'Groen is beangstigend Auto's en hondepoep op 'bloedlink' plein SDhesQ Dahliavereniging mist erkenning in Schiedam Belangstelling voor Spaland overweldigend ^TAPIJTEN* VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE CDURANï NIEUWE WATERWEG COURANT Maassluis dunt struikgewas uit as Straatspeeldag in De Gorzen Moeder en dochter gevallen Speciaal project voor Van der Waal Vier miljoen voor recreatie Midden-Delfland Furie-ade wil de lucht in 40% KORTING ALLE TAPIJTEN 1e KÈÜS Jongerenhonk Brusselweg herbouwd Mode- opleiding Turkse meisjes DE PENNENSET GEVEN WE STEEDS VAKER CADEAU Aanpassingen treinverkeer Eén miljoen voor renovatie Bad Zuid Vakbondsman ambtenaren stapt uit commissie Inbraak bedrijfspand gggf_H^wnstTdal_e. Jl3. BO Vlaardingen. Poslbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066, 4350557-sportredactie: 4345209 DONDERDAG 22 SEPTEMBER PAGINA 17 Op de kwekerij staan de dahlia's in volle bloei Schiedam Onlangs, tijdens het 20-jarig bestaan van tuinders- complex Vijfsluizen, bekeken meer dan vijfduizend mensen de prachtige arrangementen van de Schiedamse dahliaveremging. Toch bestaat bij de Schiedamse dahliakwekers ae indruk dat de bekendheid mei de bloemencul tuur in deze streken tegenvalt. De Dahliavereniging Schiedam bestaat nu dertien jaar, en in deze relatief korte periode heeft de vereniging al het nodige res pect afgedwongen in den lande. Tijdens het onlangs gehouden nationaal kampioenschap slaag den de Schiedammers erin, in vier categoriën met de derde prijs te gaan strijken- In Amersfoort scoorde de vere niging hoog in de categoriën 'kwaliteit bloemen', 'bloemar- rangementen' en 'vazenkeu- ring'. Volgens bestuurslid Joop Blom van de dahliavereniging is dit tamelijk uniek: „Bijna alle dahliaverenigsngen komen uit het midden en het oosten van het land, waar het weer beter ge schikt is voor de dahliateelt. In het westen duurt het vaak een maand langer voordat de bloe men uitkomen. Daardoor heb ben wij minder tijd en kans om nieuwe rassen te kweken". Voordat de bloemen medio sep tember uitkomen, hebben de dahliakwekers al een heel sei zoen achter de rug. Reeds tn april worden stekken getrokken van de oude stronken, die ver volgens worden gepoot. Vervol gens waren de leden van de ver eniging de gehele zomer fana tiek in de weer in hun kwekerij aan de voet van de Vlaardinger- dijk, pal achter de -voormalige rooms-kathoheke begraafplaats. Tijdens de Brandersfeesten wil de dahliavereniging de kwalitei ten van haar produkt ook eens aan de eigen bevolking laten zien. „Verleden jaar lukte dat niet, want door de natte en kou de zomer hadden we toen pas in oktober bloemen". Dit jaar Jukt het wel om de bekroonde bloem- arrangementen te tonen. Dat ge beurt vanaf vrijdag 23 septem ber in het clubgebouw van tafel tennisvereniging De Reling aan de Singel, direct achter C A. „Eigenlijk is het wel jammer dat we ons niet tussen de andere Brandersevenementen kunnen presenteren", zegt Joop Blom. „We zijn bezig geweest om toe stem m i ng te k rijgen voor een ex positie in het Stedelijk Museum. De directie liet echter weten dat dit niet mogelijk was. Men vrees de dat de atmosfeer tn het mu seum als gevolg van de bloemen te vochtig zou worden. Te droog is volgens mij echter ook niet goed", aldus Blom. De dahliaveremging hoopt, dat het volgend jaar een betere loka- tie kan bemachtigen om het re sultaat van haar noeste arbeid te laten zien. „De duizenden bezoe kers van de Brandersfeesten zouden er zeker van genieten", aldus Blom. ..Hopelijk zijn de mensen bereid om even om te lo pen naar de Singel, waar men wel zo vriendelijk was om ons te ontvangen". Maassluis Op verzoek van mensen die zich door het groen bedreigd voelen, gaat de Maassluise plantsoenen dienst op grote schaal de bijl zetten in heesters en ander dicht struikgewas. Plantsoe nendienst denkt daarmee een steentje bij te dragen-nan de bestrijding van de kleine criminaliteit. Het idee is afkomstig van een stagiair, die ooit voor de afdeling Weizijn op het stadhuis een. rap port opstelde over 'donkere plekken' in Maassluis en de aan beveling deed meer licht en ruimte te scheppen in de plaatse- 1 ijke groenvoorzieningen Bij plantsoenendienst meent men te weten., dat veel Maasslui- zers zich vooral *s avonds tussen het groen onveilig en onbehaag lijk voelen. Dit probleem zou zich met name voordoen in de nieuwbouwwijken. „In de West- wijk bij voorbeeld is het groen op een parkachtige manier aange legd en is een minder doorzichti ge situatie ontstaan. Door de hoge heesters zijn mensen niet meer vanaf de weg te zien. Som migen krijgen dan het gevoel dat er iemand uit de boqes kan springen", aldus een woordvoer der, die er aan toevoegt dat „de natuur 's avonds wel eens een beetje beangstigend over kan komen". Plantsoenendienst benadrukt overigens dat er 'niet zo rigoreus' gekapt zal worden. Alleen het groen langs doorgaande routes wordt uitgedund en daarbij gaat het uitsluitend om struiken; bo men blijven gespaard. Voor de gerooide struiken komt gras in de plaats. De Maassluise parken worden ongemoeid gelaten, want, zo zegt de woordvoerder, „daar hoefje 's avonds niet door heen te lopen en wie dat wei doet, doet het op eigen risico". Dat groen soms als bedreigend en 'mensonvriendelijk' wordt ervaren, is bij de Maassluise poli tie niet bekend Op de vraag of er inderdaad veel klachten binnen komen over gevoelens van on veiligheid, of aangiften van be roving en verkrachting in de plantsoenen, antwoordt een po litiewoordvoerder: „Welnee, het is hier een rustige gemeente". Zinloos vindt de politie het kap pen van struiken echter niet: „Voorkomen is beter dan gene zen". Schiedam Beleggers en de ge meente Schiedam tonen zich verheugd over de grote belang stelling die er voor wonen in Spaland blijkt te bestaan. De presentatie van de eerste bouw plannen heeft bij projectontwik kelaars Stok en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten een stroom van reacties opgeleverd. Het Bouwfonds informatie-cen trum kreeg na het bekend worden van de plannen in juni vijfhonderd telefoontjes te ver werken. Peter Stok, die dertig vrije sectorwoningen in het eer ste deelpian realiseert, heeft, op een enkele woning na, alle hui zen a 1 weten te verkopen. Voor de eerste 220 woningen in het deelnlan Harreweg, waar in totaal 550 woningen moeten ver rijzen, gaan de palen naar alle waarschijnlijkheid nog dit jaar de grond in. Ook voor de ont wikkelingvan het deelpian Ker- kweg bevinden de voorbereidin gen zich al in een vergevorderd stadium. Oostelijk van de Harreweg wordt binnenkort begonnen met het bouwrijp maken van de grond, waarna naar verwach ting eind volgend jaar de eerste paal de grond in zal gaan. In dit deelpian moeten 400 woningen verrijzen. In het derde nummer van het Spaland-Bulletin, het gemeente lijke voorlichtingsblad voor po tentiële bewoners, wordt sterk de nadruk gelegd op de zorg voor het wooncomfort en het milieu in de laatste grote uitbreidings wijk van Schiedam. Zoals be kend, worden in Spaland veel energiezuinige woningen ge bouwd, terwijl de wijk verder een uitgesproken groen en auto- luw karakter moet krijgen. Spaland heeft, vooral sinds de gif-affaire in 'de Maassluisse Steendijkpolder, bij veel mensen echter ook een minder gunstig imago. Net als in Maassluis werd het noordelijk deel van Schie dam in de jaren zestig opgespo ten met giftig havenslib uit de Rotterdamse havens. Helgrote verschil met de Steen dijkpoider is volgens het Schie damse gemeentebestuur, dat de woonwijk voor de bouw van een schone afdeklaag van anderhal ve meter grond wordt voorzien. Verder moet het bekleden met klei van de sloten ervoor zorgen, dat het havenslib geen schadelij ke gevolgen kan hebben. Onder in de afdeklaag wordt een drai nagesysteem aangelegd, waar mee de stand van het grondwa ter geregeld kan worden. Volgens de gemeente is uit rap porten gebleken, dat deze maat regelen afdoende zijn om het gif te isoleren. In ieder geval heb ben zowel de provincie Zuid- Holland als de Inspectie van de Volksgezondheid hun fiat gege ven voor deze wijze van bouw rijp maken. Schiedam Een 37-jarige vrouw uit Schiedam en haar 2- jarige dochtertje 2ijn gisteren na een ongeluk in het ziekenhuis terecht gekomen. De vrouw wil de rond elf uur 's morgens op de Broersvest op de fiets stappen, maar door een onbekende oor zaak kwam ze bij die manoeuvre ten val Haar dochtertje, dat in een kinderzitje achterop zat, maakte ook een lelijke smak. Een ambulance bracht moeder en dochter naar het Schieland- zlekenhuis. Vlaardingen/Maassluis De Vlaardingse bouwer Van der Waal begint vrijdag 7 oktober in Maassluis aan een. voor zijn doen speciaal project. Die dag wordt de officiële eerste paal geslagen voor een complex van. 65 wonin gen in de Steendijkpolder- Noord. Het bijzondere aan dat project is dat 19 woningen als zogenaamde leerlingbouwplaats zullen worden gerealiseerd. Een aantal leerlingen van scholen in de re gio kan dan in Maassluis de nodi ge praktijkervaring opdoen. „Dat zal zeker een bijzonder ka rakter aan het object geven", meent directeur R.J. van Brug- tsn van het bouwbedrijf. Om dat ijzondere te onderstrepen wordt de eerste paal dit keer dan ook niet geslagen door een hoog waardigheidsbekleder. Leerlin gen van. de stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf nemen dat karwei 's middags om half vier - voor hun rekening. Midden-Delfland Het rijk heeft voor het komend jaar ten behoeve van de recreatie in Mid den-Delfland bijna vier miljoen gulden ter beschikking gesteld. In totaal is er voor de provincie Zuid-Holland ter verbetering van recreatieve voorzieningen 11,6 miljoen beschikbaar. Met de 3,8 miljoen gulden, die daar voor de recreatie beschikbaar komt, strijkt Midden-Delfland een groot deel uit die pot op. Maassluis De organisatoren van de Furie-ade wensen zich volgend weekend niet tot mari tieme activiteiten te beperken. Integendeel: de Furie-ade zoekt het luchtruim op en haalt daar voor onder andere de grootste luchtballon uit Europa naar de Eerste Stad aan de Waterweg, Dat gevaarte stijgt zaterdagmid dag 1 oktober om vijf uur op van af het grasveld op bet snijpunt van de Ui verlaan en Merellaan op. De ballon neemt acht passa giers mee de lucht in Ook eerder die dag laten luchta crobaten zich niet onbetuigd. Rond één uur landen parachutis ten op de ponton in de haven kom. Daarna is het de beurt aan de Lynx-reddingshelieopier van de Koninklijke Marine om, zo beloven de organisatoren, boven de havenkom een 'bloedstollen de luchtdans met diverse specta culaire reddïrtgsdemonstratïes' uitte voeren, 's Morgens om tien uur gaan tien leden van hét DeJtavliegersteam de lucht in. Zij blijven vrijwel de hele dag boven de Maassluisse haven zweven. Op ongeveer hetzelfde tijdstip beginnen vanaf het grasveld bij het NS-station Maassluis-West rondvluchten over de stad met een helicopter. Schiedam Er is te weinig ruimte voor kinderen om op straat te spelen en het wordt er steeds gevaarlijker. Het lijkt wel of auto's alles mo gen, en kinderen niets. Een jongen die met zijn vriendjes voor de deur een balletje wil trappen wordt weggestuurd. Zo'n voetbal kan tenslotte een lelijke deuk maken in dat dure blik als die spelende jongens daar al de kans toe krijgen. Want overal moeten ze om de haverklap opzij springen om een toeterende auto door te laten. GRATIS VLOERBEDEKKING KAK NIET! WEL GEVEN WU TOT op ALLE BEKENDE MERKEN zoals DESSO - BERGOSS - BONAPARTE - TRETFORO - KVT - SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERÊ etc. Gratis vrijblijvend huisbezoek. I met complete stalen collectie. I AM tapijten GRATIS gelegd SiOOOft HEB. NEDERLAND To1 7 jaar schri!te!f|ke garantie op alle bekende marken. Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onze offerte, óbk voor KARPETTEN. Wij zijn beslist goedkoper dan anderen. GORDIJNEN en VITRAGES £w.o. Ado. Qardlsette etc.) GRATIS GENAAID. STREKSINGEL 16S-189-R'OAM-H BERG - Vrijdag lot 9 u geopend Ter. Ot 0-4229120 '4224430 - Fax 010-4227857 - 's Maandagsgesloten Om dit soort situaties onder de aandacht te brengen, organiseer de de stichting Stop de Kinder moord gisteren de Nationale Straatspeeldag Schiedam-Zuid was één van de ongeveer 250 plaatsen in circa 175 gemeenten in ons land waar kinderen van uit het buurthuis met pen en pa pier de wijk in trokken voor een kritisch onderzoek. Het vragen formulier sprak boekdelen: 'Staan hier prikbosjes?', 'Is er veel prikkeldraad?', 'Valt hier eigenlijk wel iets te beleven?' Veel deelnemers meldden zich |i niet voor het speelse, maar o zo Jij serieuze onderzoek. De meeste oj jongens en meisjes uit de buurt waren naar het centrum van Schiedam getrokken, voor de kermis of de speciale Branders feesten-kindermiddag. Maar jeugdleidster Ada Elshof en haar medewerksters van Kluphuis Zuid hielden nog genoeg kleu ters over voor een excursie naar het Rozenburgerplein, dat als de meest kindonvriendelijke plaats van De Gorzen geldt: veel ver keer, geen goede oversteekplaats en nauwelijks speelgelegenheid. „Daar mag ik nooit heen van m'n moeder", zei een jongetje. „Nee natuurlijk niet, het is er bloedlink", reageerde de bewus te moeder. De Maasboulevard, verreweg de grootste speelweide in de wijk, is bij de moeders al even impopu lair: „Als je kinderen daar van daan komen, zitten ze onder de hondepoep". Maar ook de Oude Maasstraat en sommige straten rond het voormalig GTB-terrein kunnen er m de ogen van ouders en kinderen eigenlijk niet mee door. Daar is het autoverkeer weer de grote boosdoener. De verkeersdrempels bieden maar weinig bescherming, ook al niet omdat de vindingrijke jeugd die hobbels meteen, in het speelcïr- cuït heeft opgenomen. Het zijn 'leuke', maar gevaarlijke hin dernissen voor fanatieke fiets- erossers. VolgensB. Schouten van Stop de Kindermoord hebben gemeen tebesturen veel te weinig oog voor de speelbehoeften van de jeugd. Overheden leggen in hun verkeersveiligheidsbeieid steeds meer de nadruk op educatie en politiecontrole en steeds minder Kinderen ïn Schfedam-Zuid stel den een kritisch onderzoek in naar de bruikbaarheid van speel plaatsen in hun wfjk. op het aanpassen van de wegin- richting. Als reactie daarop kloppen steeds meer bewoners- groepen bij de stichting aan. De bedoeling van de nationale Straatspeeldag is dan ook, zoveel mogelijk gevaarlijke verkeerssi tuaties op een rijtje te zetten. Dat lijstje wordt dan te zijner tijd aan de stadsbesturen aangeboden. Het Rozenburgerplein in Schie dam-Zuid zal er zeker niet op ontbreken. Vlaardingen Het tot twee keer toe afgebrande jongeren centrum aan de Brusselweg wordt herbouwd. De Vlaarding se gemeenteraad wil daarvoor 422.000 gulden beschikbaar stel len. Het gemeentebestuur denkt het tekort aan een eigen voorziening voor de jeugd in Holy te kunnen oplossen met een kleinschalig onderkomen van ongeveer 200 vierkante meter. Het gebouwtje, dat beslist 'ge luidsarm' moet zijn zodat de buurtbewoners geen overlast ondervinden van de jongeren, wordt ontworpen door een Rot terdams architectenbureau. Dit bureau heeft de afgelopen vijf jaar al zeven jongerenvoorzie- ningen gerealiseerd in de Maas stad. Volgens de gemeente ver loopt de planontwikkeling voor spoedig en kan de bouwvergun ning binnenkort worden afgege ven. Stichting haakt in op naaicuhuur Vlaardingen Turkse meisjes hebben een naaieul- tuur die veel meer geculti veerd is dan bij hun leeftijd genoten in Nederland. Zij zijn doorgaans heel vaardig met naald en draad. Vanuit die wetenschap heeft de stichting Beroepseducatie Nieuwe Waterweg besloten een opleiding textiel/mode vak te starten. De twee jaar durende opleiding is be doeld voor buitenlandse meiges van 18 tot 25 jaar. Het doel van de opleiding is verschillende technieken onder de knie te krijgen, zo dat hun kansen om een baan te vinden in de confectie-in- dustrie aanzienlijk worden vergroot. De stichting heeft geconstateerd dat veel te veel kennis louter in huise lijke kring in praktijk wordt gebracht. Voorlopig loopt het nog niet storm voor de opleiding, waarvan het diploma recht geeft om door te stromen naar de modevakschool. Slechts vijf Turkse meisjes hebben zich bij het SBNW pand in de CorneLs Hout manstraat aangemeld. De stichting verwacht binnen kort een grotere toeloop. „De meeste meisjes zijn nu nog op vakantie in Turkije", verklaart een woordvoer ster de geringe animo. Het lesprogramma is opge deeld in een praktisch (VA dag per week) en een theo retisch gedeelte (VA 2 da gen per week). De opleiding tost slechts 60 gulden per jaar. Dat bedrag kan zo laag worden gehouden, omdat via de PBVE-regeling (pri maire beroepsgerichte vol wassenen educatie) een flink bedrag aan subsidie binnenkomt. Na het afronden van de stu die denkt de stichting dat de meiges vooral in modeza ken en ateliers empluoi kun nen vinden. IEDEREEN DIE ONS EEN-NIEUWE „*V- ABONNEE BEZORGT/KRI JGT ALS DANK EEN PENNENSET. CADEAU. DE NIEUWE ABÖNNÉE'MOET WEL MINSTENS DRIE'.* MAANDEN ABONNEE OP HET,."-- V- ROTTERDAMS"NIEUWSBLAD WORDEN- De nieuwe abonnee is: Naam: adres: (code HA) telefoon: (Lv.m. conirole op bezorging) De nieuwe abonnee krijgt het RN eerst 2 weken gratis en neemt daarna een maandabonnement g kwartaalabonnement Over de betaling krijgt hij/zij t.z.t. bericht. Stuur deze pennenset naar: N naam: :voorl. adres:no.: postcode: plaats: Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, zenden naar: Rotterdams Nieuwsblad, atd. abonne menten, Antwoordno. 1579, 3000 VB Rotterdam. Hoek van Holland /Maassluis In verband met het vernieuwen van de bovenleiding op het baanvak tussen Maassluis en Hoek van Holland moeten trein reizigers vanaf volgende week rekening houden meteen aange paste dienstregeling. De werkzaamheden beginnen volgende week en zullen tot april volgend jaar duren. In die periode zullen van maandag tot en met vrijdag tussen elf uur 's ochtends en vier uur 's middags reizigers uit de richting Rotter dam en met bestemming Hoek van Holland in Maassluis moeten overstappen. Dat geeft volgens de NS een vertraging van enkele minuten. Tussen 10 oktober en 26 decem ber wordt er doordeweeks ook 's nachts gewerkt. De treinen uit Maassluis-West naar Hoek van Holland om 23 33 uur en 0.33 uur vervallen in die periode. De rei zigers worden dan met een taxi busje vervoerd en ook dat kan enige vertraging opleveren, al dus de Nederlandse Spoorwe gen, De treinen van 23.46 uur en 9.54 uur uit Hoek van Holland ko men eveneens te vervallen. Rei zigers kunnen gebruik maken van de trein van 0.16 uur of een extra trein, die om 1.25 uur uit Hoek van Holland vertrekt. In nachten waarin niet wordt gewerkt, de vrijdag- en zater dagnacht dus, zullen de treinen gewoon volgens de dienstrege ling in het spoorboekje rijden, Schiedam Terwijl de leiding van het Sportfondsenbad aan de Burgemeester Knappertlaan nog in opschudding verkeert over wethouder Luub Haf kamps zoveelste mededeling dat deze voorziening dicht moet, be reidt men zich tn Bad Zuid aan de Westfrankelandsedijk voor opeen renovatie. Bad Zuid mag binnenkort voor een kleine miljoen gulden gaan verbouwen. Het bad heeft een nieuw dak nodig en wil verder op grote schaal energiebesparen de maatregelen treffen. Alleen al met die laatste operatie is drie ton gemoeid. Hafkamp vindt dat een verantwoorde investering, omdat de energieprijzen in de toekomst volgens hem eerder zullen stijgen dan dalen. Hafkamp probeert met dat argu ment de forse overschrijding van het renovatiebudget te rechtvaardigen. Voor de opera tie was aanvankelijk een kleine zeven ton uitgetrokken. VlaardingenDe belangen van Vlaardingse gemeenteambtena ren worden in het vervolg niet meer behartigd door een vrijge steld vakbondsvertegenwoordi ger, Joop van Papeveld, die op het stadhuis de ambtenarenbon den vertegenwoordigde, is uit de commissie personeelszaken ge stapt, Van Papeveld is terugge keerd naar zijn oude functie bij het gemeentelijk energiebedrijf. Van Papeveld heeft deze stap ge nomen omdat hij vond dat zijn vakbondswerk niet goed uit de verf kwam. Over zijn besluit ontstond in de laatste commissie vergadering enige opschudding. De brief waarin Van Papeveld zijn terugtreden aankondigde, was naar zijn idee onzorgvuldig geformuleerd. Daardoor konden de diensthoofden een verkeerde indruk van de reden van zijn be sluit krijgen. Van Papevelds besluit betekent volgens sommigen een ernstige verzwakking van de positie van de vakbonden bij de onderhan delingen over arbeidsvoorwaar den voor Vlaardingse ambtena ren. Vlaardingen Bij een inbraak in een bedrijfspand aan de Bach- laan is gisteren een bromfiets ge stolen. Het splinternieuwe ver voermiddel vertegenwoordigde een waarde van 3400 gulden. Ook een bouwcontainer aan de Taanderijstraat werd gisteren opengebroken. Na de toegangs deur te hebben geforceerd ging men er vandoor met gereed schap ter waarde van 4000 gul den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1