GEWB: meer service door minder bezoek Buurt wil schuurtjes in verdwenen sloppen Een geslaagd collegegeld-advies VLAAR01N6S DAGBLAD SGHIEDAMSE C0ÜRAN1 NIEUWE WATERWEG COURAN1 ,#jfe#3rr AMBTENAREN REDDEN DE BRANDERSFEESTEN Failliete bowling blijft open Getuige moet dader aanwijzen Vlaardinger anderhalfjaar in 't gevang WD Schiedam wil jongere raadsleden Maassluisse overvaller overtuigt officier: 'Man wil duidelijk schoon schip maken' Trimmers redden man na ongeluk Betaal je collegegeld in termijnen. Ga naar je Bondsspaarbank voor 'n gratis voorfinanciering. bondsspaarbank Buren halen kinderen uit brandend huis Voorlichting migranten: tam-tam niet afdoende m MQBMEG VEIJDAG Z9 IUU 19B8 PAGINA 11 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaarijingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam -Met een handdruk en vriendelijke woorden ging men gistermiddag uiteen: de be- m iddelingspoging was gelukt, de stichting Brandersfeesten Schie dam en de Horeca Ondernemers Schiedam (HOS) hervatten hun samenwerking. Maar het is <ie vraag hoe de Brandersfeesten er in september uit hadden gezien, als ambtena ren Gus Schram en Ab Noordzij géén bemiddelingspoging had den ondernomen. De twee ge meenteambtenaren traden als coulante scheidsrechters op in de tussen de stichting en de HOS gerezen problemen. Door een opeenstapeling van misverstanden waren de HOS en het stichtingsbestuur vorige week uit elkaar gegroeid. Ging het klunen nu wel of niet door? Moesten dehoreca-ondernemers nu wel of niet een definitief pro gramma of namen ze toch genoe gen met een coneeptje? En ging het dan om het hele programma, of slechts het programma van een enkele dag? Volgens een in sider had een haastig geschreven krabbeltje van Peter Pijpers met bepaald duidelijkheid verschaft. Pijpers, bekend van café Podi um, vertegenwoordigt de HOS in het bestuur van de stichting Brandersfeesten, maar toen hij vorige week een vergadering moest afzeggen wegens een me ditatie in Den Haag. noteerde hij ijlings enkele aandachtspunten maar hier en daar bleek de in houd de stichtingsbestuurders te cryptisch. De partijen kwamen nogal koel en stug tegenover elkaar te staan. Dat mag niet, redeneer den Schram en Noordzij, en zij probeerden gisteren met succes de kemphanen met elkaar te verzoenen. De horeca speelt een rol van grote betekenis bij de meer dan een week durende Bran dersf eesten. Maassluis Het bowlingcen trum van Frans en Hermien Pleijsier aan de P.J. Troelstra- weg in Maassluis is failliet On danks de financiële problemen blijft het bowlingcentrum voor lopig gewoon open. Curator rar. R. Stokman wil proberen het be drijf, dat ongeveer vijf mensen in dienst heeft, nieuw leven in te blazen. Het faillissement van het bedrijf van Frans en Hermien Pleij'sier, handelsonderneming Zuidvliet BV, was aangevraagd door de bank. De moeilijkheden hebben volgens mr. Stokman te maken met de hoge stichtingskosten. Het bowlingcentrum, dat onge veer een jaar geleden werd geo pend, zou aan klandizie geen ge brek hebben. De bank zou bereid zijn het bedrijf onder andere voorwaarden te blijven steunen. Frans en Hermien Pleijsier zijn de zoon en dochter van Piet Pleijsier, de eigenaar van het voormalige bowlingcentrum aan de Zuidvliet in Maassluis. Dit be drijf werd enkele jaren gelden gesloten wegens financiële pro blemen. In dit pand wordt vol gend jaar een nieuw postkantoor gevestigd. s Schiedam De Rotterdamse rechtbank heeft de zaak te gen een 23-jarige Schiedam mer. verdacht van twee over vallen op filialen van de Bondsspaarbank7'xvoor .drie maanden aangehouden. Dat gebeurde op verzoek van ad vocaat mr. J.L.A.M. le Cocq d'Armandville. De raadsman -wil, dat een bankbediende wordt opgeroepen voor een confrontatie met de verdach te. Presidente mr, L.C. Len- sink-Bosman stemde daar gisteren mee in. De Schiedammer, geboren m Al gerije, ontkent iets met de twee overvallen te maken te heben. Op 21 en 25 april werden filialen van de Bondsspaarbank aan de Van Beethovenlaan en de Schie- damseweg overvallen door een man, die m elk geval sterk op de verdachte leek. Die overhandig de een briefje met de tekst: „Niet gillen, dit is een overval". Hij hield zijn hand achter zijn jas, alsof hij daar een pistool verborg. Het bankpersoneel herkende in de overvaller onmiddellijk de 23-jarige man raet zijn donkere bos krullen, die bij het filiaal aan de Van Beethovenlaan vaste klant was en ook aan de Sehie- damsewcg wel eens geld haalde. Eén bankemplojtëe verklaarde zelfs dat hij tweehonderd pro cent zeker' was over de identiteit van de man. Mr. Lensink-Bos- man vond die verklaringen bij zonder overtuigend. 3n de woning van de 23-jarige man werden kleren en een zon nebril gevonden, die leken op de kleren en de zonnebril die de overvaller droeg. Dat de ver dachte een schuld van 55.000 gulden heeft, leek de presidente bovendien een goed motief voor de overval. Maar de verdachte ontkent. Raadsman Le Cocq d'Armand ville betoogde, dat het personeel zich ook best heeft kunnen ver gissen. De overvaller droeg een zonnebril en had een verband- gaasje op zijn neus. De jurist had met zijn secretaresse de proef op de som genomen. „Die was voor mij, toen zij een zonnebril droeg en een verbandgaasj'e op haar neus had, ook moeilijk te her kennen", zei hij. Presidente mr. Lensink-Bosman en officier van justitie mr. Flint voorzagen problemen bij het ar rangeren van de confn tussen getuige en m<. „Het is niet zo gemakkelijk om jonge mannen te vinden, die op de verdachte lijken", meenden zij. Daar was mr. Le Cocq d'Ar mandville het absoluut niet mee eens: „Als ik van hier naar mijn kantoor ga, rijd ik er zo drie, vier ondersteboven, die op de ver dachte lijken". De presidente stemde ermee in de zaak tegen de Schiedammer drie maanden aan te houden. De volgende zitting is voorlopig vastgesteld voor 29 september. Mr. Lensink-Bosman hoopt dat in de tussentijd ook het briefje wordt gevonden, dat de bank overvaller gebruikte. Raadsman Le Cocq d'Armandville is be nieuwd naar de resultaten van het sporenonderzoek in de twee bankgebouwen. Het eerste schuurtje staat er al, waar eerst een slopje liep. Tijdens de bouwvakvakantie ligt het werk even stil, maar de nieuwbouw aan de Sommelsdijksestraat kreeg al aardig vorm. Schiedam Het eerste schuurtje is alweer in aanbouw. Ill Vroeger liep er de Wilhelminastraat (het straatnaambordje hangt er nog), maar na de sloop van het slopje kwam er een grasveld voor in de plaats. De omwonenden aan de Zuid- Pl landsestraat en de Pernissestraat begonnen al gauw te den- ken over een nieuwe verkaveling van de vrijgekomen fe grond, en de eerste buurtbewoner is nu overgegaan tot uit- breidingvan zijn domein. Niet overal loopt het overleg even soepel. Naar verluidt hebben de bewoners van ae Sommelsdijksestraat en de Middelharnissestraat nog geen overeenstemming bereikt over de verdeling van de grond, waar voorheen de Jacobastraat hep. Aan beide zijden legt men een claim op het braakliggend terrein. De bewoners groeien wel naar elkaar toe, maar knopen zijn nog met doorgehakt. Aan de andere zijde van de Sommelsdijksestraat, waar de Berend ma- straat liep, schijnen de onderhandeling meer vruchten af te wer- Vlaardingen Een 20-jarige Vlaardinger Is voor een gewa pende overval op de Bonds spaarbank aan de Vetfe- noordstraat veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, waarvan een half jaar voor waardelijk. Die uitspraak is bijna gelijk aan de eis van of ficier van justitie mr. C.M. Flint-van Noort. Zij vroeg 26 maanden gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voor waardelijk. „U hebt het personeel van de bank de schrik van hun leven bezorgd", was één van de overwegingen in het vonnis, dat de Vlaardinger gistermor gen door rechtbankpresiden te mr. L.C, Lensink-Bosman werd voorgelezen. Bij de overval werd 32.000 gulden buitgemaakt. De dader, die zelf klant was van de bank, wilde met de buit zijn finan ciële problemen oplossen. Hij gebruikte hard-drugs. Schiedam De Schiedamse af deling van de VVD wil de ge meenteraadsverkiezingen in 1990 met een compleet ver nieuwde kandidatenlijst ingaan. De afdeling vindt het de hoogste tijd om de fractie te veijongen Van de huidige generatie VVD'ers in de raad zal in 1990 waarschijnlijk alleen de veerti ger Luub Halkamp terugkeren. De vijftigers en zestigers, Piet Prins, Ineke de Jong, Annie Renskers en Gerard Verhuls- donk, ntimen het veld voor jon gere liberalen. Politiek veteraan Verhuisdonk (64), die een kwart eeuw erva ring in de raad heeft, juicht de ingreep van harte toe. Volgens hem heeft te lang de mentaliteit geheerst dat „die ouwe knarren" maar moesten blijven zitten, eenvoudig omdat ze hun werk goed deden. „Jong talent zat", zegt de vergrijsde fractievoorzit ter, voor wie het avontuur in de gemeenteraad er een beetje af is. „Tegen de tijd van de verkiezin gen ben ik 65 geweest. Moet je dan nog in de fractie blijven? Grote kans dat ze dan zeggen: doe jij de bejaardenzorg maar". De VVD is al geruime tijd bezig jongere leden voor een raadsze- tel te recruteren. Onlangs vond al een bestuurswisseling plaats ten faveure van een nieuwe ge neratie politici. „Allemaal men sen die een dot letters hebben ge geten". aldus Verhuisdonk, doe lend op het opleidingsniveau. Enkele namen van adspirant VVD-raadsleden:H. van de We tering, B Mentmk en mevrouw Nolen. pen De Sommelsdijksestraat mocht, na twee jaar lang verzet van de i bewoners, uiteindelijk van de gemeente blijven staan, als enige i van de zogenaamde smalle straten van de Gorzen Aanvankelijk had de gemeente van het hele gebied een grasveld willen maken. Nu is eraan de kop van de Sommelsdijksestraat, op de hoek van de Groenelaan een complexje van acht woningen in aanbouw. De toegang tot het hofje, dat de Sommelsdijkse- is, wordt binnen kort hersteld. Hetis nu flink omlopen voor de bewoners Drank was vermoedelijk de oorzaak van een ongeluk, waarbij een 40-jarige bestuurder op een fietspad in de Broekpolder over de kop sloeg. Dordrecht„Hoe kan nou toch een zo'n man van nette familie en met een behoorlijk verstand zo ontsporen?" Mr. S. Ivens. raadsman van een 26-jarige Maassluizer, die gisteren voor ae rechtbank in Dordrecht ver scheen, begreep niets van het ge drag van zijn cliënt in 1986 en 1987. In die jaren was de man be trokken bij twee gewapende overvallen, inbraken en dief stallen van auto's. De officier van justitie, mr. F.A.H. Vare- kamp. eiste drie jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen de verdachte, die alle misdrijven grif bekende. Zowel de officier van justitie als de raadsman van de verdachte waren overtuigd van zijn eerlij ke bedoeling, om na alle ontspo ringen met meer op het verkeer de pad te raken. Mr. F.A.H. Va renkamp leidde dat af uit de be reidheid van de Maassluizer, om op alle vragen eerlijk antwoord te geven „Deze man heeft dui delijk schoon schip willen ma ken en hij heeft duidelijk spijt van wat hij heeft gedaan", zei mr. Varekamp. „Ik kan voor die feiten geen excuses bedenken", zei de Maassluizer, De grootste slag van de verdach te, die steeds samen met stadge noten zijn plannen beraamde en uitvoerde, was een overval op het postkantoor aan de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam, op 23 december van het vorigjaar. Met een mededader maakte hij daar 252 OQO gulden buit. Een posibe- sleller, een werkster en een lo- kettiste werden bedreigd met alarmpistolen en na de overval gebonden en met een postzak over hun hoofd achtergelaten. Met zijn deel van de buit loste hij Vlaardingen Trimmers heb ben gisteravond een automobi list uit een benarde positie be vrijd De 40-jarige Vlaardinger was op een fietspad in de Broek polder van de weg geraakt, met zijn auto over de kop geslagen en vijf meter lager in een sloot te rechtgekomen. Trimmers die het ongeluk za gen gebeuren, snelden te hulp en sloegen de rutten van de auto in. De man zag geen kans op eigen kracht uit de wagen te klimmen. Hij was achter het stuur bekneld geraakt Een ambulance bracht het slachtoffer naar het zieken huis De wagen werd naar het politiebureau gesleept. Getuigen verklaarden, dat de man met hoge snelheid over het fietspad had gereden. Volgens de politie had de bestuurder flink gedronken Bij jou in de buurt is de bank binnen loopafstand Schiedam 'Vlaardingen eert schuld in en betaalde een reis naar Amerika, waar een vriendin van hem woonde. „Geld leek op dat moment de op lossing voor mijn problemen". ■Maann Amerika kreeg hij, zoals hij het zelf noemde, „een koekje van eigen deeg" Hij gaf 70.000 gulden aan de handelaar, en zag het geld nooit meer terug. De Maassluizer dacht, dat het geld belegd zou worden in onroerend goed. maar het verdween in de drugshandel Van een eerder bezoek aan Amerika was de .verdachte ook al berooid teruggekeerd. Daar mee begon, zo verklaarde hij voor rechtbankpresident mr. M M. Steenbeek, zijn criminele loopbaan „Een aanvraag voor een uitkering werd tot twee keer toe afgewezen, sollicitaties mis lukten, een con tamerbedrijf wat ik opzette werd opgeheven bij gebrek aan baten. Ik kreeg an dere kennissen en raakte hei contact met mijn ouders kwijt". Voor de overval op het postkan toor maakte de verdachte zich, steeds geholpen door andere Maassluizers, schuldig aan een inbraak in een kledingzaak in Rozenburg, een parfumeriewin kel in Maassluis, een huis van een vage kennis in Luxemburg, een overval op de eigenaar van een Chinees restaurant en aan diefstal van een aantal auto's. De waarde van de buit bedroeg bij elkaar ongeveer 600.000 gulden. Voor officier mr. Varekamp wo gen de gewapende overvallen het zwaarst „Dat zijn voor de slachtoffers traumatische erva ringen, waar zij misschien nooit meer overheen komen". Raads man mr Ivens begreep dat zijn client een straf met zou ontlo pen. „Want wat moet ik zeggen De feiten liggen er. Het is ont zaglijk stom wat mijn client heeft gedaan en ik heb met hem te doen" Hij stolde tegenover de drie jaar en zes maanden gevan genisstraf, die de officier had ge- eist, geen ander voorstel „Ik hoop alleen dat de straf zodanig js. dat hij het einde niet al te ver verwijderd kan zien". De recht bank m Dordrecht doet op don derdag 11 augustus uitspraak. Maassluis Alerte buren heb ben gisteren twee jonge kinde ren uit een brandende flat aan de Vincent van Goghlaan gered. Zij merkten omstreeks kwart over vier 's middags, dat er rook uit de woning opsteeg. Omdat beide ouders naar hun werk waren, haalden de buren de kinderen uit het buis De brandweer had daarna enige tijd nodig om het vuur, dat vermoedelijk door kortsluiting-was ontstaan, te blussen. De woonkamer brand de geheel uit. Vlaardingen Het Vlaardingse energie- en waterleidingbedrijf krijgt meer dan twee keer zoveel bezoekers en telefoontjes als ande re energiebedrijven in Nederland. Dat is geble ken uit een landelijk on derzoek naar de kwali teit van de dienstverle ning bij de energiebe drijven. Het GE1VB vindt dat het aantal tezoekers en telefoontjes omlaag moet. Dat zou in het belang zijn van hel bedrijf, zowel als van de klanten Meer en betere infor matie van het GEWB aan de klanten zou het aantal bezoekers kunnen drukken. Plannen voor die verbeterde dienstverlening worden na de zomervakantie ge maakt. Het onderzoek toont grote ver schillen tussen de landelijke be zoekcijfers en die in Vlaardin gen. Maar liefst 58 procent van de ondervraagden bezocht of belde m de afgelopen twee jaar het GEWB om een storing te meiden of om een financiële aangelegenheid te regelen Lan delijk was dat elf procent. Onge veer 31 procent van de onder vraagden meende, dat het Vlaardingse energiebedrijf te weinig voorlichting geeft. Lan delijk had slechts 2ö procent van de ondervraagden daar klachten over. Desondanks blijkt uil het onder zoek, dat de Vlaardmgers rede lijk tevreden zijr. over de service van hun energiebedrijf Maar de privacy bij de loketten laat vol; gens de. ondervraagden te wen sen over Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis De gemeente Vlaardingen gaat de infor matievoorziening aan mi granten uitbreiden. Op 1 au gustus wordt de afdeling voorlichting op het stadhuis versterkt met M. Moussane. Hij is van Marokkaanse af komst. Hij gaat het gemeen telijk beleid voor buitenlan ders 'vertalen'. Moussane is de tweede migran ten voorlichter in Vlaardingen. Bij het Siso (stedelijk instituut samenlevingsopbouw) werkt a! geruime tijd de Palestijnse Naha Abu Awad. Zij houdt zich voor namelijk bezig met welzijnsza ken. In Schiedam is onlangs een op volger benoemd voor migran tenvoorlichtster Hanneke Burg graaf, die dit voorjaar naar 's- Gravenzande vertrok Haar werk is overgenomen door Frans Tij&sen, een voormalig on derwijzer. Met Tijssens benoe ming gtng de gemeente voorbij aan Hanneke Burggra,i/s vurige pleidooi voor een voorlichter uit Turkse of Marokkaanse kring. DoorTtjssen te benoemen liet de gemeente ook een kans liggen om het voornemen om meer mi granten in dienst te nemen se rieus uit te voeren. Tijssen, die zich op het stadskan toor voorstelde als 'de nieuwe Hanneke', probeert sinds zijn be noeming in apnl contacten te leggen met de Turkse en Marok kaanse gemeenschappen in Schiedam Hij zoekt nog een doeltreffende methode. Een eer ste kennismakingsbijeenkomst in migrantencentrum Parkweg liep docr de bedroevend lage op komst op een mislukking uit Tijssen weet nog niet of hij. in navolging van mevrouw Burg graaf, Turks gaat leren. „Hanne ke had daar alleen op vakantie iets aan, want Turken die hier binnenkomen spreken of zelf Nederlands, of ze nemen een tolk mee". De gemeente Maassluis heeft geen specifieke migrantenvoor- lichter in dienst, maar zoekt wel naar middelen om het contact met de buitenlanders tc verbete ren. Een werkgroep bekijkt mo menteel welke behoefte Turken en Marokkanen hebben aan in formatie in hun eigen taal. Mo gelijk zal het aantal onderwer pen, waarover de gemeente in het Turks en Marokkaans voor lichting geeft, wat worden uitge breid. Maar volgens voorlicht ster Lelïa van der Tak zijn de buitenlanders ook zonder zulke vertalingen wonderlijk snel van belangrijke ontwikkelingen op de hoogte. „De mondelinge tam tam werkt blijkbaar heel snel", concludeert Lelia van der Tak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1