Arbeiders verdwijnen van dure volkstuinen wmMm Goudriaan lij dt nederlaag COPPENS STOPT MET BRANDERSSTICHTING Wieler parcours bij ijsbaan Wandelroute West levert toeristisch voordeel op Nieuw plan voor tram door Midden- Delfland V1AARDENGS OABBLAD iiir SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vijfsluizen in twintig jaar flink veranderd s ■,-Jm mmmmsmmwm Veerdienst drukker Commissie: geen huurwoningen dichttimmeren Gemeente raad nog in vakantie- stemming Bekeuringen op rijksweg DE SIERGRINDVLOERp HET NIEUWE WOONCOMFORT!! Meer ■werklozen: arbeidsbureau is toch blij Faber luidt Vredesweek in Spiritisten mogen in kerk m Bredejtevens.raat 6, 3131 BCVtordingen. Postbus 110. 3130 AC Vtordingen. Telefoon: .010-4343339, 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 DINSDAG 6 SEPTEMBER PAGINA 11 Schiedam In de twintig jaar, dat Schiedammers volk- stuintjes op Vijfsluizen on derhouden, heeft er een dui delijke accentverschuiving plaatsgevonden. Volkstuinen en het arbeidersvolk waren in de beginjaren onlosmake- lijk met elkaar verbonden. „Dat ligt nu wel even an- ders", meent René te Veld van de volkstuindersvereni- g'ng- ..Het is in de loop der tijd een steeds prijziger hobby geworden en dus niet langer voor iedereen betaalbaar". Destijds waren pracht en praal niet belangrijk. In een volkstuin stond een doorgaans krakke mikkig schuurtje en er werd wat groente verbouwd. Veel meer had het niet om het lijf. Wie nu over het complex loopt, ziet prachtige bouwsels en een weel derige plantengroei. ..Heel veel mensen maken er te genwoordig een waar kunst werk van. Dat merk je ook aan de wandelaars, die zich in het weekend komen vergapen aan al die prachtige tuinen", zegt Te Veld, zonder zich er over uit te laten of de veranderde aanblik als positief of negatief moet worden uiigelegd. Dat het bestieren van een volks tuin steeds meer voor de happy few is weggelegd, blijkt ook uit de gestaag inkrimpende wacht lijst. Een paar jaar geleden duur de het voor kandidaatleden een slordige vijf jaar om een lapje grond op het complex te be machtigen. Tegenwoordig geldt een wachttijd van twee jaar of zelfs korter. Overigens zou de lijst weer langer kunnen worden als. zoals het hardnekkige ge rucht wil, straks enkele tuinen moeten worden geofferd aan een nieuwe buis voor de Benelux- tunnel. „Veel mensen zijn vanwege hun leeftijd afgehaakt. Anderen om dat ze het niet langer konden be talen", verklaart Te Veld de ge ringer animo. De volkstuin is ook niet langer de plek, waar vooral dat extra maaltje boontjes goedkoop wordt verbouwd. Nee, meent Te Veld, in plaats daar- van is het voor velen meer een soort vakantiebestemming ge- worden, waar de volkstuinders i bijna elk weekend bivakkeren. i In het logische verlengde daar- van ligt dat de voorzieningen' 2ijn uitgebreid met een riool en stromend water. Ook het gezelligheidsaspect heeft terrein gewonnen. Zo worden er in het verenigingsge bouw regelmatig dansavonden gehouden en Is het Midzomer- nachtfeest inmiddels tot een tra ditie uitgegroeid. Dat de vereniging het blikveld Het volkstuincomplex Vïjfsluizen: steeds weelderiger. heeft verruimd, bleek ook zater dag en zondag, toen in het kader van het twintigjarig bestaan een grote overzichtstentoonstelling werd gehouden. Met oud gereed schap, kranteknipsels en foto's werd de geschiedenis van Vijf sluizen getoond. Daarnaast gun de de vereniging de plaatselijke Vlaardingen/Maassluis Bij de Vlaardingse rennersclub De Coureur is een plan in de maak voor de aanleg van een wieler parcours rond de landijsbaan in Maassluis. De Coureur mag het parcours aanleggen, als de vere- nïging erin slaagt ongeveer 80.000 gulden bij elkaar te krij gen. De rest van de kosten wordt betaald door de gemeenten Vlaardingen en Maassluis. Vlaardingen draagt het leeu wendeel bij: maximaal iOO.ÖÖO gulden, Maassluis is bereid er 20.000 gulden in testeken. De Coureur is momenteel ge huisvest in een gebrekkige ac commodatie aan de George Step- hensonweg in het Vlaardingse industriegebied De Vergulde Hand. Voor hun training maken de renners gebruik van de stra ten In de industriepolder. Dat le vert soms levensgevaarlijke situ aties op. Medewerkers moeten op elke straathoek een oogje in het zeil houden, om te voorko men dat een wielrenner in bot sing komt met het vrachtver keer. Om aan die situatie een einde te maken is Vlaardingen te rade gegaan bij het Maassluise ge meentebestuur, dat van de lan dijsbaan aan de voet van de Vlaardingsedijk een multifunc tioneel recreatiegebiedje wil ma ken. Op de ijsbaan wordt 's win- tersgesehaatst en de rest van het jaar gevoetbald. Volgens het plan van De Coureur krijgt het wielerparcours een lengte van 1410 meter. Het wordt aan de voet van de dijk aangelegd, deels op een stuk grond dat nu nog verpacht is aan een boer. Omdat het terrein deel uitmaakt van het recreatiegebied Liekebaert, moet ook het recreatieschap Midden-Delfland er zijn goed keuring aan hechten. Het schap heeft zelf al eerder een ontwerp-parcours inge diend, maar dat plan werd door De Coureur afgewezen. Uitvoe ring van dit ontwerp ging ver uit boven de begroting van de wie lervereniging. Den Haag—Het veer Maassluis- Rozenburg krijgt het steeds drukker. In het eerste kwartaal van dit jaar steeg de opbrengst van de veergelden en het aantal overgezette auto's met 13% ten, opzichte van vorig jaar. In 198? werden in de eerste drie maan den van het jaar 95.305 perso nenauto's van oever naar oever gebracht; dit jaar waren dat er 107.567. Voor vrachtauto's wa ren de cijfers 2767 tegen 2929 dit jaar. Dat gaf een opbrengst aan veergelden van ruim 586.000 tuiden, bijna 7Ö.Ö0Ö gulden meer an vorig jaar. dahliavereniging en de aquari um-en terrarium vereniging Na tuurgenot In Huis een kans zich te manifesteren. Wethouder Luub Hafkamp, die de tentoon stelling zaterochtend officieel opende, roemde de volkstuin ders voor die ongebreidelde gastvrijheid. Hij noemde de sa menwerking tussen de drie ver enigingen een voorbeeld voor andere Schiedamse verenigin gen, die vaak nog te solistisch op treden. Jammer vond hij het echter, dat Vijfsluïzen het sinds het vertrek van Joop Lastdrager al bijna een half jaar zonder voorzitter moet stellen. Vlaardingen Er wordt voortaan geen huurwoning in het centrum meer dichtgetimmerd zonder toestemming van de commissie voor stadsontwikkeling. Met die belofte moest wethouder Bas Goudriaan (PvdA) gisteren een in het geheim genomen collegebesluit terugdraaien. Wandelen langs de Nieuwe Haven: een nieuw pad za! meteen toeristi sche allure hebben. Schiedam Voor een deel komt een nieuwe wandelrou te in Schiedam-West mis schien op steigers of vlonders te lopen. Langs de Nieuwe Haven is namelijk niet overal genoeg plaats om een pad langs de kade aan te leggen. Maar dat geeft niet, want een pad 'over het water' kan de charme van de Nieuwe Ha ven vergroten, hoopt de be wonersvereniging in die wijk. Niet alleen voor de wijkbewo ners zal een wandelpad tussen de Vlaardingerdijk en de BK-laan een uitkomst zijn. Voor de VVV is er een bijkomend voordeel: het nieuwe pad voert langs twee molens aan de .overkant, De Walvisch en De Drie Koornbloe- men, en het heeft dus een zekere toeristische waarde. Morgenavond bespreekt het projectteam voor de stadsver nieuwing in Schiedam-West het idee opnieuw. Er zal dan meer bekend zijn, of er een extra bud get nodig is. De aanleg van een wandelroute kan wel voor een deel betaald worden uit het poq'e voor de asfaltering van de Nieu we Haven, maar de vraag is of dat toereikend is. In het gedeelte tussen de BK- laan en de Lïduinastraat doet zich langs de Nieuwe Haven een probleem voor bij bet benzine station. Het goedkoopst is het pad pas later te doen aanvangen, bijvoorbeeld ter hoogte van het perceel op nummer 141, indien daar "en goede oversteekplaats komt. Maar mooier is het om via steigers of vlonders een pad te creëren, dat achter het benzine station om voert Een ander probleem is er tussen de Wesifrankelandsestraat en de Vlaardingerdijk. Daar is de ruimte nogal beperkt. Komt er een pad van zo'n anderhalve meter breedte, dan kan het hoogteverschil langs het talud misschien met eenvoudige in grepen worden opgevangen.' Hier en daar zal er een hekje langs het pad moeten komen, omdat het anders niet zo veilig aandoet. De wandelroute zal ten koste van negen, parkeerplaatsen gaan. Eventueel worden er en kele nieuwe aangelegd ter hoog te van de huisnummers 283-293. In Schiedam-West beschouwen ze de wandelroute als een af scheidscadeautje van Bea Visser. De bewonersdeskundige ver trok twee weken geleden naar Dordrecht, maar het is aan haar inzet te danken geweest dat de ambtenaren op het stadskantoor gingen tekenen en rekenen. De commissie uitte felle kritiek op dit eigenzinnige optreden van burgemeester en wethouders. „Een ernstige beleidsfout van het hele college", brieste VVD- fractievoorzitter George Neijs sel, die daarmee tevens VVD- wethouder Jan Madern een veeg uit de pan gaf. De discussie, aangezwengeld door Goudriaans partijgenoot Gerard Boender, eindigde voor de wethouder stadsontwikke ling in een pijnlijke nederlaag. Hij moest ook toegeven dat zijn beleid om woningen al drie jaar voor de sloop niet meer te verhuren 'overdreven' was. Van de notitie, waarin hij dit be leid verdedigde, bleef geen spaan heel. Het college nam het.omstreden besluit op 19 juli. B en W pareer den de eerste kritiek met de op merking, dat de woningen niet meer verhuurd zouden worden wegens de op handen zijnde ver nieuwingen in het centrum. Maar voor de betrokken straten, de Markgraaflaan en omgeving, staan die vernieuwingsplannen zelfs nog niet op papier. Op papier, nota bene in het be leidsprogramma van het PvdA, VVD en CD A-college,'staat ech ter wel dat alle gemeentelijke woningen zolang mogelijk nut tig moeten worden gebruikt. Dat was voor Boender aanleiding Goudriaan middels een boze brief op het matje te roepen. De commissie is het er absoluut niet mee eens, dat driejaar leeg stand verantwoord zou zijn. Vol gens Goudriaan is zo'n periode nodig wegens langdurige bode monderzoeken, maar de com missie vindt twee jaar ruim vol doende. Door huizen zo lang leeg ie laten staan of ze te slopen zon der direct met nieuwbouw te be ginnen derft de gemeente in komsten. „Je reinste kapitaal vernietiging", zeiden Neijssel en Remi Poppe(SP). Neijssel vond ook dat Goudriaan eerst maar eens met concrete plannen moest komen, voordat hij tot sloop in de Schepenstraat, Joubertstraat, Markgraaf laan, Van Riebeeckstraat, West- nieuwland en Kornelïs Speel manstraat overgaat. „We moeten eerst weten wat we daar gaan doen. En wat een parkeer garage aan de Joubertstraat be treft, zeg ik zeker niet: ga die maar bouwen, denkt u eerst maar eens aan de verliezen van de garage aan de Afrol". De commissie adviseerde Gou driaan dat hij zich voorlopig maar moet concentreren op meer spoedeisende projecten, zo als de 410 woningen in de Bab- berspolder en de Weteringstraat en de Groenelaan, gebieden die volgens de gemeenteraad als eerste voor sanering in aanmer king komen. Schiedam Een interruptie van D 66-voorman Adri Reijn- hout voorkwam dat de Schie damse gemeenteraad gister avond een nieuw snelheidsre cord boekte. Reijnhout vroeg zich af of het terecht is, dat het verplichte bodemonderzoek dat voor de aankoop van woningen in het vervolg verplicht wordt gesteld, ook voor kopers van een huis op gemeentegrond. Wethouder Van Kleef legde uit, dat de gemeente de grond bij uit gifte schoon zal opleveren, waar na de verantwoordelijkheid vol ledig bij de gebruiker komt te liggen. Reijnhout vond dit ant woord afdoende en liet het er verder bij zitten. De rest van de 26 punten tellen de vergadering werd er door burgemeester Reinier Seheeres snel doorheen gehamerd, waar door de raadsleden na een kwar tiertje alweer buiten stonden. Net geen snelheidsrecord, maar het absenteïsme nam gister avond wel ongekende vormen aan. Maar liefst tien van de 33 raadsleden blonken, veelal door vakantie, tijdens de eerste raads vergadering van het seizoen uit door afwezigheid Schiedam Bij een snelheids controle op rijksweg 19 zijn gis teravond veertig automobilisten op de bon gegaan. De controle duurde ongeveer een uur. De overtreders werden bekeurd op het weggedeelte voor de Bene- luxtunnel, waar wegens werk zaamheden maximaal 70 kilo meter per uur gereden mag worden. De hoogst gemeten snelheid was 123 kilometer. Schiedam De plannen van Amstelbron-eigenaar Ton Mel- sen om tijdens de Brandersfees ten een muziektent op te zetten wordt door de organisatie met argusogen bekeken. Samen met SVV-sponsor John van Dijk en café De Kuïl-eïgenaar Joop van Hees heeft Melsen het plan opge vat om op de avond van de jazz- nacht een muzieknacht te orga niseren mét een Miss Branders- stad-verkiezing. Op zichzelf heeft de organisatie geen problemen met het initia tief, maar met name de Schie damse winkeliers hebben zich eraan gestoord dat Melsen wei gert bij te dragen in de kostenbe- strïjding bij de Brandersfeesten. De kosten voor het festijn worden gedeeltelijk betaald door de gemeente, maar een aanzien lijk deel wordt opgebracht door de middenstand in het centrum. De positie van de Amstelbron- eigenaar ligt sinds verleden jaar al omstreden bij met name de winkeliers. De 750 gulden, die Melsen toen zou bijdragen in de organisatiekosten, zijn nooit ont vangen. De organisatie, die zich al maanden inspant om de fees ten van de grond te krijgen, vindt het nu niet meer dan rede lijk dat Melsen en Van Hees voor het opstellen van de tent duizend gulden betalen, „ledereen levert een financiële bijdrage, dus ik zie niet in waarom we voor me neer Melsen een uitzondering zouden maken", zegt een bij de organisatie betrokken mede werker. „Melsen is gewoon para siterend bezig als hij niet be taalt" Onlangs werd Peter Pijpers, die namens de Schiedamse horeca ondernemers in het organisatie comité zitting heeft, in een ver gadering gevraagd hoe dt HOS tegen de muziektent aankeek. Pijpers noemde het verzoek om een vergoeding voor de tent te vragen niet onredelijk. Enkele dagen later bleek echter, dat het bestuur van de HOS er een heel andere mening op na houdt: Pacha-eïgenaar en HÖS- voorzitter Leo van der Valk schreef dat de organisatie blij moest zijn met initiatief, dat het Schiedam-promotie is, en dat een financiële vergoeding uit den boze is. De brief blijkt nu met name bij de winkeliers in het verkeerde keelgat geschoten te zijn. Net als in een eerder stadium staan de in de HOS verenigde boreea-on- dernemers en de winkeliers weer lijnrecht tegenover elkaar. Chris Coppens, Hoogstraat-win kelieren penningmeester van de organiserende stichting, noemt deze ontwikkelingen schadelijk voor de Brandersfeesten: „Wij willen gewoon rust in de tent. Met mensen, die mee willen doen, moet wel te communice ren zijn. Wij weten niet eens wie erin aie tent komen en wanneer het begint. De activiteiten van de Wim de Haan met zijn ober loop en Melsens muziektent heb ben toch al iets van aanschuiven aan een gedekte tafel". Chris Coppens heeft door de drukte in 2ïjn beddenzaak al be sloten er na dit jaar het organise rende bijltje erbij neer te gooien. Het voortdurende gekissebis on der de deelnemers en aansehuï- vers heeft Coppens beslissing om te stoppen naar zijn zeggen wel degelijk versneld. Voorzitter Wil Vollering blijft ondanks de problemen zeer opti mistisch: „De inzet van de orga nisatie is buitengewoon te noe men, terwijl het programma op nieuw aan kwaliteit heeft ge wonnen. De problemen? Er zijn gewoon mensen die er nog aan moeten wennen dat zo'n enorm feest niet buiten regels kan". Schiedam Vijf milieu-organi saties en de gemeente Schiedam ondernemen volgende week een massale poging de aanleg van rijksweg 19 tegen te houden. Zij presenteren maandag een alter natief, waarin zij pleiten voor een - tram ver binding tussen Schiedam en Delft. Dezerailver- binding is geprojecteerd op het tracé, dat gereserveerd is voor de omstreden rijksweg. Demilieu-organisaties zijn bij zonder verontrust over het be leid-van minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). De aan leg van een verkeersweg door Midden-Delfland berokkent volgens de organisaties grote schade aan de natuur en heeft bovendien grote nadelen voor de bewoners van Vlaardingen- Holy en Schiedam-Nieuwland. In die wijken staan veel flats di rect langs de toekomstige ver keersader. 7 Het plan voor een tramverbin ding als alternatief voor rijks weg 19 is niet nieuw, en ooit ge lanceerd door deze krant (één lange lijn i). De stichting Reizi gers Openbaar Vervoer opperde een aantal jaren geleden ook het idee de tramnetten van Rotter dam en Den Haag aan elkaar te koppelen en ook de Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld heeft zijn voorkeur voor een railver- binding meermaals luid verkon digd. De vijf milieu-organisaties heb ben voor hun plan steun gezocht bij Schiedam, omdat het milieu- en energiebeleid van. die ge meente naadloos aansluit bij hun eigen opvattingen. De organisa ties zijn de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten, de Vereniging Milieudefensie, de stichting Natuur Milieu, stichting Het Zuidhollands Landschap en de Zuidhollandse Milieufederatie. Zij maken maandag met Zijdeveld een ex cursie per tram en bus van de RET naar Scbiedam-Noord om het tracé van de gewenste tram baan ter plaatse te bekijken. Vervolgens is het de bedoeling, dat er deze maand een groot scheepse manifestatie plaats vindt op het zandlichaam (op de kruising met de Oostveense- weg). De milieugroepen roepen alle tegenstanders op daarbij aanwezig te zijn. Met politieke sprekers erbij wordt het een ma nifestatie, die vergelijkbaar is met het massale protest uit 1975. (ADVERTENTIE) De epoxy-sïergrindvloer is de sierlijke moderne, onderhoudsarme en naadloze vloer voor iedereen die'de nadelen van tapijt, parket, kurk of plavuizen kent. In onze showroom bent u hartelijk welkom voor een vrijblijvende offerte. Geopend dagelijks van 13.00-17.00 uur, zaterdags van 10.00-16.00 uur en de koopavond. Westhavenkade 26 3131 KC Vlaardingen Tel. 010- 4359096 Schiedam/VIaardingen/ Maas sluis Ondanks een toename van het aantal werklozen in juli, met 103 tot 8911, overheerst de tevredenheid op het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Water weg-Noord. Met het afsluiten van de boeken in juli bleek het namelijk voor het eerst dit jaar dat de werkloosheid lager was dan in dezelfde maand vorig jaar. De reden is simpel; het aan tal schoolverlaters, dat een plaats op de arbeidsmarkt ver langde, was 200 minder dan in 1987. Uitgesplitst naar de diverse ge meenten sprongen alleen Schie dam en Rozenburg er gunstig uit. Daar daalde de werkloos heid. Vlaardingen scoorde slechts met een toename van 54 - De tendens, dat het leger werk lozen steeds meer 'jongeren' tot 34 jaar herbergt, werd wederom doorgezet. Bijna de volledige toe name van de werkloosheid kwam voor rekening van die leeftijdscategorie. De werkloos heid onder buitenlandse werk nemers daalde met 12. Vlaardingen Vrede verbindt, vrede verplicht: dat is het thema van de komende Vredesweek, die in Vlaardingen onder maar wordt gevierd met een Andere Markt,1 een lezing door een gast spreker uit de Filippijnen en na tuurlijk enkele speciale kerk diensten. Voordat de Vredesweek van start gaat het duurt dit jaar van 17 tot en met 25 september komt IKV-secretaris Mient Jan Faber spreken over het werk van het Interkerkelijk Vredesberaad in de afgelopen tijd en in de toekomst. Faber houdt zijn voordracht donder dag aanstaande in hel pastorale pandje aan de Maassluissedijk 7a. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Schiedam De religieus-spiri tistische vereniging Harmonia mag voortaan elke week bijeen komsten houden in de Opstan- dingskerk. Er is een tijd geweest, dat spiritisten en christenen on verzoenlijk tegenover elkaar stonden, maar kennelijk heeft de hervormde gemeente Schie dam geen bezwaren tegen séan ces in haar gebouw aan de Bur gemeester Honnerlage Grete- laan, hoek P.J. Troelstralaan. Harmonia wil er iedere maan dagavond bijeenkomen (het we kelijks avondje was altijd op donderdag). Gisteren begon het al met een ledenavond, maar volgende week maandag komt de Vlaardingse Tilly Ran en dan gaat het om een wijding-bloe- menséance. De leden worden verzocht bloemen mee te ne men. Entree kost niet-leden drie rijksdaalders.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1