijn vindt het maar niks dat ty pisch weideland verandert in een onhollands pano rama van heuvels en vijvers. Behalve het door eeuwenoude essen omzoomde boe renerf zullen nog zes agrarische bedrijven langs de Tramkade moeten wijken voor de recreatie van de verveelde stedeling. Maar al zijn veertig jaren woont Piet Arkesteijn al op deze idyEische plek. Met zijn broer Sjors beschikt hij over 15 hectare aaneengeslo ten weiland. Jaren geleden al moest hij vijf hectare inleveren voor het zandbed van rijksweg 19, dat als een dikke slang door het vlakke land tussen Rijswijk en Schiedam slingert. Nu dreigt hij alles te verliezen. „Ik zal best schadeloos worden gesteld", mokt Piet Arkesteijn. „Daar ben ik ook niet bang voor. Maar ik wE helemaal niet weg. Ik heb een gezond bedrijf, dat wil ik zo houden". Hij heeft dertig koeien en wat scharrelkippen. Op zijn erf staat een barg met hooi; een beeld dat men steeds minder aantreft in de pol ders. De Arkesteijns zijn echte natuurvrienden. Hun wei land onderhouden zij op een vogelvriendelijke ma nier. Sjors wijst naar een kist in het weiland. „Daar nestelt een torenvalk. Elk jaar komt ie terug. Eerst had ie maar één jong, maar elk jaar worden 't er meer'-'. De Abbestee heeft een rijke geschiedenis. In de ze ventiende eeuw diende de boerderij als schuilkerk voor de katholieke eredienst, die destijds nog in het geniep gehouden moest worden. In 1890 werd het complex geheel verbouwd en uitgebreid. Sjors Ar kesteijn, van huis uit meubelmaker, heeft de boerde rij in de loop der jaren eigenhandig gerestaureerd, zonder één cent subsidie. Alleen het rieten dak moest plaatsmaken voor pannen. De Arkesteijns vinden ei genlijk, dat hun boerderij op de monumentenlijst thuishoort. De boerderij zelf staat dan ook niet op het spel; wel de weilanden, die worden opgeslokt door de golfb en sportvelden van sportvereniging Schipluiden. Oud-gemeenteraadslid P. Hoogenboom staat de ge broeders Arkesteijn bij in hun verzet tegen de golf baan. Hij heeft scherpe kritiek op de reconstructie commissie Midden-Delfland; „Uitermate ondemo cratisch! Jaren geleden heeft men die commissie bij de wet verregaande bevoegdheden gegeven. Er zit ten mensen in van de rijksoverheid, van landbouw- en natuurorganisaties, de provincie en één van elke gemeeqte in het gebied. Wat die commissie beslist, gebeurt gewoon. De gemeenten worden eigenlijk voor voldongen feiten gesteld. Men mag wat tegen sputteren, maar in feite gebeurt gewoon wat de com missie beslist. De inspraak is minimaal". Hoogenboom, adviseur voorgrond- en onteigenings zaken, heeft een troef in handen: de riolen deugen niet en eerst Is onderzoek nodig, voordat de golfbaan wordt aangelegd. Hoogenboom twijfelt trouwens aan het nut van wéér een golfcourse. Piet Arkesteijn denkt dat de stedelingen geen be hoefte aan golf hebben: „Al jaren komen hier hon derden mensen langs fietsen om te genieten van de natuur. Die vinden het prachtig hier: de weilanden, de boerderijen. Als je het aan de bevolking zou vra- I jen, ook die van Schiedam of Vlaardingen, dan we- i en we zeker dat de meesten vinden dat de toestand hier moet blijven zoals zij is. Maar de meesten wéten niet eens wat men met dit gebied van plan is..." donderdag 23 juli spellenavond voor thuisblij vers. met biljarten, klaverjas sen, sjoelen en tennissen, De Erker, 19.30 uur. vrijdrg 29 Juli zomerkiaverjastoemooi, eerste ronde, dc De Woud- hoek. 13.30 uur. lunchconcert kerkorganist Aad Zoutendijk met werk van Gerhardus Havlngha en de onvermijdelijke Bach, Grote Kerk, 12.45 uur. donderdag 28 juli vrijdag 29 juli beiaardbespeling Gerard de Waardt In Grote Kerk, 11.00 uur. zomeravond-beiaardbespe- ling, Grote Kerk, 19.30 uur. e Clara van de Water en Gloria Pecego in hun atelier aan de Warande: „Stijlen bijten elkaar niet, vullen elkaar juist aan". door MARTIN VERMEULEN Schiedam In Brazilië, het ge boorteland van Gloria Pecego, worden de creaties van de Sehie- damse beeldhouwster Clara van de Water en van haarzelf alom ge waardeerd. Reeds driemaal expo seerde het artistieke tweetal in het kolossale land, waar de zon altijd schijnt. Die tentoonsteBingen wer den in de belangstelling gebracht via een voor Nederlandse begrip pen ongekende publiciteit. Verscheidene malen werden Glo ria en Clara voor de televisie geïn terviewd. Plannen om jn de loop van het volgende jaar wederom richting zon te vliegen zijn aanwe zig, want de officiële uitnodiging om deel te nemen aan een uitge breide expositie in SSo Paulo is reeds ontvangen. Eerst echter vol gen nog drukke maanden in Ne derland, waar de getoonde belang stelling voor het werk van de beeldhouwsters duidelijk kleinere vormen aanneemt dan in het verre Brazilië. „Het is niet zo dat we teleurgesteld zijn over de aandacht, die we in Nederland krijgen", benadrukt Gloria Pecego. „De manier, waar op in beide landen informatie wordt verstrekt over kunst, ver schilt gewoon erg. In Brazilië zijn er drie speciale tv-zenders, die in formeren over literatuur, theater en beeldende kunst. In de periode tussen twee films wordt hier vaak reclame uitgezonden. Bij ons worden die momenten gevuld met actualiteiten. De informatiever strekking is een stuk sneller, fiit- sender. De Braziliaanse autoritei ten willen de bevolking op een an dere manier interesseren voor kunst". Toch is Nederland niet zo kil, dat hier finaal voorbij wordt gegaan aan de twee in Schiedam werkza me beeldhouwsters. Dat blijkt als een knipselmap tevoorschijn wordt gehaald. Reeds zestien keer exposeerden Van de Water en Pe cego gezamenlijk, waarvan vier keer in den vreemde, „We werken niet samen", maakt de in Schie dam geboren en getogen Clara van de Water duidelijk. „Exposeren doen we wel gezamenlijk, nu al een jaar of tien. Op die wijze con fronteren we het publiek met twee aparte stijlen, die elkaar niet bijten. Het is voor ons niet van belang, wat de mensen het mooist vinden. We willen gewoon twee mogelijk heden van expressie laten zien. Het is aantrekkelijk om zo te expo seren, want je bereikt altijd een breed publiek". Bijtertje De eerste gezamenlijke expositie vond plaats in galerie Seta in Sio Paulo, Pecego, die zich vanaf haar veertiende bezighoudt met beeld houwen en fotografie, had in haar vaderland reeds naam gemaakt. Zij kon zodoende deuren openen, die normaliter gesloten waren ge bleven voor haar Schiedamse vriendin, die de avontuurlijke Bra ziliaanse enige jaren daarvoor in Salzburg had ontmoet. „Ik ben blij, dat Clara een kans heeft gekregen. Onze eerste expo sitie kreeg lovende recensies. Dat gaf ons moed om door te zetten". „Het is ons niet aan komen waai en", wil Clara van de Water kwijt „Je moet natuurlijk om door te breken ondanks alle goede con tacten prestaties leveren. Sr veel doorzettingsvermogen is ver eist. Wat dat betreft is Gloria een bijtertje". „We hebben vaak een koude dou che gekregen, maar dat maakte het des te aangenamer om na verloop van tijd onder een, warme te stap pen", aldus maakt Glori<i duidelijk, dat aan het ven. i van een standvastige posïtir ir Brazili aanse kunstkringen een proces van vallen en opstaan vooraf is ge gaan. Pictura In september zijn beide dames ver tegenwoordigd in Amsterdam, waar een grote tentoonstelling wordt georganiseerd in gaJeria Jaski Art Productie (JAP), Een maand later heeft het duo een stek in de RAI in Amsterdam, waar de kunstbeurs Pictura wordt gehou den. Ook vorig jaar waren de twee daar present „Het is erg belangrijk om aanwezig te zijn. Achttiendui zend mensen bezochten vorig jaar Pictura. Of de mensen het nu mooi vinden of niet, maakt niet zo veel uit. Het gaat er om, dat ze ons werk gezien hebben", meent Gloria. Het werk van Gloria is in grote mate beïnvloed door haar geboor teland. De Copacobana, het mense strand in haar g [eschapen mas- Rio de Janeiro, toont dagelijks blote, gebronsde lijven. De sen liteit, die daarvan uitgaat, heeft Gloria geïnspireerd tot het creëren van vooral vrouwenlichamen en maskers. De i verschillende li chaamsvormen en uitdrukkingen, die de door haar geschap kers hebben, weerspie, voeiens van Gloria. „D ven. In al mijn werken zitten'xnijn gevoelens. Via' mijn werk uit ik mijn emoties. Dat is het v sfe. Als mensen mijn werk deren, is dat meegenomen, het is niet mijn hoofddoel". Clara van de Water schept vooral menselijke gestalten. Vr< hield ze zich ook bezig met c ke plastieken, maar tegenwo staat de mens centraal. „Mijnt sen hebben vaak vleugels. Waar om weet ik niet. Het heeft een oor sprong van binnenuit. Misschien is het het spirituele, misschien heeft het met engelen te maken. Het geeft in ieder geval altijd weer een kick als er een werkstuk af is. Je bent hiermee begonnen en je wilt steeds dieper graven. Een werk stuk is in feite nooit af". Midden-Delfland Tussen De Lier en 't Woudt, onder een haag van groen loof, ligt idyllisch verscho len een echte sprooh- jesboerderij. Eens in de twee weken, op zondag, kunnen ver moeide toerfietsers of ouders met kinderen in de boomgaard van de Sophiahoeve een sapje drinken of smul len van verse vruch tentaart. Ondertussen leest een medewerk ster van de hoeve een sprookje voor. „Het idee om iets meer met onze boerderij te gaan doen ontstond zes jaar geleden, tij dens een fietstocht met een vriendin door Drenthe", ver telt Maijanke de Jong. Ze za gen een leuk huis met een mooie tuin en kregen er zo waar vruchtentaart en sap. ,Het was een verademing om daar wat uit te nisten". Het was een ervaring om nooit te vergeten, Toen een jaar later de Vrije School geld nodig had, besloot Marjanke de tuin van de Sophiahoeve open te stellen voor hongerige en dorstige fietsers. Wat be gon als een eenmalige inza meling, werd een vaste ge woonte. Sindsdien staan er op de kleine kaart pannekoeken, taarten, vruchtensappen, kof fie, thee en soep. De opbrengst gaat nog altijd voor een groot deel naar de Vrije School, waar haar kinderen op zitten. De rest wordt gebruikt om de boerderij op te knappen of nieuw tuinmeubilair aan te schaffen. „Winstgevend is het niet", zegt Marjanke. „We doen het niet voor het geld. Vorig jaar kwam er een echt paar langs. Die mensen zei den: je wordt hier gewoon weer een beetje gelukkig. Dan denk je: daér doe ik het voor". Het terras Is niet het gehele seizoen geopend. De start is met Pinksteren, tijdens de bloesemdagen. Soms komen er vijftig mensen. Soms, op regenachtige dagen, niet meer dan vijf. Dat is voor de kinderen die pp de boerderij wonen een feest, want er blijft dan een hoop taart over. Voor kinderen, die niet op de Sop hiahoeve vronen, heeft ae boerderij weer andere verras singen in petto. Op de zonda gen, dat het terras is geopend, vertelt Eilïe van Dijk een sprookje. EUie woont op de hoeve. Als alle kinderen met hun ouders rond de klok van elven een plekje in de acht tiende eeuwse woonkamer hebben gevonden, steekt El ite van wal met een vertelling van de gebroeders Grimm. Jong en oud hangen aan haar lippen. Ellie en Marjanke ko zen voor sprookjes, omdat ze die verhalen goed in de omge ving van de boerderij vinden passen. "Voor het vertellen volgde Ellie een speciale cur sus in Driebergen. Marjanke; „De tuin nodigt ook uit om langer te blijven zitten. Het is goed dat de be zoekers op zo'n manier meer oog krijgen voor de natuur. Ze gunnen zichzelf de gelegen heid om bijvoorbeeld de krui dentuin in te wandelen en van de omgeving te genie ten". door DONALD SAX Haarlem Met steeds groter wordende vrezen moet worden aangeno men dat Cross Channel Services/Schiedam in de hoofdklasse tóch de een dagsvlieg is die het per se niet wilde zijn. Het sowieso al niet bijster grote zelfvertrouwen kreeg na de afge tekende 5-0 nederlaag tegen Transclean/HHC een nieuwe dreun te verwerken toen bekend werd dat SHELL met 2-1 van Eu- rami/HCAW had gewonnen. Daardoor liep de achterstand op SHELL op tot vier punten, waar door de positie van Schiedam op z'n zachtst gezegd zeer twijfelach- tigisgeworden. De druk wordt de komende veer tien wedstrijden per inning groter en helaas moet worden vastgesteld dat de meeste softbalsters daarmee eenvoudig geen raad weten. Het zijn nu niet langer alleen de duels tegen DSC'74 (3x), SHELL (2x) en in iets mindere mate EDO (2x) waarin het moet gebeuren; ook de ontmoetingen met Bloemendaal (2x, zaterdag thuis) en Twins (3x) moeten extra punten opleveren. Zodat er van de onbevangenheid waarmee eerder tegen deze ploe gen werd geacteerd niets meer overblijft. Met het oog op het resterende pro gramma voerde hoofdcoach Ton Ebben tegen HHC enkele offensie ve experimenten door. Zo promo veerde hij juniore Liesbeth van den Heuvel, tot dan negende op de slaglijst, tot openings slagvrouwe en schoof Mireille GiU'ard door naar plaats twee. Ebben: „Liesbeth is ontzettend snel en kan een veld onder druk zetten. Dat geldt ook voor Mireille. Bovendien brengt zij bijna altijd de bal het veld in, waar door er twee snelle loopsters zijn met wie de tegenstander rekening moet houden". Tevens wisselden Ludy Salomons en Linda Bol in deze volgorde van plaats en daalde Sandra Bol naar de achtste stek, maar baten deed het allemaal niet Slechts Conny Jonkman (een snellere buiten- veldster zou haar klap beslist heb ben gevangen) en Debby de Gids noteerden een honkslag. Vooral voor de laatste moet dat een enor me bevrijding zijn geweest Samen Vlaardingen De selectie van Fortuna VI wordt morgenavond door Koos de Gooijer onderwor pen aan de eerste training, waarna donderdag 4 augustus in en tegen Rozenburg de eerste oefenwed strijd volgt. Ter voorbereiding op de competitie slaat de Vlaardingse tweede klasservan 19 toten met21 augustus z'n tenten op in het Lim burgse plaatsje Well. Het oefenprogramma van Fortuna VI luidt: donderdag 4 augustus 19,00 RozenburgFortuna VI, zondag 7 augustus 14.00 Groene- weg—Fortuna VI, dinsdag 9 au gustus 19.00 LenSFortuna VI, zaterdag 13 en zondag 14 auustus deelneming aan toernooi Nieu- wenhoom, woensdag 17 augustus 19.00 Fortuna VI—BEC, vrijdag 19 tot en met zondag 21 augustus trai ningskamp in Well, dinsdag 23 au gustus 18,30 MW'27Fortuna VI (eerste bekerronde) en zondag 28 auguustus 14.00 Fortuna VI—SC Feyenoord. Ton Ebben. met Linda Bol en Marjoiijn Berk hout had Debby zichzelf maandag avond een extra slagtraining opge legd, die meteen in resultaat werd vertaald. Bijster De coaches Ebben en Hendriks moeten op aanvallend gebied lang zaam maar zeker het spoor bijster raken. Tegen Terrasvogels produ ceerde Schiedam in 45 beurten drie honkslagen; gisteravond wa ren het er twee op 25. Ook verdedi gend groeien de twijfels, nu Marjo iijn Berkhout zelf steeds minder nullen voor haar rekening neemt. Werd zij tegen Terras vogels op ze ven hits onthaald, tegen HHC wa ren dat er liefst tien en schakelde Marjolein slechts Fredy van Offe ren en Mary-Ann Hatt met drie slag uit. Als niemand meer een oplossing weet, wordt in de regel gezegd en geschreven dat zo'n ploeg voer voor psychologen is. Aan dat ver stoppertje spelen tegen beter we ten in mag Schiedam niet mee doen. Het wordt steeds duidelijker dat de hoofdklasse meer kwaliteit heeft dan Schiedam... HHC 200021X= 5 SCHIEDAM 00 0 00 00=0 HHC: Fredy ran Offeren 8-0-2-2; Schiedam: Marjohjn Berkhoul 2-0-10-2. Sleggemiddel- den Schiedam: Conny Jonkman 0.333, Deb by de Gids 0.333. TEBRASVOCELS d30033X= 9 DSC74 0000010= 0 TerrasvegsU: Els Koks (3)3-0-1-0. Jacqueli ne van der Vlugt (4) 4-0-3-1; DSC74: Joyce Sm» (2)0-1-5-0, Anlta Willem se (4)0-1-9-3. BLOEMENDAAL 102 000X= 3 EDO 0000000= 0 Bloemendaal: Caroline Fris 5-0-3-0; EDO: Karin Groeneveid (4) 1-0-6-0, Jolanda Peter sen £2) 0-0-1-0. - Debby de Gids. Conny Jonkman. ONZE GEZELLEN 00000000002= 2 TWINS 00000000003= 3 Cnze Gezellen: Anita Bank (6) 6*0-6-0, Da- nièiie Oene (5) 2-2-4-0; Twine: Mereille Ham- mlnk 5-2-10-1. SHELL 020000X= 2 HCAW 0001000= 1 SHELL: Ingrfd Kroon (4) 6-1-2-2, Monique Otto (3) 2-0-2-0; HCAW: Petra Goedkoop (2) 1-0-3-1, Anouk M«rt»{4) 4-1-1-1. 7 augustus tegen Den [oogwerf en zijn selectie spelen tot de start van de competitie de volgende oefenduels: woensdag 10 augustus 19.00 De HollandiaanMartinit, zondag 14 augustus 14.00 De Hollandiaan DRL, dinsdag 16 augustus 19.00 De Hollandiaan—Aeolus, vrijdag 19 au gustus en zondag 2i augustus deelneming aan toernooi EDS, dinsdag 23 augustus 19.00 De Hollandiaan-—Excelsior M (eerste bekerronde), zondag 28 augustus 14.00 RAVADe Hollandiaan, woensdag 31 augustus 19,00 De Hollandiaan—SC Feyenoord. Schiedam In de aanloop naar de voetbalcompetitie werkt HBSS zeven oefenwedstrijden en minimaal één bekerduel af. Het oefenprogramma van de Schiedamse derde klasser luidt: zaterdag 6 augustus 14,30 's-Gra- venzande—HBSS, donderdag 11 augustus 19.00 MaasdijkHBSS, zaterdag 13 augustus 14.30 HBSSSerooskerke, woensdag 17 augustus 19.00 VVGZ— HBSS, zaterdag 20 augustus deelneming aan toernooi Alexandria'66, dinsdag 23 augus tus 18.30 NDC'85—HBSS (eerste bekerronde) en zaterdag 27 au gustus 14.30 HBSS—TSB. Vlaardingen Een groot aantal jeugdleden van WC vertrekt za terdag naar Engeland. De Vlaar dingse Football Club heeft van de profclub Southampton een uitno diging ontvangen om aan een in ternationaal toernooi deel te ne men met een A-, een B-, twee C- en een D-elftal. De andere buiten landse deelneming is afkomstig uit de Verenigde Staten, Schotland, Wales, Ierland, Malta, Italië en En geland. Amsterdam De Schiedammer Willem Noorduin is weer twee we reldrecords rijker. De gehandicap te atleet, die zowel lid is van AVR als van De Ooievaars, wierp tijdens wedstrijden jn Amsterdam de ko gel naar 10.86 meter en bij het dis cuswerpen overbrugde hij een af stand van 31.86 meter. Tips voor daza rubriek kunt u door geven aan de sportredaktie van deze krant, postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. De sportredaktie ia overdag telefo nisch bereikbaar onder nummer 010-4345209 en in de avonduren on dernummer 010-4055509. WOENSDAG 27 JULI Tennis: Toernooi Los BJooioa Schiedam (Cl,OU DONDERDAG 28 JULI Tennis: Toernooi Los Bigotes Schiedam (C1.DU VRIJDAG 29 JULI Tennis: Toernooi Los Bigotes Schiedam (Cl, DU Wielrennen: Ronde van Hoek van Holland (Prins Hendrikstraat): 19.00 Ama teurs (100km). ZATEROAQ3ÓJUU Dsrosssottbsl; 17.00 CCS/Scbledam— BJoemendaa» (double-header). 17,00 Cromtijgera—Gophers (double-header), Honkbal: Squeeze—Holy; Tennis: Toer- nooJLos Blgoles Schiedam (C1D1). ZONDAG 31 JUL] Voetbal: 14.00 Nieuwenhoom—SW; Ten- nhc Toernooi Los Bigotes Schiedam (Cl. 3« ■Jj-1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2