Bas' niet bang 5 Van der Vlist: veilig wonen in Spaland Ondernemers protesteren tegen plan Oosthavenkade VLMRDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Israël-delegatie wacht nors onthaal Theater Overdag heeft nu eigen promotieteam Na 'oorlogs^ridaring' wethouder Chris van Boon Zijdeveld, eerder terug van vakantie: Spaland-rel schuld van 'goedwillende amateurs' Gedeputeerde niet geschrokken van onthulling over gif WAAR GEHAKT WORDT, VALLEN SPAANDERS. -\ Jf WERELDSTADSKRANT Zeven inbraken Inbraak in snackbar wranKG DINSDAG 4 OKTOBER PAGINA 13 Regionale redactie Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen, Postbus 110, 3130 AC Vïaardingen Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door PETER DE LANGE PLO: fascinerende reis met macabere Vlaardingen—De Vlaardingse delegatie, die half ok kantjes j omzicnug moeten manoeuvreren. Nu al is duidelijk dat de onderneming niet alleen in Vlaardin gen politiek gevoelig ligt. Kwartiermaker Jef van Hooydonck, twee weken vóór de andere deelnemers vertrokken, heeft zich op de luchthaven van Tel Aviv aan een ongewoon strenge, vijf uur durende, controle moeten onderwerpen. „De Israëlische auto riteiten zijn duidelijk met blij met onze komst", aldus delegatieleider John Ranshuijsen. Ranshuijsen acht het meer dan waarschijnlijk dat de delegatie een zelfde norse ontvangst wacht, en dat de vlaardingers tijdens hun verblijf scherp in de gaten zullen worden gehouden. Dg missie heeft ook een heel wat politieker karakter dan organisatoren en deelnemers aanvankelijk wilden toegeven. Het feit, dat de vijf meereizende gemeenteraadsleden dat op persoonlijke titel doen, maakt weinig verschil. De Vlaardingse Palestijnse gemeenschap windt er geen doetjes om: het gaat om politici, en de reis bete- kent hoe dan ook een stap In de richting van politieke erkenning van het Palestijnse volk. Bestuurlid Abu Jamal Hunein van de Palestijnse Arbeïdersvereni- ging Vlaardingen spreekt openlijk van een stappen- plan waarin de Tweede Kamer het volgende doel is. De Vlaardingse missie zou trouwens de volledige in stemming hebben van diverse parlementariërs, on der wie ook leden van de CDA-fractie. Afwijzend Een opmerkelijke bewering, want het Vlaardingse CDA staat zeer afwijzend tegenover het bezoek. Frac tievoorzitter Aart Kool houdt vol dat zijn, partij niet is uitgenodigd, maar dat spreken zowel Abu Hunein als Ranshuijsen fractievoorzitter van de PvdA met klem tegen. Los daarvan vindt Kool dat het om een zo ingewikkelde en gevoelige aangelegenheid gaat, dat hn die liever aan de landelijke politiek overlaat. Ranshuijsen denkt daar anders over: „Natuurlijk los je met een groep Vlaardingers het Palestijnse vraag stuk met op. Dat ideaal heeft niemand. Je moet dit zien als een gebaar van de Vlaardingse bevolking richting Palestijnen. Wij gaan daar gewoon kijken: daar is toch niets op tegen? Kijken is een wat vrijblijvende formulering, want «opinievorming is een wezenlijk onderdeel van het programma. In het reisschema zijn behalve bezoeken aan vluchtelingenkampen in de Gazastrook en op de westelijke Jordaanoever ook ontmoetingen opgeno men met Israëlische parlementsleden, Joodse kolo nisten in de bezette gebieden en Palestijnse functio narissen. Om een goed beeld van de situatie te krijgen wil de delegatie zoveel mogelijk partijen horen. Ook de Palestijnse gemeenschap zegt, dat niemand gebaat is by eenzijdige informatie. Begrip Ondertussen zal het geen toeval zijn dat de reis uitge rekend plaatsvindt op een tijdstip, dat de Nederlandse politiek meer begrip lijkt te krijgen voor het Pale stijnse standpunt De kansen, dat Nederland het ver langen naar een Palestijnse staat op de westelijke Jor daanoever wil steunen, zijn volgens Afif Safieh, Ne derlands vertegenwoordiger van de Palestijnse be- Van 15 tot 22 oktober brengt een groep Vlaardin gers een bezoek aan Israel en de bezette gebieden. De delegatie is als volgt samengesteld. Uit de ge meenteraad gaan mee, op persoonlijke titel: John Ranshuijsen (PvdA), Jan Bul va (VVD), Ati Ranshuijsen (onafhankelijk D66), Jan Vons (CPN/PSP) en Jtemi Poppe (Sp). Zij worden vergezeld door Thea Jansen (arts), George Her ders (stedelijk opbouwwerker), Ed Eggermont (fotograaf), Jef van Hooydonck (Nederlands Palestijnse Kring) en Jamal Abu Hunein en Amin Ghazal (beiden van de Palestijnse Arbei- de rsvereniging Vlaardingen vnjdingsorganisatiePLO, groter dan ooit. Safieh leidt dat af uit het recente bezoek van premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) aan Is raël. Vooral de financiële garantie, die Van den Broek gaf voor de export van citrusvruchten die Palestijnen kweken in de Gaza-strook, vat Safieh op als een ge- haar van erkenning. Ook in een ander, zij het zeer wrang, opzicht hebben de Palestijnen het tij mee. De schokkende beelden van met knuppels bewerkte eh met traangas en plas tic kogels bestookte inwoners van de Gazastrook en de Westbank wekken weinig sympathie voor de Is raëlische aanpak van het probleem. Afif Safieh wak kert de verontwaardiging nog aan door te wijzen op de bloedige gevolgen van de volksopstand. Sinds deze 'Intifada' begon, zijn er tientallen doden en vele hon derden gewonden gevallen en hebben volgens de PLO-vertegenwoordiger veel vrouwen door de uit werking van traangas een abortus moeten laten ple gen. Slachtoffers „Wij zij» de slachtoffers van de slachtoffers van de Europese geschiedenis", zegt Safieh, verwijzend naar de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog en naar de vijandige houding, die de joden sinds de stich- ting van hun staat in 1948 hebben ingenomen jegens hun medebewoners, de Palestijnen. Of die theorie enige nuancering behoeft, zai de Vlaardingsedelega- tie over twee weken kunnen uitmaken. Maar voor Safieh staat reeds vast dat de Vlaardingers 'een fasci nerende reis' wacht met macabere kantjes, en dat de echo van hun missie zal bijdragen tot de besluitvor ming in Nederland. Drie leden van bet Vlaardingse theaterpromotie- team voor zaal de Harmonie, waar de voorstellingen van Theater Overdag plaatsvinden. Op de foto staan Mar co Man in '1 Veld, Gietje de Nijs en HennyAIers. Vlaardingen „Wij willen een miljoen", tetterde een harde schr.eewstem dit voor jaar mikt&'denlaifg uit de ra diospeakers. Veronica deed er alles aan om een miljoen leden te krijgen en met name het promotieteam van de om roep zorgde ervoor dat die le- ^den er ook kwamen. Hoe neerbuigend er in sommige cultuurkringen ook over de massa-omroep wordt gedaan, de 'ronselpraktijken' van de groot ste omroep blijken navolging te vinden. Zo trachten de culturele raad Zuid-Holland en het Vlaar dingse theaterbestuur de bezoe kersaantallen van het project Theater Overdag op te vijzelen met een vergelijkbaar promotie team. De vijf vrijwilligers, die zich als colporteur hebben opgeworpen, 2ijn tegenwoordig regelmatig in winkelcentra en in bejaardente huizen te vinden. In hun gele truien, met Theater Overdag- opdruk, trachten zij belangstel- ling voor het project te winn en Theater Overdag is een experi ment dat verleden jaar werd ge start. Marjolein Franke, destijds student aan de Rheinwardt-aca- demie, lanceerde het idee. Thea terdirecteur Marten Putman re ageerde enthousiast op het initi atief, met als gevolg dat zaal de Harmonie, naast theaterzalen-in Leiden en Spijkeriisse, in het ex periment participeert. Verleden jaar vielen de bezoe kersaantallen overigens behoor lijk tegen. Maar volgens Marten Putman is het vullen van de zaal niet het hoofddoel van het expe riment „We proberen met The ater Overdag de drempels van het theater te verlagen. Met name ouderen durven 's avonds de deur niet uit. Met de geredu ceerde toegangsprijzen moet het lukken deze groep voor het thea- terte interesseren". Volgens vrijwilliger Marco Man in 't Veld zijn de eerste effecten van de promotie-activiteiten be- - moedigend; bij de eerste voor- stelling Een Fijn Span met Joop Doderer was een aantal mensen aanwezig, die nooit eerder een voet over de deur van het theater hadden gezet De Inspanningen van de vrijwil ligers houden overigens niet op in de winkelcentra. Ook tijdens de voorstellingen zullen de pro motiemedewerkers in de zaal aanwezig om de gasten te ont vangen. „Op deze manier probe ren we een nauwere band met het publiek te kweken. Veel mensen hebben daar grote waar dering voor", aldus Hermy Alers, die ook als promo-mede werker actief is. Aan het eind van dit theatersei- .zóen wordt volgens Marten Put man definitief bekeken, of de cyclus van acht maandelijkse middagvoorstellingen worden gecontinueerd. „Na twee jaar moet goed te overzien zijn, of het overdag openstellen van het the ater in eembehoefle voorziet Na dit jaar wordt aan de hand van de bezoekersaantallen bekeken of we ermee doorgaan". I*T!t Vlaardingen De directie van supermarktketen Bas van der Heijden is niet onder de indruk van de 'oorlogsverklaring' van de Vlaardingse wethouder verkeerszaken Chris van Hoon. De wethouder stelde onlangs dat de supermarkt 'er een zooitje van maakt' bij de ingang van de parkeergarage aan Afrol. Hij zou daar, desnoods'met sancties, een einde aan rt ken. de ma~ „Bas is groot geworden van oor logen", lacht directïewoordvoer- der P.J. Stuyts. „Denk maar aan de brood-oorlog, de melk-oorlog, de koffie-ooriog". Stuyts erkent, dat er met de ladende en lossen de trailers bij de ingang van de fa rage op de hoek van Afrol en iornelis Speelmanstraat soms onoverzichtelijke situaties ont staan. Maar de supermarkt heeft wel degelijk maatregelen geno men om overlast te voorkomen, aldus Stuyts. „Wij hebben al onze leveranciers aangeschre ven met het verzoek om de re gels int acht te nemen. Toen de gemeente dat vroeg hebben wij geprobeerd om te Iaden en lossen Schiedam Gedeputeerde Hans van der Vlist (milieu) is niet geschrokken van de ont hullingen van vier Sehie- damse gemeenteraadsleden, dat Spaland en Woudhoek deels zijn opgespoten met slib uit de Rotterdamse Petro leumhavens. „Dat Schiedam twee havenspecieterreinen heeft, weet iedereen al-vijf tien jaar. Ook dat er slib uit de Petroleumhavens ligt", is zijn nuchtere reactie. Het heeft de provinciaal be stuurder eigenlijk meer ver baasd, dat de raadsleden Reijnhout, De la Rie (beiden D66), De Leede (PSP/PPR) en Bruseker (CPN) nu pas met vragen over de bodemkwaliteit op de proppen komen. .Boven dien is het bekende stof en ge- helmen zijn er ook niet. De rap porten zijn altijd openbaar ge weest. Ik kan me herinneren dat de bewanersvereniging Woud- hoek die ooit heeft opgevraagd en ook heeft gekregen", aldus Van der Vlist, die jarenlang ad junct-directeur gemeentewer ken was in Schiedam. De PvdA-gedeputeerde zegt dat ook de mening van vier milieu deskundigen, die twee onderzoe ken naar de bodemverontreini ging in Spaland een dikke on voldoende hebben gegeven, hem niet verontrust- Een leeflaag van ongeveer 1,5 meter schone grond bovenop het havenslïb biedt vol gens prof. dr. Lucas Reijnders (stichting Natuur en Milieu) on voldoende veiligheid, maar Van der Vlist noemt de maatregel af doende. „Wat de vier deskundi gen daarover zeggen, is al vaker verwoord. Het zijn allemaal be kende standpunten. Wij hebben inmiddels zoveel kennis over havenspecie in huis, dat we we ten wat we moeten doen. De dis cussie, die Reijnhout op gang heeft gebracht, bevat voor ons geen enkel nieuw gegeven". Dat Reijnhout volgens eigen zeg gen niet kan slapen van zijn ont hullingen, riekt volgens Van der Schiedam Eerder van zijn va kantie in Zwitserland terugge keerd dan de bedoeling was, heeft wethouder Chris Zijdeveld vanochtend laconiek gereageerd op de Spaland-affaire. „Als er opschudding over het havenslïb in Spaland nodig was geweest, hadden wij die 2elf wel gemaakt, en dan veel eerder dan nu", zegt hij sussend. Zijn eerste, 'voorzichtige' indruk is dat de milieugroepen, die door de kleinlinkse partijen in de Schiedamse gemeenteraad om advies waren gevraagd, door de vier betrokken raadsleden op een verkeerd been zijn gezet. En niet eens opzettelijk zover wil Zijdeveld niet gaan. Hij denkt dat het begonnen is als een on schuldig misverstand. „Dat krijg je, als je goedwillende amateurs aan de gang laat gaan met che- misch-technische rapporten, die zij niet allemaal op waarde kun nen schatten en waarvan dan slechts een deel de deskundigen bereikt. Tja, zoiets kan iedereen overkomen", meent Zijdeveld op voorhand. Net terug van vakantie wilde hij zich vanochtend wat betreft de meer specifieke gegevens eersLtje uitgepikt wordt"! nader ïn de stukken verdiepen en ambtenaren raadplegen, om dan vervolgens de schriftelijke v-ragen te beantwoorden, die de raadsleden Bruseker (CPN), De Leede (PSP/PPR) en Reijnhout en De la Rie (D66) donderdag stelden aan B en W. Wellicht komt het college tegelijk met die beantwoording ook met een openbare verklaring, waarin op heldering over Spaland wordt gegeven. Of .het punt vandaag door B ea W zou worden bespro ken, wist Zijdeveld vanochtend niet, want „Ik zal daar dan toch niet bij zijn. Ik ben niet eerder teruggekomen voor de vergade ring van B en W. Ik ben eerder teruggekomen om zo snel moge lijk klaarheid over Spaland te geven". Zijdeveld zegt zich te realiseren, dat het maken van een selectie uit technische rapporten een moeilijk karwei is. Mede om die reden heeft hij de dienst ge meentewerken opgedragen om zeer openhartig te zijn wat gege vens betreft over Spaland en Woudhoek. „Wij hebben niets te verbergen. Het is dan alleen wel jammer, als je ziet dat, terwijl je alle rapporten verstrekt, er een- via de expeditiestraat aan de Ge dempte Biersloot. Maar dat was onmogelijk, de trailers kwamen er niet doorheen". De directie van Bas van der Heij den is al twee keer bij de wet houder voor verkeerszaken op het matje geroepen om de pro blemen rond de ingang van de garage te bespreken. Van Rooit heeft gezegd, dat hij dat niet nog een keer zal doen. „Als het ge drag van Bas van der Heijden niet snel verandert, wordt het oorlog", aldus een strijdlustige wethouder onlangs. Bas van der Heijden heeft er alle belang bij om het gebruik van de parkeergarage te bevorderen, De supermarkt is gevestigd on der de garage. Bovendien draagt Bas de eerste vijfjaar fors bij in het tekort van de BV Parkeerga rage. „Wij plaatsen wekelijks grote advertenties en wij delen elke week nog drie zakken par- keermunten uit aan onze klan ten", zegt Stuyts. „Dat zijn 1500 munten van één gulden vijfen twintig per stuk: reken maar uit. De gemeente kan niet dat wij niets doen om de garage te promoten". De enige oplossing voor de pro blemen is het verplaatsen van de ingang van de parkeergarage naar de Gedempte Biersloot. Ambtenaren maken een studie van de haalbaarheid van dat plan. Stuyts zou heel blij zijn met het verplaatsen van de ingang. „De inrit van de garage moet veel imposanter worden". Degemeente heeft er, net als Bas van der Heijden, financieel be lang bij dat meer automobilisten gebruik maken van de Afrolga- rage. Gedurende de eerste vijf jaar dragen Actomat BV, de be heerder van de parkeergarage, en Bas van der Heijden bij in de verliezen. Als er na die vijf jaar nog verliezen zijn, draait de ge meente daarvoor op. „De op brengst van de garage", vertelt directeur A. van Beuzekom van de BV Parkeergarage, „bedraagt niet meer dan 25 procent van de kosten". De bevoorradingssstraat aan ds Gedempte Biersloot js te s trailers. Vlaardingen Vijf onderne mers hebben geprotesteerd te gen het plan van de gemeente om de Oosthavenkade tussen de Schiedamseweg en de Bleek- straat open te stellen voor ver keer in twee richtingen. De maatregel is nutteloos en brengt de veiligheid van voetgangers en fietsers in gevaar, vinden de on dernemers. De gemeente Vlaardingen wil met het openstellen van dat stukje kade de bereikbaarheid van bedrijven aan de Oostha venkade en de Koningin Wil- helminahaven verbeteren. Sinds de Prinses Julianabrug wegens bouwvalligheid werd/ gesloten, klagen ondernemers dat klanten en leveranciers hen moeilijk kunnen bereiken. Na overleg met zijn ambtenaren is wethouder Chris van Roon tot de slotsom gekomen, dat de maatregel een verbetering zou kunnen betekenen. De PvdA is het met dat stand punt van Van Roon niet eens, en Hans van der Vifst: 'Of tk wil wo nen in Spaland? Dat is een per soonlijk e vraag,,,' Vlist naar demagogie. „Hij kan zich beter afvragen waarom hij pas na tien jaar deze vragen stelt". Wat de provincie betreft, kan de woningbouw in Spaland gewoon volgens schema doorgaan. Tenzij Schiedam besluit, dat er, zoals de milieu-organisaties bepleiten, eerst een aanvullend bodemon derzoek moet komen. „Dat moet de Schiedamse gemeenteraad zelf maar uitmaken", aldus Van der Vlist, die overigens wel dui delijk maakt dat de verontrei nigde grond weghalen "bijna on betaalbaar' is. Degenen, die al besloten hadden een huis in de toekomstige wijk te kopen, hoeven volgens de ge deputeerde niet op dat besluit te rug te komen: „Wij zijn ervan overtuigd dat het realiseren van woningbouw daar volstrekt ver antwoord is. De voorzieningen zijn voldoende om er veilig te kunnen wonen". De vraag of hij na de jongste pu blicaties over de bodemkwaliteit zelf met een gerust hart in Spa land een huis zou kopen, laat Van der Vlist in het midden. „Dat is een persoonlijke vraag, daar geef ik geen antwoord op. Ik kan alleen zeggen, dat ik in geen enkele buitenwijk wil wo nen". Van der Vlist woont thï-ts hartje stad: aan de Lange Havua in Schiedam. Alle kranten staan dagelijks boordevol nieuws. Nationaal en internationaal. Maar, en dat is het grole verschil, in uw Regionale Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen zijn .voor uw eigen stad, streek of plaats. Want nieuws maakt weer méér nieuws. En dat kan wel eens belangrijker zijn: het raakt u immers persoonlijk. U hoeft alleen maar even te bellen en ook dit nieuws komt dagelijks bij u in de bys. BOTTERDAM: S NIEUWSBLAD IN JE REGIONALE DAGBLAD STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT. BEL GRATIS 06-0229300 VOOR EEN PROEF OP DEZE blijkens een protestbrief zijn ook niet alle ondernemers overtuigd van de noodzaak om op de kade verkeer in twee richtingen toe te staan. De kwestie is al drie keer bespro ken in de commissie voor ver keer en vervoer. Eén keer, toen Van Roon de commissie voorzat, sprak een meerderheid zich uit voor openstelling. Een maand later, toen wethouder Bas Gou- driaan zijn collega verving, be sloot de commissie de zaak voor heroverweging terug te verwij zen naar een ambtelijke werk groep. Een derde keer, met Van Roon weer op de voorzitters- stoel, was alleen de PvdA tegen het plan. De vijf ondernemers, die de pro testbrief hebben getekend, vin den dat er een goede, file-vrije route naar de bedrijven aan de .Wilhelminahaven en de Oostha venkade is, namelijk via de Bin nensingel en de Spoorsingel. Voor de openstelling van de Oosthavenkade zouden de fiets paden aan weerszijden moeten worden verwijderd. Volgens de vijf kan de gemeente - de veiligheid van voetgangers en fietsers niet waarborgen, als op de smalle kade auto's elkaar moeten passeren. De onderne mers vinden het bovendien on-* zin om 30.000 gulden uit te ge ven, als de maatregel aan het einde van 1989 weer ongedaan gemaakt moet worden. Dan wordt de nieuwe Prinses Julia nabrug in gebruik genomen. Maassluis Zeven automobilis ten zijn getroffen door inbraken in hun auto's. Deze stonden alle geparkeerd in de omgeving van winkelcentrum Koningshoek. 1 Uit de^auto's werden naast zon nebrillen en radio's tal van ande re zaken ontvreemd. Bij een po ging tot inbraak ïn een auto el ders in Maassluis werd een man aangehouden, maar die bleek niets met de serie inbraken te maken te hebben. Vlaardingen Sigaretten en snoep waren de buit van een in braak, die vannacht werd ge~ i in een snackbar aan de Pieiër Karei Drossaartstraat in Vlaardingen, De inbreker kwam binnen via een lichtkoepel op het dak. De waarde van de buit bedroeg zo'n 1.200 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1