Maassluis pakt vergeten gifvlek in Verto II aan Van Wezel zwij gt ■B EH3 m COMMENTAAR Bezuinigingen bedreigen wijkteams Blamage RELLEN OP BREDEROWEG: JEUGD BOUWT BARRICADE Jan en Kaat even van het dak af Kinderen kopen bij kinderen MBSééém Ton Stolk: concurrentie van theater 'achterlijk' Moster VLAARDINGS DAGBLAD SGfflEOAMSE COIIBANT NIEUWE WATERWEG COURANT Groot deel Vlaardingen zonder stroom SP overweegt juridische stappen tegen politie Bibliotheek diensten nieuw in Blauwe Brug TVKRANT aWftTERWIG MAANDAG 12 SEPTEMBER PAGINA 9 Regionale redactie: Havenstraat 6. 3131 BC Viasrdingen. Postbus 110. 3130 AC Gaardingen, Telefoon: 010-4343229, 4352066,4350557 - sportredactie: 4345209 ONZORGVULDIGHEID van de politie bij de verhuizing van het bureau aan de Delftseveerweg naar het nood-onder komen aan de Westlandseweg heeft ertoe geleid, dat pa pieren met het stempel 'vertrouwelijk' in handen zijn ge komen van SP-raadslid A. van Wezel. Stukken met gege vens over personen die daarover is korpschef A.Spel het met Van Wezel eens—, niet publiekelijk bekend beho ren te zijn. HET ANTWOORD op de vraag of de papieren gestolen zijn uit het slooprijpe bureau, ontvreemd zijn uit een container of op het sioopterrein gevonden door spelende kinderen, doet aan die onzorgvuldigheid niets af. De politie heeft de zorg over stukken die persoonlijke, soms, minder fraaie gegevens van burgers bevatten. Dat zijn geheimen, die de politie zorgvuldig dient te bewaren. Dat heeft zij klaarblij kelijk niet gedaan. EEN BLAMAGE voor de politie is de zaak hoe dan ook. Het zou te dol zijn als kinderen de vertrouwelijke papieren in de ravage van het gesloopte bureau hebben gevonden. Maar het is evenzeer beschamend, als vertrouwelijke pa pieren zomaar kunnen worden ontvreemd uit een leeg bu reau of uit een niet afgesloten container, AL TE GEMAKKELIJK richt de politie rn deze zaak de aan dacht op het verwijtbare gedrag van anderen: van de kin deren die de stukken gevonden of gestolen hebben en van SP'er Van Wezel, die zich schuldig zou hebben ge maakt aan heling, door de stukken niet direct aan de rechtmatige eigenares terug te geven. EEN ONDERZOEK naar eigen falen komt op het tweede plan. De politie doet het zelfs voorkomen, alsof zo'n on derzoek helemaal niet nodig is. Dè politie is zorgvuldig ge weest, zoveel staat al vast voor onderzoeker R.Meijer, hoofdinspecteur van politie. Maar als de politie zo zorg vuldig was, hoe kunnen stukken met een vertrouwelijk ka rakter dan in handen komen van derden? AR Schiedam Bij ongeregeldhe den op de Brederoweg, 'in het grensgebied tussen Schiedam- Groenoord en Vlaardingen- Holy, hebben jongeren afgelo pen weekeinde het wegdek op gebroken en de politie met trot- toirtegels bekogeld. Tijdens de relletjes, die vrijdag-, zaterdag en zondagvond plaatsvonden, werden drie arrestaties verricht. Een 17-jarige Schiedammer kreeg een bekeuring wegens het smijten van een steen door de achterruit van een passerende RET-bus. De Schiedamse politie koos voor een afwachtende houding en zette vooral agenten in burger in. Slechts een paar keer voer den geüniformeerde agenten een charge uit met de wapen stok. Volgens commissaris Jan van Hoff trekt een massaal poli- tie-optreden alleen maar meer belangstellenden. Dat zouden eerdere ervaringen tijdens de jaarlijkse rellen rond de Brede roweg hebben uitgewezen. „Die jongens zijn er op uit, zoveel mo gelijk mensen in uniform op de been te brengen. Drie peletons ME, dat lusten ze wel". Hoewel zaterdagavond op de busbaan tussen Vlaardingen en Schiedam een barricade werd opgericht en het fietspad werd opgebroken, valt de schade in vergelijking met andere jaren wel mee, aldus Van Hoff. De Schiedamse politie heeft nog geen stappen ondernomen om de ongeregeldheden in te dammen via overleg met jongerenwer kers en schoolbesturen. De poli tie vermoedt dat het voorname lijk scholieren zijn, die de onlus ten veroorzaken. „Zo vlak na de zomervakantie, als de avonden nog lang zijn en ze weinig huis werk hebben, trekken ze naar Noord om de boel op stelten te petten", aldus Van Hoff. door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis Wethouder Isa&k van der Knaap (milieu) gaat er van uit, dat op zeer korte termijn begonnen wordt met het opruimen van' een gif- vlek in de Verto II-wijk. In de tuinen van zes be woners van de Touwsla- gerij zijn enige tijd gele den gif resten aangetrof fen, ondanks het feit dat de woningen aan de 'schone5 zijde van het rubberscherm zijn gesi tueerd. De zes bewoners in de Touwsla- gerij hebben de gemeente her haaldelijk gevraagd haast te ma ken met de saneringsoperatie. Alle bijkomende kosten dienen voor rekening te komen van de gemeente, zo vinden de zes be woners. De gemeente wordt door de bewoners als hoofdver antwoordelijke beschouwd voor het gif in de bodem. De koopwoningen ïn de Touws- lagerij, pal achter de voormalige touwfabriek waarvan het gif in de buurt een erfenis is, werden in 1984 opgeleverd. Van de dienst Milieubeheer Rijnmond kregen bewoners toen te horen dat de grond gifvrij was. „Uit en kele proefboringen trok Rijn mond de conclusie, dat er niets aan de hand was", aldus buurt bewoonster mevrouw van der Reiden. Later werd echter duidelijk, dat de bevindingen van Rijnmond gebaseerd waren op boringen naast de gedempte sloten. Aan vullend onderzoek .van het Delftse onderzoeksbureau De Straat wees uit, dat ontoelaatba re hoeveelheden gif zich verza meld hebben op plaatsen waar vroeger de sloten liepen. De bewoners verbaast het zeer, dat zij pas in de loop van dit jaar op de hoogte zijn gebracht van de conclusies van het rapport, „Dat zijn zaken die je eigenlijk als be woner niet moet pikken. Hier is gewoon sprake van slechte voor lichting door gemeente en pro vincie", aldus mevrouw van der Reiden, die uit het geruchtencir cuit vernomen heeft dat de ge meente reeds in 1985 op de hoog te was van het bestaan van de gifvlek.. Volgens wethouder Van der Knaap is de gemeente echter pas enkele maanden geleden inge licht over de conclusies uit het rapport Vanaf dat moment ori ënteren wij ons al op de sanering. Het wantrouwen van de bewo ners is op dit punt zeker niet te recht". De wethouder gaat proberen een deel van de kosten van de sane ring aop het ministerie van Volksgezondheid en MiUeu te verhalen. „Het gaat hier om een vergeten plek in de saneringso peratie van de Verto-wijk. De saneringen hebben de overheid al 26 miljoen gekost. Als dan blijkt, dat bepaalde plekken ver geten zijn, dan moeten we niet aarzelen daar extra geld aan te besteden. Ik hoop dat de minis ter daar ook zo over denkt al dus Van der Knaap. In afwachting van de onderhan delingen met het ministerie over de kostenverdeling schiet de ge meente Maassluis de kosten van de operatie voor. Aannemers kunnen aanstaande woendag op de saneringsklus inschrijven. Vlaardingen Grote delen van de Westwijk, het indus triegebied, de VOP en de In dische buurt zijn vanochtend zonder stroom komen te zit ten. De storing begon rond kwart voor tien en werd ver oorzaakt door problemen met een trafo in Rotterdam, In de loop van de ochtend was een deel van de problemen opge lost. Storingsexperts zijn vanaf tien uur in Rotterdam volop in de weer geweest om de schade te herstellen. Door de stroomsto ring vielen» ook alle stoplichten in de wijk uit. Doordat het van ochtend rustig was op straat, vond de politie het niet noodza kelijk het verkeer te regelen. Vlaardingen Arnold van Wezel heeft tijdens zijn ver hoor door de Vlaardïngse po litie geweigerd te zeggen, hoe hij aan vertrouwelijke poli tierapporten is gekomen. Het raadslid voor de SP werd gistermorgen door hoofdinspec teur Ruud Meyer, in een gesprek dat meer dan twee uur duurde, over de herkomst van de stuk ken aan de land gevoeld. Meyer kreeg op geen van zijn veertig vragen antwoord. Van Wezel weigerde bovendien zijn handte kening te zetten onder het wei nig informatieve verslag van het verhoor. Hij overlegt vandaag met SP-advocaat mr. de Wit over mogelijke juridische stap pen, die tegen de Vlaardingse politie kunnen worden onderno men. „Ze zullen, wel stevig gebaald hebben bij de politie", veronder stelde SP'er Van Wezel, toen het verhoor achter de rug was. „Zij wilden van mij de namen en adressen weten van de kinde ren, die die stukken op het sioop terrein hebben gevonden. Nou, die geef ik niet". Van Wezel heeft zo zijn beden kingen bij het politieoptreden: „Ze willen bij de politie helemaal niet accepteren, dat die vertrou welijke papieren daar door kin deren zijn gevonden. Op een ge geven moment zei Meyer zelfs: „Ik durf wel testellen, dat jij die stukken uit het politiebureau hebt gestolen. Nou, dat pik ik niet". De SP'er vindt het ook merkwaardig, dat de politie hem al van diefstal qf heling beschul digde, voor hij zelfs maar was ge hoord. Hoofdinspecteur Meyer reageer de gisteravond nogal laconiek op de zwijgzaamheid van het raads lid. Zijn onderzoek zal zich voor lopig richten op de omstandighe den, waaronder de stukken on opgemerkt uit het politiebureau aan de Delftseveerweg konden verdwijnen. De politie had de stukken niet gemist, totdat de SP'er in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders van de vondst gewag maakten. Op donderdag 16 juni hebben verhuizers" het bureau aan de Delftseveerweg leeggehaald. „Dat is heel zorgvuldig ge beurd", zegt Meyer. De vrijdag daarop zijn agenten het bureau nog eens doorgelopen, om te zien of er niets was blijven liggen. „Er lag geen papiertje meer", aldus Meyer. „Daar hebben wij hon derd procent zekerheid over". Schiedam De traditionele jaarlijkse open dag in de Blauwe Brug had zaterdag meer om het lijf dan een presentatie van groe pen en activiteiten. Uiteraard werd als vanouds op feestelijke wijze het programmaaanbod voor komend seizoen aan de be zoekers getoond, maar ook twee nieuwe voorzieningen in de bi bliotheek kregen ruimschoots aandacht. Sinds kort hebben in filiaal Noord namelijk de schoolbiblio- theekdienst en de wisselbiblio theekdienst onderdak gekregen. Beide afdelingen opereerden voorheen vanaf respectievelijk de Korte en Lange Haven, De schoolbibliotheekdienst werkt voor alle Schiedamse scholen en educatieve instellin gen. Zij stelt kollekties boeken en audiovisuele middelen, be schikbaar en adviseert onder an dere over het opzetten van docu mentatiecentra op scholen. Middenstand profiteert van rommelmarkt Maassluis Vierhonderd kooplui die de kinderschoe nen nog lang niet waren ont groeid, deden zaterdag goede zaken in het centrum van Maassluis. De jaarlijkse' kin derbraderie in de Nteuw- straat, .langs de Zuidvliet en op de Markt trok een over weldigend aantal bezoekers. Het was zo druk dat de politie besloot, de binnenstad maar voor het verkeer af te sluiten. Tussen de honderden kraampjes was toch geen vierkante meter parkeer ruimte meer vrij. Organisatiebureau De Nie, dat de kindermarkt op verzoek van de middenstand op poten zette, had toen het moeilijkste moment al achter de rug. „De top ligt voor ons 's morgens vroeg, zo rond ne gen uur, als de eerste kooplui ar riveren en bet gevecht om de mooiste plekjes begint", aldus Ton Reedijk van het organisatie bureau. Met enige zorg zag hij het scheiden van de markt tege moet „Dat is het tweede eon- lictgevoelige ogenblik. Want er zijn altijd een stuk of zes, zeven kinderen die er niet over pieke ren hun boeltje op te ruimen. Die laten hun hele handel op straat staan en gaan gewoon naar huis". De binnenstadwinkeliers pikten natuurlijk graag een graantje mee van de gigantische aanloop naar de rommelmarkt, maar het meest profiteerden toch de jonge kooplui zelf, die ondanks hun lage prijzen voor puzzels, strip boeken en afgedankte grammo foonssoms een dagomzet van 60, 70 gulden noleerden. Reedijk: „Ze kopen ook van elkaar, en dat is wel een beetje sneu voor de ou ders. Die denken, dat ze van hun rommel af zijn, maar 's avonds komen die kinderen weer met een nieuwe voorraad spullen thuis". De kindermarkt krijgt volgende week zaterdag een vervolg in de De kindermarkt trok een massa kopers naar het Maasslulsse cen trum. vorm van een kunstbraderie. En daarmee zijn de acties in het Maasslulsse centrum nog niet op, want de week daarna volgt een tweedehands-automarkt. En weer een week later, op 1 okto ber, barst in de haven ae Furie- ad e los. Vlaardingen Zoiets 'achter lijks' beliefde Ton Stolk niet nog eens mee te maken. Werd er za terdag om vier uur in zijn mu- ziekmuseum een expositie geo pend, haalde Stadsgehoorzaal directeur Marten Putman het in zijn hoofd om ook klokslag vier uur een expositie te openen. „En dat in zo'n klein, rotplaatsje als Vlaardingen", blies Stolk. „Over zoiets overleg je toch". Of burge meester Fred van Lier .nij opende de expositie daar iets van wilde zeggen, vroeg Stolk. De exposanten in het muziek- museum. Ton Hessing en Liduin van Noord, hadden in elk geval over belangstelling niet te kla gen. Het binnenplaatsje van het monumentale huis aan de West- havenkade stroomde vol voorde opening, die verluchtigd werd met prachtige barokmuziek. En de burgemeester mocht het dan wat onhandig vinden, dat op twee plaatsen in de stad tezelf dertijd een expositie werd geo pend, bezwaarlijk vond hij het niet. „In ons exotisch Vlaardin gen moet het toch mogelijk zijn", meende hij, „dat openingen in twee galeries tegelijkertijd veel publiek trekken". Theaterdirecteur Marten Put man vond dat Stolk beter moest weten, dan zich zo druk te ma ken, De Stadsgehoorzaal hield bij de start van het seizoen open dag. „Dan heb ik altijd een expo sitie, dat is bekend", zei Putman. „Het is heus niet mijn bedoeling om onder Stolks duiven te schie ten. Maar hij moet ook niet den ken, dat nu de gemeentelijke ga lerie niet meer gevestigd is in de Harmonie, ik de mensen naar lege muren laat kijken". Na de oprisping van Stolk geno-' ten de gasten in het muziekmu- seum van de tekeningen Liduin van Noord en de foto s van Ton Hessing. De eerste studeerde aan de Koninklijke Academie in Den Haag, de tweede is autodi dact, Beiden hebben werk ge maakt dat de muziek» tot onder werp heeft Werk dat wonder wel bij elkaar past. - In gebouw De Harmonie zijn de komende weken schilderijen van Jan van Heel te zien. Die clownsportretten kreeg het the ater in bruikleen van het ge meentemuseum in Maassluis. Directeur Putman heeft, na het vertrek van de gemeentelijke galerie uit zijn gebouw, Hïlje Wolfson. afgestudeerd aan de Rijnmondacademie in het vak museologie, bereid gevonden om zijn exposities te organiseren. Het theatercafé voldoet naar haar mening 'absoluut niet' als expositieruimte. „Er wordt ge rookt, gedronken, de werken zijn niet te beveiligen en je kunt -hier alleen schilderijen expose ren". Maar ondanks die beper kingen vindt zij het leuk, om het vrijwilligerswerk te doen. Maassluis Door cle inkrim ping van het politiekorps loopt het handhaven van de wijkteams in Maassluis steeds meer gevaar. Het korps, dat tot 1992 nog minimaal drie agenten moet inleveren, zal het daardoor steeds moeilij ker krijgen om alle afdelin gen op aanvaardbare sterkte te houden. Dat liet korpschef C. van Nieuwkoop vrijdag middag in het Maassluisse po litiebureau weten. Met name de wijkteams dreigen het slachtoffer te worden van de bezuinigingen. Van Nieuwkoop, wiens korps vrijdagmiddag naast burgemees ter Hans van Es visite kreeg van enkele wethouders, raadsleden en journalisten, greep de gele genheid aan om de problemen waarmee zijn korps kampt nog eens onder de aandacht te bren gen. „Ook de veranderde incon- veniöntie-regeling zorgt er voor, dat het steeds moeilijker wordt om de wijkteams op de been te houden", aldus Van Nieuwkoop. Met name de Maassluisse poli tiek heeft zich altijd een warm voorstander van de wijkteams getoond. In de agent, die de stra ten van één wijk doorfietst, zien zij het ideale aanspreekpunt in de wijk. Momenteel is het echter al zo dat wijkagenten minder verdienen dan collega's bij de surveillancedienst of recherche. Dit inkomensverschil wordt veroorzaakt doordat deze agen ten minder onregelmatige 'dien sten draaien. Door de nieuwe inconveméntie- regeling, waarin onregelmatige diensten extra worden beloond, worden deze inkomensverschil len nog groter. „Daardoor dreigt het werk van de wijkagent steeds minder populair te worden", aldus de Maassluisse korpschef. Tijdens de rondleiding door het moderne politiebureau aan de Westlandeseweg kreeg het ge zelschap uitleg over recherche techniekeneen kijkje in het lege cellencomplex en een blik op de dienstroosters. „Sommige men sen beweren dat ze zo weinig po litieagenten op straat zienzo vertelde een aanwezige agent. „Met in totaal dertig mensen in zetbaar op straat heb je echter maar 5440 uur per vijf weken te verdelen. Als je dan de uren voor verlof, ATV, cursussen en sport- traimngen ervan af trek, hou je een gemiddelde straatbezetting over van 4,87 mensen per uur. In de toekomst zal dat nog minder worden". Van Nieuwkoop toonde zich, on danks de toenemende bezuini gingen, niet ontevreden met de werksituatie in het Maassluisse korps. „Wensen leven er natuur lijk altijd, maar gelukkig zijn we, ondanks de vergrote werkdruk, altijd nog in staat de openbare orde ïn Maassluis te handba- Jan en Kaat. vergezeld van de dominee stonden zaterdag voor het eerst sinds tweehonderd jaar weer eens op de beganegrond. Schiedam Geen Schiedam mer weet beter of Jan en Kaat staan al eeuwenlang onbeweeg lijk stil op het dak van het Wees huis aan de Lange Achterweg. De twee weeskinderen, die tweehonderd jaar geleden op het dak van de Lindenhof werden gezet, stonden zaterdagmiddag echter ineens in levende lijve in de achtertuin van de Lindenhof. De twee weesjes, gadegeslagen door tientallen leden van de his torische vereniging uit Schie dam en Pijnacker, waren in ge zelschap van een dominee, De standbeelden van Jan en Kaat, gekleed in 18e eeuwse kle dij, zijn voor veel Schiedammers het symbool voor de eeuwenlan ge weeshuistraditie in de stad. De historische vereniging vond het daarom een goed idee om Jan en Kaat te eren met een in tin gegoten miniatuur. Zaterdag werden de beeldjes aan den vol- ke gepresenteerd, en voor die ge legenheid wilden Jan en Kaat besleven het dak verlaten. De dominee, gespeeld door Rob van Kiavvater, was naar het Weeshuis gekomen om het pand in te wijden. Door een tijdmachi ne bevond hij zich in plaats van in 1776 ineens in het jaar 1988. Da t leverde een leu k sketchje op. Direct daarna werd het eerste beeldje overhandigd aan C.Sut- torp, voormalige bewoner van het Weeshuis en schrijver van het boek Het Weeshuis van Jan en Kaat. „Alle oud-wezen moeten eigenlijk zo'n beeldje ko pen en dat geldt eigenlijk voor alle Schiedammers. Voor mij vormen ze het symbool van de grote opofferingen, die genera ties Schiedammers zich sinds de 80-jarige oorlog hebben getroost om de wezen in de stad een toe komst te bieden", aldus Suttorp. die zelf als wees zijn jeugd in de Lindenhof doorbracht. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg, H. Greteiaar» 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 AVONDBLADEN TV KRANT IS TE VINDEN OP: KANAAL 3 MAASSLUIS KANAAL 7 SCHIEDAM KANAAL 28+ ROTTERDAM OMROER ROTTER D A M Wilt u info of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bei 01Ö:4004 296.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1