Gif mag Schiedam niet verrassen m Wezenlijk risico op rijksweg; VVV wil toerist lokken met j enever- verleden w a a i g a t het Kinderopvang Maassluis: kwaliteit bepaalt vraag Verbod circus voorstelling op zondag discriminerend9 GAAT U ZITTEN!! wmms&smmmmm VLAARDIN6S DflGBlAO SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATEHWEG COURANT Bodemonderzoek voor alle woningbouw verplicht Weer grensrellen: politie gaat lik op stuk geven Sterke mannen op braderie van Maasland Huursubsidie op de helling Bij vervoer gevaarlijke stoffen Huygens inspireert Schiedam WD'er Buiva voelt zich geminacht en beledigd Bejaarden wonen straks in Kinderbuurt en De Put wonen Batterij actie levert onderwijs zakcentje OP VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1988 PAGINA 13 HegionaJe redactie: Brede Havenstraat 6. 3t31 BC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam. Ook gisteravond hebben zich op de Brederoweg weer 'grensconflicten' voorge- daan tussen groepen Schiedamse en Rotterdamse jongeren. De po- litie arresteerde een 16-jarige Schiedammer, die een steen uit het wegderk peuterde en die naar de Rotterdammers gooide. Voor het overige beperkten de twee groepen van elk circa veer- tig jongeren zich tot het uiten van dreigende taal, zo meldde een politiewoordvoeder van- morgen. Eerder deze week was het tij- dens de inmiddels traditionele jaarlijkse confrontatie tussen relbeluste jongeren langdurig onrustig op de grens tussen de twee steden. Dinsdagavond was dé politie tussen half negen en h alf twaalf 's avonds bezig om de groepen gescheiden te houden. Volgens de politie was er giste ren slechts tussen negen en tien uur sprake van een dreigende sfeer. Inmiddels heeft de politie van de officier van justitie toestemming gekregen de zogenaamde BAV- regeling toe te passen. BAV staat voor bijzondere afbandeling vandalisme en houdt in dat de politie voor kleine vergrijpen di rect boetes kan uitdelen, zonder enige bemoeienis van de rechter. In politiekringen heet dat 13c- op-stuk geven. Het vergrijp van de stenen gooi ende Schiedammer die gisteren werd opgepakt, kan niet onder die regeling worden gerang schikt. „Dat is te ernstig en valt onder openlijke geweldpleging, dus moet de rechter er aan te pas komen", aldus politiewoord voerderjan van Hoff. Maasland Tijdens de zaterdag in Maasland te houden braderie en kinderrommelmarkt staat ook een truck-trekwedstrijd op het programma. Sterke mannen worden uitgedaagd om een truck van 6,5 ton weg te trekken. .De truck-trekwedstrijd Is één van de omlijstende programma punten van de braderie, die weer aan de 's-Herenstraat wordt ge houden. Een evenement met veel deelnemers is weer de kin derrommelmarkt op de Burge meester Van der Lelykade. Met meer dan honderd kinderen is de aanmelding hiervoor inmid dels gesloten. Behalve de rommelmarkt en de trekwedstrijd,-wordt de braderie nog opgeluisterd met een con cert van harmonievereniging Euterpe. De musici spelen in de ochtenduren op het pleintje voor museum De Sehilpen. Ook de boerenkapel is van de partij en strooit 's middags klanken rond. De winnaar van de truck-trek wedstrijd wordt uigeroepen tot de sterkste man van het West- land. De wedstrijd duurt van half twee tot rond half vier naast het gemeentehuis. Inschrijven is nog mogelijk. Schiedam De subsidiëring van de volkshuisvesting in Ne derland moet nodig op de hel ling. In plaats van de individuele huursubsidie te koppelen aan woningen, kan beter direct ge keken worden naar de inko menspositie van individuen. Al leen dan komt het geld terecht bij hen die het echt nodig heb ben. Het gemeentebestuur van Schie dam houdt dit pleidooi in een brief aan de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. De VNG staat op het punt een akkoord te sluiten met het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, maar Schiedam wei gert die overeenkomst over de huursubsidie te ondertekenen. Schiedam Na Amsterdam en Schoonhoven wordt Schiedam de derde gemeente in Nederland waar particu lieren een bodemonderzoek moeten laten uitvoeren voor dat zij een woning mogen bouwen. De kosten voor zo'n 'indicatief bodemonderzoek' voor de eigenaar of erfpach ter bedragen ongeveer 5.000 gulden. Het gemeentebestuur brengt een regeling van, die strekking als voorstel in de eerstkomende raadsvergadering. Het mes snijdt bij het bodembescher- mingsbeleid zoals Schiedam dat hoopt te ontwikkelen, aan twee kanten. Met het verplichte on derzoek naar de mogelijke aan wezigheid van giftige stoffen kan een gezonder leefmilieu in het stedelijke gebied worden ge garandeerd, verdedigt het colle ge van B en W het voorstel. „Bo vendien denken we aan de fi nanciële consequenties die de gemeente boven het hoofd kun nen hangen". B en W hopen op deze manier dan ook 'onver hoopte bodemsaneringsgeval- lente voorkomen. Ujt informatie die bij de pioniers in' Amsterdam en. Schoonhoven is ingewonnen, blijkt dat de re geling goed werkt. „De eerste er varingen zijn positief", verze kert het college de overige ge meenteraadsleden. De regeling borduurt voort op het bodemonderzoek dat al van af 1 januari 198? verplicht is voor de gesubsidieerde woningbouw. De maatregel voor particulieren wordt als niets minder dan een logische uitbouw van dat beleid gezien. „Belangrijk is dat er meer con trole ontstaat op de veroorzaker van de verontreiniging. Het komt immers regelmatig voor dat een verontreiniging wordt geconstateerd waarvan de ver oorzaker niet meer ta achterha len is. Sanering komt dan gro tendeels tot last van de gemeen te. Door bijtijds een onderzoek in te stellen is de kans groter dat de kosten van een eventuele sane ring verhaald kunnen worden op de veroorzaker", meent de gemeente. MaassluisHet aantal plaatsen, waar het vervoer van gevaarlij ke stoffen over de weg wezenlij ke risico's met zich brengt, biijft in en rond het Westland tot en kele plaatsen beperkt. Het ge deelte van rijksweg 20 ter hoogte van Maassluis en. Maasland is één van de weinige routes die als gevaarlijk wordt aangemerkt. Dat blijkt uit een onderzoek door de dienst water en milieu van de provincie. Voor dat traject geldt volgens de provincie 'reeel risico voor ongelukken met mogelijk fatale gevolgen voor passanten en omwonenden'. De resultaten van het onderzoek zijn verwerkt in een rapport Hiermee beschikt men over een totaaloverzicht van de risico's van het vervoer van gevaarlijke stoffen door de provincie. Zowel de provincie, het ministe rie van verkeer en waterstaat als de betrokken gemeenten kun nen met deze inventarisatie hun voordeel doen. Zo kunnen ge meenten bij het opstellen van bestemmings- en rampenplan nen rekening houden met de ge signaleerde risico's. De provincie gebruikt de gegevens bij het op stellen van een milieubeleids plan. Het onderzoek van de provincie heeft zich beperkt tot de door gaande routes, die immers het drukst worden bereden. Klaas van de Geest, voorzitter van het WV-bestuur in Schiedam, overhandigde burgemeester Reinier Scheeres (midden) en CDA-fractievoorzitter Siem Rosman (rechts) een exemplaar van de toeristen-nota. Schiedam Constantijn Huygens had zo'n hekel aan Schiedam, dat hij in een ge dicht de naam van de stad niet eens wilde noemen. Maar de ironie van het lot wil, dat uitgerekend Huygens de inspirator is geworden van een vernieuwd toeristisch be leid voor de Brandersstad. Huygens schreef: „Wie mij klein Rotterdam en groot Delfshaven noemt, heeft niet te laag gelaakt en niet te hoog geroemd". VVV-directeur Ruud Pillard koos die woorden als motto voor een. nota waarin de Schiedamse charmes voor de recreant op een. rijtje worden gezet. Vlaardingen Dat het route plan voor gehandicapten nog steeds niet is uitgevoerd, ge tuigt van 'minachting voor de gemeenteraad'. WD'er Jan Buiva was gisteravond niet mals in zijn kritiek op ver keerswethouder Chris van Koon. Hij zei de indruk te hebben dat burgemeester en wethouders het routeplan 'sa boteren'. Van Boon liet dat niet op zich zitten, en beloofde binnen een maand met een voorstel te komen voor uit voering van de obstakelvrije route voor gehandicapten. Buiva strijdt al geruime tijd voor een obstakelvrije route. Hij diende ooit een motie in, waarin B en W werd ge vraagd geld te reserveren om binnen twee jaar zo'n gehan dicaptenroute te bewerkstel ligen. Die motie werd door de hele gemeenteraad gesteund. Van de uitvoering ervan is nog niet veel terecht geko men. Dat was een paar weken geleden reden voor de WD'er om het college met schriftelijke vragen onder druk te zetten. De antwoorden die hij kreeg vond Buiva, zei hij gister avond in de commissie voor verkeer, beledigend en nog beneden het niveau van de kleuterschool. „Ik verzoek u om op te houden met spelle tjes te spelen. Ga nog morgen dat routepolan uitvoeren", sprak hjj, bijna bevelend. SP'er Arnold van Wezel en PvdA'er Gerard Boender vie len hem bij. „Ik kan mij het gevoel van Buiva wel voor stellen", zei Boender. „Als raadslid word je soms moede loos, dat alles zo lang moet du ren". Wethouder Van Boon, ken nelijk onder de indruk van de pressie die op hem wordt uit geoefend, toonde zich bereid om zijn nek uit testeken. Zijn ambtenaren schrokken, toen hij zei: „Volgende maand ligt er een voorstel. Ik beloof u, dat u nog dit jaar voorstellen krijgt om het krediet wat wij voor 1988 hebben uitgetrok ken op te souperen Van Roon voegde daar wel aan toe, dat met de uitvoering van het routeplan niet in de bin nenstad zal worden begon nen. Dat zou de snelheid niet ten goede komen. Maassluis De kinderopvang in Maassluis is al aan het begin van het seizoen onder zware druk komen te staan. Voor som mige van de zes peuterspeelza len worden al extra openingsu ren overwogen. Ook de drukte in het kinderdagverblijf Pardoes aan de Steenen Dijck en in Olle- ke Bolleke, het gebouw voor hal ve dagopvang aan de Burge meester Schwartzlaan, is onver wacht groot. Voor de halve dag opvang bestaat al een wachtlijst van twee jaar. Jeanne van Bakel, coördinatrice van de Stichting Kinderopvang Maassluis, zoekt de verklaring voor de enorme toeloop in de hoge kwaliteit van de instellin gen. „Wij hebben gelukkig een heel kindvriendelijk gemeente bestuur, dat ons in staatstelt vol doende beroepskrachten in dienst te nemen- Dat verhoogt de kwaliteit, en dat is aan de vraag naar opvangplaatsen heel duide lijk te merken". Andere gemeenten uit de om trek kunnen volgens Jeanne van Bakel een voorbeeld nemen aan de manier waarop in Maas sluis de kinderopvang is gere geld. De gemeente subsidieert de peuterspeelzalen met 170.000 gulden waarvan de 34 part time beroepskrachten en de huisvesting worden betaald en neemt ook nog eens het ex ploitatietekort van het kinder dagverblijf voor zijn rekening. Dat bedrag ligt rond de 140.000 gulden. „Het ligt echt puur aan een ge meentebestuur; wat heeft de po litiek over voor goede kinderop vang", antwoordt Jeanne van Bakel als zij weer eens wordt ge confronteerd met klachten van collega-instellingen uit de regio, die vaak veel minder goed zijn bedeeld. Vooral Schiedam kijlct met jaloerse ogen naar de kin deropvang in, Maassluis. Maar de stichtingsbesturen kun nen zelf ook wel iets doen om meer gehoor te krijgen bij de po litiek, denkt Jeanne van Bakel. „Wat ik in andere steden vaak mis zijn gemeenteraadsleden in het bestuur. Wij hebben drie raadsleden in onze gelederen, en die zitten dus met hun neus bo venop de materie, ze kennen de problemen en de wensen. Dat is het hele eieren eten. Maar veel besturen 2ijn een beetje huiverig om raadsleden te vragen, ze zijn bang om betutteld te worden. Dat is nergens voor nodig, want bij ons is van betutteling nooit iets te merken". aardingen/ Gevraagd naar hun adres zullen bewoners van de 72 se niorenappartementen, die op dit moment in Vlaardingen worden gebouwd in de kuil tussen Voorstraat en Emaus, moeten antwoorden; „De Put 35", of „De Put 68". De straatnamencommissie heeft besloten dat er maar één logische naam is voor de straat langs de huizen. Ook in de volksmond heet het terrein aan de Schie- damsedijk, waar vroeger rijen arbeidershuisjes stonden, De Put De commissie heeft nog een aan tal straatnamen uitgedeeld, aan fietspaden en op- en afritten van de Schiedamse- en de Maassluis- sedijk, die het tot dusver zonder naam moesten stellen. De com missie heeft zich niet uitgeput in creativiteit. De op- en afritten van de Maasstuissedijk krijgen de naam Maassluissedijk en voor de op- en afritten van de Sehie- damsedijk is de naam Schiedam- sedijk gekozen. Het fietspad door de Hoevenbuurt wordt Hoeven- pad, een fietspad van de Prinses Beatrixlaan naar de Holysingel krijgt de naam Prinses Beatrix laan, een fietspad van de Nivon- boerderij naar de Boerhaave- straat wordt Nivonpad en een fietspad van de Buys Balleslaan naar de Van Baerlestraat Tus- senpad. Voor een fietspad in. de Westwïjk volgt de straatnamen- commissie ook de volksmond. In die volksmond heet het pad Het Paadje. De Schiedamse straatnamen- commissie heeft zich eveneens van een originele zijde laten zien. Bij het zoeken naar namen voor nieuwe straten in het Schienoko-gebied hield de com missie zich aan de wens van de gemeenteraad om in de binnen stad de geschiedenis te respecte ren en historische namen te ge bruiken. De toekomstige wonin gen tussen het Groenweegje en de Noordvest komen daarom aan de Palmboomstraal te lig gen, een verwijzing naar de na bijgelegen, nog te restaureren molen De Palmboom. De wonin gen aan het pleintje, op de hoek van de Palmboomstraal en het Groen weegje krijgen als adres Kinderbuurt. Een wat bevreem dende keuze, omdat veel wonin gen in dit deel van Sehïenoko speciaal voor bejaarden zijn ont worpen. Pillard schreef de nota op ver zoek van het VVV-bestuur. Dat wilde een snelle reactie op het praatstuk waarmee het CDA Schiedam in juni dit jaar de ver enigingvoor vreemdelingenver keer verraste. Pillard heeft de ideeën van de christen-demo craten verder uitgediept en in - een landelijk en regionaal ver band geplaatst. Het Huygens-ei- taat spreekt boekdelen: Schie dam kan wel aantrekkelijk ge maakt worden voor de toerist, maar moet die aantrekkelijk heid nu ook weer niet overschat ten. Dat zou volgens Pillard „van weinig realiteitszin getuigen". Kern van de W V-nota Is dat het toeristisch beleid geent moet zijn op Schiedams sterkste punt: ae jeneverindustrie. Dat kenmerk moet worden uitgebuit. Tweede pijler is het oer-Hollandse ka rakter van de stad met zijn grachten, molens en pakhuizen; die oyerigens allemaal verwij zen naar het gedistilleerd. De ontstaansgeschiedenis van de stad, de relatie tussen Schiedam en het water moeten beter worden belicht in een docu mentatiecentrum bijvoorbeeld, en dat moet dan liefst bij de ruti- ne liggen. Dan nog zullen buitenlanders niet massaal naar Schiedam af reizen, tempert Pillard al te hoog géspannen verwachtingen. Maar de Brandersstad kan in de eigen regio en de eigen provincie zeker een toeristische trekpleis ter van allure worden. Als er tenminste een low-budget hotel wordt gebouwd, want voor goed kope logies moet de VVV de be zoekers tot nu toe doorverwijzen naar Rotterdam. Pillard waarschuwt dat Schie dam geen genoegen mag nemen met eenmalige successen. Tv- uitzendingen als Ontdek je Plek je en Kerkepad brachten welis waar veel bezoekers naar Schie dam, maar dat effect ebt op den duur toch weer weg. De Avro heeft Schiedam overigens ten tweede male voor Ontdek je Plekje uitverkoren, het pro gramma komt in november op de buis. Het CDA is blij met de prompte reactie van de VVV. „We mogen dan geen zetel hebben in het col lege van burgemeester en wet houders, u ziet dat we ons geeste lijk kapitaal niet in een oude sok stoppen", zei fractie-voorzitter Siem Rosman gisteren in het VVV-kantoor aan de Buitenha venweg, waar hij en burgemees ter Reinier Scheeres een exem plaar van de nota kregen aange boden. Om de inbreng van het CDA op het toeristisch beleid te onderstrepen, was de voltallige raadsfractie van de christen-de mocraten present. Vlaardingen Circusvereni ging Rio vindt het een bevoog dend besluit, maar burgemeester en wethouders zijn onverbidde lijk: circus Holiday mag in Vlaardingen geen voorstelling geven op zondag. Het circus staat van vrijdag 9 tot zondag 11 sep tember op het Erasmusplein, Midden in een woonwijk, en veel te dicht bij de kerk van de parochie van de heilige Willi- brordus voor een zondagse mati nee, Oordelen B en W. Rio behartigt de belangen van circus Holiday, dat een zondagse voorstelling m de planning had opgenomen. Woordvoerder Erik van Paemel van Rio vindt het besluit van het Vlaardings ge meentebestuur discriminerend. Een circus, vindt hij, moet ver geleken worden met een theater of een bioscoop. Een voorstelling in een tent geeft volgens Van Paemel geen hinder op, de open bare weg. „Het is iets heel anders dan een kermis", heeft hij de ge meente proberen duidelijk te maken. Van Paemel heeft burgemeester en wethouders 'beleefd doch zec-r dringend' gevraagd, hun besluit te herzien. De woord voerder van Rio rekent een cir cus tot 'de media' en acht een ab soluut verbod op zondagse voor stelling in strijd met de vrijheid van meningsuiting. Van. Paemel zou het nog kunnen billijken, als B en W richtlijnen oplegden, om geluidsoverlast te beperken. „Het laat geen twijfel, dat de cir cusexploitanten deze richtlijnen zullen naleven". Burgemeester en wethouders beroepen zich bij hun besluit op het beleidsprogramma. Daar staat in, dat bij openbare festivi teiten op zondag rekening moet worden gehouden met kerkelij ke en soortgelijke bijeenkom sten. Enkele jaren geleden stelde een boze SGP'er Rien Lensvelt schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders, toen het circus Bassie en Adriaan een voorstelling gaf op zondag. De laatste zondagse voorstelling van een circus werd ook gegeven door het circus Bassie en Adri aan. Dat gebeurde ter gelegen heid van hun 25-jarig jubileum. „Maar die voorstelling werd ge geven op een terrein in Holy- Noord, ver verwijderd van woonhuizen en kerken", weet een woordvoerder van de ge meente nog. DO ODD 38BBB o nmnnaan perfekt zitkomfort leverbaar als fauteuil, 2- en 3-zïtsbsnk verkrijgbaar In een natuurlijk nappaleer, die bestand is tegen dranken zoals o.a. alkohol, cola, koffie e.d. Waai eens aan en voel de luxe van dit uitstekende zitkomfort markt 57 vlaardingen - 010-4343685 Maassluis Een groot aantal Maassluisse scho len heeft besloten mee te doen aan de batterjj-inza- melaetie van de gemeen te. De actie is opgezet om te voorkomen dat afge dankte batterijen, die zware metalen bevatten, bij het gewone huisvuil belanden. De deelnemende scholen krijgen van de gemeente speciale containers waarin de schooljeugd de lege ener giebronnen van hun walk mans en radio's kan depone ren. Na verloop van tijd wordén de containers door de reinigingsdienst opge haald. Het onderwijs kan met de actie een aardig centje bij verdienen. De gemeente subsidieert het project met twee kwartjes per kilo. Bo vendien stelt de AVE (Af valverbranding Rijnmond) voor de kampioen batterij en-inzamelaar een personal computer beschikbaar. Het Maassluisse initiatief is overigens niet nieuw. Op veel Schiedamse scholen staan al geruime tijd frisge- vgrfde vuilnisemmers waar de leerlingen hun gebruikte batterijen in kwijt kunnen Ook zijn in Schiedam in en kele openbare gebouwen en op sommige plaatsen langs de openbare weg batterij- bakken te vinden. Volgens de Openbare Nutsbedrijven Schiedam is de actie een re delijk succes. 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1