Wildkampe erders verpesten polder' Gemeente subsidieert cursus Nergens 'n bankje, of in de schaduw Mémsm mam mmm CDA valt over bezoek B en W aan moskee Eigenaren pand Singel bereid tot onderhoud Inbraak in tenniscentrum Verkeer naar Gorzen moet om VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSEGOilRANï NIEUWE WATERWEG GARANT W/* IJl Bert Kandel (PvdA): 'Gat van Maasland' gedicht 'Iets doen beter dan niets doen Staan ze op de bus te wachtenJawaarom staan ze... Weide voor naaktrecreatie drukker dan andere plekken Regionale redactie: Brede Havenstraat MTERWES Vlaardingen Er is ingebroken in het tenniscentrum van Hoog- endijk aan de Zwanensingel. Voor 5484 gulden werd aan ma terialen buitgemaakt- Schiedam Gedurende twee weken gaat vanwege het riole ringswerk ïn de Gorzen de drie sprong van Groenelaan en Wil lemskade dicht voor alle ver keer, behalve voor voetgangers. De afsluïtinggeldt tot aan deHa- gastraat. De gemeente zegt goede afspraken te hebben gemaakt met winkeliers en bewoners. Tij delijke maatregelen moeten het parkeerprobleem oplossen. Maandag wordt hier met de aan leg van riolering begonnen. De week erna wordt begonnen met herbestrating en asfaltering van Rozenburgsestraat en Ro- zenburgerplein. Dit karwei gaat twaalf weken duren. Weggebruikers kunnen voorlo pig beter gebruikmaken van an dere toegangswegen tot de Gor zen, dus via de Hoofdstraat, Ha- vendijk of Maasdijk. Langzaam verkeer kan ook nog via de Wil lemsbrug naar het schiereiland, dat de Gorzen is. 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardn.gen. Telefoon: 010-"343229. 4352066. 4S50557 - s VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1988 PAGINA 13 sportredactie: 4345209 Vlaardingen Vfet Kandel Zich op over de toene- rPor,n Vlaardingen Het Vlaardingse PvdA- raadslid Bert Kandel wil dat er maatregelen ge nomen worden tegen het wild kamperen in de Broekpolder. Tn schriftelijke vragen aan bur gemeester en wethouders windt Kandel zich op over de toene mende vervuiling van de moois te pieltjes in de polder. Op plaat sen, die bestemd zijn voor dagre creatie, gooien caravanbewoners hun afval gewoon op de gazons en vaak bivakkeren zij daar langer dan één nacht, dus ..dat hoopt flink op. Zulke semi-per- manente polderbewoners trek ken met hun auto's diepe sporen in de zach te grond, wat vooral bij Maasland 'Het gat van Maasland' is geschiede- nis. Maarten Graveland heeft het water, dat in het gat stond, weggezogen met een vacuümpomp. Daarna heeft de veehou- der het gat tot ongeveer I een meter onder het maai- veld opgevuld met zand en de rest met klei. „Als er nou wat meer aan regen desastreuze gevolgen heeft De groenstroken voor dagreere- anten worden zo langzaam maar zeker in een woestenij herscha pen. signaleert Kandel, die als amateur-marathonloper regel matig in de polder traint Het raadslid vindt het ook niet ïn de haak dat plekjes zoals bij de ijs baan, langs rijksweg 20 en aan bet begin van de Watersportweg wijzingen zouden zijn dat het van een meteoriet is, dan had ik het niet ge daan. Maar nu is graven zo zinloos. Ik had nog ge hoopt dat er iemand zich zou melden met een detec tor om het wat nauwkeu riger te onderzoeken. Maar het zal nu wel altijd een raadsel blijven", ver onderstelt Graveland. Hij denkt zelf niet dat het een oud boorgat van de - NAM is, omdat er volgens hem dan meer oude gaten gevonden moesten zijn. „Nee, het gat is nu ge- schiedenis en het zal ai- tijd wel een raadsel blij ven". vaak bezet zijn door lang-kam- peerders. Kandel: „Vlaardin- gers, die er op een mooie zondag hun tent eens willen uitzetten, kunnen cr niet meer terecht". De PvdA'er heeft zijn ongenoe gens al meermaals en in ver schillende raadscommissies te berde gebracht. Zijn aandringen op maatregelen was tot nu toe vergeefs. „Er gebeurde geen barst met m'n vragen, vandaar dat ik ze nu maar op papier heb gezet", aldus Kandei. Het raads lid doet ook de suggestie een be heersplan te maken voor de hele Broekpolder. „Dan weetje watje met het gebied kunt doen en waar je prullenbakken móet neerzetten". Tegen kampeerders in de Broek polder heeft Kandel geen princi piële bezwaren. „Maar leg er dan een soort camping aan, met een watertappunt en toiletten, en zet er iemand bij die een oogje in het zeil houdt". Volgens de plaatselijke katn- peerverordening mag men ner gens in Vlaardingen 's nachts langs de openbare weg in een tent of caravan overnachten. Een uitzondering op die regel vormen de zigeuners, die regel matig in de Broekpolder hun bi vak opslaan. „Zigeuners zeggen dat zij met kamperen, maar dat zij in hun caravans wonen", al dus een politiewoordvoerder. De politie zou alleen tegen caravans m de polder kunnen optreden als Vlaardingen over een offi cieel terrein voor woonwagen bewoners beschikte. Zo'n terrein is er niet, zodat zigeuners in de regel hun toevlucht zoeken rond het water tappunt in de Broek polder. doorKOR KEGEL Schiedam/Vlaardingen/Maassluis Elke mid dag, vaste prik. Bedaagde heren ontmoeten el kaar bij de Visbank in Vlaardingen, maken een praatje, kijken wat rond, en gaan tevreden huis waarts. Hetzelfde tafereel zie je op de Koemarkt in Schiedam, aan de Haven in Maassluis, o, op nog wel meer plaatsen. Wat hebben die plaatsen ge meen? Er staan bankjes. Oude heren zitten graag. De ja ren tellen en urenlang staan om 's middags met elkaar te kunnen bomen, dat doen ze niet meer. Zitten willen ze, en daarom zoeken ze bankjes op. Waarom staan er in destad niet méér bankjes? Er zijn nog veel meer oude heren, en overigens zitten vrouwen en jongeren óók graag. Dat merk je, als je op tram of bus staat te wachten. Sommi gen moeien een kwartier, twintig minuten geduld heb ben, en met volle boodschap pentassen staan ze te puffen dat het zo lang duurt; anderen ijs beren tot ze een ons wegen, of ze gaan voor straf de kroeg in. Als er bij die haltes bankjes zouden staan, maakte dat het wachten lichter. Maar wat zie je? In Schiedam, zowel in Vlaardingen als in Maassluis: bij de meeste haltes staan geen bankjes. En in het geval dat er een abri staat, is de 2itruimte beperkt tot anderhalf persoon. Openbaar vervoer houdt niet op bij het rijden al leen. Het comfort behoort zich ook tot het wachten uit te strekken. Maar hooguit bij de stations van de NS vind je bankjes voor passagiers die hier overstappen, of op een drukke piek als het Liesveld vi aduct. Het vervelende van die bank jes op de Koemarkt is, dat ze op een onhandige plaats staan. Als je daar zit, zie je de bus niet aan komen. Het enige, wat over blijft om op te zitten, is een ste nen muurtje waar honden te genaan piesen. Je kunt natuur lijk ook op de grond gaan zit ten, maar kennelijk weerhoudt de beschaving de meeste men sen daarvan. Straatmeubilair Als we het 'bankjesbeleid* van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis eens evalueren, be vinden we ons al snel op een onontgonnen terrein. Plaatsing van bankjes blijkt vaak een au tomatisme te zijn. Elke ge meente heeft een budget voor straatmeubilair, en in de poli tiek hebben de bankjes niet be paald prioriteit, dus verhoging van het budget is nog bij nie mand opgekomen. Toch zijn de voordelen van bankjes legio. Voor oude men sen, voor invaliden, voor wie vermoeid is. Voor mensen die op hun gemak het stadsbeeld in zich willen opnemen, voor toe risten. Bankjes kunnen ook een esthetische waarde hebben, denk aan de stenen bank in het Julianapark in Schiedam. Het hoeven niet per se houten ban- _f|||if ken te zijn, maar kunstenaars Jj en vormgevers kunnen er ook g| mee aan de slag. Het stads- S® schoon wordt ermee bena- 1 drukt. Meestal staan bankjes op plek; ken, waar het uitzicht de moei- te waard is: langs de Nieuwe Waterweg, in speeltuinen, in een park of een rosarium. Maar logica is er niet in te ontdek ken, de keus is nogal instïctief gemaakt. Het praktisch nut wordt niet altijd meegewogen. Op de Maasboulevard in Schie dam zijn alle bankjes op een zo merse dag bezet, er is dus be hoefte aan. Maar de bankjes, die er staan, staan in de scha duw. En omdat er boomtakken overheen hangen, zijn ze vaak bevuild. Er wonen vogels daar boven. Wat ook opvalt, is dat alle bankjes in dezelfde richting staan. Iedereen moet blijkbaar naar de scheepvaart kijken. Ouders, die hun kinderen op de speelwei in de gaten willen houden, komen thuis met een stijve nek. De Westfrankeiandsedijk is op een mooie zondag in trek bij wandelaars. Maar er staat niet één bankje. Alleen, heimelijk weggestopt achter de Provinci ate Bibliotheekcentrale, staan drie bankjes vanwaar je een prachtig uitzicht op de Wilhel- minahaven hebt. Maar wie weet dat? Vanaf de openbare weg zijn ze niet te zien. Verstopt in het struikgewas op de Havendijk staat hier en daar een bankje. Daar zit dus nooit iemand. Bij de Heilig Hartkerk In de Lekstraat staat een bank je. Je kunt er de bus zien aan komen. Maar tweehonderd meter verderop is de eindhalte. En wil je met lijn 54 de andere kant op, dan zit je dus met je rug naar de richting waar de bus uit komt. Bankjes op een 'geheime' plek: achter de Provinciale Bibliotheek centrale in Schiedam. Je hebt er een prachtig uitzicht op de Wilhe!- minahaven. Toch hebben een paar jongeren de bankjes wel eens ontdekt, want 'Istanbul' is erop gekladderd. Verzoekjes Dergelijke situaties zijn er te over, er zijn In Schiedam, Vlaardingen en Maassluis veel voorbeelden van te geven. De bankjes tussen de Visbank en de ijsboer in Vlaardingen staan altijd in de schaduw. In de zon staan geen bankjes. Het blijkt bij de afdeling bestrating en bij de plantsoenendienst zelfs de gewoonte te zijn om bij voor keur plekjes in de schaduw op te Zoeken. In drie gevallen nemen de ge meenten zelf het initiatief om bankjes te plaatsen. Dat is het geval bij de aanleg van recrea tieve wandel- en fietspaden, bij Bankjes bij de Visbank, aan de Westhavenkade: rustplek midden in het woelige centrum, maar bijna altijd in de schaduw. de inrichting van zogenaamde verblijfsgebieden, en bij de herinrichting van straten of buurten in het laatste geval gebeurt dat in overleg met be- wonersOerenigingen). „Daarnaast is het zo, dat we verzoekjes om ergens banken te plaatsen serieus beoordelen", zegt Jan Langstraat, voorlich ter van gemeentewerken Schiedam. In dat geval kunnen de burgers zelf het initiatief ne men. „Voor de gemeente is het wat moeilijk te beoordelen, waar precies behoefte aan een bankje is. Het is met bankjes nu eenmaal anders dan met wan delpaden. Soms zie je bij een of ficieel pad spontaan een twee de pad in het gras ontstaan, doordat mensen hun eigen rou te kiezen. Maar met-bankjes kan dat natuurlijk niet", aldus Langstraat. Hetzelfde geldt in Vlaardingen en Maassluis. Wie ergens een bankje wil, kan een verzoek in dienen bij de dienst gemeente werken. Nu maar afwachten, of de amb tenaren met verzoekjes over stroomd worden. Vlaardingen Om te voorkomen dat Turkse en Marokkaanse meisjes hun leven achter het aanrecht moeten slijten, heeft de gemeente Vlaardingen besloten circa 16.000 gulden bij te dragen aan een cursus kleding naaien voor mi grantenvrouwen. Maar de subsidie wordt met eni ge scepsis verleend: de gemeente betwijfelt of de cursisten straks wel iets aan het diploma hebben. „Wie met een computer leert omgaan, heeft meer kansen op de arbeidsmarkt", geeft welzijn - sambtenaar Maarten van der Plas ruiterlijk toe. Helemaal zinloos vindt Van der Plas de opleiding, die wordt ver zorgd door de stichting Beroep seducatie Nieuwe Waterweg, niet. „De meisjes krijgen ook les in Nederlands en administratie. Daardoor wordt de weg naar de arbeidsmarkt toch iets gemak kelijker". Bovendien, zo rede neert de gemeente, kun je beter iets doen dan helemaal niets. Als overheid mag je geen middel on beproefd laten om de grote werkloosheid onder buitenland se jongeren omlaag te brengen. Die groep dreigt door gebrekki ge scholing uit de boot te vallen. Vooral voor meisjes uit traditio nele Turkse en Marokkaanse ge zinnen zijn de scholingsmoge lijkheden zeer beperkt. Ieder beroep, waar de sfeer door man nen wordt bepaald, is taboe een technische opleiding zit er daarom voor de meeste migran tenvrouwen niet in. Volgens Maarten van der Plas zal het nog vele jaren duren, voordat dit pa troon is doorbroken. De oplei dingen voor deze doelgroep zijn dan ook nogal traditioneel van aard: buitenlandse meisjes kun nen terecht in de gezondheids zorg, of straks in Schiedam als leerling-kleuter verzorgster in het nieuwe internationale kin derdagverblijf. Veel vertrouwen in het succes van de cursus kleding naaien, waar plaats is voor maximaal vijftien leerlingen, heeft de ge meente niet. Ook het arbeidsbu reau en het Stedelijk Overleg Migranten zijn pas na lang aarze len akkoord gegaan met de op leiding. Gewezen werd op het mislukken van een soortgelijk leer-werkprpject textiel van het Siso (stedelijk instituut samenle vingsopbouw). Verder hangt er volgens Van der plas een „geur van zwart werk rond sommige naai-ateliers". Daarmee doelt de ambtenaar uiteraard niet op het cursuslokaal in het Plaatselijk Educatief Centrum, maar op de ateliers waar de afgestudeerde leerlingen later eventueel te recht kunnen komen. Dit pand aan de Oosthavenkade moet de tweede moskee van Vlaardingen worden. Vlaardingen CDA-raadsle- der» Maarten Vermeer en Cees Bot zijn ontstemd over een be zoek, dat burgemeester en wet houders hebben gebracht aan de beoogde tweede moskee in Vlaardingen: een pakhuisaan de Oosthavenkade. Vermeer en Bot menen dat in dat pand, vooruitlopend op toe stemming van de provincie, al verbouwingen zijn uitgevoerd. „Als je zonder toestemming een schuurtje bouwt krijg je bouw en woningtoezicht op je dak, verbouw je zonder toestemming een moskee dan komen burge meester en wethouders kijken hoe mooi het wordt", zegt Ver meer. De tweede moskee is, net als de eerste aan de Emmastraat, in de politiek een gevoelig onderwerp. Omwonenden van de moskee in de Emmastraat betogen al jaren, dal zij alleen maar last hebben van de bezoekers van het islami tisch godshuis. Zij bestoken de gemeente met brieven. Omwo nenden van het pand aan de Oosthavenkade hebben al niet anders gereageerd op de aan kondiging, dat er bij hen in de buurt een moskee zou worden ingericht. „De gemeente ver ziekt het woon- en leefklimaat in de buurt", zeggen zij. Juist omdat die moskee zo'n ge voelig onderwerp js, hadden burgemeester en wethouders er niet op bezoek moeten gaan, vin den Vermeer en Bot. „De proce dure is nog volop in gang. Over het plan om een parkeerterrein- tje aan te leggen naast de moskee wordt aan het einde van de maand een hoorzitting gehou den", zegt Vermeer. „Als de ver klaring van geen bezwaar door de provincie wordt afgegeven, komt er ook nog een inspraak procedure". De CDA'ers denken dat het be zoek van B eh W bij voor- en te genstanders van de moskee de suggestie kan hebben gewekt, dat de procedure is afgerond. Het college heeft de raad uit drukkelijk beloofd, dat het erop zal toezien dat in het pand aan de kade geen verbouwingen worden uitgevoerd, vóór de ver klaring van geen bezwaar is af gegeven. Vermeer en Bot hebben schrifte lijke vragen gesteld over het be zoek van B en W aan de moskee. Zij willen van het college weten, wat het nut van dat bezoek was. De CDA'ers zijn overigens aan de late kant met hun vragen. B en W bezochten de toekomstige moskee aan de Oosthavenkade tijdens hun wandeling door de Oost wijk op 31 mei. Schiedam De erven Kuipers en Van Dorp zijn van plan hun huizenbezii aan de Singel in Schiedam op te knappen. Eén van die erven, H.A. van Dorp, zegt dat naar aanleiding van een bericht in onze krant over mevrouw Maartje Baas, die al maanden de huur inhoudt, omdat haar bovenwoning aan de Singel in deplorabele staat ver keert. Maartje Baas heeft bij de eigenaren nog weinig bereid heid ontdekt om de gebreken aan haar woning te verhelpen. In haar huis zijn de deur- en raamstijlen verrot, er hangt vaak een stinklucht en zij heeft last van ongedierte. Volgens Van Dorp- zijn de eigenaren wel degelijk bereid tot onderhoud. „D'r wordt zeker wat aan ge daan. Het hele dak is pas ver nieuwd". De eigenaren van de huizen zijn tegen Maartje Baas een uitzet tingsprocedure begonnen, om dat zij weigert de huur té vol doen. Die procedure is echter doorkruist door een kort geding, dat rar, J.H.J. Rijntjes namens mevrouw Baas aanspande tegen de eigenaren. Bij dat kortgeding, dat op het laatste moment niet doorging, zou renovatie van de woning en tijdelijk kwijtschel ding van de huur worden geëist. In onze krant van 1 augustus schreven wij, dat de directie van garage Waldo de eigenaar van de huizen aan de Singel zou zijn. „Niet waar", zegt H.A. van Dorp, directeur van de garage. „De er ven Kuipers en Van Dorp zijn ei genaar van die huizen. Ik ben één van die erven. En de Rotter damse beleggingsmaatschappij Gemako, die de huizen beheert, stuurt de post gemakshalve naar mijn adres". Volgens M aaitje Baas is één van haar problemen, dat zij met haar klachten door de eigenaren en beheerder Gemako van het kastje naar de muur wordt ge stuurd. „De eigenaar zegt dat ik met klachten bij Gemako moet zijn, daar zeggen ze dat ze niets kunnen doen, omdat de eigenaar geen toestemming geeft voor re paraties. Zo gebeurt er niets". Een woordvoerder van Gemako bevestigt, dat die maatschappij geen reparaties kan laten uitvoe ren zonder toestemming van de eigenaar. „Hoe graag wij dat soms ook zouden willen. Als ie mand klachten heeft is het Ge mako, dat de klachten ontvangt. Maar wij doen slechts het finan ciële beheer van het onroerend goed. De zeggenschap berust bij de eigenaar Vlaardingen /Maassluis Het deel van ae Liekebaert, waar men naakt mag re- creeren, blijkt intensiever te worden gebruikt dan de rest van het oeverbos tussen Vlaardingen en Maassluis. Per hectare bevinden 2ich gemiddeld meer mensen op de weide voor naaktrecrea tie dan te zelfder tijd op de overige grasvelden het ge val is. Mede hierdoor tasten de naaktlopers de grenzen van het voor hen gereserveerde gebied af. Ook zij genieten van het uitzicht op de Nieu we Waterweg en gezellig keuvelend staan zij vaak langs het fietspad, dat voert van de Groote Lucht tot aan Maassluis een en ander tot groot verdriet van chris telijk Vlaardingen, dat twee jaar geleden heftig protes teerde tegen de komst van een gebied voor naaktrecre atie. Men is er niet van ge diend, dat geklede recrean ten oog in oog kunnen ko men te staan met de ontkle de medemens. De 20ne voor geheel bloot zonnebaden, waar de vere niging Puur Natuur de grootste voorstander van was, is evenwel nog niet zo druk bevolkt, dat uitbrei ding ervan noodzakelijk is. Men zit niet bepaald op el- kaars lip maar dat komt nergens in het Liekebaert- bosvoor. Mocht evenwel het naakt recreëren blijven toenemen, dan kan het recreatieschap Midden-Delfland wel een verzoek verwachten om een tweede terrein voor naak trecreatie aan te wijzen. Wellicht zou dat met het oog op de bezwaren van christelijk Vlaardingen meer aan de Maassluisse kant kunnen komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1