J Slooppanden en café uitgebrand Maassluis wil toch reclame voor schaarse industriegrond Bodemsanering Warande Neproma moet betalen Gefeliciteerd met bestseller9 maar hoe nu: VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE C0URAN1 NIEUWE WATERWEG COURANT iinimiiiniiininiiiiiJiiiiiiitiiiiiiiiiifniiitiiiiiiiwimiiiiriuiuimiiininuiuiiiMiiiiiiiniKHiiiiiiiiiuiiiiiiiinflHiiliHi/iiiiiuiatHiiinmiiiuiiiixiiiiim Per jaar 80 nieuwe huizen in Maassluis iHH»iiiHiiü»inii»imiu»[HiHHittiiiiiiHiHin»iii»HmmuiiiiimMiiiiiiiminHiiMHi»iHi»iuiti[Htiiin»Hnimniinimtni)iiiniinni»nnnmii»»i 'Starsisters' zwaaien met de wapenstok Jolanda de Goede le brandweer vrouw flPBwPf Bromfietser aan lot overgelaten Dronken motorrijder Jarige Erasmus gaat feesten Voorverkoop loopt storm Nieuwe Haven afgesloten Baan voor 40 jongeren bij gemeente Voorlichting leerlingwezen Hongaren filmen Tolh in Schiedam Chiem van Houweninge opent expositie BegionalE redactie: Postbus 110, 3130 AC Vardingen. Teletoon: 010-4343229.4352066, 4350557 - BatoZSZwSSS VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1988 PAGINA II Schiedam —Het lukt de gemeente Schiedam maar niet om aan een paar exemplaren te komen van de Vierde Nota op de ruimtelijke ordening. Graag had de commissie voor stadsontwikkeling en mi lieu er met wethouder Chris Zijdeveld over van gedachten gewisseld, want de ontwikkelingen ïn Nederland tot aan het jaar 2035 gaan ook Schiedam aan. Maar de nota is op. Uitverkocht. Daarom hebben B en W een briefje gericht tot de Tweede Kamer en verantwoordelijk minister Ed Nrjpels: „Wij feliciteren u met het uitgeven van zon bestseller, ware het niet dat ons door de schaarste van het produkt de mogelijkheid wordt ontnomen om met de commissie eens grondig van gedachten te wisselen De gemeente Schiedam doet daarom het verzoek de reactieperiode te verlengen. „De ontwikkeling van ons land tot 2015 hangt immers niet op een paar maanden?" Ondertussen zullen B en W blijven proberen de Vierde Nota in de wacht te slepen. Het moet ken nelijk gaan om een waardevolle toekomstvisie, zo eindigt de brief, die gelet op de betoogtrant door wethouder Zijdeveld Is opgesteld. Maassluis Maassluis heeft het ministerie van volkshuisvesting toestemming gevraagd om vol gend jaar 81 gesubsidieerde wo ningen te mogen bouwen. Tot 1993 verwacht de gemeente elk jaar zo'n tachtig nieuwe hui zen te bouwen. De gemeente heeft voor 1989 bouwplannen voor 50 woning wetwoningen en 25 premie koopwoningen in de Steendijk- polder-Noord en 6 premie-koop woningen aan de Groen van Prinstererkade. In het noordelijk deel van de Steendijkpolder wordt binnen kort langs drie straten in aanleg begonnen met de bouw van 65 premie-koophuizen. De gemeenteraad mag in zijn eerstvolgende vergadering de namen van die straten bepalen. Als het aan burgemeester en wethouders ligt worden die na men: Schipmolen, Poldermolen en Bovenkruier. Vlaardingen De Vlaar- dingse brandweerlieden hebben er lang op moeten wachten, maar onlangs is dan tóch de eerste vrouw toegetreden tot het korps. Het is de 19-jarige Jolanda de Goede. Zij is aangesteld als aspirant-brandwacht bij de vrijwillige brandweer. De spuitgaste is vanaf 1 juli in dienst, maar heeft nog geen activiteiten ontplooid, zodat zij nog niet kan verha len over haar ervaringen. Jolanda zal zich door studie en intensieve begeleiding door een ervaren mentor een jaar lang moeten be kwamen in het brandweer vak. Na dat jaar wordt beke ken of zij als volwaardig brandweervrouw aan het korps kan worden toege voegd. Met de verbouwingsplan nen voor de kazerne aan de Hoflaan had de brandweer al rekening gehouden met de komst van vrouwen. "Voor hen zullen speciale voorzieningen worden ge troffen. zoals een aparte kleedruimte. Bij de brand weer hoopt men dat van de komst van Jolanda een wer vende werking uitgaat. De komst van Jolanda de Goede is aanleiding voor Vlaardingse brandweerlie- den om voor de verandering I voor het maken van een foto uü te rukken. o Zo had niemand de viaaromgse agenten Jan Hessel, Jan van der Laan en Egbert van der Worp ooit gezien: als besnorde Starsisters. In korte rokjes en netkousen met frivole bandjes, zwaaiend met hun wapenstok, stalen de drie agen ten de show bij het huwelijk van hun collega Marco van Uner*. Die gaf gisteren in het Vlaardingse stadhuis het ja-woord aan Aria Francis Berkhout, Het kersverse bruidspaar vierde de trouwerij in De Stadskelder. Daar zetten Hes sel, Van der Laan en Van der Worp hun fraaiste beentje voor. Tot grote hilariteit van de brui loftsgasten. Schiedam Zes slooppan den aan het Boerhaaveplein en café Thalia op de hoek van de Ttotterdamsedijk zijn gis teravond volledig uitge brand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brandweer moest acht auto's in2etten om de vuurzee te bedwingen. Tijdens de eerste uren van de uitslaande brand hielden de collega's in Vlaardingen een tankautospuit en een ladderwagen achter de hand om zonodig assistentie te verlenen. Dat bleek niet nodig. Het bluswerk werd bemoeilijkt, omdat er sprake was van ver schillende brandhaarden. Poli tiewoordvoerder Cees van Don gen sluit dan ook niet uit dat de brand is aangestoken. Hoofdoffi cier van dienst A. Lenstra van de brandweer deelt die mening. „Opzet lijkt me Inderdaad het meest aannemelijk", zegt hij. Lenstra is trots op zijn man schappen. „Ze hebben een moei lijke klus geklaard, waarbij er constant onder verzengende temperaturen hard moest worden geknokt. Juist omdat het slooppanden waren, moesten 2ij ook regelmatig breekwerk verrichten om hun werk goed te kunnen doen". HetSchiedamse korps begon het Maassluis Industriegrond heeft Maassluis nog maar nau welijks uit te geven. Noodzake lijk moest dus de nota over be- "orderïng van de werkgelegen heid van Cor de Jonge, hoofd van de afdeling stadsontwikke ling. een bescheiden werkstuk worden. SchiedamDe politie is op zoek naar de bestuurder van een per sonenauto, die gisterochtend om half twaalf op de Harreweg is doorgereden na een ongeluk. De automobilist zou te veel aan de linkerkant van de weg heb ben gereden, waardoor een 16- jarige bromfietser uit Delft moest uitwijken. De jongen kwam tot stilstand tegen een hek. Hij is met een gebroken hand naar het ziekenhuis over gebracht. De automohilist stopte aanvankelijk, maar stapte niet uit en reed na enig aarzelen door. De politie zoekt getuigen van het ongeluk. - Hellevoetsluis Een dronken man uit Vlaardingen veroor zaakte gisteravond rond elf uur een aanrijding op de Amnesty Internationallaan in Hellevoet- sluis. Met zijn motor reed hij ach terop een bijna stilstaande auto van een 25-jarige Hellevoeten Beide voertuigen liepen lichte schade op. Bij de blaastest werd duidelijk dat de 28-jarige motorrijder flink had gedronken. Bovendien bleek de Vlaardinger al een ont zegging van de rijbevoegdheid te hebben wegens rijden onder in vloed. De politie maakte ander maal een proces-verbaal op. De Jonge wil ondernemers naar Maassluis halen met een eenvou dige uitgifteprodedure voor de schaarse gronden, borden langs de wegen en andere reclame-ac tiviteiten. De gemeenteraad heeft 250.000 gulden uitgetrokken voor pro motie van de stad en het binnen halen van bedrijven. Van dat be drag is ongeveer 50.000 gulden al uitgegeven. Wat gebeurt er met de rest van het geld, vroegen raadsleden tij dens de behandeling van de be groting voor 1988- De Jonge heeft wat plannetjes op papier gezet. Waarbij hij er de nadruk op iegt, dat „we wel rea listisch moeten blijven". Want de komende twee jaar heeft Maassluis nog nauwelijks indus triegrond te vergeven. Pas in 1990 komt er een aanzienlijke lap grond vrij in de buurt van de Goverl van Wijnkade. Eén van de ideetjes van De Jon ge is, dat wethouders en ambte naren wat vaker op bezoek moeten bij ondernemers, om de onderlinge contacten aan te ha len. Ook zou de gemeente bij evenementen als de Furie-ade en de Westland Marathon recla me moeten maken voor het on dernemers vriendelijke klimaat in de Eerste Stad aan de Water weg. In de nota vraagt De Jonge zich af of het zinvol is, bij officiëlege legenheden ballpoints en bloc notes met opdruk uit te delen, zoals ook bedrijven dat wel doen. Hij ziet daar weinig heil in. maar als raadsleden daar anders over denken is hem dat goed. Betere ideeën vindt hij grote re clameborden langs de wegen en een regionaal te verspreiden promotiekrant. Hij hoopt dat de media op eigen initiatief ook eens positief over Maassluis zullen berichten. „Dat heeft rneer rendement dan dure advertenties". Schiedam De Erasmusschool maakt zich op voor een aantal feestelijke maanden. De school bestaat dit jaar 75 jaar. In ver band daarmee wórdt een reeks activiteiten gehouden. Een van de eerste Is een jubileumfiet stocht, die door ouders, leer krachten, leerlingen en oud- leerlingen gezamenlijk wordt gehouden. Op dezelfde dag, op 3 september, worden in hei schoolgebouw aan de Huys- mansstraateen rommelmarkten fancy-fair gehouden. Schiedam Samen met de landsad vocaat en de provincie Zuid-Holland gaat de gemeente Schiedam de kosten verhalen, die voor de bodemsanering aan de Warande moeten worden ge maakt. De kosten van onderzoek en sanering worden in rekeninggebracht bij Neproma BV. Dit bedrijf nam destijds de chemische wasserij Spring Grove Services over. Spring Grove verhuisde in 1985 naar industriegebied 's-Graveland. Aan de Waranae werd bodemverontreiniging geconstateerd. In de bovenlaag bevond zich een forse hoeveelheid per en tri, en het grond water bleek eveneens vervuild. Neproma acht zich slechts verant woordelijk voor enkele verontreini gingen in de bovenlaag, maar wil het verdere probleem niet aanpakken. Dat blijkt uit een notitie van directeur gemeentewerken Harm de Block. Voor onderzoek wil De Block een ton uittrekken, waarmee weliswaar in de meerjarenbegroting geen rekening is gehouden, maar De Block vindt dat Neproma moet betalen. De vervuiler betaalt, daar gaat Schie dam graag vanuit. Een snelle en zorgvuldige sanering is bij voortduring bepleit door de bewo nersvereniging Sehiedam-Zuid. Zowel op het dak a s vanaf probeert de brandweerde het Boerhaave plein te bedwingen. bluswerk even voor zes uur. Rond negen uur kon het sein brandmeester worden gegeven, maar de spuitgasten bleven tot even na middernacht aanwezig om de panden open te breken om eventuele nieuwe brandjes in de kiem te smoren. Tijdens de bluswerkzaamheden raakte één brandweerman be dwelmd door de rook. Hij kon echter ter plekke weer worden opgelapt en zijn werk hervatten. Over de omvang van de schade is nog weinig te zeggen. „Econo misch gezien zijn slooppanden uiteraard niet zo vee! waard", al dus Lenstra. Het laatst bewoonde pand in het complex, op de Rotterdamsedijk 52, ontkwam aan de vuur2ee, mede doordat de bewoner op het dak de oprukkende vlammen met een tuinslang te lijf ging. De bewoner heeft een conflict met de stichting Helpt Uw Mede mens omdat hij zijn huis niet wil veriaten, terwijl de stichting het pand al aan de gemeente Schie dam heeft verkocht. Waar schijnlijk staat hem huisuitzet ting te wachten. Hij kreeg gister avond, nadat de brand voor het grootste deel was bedwongen, bezoek van een gemeenteambte naar die vertelde de sleutels bij hem te hebben van drie leeg staande woningen elders in de stad. De bewoner zou daar zo in kunnen. Maar hij liet zich door de brand niet afschrikken en be dankte voor hetaanbod. De bewoner heeft onmiddellijk na de brand verschillende ge meentelijke diensten op de hoog te gesteld, dat hij er nog steeds woont. „Anders gaan ze weer de boel afsluiten, zonder na te gaan of er nog iemand in zit", zegt hij. Dat overkwam hem al eerder. Katholiek Schiedam heeft door de brand van gisteravond weer aanleiding van nieuwe sacrale haarkloverij. De Heilige Liduina zou volgens de legende ooit heb ben voorspeld, dat er in Schie dam nooit meer dan één pand te gelijk zou afbranden. Eeuwen lang heeft 'de maagd van Schie dam' gelijk gehad. Vorig jaar gingen enkele'bedrijven aan de 's-Gravelandseweg in vlammen op. Er rees twijfel aan Liduïna's woorden, totdat pastoor P.M. Vismans van de Singelkerk erop wees dat het in feite ging om één bedrijfsverzamelgebouw. De vraag is nu, of Liduina het heeft gehad over in gebruik zijn de panden, of dat de profetie ook betrekking heeft op slooppan den. Vlaardingen Het loopt storm bij de verkoop van keuze-abon nementen in de Stadsgehoor zaal. Er zijn al 595 aanvraagfor mulieren binnengekomen bij het theater aan de Schiedamse- weg. Twee voorstellingen in ge bouw Harmonie, die van Marij ke Boon en het duo Waarden- burgh De Jong, zijn al uitver kocht. Het aantal verkochte abonne menten is tot dusver vijf procent hoger dan vorig jaar. Aanvragen kunnen nog tot 27 augustus worden ingediend. Directeur Marten Putman verwacht dat op 10 september, als de losse ver koop van kaarten begint, de shows van Herman Finkers, Paul van Vliet en Youp van 't Hek ook" uitverkocht raken. SchiedamHet gedeelte van de Nieuwe Haven tussen de Vlaar- dingerdijk en de Westfranke- lanasestraat is vanaf maandag voor ruim een maand afgesloten voor het doorgaande verkeer. In die periode wordteen nieuwe as- faltlaag aangebracht. Het ver keer vanuit Vlaardingen en Rot terdam wordt helemaal buiten om geleid via de Van Deventer- straat, Nieuw-Mathenesser- straat, Maasdijk, Havendijk en Westfrankelandsedijk. Of zoals men vroeger gezegd zou hebben: via de Zuidelijke Randweg. Maar dat is een tikje beladen term. Vlaardingen Veertig werklo zen van 20 jaar of jonger kunnen voor 19 uur in de week een baan krijgen bij de gemeente Vlaar dingen. De gemeente heeft jon geren, die langer dan een half jaar ingeschreven staan bij het arbeidsbureau, per brief op die mogelijkheid gewezen. In afwachting van de invoering van het Jeugdwerkgarantieplan heeft het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid een tijdelijke voorziening in het le ven geroepen. Vlaardingen heeft voldoende subsidie gekre gen uit die pot om tachtig jonge ren aan een parttime-Baan te helpen. De jongeren kunnen ba nen krijgen bij de gemeente en bij gemeentelijke diensten, bij buurthuizen, peuterspeelzalen en scholen, De tijdelijke voorzie ning blijft in ieder geval geldig tot juli volgend jaar. Schiedam Leren en werken kunnen heel goed samengaan. Die gedachte gaat schuil achter het leerlingwezen. In gebouw 't Parkweg aan de Parkweg 195 wordt daarover donderdag een voorlichüngsmiddag belegd- Het Regionaal Orgaan Leerling wezen hoopt als initiator van die bijeenkomst een groot aantal jongeren te kunnen begroeten, die meer willen weten over die combinatie van leren en wer ken. De verdeling is grofweg als volgt: één of twee dagen theorie op school en de rest van de tijd werken op een stageplaats. In middels wordt het leerlingwe zen in een groot aantal sectoren van de arbeidsmarkt toegepasL Tijdens de voorlichtingsmiddag is ook personeel van het arbeids bureau en de sociale dienst aan wezig om tekst en uitleg te ge ven. Schiedam Een Hongaarse tv- ploeg was vanochtend bezig op namen te maken van de beken de Schiedamse ondernemer George Toth, een Hongaar van afkomst, die in de Jeneverstad probeert een Hongaars handels centrum van de grond te tillen. Toth en zijn landgenoten kwa men bijeen in het stadskantoor. Toth heeft inmiddels een reputa tie opgebouwd van eigenzinnig ondernemerschap, omdat hij al enkele malen in aanvaring kwam met de gemeente Schie dam over de bestemming van het door hem aangekochte Bols- complex. De gemeente wil de silo slopen, Toth wil er bedrijven vestigen. Eerder ai knapte Toth het voor malig hervormd rusthuis aan de Tuinlaan op. Daar huizen nu jonge ondernemers met hun be drijven. Her en der in de stad heeft Toth al veel panden in zijn bezit. Maassluis Schrijver/acteur Chiem van Houweninge opent op zaterdag 27 augustus in het gemeentemuseum van Maassluis een expositie met werk van schilder Chiem van Houweninge. De va der van de bekende schrijver wordt bin nenkort 90 jaar. Vader Chiém is wél niet zo bekend als zoon Chiem, maar in Maassluis geniet hij als schilder een zekere faam. In de tuinzaal van het museum zijn por tretten, landschappen en stillevens van zijn hand te zien. Ter gelegenheid van zijn verjaardag is een boekje gemaakt, waarin goede vrienden hun herinnerin gen aan Van Houweninge senior op schrift hebben gesteld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1