Bestuur ASHVB stapt op Dalend aantal inwoners baart wethouder zorgen Furie-ade krijgt Geuzen en Spanjaarden op bezoek Van Roon verklaart oorlog aan Bas van der Heijden 'BenW zaaien onrust' VVD-top naar Maassluis In hoger beroep twee jaar geeist voor bankoverval Schiedam gaat hogere ambtenaren beter betalen VIAARDIN6S DAGBLAD j. COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Bejaardenzorg in rustiger vaarwater Schiedams kantoor Ladbroke Verdachte ontkentoverval Bloedende inbreker Inbraak inwoning w miHIWEG DINSDAG 2^ SEPTEMBER 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC PAGINA 13 Gaardingen. Postbus 110, 3130 AC Gaardingen. Telefoon: 010 4343229, 4352066, 4350557 - Sportredactie: 4345209 Schiedam Met een loonsverhoging van een half tot ander half procent en verbetering van de secundaire arbeidsvoor waarden, wil de gemeente Schiedam de zorgwekkende uit tocht van beter gekwalificeerd personeel een halt toe roepen Veel leidinggevende ambtenaren hebben de afgelopen jaren de overstap gemaakt naar beter betaalde banen bit het bedrijfsleven of bij grotere gemeenten. De kwaliteit van het ambtelijk apparaat in Schiedam is daardoor onder zware druk komen te staan. Volgens directeur Hans Klop van de dienst Personeel en Or ganisatie zit Schiedam te springen om financieel deskundi gen, specialisten stadsvernieuwingen goed geschoolde mede werkers voor het Gemeentelijk Woningbeheer. Ook de Openbare Nutsbedrijven hebben dringend behoefte aan spe cialisten en technici. In opdracht van het college van burgemeester en wethouders probeert Klop een aantrekkelijker arbeidsvoorwaarden-pak ket voor het midden en hoger kader samen te stellen. Behalve aan een loonsverhoging, denkt Klop aan een betere loop baanplanningen het verkorten van 'overleglijnen', waardoor leidinggevende ambtenaren meer slagkracht krijgen en snel ler resultaten van hun werk zien. Alleen een auto van de zaak' mag Klop de gemeentelijke werknemers niet beloven: „Dat vindt minister Van Dijk van Binnenlandse Zaken niet goed". Sanering GroeneJaan en Weteringstraat onduidelijk Vlaardingen Door geen dui- i delijke saneringsplannen op ta~ fel te leggen, hebben burgemees ter en wethouders van Vlaardin- fen voor grote onrust gezorgd in e Weteringstraat en de Groene- laan. Dat stelt de SGP/GPV/RPF-fractie in schriftelijke vragen aan B en W. De gemeente wil de huiseigena ren in beide straten uitkopen, maar op een bijeenkomst met wethouder Chris van Boon op 24 augustus werden de bewoners in het onzekere gelaten over de fi- nanriele gevolgen van die stap. Zij weten niet of zij na verkoop en vermoedelijk sloop van hun t huizen naar hun buurt kunnen terugkeren, en fegen welke prijs. Het sloopplan voor beide straten i ontstond na de wateroverlast van vorig jaar, toen de riolering de overvloedige" regenval niet aankon en veel huizen blank 1 kwamen te staan. Verbetering l van de riolering zou ruim één miljoen gulden kosten. Die in vestering vinden B en W zo boog, dat zij liever voor sloop kiezen. Maar volgens de SGP/GPV/RPF-raadsIeden Rien Lensvelt en G.J.van Veel- en is destijds bij de erfpachtsove- j reenkomst afgesproken, dat de gemeente zorg zou dragen voor een goed rioleringsstelsel. Lensvelt en Van Veelen begrij- pen niet goed, waarom Van 1 Roon op de bewuste bijeenkomst gezegd heeft dat de woningen In de Weteringstraat en de Groene- - laan niet zo slecht zijn, dat ze aangekocht en gesloopt moeten worden- Maar gaat de sloop wel door, dan hebben de bewoners volgens beide raadsleden recht om te weten, wat de toekomstige erfpachtspnjzen in het gebied worden. Lensvelt en Van Veel en eisen ook opheldering over geruchten dat het college tevens de Dijklaan en een deel van de Burgemeester Pruissingel bij de sanering wil betrekken. Als de huiseigenaren bij nader inzien niet bereid zijn, hun wo- - ningen te verkopen, moet de ge- meen te het besluit om het gebied te saneren maar herzien, vindt de SGP/GPV/RPF-fractie. In een eerder stadium sprak ook de Socialistiese Partij wantrou wen uit over de gemeentelijke plannen met de weteringstraat en de Groenelaan. Volgens SP- fractievoorzitter Remi Poppe willen B en W beide straten op kopen, alleen omdat achter de huizen grote tuinen liggen. Op de vrijkomende grona zouden straks tweemaal zoveel huizen gebouwd kunnen worden dan er nu staan. Dat levert de gemeente een flink sommetje aan erfpacht op. Schiedam - Schiedammers die wel eens een golcje wagen op de renbaan, hoeven binnenkort niet meer naar Duindigt of Wol- vega Vanaf 25 november kun nen ze terecht bij de Schiedamse vestiging van Ladbroke Totali- sator Dit Haagse bedrijf, gespe cialiseerd in wedden op paarden, heeft al filialen m vele tientallen Nederlandse steden. Het Schie damse kantoor wordt onderge bracht aan de Rotterdamsedijk 439, Vlaardingen Na PvdA'er drs. Leo ten Have zijn ook George Neijssel (VVD) en Jo- pie Schumacher (CDA) opge stapt als bestuurslid van de algemene stichting tot huis vesting en verzorging van be jaarden. De drie grote partij en in de Vlaardingse ge meenteraad vinden, dat de stichting behoefte heeft aan verse krachten in het be stuur. „Die kunnen de bejaar denzorg in rustiger vaarwa ter brengen", meent John Ranshuijsen, fractievoorzit ter van de PvdA. PvdA, CDA en VVD hebben er varen krachten voorgedragen om de opengevallen plaatsen in het dagelijks bestuur in te ne men. Zowel PvdA als CDA stel len een oud-wethouder kandi daat. Voor het CDA is dat Cees Bot, voor de PvdA drs. Kees van der Windt, die als wethouder een tijdje voorzitter was van de ASHVB De VVD schuift als kandidaat voor het dagelijks be stuur Bram Zonne naar voren, ook al bestuurslid van. het Holy- ziekenhuis. De Vlaardingse gemeenteraad beslist in oktober over een voor stel, om de financiële problemen van de ASHVB op te lossen. De tekorten op de exploitable dreig den Op te lopen tot meer dan tien miljoen gulden. Door bijdragen van het rijk, de gemeente en geldgever ABP zou dat pro bleem volgende maand uit de wereld zijn. VVD'er Neijssel vindt dat een goed moment om een punt te zetten achter zijn be moeienissen met de ASHVB Hij bekleedde 16 jaar langde functie van penningmeester in het dage lijks bestuur - Het is Neijssel gebleken, dat 'sommige mensen' er problemen mee hebben, dat hij de functie van penningmeester van de ASHVB combineert met het fractieleiderschap van de VVD. Bovendien is het besturen van de bejaardenstichting voor Neijssel geen onverdeeld genoe gen meer. „In het algemeen be stuur zit een groepje van drie mensen, dat heel negatief en de structief doet tegen het dagelijks bestuur. Besturen doe ik ook voor mijn eigen plezier en het gedrag van dat groepje mensen gaat ten koste van dat plezier". Chaos Drs. Ten Have legde zijn be stuursfunctie neer, omdat hij de buik vol had van de bestuurlijke chaos bij de ASHVB. Volgens de i PvdA'er werkten het stichtings bestuur en het college van bur gemeester en wethouders niet goed samen bij de oplossing van de problemen. „Men probeert el kaar vliegen af te vangen en geeft elkaar de schuld van de vertragingen", sehreef hij in zijn ontslagbrief. PvdA-fractievoorzitter John Ranshuijsen denkt dat de vor ming van een nieuw bestuur een hele verbetering is. Hij verwacht dat het nu komt tot 'een goede en eendrachtige samenwerking' tussen stichting en gemeentebe stuur. „Er zijn. drie bekwame kandidaten voor het bestuur en die moeten in staat worden ge acht de problemen op telossen", zegt Ranshuijsen. „Waarmee ik het oude bestuur niet wil dis kwalificeren, maar als mensen al heel lang met elkaar samen werken is het soms nodig een wisseling van de wacht te be werkstelligen". De voorzitter van de ASHVB wethouder Jan Madera, vindt het een goede zaak dat Neijssel en Schumacher hebben gewacht met zijn ontslag tot de financiële problemen waren opgelost. Over het vertrek van .PvdA'er Ten Have as de wethouder minder te spreken. Het algemeen be stuur van de ASHVB vergadert donderdagavond in bejaarden flat De Bolder over de bestuurs wisseling. Vlaardingen. Het maken van de begroting voor 1989 is burge meester en wethouders van. Vlaardingen gemakkelijk afge gaan. „Wij hebben er met veel plezier aan gewerkt", zei wet houder Chns van Roon (finan ciën) gistermiddag bij de presen tatie van de begroting. Een gat van een half miljoen gulden was snel gedicht. De echte proble men, zei Van Roon, liggen ver der in de toekomst. Het dalend inwonertal baart de gemeente zorgen. In een rapport van stedebouw kundig adviesbureau Kuiper Compagnons zijn de gevolgen van daling van het inwonertal op een rijtje gezet. „Daar zijn be rekeningen op losgelaten en daar zijn wij om meer dan één reden erg van geschrokken", al dus Van Koon. Minder inwoners betekent voor de gemeente niet alleen een lagere uitkering uit het gemeentefonds, maar ook la gere rijksuitkeringen voor on derwijs en gezondheidszorg. Kuiper Compagnons heeft drie scenario's voor de ontwikkeling van Vlaardingen op een rijtje ge zet. Het scenario dat volgens Van Roon de meest desastreuze ge volgen zou hebben is het trend- scenario. Daarin wordt er van uit gegaan, dat de stad elk jaar zo'n vijfhonderd inwoners 'ver liest'. Daar wordt ook in de be groting voor 1989 rekening mee gehouden. Op 1 januari 1989 zou s Vlaardingen volgens die prog-c nose 74.500 inwoners hebben. 5 De andere modellen die volgens Kuiper Compagnons tot de mo- i5 gelijkheden behoren zijn het sta- biliteits-scenaria en het allure- scenario. Wordt voor dat laatste scenario gekozen, dan zou het gemeentebestuur pogingen in het werk moeten stellen om de dalende lijn om te bulgen, om uit te komen op ongeveer 80.000 in woners. „Wij kunnen het ons in Chef financien A. van Beuzekom en wethouder Chris van Roon bij de presentatie van de begroting. elk geval niet veroorloven", al dus Van Roon, om het inwoner tal te laten dalen naar 65,000. Als dat zou dreigen te gebeuren moeten wij als gemeentebestuur op de barricades". Schiedam Een 33-jarige Schiedammer is gisteren in het Sint Fransiscusziekenhuis in Rotterdam opgenomen, nadat hij bij een inbraakpoging een slaga derlijke bloeding had opgelopen. De man trachtte in te breken in de Josefechoo] aan de Nassau- laan. Hij sloeg met zijn rechter vuist een ruitje in, hetgeen door omstanders werd gesignaleerd. De man sloeg op d e vl ueht, waar na de gealarmeerde politie en enkele buurtbewoners de ach tervolging inzetten. Het bloedspoor leidde naar de Rozenburgerstraat, waar de man thuis werd aangetroffen. Na een korte behandeling in het Schie- land-ziekenhuis werd de man overgebracht naar het zieken huis in Rotterdam. Naast een sla gaderlijke bloeding liep de man doorgesneden polsen en diepe vleeswonden op. door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis Minder aan dacht, voor grote attracties, maar een veel breder aanbod van activiteiten door de ge hele stad zijn de opvallendste verschuivingen in de pro grammering van de Furie- ade ten opzichte van vorige afleveringen. Kreeg de Furie-ade de laatste ja ren al uitwaaiers naar andere delen van het centrum, als alles volgens plan verloopt zijn de fes tiviteiten in winkelcentrum de Koningshoek dit jaar voor het eerst een volwaardig onderdeel van het Maassluise volksfeest Het hart van de Furie-ade, die dit jaar voor de negende keer wordt gehouden, ligt als vanouds rond de oude haven. Het mari tieme gedeelte van het program ma, waarmee het negen jaar ge leden allemaal begon, zal ook za terdag 1 oktober weer een grote' trekker zijn, zo verwacht de or ganisatie. In de haven begint de Furie-ade eigenlijk al op vrijdagavond, zo vertelt nieuwbakken voorzitter Hein Swanenburg van het orga- niserend e comité. De achttien historische schepen in de haven zijn die avond verlicht, terwijl er vanuit diverse wijken lampion en fakkeloptochten naar het feestterein vertrekken. „Veel historische panden zullen die avond verlicht zijn. Verder worden er door winkeliers 5000 waxine-Hchtjes uitgedeeld, waarvan we hopen dat alle be woners van het centrum die voor het raam zetten", aldus Swanenburg. „Als dat lukt dan krijgen we een feeeriek schouw spel". Voor het spectaculairste onder deel van de Furie-ade moeten belangstellenden zaterdag vroeg uit de veren. Reeds om kwart over tien begint in de haven de openingsceremonie, die op beel dende wijze de veelbewogen ge- De traditionele roeïwedstrijd tussen journalisten en politici, vo rig jaar door de laatsten gewon- schiedenis van het Schanseiland aan de vergetelheid moet ont rukken. Uit Brielle komt het geuzenschip Prince Admirael naar Maassluis, met aan boord zestig Geuzen en 'melaatsen'. De schans, die in 1573 door de Geuzen m Maas sluis als verdedingswerk tegen de Spaanse furie werd aange legd, moet de rebellerende Geu zen zaterdag opnieuw tegen het Spaanse gezag beschermen. De organisatoren van. dit spekta kel, onder leiding van Jaap de Nie, schromen zaterdag overi gens niet om de geschiedenis te vervalsen. Werden de Geuzen destijds In de pan gehakt, nu luidt de algemene verwachting dat de Geuzen wel eens zouden kunnen gaan winnen. Het na af loop door de Briellenaren aan te richten feestmaal, waarbij 3000 bezoekers worden onthaald op wittebrood met haring, doet dat in ieder geval vermoeden. Als het aan ploegleider Yp Kra mer ligt blijft het 3n de haven op deze ochtend niet bij één revan che. De captain van de roeiploeg van de journalisten rekent er vast op, dat zijn team de vergis sing van verleden jaar goed maakt Toen verloren de pers roeiers van het team van de Maassluise politiek. De Koningshoek timmert tij dens de Furie-ade aan de weg met twee ballonvaarten, een mo torshow van antieke motoren, gratis mosselen eten en rond vluchten met een helicopter. Het vervoer tussen de twee feestlo- katies wordt verzorgd door een paardetram en een wegtrein. De Nederlandse Spoorwegen stel len tijdens de Furie-ade twee duizend gratis kaartjes beschik baar voor vervoer tussen station Maassluis- West en Maassluis- Centrum. Tal van muziekoptredens, de monstraties in de lucht en in het water en een grote braderie ma ken het programma compleet „Aan alles is gedacht", 2egt Hein Swanenburg. „Alleen het weer hebben we niet in de hand". Ter wijl hij dit zegt kijkt hij bezorgd naar buiten, waar het giet van de regen. Met nog een week voor de boeg kan er echter nog een hoop ten goede keren. Vlaardingen Wethouder Chris van Roon staat op het punt de oorlog te verklaren aan su permarkt Bas van der Heijden aan de Gedempte Biersloot. De wethouder heeft er 2ijn buik van vol, dat de ingang van de par keergarage aan de Afrol regel matig is geblokkeerd door vrachtwagens en lege kratten van de supermarkt. „Wat ons be treft is de maat vol", aldus de wethouder voor verkeerszaken. Van Roon heeft zich afgelopen zaterdag nog flmk lopen opwin den, omdat de ingang van de Af- ralgarage aan de Kornelis Speel manstraat weer versperd was. „Wij zijn als gemeente al ver schillende keren met de directie van de supermarkt in overleg getreden om aan die overlast ben einde te maken. Dat is niet ge lukt. ïk heb onlangs een laatste gesprek gehad en als daarvan op korte termijn geen verbetering komt kan Bas van der Heijden xekener op oorlog", zei hij giste ren. Als het gedrag van de super markt niet verandert, zei Van Roon, „dan zullen wij met sanc ties een ander gedrag afdwin gen". Over de aard van die sanc ties liet hij zich niet uit De Afrolgarage is meestal niet druk bezet. De oorzaak daarvan zoekt Van Roon voor een deel in het feit, dat de ingang van de ga rage regelmatig versperd is. De gemeente heeft echter ook de hand in eigen boezem gestoken. De verkeerswethouder is tot het inzicht gekomen, dat de ingang van de garage op de verkeerde plaats zit Een ingang aan de Ge dempte Biersloot, denkt Van Roon, zou de Afrolgarage veel 'gebruiksvriendelijker' maken. Volgens Van Roon is slechts een kleine verbouwing nodig om de ingang te verplaatsen. „Dat kost minder dan 100.000 gulden", denkt de wehthouder, die tevens president-commissaris is van de BV Parkeergarage. Den Haag/Vlaardingen- Schiedam Wegens een overval bij de nachtkluis van de NMB aan het Verploeg Chasseplein in Vlaardingen, op 20 december vorig jaar, is tegen een 30-jarige Schie dammer gisteren voor het Haagse gerechtshof, twee jaar gevangenisstraf geeist. Door de rechtbank in Rotter dam was de man tot eenzelf de straf veroordeeld. De verdachte ontkent de over val te hebben gepleegd en was daarom in hoger beroep gegaan- Hij erkende wel een dag tevoren met een kennis naar het filiaal van de NMB-bank gegaan te zijn. De Schiedammer had dit fi liaal al anderhalf jaar tevoren overvallen en wilde dit aan zijn maat laten zien, zo zei hij voor het hof. De procureur-generaal, mr. B. de Hoogh, hield vast aan getui genverklaringen, die allen we zen in de richting van de Schie dammer. Bij de overval van afgelopen de cember werd 17.000 gulden buit gemaakt. Daags na het gebeurde had de verdachte veel meer geld op zak dan hij gewoonlijk had. Voor de overval had hij aan een paar mensen te kennen gegeven, dat hij geen geld meer had en een overval wilde plegen. De vrouw die werd overvallen, herkende de man tijdens een confrontatie. Ook dit vond hij niet zo vreemd, want de Vlaar dingse politie had haar tevoren foto's van hem laten zien, omdat hij al direct werd verdacht. De overvaller had tijdens het ge beurde een bivakmuts op en het slachtoffer had hem aan zijn ogen herkend. Dan had de con frontatie ook met de bivakmuts op moeten gebeuren, meende de 30-jarige. Volgens verschillende andere verklaringen had hij bij een ken nis omstreeks 20 december een revolver geleend. Het slachtof fer zou die ook hebben herkend, maar de verdachte zei het hof niets van een revolver te weten. Degenen die de verklaringen hadden afgelegd hadden hem erin willen laten lopen, omdat er ruzie om een meisje was geweest Mr. de Hoogh geloofde niets van de verklaringen van de ver dachte en vond het vonnis van de Rotterdamse rechtbank juist. Het gerechtshof wijst 10 oktober arrest. Maassluis De buitengewone ledenvergadering van de WD wordt volgend voorjaar in Maas sluis gehouden. Op 3 en 4 maart zullen naar verwachting tussen de vijfhonderd en duizend libe ralen in ontmoetingscentrum de Koningsboek in vergadering bij een zijn. De afdeling Maassluis van de VVD verwacht, dat naast partij leden uit het hele land ook de no dige ministers, staatssecretaris sen en kamerleden hun. opwach ting in de Koningshof zullen ma ken. Voorzitter Hans van Wijk van de Maassluise afdeling noemt de komst van de landelijke verga dering een verheugende ont wikkeling. „Het zet Maassluis tóch even m de belangstelling en dat vind Ik een goede zaak. Het geeft ons tevens de kans de con tacten met de landelijke politici aan te halen". Volgens Van Wijk is nog niet tot in detail bekend welke zaken er tijdens de vergadering aan de orde komen. „De zaal wordt ruim van te voren besproken, op een moment dat nog niet te over zien is welke items actueel zijn". Wel staat vast, dat de vergade ring wordt benut om de defini tieve lijst voor de Europese ver kiezingen samen te stellen. Ver der gaan de liberalen in Maas sluis praten over wijzigingen in het reglement voor de Tweede Kamerverkiezingen. Van Wijk sluit niet uit, dat de meeting m Maassluis ook wordt benut om te filosoferen over de koers van de V-VD. „Dtt soort vergaderingen worden vaak gebruikt om voor besprekingen te houden", aldus Hans van Wijk. „Langzamer hand gaat de partij zich natuur lijk opmaken voor de kamerver kiezingen in 1990", Ook op 24 oktober verwachten de Maassluise liberalen een be windsman in de Koningshof. Staatssecretaris Henk Koning houdt die avond een lezing waarin de Europese eenwording in 1992 en de belastinghervor mingsplannen van de commis sie- Oort aan de orde komen. Deze bijeenkomst begint om achtuur. Maassluis Bij een inbraak in de burgemeester Wesselmg- straat is een Maassluizer gisteren al zijn stereo- en audioappara- tuur kwijtgeraakt. De inbrekers namen het cylinderslot uit de deur, waarna zij zich ontferm den over een videorecorder, een videocamera, een cassettedeek, een cd-speïer, oplaadaccu's, een Samsonite-koffer en diverse sta tieven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1