Zijdeveld slaat keihard terug Blinden langs li witte lijn Opstuwing van giftige stoffen niet uitgesloten HET VOORSPEL EN HET NASPEL. ■M m mssmmm. mm eüsusi Hans Rikken opent met performance mm mmmmmmm t 'Ylaardingen wordt straks opgesloten tussen rijkswegen' VLAARDINGS DASBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Spaland-affaire zwaar aangezet9 Woudhoek wacht af Beetje gif niet erg... Trommel gaat als officier naar receptie Oliebollenbakker verzon overval Hasj vangst valt tegen Twee hotels erbij in Ylaardingen Rekenbrein v.d. Bout met vut Trotse Van Lier is vaak in Het Scheur RSÜ ■Tpr WERELDSTADSKRANT Rijk steekt tien miljoen in weg langs Beatrixpark Foto-expositie d'Oude Koestal 'Mijn oude CV-ketel deed 't nog goed. Toch weggedaan en 'n Radson genomen!' Radson. Op ons kunt u rekenen. VUÏÏRWEG VKHDAG 1 OKTOBER 1988 PAGINA 13 Regionale redactie; Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus HQ, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 434S209 Schiedam Bodemdeskundige Jilles de Klerk kan niet keihard tegenspreken, dat giftige stoffen in de bodem van Spaland door spontane kwelvorming opge stuwd kunnen worden tot in de bovenlaag. Hij bleef gisteren op een persconferentie van wet houder Chris Zijdeveld het ant woord schuldig. Slechts wijzend op de stapel rapporten, die De Klerk van de wethouder had moeten meenemen, zei de amb tenaar: „Dat moet hierin staan". Maar in feite was het zowel de ambtenaar als de wethouder vol komen onduidelijk, of de bo demstructuur van Spaland in- zijgsxtuaties vertoont, of kwel vorming in de hand zal werken. Het verschil is, dat by inzijgen de giftige stoffen door het grond water naar beneden worden ge trokken, en dat bij kwelvorming de stoffen naar boven worden opgestuwd. Er is bodemonder zoek verricht, dat kon De Klerk wel aangeven, maar of erookge- ohydraulisch onderzoek is ver richt, daar kwam geen. klaarheid over. In het geval van kwelvorming begint een leeflaag (afdeklaag). aan betekenis in te boeten. Het is dan immers denkbaar, dat ver ontreinigende stoffen, waarmee mensen beter het contact kun nen vermijden, toch in de bo vengrond terechtkomen. Onderzoek in de Broekpolder in Vlaardingen heeft ruimschoots aangetoond, dat de bodem geen statisch geheel vormt, maar alle tekenen vertoont van een le vend lichaam: er verandert nog al wat in de bodemstructuur. Het blijkt niet duidelijk te zijn, hoe de grond in Spaland zich op ter mijn zal gedragen. Wethouder Zijdeveld kon niet verdergaan dan de constatering, dat „tot dusver" uit steekproe ven niet blijkt dat zich reeds gro te veranderingen voordoen. Hij gaat er dan ook vanuit, dat een afdeklaag van 1,2 meter afdoen de is. „En anders dan andere ge meenten koos Schiedam al in een vroeg stadium voor het aan brengen van een schone boven laag". vervolg van pagina 5 Schiedam Vijandig gestemd, strijdlustig, heeft wethouder Chris Zijdeveld gisteren vier kritische gemeenteraadsleden van re pliek gediend. Amateurs, en nog onzorgvul dig ook, zo typeerde hij op een persconferen tie de stadsbestuurders Adri Reijnhout en Cohy de la Rie (D68), Ulferd Bruseker (CPN) en Bart de Leede (PPR/PSP). De vier maakten vorige week bekend dat diverse milieu-organisaties afwijzend staan tegenover het leeflaagprincipe in Spaland, de toekomstige woon wijk die deels is opgespoten met slib uit de Rotter damse Petroleumhavens. Zijdeveld noemt hen amateurs, omdat zij niet alle stukken kenden of die niet begrepen, amateurs ook omdat zij slechts twee rapporten uit een hele dikke stapel hadden gekozen en daarop rmlieu-ex- perts hun vernietigende commentaar lieten baseren. Zijdeveld wilde noch het vc-rifieatie-onderzoek van mei 198? noch het milieu-onderzoek van maart dit jaar afdoen als een vodje papier, maar evenmin wenste hij aan deze twee meest recente rapporten over de bodemgesteldheid en de kwali teit van het grondwater in de toekomstige woon wijk een doorslaggevend gewicht toe te kennen. Het verïfikatïe-onderzoek kenschetste hij als 'een steekproefje'. Reijnhout, De la Rie, Bruseker en De Leede kre gen er in niet mis te verstane bewoordingen van langs. Zijdeveld heeft hun actie opgevat aanval op zijn politieke geloofwaardigheid oden als in d ?vat als een id, niet als een integere poging omToestanden als in de Maas- sluisse Steendijkpolder te voorkomen. „Ze willen hiermee politiek scoren", aldus de wet houder, die zei zich 'gekwetst' te voelen. Officieel spreken B en W ook van 'aantijgingen, verwijten en suggesties' die bijzonder hoog worden opgeno men. Het viertal heeft volgens Zijdeveld gevist in water, dat zij zelf troebel hebben gemaakt De schriftelijke reactie van B en W van Schiedam is scherp verwoord. Die luidt dat de actie van klein links „zwaar Is aangezet", waarbij de vier raadsle den zich bovendien zouden hebben gebaseerd op „verkeerd geselecteerde, fragmentarische infor matie". Zijdeveld: „Je laat allemaal wel eens een steek val len, maar als je op zo'n manier aan de bel trekt, maak je mensen nodeloos ongerust De vragenstel lers zijn amateuristisch, misschien zelfs onzorgvul dig bezig geweest". Het verwijt dat hij de gemeen teraad informatie zou hebben onthouden over de bodemkwaliteit in Spaland, noemt Zijdeveld vol komen onterecht: „Alle rapporten hebben ter inza ge gelegen, daar is nooit iets geheimzinnigs aan ge weest". Dat klein links het volkomen bij het verkeerde eind heeft, blijkt volgens Zijdeveld ook uit de erva ringen in Woudhoek, een wijk die eveneens deels met havenstib is opgespoten. Uit die wijk is in de loop der jaren geen enkel alarmerend signaal bin nengekomen, dat wijst op gevaren voor de volks gezondheid. Schiedam De gezamenlijke bewonersverenigingen van Woud- hoek hebben hun eis, dat er een bodemonderzoek in de wijk moet ko men, even ingeslikt Gisteravond besloten de verenigingen eerst meer informatie te vergaren over de Spaland-affaire, die door vier Schiedamse gemeenteraadsleden aan het rollen is gebracht. „In de emotionele stroomversnelling zijn vorige week misschien dingen gezegd, die niet helemaal juist zijn formuleert Rob van der Stei uit de Ambachten buurt voorzichtig. Als we nu de gemeente een briefschrijven, waarin we op een bodemonderzoek aandringen, ontstaat er misschien ongerustheid in de wijk. Dat willen we voorko men". Volgens de vier raadsleden is behalve Spaland ook een deel van Woudhoek opgespoten met giftig ha venslib. Schiedam Misschien staan er over pakweg tien jaar vol op appel- en perebomen in Spaland. en misschien kun nen de wijkbewoners die vruchten wel zonder gevaar eten maar zelfs als er wat gif in die appels of peren zit, dan nog is er niets aan de handvan een béétje gif ga je niet dood. De mensen leven niet uitsluitend van appels. Zo luidt, bijna woordelijk, de reactie van wethouder Chris Zijdeveld op de vraag hoe ge zond het voedsel uit de Spa- land-tuintjes straks is. Opeen afdeklaag van 1,2 meter scho ne grond bovenop een paar meter verontreinigd haven- slib kun je risicoloos een moestuintje aanleggen, zegt Zijdeveld. „Je kunt er zelfs landbouwgewassen kwe ken". Zo diep reiken de wor tels van slap Jantjes en radij zen tenslotte niet Maar hoe lang zijn de wortels van een volwassen boom? Langer dan 1J>0 meter„Dat weetik niet, die vraag nemen we mee", al dus de wethouder. Volgens Zijdevelds planmoet Spaland een groene wijk worden, een oase aan de rand van het verstedelijkte Schie dam. Smalle straten, veel bo men, royale tuinen waarin de bewoners hun eigen groente kunnen kweken. Dat de bo dem direct onder de afdek laag hier en daar zware meta len, oliën en bestrijdingsmid delen bevat, doet weinig ter zake. Dat gif krijgt toch geen kans aan de oppervlakte te komen. En als bomen met lan ge wortels toch wat van die rommel aan de oppervlakte brengen, bijvoorbeeld in de herfst, of als bladeren, die sporen van dat gif bevatten, op de grond vallen, doet dat net zo min ter zake. „Dat ef fect is te verwaarlozen", me nen Zijdeveld en gemeente lijk bodemspecialist Jilles de Klerk. Vlaardingen Als officier in de orde van Oranje-Nassau kwam directeur-geneesheer Johan Hendrik Trommel vanmiddag op zijn afscheidsreceptie in het Holyziekenhuis. Burgemeester Fred van Lier reikte hem don derdag de hoge onderscheiding uit, toen Trommel afscheid nam van het personeel en de specia listen van het ziekenhuis. Naast directeur-geneesheer van het Holyziekenhuis was Trom mel lid van werk-, onderzoek en adviescommissies in de ge zondheidszorg en voorzitter van de Raad van Afgevaardigden, een adviescollege van de Natio nale Ziekenhuisraad. Hij wasbo- vendien bestuurslid en later commissaris van de Bondsspaar bank Schiedam Vlaardingen en lid van Rotary. In het ziekenhuis werd Trom mel wel Jantje Beton genoemd. Hij dankte die bijnaam aan het feit, dat hij zijn eigen fonds had. Al het geld, aat hij met neven functies verdiende, ging in het Trommelfonds. Van dat geld werden dingen gekocht, die het leven van patiënten konden ver aangenamen. Vlaardingen De overval op een 16-jarige oliebollenbakker in een kraam in winkelcentrum De Loper is opgelost. De Rotter damse bollenbakker heeft toege geven, dat hij zelf de kassa heeft geplunderd en de overval heeft verzonnen. De jongen zei, dat een overvaller hem met een mes had bedreigd en gestoken, toen hij niet snel ge noeg geld gaf. ïn werkelijkheid liep hij de verwonding aan zijn been op, toen hij achter een hek je bleef hangen. Hij haalde 40 gulden uit de kassa. De politie heeft proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens verduiste ring en het doen van een valse aangifte. Vlaardingen De vangst viel de politie wat tegen: een inval m een woning aan de Vleersteeg, waar werd gehandeld in verdo lende middelen, leverde gister middag slechts een kleine hoe veelheid hasj op. Na klachten van omwonenden deed de politie een mval in de De politie voert één van de ar restanten af uit het huis aan de Vleersteeg. bovenwoning. Tien Vlaardin- gers en één Rotterdammer wer den gearresteerd. Negen van hen hadden een geringe hoe veelheid hasj bij zich. Alle arres tanten, behalve de bewoner van het pand, werden gisteravond weer vrijgelaten. De bewoner werd voor nader verhoor inge sloten. Vlaardingen Burgemeester Fred van Lier verwacht dat de komst van het Ibis-hotel aan de Westlandseweg niet lang meer op zich Iaat wachten. Hij vertel de dat gistermiddag bij de ope ning van het bedrijf Indugas. De bouw van hetdrie-sterrenho- tel had volgens de plannen al in het voorjaar moeten beginnen, maar liep vertraging op. De ge meente hecht veel waarde aan de komst van Ibis, omdat het ho tel de overnachtingsmogelijkhe- den voor zakenlieden vergroot. Het Deltahotel is nu nog het eni ge hotel in Vlaardingen. Gesprekken over de vestiging van een twee-sterrenhotel aan de Viaardtngse kant van het Ke- th el plein verkeren volgens Van Lier in een vergevorderd stadi um. Schiedam A.B. van den Bout, hoofd financien van de gemeen te Schiedam, gaal op I december met vut. Van den Bout geldt als het brein achter de jaarlijkse ge meentebegroting, waarvoor hij sinds 1970 verantwoordelijk is. Bij zijn afscheid heeft hij er 40 ja ren in overheidsdienst opzitten. De Vlaardinger was ook plaats vervangend gemeentesecretaris. Door zijn vertrek wordt hel aan tal financieel deskundigen op het stadskantoor nog verder uit gedund. Van den Bouts afdeling is één van de takken van dienst, waarvóór de gemeente met in gang van volgend jaar de ar beidsvoorwaarden wil verbete ren. In de afgelopen jaren heb ben veel financieel specialisten de overstap gemaakt naar het bedrijfsleven of een grotere ge meente. Voor Van den Bout is nog geen opvolger gevonden. Vlaardingen Burge meester Fred van Lier zei het gisteren met onver bloemde trots. „Ik heb hier in Het Scheur tegen woordig met de regel maat van de klok officie- Ie openingen. Vorige week was het Seybolt Van Duyn,nu Indugas en bij de buren staat ook al een bedrijf in de stei gers". Er staat nog veel meer op stapel op het volgens Van Lier bijzonder aantrekkelij ke Vlaardmgse industrieter rein. „Ais we de grond hier al niet verkocht hebben, dan rust er op elk stuk grond mi nimaal één optie", vertelde hij bij de officiële opening van het nieuwe onderko men van Indugas. Directeur Jan van Maanen van het bedrijf, dat indus triële gassen distribueert, bejubelde eveneens hetgun stige ondernemersklimaat in Vlaardingen. Mede dank zij het meedenken van Vlaardingse ambtenaren kon het bednjf, dat eerst aan de Eerste Industriestraat was gevestigd, snel verkas sen. Dat moest ook wel vanwege de explosieve groei van de laatste jaren. Het perso neelsbestand werd van 13 naar 23 uitgebreid. De ex pansiedrift kwam ook tot uitdrukking in de Verdub beling van het aantal depots in de regio tot veertien. De enorme animo uit het bedrijfsleven voor Het Scheur heeft Van Lier niet verbaasd. „We hebben alles mee: een gunstige ligging en we zijn goedkoop. Dat laat ste blijkt ook uit een onder zoek van de Kamer van Koophandel". Hans Rikken tijdens zijn opening van de tentoonstelling van Constan. ce van Duinen. m 'PJ /j -?Q>. Alle kranten staan dagelijks boordevol nieuws. Nationaal en internationaal. Maar, en dat is het grote verschil, in uw Regionale Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. Want nieuws maakt weer méér nieuws. En dat kan wel eens belangrijker 2ijn: het raakt u immers persoonlijk. U hoeft alleen maar even te bellen en ook dèt_nieuws komt dagelijks bij u in de bus, ROTTERDAMS NIEUWSBLAD IN JE REGIONALE DAGBLAD STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT. BEL GRATIS 06-0229300 VOOR EEN PROEF OP DEZE Vlaardingen „Er is hier duidelijk sprake van goed draagbare theaterkledïng op maat", liet de Vlaardingse kunstenaar Hans Hikken zich gisteravond ontvallen. Op dat moment prees hij de textiele sculpturen van Con stance van Duinen aan, die momenteel op foto's van Ed ward Suzan na in theatercafé De Harmonie te zien zijn. Constance van Duinen houdt zich bezig met het maken van 'draagbare sculpturen', kleding die sterk aan theaterkostuums doen denken. De vaak fleurige uitmonsteringen worden op de foto's gedragen door modellen. Of ze dan ook draagbaar zijn, is natuurlijk moeilijk te zeggen. Modellen kunnen de kleding al leen voor de foto aantrekken, dus dat hoeft niet zoveel te bete kenen. Hans Rikken toonde de kleding echter in levende lijve. Vastgenageld aan houten plan ken met textiel om zijn lichaam gewikkeld werd de kunstenaar als een soort Christus-figuur bin nengedragen. Staande, zonder zich te kunnen bewegen, opende Rikken de tentoonstelling. Op videobeelden is op de ten toonstelling overigens te zien, dat Rikken pech had met het hem aangemeten kostuum Op televisie hepen de mensen tege lijkertijd wél vrolijk huppelend rond in de 'sculpturen' van Con stance van Buinen. De tentoon stelling in De Harmonie is tot 5 november te zien in de foyer. Vlaardingen De Vlaardmgse gemeenteraad heeft zich nog eens uitgesproken tegen aanleg van de Blankenburgtunnel^ en «•en daarop aansluitende rijks- Schiedam Minister Neelie Smit-Kroes heeft er tien miljoen gulden voor over om Schiedam een handje te helpen bij de aan sluiting van de Zwaluwlaan op de 's-Graveiandseweg. Deze weg, ten noorden van het Prin ses Beatrixpark, zal de tweede belangrijke ontsluttingsweg van Sehiedam-Noord worden. De stichting Samenlevingsop bouw Schiedam-Noord (SSSN) had vroeger een werkgroep ruimtelijke ordening, en die pleitte al dertien jaar geleden voor een noordelijke randweg. Want alleen de route via Chur- chillweg en Nieuwe DamJaan is onvoldoende om al het verkeer uit Groenoord, Woudhoek, Ke- thel en Spaland te verwerken. Bovendien voegt zich er dage lijks verkeer uit Vlaardingen bij. Om de Zwaluw3aan en de 's- Gravelandseweg aansluiting op elkaar te geven moet de spoor baan Schiedam-Delft ondertun- neld worden. Dat gebeurt op de plaats, waarover nu ook met de NS afspraken zijn gemaakt voor de vestiging van een station Spa land. Men lijkt te hebben geko zen voor een nieuwe benaming, want vroeger sprak men altijd over het toekomstige station Ke- thel. In verband met de veranderin gen ten noorden van het indus triegebied 's-Graveland zullen er ook onteigeningen moeten plaatsvinden van percelen langs de Polderweg. Er komt over eni ge tijd een informatieve bijeen komst voor alle betrokkenen. Dan zal meer duidelijk worden over het nieuwe bestemmings plan *s-Gra veland-Noord Vlaardingen Mogelijk krijgt Vlaardingen in navolging van Enschede een witte-lijncn- plan voor blinden en slechtzienden. In dit sy steem volgen visueel gehandicapten met hun blindenstok, waaraan een zendertje is beves tigd, een witte streep op het trottoir. De route langs de lijn is obstakehmj. De gemeente gaat de bruikbaarheid van dit systeem onderzoeken op initiatief van Jan Vons Het CPN PSP PPR-raadslid vroeg gisteravond in een motie aandacht voor het wiue-hjnenplan. De gemeenteraad ging una niem met de motie akkoord, Vons' suggestie houdt verband met de aanleg van het routeplan voor gehandicapten, waar voor de raad 318.000 gulden heeft uitgetrok ken. Met de uitvoering wordt binnenkort be gonnen. Eerst worden in de Vlaardingse bin nenstad de hindernissen voor rolstoelers en blinden uit de weg geruimd, daarna volgen fasegewijs de overige stadsdelen. weg door Midden-Delfland. B en W ïs gevraagd de motie onder de aandacht te brengen van de mi nister van verkeer en water staat. Wethouder Chris van Roon en zijn ambtenaren heb ben volgende week donderdag op het ministerie overleg over de door Vlaardingen bestreden tunnel. Het belangrijkste argument van PvdA'er Gerard Boender, de'op- steller van de motie, is dat een nieuwe weg door Midden-Delf land 'een ernstige aantasting van dat gebied' betekent. Minister Smit-Kroes is voornemens de tunnel en de snelweg op te ne men in het structuurschema ver keer en vervoer. „Men geeft eerst honderden miljoenen gul dens uit om een recreatiegebied in te richten en dan helpt men het vervolgens naar de knop pen", oordeelde SP'er Remi Pop- pe, „Als wij met oppassen", was Boenders tweede argument, „zit Vlaardingen straks opgesloten tussen rijkswegen". Alle raadsle den, inclusief de wethouders, steunden de motie Boender. Zelfs CDA'er Aart Kool, die eerder zei dat hij een hernieuwd protest bij de minister overbodig vond. "s-Gravenzande In het bezoe kerscentrum d'Oude Koestal bij het Staelduinse Bos is een ten toonstelling te bezichtigen van landschapsfoto's. Maker van de groot formaat kleurenfoto's is Jiirjen Drenth. De Hagenaar noemt de tentoonstelling 'Op stap door Nederland...' De tentoonstelling is zaterdag en zondag te bezichtigen van 10.00 tot 17,00 uur en op woensdag van 13.00 tot 16 00 uur. Na 1 novem ber is d'Oude Koestal alleen nog in het weekeinde open van 13.00 tot 16.00 uur. Zondag houdt de vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos een paddestoclenexcursie. Zy start om tien uur bil het be zoekerscentrum, De leiding is in deskundige handen. (ADVERTENTIE) "Hij was bijna J0 jaar l»ud ni'n CV- ketel Maar de techniek heel! m die ujd mei stil gestaan Ie rijdt tenslotte ook geen 1IJ jaar in de/elfde auto De Radson EK Electronic bespaart ine al gauw ca 501),- gas pier jaar Niet mis zou ik zo zeggen1" Radson verlegt de norm Telkens weer Met de EK Electronic Zonder waakvlam Super-zuinig Radson heelt nog meer geld- besparende mogelijkheden, met kei els. boilers en kombi's VAN DER MOEZEL SCHIE 40-52 SCHIEDAM TEL. 010 - 473 20 77

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1