NIEUWBOUW OVERVLEUGELT HERSTEL OUDE COMPLEXEN Blinden- reisbureau in moeilijkheden SP klaagt politie aan SDhesQ Somoto Schiedam: ontwikkelingshulp als relatieprobleem MP- Comité: sloopwoede gemeente indammen Ouders op bres voor veiligheid kinderen ^TAPIJTEN^ Bisschop op bezoek 1MBÜI88 8AG1LAI SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT De Vrijheid gevrijwaard voor brand T bn W. DE NEE Uitblijven subsidie nekt stichting BAS Politie maakt twee mensen blij Naam en goede eer Van Wezel aangetast Gemeente zal elaim negeren 40% KORTING Vredesweek met bezinning en vrolijkheid WOBNVEG Ejjjjg m 3130 AC Vlaardingên. Telefoon: 010-4M3229, 4352066, 4350557 - Sponred^a: 4345209 DONDERDAG IS SEPTEMBER PAGINA 17 Schiedam Veel Schiedam mers mogen de plannen nog met de nodige scepsis bekij ken, betrokken ambtenaren op het Stadskantoor-en pro jectontwikkelaars beginnen eindelijk te geloven dat het met het herstel van het plaat selijke monumentenbestand wexgoedkomt. Als blijk van zelfvertrouwen la ten de gemeente en de Stichting Stadsherstel Schiedam zaterdag een tiental plannen zien, die in de ontwikkelings- of uitvoerfase zijn aanbeland/ Eén. van de langst leegstaande complexen aan de Lange Haven, het Vrij- moed complex op nummer 43 wordt zaterdag "voor dit doel opengesteld. Niet zonder reden, want ook voor dit al jaren leeg staande complex bestaan plan nen voor herstel. Langs de Schiedamse grachten zijn momenteel honderd initia tieven 'in ontwikkeling tot her stel van oude panden. „Sinds 1984 is de stad duidelijk in. bewe ging", aldus Flip Bohré, chef stadsontwikkeling. „In dat jaar kreeg Schiedam eindelijk de mo gelijkheden tot herstel die Goes, Delft en Amsterdam al jaren hadden". Dat jaar werden zes aanvragen voor herstel van een pand ingediend, terwijl het aan tal monumenten dat dit jaar wordt aangepakt tot -vijfen twintig is gestegen. Opvallend bij de expositie is wel, dat veel projecten een combina tie zijn van nieuwbouw en her stel van monumenten- Het pro ject van Oosterflank uit Vlaar- dingen, die de hoek Lange Ha ven/ Griffioenstraat gaan invul len is er één van. Maar ook het al in aanbouw zijnde complex aan de Schie, op het voormalige Sherry de Terry terrein, heeft meer weg van een nieuwbouw project dan het herstel van een monumentaal stukje stad. Er worden daar namelijk veertig nieuwbouwwoningen gebouwd. De Stichting Stadsherstel Schie dam en projectontwikkelaar C.J. Smit trachten twee enorme mo numentale pakhuizen in ere te herstellen. De stichting toont Schiedam De kans dat De Vrijheid ooit in vlammen zal op gaan is drastisch ver kleind. Gisteren stel de jonkheer ir. L.L.M. van Nispen tot Sevenaer een hi-tech brandmeldsysteem in de 200 jaar oude molen aan de Noord- vest in gebruik. Het 20.000 gulden kos tende snufje, ontwik keld door Siemens Nederland, is een ge schenk van Monu mentenzorg aan de Stichting de Schie damse Molens. Van 'Nispen is de directeur van Monumenten zorg. De installatie van het hyper gevoelige apparaat, dat met een - alarmsignaal reageert op rookontwikkeling, is een pak van het hart van Jos Gurmewég. De directeur van de molenstichting maakt zich al jaren zorgen over de 'brandgevoeiigheid' van de vier Schiedamse mo lens. Deze voor veel geld geres taureerde monumenten zijn volgens Gunneweg een vrij gemakkelijk doelwit voor vandalen en inbrekers: „En vinden die niets van hun ga ding, dan willen ze uit wrok de boel nogal eens in de lik steken". Het nachtelijk be zoek van onbekenden die, na een greep in de lege kas sa, uit balorigheid in het res taurant van molen De Noord alle kaarsen aansta ken, ligt Gunneweg nog veis in het geheugen. Het is de bedoeling dat de overige Schiedamse molens eveneens elektronisch tegen brand beveiligd zuuen worden. Of dat met dezelfde apparatuur za! gebeuren als nu in De Vrijheid is aange bracht," laat de immer be hoedzame Gunneweg in het midden: „We moeten eerst dit systeem secuur uittes ten". Het moet in elk geval een deugdelijk systeem worden, zeker in het geval van De Palmboom: deze mo len, die voor miljoenen gul dens herbouwd zal worden, brandde aan het begin van deze eeuw nagenoeg tót de grond toe af. KWALITEIT VAN.FLEUR: 17 Hekari, ;waarondtf- alfa praktische én. stretch ste ken, zoals 3-voudige zig-zag. overiöcksteken en natuurlijk automatisch knoopsgat. £n velé andere extra's .ƒ995,- Inruil bijv./100,- Hij Ros! U|dUS^ ,ggg_ plannen voor het uitgebrande Locomotief-complex, terwijl Smit de bouwtekeningen van Lange Haven 48 laat zien. Smit heeft opvallende plannen met het Vrijmoed-complex: Het vier verdiepingen tellende pak huis wordt opgedeeld in tien wo ningen, die in grootte variëren van tachtig tot honderdzeventig vierkante meter. De Noordhol lander ziet grote mogelijkheden in de ontwikkeling van de Lan ge Haven. „De trend naar het wonen in het centrum van de steden zet nog steeds door. Van daar dat wij ons steeds meer op deze gebieden aan het oriënte ren zijn". Smit weet ook, dat eerdere plan nen tot ontwikkeling van het complex al spaak zijn gelopen. „Maar die oriënteerden zich te veel op hele dure woningen. De koopprijzen hier variëren van minder dan 100.000 tot rond de 250.000 gulden. Doordat andere mensen zich ook inspannen is de tijd nu rijper voor dit soort initia tieven". Naast het herstel van de monu- menten in het centrum komt ook het Schiedamse parade- 5 paardje op restauratiegebied on der de aandacht: Het in oude luister herstellen van de Witte 'i Villa, volgens de ideeën van de 2 wereldberoemde architect Van J? Der Vlugt S De voormalige gemeentescre- a tarie in de Nieywstraat. 'v' \.V h,, i In de Groenelaan wil de gemeente een groot aantal huizen slopen. Er wordt tot verbazing van velen echter ook nog een huls grondig gereno veerd. Vlaardingen Twintig bewoners yati het Vlaar- dingse centrum hebben gisteravond het comité 'Behoudt het Weeshuis en behoudt betaalbare woningen in de binnen stad' opgericht. Het co mité, dat boos is over de sloopwoede van het ge meentebestuur, zal bin nenkort van zich laten horen. De Socialistiese Partij nam het initiatief tot oprichting van het comité. Bewoners van het cen trum, die bezwaar hebben tegen de sloop van het Weeshuis en van huizen met lage huren, wa ren uitgenodigd om naar het partijgebouw yan de SP aan de Broekweg te komen. Tot verba zing van SP'er Remi Poppe ga ven maar liefst 25 mensen ge hoor aan die uitnodiging. „En dat ondanks het voetbal 't Is wonderbaarlijk", vond Poppe. De SP vreest dat de sloop van het Weeshuis ook het einde zal bete kenen voor de goedkope huizen in de straten achter dat gebouw. De bewoners die gisteravond zit ting namen in het comité delen die vrees. Poppe vermoedt dat na het Weeshuis alle achtergelegen goedkope woningen tot aan de Dijklaan onder de slopershamer zullen vallen, „Want hoe groter de kaalslag, hoe interessanter die wordt voor projectontwikke laars. „In de buurt van de Groenelaan en de Weteringstraat zijn burge meester en wethouders ook op zoek naar meer huizen om te slo pen. Wethouder Chris van Roon heeft daar zelf op gezinspeeld in de laatste raadsvergadering". De SP wil ook de bewoners van de Groenelaan en de Wetering straat mobiliseren tegen sloop. De mensen die gisteravond naar het SP-pand kwamen maakten enthousiast plannen om de sloop van het Weeshuis en goedkope huurhuizen tegen te gaan. Zij zullen in het centrum de deuren langsgaan om handtekeningen te verzamelen onder een brief op poten aan burgemeester en wet houders. Met die brief willen zij het gemeentebestuur duidelijk maken, dat het op de verkeerde weg is. .Maassluis De Maassluisse stichting BAS, die reizen or ganiseert voor visueel gehan dicapten, verkeert in. ernstige moeilijkheden. Als het reis bureau niet zeer binnenkort subsidie krijgt voor een vaste administratieve kracht, loopt het zomerprogramma voor volgend jaar groot gevaar. „Het zit er dik in dat we onze activiteiten dan moeten sta ken", aldus Gerda Baren- dregt, mede-oprichter van BAS, De stichting BAS (Bijzonder Aangepaste Service) probeert sinds de oprichting in 1984 bij al lerlei instanties die zich bezj in houden met blindenwerk, geia los te krijgen voor een beroeps kracht. Gerda en haar echtge noot Bas Barendregt, beiden ernstig visueel gehandicapt, hebben het reisbureau tot nu tóe samen in hun vrije tijd gerund. Omdat 2e daarnaast een baan hebben, en de belangstelling voor hun reizen blijft toenemen, kunnen ze het werk niet meer alleen aan. Alle verzoeken om financiële steun werden tot nu toe echter afgewezen. Het Maassluisse echtpaar moet binnen een maand besluiten-of ze toch zonder hulp verder gaan, of dat de stichting moet worden opgedoekt. Blijft het antwoord op de subsidieverzoeken nega tief, dan zal BAS niet aan ophef fing ontkomen, vreest Gerda Ba rendregt: „Het komende winter- programma kunnen we nog doen, ook dankzij de Nederland se Ski-vereniging voor Visueel Gehadieapten. Die staat er ook slecht voor maar heeft nog vol doende subsidiegeld om het werk voor de winter af te ma ken. Maar de zomer zien we op deze manier echt niet meer zit ten. Uiterlijk half oktober moeten we de hotels voor de zo mer gaan reserveren. Doen we dat, dan halen we weer een enorme hoeveelheid werk aan. En we.kunnen het samen ge woon niet meer aan. Hoe rot net ook is voor die vier- k vijfhon derd mensen die we dan moeten laten stikken". Schiedam Met een beetje geluk komt de vere niging Schiedam-Nicaragua te kort aan de afge huurde kubieke meter containerruimte. Het ligt er maar aan, hoe massaal de Schiedamse bevol king reageert op de oproep om zomerkleding en lapjes stof af te staan voor Somoto, Schiedams zusterstad in Nicaragua. De container vergezelt ontwikkelingswerkster Sylvia Saakes als zij over een maand de 'thuis reis' naar dit Midden-Amerikaanse land weer aanvaardt. De Schiedamse is even met verlof in haar woonplaats. Ze hoopt straks behalve stoffe lijke goederen ook geestelijke bijdragen mee te kunnen nemen naar Nicaragua, liefst toezeggin gen voor steun aan diverse projecten, zoals de bouw van een aquaduct of de renovatie van een school. Want met de afgedankte trapnaaimachines, die Sylvia voor de Nica's heeft weten te 'versieren', is de bevolking van Somoto er nog lang niet, hoe wel de geste natuurlijk bijzonder op prijs wordt gesteld. Kleding is er nauwelijks verkrijgbaar; een verblijf van een jaar in het door oorlog ver scheurde land heeft Sylvia geleerd dat de econo mische boycot van de Verenigde Staten zeer ef fectief is. Aan vrijwel alles is gebrek in Nicara- gua,van schoolknjtjes tot maïs- „Wij zouden heel wat kunnen bieden, als ik maar wist wat ik mocht aanbieden", vat Sylvia de relatieproblemen tussen Schiedam en Somoto samen. De Vereniging mag dan als contactper soon fungeren, het geld en de goederen moeten toch van gulle gevers komen. Eén van dJe gevers zou de gemeente kunnen zijn, maar die heeft nog niet daadwerkelijk in de beurs getast. De Schiedamse bevolking kart al wel een bijdra ge leveren, op woensdagavond 21 september tij dens sen bijeenkomst in theater De Teerstoof, of op zondag 25 september, als de Vereniging een kraampje bemant op de zondagsmarkt waarmee deBrandersfeesten worden besloten. Vlaardingen Twee blije mensen verlieten gisteren de fietskijkmiddag van de Vlaardiogse politie op htm on langs ontvreemde stalen ros. Da i was een magere oogst Maar liefst250mensen kwamen naar het bureau aan de Westlandseweg om te kijken of bun gestolen fiets was evonden. Verreweg de meesten gingen met lege maarhuis. Hoek van Holland Bewoners van de Hüydecoperstraat en De Mareesstraat in Hoek van Hol land zijn in actie gekomen voor de veiligheid van hun kinderen. Ze hebben hekken 'geregeld' en die voor de uitgangen van ach terpaadjes geplaatst. De hekken kunnen wel door volwassenen, maar niet door kinderen worden geopend. De ouders hebben tot actie beslo ten, omdat de tijdelijke afsluiting van de Haakweg heeft geleid tot meer drukte tussen de Van War- wijekstraat en de Hüydecoper straat. Zij vinden dat gevaarlijk voor hun kinderen, die via de achterpaadjes gemakkelijk de straat op kunnen lopen en dan vrijwel meteen op de rijbaan staan. Een verzoek bij de deelgemeente om extra beveiliging kon niet worden gehonoreerd, want Hoek van Holland heeft wel be grip, maar geen geld. Vandaar dat de buurtbewoners zelf de handen ineen hebben geslagen. Deelraadsvoorzitter De Lint kwam een kijkje nemen en was de eerste om toe te geven, dat de ouders „een uitstekende, veilige, en voor het oog vriendelijke op lossing", hadden gevonden, „die niemand hinder bezorgt en de veiligheid van de spelende kin deren aanmerkelijk verhoogt". Vrouw (84) beroofd Schiedam Een vrouw van 84 jaar uit Schiedam is het slachtof fer geworden van tasjesrovers. Haar werd 's avonds omstreeks kwart over tien in de Lange Nieuwstraat een boodschappen tas uit handen gerukt. De over val werd gepleegd door twee jongens op een bromfiets. Bij het passeren gaven zij de vrouw een duw in de rug. Het sïachtoffêr liep enkele schaafwonden en een pijnlijke knie-op. In de tas 2aten wat persoonlijke papieren. Vlaardingen De financiële claim die de belangenvereniging De Haven Rond in oprichting heeft aangekondigd bij de ge meente Vlaardingen te zullen deponeren, zal daar niet serieus worden behandeld. Een aantal ondernemers heeft aangekon digd de gemeente aansprakelijk te stellen voor de inkomsten- schade, die zij in mei leden we gens afeluiting van de Oude Ha- venbrug. Die bedrijven waren toen enkele dagen moeilijk of nauwelijks te bereiken. In een brief aan de belangenver eniging wimpelt het college van B en W de claim nadrukkelijk af. „Een eventuele inkomstender ving behoort tot het normale be drijfsrisico", schrijft het college. De gemeente beroept zich erop, dat periodiek onderhoud Inher ent is aan de constructie van dè brug en dat zij het ongemak juist zoveel mogelijk heeft willen be perken door het onderhouds werk vooral in de „nachtelijke" uren te laten uitvoerend Vlaardingen De raadsman van de Socialistiese Partij, mr. Jan de .Wit, heeft bij de officier van justitie een klacht ingediend over het op treden van de Vlaardingse politie in de zaak-Van Wezel. „De beschuldiging van dief stal of heling heeft het raads lid Arnold van Wezel in naam en goede eer aange tast", schrijft mr. De Wit in een brief aan de officier. De advocaat zet grote vraagte kens bij de objectiviteit van hoofdinspecteur Ruud Meijer, die het onderzoek naar het ver dwijnen van geheime politie- stukken leidt. Hij heeft de offi cier gevraagd de Vlaardingse po litie het onderzoek uit handen te nemen en dat onderzoek over te dragen aan de rijksrecherche. Kinderen brachten SP-raadslid Van Wezel kort voor diens va kantie een stapel vertrouwelijk papieren; processen-verbaal en dagrapporten van de politie. Die hadden zij gevonden op het ter rein aan de Delftseveerweg, waar slopers korte metten had den gemaakt met het oude poli tiebureau. Van Wezel hield de stukken in huis en stelde na de vakantie schriftelijke vragen aan burgemeester en wethou ders. „Is de politie bil de verhui zing naar de"Westlan'dseweg niet wat slordig te werk gegaan", wil de hij weten- Dat Arnold van Wezel zich, door de stukken geruime tijd te bewa ren, schuldig zou hebben ge maakt aan heling is volgens mr. De Wit onzin. Hoofdinspecteur Meijer trok die conclusie wel meteen, toen hij de schriftelijke vragen van het raadslid onder ogen kreeg. „Van beling is alleen sprake, als de 'heler* op persoon lijk voordeel uit is. En daar is in dit geval geen sprake van", aldus De Wit. Dat hoofdinspecteur Meijer al in het openbaar heeft gezegd dat de stukken gestolen moeten zijn, duidt volgens de advocaat van de SP eens te meer op vooringeno menheid. „De beschuldiging van diefstal is op niets gestoeld", meent De Wit, „Ik moet de con clusie trekken dat de politie pro beert de aandacht af te leiden van de fouten die zij zelf heeft gemaakt", schrijft de advocaat aan de officier. De SP wijdt in haar partijblad Tribune, dat binnenkort ver- schijnt, een commentaar aan de zaak-Van Wezel. „Als je iets vindt, ben je een dief", is de con clusie van de SP-commentator, die hoofdinspecteur Meijer in 'Jzijn,stuk betitelt als 'de plaatselij ke koddebeier'. GRATIS - VLOERBEDEKKING KAN NIET! WEL GEVEN WU TOT op ALLE BEKENDE MESKEN zoals DESSO - 9ERG0SS - BONAPARTE - TRETFORD - KVT - SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERE eic. Gratis vrijblijvend huisbezoek I met complete staiencollectle. I Atte tapijten GRA77S gelegd \DOORSEEL NEDERLAND ALLE TAPIJTEN 1e KÉUS Tot 7 Jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken- Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onze offerie, óók voor KARPETTEN. WIJ zijn beslist goedkoper dan anderen, GORDIJNEN en VITRAGES (w.o. Ado, Gardlsette etc.} GRATIS GENAAID. STREKSINGEl 165-189-R"DAM-H BERG - Vrijdag lel 9u geopend I t Tel. 010-4229120^224430 - Fax 010-4227867 - Maandags gesloten 1 Vlaardingen Monseigneur Antonio Fortieh, de bisschop uit de Filippijnse stad Bacolod, brengt morgen en zaterdag een bezoek aan Vlaardingen. Fortieh is voor korte tijd in ons land op verzoek van de Nederlandse Missieraad, Vlaardingen staat hoog op Fortichs programma, gezien de vriendschapsbanden die deze stad onderhoudt met Bacolod. In Vlaardingen is de bisschop te gast bij de organisatoren van de vastenactie en bij medewerkers van de Vlos (Vlaardingen voor ontwikkelingssamenwerking). Vrijdagavond maakt Fortieh de opening van de Vredesweek mee in de remonstrantse kerk' aan do Hoflaan (aanvang 19 uur), daarna is er een officiële ont vangst in het Vlos-centrum aan de Cornells Houtmanstraat. Za: terdagoehtend om half elf maakt de Filppijnse geestelijke kennis met burgemeester Fred van Lier en brengt hij tijdens een rond wandeling door Vlaardingen een bezoek aan de Wereldwin kel aan de Hoogstraat. Fortieh staat bekend als een strijder voor de inwoners van zijn land die lijden onder honger, armoede en werkloosheid. Die houding wordt hem niet altijd in dank afgenomen: militairen pleegden ooit een aanslag op zijn ambtswoning en op zekere dag werd er zelfs een granaat in zijn 1 kan toor gegooid. Vlaardingen/Maassluis De jaarlijks terugkerende Vredes week start in Vlaardingen vrij dag met een avondgebed in ae Remonstrantse Kerk aan de Hoflaan. Met die openingsactivi teit is gekozen voor bezinning en meditatie. Maar de organisatie vindt dat ook vrolijkheid en ge zelligheid het vredesdoel prima kunnen dienen. Het programma omvat dan ook een lach en een traan. Als een rode draad loopt het thema 'Vrede verbindt, vrede verplicht' door het pro gramma. Zaterdag wordt op het Liesveld de Vredesmarkt gehouden. Daar presenteren de groepen van de Andere Markt zich, maar ook milieugroepen zijn met stands aanwezig. Voor ae verstrooiing zorgen muziek, clowns en een toneelgezelschap. Bij slecht weer wordt ae Vredesmarkt een week uitgesteld. Van maandag tot en met donder dag worden s' avonds om zeven uur vredeswakes gehouden. Dat gebeurt bij de Johannes de Do perkapel aan de Gedempte Biersloot. Volgende week vrijdag staat ge zelligheid centraal op ae Andere Avond, die in de Lijndraaier aan de Baanstraat wordt gehouden. -Voor de pauze is er toneel. Daar na worden verschillende work shops gehouden. De Vredes week wordt zondag 25 septem ber om 19.00 uur afgesloten, met een maatschappelijk avondge bed in de Grote Kerk op de Markt. Voor de organisatie van de Vre desweek zijn verantwoordelijk: het plaatselijk IKV, Kerk en Sa menleving, 50+ tegen kemge- weid en Vlaardingen tegen Kernbewapening. Ook In Maassluis gaat de Vredes week niet onopgemerkt voorbij. De activiteiten van de IKV- kemgroep Maassluis worden zondag ingeluid met een dienst in de Grote Kerk. Vorig jaar ging bij die gelegenheid de Hon gaarse predikant Benkö voor, en hoewel deze dominee dit jaar niet naar Nederland kon komen, zullen hij en zijn gemeente de vredesband met Maassluis tóch herdenken. Benkö beschikt ovqr de liturgie voor de Maassluisse dienst, en zal die zondag in Hon garije opdragen. In ae Grote Kerk zijn de voorgangers pastor J, de Lange en dominee H. Nie- meijer van de baptistengemeen te. De kerkdienst begint om 19.00- - :X

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1