Bas bouwt nieuwe supermarkt Maassluis vertraagd Bouw nieuw zwembad Pluk *11 bloemetje Marcel zit al in Frankrijk Dominee naar Friesland Addie de Jong gaat toren op, toren af Extra kosten door bodemsanering Computer voor scholierenhonk 'Westmolenstraat ernstig vervuild' VLAARDINSS OABBIAil SCHIEDAMSE C0URAN1 NIEUWE WATERWEG COURAN! Havenstraat onder asfalt Varend theater: gewoon betalen Kat bijt brandweerman Wielrenners gaan voor Gebroken sleutelbeen Politie zoekt alsnog getuigen Werkloosheid stijgt Regionale redactie; Brede EG Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Posicus 110. S130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- Schiedam Acht weken lang zullen de bedrijven aan de Ha venstraat hinder ondervinden, van de asfaltering, waartoe de dienst gemeentewerken over gaat. De Havenstraat is een doodlopende weg, doorgaand verkeer komt er dus niet, maar de bedrijven die er,zitten zijn erop aangewezen. De gemeente hoopt goede afspraken met het bedrijfsleven te kunnen maken. De asfaUering gaat gepaard met een herbestrating, waardoor het aanzien van de Havenstraat wel iets zal veranderen. Maandag wordt met het werk begonnen. 4543229, 4352Q5B. 4350557 - sportredactie: 4345209 DINSDAG 2 AUGUSTUS 198? PAGINA Schiedam - Bas van der Heijden gaat een nieuwe supermarkt bou wen aan de Buitenhavenweg in Schiedam. Het begin van de bouw zal nagenoeg samenvallen met het tijdstip, waarop aan de Lange Kerkstraat de eerste paal de grond in gaat voor het gezamenlijke wa renhuis van Albert Heijn, Blokker enC&A. Het Dirk van den Broek-concern, eigenaar van de Bas van der Heij- den-winkels, heeft de verhuizing mede laten afhangen van de komst van het ABC-warenhuis. Andere overwegingen zijn de herschikking van het winkelapparaat in de Schiedamse binnenstad en het te kort aan parkeerruimte bij de hui dige Bas aan hetBroersveld. Dë nieuwe supermarkt wordt ge bouwd op het voormalige Vrom- terretn. Deze plaats, waarvoorheen de vervoers-, reinigings-, ontsmet- tings- en marktdienst was gehuis vest, doet de laatste jaren dienst als parkeerplaats voor bezoekers van het centrum. De Buitenhavenweg ligt als vesti gingsplaats voor ondernemers goed in de markt. Ook ingenieursbureau Tenvisga gaat zijn bedrijf er uit breiden Op 16 augustus slaat oud staatssecretaris van sociale zaken Ên ^'^gelegenheid Kappeyne van de CoppelTo de eerste paal voor een produktte- en magazijnhal van 1500 vierkante meter. In de nieuwe bal wil Terwisga di verse secties van het bedrijf, die tot dusverre op verschillende plaatsen aan de Buiten havenweg waren ge huisvest, onder één dak samen brengen. Het ingenieursbureau verkoopt onder andere stalen bui zen en houdt zich verder bezig met slijpen en repareren van gereed schap voor de bout- en metaalver werkende industrie. Vlaardingen De stichting Varend Variété moet tijdens een toemee door Zuid-Holland in Vlaardingen gewoon havengeld en precariorechten betalen- Burgemeester en wethouders heb ben een verzoek om ontheffing afgewezen. De stichting geeft in augustus en september in zes havenplaatsen theatervoorstellingen. Hec boot-tent-iheater blijft in elke stad een paar dagen. In verschillende steden staat ook straattheater op het programma. De stichting wil op die manier de drempel naar het gewone theater verlagen. De provincie Zuid-Holland steunt het project vanwege het unie ke karakter met een subsidie van 12.000gulden. Beiaardier Sjoerd Tamminga, na een rondleiding met één vrouw publiek, achter het carillon van de Grote Kerk tn Maassluis. Maassluis/Vlaardingen/Schiedam 't Is voor beiaardier Addie de Jong te hopen, dat zijn rondleidingen in kerktorens in Vlaardingen en Schiedam wat meer publiek trekken, dan het optreden van zijn Zeeuwse collega Sjoerd Tamminga afgelopen za terdag in Maassluis. Die beklom met één nieuwsgierige Maassluisse de toren van de Grote Kerk, alvorens hij achter de speeltafel van het carillon plaatsnam. MaassluisDe grond, waarop de gemeente Maassluis een nieuw zwembad wil bouwen, is veront reinigd. Een bodemonderzoek heeft uitgewezen dat de grond van de bouwlokatie bij NS-sta- tion Maassluis-West van dezelfde slechte kwaliteit Is als in de Steendijkpolder, Nederlands grootste gifwijk. Beide gebieden zijn in de jaren zeventig opgespo ten met giftig havensüb uit Rot terdam. Omdat een zwembad bij het station vele voordelen biedt goede bereik baarheid en voldoende parkeer plaatsenwil de gemeente liever geen andere plaats voor het bad aan wijzen. Een ambtelijke werkgroep beraadt zich momenteel over de ge volgen, die sanering van de bodem heeft voor de bouwkosten. Oor spronkelijk was voor de nieuwe De Jong gaat zaterdag het pu bliek voor bij de beklimming van de toren van de Grote Kerk in Vlaardingen, en die van de Grote of Sint Janskerk in Schiedam. De sla cisbeiaar dier van Voorscholen, Rotter dam, Vlaardingen en Schie dam heeft vaker zulke rondlei dingen verzorgd, en in de regel is daar veel belangstelling voor. Talloze Vlaardingers en Schie dammers grijpen de kans om hun stad eens vanuit de hoogte te bekijken. Het uitzicht is er prachtig. De torens van beide kerken steken meer dan vijftig meter de lucht in. Tamminga's blik zal vanaf de omloop van de toren van de kerk in Maassluis vast en zeker even zijn blijven rusten op het terras van biercafé Oporto. Dat was nu een fijn plekje om naar het beieren van de klokken te luisteren, zo had de gemeente voorafgaand aan het concert laten weten. Maar wie dat ad vies opvolgde, was van een koude kermis thuis gekomen: zwemvoorziening een bedrag van rond de zeven miljoen gulden uitge trokken. Hoeveel geld er met de sanering is gemoeid, hangt af van de grootte van het zwembad. Hoe groter het bad, hoe meer grond er afgegraven moet worden. „Het prijskaartje is daarom nog niet bij benadering in te schat ten", aldus een gemeentelijke woord voerder. Bijkomende complicatie is de afvoer van de vervuilde grond. Een gesprek met de provincie heeft niet geresulteerd in het aanwijzen van een stortplaats. Ook voor de grond, die bij de toekomstige sane ring van de Steendijkpolder wordt afgegraven, is nog geen bestemming gevonden. Een verzoek van de pro vincie om de Broekpolder als dump plaats te mogen gebruiken is door de gemeente Vlaardingen afgewezen. De bouw van het zwembad is ook door andere oorzaken in de versuk keling geraakt. Het definitieve ont werp zou al eind vorig jaar worden er stonden zelfs geen tafels en stoeltjes op het terras. Voor de beiaardconcerten in Vlaardingen en Schiedam zijn geen terrasjes aanbevolen. Er zijn wei een paar luisterplekjes aangewezen, zoals de Markt en het pleintje voor het Zakken dragershuisje. Addie de Jong begint zaterdagmiddag om kwart voor twee met de be klimming van de toren van de Grote Kerk in. Vlaardingen. Van half drie tot drie uur con certeert hij daar. Vervolgens moet hij als de wiedeweerga naar Schiedam, waar hij een uur later het carillon laat klin gelen. Mensen, die de toren van de Sint Janskerk willen zien, moeten zich om vijf over half vijf melden bij de ingang van de kerk aan de Nïeuwstraat. In Vlaardingen is de torenbe- kbmming eén eenmalige ge beurtenis, in Schiedam beklimt Addie de Jong op vier achter eenvolgende zaterdagen de 202 treden naar de beiaard. gepresenteerd. Maar de onderhande lingen met de NS over de grond ver lopen moeizaam; de grond is welis waar eigendom van de gemeente, maar de spoorwegen hebben er een optie op. Verder bezorgt de omvang van het zwembad de plannenmakers vele hoofdbrekens. De werkgroep is er nog steeds niet uit, of er naast de overdekte 25-meter-baan ook een in- structiebad en een zonneweide moeten komen. Inmiddels is het idee om het bad op palen te bouwen, met een parkeerterrein eronder, defini tief van de hand gewezen. Een andere hindernis vormden pro testen van buurtbewoners, die vrees den dat zonnende badgasten hun uit zicht zouden bederven. Dit probleem wordt mogelijk ondervangen door het bad te situeren achter de wonin gen, die gelijktijdig bij het station worden gerealiseerd, Het Vlaardingse architectenbureau Randstede Bouwconsult BV werktal enige tijd aan schetsplannen. Direc teur Van Dorp hoopt deze half au gustus aan het Maassluisse college van burgemeester en wethouders te presenteren. Omstreeks dezelfde tijd zal de ambtelijke werkgroep advies uitbrengen. Mogelijk krijgt de ge meenteraad dan nog voor het einde van het jaar een kant en klaar plan voorgelegd. In elk geval zal de Maassluisse bevol king nog minstens een seizoen ge bruik moeten maken van zwembad Dol-fijn aan de Sportlaan. De tarie ven voor 1989 zijn onlangs vastge steld. Bekeken wordt nog, welke fi nanciële consequenties het opdoeken van Dol-fijn heeft. De gemeente overweegt de grond te verkopen aan een projectontwikkelaar, die er dan huizen kan bouwen. Op die manier kan het verlies mogelijk binnen de perken worden gehouden. Ver vroegd afschrijven van Dol-fijn kost de gemeente een dikke mijoen gul den. Vlaardingen Zo zielig klonk het, die mauwende kat bovenop het dak, dat omwonenden aan de Hoogstraat in Vlaardingen de brandweer inschakelden. „Hij kan het dak niet meer af", kre gen de spuitgasten te horen. Dus beklom een brandweerman het dak voor een reddingspoging, maar de kat beloonde zijn redder roet een ferme beet m de hand. Maassluis De Tour de France is afgelopen, maar de Ronde van Maassluis gaat van start. In verband met de wielerronde zijn donderdag 4 augustus enke le straten afgesloten; de Indus trieweg, de P.J.Troelstraweg, de Mozarüaan en het Maekayplein. Alleen het parkeerterrein voor vrachtwagens is gewoon bereik baar, maar verder staat de Ka pelpolder in het teken van de Tour de Ma 'slwi. Vlaardingen -r Een 16-jarige Vlaardingse is gisteravond met een gebroken sleutelbeen in het Schielandziekenbuis in Schie dam opgenomen na een aanrij ding op de Deltaweg, Het meisje op de fiets stak plotseling de weg over, juist op het moment dat er een auto aankwam. De automo bilist kon een aanrijding niet voorkomen. Auto en fiets raak ten beschadigd. Maassluis De politie krijgt geen klaarheid over een onge luk, dat al op zaterdag 16 juli plaatsvond op dejZuidbuurt. Een bromfietser week uit voor een tegemoetkomende rode Toyota, belandde tegen een lichtmast en brak een baan en onderarm. De automobilist reed door. De poli tie is er nog niet in geslaagd deze chauffeur ie achterhalen. Daar om worden naarstig getuigen van het ongeluk gezocht. Meii kan zich in verbinding stellen met het politiebureau, 01899- 13444. Het ongeluk is de 16e juli gebeurd rond tien over half een ter hoogte van perceel 6a. Maassluis Aanmoedigen doet de gemeente Maassluis het niet, maar het mag wel. Het gratis bloemen plukken in de bermen moet maar voorbehouden blij ven aan kinderen. „Want we hebben hier ook mensen gehad, die dachten dat hei voor hun be drijf mocht die plukten hele bossen bloemen om 2e te verko pen". Toch is het experiment, waar de Maassluisse plantsoendienst drie jaar geleden mee begon, een groot succes gebleken. Om de kale asfaltbermen wat op te sie ren werd hier en daar een spe ciaal plukmengsel ingezaaid. Weldra schoten duizenden kla prozen en korenbloemen op, af gewisseld met koolzaad en ver schillende soorten klokjes. Het uiterlijk van de stad fleurde er aanzienlijk door op, en ook me nige huiskamer zag er opeens leuker uit. Anders dan de rozen en narcissen in de officiële per ken en plantsoenen mocht dit 'onkruid' namelijk vrijelijk worden vergaard. De plukzones beslaan overigens maar een klein gedeelte van het stedelijk groen, Ze zijn gecon centreerd langs de onlangs geas falteerde Rozenlaan, de sloot kanten langs de Laan 1940-1945, het politiebureau aan de West- landseweg en een strook grond achter de spoorbaan bij de Me- rellaan. „Vooral daar is. vorig jaar leuk geplukt", herinnert een medewerker van de plantsoe nendienst zich. Omdat niet iedere plek zich leent voor het akkerkruid, kun nen lang niet alle Maassluizers eens vaker een bloemetje mee nemen. Het best gedijt het ber mmengsel op arme grond. Op klei gaat volgens de plantsoe nendienst op den duur het gras overheersen. Maar ook degene, die wel een wilde ruiker in een van de schaarse plukzones sa menstelt, komt soms bedrogen uit: „Een klaproos Is al verwelkt, voordat ie thuis in een vaas staat". Voor plantsoenendienst is het gratis bloemen verstrekken dan ook niet het belangrijkste oogmerk geweest. „Veel leuker is dat mensen nu eens bloemen zien die ze vaak niet eens ken nen. En dat ze in de gaten krij gen, dat wat niet geschoffeld is, ook mooi kan bloeien". Vlaardingen Hei scholieren- honk in jongerencentrum Laby rint krijgt van het landelijk co mité zomerzegels geld voor de aanschaf van een home-compu ter. Begeleider Aad Groenewegen vroeg dat geld aan het comité, omdat hij van de bezoekers van het honk vaak hoorde, dat zij op school veel te weinig zouden le ren over het gebruik van de computer. Groenewegen vindt een gebruikerscursus in het scholierenhonk dan ook geen overbodige luxe. De bijdrage van het comité zo merzegels wordt op 9 september overhandigd aan het bestuur van het honk door mevrouw Krijn-Huisman. Zij vertegen woordigt het comité in Vlaardin gen. Het scholierenhonk, dat be gon als activiteit van de chriselij- ke jongerenvereniging maar daar na onenigheid vertrok, viert die dag het eerste lustrum. Schiedam - Wasserij Edelweiss kan onmogelijk aan de Westmo- lenstraat 16 gevestigd blijven. Met de leefmilieuverordening voor Je Lange Haven en omge ving in de hand zal de gemeente Schiedam aansturen op ver plaatsing van de wasserij. Op de nieuwe plek dienen meteen mi- lieubeschermende maatregelen te worden getroffen, zodat niet opnieuw bodemvervuiling ont staat Het ligt zeer voor de hand, dat de vrijkomendegrond —na verhui zing van Edelweissmoet worden afgegraven. Er zou spra ke zijn van een zeer ernstige bo demvervuiling. aldus een woordvoerder van de bewoners- vereniging Schiedam-Centrum. Ook het terrein, waar zich auto sloper Cor Peijnen ophield, zal onderzocht worden op bodem verontreiniging. De gemeente heeft de grond van Peijnen aan gekocht; hij zou een andere loka- tie gevonden hebben buiten Schiedam. Schiedam De -werkloosheid in de - regio Nieuwe Waterweg- Noord steeg in de maand juni met 258 personen. Onder vrou wen steeg de werkloosheid aan zienlijk, onder mannen bleef zij nagenoeg gelijk. De stijging van de werkloosheid onder mannen kwam helemaal voor rekening van de gemeente Vlaardingen. Bij de vrouwen steeg de werkloosheid In alle ge meenten in de regio, waarbij op nieuw Vlaardingen, Schiedam en Maassluis koplopers waren. De klappen vieien vooral in de sectoren handel, kantoor en on derwijs en bij het sociaal en ge neeskundig personeel. Hij is ai door België heen, dus de rest zal Marcel Boy-te ook wel goed afgaan, veronderstellen zijn kroegmakkers in café 't Wees huis. Want Vlaanderen land, met al z'n verleidelijke bieren, was een groter obstakel dan welke co/ van de Franse hoogvlakten dan ook. Bunte is met z'n 22 jaar een echte klimmer, dat weten ze uit ervaring aan de loog van zijn Schiedamse stamcafé. Twee jaar geleden beklom hij al de Alpen, toen hij naar het Garda-meer fietste. En nu is hij op weg naar Spanje. In het café hebben ze er veel bombarie over gemaakt. Cafébaas Henk Post betaalde het wielrennerstenue en houdt dagelijks op een bord bij tot waar Marcel gevorderd isde dappere vakantie ganger belt dat iedere dag door- Bij zijn vertrek werd Marcel behalve door andere stamgasten ook enthousiast uitgewuifd door museumpersoneel en kunstenaars (hij werkt als weekendsuppoost in het Stedelijk Museum). De eerste meters behoefde Marcel niet te trappen: hij werd aan geduwd door twee collega's en adjunct-directrice Clara Stroman. Marcel is al ter hoogte van Reims, zei hij gisteravond tegen zijn broer John, dienïeuwsbelustaan de telefoon zat. Aanvankelijk fietste Marcel met iemand gelijk op, „maar die ging te langzaam, daar kon ik niet op wachten". VlaardingenDe gereformeer de predikant G.van der Veere uit Vlaardingen heeft het beroep aangenomen, dat de gerefor meerde kerk in Augustinusga en Surhulzum op hem had uitge bracht. De Vlaardingse domi nee, die aan de Jan Pieterszn. Coenlaan woont, verruilt de groene omgeving van het Kolpa- bad en het Van Heutszpark voor hei nog groenere Friese land schap. De verhuizing naar de vrij klei ne gemeenten nabij de grens met Drenthe betekent voor Van der Veere geen achteruitgang. Vlaardingen mag dan groter zijn, de gereformeerde kerk heeft hier nog vijf predikanten in dienst. In Augustinusga en Surhuizurn, gelegen In de buurt van Surhuisterveen, Buitenpost en Achtkarspelen, zal ds. Van der Veere de enige gereformeer de predikant zijn. Daarmee ontstaat er bij de gere formeerde kerk in Vlaardingen een vacature voor het Centrum en omgeving, of, zoals de gere formeerden het noemen, de j Pniëlwijk. Dat is de wijde omge- j ving van de Pnielkerk aan de Henriette Roland Hoïststraat. Het is niet op voorhand te ver- j wachten, dat de vacature vóór oktober is vervuld. De overige predikanten nemen zolang waar. Dat zijn ds.C.A. de 'Bildt (Holy-Noord/Midden), ds.A. Haaima (Holy-Zuid). ds.K.D. van Kampen (Oostwijk), J ds.HJ. Kouwenhoven (Am- l bacht/Babberspolder) en ds.A. i Wilschut (Westwijk).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1