Vlaardingse delegatie naar Nabloes Maassluis maakt fout met Adriaen Brouwer ongedaan Edelweiss spreekt vervuiling tegen Huurverhoging Dura-Coignet kan lager Waterwegsteden in bestuur van recreatieschap Midden-Delfland M HI i VLAAHDiNGS OAGBEAR BCHIEDAMSE COURANl NIEUWE WATERWEG COURANl mms -*1, wmÈSBËSmmm la Pontier ontkent exclusiviteit boek 't Hart Weer speelt fietsers en zwemmers parten 'ife# p Schiedam scoort hoog in mooi Meteropnemers met computers de wijken in Addie zet punt achter de zomer Computers gestolen Dronken rijder botst op paal Brutale diefstal Vechten in arbeidsbureau Sponsors triathlon steunen invaliden DINSDAG 23 AUGUSTUS 1988 PAGINA 13 Hegronale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Viaardingen. Teieloon: 010-4343239. 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345308 i*v2»C MM NÉ .mmmtm Viaardingen Boekhandel Aart Pontier spreekt tegen, dat er een exclusieve uitgave komt van de nieuwe roman van Maarten 't Hart, op de verspreiding waarvan con current Den Draak een al leenrecht hoopt te krijgen. ,.Er rust geen enkele exclusi viteit op de gebonden uitga ve", aldus directeur G.J. Pon tier van de boekhandel uit winkelcentrum De Loper in wijk Holy Ook bij Aart Pon- tier kunnen de klanten inte kenen op bei betreffende boek. getiteld De Steile Hel- ling. Het boek handelt over de ont wikkelingen van Maassluis, de geboortestad van Maarten ~t Hart Den Draak werd in onze krant omschreven als Vlaar- dings grootste boekhandel. Dat doet Aart Pon tier een beetje zeer. „Makkelijk, hè, met twee boekhandels in Vlaurdingen is er altijd cén dc grootste", aldus directeur Pon tier. Viaardingen /Schiedam Hel onbestendige weer heeft het deelnemersveld van twee spor- -ticve evenementen gisteren flink uitgedund. Aan de start van de Vlaardingse fietsvier daagse verschenen ongeveer 500 deelnemers, een dikke honderd nr'nder dan er gemiddeld aan deze rijwielmarathon meedoen. Ook de zwem vierdaagse in bad Groenoord in Schiedam bleek uiterst weergevoelig. Circa 500 badgasten van alle leeftijden na men een duik in het openlucht- bad. Nog altijd een respectabel aantal, houdt de organisatie vol. maar ze geeft toe: „Als je 1100 deelnemers gewend bent, valt de belangstelling dit jaar toch wel tegen" Dankzij een opklaring troffen de Bad Groenoord verwelkomde 'slechts' 500 zwemmers op de eerste avond van de zwerhvier- daagse. 'n het water was het war mer dan op de kant. fietsers, die gisteravond de eer ste 25 van de in totaal 1Q0 kilo meter aflegden, ironisch genoeg uitstekend weer. Ondanks de slechte voorspellingen hoopt or ganisator Bert Roeling van avond nog wat extra inschrijvers te kunnen verwelkomen. Wie met tegen een buitje opziet en de resterende 75 kilometer in drie avonden volbrengt, krijgt toch een medaille. De fietsvierdaagse heeft als begin- en eindpunt de ka mme van handbalvereniging De Holland iaan aan de Amster damlaan Medailles liggen ook klaar voor de zwemmers die, weer of geen weer, dc komende drie avonden in bad Groenoord te water gaan om de 2000 meter te voltooien. De deelnemers kunnen zich troosten met de gedachte, dat het in het water warmer is dan op dc kant. Want om de zwemmers met te laten verkleumen, is de temperatuur van het water tot 22 graden verhoogd. „Hoewel dat S niet alles zegt. Zelfs als je tot 30 graden stookt, blijven de mensen bij slecht weer gewoon thuis", al- J dus een ambtenaar van de dienst y sport en recreatie in Schiedam. In bad Groenoord wordt van- daag met grote spanning naar het weerbericht geluisterd. K'- Doortrappers van de avondfietsvierdaagse, die zich niet door de weersvoorspellingen uit het veld lieten slaan, op weg naar het controlepunt in Schiebroek. Maassluis Oplettende tv- kijkers in België en Neder land kunnen weten dat de voornaam van de schilder Adriaën Brouwer op z'n oud- Hollands moet worden ge schreven. dus met ae in plaats van met dubbel a. Maar in Maassluis is op twee straat naamborden te lezen: Adri- aan Brouwerstraat. Gemeentewerken gaat dat nu veranderen. Die correctie wordt uitgevoerd, nadat er een bewo ner van de betrokken straat aan te pas moest komen om de ge meente daarop te wijzen Die be woner is de heer C.J.van Dorp, wonend op nummer 142- Hij blijkt de gemeente er al in 1972 op gewezen te hebben. Zijn relaas. ..Toen wij hier zestien jaar geloden kwamen wonen, hingen er bij de ingang van de straal twee borden, met iae dus zoals het hoort, maar bij het doodlopende stukje, aan de Boonervliet. hing een bordje met iaa. Ik heb toen de gemeente ge zegd: maak dal ongedaan. Da's nooit gebeurd. Wel overkwam het me enkele maanden geleden, dat een van de twee goeie bord jes bij de ingang van de straat werd vervangen. En toen kwam daar óók iaa te staan. Helemaal mis dus. Ik heb opnieuw contact gezocht. En ik kreeg een bevesti ging dat het inderdaad fout was. Wat gebeurt: ze halen het enige goede bordje weg, in plaats van dat ze de foute vervangen". Van Dorp liet hel er niet bij zit ten. ..Dat vind ik een misken ning van de mening van de bur ger". En uiteindelijk krijgt hij nu zijn zin. B en W hebben gemeen tewerken opdracht gegeven de boel te corrigeren. Adriaen Brouwer is niet de min ste schilder uit de Gouden Eeuw, hoewel zijn werk pas dank zij een tv-serie op de BRT in brede re kringen bekend werd. De se rie, die vanwege het overmatige gclal en de soms bloederige tafe relen nogal controversieel was. werd onlangs ook door een Ne derlandse omroep uitgezonden. Adriaen Brouwer komt erin naar voren als een zeer talentvol kunstschilder, die pas in verre gaande dronkenschap tot tref fende staaltjes van vakman schap kwam. Hoewel anderen zeggen, dat zijn talent onderge dompeld raakte m alcohol. Dat de schilder zich kapot zoop, staat voor de programmamakers vast. Hij stierf op 32-jange leeftijd, zwaar verpauperd. Hartver scheurend was de muziek, die de televisieserie omlijstte. Teleur stellend was daarom dc eerste uitzending op de Nederlandse tv, omdat juist die muziek was weg gelaten. Brouwer moet omgang hebben gehad met schilders als Hals en Teniers. en stak hen naar de kroon. Overigens had de gemeente Maassluis met straatnamen elke verwarring kunnen uitsluiten door consequent te zijn. Want van sommige schilders, zoals Vermeer, Ruysdael en Van Os- lade, zijn de voornamen geheel weggelaten in de straatnaamgc- vmg Maar van schilders als Bosch, Potter en Steen staan de respectievelijke voornamen Je roen, Pa ut us en Jan er wel bij. Schiedam „Hoe kunnen wij nu die bodem vervuilen? Wij voeren al het zeepwater netjes af via het .riool, daar betalen wij ook dik geld voor, en verder hebben wij over verontreiniging nog nooit iets van de gemeente Schie dam gehoord". Eigenaar De Winter van wasse rij Edelweiss is hoogst veront waardigd {„pisnijdig", zegt hij zelf). Hij nam pas onlangs kennis van een bericht, dat er aan de Westmolenstraat een ernstige bodemvervuiling geconstateerd zou zijn, en nog wel veroorzaakt door zijn bedrijf. „Maar dat kan helemaal niet", zegt De Winter. Het hele verhaal komt hem voor als uit de duim gezogen. Mo-n' de informatie was gebaseerd op sterke vermoedens van dé bewo nersvereniging Schiedam-Cer.- trum. De gemeente bevestigde vervolgens, dat er met Edelweiss wordt onderhandeld over sane ring: liefst ziet de gemeente de wasserij verhuizen naar een in dustriegebied zoals eerder ge beurde met wasserij De Glans, die de Steenstraat verliet om in het industriegebied Mathenesse opnieuw te beginnen. De Winter: „Ik begrijp niet dat de gemeente dan niet eerst naar mij komt, als de boJem vervuild zou zijn. Ja, ik heb wel eens amb tenaren gezien, maar dat was tien jaar geleden en dat ging over parkeerplaatsen die ze hier wilden, ze kwamen kijken hoe veel ruimte er was en zo. Maar nou lees ik dit. Dat kan natuur lijk niet. dat wordt een rechts zaak, dat voel je wel. Al mijn klanten vallen erover". Volgens gemeenteambtenaar Jilles dc Klerk moet inderdaad nog een onderzoek naar de bo demkwaliteit plaatsvinden. Exacte gegevens zijn op dit mo ment niet voorradig. De sane ring, waarover begin augustus in het stadskantoor gesproken werd, betreft in eerste instantie de gewenste verplaatsing van de wasserij en niet de bodem. De ge meente zal zelf dat bodemonder zoek uitvoeren, aldus De Klerk. Ondertussen zal met Edelweiss verder worden onderhandeld over verplaatsing. Pas na de uit slag van het bodemonderzoek wordt een definitieve transactie gesloten, zegt De Klerk. De ge meente heeft een stok achter de deur, namelijk de leefmilieuve- rordening die geldt voor het ge bied tussen de Lange Haven en de Westvest: een strook, die ook wel beke nd is als de Schik De Winter wacht af: „Vóór ons zat hier een distilleerderij Maar die zal toch ook niet voor bodem vervuiling hebben gezorgd". Wat hem betreft is er niets aan de hand, behalve dat»hij onte recht een zwarte piet kreeg toe gespeeld. „Mensen kunnen zo veel zeggen. Ik kan wel zeggen dat de burgemeester iemand heeft vermoord, maar dat geloof je dan toch ook niet?" Viaardingen Directeur F.M. Melis van het gemeentelijk wo ningbedrijf (GWB) ziet moge lijkheden om de impasse te door breken, die is ontstaan in ge sprekken over de renovatie van 512 Dura-Coignetwoningen in de Westwijk. Hij zal in een vol gend gesprek met de bewoners- groep vertellen, dat de gewraak te huurverhoging van 65 gulden in de maand niet nodig is, mits het renovatieplan op onderdelen wordt aangepast. De maande lijkse huurverhoging zou dan rond de 50 gulden komen tc iig- fien. De bewonersgroep stuurde on langs brieven aan burgemeester en wethouders en aan het GWB, waarin zij hun ongerustheid uit spraken over het feit dat ge sprekken over renovatie dreig den te stranden. Een enquête in de wijk had uitgewezen, dat slechts 42 procent van de bewo ners akkoord zou gaan met een huurverhoging van 65 gulden. De bewonersgroep vond ook, dat dat een te hoge prijs was voor de beoogde renovatie. De groep, die zich na het conflict over de huurverhoging een tijdje afzijdig had gehouden, wilde weer pra ten met gemeente en GWB. Directeur Melis vindt het posi tief, dat de bewonersgroep weer met het woningbedrijf wil pra ten over renovatie. „Ik vind, dat wij in elk geval al het mogelijk moeten ondernemen om uit de impasse te komen. Ik denk dat dat lukt Ik zie openingen. Maar dan moet cr van beide kanten wat ingeleverd worden. Als dat gebeurt, zijn wtj snel uit de pro blemen". Het woningbedrijf moet voor het einde van september aan het mi nisterie van volkshuisvesting melden, hoe h** ervoor staat met de renovatieplannen. „Als wij dan geen overeenstemming heb ben bereikt met de bewoners, gaal het feest niet door. Dan ver liezen wij het contingent en wordt er niet binnen afzienbare tijd gerenoveerd", zegt Melis. „Maar ik ben hoopvol gestemd". Viaardingen Leden van de Vlaardingse gemeenteraad •bezoeken in de herfstvakan tie de stad Nabloes en omge ving op de westelijke Jor- daanoever. Zij doen dat op uitnodiging van de Neder lands-Palestijnse Kring. De Kring wil meer begrip kwe ken voor de situatie van de Pale stijnse gemeenschap in Israel en die in Nederland. ..Ambitieus, pretentieus, maar wij verbeel den ons dat wij dat kunnen", zegt Riet Eggermont, woord voerster van de Kring. Bijna alle raadsfracties zullen in de delegatie vertegenwoordigd zijn. Alleen de tweemansfractie van SGP, GPV en RPF heeft la ten weten, dat zij geen tijd vrij kan maken voor de reis. „Maar hun afzeggen heeft dat heb ben zij nadrukkelijk laten we ienuitsluitend te maken met tijdgebrek. Principiële bezwaren hebben zij niet", zegt Riet Egger mont. „Het is ook nadrukkelijk de bedoeling, dat de delegatie zo wel van Palestijnen als van Is raeli's te horen krijgt, hoe zij denken over de Palestijnse kwestie". Van de Palestijnen in Nederland woont verreweg het grootste deel in Viaardingen. Margarine- fabriek Romi haalde in het begin van de jaren zestig een groot aantal werknemers uit de stad Nabloes, waar Romi een zuster bedrijf had. Inmiddels wonen zo1 n vierhonderd Palestijnen in Viaardingen. „Desondanks", zegt opbouw werker Ibrahim Albaz, „nceftde discussie over de Palestijnse kwestie zich altijd afgespeeld buiten Viaardingen. Daar zou door deze reis verandering in kunnen komen". De delegatie van raadsleden vertrekt op 15 oktober. Debora derde bij miss verkiezing SchiedamNaast lande lijke vermaardheid door jenever kan Schiedam sinds kort ook bogen op de nodige bekendheid vanwege het vrouwelijk schoon. Aanvankelijk zag het ernaar uit, dat maar liefst twee Sehie- damse beauty 's afgelopen weekeinde in Amster dam zouden meedingen naar de titel Miss Hol land. De 23-jarige Mariet- te de Boer. door velen ge tipt als één van de be langrijkste kanshebsters, trok zich evenwel terug uit de strijd. Na enkele voorronden met speels gemak tc hebben over leefd besloot zij het toch niet zo leuk te vinden om door een groot publiek gekeurd te worden. Het donkerblonde fotomodel trok zich terug uit de ti telstrijd, waardoor Schie dam alleen nog de troef Debora Kiela kon uitspe len. Debora mag zich na de verkiezing, die door tegenstanders van derge lijke competities laatdun kend 'vleeskeuring' wordt genoemd, de op twee na mooiste van Ne derland noemen. Schiedam Het meest kenmer kende 'gereedschap' van de Schiedamse meteropnemers, het dikke handboek met zijn vele kolommen, behoort tot het ver leden. De vier meteropnemers gaan vanaf september de wijk in meteen mini-computer. De electronische verwerking van de meterstanden heeft vol gens de Openbare Nutsbedrijven vele voordelen. Doordat de vori ge verbruiksgegevens in de com puter zijn ingevoerd, is het fout intikken van nieuwe meterstan den vrijwel uitgesloten. Het ap paraat geeft automatisch een 'blieb' als een te hoge of te lage stand wordt ingebracht. Dat be spaart de meteropnemer meteen een tweede bezoek aan adressen waar foute gegevens werden ge noteerd. Viaardingen Er is een gerede kans dat de gemeenten Schie dam, Viaardingen en Maassluis met ingang van het komende jaar deelnemen in het recreatie schap Midden-Delfland. Ook het rijk zal waarschijnlijk zitting ne men in het bestuur van het schap. Wat Schiedam, Viaardingen en Maassluis betreft is de toetreding een formele aangelegenheid. Die gemeenten waren voorheen via het openbaar lichaam Rijnmond vertegenwoordigd in het bestuur van het recreatieschap. Met de opheffing van Rijnmond zijn ook de zetels m de Midden-Delf- land-raad verloren gegaan. Het recreatieschap is verant woordelijk voor het beheer en het onderhoud van de recreatie terreinen in hei gebied tussen Delft, Westland en de Water weg-agglomeratie. Die rol van beheerder is nu nog bescheiden, omdat de meeste terreinen nog moeten worden aangelegd. Het schap heeft tot dusver slechts één gebied onder de vleugels, namelijk het recreatiegebied Broekpolder bij Viaardingen. Het overgrote deel van Midden- Delfland behoort vooralsnog tot het zogenoemde reconstructie gebied, dat als groene buffer moet fungeren tussen de opruk kende stedelijke gebieden van het Haagse en het Rijnmond. Vele honderden hectaren worden ingericht voor de recre atie, Beheer en onderhoud van die terreinen komen in handen van het recreatieschap. Het is de bedoeling dat alle ge meenten in het reconstructiege bied in het bestuur van het schap zitting hebben, naast andere in stanties, zoals de provincie. Van wege het unieke karakter van Midden-Delfland als bufferzone zal ook het rijk enkele zetels krij gen in het feestuur. Tol dusver treedt het ministerie van land bouw en visserij" alleen op als subsidiegever en adviseur voor het recreatieschap. Zowel de betrokken gemeenten als hel rijk moeten nog beslissen over toetreding tot het recreatie schap. De verwachting is dat de gemeenten met ingang van 1989 hun plaats in het bestuur kun nen innemen. De beslissing over toetreding door het rijk valt bet komende jaar, zo is de verwach ting. Schledam/Vlaardingen Stadsbeiaardier Addie de Jong geeft zaterdagmiddag het laatste in een serie van vier carilloncon certen op de beiaard van de Gro te Kerk (ofwel Sint Jan) in Schiedam. De Jong wilde alle vier zaterdagmiddagen een con cert geven om de binnenstad zo een extra zomers tintje te geven. Om vier uur begint het laatste concert uit zijn zomerserie. Aan sluitend kan men voorlopig voor de laatste maal onder zijn bege leiding de toren bezichtigen. Het Oranje-carillon in de toren van de Grote Kerk in Viaardin gen wordt even daarvoor, van half drie tot dne uur, eveneens door Addie de Jong bespeeld. Ook in Viaardingen kan onder begeleiding de toren worden be klommen. Schiedam Bij een inbraak in een kantoorpand aan de Philip- pusweg is zondagnacht voor 5000 gulden aan computerapparatuur gestolen. Ook in een kleding zaak in de Hof van Spa!and werd ingebroken. Daar ging men met jacks, truien en sweaters met een gezamenlijke waarde van 1,000 gulden aan de haal. Uit de pizzeria aan het Dr. Wi- bautplein werden 80 pakjes siga retten, 12 flessen sterke drank en een nog onbekende hoeveel heid geld uit de kassa en gokkas ten gestolen. Schiedam Een 45-jarige auto mobilist is even na middernacht op de Church ill weg tegen een paal gereden. De man verloor de macht over het stuur, maar kon zijn gedeukte wagen zonder let sel verlaten. De politie consta teerde dat de chauffeur een flin ke hoeveelheid alcohol had ge nuttigd en legde hem een rijver bod van tien uur op. Op de VGravelandseweg raakte gistermiddag een 75-jarige vrouw gewond aan haar noofd. Zij bleef met haar hak in de tramrails smeken en viel De wond moest in hel ziekenhuis worden gehecht. Maassluis Twee dagen hard werken hebben dieven ervoor over moeten hebben om 86 lood zware ijzeren rijplaten te stelen aan het Kasianjedal in Maas sluis. Maar toen hadden zij ook een buit die er zijn mocht. De waarde van de platen bedraagt 52.000 gulden. De politie weet precies wanneer on hoe de dieven de vijf meter lange en twee meter brede pla ten hebben gestolen. Op woens dag 17 augustus kwamen zij met een vrachtwagen, een kraan en een magneet en werd de eerste lading weggebracht. Afgelopen zaterdag werden de laatste rij platen opgeladen Bewoners van het Kastanjedal hebben de die ven aan het werk gezien, maar geen moment gedacht aan dief stal. Schiedam Een 31-jarige werknemer van het arbeidsbu reau heeft gisteren een gebroken enkel overgehouden aan een vechtpartij in de keuken van het kantoor. Hij ontdekte daar een inbreker, die bezig was spullen te vergaren. Toen hij hem wilde tegenhouden, verzette de inbre ker zich. Ondanks zijn kwetsuur probeerde hij de inbreker nog te achtervolgen, maar hij moest die poging door hevige pijnen sta ken. Dc* politie beschikt overeen goed signalement van de inbre ker Maassluis Tijdens de vijfde Maasslutsse triathlon, die zater dag in zwembad Dol-fijn van start gaat, wordt extra aandacht besteed aan de gehandicapte sporters. Door financiële steun van d rie sponsors kan de organi serende stichting Recreatieve Triathlon een 'aanzienlijke do natie' doen aan de Steenen Dijck. Dat is een Maassluisse sportvereniging voor lichame lijk en geestelijk gehandicapten. De gehandicapte zwemster Mar- greet Heijmans geeft 's morgens om acht uur het startschot voor de wedstrijd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1