TNO onderzoekt medische klachten rond Stationsstraat 'Vlaardingen kan blij zijn met nieuw pol itiebureau SDhes(j Ontknoping bouwgeschil laat nog op zich wachten CPN verzet zich tegen muppies Rouwcentra in Holy mmrntmm TAPIJTEN VlflARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE CitflMÏ NIEUWE WATERWEG COURANT 'Het lijkt binnen wel een bruin café9 Fietster zwaar gewond Aanrijding op rijksweg «SS?!;! i Wë. Maritiem Museum pronkt met visitekaartje Gusto Man breekt vier ribben 40% KORTING ALLE TAPIJTEN 1e KEUS Welstands commissie tegen plan Warande f* TV* ênVÏDÊÖ Links: niet naar Shell Moeder dood, dochtertje zwaar gewond W 1 S8S*« Projectontwikkelaar is koffiedik kijken beu DONDERDAG 1 SEPTEMBER I9S8 PAGINA 13 Regiona" redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 80 Waardingeiv Postbus 110. 3130 ftC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343223, 4352066.4350557 sportredactie:4W5209 Vlakbij begraafplaats Holy werd gisteren de eerste paai geslagen voor het rouwcentrum van Waaijers' uitvaartverzorging. Vlaardingen Aan de Olmen- dreef, op slechts enkele meters van begraafplaats Holy, ging gis termiddag de eerste paal de grond in voor een nieuw, circa zeven ton kostend rouwcen trum. Opdrachtgever is Gerard Waaijers van de gelijknamige uitvaartonderneming. Waaijers hoopt dat ook collega-begrafe nisondernemers van zijn cen trum gebruik gaan maken. Het complex, dat naast twee rouw kamers ook een woonhuis om vat, wordt in januari 1989 opge leverd. De eerste paal werd ge slagen door Piet Waaijers, op richter van het familiebedrijf. Waarschijnlijk krijgt Holy er binnen afzienbare tijd nog een tweede rouwcentrum bij. De Al gemene Vlaardingse Begrafenis •Onderneming wil een soortgelij ke voorziening, ais nu aan de Ol- mendreef wordt gebouwd, be ginnen aan de Korhoenlaan. De AVBO is momenteel gevestigd aan de Binnensingel. Het pand is aan de kleine kant en ligt boven dien naast een sexclub, twee na delen die de directie noopten naar een ander onderkomen om te zien. De nieuwbouw komt op het par keerterrein naast de voetbalver eniging Zwaluwen. Het bestuur van de sportclub heeft geer> be zwaar tegen de komst van het rouwcentrum, maar wil van de A VBO-directie wel zwart op wit een verklaring dat er later geen. klachten worden ingediend te gen eventuele hinder die de voetbaliers veroorzaken. „We willen ons gewoon indek ken tegen geruzie", aldus Zwalu wen-secretaris J.H. Velthoven. „Het lijkt ons voor die begrafe nisondernemer niet leuk, dat hij tijdens een uitvaart de kans loopt een bal tegen zijn kanus te krij gen. Of dat wij tijdens een wed strijd moeten roepen: jongens, allemaal even je mond dient, er is een uitvaart aan de gang". Schiedam Een 40 jarige fiets ter is gistermiddag zwaar ge wond geraakt, toen zij werd aan gereden door een 18-jarige Schiedammer op een bromfiets, Het ongeluk ontstond doordat de vrouw, terwijl zij ter hoogte van de Alexander Numanstraat de Burgemeester Van Haarenlaan overstak vanuit de Slachthuis- buurt. geen voorrang verleende aan de van rechts komende bromfietser. De vrouw werd met ernstig her senletsel overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam, waar zij gisteravond direct werd geopereerd. De toestand van de vrouw is nog kritiek. Delft Een 63-jarige inwoner van Vlaardingen is gisteren ge wond geraakt tijdens een aanrij ding op rijksweg 13, ter hoogte van Delft. De man stond met zijn auto achteraan in een file, toen een 42-jarige inwoner van Berg- schenhoek met zijn auto van achteren op hem inreed. Deze man bleek te veel te hebben ge dronken. Het slachtoffer werd per ambulance naar het Holyzie kenhuis^ in Vlaardingen ver voerd. Schiedam CPN-raadslid Ulferd Bruseker is niet met blij met de komst van nieuwe abri's en muppies. Publex Stadsmeubilair mag van de gemeente Schiedam 108 van- daalbestendïge bushokjes en 50 muppies (verlichte recla meborden) in de stad neerzet ten, maar die overeenkomst is volgens Bruseker alleen voordelig voor het Amster damse bedrijf. Dat strijkt de reclame-opbrengsten van de muppies en abri's op en de ge meente heeft financieel het nakijken. Het contract met Publex heeft een looptijd van enkele tiental len jaren. Bruseker is huiverig voor langdurige overeenkom sten: die hebben Schiedam in het verleden soms behoorlijk wat geld gekost. Hij noemt als voor- beeld het elektriciteitscontract met Rotterdam. Dankzij de overeenkomst krijgt Publex het monopoly voor recla me maken in de stad. „Dat is on verstandig, de gemeente kan ook overwegen, een vorm van belas ting te heffen op reclamebood schappen en. dat geld in eigen huis houden". Bruseker zet vraagtekens bij de afspraak, dat Publex de nieuwe. vandaalbestendige abri's 'gratis' onderhoudt. Maar het lucratieve verschil tussen reparatiekosten en reclameopbrengsten is moei lijk te becijferen. De commissie voor stadsontwikkeling werd gisteren door wethouder Chris Zijdeveld min of meer voor het blok gezet. Het contract moet snel worden afgesloten, liefst voor de winter, omdat Schiedam anders voor 50.000 gulden zou moeten verspijkeren aan 'oude', vernielde abri's. „Een bedrag uit de losse pols", al dus Bruseker. „Ik vind dit ge woon geen overeenkomst, waar je even op een avondje meteen ja tegen zegt". De CPN'er had lie ver meer tijd gehad en uit meer mogelijkheden gekozen. „De RET is ook in voor een overeen komst, maar eist geen ceelame- monopoly". Bruseker kreeg in zijn kritiek alleen wat steun van de PvdA'er Herman Posthoorn, die ook enkele aanmerkingen had op het contract. Voordat de commissie het on derwerp in een besloten verga dering verder afhandelde, meld de het CDA blij te zijn met de van Frankrijk overgenomen muppies (mobilïer urbain pour information). Fractievoorzitter Sïem Rosman vond het een ide aal middel om reclame te maken voor zijn partij. Het visitekaartje van de gebroeders Smulders, een stoommachine uit 1868 die op de Gusto-werf een ereplaatsje had, staat sinds kort onder de arcade van het Maritiem Museum in Rotterdam. Rotterdam Even leefde de herinnering aan de gloriedagen van de Schiedamse scheepsbouw weer op, toen de Rotterdamse projectontwikkelaar Haüco BV het voormalig Gusto-terrein kocht om er nieuwe bedrijven te vestigen. Maar de Gusto-periode is voorgoed afgesloten; de schaarse restanten van de werf zijn verhuisd naar het museum. Het Maritiem Museum in Rot terdam pronkt sinds kort met het 'stalen visitekaartje' van de Gusto-scheepswerf, een stoom machine uit 1868 die de gebroe ders Smulders in iedere nieuwe vestigingsplaats van hun bedrijf een ereplaatsje gaven. De familie Smulders was de grondlegger van de vermaarde Schiedamse werf, die in 1978 zijn poorten sloot. De f am 'lie kwam oor spronkelijk uit 's-Hertogen- bosch, maar verkaste naar Utrecht en vervolgens naar Slikkerveer en weer wat later naar Schiedam. De stoommachine werd aanvan kelijk gebruikt voor de aandrij ving van de machinefabriek, maar kreeg in de loop der tijd steeds meer nostalgische waar de. Op de werf in Schiedam maakte het stalen gevaarte vol gens museumconservator Cees Huurman deel uit van het kan toormeubilair. Na sluiting van het bedrijf zwierf de gedemon teerde machine vele jaren rond, totdat vrijwillige museummede werkers er de hand op 'egden en het pronkstuk in oude luister herstelden. Het staat nu te glim men, buiten onder de arcade, want anders dan vroeger was er binnen geen plaats voor de trots van de familie Smulders. Van het Gusto-tijdperk zijn be halve de stoommachine maar weinig attributen overgebleven. Het Maritiem Museum bewaart nog het model van een kraan, die in Schiedam werd gebouwd voor het lussen van kolen, en verder hangt er een pastelteke ning van de werf uit Schiedam- Zuid Erg groot is de belangstel ling van het publiek voor Gusto niet, stelt Huurman vast. „Al leen belde er laatst iemand op van de ondernemingsraad, hij bad alle vergaderstukken nogen vroeg zich af of wij daar interes se voor hadden. Vlaardingen Een 48-jarige Vlaardinger Is gisteravond met zwaar inwendig letsel opgeno men in het Holyziekenhuis, na een aanrijding op de kruising van Parallelweg en Van Beet- hovensingel. De man, die op de fiets het spoor over kwam, ver leende geen voorrang aan een auto op de Van Beeth ovensingel. Vlaardingen Heel Vlaardin gen kan blij zijn, dat de bouw van het nieuwe politiebureau aan de EJèlftseveerweg is begon nen. Dat zei burgemeester Fred van Lier gistermiddag, nadat hij de eerste paal voor het bureau had geslagen. „Niet alleen voor de werksituatie van de politie, vlug en op rolletjes gegaan", zei Van Lier. terugkijkend op de voorbereiding voor de bouw. „In een proces van jaren hebben wij tot dusver hooguit een week ver traging opgelopen. Dan ben je spekkopers'. Volgens de plan nen wordt het nieuwe bureau in september van het volgend jaar in gebruik genomen. Korpschef Spel had voor de bur gemeester een cadeautje, waar Van Lier zelfs niet van had dur ven dromen: een uniek model van een Duitse stoomlocomotief uit de oorlogsjaren, geschilderd in NS-kleuren. Modelspoorbou wer Van Lier stond er een tijdje vol verbazing naar te kijken, als of hij een wonder in zijn hand hield. En zijn vrouw Tineke van Lier-te Flierhaar zei lachend: „Hij is niet vaak met stomheid geslagen, maar nu..." Wethouder Chris van Roon, een glas wijn in de hand, kwam erbij,„Mag ik ook af en toe eens langskomen om ermee te spelen", vroeg hij. slachtoffers maar ook voor arrestanten zal het nieuwe bu reau een hele verbetering zijn", zei Van Lier. Tijdens een receptie na aüoop van het slaan van de paal, waar het wemelde van fractievoorzit ters en politieambtenaren, som de de burgemeester de voorde len van het nieuwe bureau op: „Goed en slecht hoeven straks niet meer bij elkaar te zitten op het politiebureau. Slachtoffers hoeven niet meer en public hun leed te uiten, mensen die iets op hun kerfstok hebben hoeven niet meer publiekelijk het bu reau te worden binnengesleept". Het is volgens korpschef Ton Spel aan de burgemeester te danken, dat al dit jaar met de bouw van het bureau kan worden begonnen. Toen Van Lier een paar jaar burgemeester was, zei hij dat er een keuze moest worden gemaakt tussen verbouwen van het oude bureau, of de bouw van een nieuw. Hij was zelf voorstander van een nieuw politiebureau en kreeg de politie, de plaatselijke politiek en ten slotte ook de rijksoverheid mee. Volgens de plannen van het ministerie van binnenlandse zaken kwam de Vlaardïngse po litie pas halverwege de jaren ne gentig in aanmerking voor an dere huisvesting. „Het is allemaal onverwacht SRATIS VLOERBEDEKKING KAN NIET! WEL GEVEN WIJ TOT op ALLE BEKENDE MERKEN zoals DESSO - BEBGOSS - BONAPARTE - TRETFOFD - KVT - SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERE etc. Gratis vrijblijvend huisbezoek l met compiele staiencollectie. Mo tapijten GRATIS gelogd VdOOR HEEL NEDERLAND Tot 7 Jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken. Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onze offerte, óók voor KARPETTEN. Wij zijn beslist goedkoper dan anderen. GORDIJNEN en VITRAGES (w.o. Ado, Gardiselte etc.) GRATIS GENAAID. SIR E KS IN G E L165-189 - R DAM-H'BERG i Tal 010-4229120/4224430 - Fax 010-4227867 Vri|cagtot9u geopend Schiedam Het bouwplan van projectontwikkelaar Lucas BV uit Rijswijk voor een apparte- mentenblok aan de Warande, op de plaats van een leegstaand broederklooster, is gestuit op verzet van de welstandscommis sie. Deze vindt het ontwerp niet passen in de omgeving. „Geluk kig, het bouwplan is dus van de baan", concludeerde CDA- raadslid Els Hellwig gisteravond ietwat voorbarig. De gemeente had Lucas BV al la ten weten met bepaald van het plan gecharmeerd te 2ijn. Alom wordt eventuele sloop van het klooster betreurd. Verontruste buurtbewoners voeren al enige tijd actie om de uitvoering tegen te houden. Hun advocaat heeft ontdekt dat de gemeente, gezien de afwijkende rooilijn, het bouwplan alleen kan goedkeu ren op grond van een voorschrift uit de bezettingstijd. De jurist heeft bovendien duidelijk ge maakt dat de Schiedamse ge meenteraad dit 'oorlogsvoor schrift' uiterlijk in de jaren zestig had moeten veranderen. Dat is echter nooit gebeurd. Ambtenaar van openbare wer ken Martin Smit zei daarover in de commissie stadsvernieuwing het volgende: „Dat er sprake lijkt te zijn van bezettingswetge- ving, heeft geleld tot verwonde ring die door velen terecht wordt gedeeld. Maar het gaat om oorlogswetgeving, die daarna is gecontinueerd en dus een legi tiem karakter heeft. Het is niettemin een belangwekkend punt. De schrijvers gaan ver in de wetsgeschiedenis en hun brief kan een grote kern van waarheid bevatten. In het geval dat er wat gebeuren moet, hoort u het". Smit had de indruk dat de hele uitzoekerij 'om des keizers baard' is. indien inderdaad het bouwplan van tafel verdwijnt. Maar dat was VVD'er Gerard Verhulsdonk niet met hem eens, want in volgende gevallen kan opnieuw sprake zijn van een procedure, die op Duitse wetge ving is gebaseerd. Schiedam Hoofdpijn, braakneigingen, tranende ogen en hoestbuien: de medische klachten in de Stationsstraat stape len zich op, maar in eerste instantie heeft de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond niet kunnen ontdekken wat nu pre cies de oorzaak is. TNO onderzoekt verder wat er aan de woningen mankeert. Het is de bewonersvereniging Schie- dam-Oost wel duidelijk, dat het Gemeentelijk Woningbeheer (GWB) er veel te laat externe deskundigen heeft bijgehaald. Want de allereerste klacht van een bewoonster over stank en vervuiling werd onvoldoende onderzocht. Pas toen de bewoon ster ging enquêteren, bleek dat haar problemen door veel meer mensen werden gedeeld. Aad de Wolf, voorzitter van de bewoners vereniging, vindt het teleurstellend dat één klacht kennelijk onvoldoende is „hoewel deze toch ernstig ge noeg was". GWB-directeur Ton Verdoes stelt daartegenover, dat er vrij regelmatig klachten ko men over de 11.000 woningen die zijn dienst beheert. „En een klacht moet toch echt wel vrij al gemeen zijn. willen we er met een een extern deskundige bij halen", vindt Verdoes. Maar De Wolf meent, dat de gemeente re kening moet houden met het soortelijk gewicht van een klacht. PvdA-raadslid Mahir Ertgin vindt het vreemd, dat er aan vankelijk maar één klacht was. Zijn fractiegenoot Herman Post hoorn heeft daar wel een verkla ring voor: „De mensen pikken meer dan ze hoeven te pikken. Met hun ellende leven de men sen gewoon door". Verdoes weet niet of dat nu wel zo is: „De werkgroep van bewoners, die de 1 Service Spijk 1 repareert al tw tv en video I Vooral prijsopgave! Geen voorposten! Garaniie op repatalies. Tevens verkoop onderdelen. Kleuren-TV's te koop I va. 250.- met garantie I gratis thuis bezorgd! I 1 SERVICESPUK 1 I Dam 18 Schiedam I I Tel. 4271074 of I 01880-26989 j Vlaardingen CPN en SP gaan niet in op de uitnodi ging van Shell aan de Vlaar- dingse gemeenteraad om een bezoek te brengen aan de raffinaderij in Pernis. De directie van Shell wilde de raadsleden verhellen hoe zij probeert het probleem van de zure regen te lijf te gaan. De beide linkse partijen zijn niet geïnteresseerd in 'zo'n verkooppraatje'. „Ik heb geen behoefte aan een gesprek met de directie van Shell", zegt CPN'er Jan Vons. „Ik vind dat dat be drijf geboycot moet worden". SP'er Remi Poppe zegt de pr-methodes van Shell wel te kennen. „Daar voor hoeven wjj niet met een gemeentelijke delegatie naar Pern is. Als wij iets over de Shell willen weien, vra gen wij dat aan mensen die er werken". nieuwbouw begeleidden, wist zelf ook nergens van". Ventilatie De enquête bracht aan het licht, dat er sprake kon zijn van afwij kingen in het ventilatiesysteem in de huizen. Er werd roetvor- ming aangetroffen en er was verkleuring van wanden en pla fonds. ..De woningen zijn twee jaar oud, maar ze zien eruit als een bruin café dat dertig jaar druk beklant en berookt is", zegt De Wolf. Onafhankelijk van hetTNO-on- derzoek bestudeert het Eindho- vense bureau Bouwhulp de pro blemen. Het bureau heeft erva ring met dergelijke kwesties. Aanvankelijk dacht Milieube-. heer Rijnmond dat het aan de' centrale verwarming kon lig gen, maar dat is niet aangetoond. Omdat de cv-installatie onder de hinderwet valt, wilde de DCMR de kwestie bij hoge uitzondering wel onderzoeken, hoewel TNO daarop beter is ingesteld. Voorlopig is geconstateerd, dat de hoeveel ingeblazen lucht niet in evenwicht is met de afgezogen lucht in de woning. Per woning zijn er ook grote verschillen in de capaciteit van het ventilatie systeem. Woonkamer en slaap kamers worden soms minimaal geventileerd. In de woonkamer is er een hoog gehalte aan kool dioxide. Maar wat er nu precies fout is, en wie de fout heett gemaakt (de ar chitect, de bouwer, de ontwer pers van systemen, de onderaan nemers), dat is volgens wethou der Hans van Kleef nog vol strekt niet duidelijk. Misschien moeten er roosters worden ge maakt in de keuken, de woonka mer en de slaapvertrekken. Mis schien moet er een andere warmwatervoorziening komen, of een afzuigkanaal voor de gey ser. Misschien moeten bij de stookinstallaties de rookgaska nalen omhoog. Wat er ook moet, eventuele maatregelen worden in ieder ge val nog vóór de winter genomen. Dat heeft Verdoes de bewoners beloofd. Vlaardingen Een 36-jarige Vlaardïngse is gistermiddag om het leven gekomen bij een onge val op de kruising van Billiton- laan en Burgemeester Pruissin gel. De vrouw op de fiets werd overreden door een vrachtwa gen, die rechtsaf sloeg. Zij was op slag dood. Haar 4-jarig dochter tje, dat achterop zat, is met ern stige inwendige verwondingen in het Holyziekenhuis opgeno men. De politie vermoedt dat de chauffeur van de vrachtauto, een 33-jarige man uit Oldenzaal, de veroorzaker was van het do delijke ongeval. De vrouw, voor wie het verkeerslicht op groen stond, wilde vermoedelijk vanaf de Billitonlaan rechtdoor de Pruissingel oversteken. Haar 7- jange zoon, die op zijn eigen fiets achter haar reed, werd ook ge raakt door de vrachtauto, maar had geen schrammetje. Maassluis Nog steeds is niet duidelijk, of de woningbouw plannen van Ohlsen Holding Delft BV aan de Govert van Wijnkade in Maassluis mogen doorgaan. Onlangs verkocht de gemeente het laatste perceel in- dustriegrond achter de haven. Maar het even verderop gelegen, voor woningbouw bestemde ter rein tussen de spoorlijn en de Deltadïjk blijft als vanouds on bebouwd. Het ligt al tien jaar braak. Het wachten is op een uitspraak van de Raad van State, die het verlossende woord moet spre ken in een hoog opgeiopen ge schil tussen de provincie en de projectontwikkelaar. Inzet is ue vraag of woningbouw in ver band met het lawaai van de in dustrie aan de overkant van de Nieuwe Waterweg wel verant woord is. Die uitspraak kan er over een maand liggen, maar ook nog een half jaar op zich la ten wachten. „Dat blijft koffie dik kijken", zegt een ambtenaar op het Maassluisse stadhuis. J. Ohlsen, directeur van de in Rijswijk gevestigde holding, heeft zijn buik inmiddels meer dan vol van dat koffiedik kijken. Hij voelt zich 'bekocht, zo niet Tiedrogen' door de overheid en steekt de beschuldigende vinger in de eerste plaats in de richting van het Maassluisse gemeente- oestuur. Dat verkocht het ter rein, inclusief de voor sloop be stemde Rode Villade voorma lige secretarie destijds voor een zeer aanzienlijke prijs aan Ohlsen en deed zwart op wit de toezegging dat er huizen ge bouwd mochten worden. Dat bleek niet meer dan een pa pieren belofte. Het bouwplan werd prompt getorpedeerd door gedeputeerde staten, op grond van een rapport van de DCMR. De milieudienst Rijnmond vond de geluidbelasting te hoog. Ohl sen schakelde een onafhankelijk geluidstechnisch bureau in en die contra-expertise leverde flink wat minder decibellen op. Het lawaai was geen onoverko melijke hindernis voor de bouw, oordeelde dit tweede rapport. Op het Maassluisse stadhuis rea geert men een beetje veront waardigd op Ohlsens verwijten. „Wij willen daar liever ook zo snel mogelijk huizen zien", zegt een ambtenaar. „Niet Maassluis, maar de provincie is gaan dwars liggen". Overigens heeft men op het stadhuis het vermoeden dat de Raad van State Ohlsen uitein delijk wel in het gelijk zal stel len: „Het lijkt erop dat het pro bleem van de geluidhinder wordt opgelost". Mag Ohlsen na tien jaar inder daad alsnog gaan bouwen, dan wacht de projectontwikkelaar nog een pittig overleg met de ge meente over de uitvoering van zijn plannen. Tegen de torenflat, die hij er aanvankelijk wilde bouwen, maakt de gemeente op voorhand bezwaar. Ohlsen zelf heeft nog geen concrete ideeën: „De zaak sleept nu al zo lang, dat ik me daar de laatste twee jaar nief mee heb beziggehouden. Tien jaar geleden dachten we aan 45 appartementen in de wat betere klasse, daarna hebben we 93 kleinere wooneenheden overwogen. Nu neig ik weer naar het oorspronkelijke plan, woningen van de wat duurdere soort. Wat er tenslotte uit de bus zal komen, is mede afhankelijk van de vraag op dat moment".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1