Onrust onder personeel CDA boos: niet gevraagd voor reis naar Nabloes Verkeer verwenst gemeente: drie knooppunten dicht it 1 Elke vier jaar een milieuplan Huurachterstand bij Woningbeheer ruim 2,7 miljoen Maassluis bevriest tarieven Palen op fietspad Welstands commissie dol op kleurtjes Van Kleef weigert IOBS te bespreken ULAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Fantasierijke kledingdief Bonnenregen bij controle Van der Waal nog steeds in nood Inwonertal van Schiedam stijgt iets ONS somber over snelle terugkeer Duitsland 2 op tv DINSDAG 30 AUGUSTUS 1988 PAGINA 9 Regionale redacite: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie; 4345209 Maassluis De gemeentelij ke tarieven in Maassluis gaan volgend jaar nauwelijks om hoog. De belangrijkste stij ging heeft betrekking op het rioolrecht, dat met 5 gulden wordt opgetrokken tot 70 gulden. Verder moet de bur ger een paar dubbeltjes meer gaan betalen voor zijn aan sluiting op het kabelnet en voor de huur van een geyser in een gemeentewoning. Ook de bouwleges gaan omhoog. Daartegenover staat een ver lagingvan het watertarief. Maassluis is erin geslaagd voor de zevende achtereenvolgende keer een sluitende begroting op te stellen zonder noemenswaar dige lastenverzwaringen voor de x bevolking door te voeren. In to taal geeft de gemeente in 1989 ruim 106 miljoen gulden uit. Dat is bijna 3 miljoen minder dan vorig jaar, maar dat is hoofdza kelijk een papieren verschil. Door wijzigingen in wettelijke voorschriften wordt een aantal uitkeringsgerechtigden overge heveld van de sociale dienst naar de bedrijfsverenigingen. Dat scheelt de gemeente een groot bedrag aan inkomsten, die zij an- dejs toch in de vorm van uitke ringen moest afdragen. Enkele werknemers van de sociale dienst, die op contractbasis werkten, moeten door die over heveling volgend jaar op zoek naar een andere baan. In de begroting is ruimte gescha pen voor enkele nieuwe uitga ven, zoals, uitbreiding van het aantal %'olkstuinen ten noorden van het sportcomplex in de Steendijkpolder en een versnel de reconstructie van de aanslui ting tussen de Maasdijk en de Coldenhovenlaan (nabij de af slag Maassluis-West van rijks weg 20). Verder willen B en W een inzamelingssysteem voor klein chemisch afval op touw zetten. De gemeenteraad begint rond half september aan de behande ling van de begroting. Om er geen marathonzitting van drie avonden van te maken, zoals tot twee jaar geleden gebruikelijk was, worden de financiële plan nen eerst in alle afzonderlijke raadscommissies doorgenomen. De fractievoorzitters mogen schriftelijke vragen indienen en voor de algemene beschouwin gen krijgen zij niet «meer dan twintig minuten. Door zichzelf en de woordvoerders van de fracties in de gemeenteraad tij dens alle debatten een strenge discipline op te leggen hopen burgemeester en wethouders van Maassluis de begrotingsbe handeling dit jaar snel tekunnen afwerken. De slotvergadering vindt plaats op dinsdag 1 novem ber. Schiedam De dief, die gister ochtend rond zes uur bij Hij aan de Hoogstraat een steen door de ruit smeet en een colbert en een trui buïtmaakte, kreeg geen kans zijn nieuwe garderobe te passon. De politie reed de 23-jari- ge Schiedammer even later klem in de Vlaardingerstraat Het verhaal, dat hij op de Hoog straat een wandelende etagele- pop had ontmoet en die van de kleding had ontdaan, wilde er bij de politie niet in. Bevreemdend vonden de agenten het ook, dat de prijskaartjes nog aan de kle dingstukken bungelden. Het nieuwe fietspad langs de Van Hogendorplaan is nog niet in gebruik, en dat is maargoed ook. Eert moment van onoptettenheid en ie zou er pardoes tegen een lantaarnpaal botsen. Er staan drie van die palen midden in dat pad. Een bewoner van de Van Hogen dorplaan in Vlaardingen heeft de wethouder voor verkeerszaken, Chris van Roon, daarop gewezen. „Deaanriemers zullen de tekenin gen verkeerd op elkaar hebben gèlegd", was de meest aanneme lijke verklaring die Van Roon voor de misplaatste palen kon vinden. De lantaarnpalen in het fietspad waren niet het beoogde doel van de reconstructie van de verkeers ader. Dat durfde de wethouder met zekerheid tezeggen. Schiedam Het wijkteam van Schiedam-Noord heeft gisteren bij een grote verkeerscontrole 58 bekeuringen uitgedeeld. Behal ve een aantal snelheidsovertre ders gingen flink wat automobi listen op de bon, die door het rode licht reden. Ook bromfiet sers op een toeristisch fietspad kregen een bekeuring. De con troles werden uitgevoerd op de Churchillweg, de Laan van Bo- l'es en de 's-G ravel andseweg. Schiedam De welstands commissie in Schiedam is niet van plan maatregelen te nemen tegen het gebruik van opvallende kleuren bij nieuwbouwprojecten. Archi tecten en ontwerpers zijn deskundig genoeg om zelf te bepalen wat wel kan en wat niet. Dat schrijft commissie voorzitter Hans Huis in 't Veld in een brief aan wet houder Hans van Kleef. De schoonheidscommissie rea geert daarmee op uitlatingen van D66-raadslid Adri Reijn- hout, die zich stoort aan de vol gens hem buitenissige verf- mengsels op sommige com plexen in de stad. Sprekende voorbeelden zijn de azuurblau we deuren en kozijnen van de woningen op het voormalige GTB-terrein in Schiedam-Zuid en het navenante blauw dat ge bruikt is voor de portiekwonin gen in de Stationsstraat. Ook de geel en grijs geschilderde basis school aan het Frans Halspiein ziet er volgens Reijnhout wel een beetje te fris uit. Huis in 't Veld, zelf architect van professie, wijst erop dat die kleu ren niet willekeurig zijn geko zen. In alle gevallen hebben de bewoners inspraak gehad en konden zij zich wel vinden in het voorstel van de bouwers. Alleen de bewoners van het GTB-ter- rein moesten de architect tot in getogenheid manen, omdat hij aanvankelijk ieder huis een an der-kleurtje wilde geven. Uitein delijk werd gekozen voor een verschillende kleur per blok. Tegen de kleuren van de school aan het F rans Halsplein heeft de commissie ook geen bezwaren. Geel en grijs gelden als de huis kleuren van de school, en het on- derwijsteam en de ouderraad waren bovendien zelf met die kleurstelling op de proppen ge komen. Vlaardingen Onder het personeel van aannemings bedrijf Van der Waal is on rust ontstaan over een voor stel van de directie om de ma nier van belonen te wijzigen. De directie heeft de werkne mers een nieuw contract voorgelegd, dat hen enkele honderden guldens aan va kantiegeld zou kosten. Verontruste personeelsleden hebben aan de bel getrokken bij districtsbestuurder Dick Molle- ma van de Bouw- en Houtbond FNV. Die heelt voor donderdag avond een vergadering belegd. „Die mensen hebben een ar beidsovereenkomst", zegt Molle- ma. „Zij hoeven met een wijzi ging van "dat contract niet ak koord te gaan". Enkele maanden geleden balan ceerde het grootste Vlaardingse bouwbedrijf op de rand van het faillissement Een nieuwe direc teur, Jeroen P. van Bruggen, werd aan de pers gepresenteerd als de reddende engel. In zijn kielzog nam hij financiers mee, die bereid waren enkele miljoe nen in het noodlijdende bedrijf te pompen. Die geldgevers hebbeti echter, zo blijkt nu uit een brief van Van Bruggen aan het personeel, wel voorwaarden gesteld aan hun fi nanciële injectie. „Een van die voorwaarden was, dat de interne bedrijfskosten daar waar moge lijk tot een correct niveau terug gebracht zouden worden". Van Bruggen erkent dat de wij ziging 'een onsympathieke maatregel is', maar wijst de werknemers op het belang van de "wijziging voor het behoud van werkgelegenheid. Het voortbestaan 'van de onderne ming zou ervan afhangen. Van Bruggen beweert in zijn brief, dat de maatregel is geno men 'in overleg met de vak bond'. „Dat is niet waar", aldus districtsbestuurder Mollema. „Wij hebben met de directie van Van der Waal gesproken over het instellen van een onderne mingsraad. In dat overleg heeft Van Bruggen ons meegedeeld, dat hij 'iets aan de belonings structuur'. zou doen. En dat noemt hij kennelijk overleg". Directeur Van Bruggen liet via zijn secretaresse weten, dat hij „niet bereid is verder op de zaak in te gaan". Vlaardingen De deelname van het CDA aan de reis van Vlaardingse politici naar Na bloes is op losse schroeven komen te staan. Het CDA is boos dat de partij geen officië le uitnodiging heeft ontvan gen voor het bezoek aan de Palestijnse gemeenschap in Nabloes. Er is tot nu toe ook geen enkel contact geweest tussen de christen-democra ten en de organisator van de reis, de Nederlands-Pale stijnse kring. Alle bijzonderheden over het voorgenomen bezoek hebben de CDA-raadsleden uit de krant moeten vernemen. Fractievoor zitter Aart Kool heeft uit die be richten opgemaakt dat alle poli tieke partijen uttae Vlaardingse raad deel zullen uitmaken van de delegatie. „Maar wij weten of ficieel van niks", aldus Kool, die hel „niet leuk, niet netjes en niet fraai" vindt dat dergelijke be richten worden verspreid zon der dat zijn partij daarvan op de hoogte is, Kool laat in het midden of het CDA bereid is in oktober een af gevaardigde mee te sturen naar Nabloes, als zijn partij alsnog een uitnodiging krijgt. „Daar zullen we ons eerst over moeten bera den". Op 5 september bespreekt de tch risten-democratische frac tie de kwestie. Het idee voor de reis naar Na bloes is afkomstig van de Pale stijnse gemeenschap in Vlaar dingen. Een bezoek van Vlaar dingse politici aan de stad op de westelijke Jordaanoever zou in Nederland een discussie kunnen aanzwengelen over de Pale stijnse kwestie, hopen de organi satoren. Riet Eggermont, woordvoerster van de Palestïjnen in Vlaardin gen, stak gistermiddag de hand in eigen boezem. Vorige weck wekte zij de ïirdruk dat van elke fractie iemand was uitgenodigd, maar zij veronderstelt zich on juist te hebben uitgedrukt, toen zij daags erna in alle kranten de zelfde citaten tegenkwam. Zij had bedoeld te zeggen dat een aantal raadsleden is uitgenodigd, niet omdat zij van een bepaalde partij zijn, maar omdat zij in hun functioneren blijk geven van een bepaalde betrokkenheid met bijvoorbeeld migranten. De frac ties zijn derhalve niet uitgeno digd en het CDA hoeft dus niet boos te zijn, vindt zij. Schiedam Het gelijktijdig af sluiten van de Oranjebrug, de Nieuwe Haven en de Rozen - burgsestraat heeft in Schiedam tot grote ongenoegens en soms chaotische verkeerssituaties ge leid. Om de binnenstad of Schie dam-Zuid te bereiken moeten automobilisten al dagen flinke omwegen maken. De verwen singen aan het adres van het ge meentebestuur zijn niet van de lucht Gemeentewerken kreeg afgelo pen week heel wat boze automo bilisten aan de lijn, maar kon de klagers pas verbetering in het vooruitzicht stellen als het werk aan de Oranjebrug voltooid zou zijn. Oorspronkelijk zou de brug afgelopen vrijdag weer voor het verkeer worden opengesteld, maar door het slechte weer kreeg het nieuwe wegdek geen kans te harden. Dat betekende ook tijdens het weekend grote ongemakken voor het verkeer. Vandaag zou de brug weer worden opengesteld, tenzij de re gen opnieuw roet in het gooit. „Je kunt dé auto's moeilijk door stroop laten rijden", aldus een woordvoerder van gemeente werken. De zegsman noemt het gelijktij dig werken aan drie belangrijke verkeersaders „onvermijdelijk:", Het seizoen van de wegenbou wers begint direct na de zomer vakantie en al het werk moet voor het invallen van de winter gereed zijn, zo luidt de verkla ring. „Dat betekent dat we alle klussen in die paar maanden moeten proppen". Speling aan brengen in die planning is vol gens gemeentewerken ondoen lijk. „Het enige wat we konden doen, was het werk aan de Ooïevaarsbrug even uitstellen. Daar gaan we aan beginnen zo dra de Oranjebrug klaar is". Schiedam Langzaam maar ze ker begint het inwonertal van Schiedam weer te groeien. Na een jarenlange daling is het be volkingscijfer in de eerste zeven maanden van 1988 met 207 ge stegen. In het maandelijks over zicht van de afdeling burgerza ken komen steeds meer plussen, en steeds minder minnen voor. Schiedam telde eind juli officieel 69.483 inwoners. Het gemeente bestuur streeft naar een bevol king van 70.000. Ook de provin ciale planologische commissie vindt 'herstel wenselijk, bleek vorige week uit kritiek van de PPC op plannen voor Nieuw- land-Zuidoost. Met man en macht werd gisteren gewerkt om de Oranjebrug vandaag weer voor het verkeer open te stellen. Schiedam De ONS onder zoekt de mogelijkheden om Duitsland 2 weer op de buis te krijgen. De ontvangst van dhe zender is sinds februari onmoge lijk. Toen kwam Nederland 3 in de ether en moest de Duitse zen der, die op dezelfde frequentie zat, wijken. Het Nederlandse sig naal is zo sterk dat Duitsland 2 volledig werd weggedrukt. Voorlopig moeten. Schiedam mers het doen met de veel min der populaire, Duitstalige zender RTL-plus. Er is een onderzoek ingesteld naar de technische en toekomstige mogelijkheden en de daaraan verbonden kosten om Duitsland 2 weer via de ka bel door te geven, laat ONS- voorlichter Mari Dingenouts weten. Makkelijk zal dat niet zijn, ver moedt Dingenouts, want aan de PTT moet een vergoeding voor aanvoer worden betaald, Daar naast moeten voorzieningen worden getroffen in het reeds bestaande straalverbindingstra ject Waalhaven-Erasmus Uni versiteit. Als voor die oplossing wordt gekozen, zou dat een ver hoging van het abonnements geld inhouden. Een andere mo gelijke oplossing is om de zender op langere termijn via de satel liet uit de lucht te plukken. In dat geval zijn de extra kosten be duidend lager. „Voorlopig is een terugkeer van de zender dan ook niet te ver wachten". meent Dingenouts, met het oog op de vele onzekere factoren. „Maar we proberen het door vele Schiedammers ge waardeerde programma zo spoe dig als mogelijk en haalbaar is weer via de kabel in de huiska mer te brengen". Schiedam Als het aan PvdA-wethouder Hans van Kleef ligt, wordt er van avond met geen woord gerept over de subsidie aan het insti tuut Ondersteuning Bewo ners In de Stadsvernieu wingsgebieden (IOBS). Hij weigert de kwestie aan de orde te stellen in de commis sie stadsvernieuwing, heeft hij lOBS-voorzitter Jan Vlee senbeek laten weten. Van Kleef toonde zich zelfs toor nig, dat de kwestie in de pu bliciteit kwam. Maar Vlee senbeek zegt nuchter dat hij het ook niet kan helpen, als er een journalist op een openbare vergadering aanwezig is. Het IOBS dreigt niet de subsidie te krijgen, waarop zij op grond van een besluitenlijst van B en W had mogen rekenen. Er bleek een onjuiste besluitenlijst aan het Instituut te zijn toegestuurd. Vleesenbeek wil dat B en W hun blunder ongedaan maken; door een. nieuw besluit te nemen (zo dat eventueel beroep kan worden aangetekend), want het is in zijn ogen een bestuurlijk-ju ridisch monstrum ah een vastgestelde besluitenlijst via een erratum ineens een andere inhoud krijgt. Maassluis Om meer samenhang te brengen in de strijd tegen de vervuiling wü het gemeente bestuur van Maassluis voortaan elke raads periode van vier jaar een milieuplan opstellen. Aan de hand daarvan kan jaarlijks een program ma worden gemaakt met de belangrijkste taken voor de volgende twaalf maanden. Tijdens de begrotingsbehandeling kan dan beslist worden over het geld, dat nodig is voor uitvoering van de plannen van dat jaar. Een betere milieubeleidsplanning is volgens de gemeente Maassluis hard nodig. Tot nu toe wordt de vervuiling per sector aangepakt, maar vaak bestaat er een verband tussen de vergifti ging van bodem, lucht en water. Een jaarlijks overzicht is niet alleen handig voor de verschil lende gemeentelijke diensten, zoals brandweer, politie, plantsoenendienst en ruimtelijke orde ning, ook particulieren en bedrijven kunnen er hun voordeel mee doen. Het idee voor een dergelijk milieuplan is niet nieuw. Al in 1984 benadrukte het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieu de noodzaak van een dergelijk programma in de nota Meer dan de som der delen. Een inte grale aanpak van milieuproblemen zou volgens deze nota alleen verplicht gesteld moeten 'worden voor het rijk en de provincies, maar Maassluis vindt het nuttig als ook gemeenten tot een dergelijke aanpak overgaan. Schiedam Het is Gemeente lijk Woningbeheer Schiedam ook in 1987 niet gelukt de huur achterstanden terug te dringen. Woningbeheer, met circa 10,500 woningen de grootste huisbaas van Schiedam, heeft van zijn huurders nog ruim 2,7 miljoen gulden tegoed over het vorige iaar. Ten opzichte van 1936 bete ken t dat een stijging met 170,000 gulden, ofwel 6,6procent. Uit het jaarverslag blijkt dat het grootste" deel van de schuld be trekking heeft op huurders met één maand achterstand. Het aan tal hardnekkige wanbetalers is veel kleiner. Woningbeheer sig naleert wel dat ook voor een toe nemend aantal middenstanders, dat van de gemeente een win kelpand huurt, een achterstand van een maand geen uitzonde-- ring meer is. De oplopende huurschulden zij'n volgens directeur Ton Verdoes gedeeltelijk te wijten aan het personeelstekort bij zijn dienst De huurachterstanden terug dringen, wat al jaren een streven is van Woningbeheer, kan alleen dat Woningbeheer op perso neelsgebied maar moeilijk kan concurreren met het bedrijfs leven, Dat biedt niet alleen hoge re salarissen, maar dikwijls ook betere arbeidsvoorwaarden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1