|?V I MffllTEiilIfEP WIABHDIMSS HU Gemeente speelt voor makelaar Buitenlandse studenten doen klassiek boerenwerk Vorstelijk welkom eerste bewoonster Driemaashave mMIB B FHiWHb SCMEDAMSECOUflANl ai-si Will LB) £13 NIEUWE WATERWEE cgiHum Renovatie-experiment aan Rotterdamsedijk Slotdag met extra's Liften voor invalide musernn- bezoekers te duur Schansbrug maand weg Middenstanders in Steendijkpolder willen vernieuwen Autokrakers op rolschaatsen Maassluis wacht graag op Kudel Geen rijbewijs: uit de bocht Jongeren op werkvakantie scheppen hooi in schuiten in de Wetlanden, DINSDAG 9 AUGUSTUS loon Pos,bus W »1M AC Vla'ardingen. I^ooa: TO J=! Schiedam Om de ten toonstellingen beter toegan kelijk te maken voor min der validen overweegt de gemeente Schiedam om het Stedelijk Museum uit te rus ten met liften. Sen onder zoek van gemeentewerken heeft uitgewezen, dat de lif ten het beste langs de bui tengevel op het museum plein aangebracht kunnen worden. Dat voorkomt in grijpende verbouwingen in het historische pand aan de Hoogstraat Ook Monumen tenzorg zou de voorkeur ge ven aan liftschachten langs de buitengevel. Het archi tectonisch aanzien van het museum zou er volgens des kundigen nauwelijks door worden geschaad. Buitenliften zijn wel de duurste oplossing van het pakketje alternatieven, dat gemeentewerken na veel plussen en minnen heeft sa mengesteld. Liften langs zo wel de linker- als de rech tervleugel kosten ongeveer 720.000 gulden. Dat is circa 130.000 gulden duurder dan binnenliften. Het nadeel van die 'goedkope' oplossing is echter weer, dat er dan ruimte verloren gaat ook ruimte die anders voor ex posities kan worden ge bruikt. De raadscommissie voor welzijn en cultuur neemt op 23 augustus alle plannen nog eens grondig door. De kos ten zullen in dat politiek be raad van doorslaggevende betekenis zijn. Want direc teur gemeentewerken ir. Harm de Block heeft de eommissie al laten weten, dat het gebruik van de liften waarschijnlijk 'gering' zal zijn. Een kostbare voorzie ning, waarvan maar weinig bezoekers gebruikmaken, lijkt op voorhand kansloos. De raadsleden moeten des ondanks een oplossing vin den. De tentoonstellings ruimten op de bovenetages van het Stedelijk zijn mo menteel niet toegankelijk voor rolstoelers. De 'trappen vormen een onneembare hindernis. De ontoeganke lijkheid van het museum be gint eigenlijk al bij de hoofd ingang aan de Hoogstraat. Darr ligt een stenen trap met hoge, smalle treden. Onlangs bracht de Provinci ale Revalidatie Stichting een lijst uit, waarop culture le voorzieningen stonden vermeld die voor invaliden goed toegankelijk zijn. Als enige museum in het Water weggebied stond daarop het Gemeentemuseum van Maassluis. VTaardingen/Maasland Een Duitse studente en een Spaanse student doen in natuurreservaat De Vlietlanden een dansje, terwijl andere kample- den de ene met hooi beladen riek na de andere le gen op schuiten langs de oever. Een volksdans ter onderbreking van klassiek boerenhandwerk. Jaarlijks werven Natuurmonu menten en het Instituut voor Natuurbeschermingsed ucatie vrijwilligers om te hooien in de Vlietlanden. Dit jaar zijn dat, dankzij samenwerking met de stichting Internationale Werk kampen, naast Nederlanders veelal studenten uit het buiten land. Vo or het vertrek is er 's ochtens bij het scoutcentrum aan de Broekpolder, waar de achttien kampleden en hun vijf begelei ders logeren, nog even tijd voor een spelletje volleybal. Of om de fietsband te plakken, die het op het schelpenpad naar het Sommeer heeft begeven. Soms moet er ook naar de fietssleu- teltjes worden gezocht. Als die terecht zijn gaat het gezelschap, waarvan jongeren uit Duits land, Spanje, Joegoslavië, Tur kije, Egypte, Polen en Amerika deel uitmaken, welgemoed op pad. De studenten hebben een goed kope vakantie, maar er moet wel gewerkt worden. In het rooster van de veertiendaagse vakantie staan acht werkda gen, „Maar och, dat werk neem je op de koop toe. Het gaat er bij dit soort vakanties toch vooral om contacten te leggen", zegt een meisje dat in Utrecht op de meao zit. En dat leggen van contacten begint 's morgens op de fiets in de Broekpolder. „Do you want to learn a dutch word", vraagt een meisje aan een Spanjaard, die bij iemand anders achterop zit. Ja. dat wil hij wel. „One word, or two words?" Eentje maar, vindt de jongen. Langzaam beginnen. En het meisje zegt hem keurig voor; „Goe-de-mor-gen". Met een schuit van Natuurmo numenten brengt Guus Oost- waard de kampleden naar de drassige weilanden tussen de vlieten. Daar liggen twee hooi- schuiten en een stapeltje rieken op hen te wachten. Want maai en en hooien kan op het drasse land wel machinaal worden ge daan, maar het Iaden van het hooi in de schuiten is hand werk. En daar komen de vrij willigers van pas. „Zonder vrijwilligers zouden wij dit allemaal niet gedaan krijgen", zegt opzichter Jan Hofman van Natuurmonu menten. Veertig van de zeven tig hectaren Vlietlanden zijn schraal hooiland, een bijzonder type landschap waar wilde or chidee, moeraskartelblad, koe koeksbloem en bijzondere grassoorten groeien. Boven dien wemelt het er van de wei devogels. Oeverafslag In juli wordt het land gemaaid. Het hooi wordt door de vrijwil ligers in de schuiten geladen. Daarna wordt het vervoerd, achter een beschoeiing van el zentakken en kippegaas gelegd en flink aangestampt. Zo hoopt opzichter Hofman de oeveraf slag, waardoor al een deel van de Vlietlanden verloren is ge gaan, een halt toe te roepen. Het jaarlijks maaien is nood zaak. „Anders slaat de ver schraling toe", legt Hofman uit. „Het is nu al zo, dat op veel plekken veenmos en veenpluis groeien. Als wij niets doen, ont staat hier op den duur moeras bos. Dan gaat er riet groeien, en lissen, en later komen de elzen en de wijgen". Hofman weet dat alleen de methoden die de boeren vroeger gebruikten het unieke hooiland kunnen red den. „Maaien, greppels graven en bemesten, uiteraard met na tuurlijke mest. Dit werk vraagt veel onderzoek, tijd en impro visatie". Hofman heeft het de studenten uitgelegd, zodat zij weten waar om zij zich in de zomerzon, met kaplaarzen aan hun voeten, een aantal uren per dag in het zweet werken. Het is hem op gevallen, dat de achttien uiterst gemotiveerd zijn. Zij verzetten veel meer werk dan hij had verwacht. „Maar 't is dan ook heel leuk", vindt begeleider Jurriaan. Begeleidster Ines is in haar nopjes met de groep: „In het be gin trokken de Spanjaarden al leen met de Spanjaarden, de Duitsen alleen met de Duitsen op. Toen dacht ik nog: wat een duf zooitje. Maar dat is hele maal veranderd". Een Spaanse student geschiedenis sluipt op haar toe, met een kikker In zijn hand. Die laat hij achter in haar T-shirt glijden. Dolle pret. De studenten brachten al een bezoek aan Akzo Chemie en hoorden een le2ing van een vertegen woord iger van de ver eniging Natuur Milieu. Er staat nog een bezoek aan de bloemenveiling in Naaldwijk op het programma. En een dag je Amsterdam. „Want daar wil len ze allemaal per se naartoe", zegt Jurriaan. „Anders zijn ze niet in Nederland geweest Maassluis-Sindsgisteren moet Maassluis het voor ruim een maand zonder de Schansbrug stellen. De brug, die ruim een jaar geleden al te slecht werd be vonden om er nog langer vracht verkeer overheen te laten gaan, is per drijvende ponton naar Krimpen aan den iJssel overge bracht. Daar wordt het gevaarte op de werf van Hollandia gron dig onder handen genomen. Gemeentevoorlichting Maas sluis spreekt over een totale re visie. De Schansbrug wordt rond 12 september weer terug ver wacht in Maassluis, waarna alle verkeer uiterlijk op 19 septem ber weer van de brug gebruik kan maken. Met het oog op de open monumentendag, die voor 17 september op de kalender staat, hoopt men op het stads kantoor dat de brug al die dag weer kan worden gebruikt. Tot het zover is, rijden er voor de bewoners dagelijks twee keer busjes naar het centrum. Met behulp van een hijskraan ijf wordt gewerkt aan de demontage van de brug. Het wem trok veel publiek. q Maassluis De middenstan ders in de Steendijkpolder hebben plannen in de maak voor renovatie van hun win kelcentrum. De twaalf zaken aan het Westeinde bestaan deze maand tien jaar. Doel van de opknapbeurt, waar over de middenstanders nog geen nadere bijzonderheden be kend willen maken, is voorko men dat de klanten hun bood schappen gaan doen in andere winkelcentra in de regio. N. Rol, die een supermarkt heeft in de Steendijkpolder, wijst op de gro te zuigkracht van gemoderni seerde winkelcentra als Ko ningshoek. Ook de toekomstige face-lift van het koopcentrum in Vlaardingen wordt in de Steen dijkpolder als een bedreiging er varen. Hoewel het in de Steendijkpol der slechts om een klein winkel centrum gaat met een duidelijke wijkfunctie, willen de midden standers hun voorzieningen niet laten verouderen. „Zodra je op je lauweren gaat rusten, heb je geen bestaansrecht meer. We kunnen het ons gewoon niet per mitteren, de consument naar an dere winkelcentra te sturen", al dus Rol. Na de eerste berichten over bodemverontreiniging deed zich een behoorlijk verloop voor in het winkelbestand in de Steen dijkpolder. Diverse zaken in Ne derlands grootste gifwijk kwa men leeg te staan. De situatie in het winkelcentrum is de laatste tijd stabieler geworden en de on dernemers zijn volgens Rol niet van plan bij de pakken te gaan neerzitten. „Ondanks alle ondui delijkheid over de bodemsane ring, geven we de moed niet op". De winkeliers vieren het tienja rig bestaan op zaterdag 20 augus tus met publiekstrekkende acti viteiten als een kermis, een bra derie, een circus en een motor show. Schiedam De ge meente Schiedam heeft een blokje van zes por tiekwoningen aan de Rotterdamsedijk aange kocht om die na renova tie tegen kostprijs weer te verkopen. De gemeente besloot tot dit ex periment uit vrees voor verdere verpaupering van de buurt. Als de proef slaagt, worden 'rotte kiezen* in andere delen van de stad waarschijnlijk op dezelfde manier aangepakt. Dat de gemeente zou gaan make len, kondigde de PvdA-wethou der voor stadsvernieuwing en volkshuisvesting, mr. Hans van Kleef, reeds aan in onze krant van 18 maart. Enkele handela ren in onroerend goed reageer den in informele kring uiterst verbaasd. De bewuste flats aan de Rotter damsedijk 26abc en 28abc gren zen nagenoeg aan het Boerhaa- veplein, een stadsvernieuwings gebied vol dichtgespijkerde hui zen. Mogelijk is die verloedering 1 van invloed geweest op het ver val aan de dijk. Een sluitende verklaring, waarom slechts één blolcje daaraan ten prooi viel, heeft de gemeente niet. De wo ningen waren niet aiie van één en dezelfde huisbaas, maar wer den bewoond door de eigenaren zelf. De verwaarloosde flats, die al ge ruime tijd niet meer werden be woond, waren een doorn in het oog van de overige dijkbewo ners. Zij drongen via een hand tekeningenactie bij de gemeente op maatregelen aan. Voordat een architect een verbe terplan gaat opstellen, wil de ge meente voldoende adspïrant-ko- pers werven. Dat gebeurt eind deze week via advertenties in di verse kranten. De toekomstige eigenaren mogen met de archi tect een renovatiepakket op maat afspreken. Daarna kan in het najaar met de verbouwing worden begonnen. De prijs van de opgeknapte huizen staat nog niet vast De gemeente zegt er niets aan te willen verdienen. „Het is enkel een instrument om de uitstraling van verpaupering tegen te gaan. Als deze proef lukt, kunnen we bekijken of die ergens anders in Schiedam voor herhaling vatbaar is", aldus ambtenaar Hans van Sasse van I Jsselt van de afdeling openbare werken. Vlaardingen Drie jeugdige Schiedammers zijn in de vroege maandagochtend op een par keerterrein aan de Lepelaarsin gel in Vlaardingen aangehouden op verdenking van inbraak in een auto. Zij reden op rolschaat sen rondjes over het terrein, toen zij door de politie in de kraag werden gepakt. In een rugtas van een van de drie werd een au toradio gevonden. Later op de ochtend werd bij de politie aangifte gedaan van dief-* stal uit een auto op de Kwartel laan. Uit de auto waren behalve een autoradio wat cassetteband jes en een herenjas verdwenen. De Schiedammer hadden al die spullen, in hun bezit. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Maassluis De speelinstuif viert donderdag de twintigste verjaardag en dat willen de orga nisatoren niet ongemerkt voor bij laten gaan. Tijdens de slotdag kunnen bezoekertjes naast de gewone instuif-activiteiten ook meedoen aan allerlei spelletjes, die alleen die dag worden gehou den. Zo zijn er wedstrijden wa tervoetbal, hoela-hoepen en koekhappen. Op dezelfde loka- tie achter de Koningshof wordt ook een speurtocht uitgezet. Dankzij manege Middehof kun nen alle deelnemers die dag ook gratis ponyrijden. De slotdag be gint om tien uur en eindigt om vier uur. Gratis parkeren bij Haring Bier Vlaardingen Tijdens het Ha ring- Bierfeest, dat op 3 sep tember wordt gehouden, kan er gratis worden geparkeerd in de Afrol. De beheerder van de par keergarage maakt dat gebaar in de hópp, dat daarmee de par keerdruk enigszins kan worden verlicht. De garage biedt plaats aan 400 auto's. Maassluis Circusliefhebbers In Maassluis hadden er gisteren wel even wachten voor over om de verrichtingen van van het 3- jarige nijlpaard Kudel te volgen. Kudel gold tot dit weekend ais een van de vele attracties van circus Holiday. Het dier wierp zich in het weekend in Krimpen aan den IJsseï echter op als de absolute vedette door ook buiten de eircusring honderden klan ten aan zich te binden. In een onbewaakt ogenblik was Kudel aan de aandacht van zijn. bewakers ontsnapt en nam hij een plons in een vijver. Het duurde geruime tijd voor de on dernemende circusartiest weer op het droge was, zod3t de rest van het circus toen al in de vol gende standplaats Maassluis was gearriveerd. Kudel werd vervol- - gens per speciaal transport naar de Eerste Stad aan de Waterweg overgebracht en lietindachtig de gewoonten van supersterren het publiek wachten op zijn komst In Maassluis schitterde Kudel alsof er niets aan de hand was en beperkte hij zijn optieden tot de eircusring. Vlaardingen Een 21-jarige Vlaardingse automobiliste is gis termiddag in de Schimmelpen- ninckstraat tegen een gepar keerde auto gebotst. De vrouw, die geen rijbewijs had, reed in een niet verzekerde auto, die bo vendien niet APK gekeurd was. Zij verloor in een bocht de macht over het stuur. Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. De auto werd in beslaggenomen. De eigenaar heeft afstand ge daan van zijn auto- Die wordt binnenkort naar de sloop ge bracht. - uw zin. Wij zullen daar ons uiter ste best voor doen". Bakker stel de mevrouw Van de Ster voor aan Mildred Larijn, de groeps- oudste van afdeling Konings plein. „Bij haar bent u in goede handen". De komst van de eerste Mevrouw S.M. van de Ster werd ontvangen met bloemen, koffie en gebak. bewoonster werd gevierd met koffie en. gebak. Voor alle perso neelsleden was er een witte roos. Maassluis Mevrouw S.M. van de Ster had gisteren het rijk alleen in Driemaashave. De 92-jarige Maassluisse is de eerste bewoonster van het gloednieuwe verpleegtehuis. Een vorstelijk welkom van di rectie en personeel van de stich ting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord viel haar ten deel. Vandaag arriveren er nog meer bewoners in het tehuis aan de Stadsmolen en in oktober zijn alle 120 bedden beslapen. „Wij komen hier even een bak kie koffie drinken". Met die woorden stapten mevrouw Van de Ster en haar dochter om elf uur Driemaashave binnen. Di recteuren Jan Hagenaars en Ton Bakker drukten haar als eersten de hand. „Wij hebben een bosje bloemen voor u, omdat u de eer ste bent". Met de lift ging het naar boven, waar meer dan twintig personeelsleden de eer ste bewoonster opwachtten. Directeur Bakker gaf mevrouw Van de Ster een grote houten sleutel om symbolisch het Ko ningsplein, één van de drie afde lingen voor psycho-geriatrische patiënten, te openen. De vierde afdeling, voor somatische zie- ken, wordt in oktober in gebruik genomen. „Met die sleutel kunt g u de deur openen", zei Bakker. |s Mevrouw Van de Ster keek van tr de reusachtige sleutel naar de klapdeur zonder slot en zei*" droogjes: „Nou, dat lijkt me Driemaasstede in Schiedam, moeilijk". Beide tehuizen hebben een re- Op de afdeling was er een klein gionale functie. „En wij verie- feestje, „Wij zijn heel blij met nen niet alleen zorg binnen, deze voorziening", verklaarde maar ook buiten de muren van directeur Bakker. De stichting onze tehuizen. Met de vijf ver- beheert ook het verpleegtehuis zorgïngstehuizen in Vlaardin gen is daarvoor al een contract afgesloten". Maar Bakker hield zijn toe spraakje kort. Per slot van reke ning was mevrouw Van de Ster het middelpunt van het feestje. „Hopelijk hebt u het hier naar

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1