Boender: dichttimmeren van huizen grote misser Nieuw fietspad langs Vaart PTT zoekt postagent in Gorzen Cafébazen kiezen leeuw als symbool 'COLLEGE HAD ZEKER EEN BLACK-OUT' VIAARDINGS DAGBLAB SCHiEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Geit redt big Marktkenner beoordeelt standwerkers Kerkeiland mist Schansbrug niet Luistergenot op de radio uitgebreid Onbetrouwbare glazenwasser Gestrafte loopt tegen de lamp WOENSDAG 10 AUGüCTUS1988 Een nog naamloos en uitermate zwak biggetje, dat zaterdagavond het levenslicht zag op de kinder boerderij in het Prinses Beatrix- park in Schiedam, leeft nog dank zij de goede zorgen van een geit De verzorgers van het dier, dat als zwakste van zes broertjes eri zus jes werd geboren, vreesden aan vankelijk voor een snelle dood. Totdat éèn van hen op het idee kwam om het beestje geitemelk te geven. Melk van geiten staat erom bekend dat het erg veel voedingsstoffen bevat. Dat ge zonde vocht zou het biggetje er wellicht bovenop kunnen heipen. oordeelden de verzorgers. Geluk kig had demelkgeit, die op de kin derboerderij ais 'de witte' wordt aangesproken, geen moeite met een zuigeling met krulstaart. De verzorgers hebben nu goede hoop dat het biggetje tot een vol wassen, sonoor knorrend varken zal uitgroeien. De kinderen op de kinderboerderij hebben het nu over het sprookje van de geit en de zeven biggetjes. Schiedam De 68-jarige Schiedammer K. Stoppel man wordt het eerste onaf hankelijke jurylid op het plaatselijke standwerkers- concours. Stoppelman kwam als winnaar uit de bus van de wedstrijd, waarmee de Open bare Nutsbedrijven Schie dam deskundige burger-ju ryleden wilde werven. De ONS organiseert het con cours. Stoppelman is een zeer frequent bezoeker van de markten in de regio. Hij loopt de kramen niet alleen af om boodschappen te doen. Het is ook nostalgie die hem drijft, want een hele reeks van Stoppelmans familieleden verdiende het dagelijks brood op de markt. De grootvader van het nieuwbakken jurylid was zelfs de partner van de legendarische standwerker professor Kokado- rus, alias Meyer Linnenwiel of Meyer Dekker, die omstreeks 2 900 op de markt zijn waren aan prees. De dertiende aflevering van het standwerkersconcours wordt in Schiedam gehouden op vrijdag 23 september. De jury bestaat verder uit Marjo Stijns van de adviescommissie vrouwen emancipatie, H. Schaeffer van de bewonerscommissie Delf- landseweg, winkelier J.G. Zadel, journalist Peter de Lange en ge meenteraadslid Arie van Loe- nen. Voorzitter is een bestuurs lid van de centrale vereniging van de ambulante handel. Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Burge meester en wethouders van Vlaardingen heb ben in het geheim beslo ten om leegstaande hui zen aan de Markgraaf laan en de Schepenstraat dicht te timmeren. „In strijd met het beleid sprogramma", zegt PvdA'er Gerard Boen der. In dat programma staat, dat sloopwoningen zo lang mogelijk nuttig gebruikt moeten worden. Boender vermoedt, dat het colle ge een black-out heeft gehad. Hij vindt het besluit 'een grote mis ser'. Maar volgens wethouder Chris van Roon handelen B en W „volstrekt in overeenstem ming met het beleidsprogram ma". Namens de PvdA-fractie heeft Gerard Boender de wethouder gevraagd om over het al dan niet dichttimmeren van sloopwonin gen 2o spoedig mogelijk te praten in de commissie voor stadsont wikkeling. Hij herinnert zich nog, hoe vijftien jaar geleden alle linkse partijen ageerden tegen het afdichten van sloophuizen m de Vettenoordsepolder. 'Geen sloop ïonder vervangende nieuwbouw', was hun leuze, dis in de loop der jaren gemeengoed werd in de Vlaardingse politiek. „Nu begint in de Markgraaflaan, de Schepenstraat en de Joubert- straat het verhaal weer van vo ren af aan", zegt Boender. Dat plannen tot verbetering van het stadscentrum in de nabije De bus reed gisteren nog zon der passagiers. Maassluis Het heeft er alle schijn van, dat de bewoners van het Kerkeiland de Schansbrug niet echt missen. Met het tijdelijk ontbreken van één van de twee bruggen, die het schiereiland met het vasteland van Maassluis verbindt, meende de gemeente een gratis taxiservice in het le ven te moeten roepen. De ei landbewoners zouden dagelijks twee keer gratis per bustaxi naar het centrum worden vervoerd. Gisteren kon dat voor het eerst, omdat de in slechte staat verke rende brug een dag eerder voor een opknapbeurt naar Krimpen aan den IJssel was gevaren. Om drie uur vertrok de taxichauf feur echter met een lege wagen vanaf zijn standplaats aan de Grote Kerk. Het kleine ongemak voor de ei landbewoners om via de andere brug naar het centrum te gaan weegt voor hen kennelijk min der zwaar dan het moeten wach ten op een taxi. Aanvankelijk had het gemeentebestuur nog met de gedachte gespeeld om voor de periode van 8 augustus tot 19 september een noodbrug voor voetgangers over de Noord- geer te leggen. Dat plan werd om financiële redenen afgewezen. Schiedam Televisieprogram ma's kunnen er niet meer bij want het net is vol, maar voor nieuwe radiozenders is op de Schiedamse kabel nog volop ruimte. Vanaf 1 september gaan de Openbare Nutsbedrijven de programma's doorgeven van Ca ble One en Radio 10. Aan het luisterpakkec wordt bovendien het geluid van de televisiezender Nederland 3 toegevoegd. Cable One en Radio 10 zijn com merciële zenders. De cai-abon- nees hoeven er niet extra voor te betalen. De programma's worden bekostigd uit de recla me-opbrengsten. Radio 10 is 24 uur per dag in de lucht met mu ziek en nieuwsuitzendingen in het Nederlands. Cable One gaat uit van horizontale programme ring, met elke dag op ieder uur hetzelfde programma. Om acht uur 's morgens is er een nieuwso verzicht uit de Nederlandse och tendbladen. Het meest kwalijke vindt Boen der nog wel, dat burgemeester en wethouders in het geheim Maassluis Een bewoonster van de Hoogstraat in Maassluis kijkt sinds gisteren naarstig uit naar een man van ongeveer 35 jaar met haar tot op de schou ders. Deze persoon heeft haar geld afgetroggeld met de belofte, dat hij een jaar lang de ramen zou zemen. Het abonnement kostte 65 gulden, 50 gulden daar van moest vooruit worden be taald. Maar na het incasseren kwam de 'glazenwasser' niet meer terug. De politie vermoedt dat de onbekende ook elders in Maassluis zal proberen zijn slag te slaan Vlaarcüngen/Maasland Langs de Vlaardinger Vaart, tussen Vlaardingen en Schiplui den, wordt een nteuw fietspad aangelegd. Gelijktijdig wordt de kade verzwaard. Het smalle jaagpad langs het-water, dat door veel toerfietsers wordt gebruikt, blijft gehandhaafd voor voet gangers. Het nieuwe fietspad komt in het weiland te liggen, aan de voet van de kade. Het werk gaat binnen enkele jaren van start. De reconstructiecommissie Mid den-Delfland wil dit stukje van het deel plan Abtswoude ver sneld uitvoeren, omdat rond 1990 ook begonnen wordt met de aanleg en verbetering van de fiets- en wandelroutes aan de overzijde van de Vaart. Dat kar wei maakt deel uit van deelpian Gaag, waarvoor de inspraakpro cedure eind deze maand begint. Volgens dit plan wordt het fiets pad langs de Noordvliet in Maas land verbeterd en komt er een wandel- en fietspad langs de westelijke oever van de Vaart. Fietsers, die vanuit Maasland naar Schipluiden willen rijden, moeten dan bij de Kwakeiweg linksaf. Via de Kaptemweg door de Duifpolder sluit de route ver volgens aan op het nieuwe rij wielpad langs de Vaart. De eerste voorlichtingsbijeen komst over het deelpian Gaag vindt plaats m Maasland op 30 augustus in De Magneet, aanvang 10.00 uur 's morgens. Vlaardingen Een 23-jarige Maassluizer, die vannacht in de trein naar Maassluis werd aan gehouden omdat hij zonder kaartje reisde, is overgedragen aan justitie. De man moest nog een straf uitzitten, maar had zijn snor gedrukt op de dag dat hij zich in het huis van bewaring moest melden. De conducteur schakelde de politie in, toen de man zonder treinkaartje weiger de om zijn naam op te geven. De politie haalde de man op station- Vlaardirtgen uit de trein en nam hem mee naar het bureau. Daar werd ontdekt dat hij nog een tijdje de cel in moest. toekomst zullen worden uitge voerd. gelooft de PvdA'er niet. „Dat kan nog wel vijf jaar duren. Er zijn nog geen nieuwbouw- Dlannen en de huizen rond het Liesveld worden alweer dicht getimmerd. Die woningen staan nog niet eens op deslooplijst!" Huizen moeten zo lang mogelijk verhuurd blijven, bij wijze van spreken tot vlak voor de sloop, vindt Boender. „Anders gaan woonbuurten verpauperen. Dat hebben wij in Vlaardingen al eerder gezien". De PvdA'er was juist zo blij, dat ook woning bouwverenigingen het beleid van de gemeente gingen volgen. Ook zij wachtten zo lang moge lijk met het dichttimmeren van huizen. „Maar dat verandert na tuurlijk, als de gemeente daar zelf een loopje mee neemt". Meerderheid Boender gelooft niet, dat er m de gemeenteraad een meerderheid te vinden 15 voor het besluit van B en W om huizen rond het Lies veld al onverhuurbaar te ma ken. In het beleidsprogramma staat: door de gemeente aange kochte woningen, bestemd voor de afbraak, moeten zo lang mo gelijk nuttig gebruikt worden. „Dat punt komt uit hot VVD- programma", weet Boender nog, die bij de vorming van het vul le ge een van de onderhandelaars voor de PvdA was. „Die partij zal het dus met dit beleid met eens zijn, mijn fractie vast en ze ker ook niet en de SP zeker niet". Schiedam „Trek de leeuw een verpleegstersuniform aan en je hebt een vignet, dat ook het Schielandziekenhuis kan gebruiken", zegt Joop van Hees. De secretaris van de Horeta On dernemers Schiedam is enthou siast over het beeldmerk, dat het bestuur van de HOS onlangs unaniem koos: een leeuw ts het handelsmerk geworden van veel horeca-ondernemers, uit de binnenstad. De leeuw prijkte tot vorige week alleen nog op briefpapier van de HOS, maar nu is er ook al een te geltje vervaardigd waarop de koning der dieren de toeschou wer aankijkt, terwijl hij be schaafd aanleunt tegen een ta feltje met (Schiedamse) jenever- Ie ruik. „Zo'n leeuw straalt kracht uit, geen wankelmoedigheid, maar de allure die een gezonde organi satie kenmerkt", aldus Van Hees. „Daarom zouden meer or ganisaties het ontwerp kunnen gebiuiken, eventueel aangepast aan hun specifieke karakter. Met een voetbal bijvoorbeeld zouden de sportclubs 'm kunnen gebruiken". Hij kreeg het eerste tegeltje offi cieel overhandigd van de ont werper, Koos Noorlander, die een keramisch bedrijf runt aan de Nassaulaan Noorlander heett zowel ontwerp als tegeltje belan geloos beschikbaar gesteld aan de HOS. Met zijn rechterhand Peter van Gilst koos hij Schie dam als vestigingsplaats, en nu 't het bedrijf voor de wind gaat. wilden de twee een daad stellen: een herkenbaar vignet cadeau doen aan een actieve organisatie. „Wil je je goed kunnen presente ren, dan moet je een bepaalde identiteit meebrengen", zegt Koos Noorlander. Van Hees onderschrijft het.be lang van zo'n beeldmerk door te wijzen op het bekende vignet van de Vxaardingse stichting Ha ring- Bierfeest. De haring die een pilsje drinkt, en het pilsje dat een haring afhapt: in vakkrin gen geldt dat ontwerp als voor treffelijke vondst. De Branders feesten m Schiedam moeten zulk een herkenbaar eigen ge zicht nog ontberen, maar de HOS draagt met 'de leeuw van Schiedam' een overduidelijke suggestie aan. Als bierbrouwer Heineken akkoord gaat, zal de leeuw in september terug te vin den zijn op affiches tijdens de Brandersfeesten. BOS-seeretaris Joop van Hees, die het tegeltje op een in het oog springende plek heeft opgehan gen in zijn café De Kuil in het Groenendal, is vast van plan de leeuw ook in de verdere publici teit te gebruiken. „We zullen 'm hun besluit namen. Het punt stond op de agenda van een be sloten B en W-vergadering. „Ik ben er alleen maar achter geko men, toen ik huizen zag met planken voorde ramen en bij de gemeente navraag ging doen". Wethouder Chris van Roon heeft over het dichttimmeren van de huizen rond het Liesveld heel andere opvattingen dan PvdA'er Boender. „Het is zeer waarschijnlijk, dat projectont wikkelaar Multi-Vastgoed in snel tempo tot planontwikkeling zal komen", aldus de wethouder. Multi-Vastgoed heeft opdracht om een verbeteringsplan voorde binnenstad te maken. „Wij wis ten dat die huizen eens zouden moeten verdwijnen en nu is de tijd daar. Wie a zegt, moet ook eens b en c zeggen. De tijd is "IP". De gemeente moet de grond aan het einde van het volgend jaar ter beschikking hebben, vmdt het college. „Dat betekent, dat wij nu moeten beginnen die hui zen leeg te maken. De bewoners weten dat", zegt Van Roon. „Die hebben daar vorig jaar al bericht \an gehad". De wethouder voelt er mets voor, om huurders met een om-met-contract in de wo ningen te laten. „Nee, want die mensen kun je ook niet volgend jaar weer op straat zetten. Die moetje vervangende woonruim te aanbieden en dat levert pro blemen op". Dat de zaak in een besloten ver gadering is afgehandeld, een punt waar Boender over valt, vmdt Van Roon helemaal niet kwalijk. „In alle bescheiden heid: wij wilden dat probleem in alle rust bespreken". Schiedam Er is geen spra ke van dat het postkantoor op het Wilhelminaplein zonder meer dichtgaat, zoals hard nekkige geruchten in de Gor zen willen. Maar het zou de PTT wel goed uitkomen, als er in de Groene- laan een winkelier opstaat die een postagentschap op zich zou willen nemen, „Deserviceverle ning voor deze wijk blijft voorop staan", aldus W. Vermij, chef van het stafbureau in de Lange Nieuwstraat. alwaar zich het hoof dkanioor be vi ndt. Het kantoor aan het Wilhelmi- naplein is, wat de PTT noemt, een vooruitgeschoven loket. Het gebouw is geen eigendom, maar wordt gehuurd van een particu lier. Er werkt personeel van de PIT. Nu is het aantal handelin gen, dat er verricht wordt, van dien aard, dat het voordeliger is om een postagent te zoeken, al dus Vermij. Dergelijke agent schappen heeft de PTT ook in de Westfrankehndsestraat in Schiedam-West en aan het Frans Rietveldpad in Woud- hoek. Winkeliers tonen zich daar bereid het PTT-werk erbij het postkantoor aan het Wilhel- minaplein. Een flink aantal par ticulieren beschikt hier over een postbus. Er wonen bovendien veel bejaarden in de Gorzen die het handig vinden een postkan toor in de nabijheid tehebhen. Overigens is er een uitbreiding op handen van de PTT-service in Woudhoek. als mascotte meevoeren, bijvoor beeld als wij bij de brouwerijen worden uitgenodigd", zegt hij. Wathem betreft komterdus ook een driedimensionale uitvoe ring: een pop of zo. Noorlander heeft de leeuw te ruggevonden in het wapen van Schiedam. Dat hij daarbij een antiek tafeltje koos waarop een kruik van het Schiedamse nat prijkt, was verantwoord, vond hij, nu Schiedam de schaamte voor het jeneververleden heeft overwonnen. En reclame voor alcohol is het niet, zegt hij. „Een leeuw wordt toch niet dron ken?" Koos Noorlander overhandigt het eerste tegeltje van de Schie damse leeuw aan HOS-secretaris Joop van Hees, terwijl Noorlan der s rechterhand Peter van Gilst toekijkt. te gaan doen. Volgens Vermij is met de Mid denstandsvereniging Schiedam- Zuïd gezocht nsar een gegadig de, maar een en ander ketste af op de beperkte ruimte van het kantoor aan het Wtlhelmina- plein. Een winkelruimte erbij creéren zou ten koste gaan van de huidige commerciële ruimte, een 'verminking' die niet ver antwoord werd geacht. Vooriopig laat de PTT de situatie zo. „Van zonder meer opheffen is geen sprake", zegt Vermij. Hij stelt nadrukkelijk, dat als zich een winkelier aanmeldt, de PTT zich aanbevolen houdt om te on derhandelen. Ver mij heeft ook de bewonersvereniging Schie- dam-Zuid hiervan op de hoogte gesteld. Er was bij enkele Gorze- naren ongerustheid ontstaan over de eventuele sluiting van

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1