'Deftige' gebouwen houden open huis Seoel eindstation voor Verhoorn HET KETELHUIS QxP sratiffl WATERWEG UW GASREKENING HOEFT NIET LANGER EEN SCHRIKBEELD TE ZIJN! Songfestival Theaters beginnen Vlaardingen slaatvlaggetjesdagover Voorlichting Afsluitingen Goud voor Thier Kinderfestival Gregoriaans zingen Deelder spreekt Oude glorie herleeft bij Schiedam Hermes DVS wijkt uit Rotterdams Nieuwsblad woensdag 14 september 198S Discotheek Cartouche in de Boterstraat start 23 sep tember met een groot songfestival voor nieuw Schie dams zangtalent De bedoeling is dat op vijf achter eenvolgende vrijdagavonden steeds om twee finale plaatsen wordt gestreden. De tien beste vocalisten treffen elkaar uiteindelijk in de finale, die op 28 ok tober wordt gehouden. Talentvolle Schiedammers ook mensen uit de omgeving zijn welkomkunnen zich telefonisch aanmelden; 010-4100343. Het Passage theater start zondag het nieuwe seizoen met een concert van de Engelse organist Bryan Rod- well op het gerestaureerde bioscooporgel. Het con cert begint om 10.30 uur. Met het begin van het- nieuwe theaterseizoen heeft het Passagetheater een aantal zaken veranderd.Zots telefonisch reserveren voortaan mogelijk van dins dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en za terdag van 12,00 tot 14.00 uur vla telefoonnummer 4269563 (Passagetheater) en 4269455 (Teerstoof). De afdeling voorlichting van de gemeente geeft vol gende week woensdagmorgen voor de verandering eens voorlichting over de eigen werkzaamheden. Dat gebeurt in Trefpunt-Oost voor een groep oude ren. Tijdens de bijeenkomst wordt uitgelegd, waar bejaarden met hun klachten terechtkunnen. Tussen tien en twaalf uur wordt ook verteld welke ongenoe gens niet bij de gemeente maar bij andere instanties moeten worden geuit. Verder wordt tijdens de bij eenkomst in grote lijnen de organisatiestructuur van de gemeente Schiedam geschetst De brandersfeesten, die zaterdag beginnen, zullen in Schiedam ruim een week lang voor verkeersproble men zorgen. Met name het verkeer in het centrum moet rekening houden met verschillende afsluitin gen. Zaterdag is De Dam tussen 7.00 en 18.00 uur niet bereikbaar. Tijdens dezelfde uren geldt dat op zater dag en zondag ook voor de oost- en westzijde van Lange Haven en een groot deel van de Korte Haven. De Kreupelstraat is woensdag 21 september tussen 18.00 en 23.00 afgesloten, terwijl op vrijdag diezelfde straat, de Lange Kerkstraat en Broersveld van 8.00 tot 16.00 voor auto's verboden terrein zijn. Op zater dag duurt de afsluiting daar zelfs neg een uur langer. Tenslotte zijn de Broersvest, de Lange Kerkstraat, het Broersveld. en Herenpad op zondag van 7.00 tot 17.00 u ur afgesloten. W.J.F. Thier, die als notarisklerk en boekhouder in dienst is bij notaris J. Deurloo aan de Schiedamseweg kreeg gisteren op het notariskantoor de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Burgemeester Fred van Lier spelde hem de versierselen op. De heer Thier kreeg de onder scheiding ter gelegenheid van zijn veertigjarig diens- tjubileum. Op het notariskantoor heeft hij de leiding over vier personen. Thier werd in 1973 bij zijn 25-jarig jubileum ook on derscheiden met een eremedaille. Toen werd hij .door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel in het zónnetje gezet De heerThier is lange tijd voorzitter geweest van de gymnastiekvere niging R.K.W.I.K.-Turnen. Tevens was hij geruime tijd voorzitter van het districtsbestuur Rotterdam. Onder de welluidende naam het 'Vlaardingèr-Am- bacht Kinderfestival Onder de Molen' wordt zater dagen die wijk een muziekfestval gehouden waar- vooralle basisschoolleerlingen uit de wijk zijn uitge nodigd. De organiserende vereniging van onderne mers/winkeliers ziet het evenement enerzijds als een vervolg op de speldag die in mei 1986 werd ge houden en anderzijds als een 'klein afzakkertje na het grootse Haring- en Bierfeest'. Doel van de festiviteiten is de klanten te tonen dat het de ondernemers ernst is om de wijk leefbaar te maken, 's Ochtends om elf uur wordt het startsein gegeven waarna ruim 500 balonnen worden opgela ten. De openingshandeling wordt muzikaal onder steund door de Jeugd-Rijnmondband. Her en der verspre-'1 over de wijk 2ijn een trapauto- parcours, spring-luchtkussen, sjoelbakken en een drive-in discotheek ie vinden. Verder wordt een playbackwedstrijd gehouden en kunnen .kinderen overtollige spulletjes verkopen op de vrijmarkt. In de Sint Johannes de Dooperkerk is een Schola Cantorum opgericht met de bedoeling het Gregori aans zingen in Vlaardingen weer nieuw leven in te blazen. Het is ongeveer 25 jaar geleden dat dit gezang voor het laatst door de kerk galmde. Daarom gaan de initiatiefnemers er vanuit dat er nog steeds Vlaar- dlngers zijn, die zich destijds aan die zangdiscipline hebben gewijd. Het Gregoriaans zingen staat de laatste tijd in Neder land weer volop in de belangstelling. Dat blijkt uit het groeiend aantal cursussen. Geïnteresseerden kunnen komen luisteren naar een repetitie (op don derdagavonden om 19.00 uur in de kerk) of bellen met dirigent Jos van Elderen, telefoon 4341507. Jules Deelder, de nacht-burgemeester van Rotter dam, verlegt dinsdag 20 september zijn werkterrein naar Vlaardingen. Hij treedt dan om 21.30 uur op in café D'Oude Stoep. In plat Rotterdams zal hij zich die avond ongetwijfeld uitlaten over voor hem belang rijke zaken als voetbalvereniging Sparta en de bok ser Bep van Klaveren. Schiedam/VLaardingen/Maass- luis In vierhonderd Neder landse gemeenten is het zater dag vlaggetjesdag. Op tal van vaderlandse gevels en geveltjes wappert dan het veelkleurige dundoek van de Open Monu mentendag. Ook Schiedam en Maassluis grijpen het landelijke evenement aan om hun histori sche panden te pavoiseren en open te stel len voor het publiek. Zo niet Vlaardingen: dat telt te weinig indrukwekkende gebou wen voor grootscheeps vlagvertoon. „De paar monumenten die we hebben zijn elke dag te bezichtigen, daar hoef je geen speciale rondwandeling voor te organise ren". Vlaardingen had, zo zegt een woordvoer der van de gemeente, best aan de Open Monumentendagwillen meedoen. Een aantal woonhuizen in de Haringstad is een bezichtiging meer dan waard. Maar woonhuizen zijn van deelname uitgeslo ten; het gaat bij het komende evenement uitsluitend om historische gebouwen 'met een (voormalige) publieksfunctie: kerken, gemeentehuizen, musea, molens. Zulke panden zijn in Vlaardingen schaars ge worden. „Je kunt ze tellen op de vingers van één hand; de Grote kerk, de visbank, het visserijmuseum en het stadhuis. Moet je voor vier adressen zoveel ophef ma ken?" aldus de ambtenaar. Daarom schiet de Open Monumentendag wat Vlaardingen betreft aan zijn doel voorbij, oordeelt men op het stadhuis. Vo rig jaar deed de Haringstad trouwens ook niet mee aan het initiatief van de Bond Heemschut en de NCM (de Nationale Contactcommissie Monumentenbescher- ming), en in die opstelling zal in de toe komst geen verandering komen. „Zo'n dag is mooi voor oude steden als Gouda, Maastricht en Leiden, maar niet voor ons", besluit de VJaardingse zegsman. Tafeltennis In dat rijtje ontbreekt opvallenderwijs Schiedam, maar zaterdag is die stad overigens nagenoeg even 'oud' als Vlaar dingen, ruim 700 jaar wel degelijk van de partij. Hoewel in Schiedam de sloper de afgelopen decennia minstens zo hard heeft toegeslagen als in Vlaardingen, is er in de Jeneverstad nog volop architecto nisch schoons overgebleven. Uit het rijke Schïedamse monumentenbestand doen de plaatselijke organisatoren overigens maar een beperkte greep. Te bezichtigen zijn al leen de Havenkerk aan de Lange Haven, de oud-katholieke kerk aan de Dam, het stadhuis op de Grote Markt, het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat en de molens. Of ook de Korenbeurs op het snijpunt van de Dam, de Lange Haven en de Korte Ha ven zijn deuren zal openstellen is nog maar ae vraag. De gemeente was dit mo nument in eerste instantie vergeten in de Of de Korenbeurs zaterdag te bezichtigen is, hangt af van de welwillendheid vaneen tafeltennis vereniging. rondwandeling op te nemen, maar zou alsnog proberen ontheffing te krijgen bij de tafeltennisvereniging die elke zaterdag in de Korenbeurs oefent. Staan de spor ters op hun recht, een balletje te slaan, dan zullen de monumententoeristen genoegen moeten nemen met een blik op de gevel. Die ziet er sinds kort wat kaler uit dan voorheen omdat bij een 'schoonmaakope- ratie' de oorspronkelijke verf van de mu ren is gekrabd. Een tweede veelgeprezen schepping van de Italiaanse architect Giudici, het Kan tongerecht aan de Lange Haven, blijft tij dens het evenement eveneens gesloten, waarschijnlijk omdat er geen personeel is om bezoekers rond te leiden. Ook hier moet de liefhebber het doen met de bui tenkantzoals trouwens op elke dag van het jaar, want 2oals een VVV-informatri- ce ooit zei: „Je kunt moeilijk toeristen rondleiden tussen al die echtscheidingen door". Schiedam maakt het gemis aan open mo numenten weer enigszins goed met een kleine expositie, waar te zien is hoe in de toekomst de restauratie van een tiental plaatselijke panden zal worden aange pakt. De tentoonstelling in het voorma lige Vrijmoed-pakhuis aan de Lange Ha ven 48is geopend van tien tot vier uur. Binnen zijn vertegenwoordigers aanwe zig van de Stichting beschermd Stadsge zicht, de Stichting de Schiedamse Molens en de Historische Vereniging, instanties die zich elk op hun eigen manier beijver en voor behoud en herstel van het archi tectonisch erfgoed. De Viaardïngse woordvoerder, die Lei den en Gouda als bezienswaardig aan prijst, maar Schiedam overslaat, vergeet ook Maassluis te noemen. Van de drie noordelijke Waterweggemeenten doet die stad verreweg het hardst zijn best, van de 17e september een onvergetelijke dag te maken. Maassluis heeft de aanbeveling van de landelijke organisatoren om men sen over de drempel van 'deftige' gebou wen heen te helpen, heel serieus opgevat. De gemeentelijke voorlichters stelden voor de bezoekers een aantrekkelijk pak ketje informatie samen met een nauw keurige routebeschrijving, die van ieder pand flink wat bijzonderheden geeft. Speciaal voor de wandelaars wordt een noodbrug over de Noordgeer naar het Kerkeiland gelegd. De route tussen Maassluis' voornaamste monument, de Grote Kerk, en een serie bezienswaardige panden aan de Hoogstraat, wordt daar door vlot begaanbaar. De Culturele Raad van Maassluis is zelfs zo ver gegaan, but tons te bestellen voor alle rondleiders in de opengestelde gebouwen, zodat de gid sen gemakkelijk herkenbaar zijn voor de 'geveltoeristen'. De Grote Kerk fungeert zaterdag als be gin- en eindpunt (daar deelt de VW de informatiepakketten uit) voor een wan deling langs het Zakkendragershuisje, het Gemeenlandshuis, het raadhuis, de geres taureerde panden aan de Veerstraat, de twee molens en deSchuurkerk. De Monu mentendag wordt 's morgens in de Grote Kerk om half elf geopend door wethouder Liesbeth Snoeek, en in de kerk zijn ver schillende exposities ingericht. Op een aantal panelen wordt een toelichting ge geven over de aanstaande restauratie van het eeuwenoude gebouw, elders in de kerk geven amateurkunstenaars een beeldende visie op Maassluis' meest beeld bepalende pand. Muzikaal wordt de Maassluisse monu mentendag in- en uitgeluid door de stads- beïaardiers Gerard de Waardt en Jan van der Zwart. Het orgel wordt bespeeld door "U.B. Schaart en N. Wildeman. Als de laat ste klanken zijn verstorven spreekt om vijf uur burgemeester Hans van Es het slotwoord in de kerk. Schiedam Twintig jaar geleden vochten de honkballers van Schiedam, Haze- kamp, Tilburg en Schiedam een sensa tionele en vooral sportieve nacompeti- tie voor promotie naar de landelijke eerste klasse uit. De verstandhouding.-tus sen deze vier clubs is in de loop der jaren zo goed gebleven, dat die teams van toen elkaar elk jaar ontmoeten voor een sportieve reünie. Schiedam is komende zondag gastheer'voor deze vierkamp. Het ongetwijfeld gezellige evenement gaat om 10.00 uur van start met de wedstrijd SchiedamFeye- noord. Het toernooi duurt tot 16.00 uur, waarna de prijsuitrei king volgt. Het gaat ditmaal niet om kitsc herige en protserige bokalen, maar elke vereniging ontvangt een aandenken dat bij de stad Schiedam past. Aansluitend is er een barbecue. Bekende Schiedam mers van twintig jaar geleden, die ook nu van de partij zijn, zijn Aad van de Hamer, Wiebe Pannekoek, Ton Ebben, Jaap en Piet Tettelaar, Piet van Ruiven, Joop Lupker, Henk van Kempen en coach Dick Molman.Ook aanwezig is Adri Ver meulen, die, speciaal overkomt uit zijn te genwoordige verblijf plaats in Zwitserland. Schiedam Hermes DVS traint voortaan op vrijdagavond in Strijen. Het eigen trainings veld van de Schiedamse eerste klasser is niet alleen veel te zanderig, maar ook nog*gevaar lijk. Tussen het zand zitten scherpe stukken glas, waarvan het bewijs zondagmiddag In de be stuurskamer van Hermes DVS op tafel lag.' Ernstige blessures zijn nog niet ontstaan, maar wel venijnige schrappen, Oefenmeester Geert Meijer heeft zijn conclu sies getrokken uit de gebrekkige trainingsac commodatie. Hij gebruikt de gevaarlijke zand bak niet langer. Op dinsdagavonden stuurt hij zij mannen zoveel mogelijk het park in en voor de veld- en bal- training heeft hij een andere oplos sing bedacht. Meijer traint met Hermes DVS nu op vrijdagavond op het veld van Strijen, de vierde klasser waar Meij er op zaterdag de scepter zwaait. de compleetste d.h.z. in rotterdam Varvang uw oud* cv-fc*t*l NUII1 Een nieuwe energiezuinige cv-ketel is een verstandige investering, dia snel Is te rugverdiend. Kom eens langs en vraag vrijblijvend prijsopgave. Wij zijn leve rancier van alle merken cv- ketels, met en zonder warm water, radiatoren, complete bouwpakketten en alle hulpmaterialen, te gen prijzen waar Je warm voor loopti □UiD IsdfcliiMïET Gustowfïg 55 - Rotterdam - Tel. ÖJCM738899 agenda WOENSDAG 14 SEP TEMBER Zaalvoelbat: 20.30 Ca rillon BoysHermea DVS (eerste bekerron de. sporthal Beverwijk); Sporthal KraJingerv Rot terdam: 19.00 SC Kra- llngenSVDPW (dj; Margriethal Schiedam veld 1:19.45 Schiedam se Soys—Demos; Wesr- wijkhal Vlaardingen: 21.00 Vlaardingen 2— Groenoord (d), 21.40 VFCHeineken td). «JOHDERDAG 15 SEP TEMBER Vo!l«*yhal;21.15 Shell— Yum (d. beker); Zaal voetbal: MargriethaJ Schiedam veld 1:19.45 Olympus SGSS; Sporthal De Enk Rotter dam: 19.00 Alrlkaander BoysVlaardingen (d). HI III IIIHIUNirflUJIIll III If II lllllJIIIilllllllllllllllllimri door LEEN VAN OOfJEN Hoek van Holland/ Seoel Als zaterdag in het Zuidkoreaanse Seoel de Olympische Spelen beginnen, zal in die Aziatische stad een nieuwe muur zijn verrezen. Opge bouwd met stenen af komstig uit alle lan den, steden en dorpen van alle deelnemers en begeleiders bij de Olympische spelen. In die muur zal dan ook een stuk steen zijn gemetseld van de pier in Hoek van Hol land, Wim Verhoom, coach van de Ne derlandse marafhonpioeg, heeft een stuk steen uitgezocht dat een beetje voldeed aan de gevraagde afmetingen van tien bij dertig centimeter. Voor Verhoorn (47) wordt het alweer de tweede keer dat hij als bondscoach de ma rathonlopers begeleidt. Marti ten Kate en Gerard Nijboer bij de heren en Carla Beurskens als enige Nederlandse dame moeten proberen de helse afstand van 42 kilometer en 195 meter te overbruggen in een tijd die goed kan zijn voor een Olym pische medaille. De reis heeft hen overi gens niet rechtsreeks naar Seoel gevoerd. Zij hebben zich eerst gedeeltelijk in Japan geprepareerd met een trainingsstage en een aantal pre-olympisehe lopen. De Olympische Spelen vormen voor de sympathieke Hoekenaar de voltooiing van een lange en vermoeiende voorberei dende periode. Alweer zestien jaar is hij bezig met training, beseleidingen coa ching van lange afstandlopers. Daarvoor was hij voetbaltrainer, masseur en specia liseerde hij zich in atletiek. In totaal be steedde hij zo'n twaalf jaar aan studies op die gebieden. „De mensen dié denken dat ik een heel mooi leventje heb, moet ik wel heel diep teleurstellen", zegt Verhoorn. „Ikleid een- kloosterlingenbestaan, ondanks het feit dat ik eigenlijk altijd met mensen bezig ben. De tijd dat een bondscoach zich voor namelijk bezighield met het trainen van de atleten, is allang voorbij. Topatleten hebben een eigen trainer en hun eigen trainingsmethoden. Ik ben veel meer een manager. Ik houd me bezig met de com merciële aspecten, zoals de sponsoring, met public relations, maar vooral ook met de organisatie". Reizen Verhoorn verhaalt over zijn reizen over de hele wereldbol, vliegtig in vliegtuig, van het ene hotelbed in het andere, „Na tuurlijk zie je ontzettend veel, maar het komt heel anders op je over dan op een va kantieganger. Wanneer ik op reis ben voor de bond of voor de atleten, dan jcan ik echt niet zomaar een dagje voor mezelf pakken om eens een plaats of een streek te bekijken. Het werkt allemaal volgens een bijzonder strak schema". De bondscoach van de marathonlopers is ook voor een belangrijk deel verantwoor delijk voor de besprekingen met de spon sors. „De tijd datje praatte over een paar shirts of een stel loopschoenen is natuur- Wim Verhoorn...„Ik ben niet bereid me zelf in te leveren".... lijk allang voorbij", weet Verhoom. „In sportsponsering gaan tegenwoordig mil jarden om. Het is een complete bedrijfstak geworden. We sluiten overeenkomsten voor atleten over een compleet pakket en dan spreken we over hele grote bedragen, Je moetje dan ook als een kameleon we ten te gedragen. Altijd moet je het juiste gezicht trekken. De ene keer sta je in de blubber lekker ontspannen te praten met je atleten, een uur later moet je zoals dat heet communiceren met een ambassadeur of met een directeur van een groot be drijf'. Een andere taak van Verhoom is om het de atleten in een aaijtal opzichten zo ge makkelijk mogelijk te maken. Dat geldt uiteraard niet voor hun' sportprestaties, want daar is hij hard in. Het randgebeu- ren ïs echter zeer belangrijk. Dingen Hie fout gaan, kunnen de concentratie en de rustin de groep verstoren. Daarom dienen hotelreserveringen altijd in orde te zijn, moeten vliegtuigverbsndingen op elkaar aansluiten en zijn er speciale wensen voor de voeding en nog veel meer. Vak apart „Het is een vak apart", vindt Verhoorn, „maar niet iets datje kunt leren. Je kunt een theoretische studie afmaken, maar daarnaast is het toch een kwestie van ta lent. Je moet het in je hebben en je moet het ook in de praktijk kunnen uitvoeren", vindt de Hoekenaar die inmiddels al een boek en een aantal vakpublikaties over het hardlopen op zijn naam heeft staan. De carrière van Wim Verhoom is tame lijk zorgvuldig opgebouwd. Hij voetbalde ooit bij Hoek van Holland, werd daar later masseur en belandde bij toeval in de hard- Joperij. „Jan Knippenberg, een Hoekse le raar en fanatiek marathonloper, had het plan opgevat om van Hoek van Holland naar Stockholm te lopen. Iedere dag zo'n vijftig kilometer. We hadden wat kleine sponsortjes gevonden, een busje geritseld en daar gingen we dus, zonder voorberei ding en zonder enige ervaring. Een idiote zaak natuurlijk, maar ik heb er enorm veel van geleerd op het gebied van organi satie en bovendien is het toen ook alle maal nog gelukt". Verhoorn belandde vervolgens als assis- tentbü de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (KNAU), maakte Europese en wereldkampioenschappen mee als assis tent en werd na de Olympische Spelen in Moskou benoemd tot bondscoach van de marathonlopers. Hij begint nu aan zijn tweede olympische toernooi. Herinnering „Prachtig natuurlijk", bekent hij, „maar het is toch niet mijn allermooiste herinne ring. Die ligt namelijk in Griekenland. Tijdehs de Europese kampioenschappen werd Gerard Nijboer daar eerste op de marathon. Dat moet je je voorstellen, nota bene in het stadion van het plaatsje Mara thon, de bakermat van de Olympische Spelen. Juist daar een Europees kampi oenschap winnen, dat is een belevenis die je nooit van je leven meer vergeet". Over zijn nabije toekomst heeft Wim Ver hoorn geen zekerheid. Aan het eind van dit jaar loopt zijn contract af. „Het zit er niet meer in dat er een full-time b^an blijft voor een bondscoach. Bovendien komt er een aparte coach voor de dames en dat is een goede zaak. Ik hoop dat ik er een deeltijdbaan van kan maken en dat ik voor de rest iets kan vinden in het bedrijfsleven". De onderhandelingen daarover moeten echter nog beginnen en die zullen niet ge makkelijk zijn. „Er zijn in het verleden nogal wal botsingen geweest", aldus Ver hoorn. „Maar dat komt omdat ik'niet alles accepteer. Ik ben niet bereid mezelf in te leveren. Ze moeten weten wie ik ben en wat ik wil. Er moet wederzijds respect zijn, anders kan ik niet werken Trots Voorlopig concentreert Wim Verhoorn zich volledig op Seoel. Een inwoner van een eenvoudig badplaatsje tussen de mon diale toppers. „De echte dorpsdingen gaan tegenwoordig een beetje aan me voorbij, maar op momenten als deze ben ik er toen. best een beetje trots op dat ik mijn woon plaats kan uitdragen...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2