PvdA: nek uitsteken en niet betuttelen Tankt u nog steeds super? Furie-ade boft met zonnig weer Anton Geesink scoort op thuiswedstrijd van Rini Treinschema leidde tot confrontatie met supporters Gemeente staakt reddingspoging fietsenstalling Vernieuwd Othello begint rustig aan VIAARDINGS DAGBLAD SCHiEflAMSE COIIRANT NIEUWE WATERWEG COURANT Inbreker bakt kroketten johin kroes hulsta studio Geld weg Maassluis helpt omroep Nota bejaardenbeleid 'Ouder in 2000 ÜMiMlSgËlt» Caravan en auto's uitgebrand Dierenmarkt met niets Antwerps Steentje door ruit Esso Euro Loodvrij Garantie Fsso) Esso Euro Loodvrij met garantie. Is Esso die i doet MAANDAG 3 OKTOBEE 19® PAGINA 9 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066. 4350557 - sportredactie: 4315203 door CARELVAN DER VELDEN Maassluis Ook de negende af levering van de Furie-ade is een groot succes geworden. Reeds varleden jaar was het in het cen trum van Maassluis zo druk, dat mensen slechts schuifelend langs de vele kraampjes aan de oude haven konden begeven. Zaterdag gaf hetzelfde beeld te zien. terwijl, zij het aarzelend, winkelcentrum de Koningshoek voor het eerst mee kon profite ren van de publieke belangstel ling. Hoeveel mensen er precies wa ren, blijft natte-vingerwerk, maar in de loop van de middag bestond de indruk, dat er zeker zoveel mensen in de stad waren als tijdens de vorige aflevering van het volksfeest. Sommigen durfden toen een getal van 100.000 bezoekers in" de mond te nemen. Vast staat in ieder geval, dat het gezellig druk was in de stad, en J dat er niet veel mensen bij had- den gekund. Doordat grote delen 5 van de Nieuwstraat, de Veer- straat en de haven in beslag ge nomen door bierkraampjes en marktkramen, liep menigeen vast in een file. Erg vonden de meesten. het niet, want het was lekker weer, en veel mensen be schouwen juist de drukte als een belangrijke drijfveer om even in de stad te gaan kijken. Reeds vrijdagavond waren dui zenden mensen in het centrum te vinden om te genieten van de oude boten in de haven. Alle schepen, waaronder vele histori sche, waren verlicht, terwijl ook de Grote Kerk en enkele andere monumentale panden in een lichtzee stonden te pronken. Veel mensen vergaapten zich ook aan het schouwspel in de vensters van de huizen. Bijna elke bewoner had de elektrische verlichting even gelaten voor wat hij was. In plaats daarvan stonden duizenden waxinelich tjes in de vensterbanken te flik keren. Vooral bij kleine kinde ren viel de mond spontaan open van het sprookjesachtige tafe reel. Het feeerieke schouwspel vorm de echter de spreekwoordelijke luwte voor de storm. Vlak voor de officiële opening door burge meester,Hans van Es barstte za terdagochtend in de haven een enorme knokpartij los tussen Geuzen en Spanjaarden. Veel mensen konden de schermutse lingen niet zien» maar het grote gejuich in het Geuzenkamp deed vermoeden dat zij de strijd had den gewonnen. De Spanjaarden werden in de pan gehakt, waarna alle aanwe zigen in de feestvreugde konden meedelen. Iedereen wrd ge- tracteerd op wittebrood en ha ring. Later op de dag, toen de Geuzen hun kanonnen van de Marnixkade de Hoogstraat op trokken, verpletterden zij bijna een informatiestandje van de plaatselijke PvdA-afdeling. De aanwezigheid van antieke ka nonnen voor de stand waren volgens PvdA-raadslid Martin Burger echter puur toeval. Vol gens hem mogen ze niet repre sentatief beschouwd worden voor het door de sociaal-demo craten gewenste defensiebeleid. Ook op andere plaatsen werden mensen geconfronteerd met de historie, maar niet altijd op nos talgische wijze. Op sommige plaatsen werden, passanten plots opgeschrikt door melaatse bede laars, gevuld in vodden en met lijkwi tte gezichten Ook het zakkendragersgilde Sint Antbonis uit Schiedam ver toonde tijdens de Furie-ade zijn kunsten. De zware jongens los ten eerst een Westlander in de Veerstraat, waarna de balen meel van zestig kilo de Hoog straat op werden gesjouwd. I11 een door paarden getrokken kar ging de lading vervolgens naar de haven. De jeneverneuzen maakten een goede beurt in Maassluis. Veel mensen vonden het een leuk schouwspel, terwijl burgemees ter Hans van Es zich woensdag reeds content toonde met de Schiedammers. Uit handen van vervolg van pagina Binnenland Schiedam Volgens politie woordvoerder Rob Besseling lag de oorzaak van de rellen tussen voetbalsupporters gisteren bij het strakke schema van de alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Vlaardingen In de kantine van tennisvereniging Holy trof de politie vrijdagnacht een in breker, die doodgemoedereerd kroketten stond te bakken. De politie kwam naar de kantine, omdat omwonenden glasgerin kel hadden gehoord. De 34-jari- ge inbreker was donderdag ont slagen uit een Leids ziekenhuis en was op weg naar zijn woon plaats Maastricht in Vlaardin gen uit de trein gestapt Tijdens het verhoor vertelde de man, dat hij een nacht eerder ook al had ingebroken in dezelf de kantine. Toen had hij drank gestolen en genuttigd. In een parkje in de buurt sliep hij zijn roes uit. Vrijdagavond laat werd hij wakker van de honger. In die kantine zijn vast ook gevulde koeken te vinden, dacht de Maastrichtenaar. Dat hij een fri tuurpan en diepvrieskroketten trof, verraste hem aangenaam. De politie maakte proces-ver baal op tegen de man en zette hem op de trein naar Maastricht. 59]nr Uw beddan-spacialSsl HooM-spansor ExceSsïor'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) spoorwegen. De afspraak moest daardoor worden gemaakt, dat de Ajax-supporters direct na af loop van de wedstrijd zouden worden afgevoerd naar station Schiedam-Nieuwland. Maar bij andere als risicovol omschreven wedstrijden is het de gewoonte supporters van de bezoekende partij enige tijd in het stadion op te sluiten. Door de strakke afspraak kre gen de Amsterdamse en Sehie- damse supporters direct na de wedstrijd de kans de jacht op el kaar te openen. De politie-inzet, die juist bedoeld was om de sup porters uit elkaar te houden, faalde jammerlijk doordat de groep Ajarieden alleen politie voor en achter zich wist. Langs de zijkanten, door de bosjes van de Hargalaan, was het voor de Amsterdammers een koud kunstje de rivaliserende jonge ren op te zoeken. Ook voor de wedstrijd hadden de Amsterdammers overigens al van zich doen spreken. Een groep van vijftig supporters trok door de stad en vernielde op het Nieuwlandplein een auto. Ook op station Nieuwland werden vernielingen aangericht Vier van de 2es Amsterdamse arres tanten worden nog door de Schiedamse politie vastgehou den. Zie ook pagina 12. Schiedam Een bewoner van de Westfrankelandsestraat is be halve stereo-apparatuur een geldkistje met persoonlijke pa pieren kwijtgeraakt bij een in braak. De man was verleden week voor enkele dagen de stad uit toen de inbrekers toesloegen. De inbrekers verschaften zich toegang door de woning door een ruitje van de voordeur in te slaan. Maassluis Als blijk van waar dering voor het verrichte werk wil het college van B en W van Maassluis de zieken- en bejaar- denomroep Vlaardingen eén eenmalige subsidie van 1610 gul den schenken. De gemeenteraad moet nog akkoord gaan met de subsidie. Vlam dingen De bewaakte fietsenstalling bij NS-station Vlaardingen-Oost gaat verdwij nen. De gemeente heeft haar po ging om de stalling te redden de finitief gestaakt. De enige gega digde om de stalling over te ne men is afgehaakt en ambtenaar Wim Oomen begrijpt dat best. „Je moet er minstens 90 uur per week in werken en dan is de op brengst nog niet meer dan éen minimumloon". De Nederlandse Spoorwegen hadden de bedoeling om de stal ling op 1 januari van het volgend jaar te sluiten. Maar de poging van de gemeente om de fietsen stalling op te houden heeft voor vertraging gezorgd. Oomen twij felt eraan, of de NS wel zo snel voor de honderd vervangende fietskluizen kan zorgen. „Want daar moet eerst een bouwaan- vraag voor worden ingediend, waaraan de gemeente haar goedkeuring moet geven". Uit een oogpunt van servicever lening en diefstalpreventie vond de gemeente het belangrijk om de fietsenstalling open te hou den. Want voor de paar honderd bewaakte plaatsen komen hoog uit honderd fietskluizen terug. Als die allemaal verhuurd zijn, kunnen fietsers hun rijwiel al leen nog kwijt in een vrije stal ling op het stationsplein. „Zoals bekend is de fiets een gewild ob ject voor dieven", zegt Oomen. „Het is dus jammer dat onze po gingen niet geslaagd zijn". De gemeente heeft m de ge sprekken met de NS geprobeerd een wijziging in de openingstij den te bewerkstelligen. De NS houdt echter vast aan de eis, dat de stalling dagelijks van vijf uur 's morgens tot acht uur 's avonds geopend is. „Dat betekent datje niet in je eentje die stalling kunt beheren", aldus Oomen. „Maar voor twee mensen zit er geen brood in. Zeker niet nu de huidi ge beheerder toestemming heeft van de NS om de verkoop van snoep, kranten en tijdschriften op een andere plaats in het sta tion voort te zetten. Die verkoop gaf de stalling extra opbreng sten". Vlaardingen-Oost was het enige station, waar een bewaakte fiet senstalling was. Bij de stations Centrum en West staan onbe heerde stallingen en lietsklui- zen. Ondanks de drukte leverde de Furie-ade ook fraaie taferelen op. Hier een doorkijkje naar de Furie, tijdens het gevecht tussen Geu zen en Spanjaarden. gildemeester Jan Hagendoorn ontving Van Es toen een beeldje, een afbeelding van een zakken- Ook winkelcentrum Konings hoek gaf aan het eind van de middag een uniek beeld te zien. V erschillende vuilcontainers waren geheel gevuld met lege mosselschelpen. Bij een standje werden die gratis uitgedeeld, en volgens een goede Hollandse ge woonte gingen duizenden daar gretig op in. Tussen de Koningshof en de ha ven circuleerde de gehele dag een treintje, dat Hoek van Hol land-gangers wel kennen van het ritje station-strand. Het treintje voldeed zeker aan een behoefte, want de hele middag zat het vervoermiddel bomvol. Na afloop overheerste tevreden heid bij de organisatoren en me dewerkers, die zich kunnen op maken voor de tiende aflevering van Maassluis' grootste volks feest. Alleen de Maassluisse poli tici zuilen zich 's avonds nog wel eens achter de oren hebben ge- krabt. Hun tegenstanders in de roei wedstrijd, die onder de geu zennaam Persmuskïeten de roeispanen ter hand namen, gin gen met de wisselbeker aan de haal. In tweede termijn, want de uitslag van de eerstekrachtme- ti ng werd door het merkwaardi ge manoevreren van de journa listen ongeldig verklaard. Met een afgetekende overwinning gaven de broodschrijvers, onder aanvoering van gemeen te voor lichter Ype Kramer, de politici -'echter alsnog het nakijken. Schiedam Toekomstig ouderenbeleid in Schiedam moet meer 'zorg op maat' leveren. Soms moet de ouderenzorg ver gaand zijn. Soms ook is terughoudendheid het devies. Dat kan door de voorzieningen nauwer op elkaar te laten aansluiten, zodat er flexibeler op de individuele behoeften kan worden ingegaan. Dat uitgangspunt spreekt uit de nota 'Ouder in 2000', waarin de Schiedamse PvdA zich in grote lijnen uitspreekt over het ge wenste ouderenbeleid in de stad/ De socialisten gaan uit van een sombere toekomst, omdat het rijksbeleid op allerlei fronten een aanslag doet op de beurs van ouderen. Sinds 1980, meldt de nota, is de koopkracht van ao- w'ers er met maar liefst 13 pro cent op achteruit gegaan. De beperkte mogelijkheden, die gemeenten hebben om de pijn enigszins te verzachten, wil de PvdA volledig benutten. Het gaat dan om het kwijtscheldings- beleid en om de uitvoering van de sociale voorzieningen. Waar mogelijk zal de gemeente Schie dam de nek moeten uitsteken, zelfs al is de kans groot 'dat Den Haag ons terugfluit'. De PvdA wil het beleid zo soepel mogelijk maken, zodat ouderen zelf kunnen kiezen of zij zelf standig willen blijven wonen of naar een verzorgingstehuis wil len. Ook het gemeentelijk woon- Schiedam Bij een brand in de Nijverheidsstraat in Schiedam zijn zaterdag een caravan en twee personenauto's uitgebrand. De brand ontstond 's avonds op een opslagterrein van Reedijk interieur. Een getuige zag dat een man wegrennen nadat de brand was uitgebroken. De politie sluit der halve niet uit dat er sprak is van brandstichting. Vandaag gaat de politie de oorzaak van de brand onderzoeken. ruimtebeleïd zou meer met de wensen van ouderen rekening moeten houden. Daarom wordt gepleit voor een onderzoek naar woonwensen. De PvdA schrijft de summiere informatie daar over toe aan de betuttelende houding van overheden: er worden te veel plannen voor in plaats van door ouderen ge maakt. Dat bevoogdend gedrag zou zich ook over andere beleid sterreinen uitstrekken. De gemeente Schiedam schiet ook op andere punten tekort, menen de samenstellers van het rapport. Gemeentevoorlichting zou een brochure 'U wordt bin nenkort 65 jaar' moeten maken, waarin alle relevante informatie over het ouder worden is ge rangschikt. In het algemeen vindt de PvdA dat de informa tieverschaffing tekortschiet. Verder pleit de partij voor een betere spreiding over de wijken van dienstencentra en verzor gingstehuizen, zodat ouderen ook na vertrek uit hun woning van de oude, vertrouwde voor zieningen (winkels, kerk) ge bruik kunnen blijven maken. De aankleding van de stad moet ook meer op ouderen worden af gestemd: meer banken, betere bestrating en langer groen licht bij voetgangersoversteekplaat sen. Verder wil de PvdA aange past vervoer voor ouderen en lanceert de partij een plan om een vervoersprojeet op te zetten. Schiedam „Heel gezellig, maar van 1 Othello zijn we toch beter gewend". Een oudere thea terbezoeker geeft zijn oordeel over de komedie Oscar, die Othello zaterdagavond in het Passagetheater opvoerde. Hij blijkt voor velen te spreken. Een jongere bezoeken „Ik heb er wei hard om moeten lachen, maar of er veel van blijft hangen betwij fel ik". Schiedam „Wie weet nog hoe de Reus van Rotterdam heette? Niemand. Dus je kunt je wel de Rein van 't Hout Big Band noe men, maar dat zegt dan geen mens iets. Dus hebben we ons de Anton Geesink Big Band ge noemd. Iedereen weet wie An ton Geesink is". Aldus tenor saxofonist Hans Zierikzee, muzi kaal leider van de AGBB. Of het inderdaad om een big band gaat, is omstreden, want het vereiste minimumaantal muzikanten halen Zierikzee en de zijnen bij lange na niet. Maar 'big' mag de sound wel genoemd worden. Het is muziek die staat. Zaterdagavond bewees de An ton Geesink Big Band zich op nieuw in Schiedam. Was het tij dens de Brandersfeesten al raak op het Podium-gala in Passage, afgelopen weekend speelde de groep in een compleet andere omgeving: de intieme ruimte van café Plantage. „Een te gek café om in te spelen", oordeelde bassist Frank Papendrecht na afloop. „Het interieur is hele maal van hout en dat geeft een heel lekkere sound". De bassist beleefde zaterdag zijn allereerste optreden met Anton Geesink, maar de bandleden waren onder de indruk van zijn improvisatie vermogen. Zijn scholing ligt on der andere in de band van Mar griet Eshuys en in de Rotterdam se groep The Frogg, De Anton Geesink Big Band speelde in een sterk uitgedunde bezetting, want met het oog op de overlast voor de buren moest do geluidssterkte beperkt h' ven. In Passage waren zelis di tubaspelers van het RET-orkest ingehuurd, maar voor het optre den in Plantage konden de trom bonist en trompettist thuisblij ven dat wiizeggen, ergens an ders in Schiedam optreden, met een andere groep. Het was dus eigenlijk een Anton Geesink Small Band, die slechts met zes leden optrad: John Venetië op drums, Richard Troost op gitaar, Fred Viers op altsax. Hans Zie rikzee op tenorsax en Frank Pa pendrecht op bas, en Rini van Willigen als zanger. De laatste is een vertrouwd figuur in café Plantage, en het was voor hem dan ook een thuiswedstrijd. Zijn bandgenoten maakten er voor Rini een feestelijke gebeurtenis van: het publiek, schaars aanwe zig trouwens, begroette het con cert met enthousiasme. ,,'t Is wel een malle ervaring", zei Hans Zierikzee over het spe len mei minder muzikanten. „Normaal hebben we twee keer zoveel blazers, en nu kwam het voor dat ik dacht: nu komt de trompet, lata, tata en dan kwam die trompet niet, dan moest je gauw zelf het gat volbla- zen, Da's wel even wennen". AI ging het in Plantage de ande re kant op, Hans Zierikzee beoogt eigenltjk uitbreiding van de big band, Liefst ziet hij er ie mand bij, die mondharmonica speelt. Dat zou prach tig passen in een swingende blazerssectie, zo als hij zich die voorstelt. Een tip, die de AGBB na afloop gaf. kan café Plantage trouwens met gebruiken. Een laag podium zou een duidelijker contrast la ten zien tussen groep en publiek nu liep er steeds een hond tus sen de muzikanten dcor om met viltjes te spelen. Maar een verho ging is van invloed op de akoe stiek, en wei in die zin dat de bu ren eerder zouden klagen over het lawaai. Dus daar ziet Planta ge vanaf. Toneelgroap Othello had het zich zaterdag niet al te moeilijk gemaakt. Het nieuwe seizoen werd geopend met de komedie van de Franse toneelschrijver Claude helft de bei een kluchtig blijspel, waaraan dit keer ook een aantal nieuwe leden meewerkte. Misschien om het de nieuwelin gen niet meteen te moeilijk te maken liet de toneelgroep het oog vallen op een ongecompli ceerd stuk, waann een enkele vergissing niet zou opvallen. Re gisseur Ernst Hoogstraten had zelfs de aanwijzingen van de schrijver hier en daar ruim geïn terpreteerd. Cosmeticafabrikant Bertrand Barnier bijvoorbeeld werd een humorvolle, zenuwachtige veer tiger, terwijl de schrijver een chagrijnige bejaarde bedoeld had. In de persoon van Cor de Groot kreeg de zakenman in het begin iets onzekers, maar na het eerste bedrijf werd 'de jonge be jaarde' steeds overtuigender en leuker Cor Morra speelde zijn vlotpratende medewerker, een bijdehandje, die zich met allerlei slinkse trucs in de familie pro beert te manouvreren. Versprekingen en vergissingen aanvaardde het publiek met een lach. Het improvisatievermogen van Rob van Klaarwater en Marjan Tjassens streek menig plooitje glad. Voor Othello is Os car een succesje geworden Geen artistiek hoogstandje, maar wel een mooie binnenkomer voor de nieuwe leden. De toneelgroep kan zich nu toeleggen op een stuk met meer diepgang; daar voor is genoeg talent in huis Vooral kinderen toonden veel belangstelling voor de dieren, maar ook voor de keuring, die flit send verliep. Vlaardingen Een paar stappen rond de vogelvalière. Meer. was het niet: de dieren markt, die zaterdag onder aan het Liesveld viaduct werd gehouden. Alle verge lijkingen, die vooraf met de Antwerpse vogeltjesmarkt waren getrokken, gingen mank. Het idee van de vjjf organisato ren achter de manifestatie was a! die behaarde en gevederde huis genootjes met het oog op de na derende dierendag eens in het zonnetje te zetten. Daarom wa ren er enkele kraampjes rond de volière gedrapeerd, waar vele lekkernijen voor allerhande huisdieren lagen uitgestald. De dieren zelf ontbraken even mm Toch troffen bezoekers er niet veel meer aan dan enkele ver dwaalde poezen, sterk!ppen, ca via's en konijnen De meeste veelkleurige vogels waren in grote aantallen in de volière on dergebracht Hoogtepunt van de markt moest de d ierenkeur:ng worden. Slechts enkele tientallen Vlaar dingen. hadden de moeite geno men om hun huisdier aan een oppervlakkige jurering te on derwerpen. De dieren, die de keuring gewillig ondergingen, waren binnen de minuut weer terug in de veilige armen van hun baas of bazin. Schiedam Twee Schiedamse jongetjes bezorgden een Naald- wïjkse automobilist zaterdag de schrik van zijn leven. De man reed over de A4 onder het via duct ter hoogte van de Sporüaan door, toen een steende zijn voor ruit verbrijzelde. Verantwoor delijk voor de vallende stenen waren twee Schiedamse jonge- S'es, die de steentjes van het via- uct af de rijksweg opschopten. Bent u een van die vele honderdduizenden auto mobilisten die nog steeds superbenzine tanken? Dan is de kans groot dat u zonder problemen over kunt schakelen op Esso Euro Loodvrij. Dat bespaart u veel geid en u levert daarmee ook nog eens een wezenlijke bijdrage aan het behoud van ons milieu. Wanneer u vandaag nog even naar een Esso-station rijdt en het garantieformulier invult, weet u snel of uw auto geschikt is voor het rij den op Esso Euro Loodvrij. Is dat het geval, dan ontvangt u van Esso een op uw naam gesteld garan tiebewijs dat 3 jaar geldig blijft. Zég eens eerlijk. Kunt u zich nog meer zeker heid wensen?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1