I Dreigend geding tegen specialisten IINNIUND Smallenbroek in het nauw Patiënten klagen nood over armoede Zij doen 't voor het geld en het maatwerk. Toch zeehonden naar Zeeland ^Burgemeester verzweeg betaalde bijbaan WD: snel fraude bestendig visum "Beleid voor émigranten ■schiet tekort' Lezen en spellen amper verbeterd Twintig jaar cel wegens doodslag ■:en verkrachting Meetvliegtuig voor gevolg kernrampen NZR en Patiëntenplatform: geen'zondagsdiensten Onderzoek gif wijk 'niet nodig' Luchtvaart maatschappij verdacht van fraude f^SjSSilSéGEESTELIJKE GEZONDHEIDSZORG MAAKT STRAATARM ®«StII m Hoger beroep van Heijn-ontvoerder dient 7 november Gegevens agenten blij ven geheim Kustvaarder opgebracht Fosfaat in afvalwater moet sterk verminderen 8 oktober museumn Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 7_ oktober 1988 Zwolle Tegen burgemees ter B. Smallenbroek van Smallir.gerland (Drachten) wordt geen officiële aan klacht ingediend wegens mishandeling. pe drie Zwolse jongens (18,22 en 23 jaar) met wie hij het aan de stok zou hebben gehad, zien af Van aangifte, omdat zij geen zin hebben in alle publiciteit, zo heeft hun raadsman meege deeld. Pe verdenking van wangedrag door Smallenbroek en burge meester S. Faber van Hoogeveen wordt wel gevoed, door een ver klaring van de barman van het Pen Haag De VVD-fractie in de Tweedp Kamer vindt ;dat de regering te lang aarzelt -jmet de invoering van een -nieuw, fraudebestendig Ne derlands visum. Het huidige visum is zeer een voudig na te maken, terwijl •veel andere landen wel een fraudebestendig visum heb ben. Nederland moet derhal ve haast maken. De WD zegt ;dit in de schriftelijke inbreng ]ter voorbereiding op het ka merdebat over paspoortfrau- "de. Het kabinet stelt in het wei .voorstel paspoortfraui •svoor, de strafmaat voor mis- 'bruïk te verhogen van twee ïnaar vier jaar. De VVD wil dat de regering rhet mogelijk maakt lucht vaartmaatschappijen boetes op te leggen als zij er niet vol- j doende op toezien dat hun passagiers in het bezit zijn Ivan de vereiste reisdocumen- -ten. In een reeks andere lan- 'den gebeurt dat al. 'Botterdam Het gesprek gis teravond tussen leden van het •kabinet en achttien gemeenten 'die het overgrote deel van de ."buitenlanders herbergen, heeft -weinig opgeleverd. Het gesprek Was een vervolg op de aanbie- 'ding van het zogenaamde 'me- /morandum' enkele maanden ge gleden, waarin de gemeenten ".aanbevelingen doen om de ^werkgelegenheid voor migran- •ten te bevorderen. De gemeen- "/ten- hebben vooral hun zinnen r gezet op versoepeling van be- -jStaande maatregelen op het ge bied van arbeidsvoorziening en •scholing.. 'Volgens de gemeenten, waaron- fder Rotterdam en Den Haag, •doet het kabinet veel te weinig ^om buitenlanders aan werk te .helpen. Specifieke maatregelen rvoor minderheden ontbreken. Namens het kabinet deden de 'ministers Van Dijk (binnenland- 'se zaken). De Koning (sociale za kken) en staatssecretaris Ginjaar- Maas (onderwijs) mee aan de be- spreking. Cito-onderzoek: Arnhem - Na een nascholings programma voor leerkrachten is het technisch lezen en spellen op 1de basisschool nauwelijks verbe terd. •Dit is de voorlopige conclusie 7 van onderzoek van het Instituut Jvoor Toetsontwikkeling (Cito), •die de leesresultaten van zo'n ',18.000 kinderen vergeleek met 'de resultaten van twee jaar gele iden. Cito deed dit in opdracht 7 van het ministerie van onder- iwïjs en wetenschappen. •Dit ministerie startte in 1985 het ^'Zorgverbredingsbeleid' dat tot •doel verwijzingen naar het spe ciaal onderwijs terug te brengen. ^Het Cito heelt tevens de resulta- .ten vergeleken van leerkrach- 'ten die de nascholingscursussen 'hebben gevolgd en van leer- krachten die dit niet hebben ge- daan. Er bleek geen verschil te bestaan. Eind volgend jaar komt het Cito met definitieve eonclu- - sies van het onderzoek. r Groningen De rechtbank in Groningen heeft gisteren een 29- r jarige man wegens verkrachting •ten doodslag conform de eis ver oordeeld tot twintig jaar celstraf Jen ter beschikkingstelling (tb) met verpleging. De man heeft op 10 maart tijdens reen onbegeleid verlof uit de Van Mesdagkliniek in Groningen de 22-jarige Lucia Burgelorffer verkracht en daarna gewurgd. De dader heeft zelf een zeer pro blematische jeugd achter de rug als slachtoffer van incest en mis- handeling. Op zijn vijftiende jaar belandde hij in een inrichting; sindsdien is hij diverse malen ^•veroordeeld wegens verkrach- ting en pogingen daartoe. In 1980 werd hij na weer zo'n de- liet in de Van Mesdagkllniek op- genomen. Daar constateerde S men de laatste jaren een verbete- H ring in gijn functioneren. Zelf zei de man dat hij zijn verplegers had bedrogen door voor te wen- 1 dén,dat hij was genezen. eafé waar beiden wat hebben ge dronken. „Ze waren als balletjes zo dronken", zegt Charles Fon- teijn, eigenaar van bar De Doo ier. Volgens Fonteijn kwamen de mannen zwalkend binnen. „Ze waren aardig ver. Na enkele pilsjes maakten ze aanstalten op te stappen. Ze vroegen me naar een seksclub. Ze zeiden letter lijk: waar kunnen we ergens wippen. Ik heb vervolgens op een bierviltje de weg naar zo'n zaak uitgetekend. Ik had direct al i n de gaten dat ze het niet zou den vinden. Daarvoor waren ze te zeer onder invloed". Aan Fa ber gaf Fonteijn nog 190 gulden contant geld vooreen cheque. De barman verklaart zijn uit- I spraken over zijn klanten te doen. uit boosheid over burge meester Loopstra van Zwolle. Laatstgenoemde zou zijn colle ga s in bescherming hebben wil len nemen met de opmerking 'dat er wel vaker vechtpartijtjes zijn in de binnenstad van Zwol le'. „Dit doet de horeca hier geen goed", zegt Fonteijn. Gedronken Intussen heeft ook Loopstra be vestigd dat de beide burgemees ters behoorlijk hadden gedron ken. Mr. D. Veurink, officier van jpstitie in Zwolle zegt desge- dat de rijksrecherche nog n« t is ingeschakeld. Hij zegt ook niet te verwachten dat dit zal ge beuren. Los daarvan staat wat minister Van Dijk (binnenlandse zaken) gaat doen. De bewindsman be slist aan de hand van alle verkla ringen die hij over de 'burge meesters-kwestie' heeft gekre gen wat er met Smallenbroek en Faber gebeurt. Van Dijk zal vol gens een woordvoerder van bin nenlandse zaken op korte ter mijn reageren. Bijbaan De PvdA-fractie in Smallinger- land wil dat Smallenbroek ope ning van zaken geeft over de bij banen die hij naast zijn functie bekleedt. De middag vooraf gaande aan het incident in Zwol le was Smallenbroek als betaald adviseur van het Veem- en Op- slagbed rijf Buisman uit Ooster- wolde in Kampen voor overleg. Met Faber onderhandelde hij voor dat bedrijf over de aankoop van twee hectare industriegrond in Hoogeveen. In die gemeente wil Buisman, een nieuwe be drijfsvestiging openen. Het betaalde adviseurschap van Smallenbroek was de gemeente raad niet bekend. Burgemees ters moeten bijbanen bij hun ge meenteraad melden en hebben daarvoor toestemming nodig van de raad. De PH-ECQ opZestienhoven. Rotterdam Nederland be schikt sinds gisteren over een vliegtuig, dat voor het meten van radio-activiteit in de lucht onmiddellijk kan worden inge zet, zodra zich ergens in West- Europa een kernramp voordoet. Het Rotterdamse luchtmetings- bedrijf Geosens heeft een van zijn vliegtuigen hiervoor ge schikt gemaakt. Geosens deed dat in opdracht van het ministe rie van VRQM. Het besluit, dat Nederland over een dergelijk meetvliegtuig moet beschikken, is genomen na de ramp in Tsjer- nobyl in april 1986. Namens minister Nijpels heeft ir. P.J. Verkerk, directeur-gene raal van zijn ministerie, het vliegtuig gisteren op het Rotter damse vliegveld Zestienhoven m gebruik gesteld. Het vliegtuig wordt gewoonlijk gebruikt voor het nemen en analyseren van luchtmonsters. De meetappara tuur voor radio-activiteit wordt bewaard bij het ECN in Petten, waar de apparatuur tevens re gelmatig zal worden getest. Bij een kernramp zal de meetap paratuur zo snel mogelijk in het vliegtuig worden ingebouwd. Het vliegtuig kan metingen ver richten fn de radio-actieve pluim, die uit de kerncentrale komt. Op grond van de gege vens, die het meetvliegtuig door geeft, kunnen de autoriteiten in Den Haag in zo'n geva" maatregelen nemen. Schiedam De woning bouw in Schiedam-Spa- land wordt niet opge schort voor een nader on derzoek naar bodemver ontreiniging. Burgemeester en wethou ders van Schiedam wijzen die eis van vier raadsle den en vier milieu-organi saties van de hand. Een afdeklaag van 1,2 me ter schone grond op het verontreinigde haven- slib, waarmee Spaland is opgespoten, biedt vol doende veiligheidsgaran ties. „Een onderzoek is nergens voor nodig", zegt de Schïedamse wethouder C. Zijdeveld. Schiedam wil in Spaland, één van de laatste grote bouwlokaties rond Rot terdam, 3500 woningen bouwen. De raadsfracties van D66, CPN en PSP/PPR noemden dit bouwplan vorige week onverantwoord. Zij vrees den voor een zelfde gif- schandaal als in de Maas- sluisse Sfceendijkpolder. Milieudeskundigen deel den die kritiek. Zij kraak ten bovendien twee bode monderzoeken door ge meente en provincie. Wethouder Zijdeveld vindt dat de overheid zorgvuldig te werk is ge- jaan. De raadsleden heb- >en de milieu-organisa ties volgens hem op het verkeerde been gezet, door slechts twee rappor ten te verstrekken en niet het héle dossier. Schiphol De Egyptische luchtvaartmaatschappij ZAS wordt verdacht van fraude. Het vermoeden bestaat, dat in de ja ren 1985, 1986 en 1987 voor 1,8 miljoen gulden aan sociale premies is achtergehouden. Op last van de officier van justi tie in Haarlem is in de kantoren op Schiphol de bedrijfsadmini stratie in beslaggenomen. De ZAS is een particuliere lucht vaartmaatschappij die eigendom is van twee Egyptische broers. De maatschappij, die in Neder land ongeveer dertig personeels leden van verschillende natio naliteiten heeft, vliegt al jaren op Schiphol. Aanvankelijk werden alleen vrachtvluchten uitge voerd, sinds januari worden ook passagiers vervoerd. r Merendeel psychiatrische patiënten leeft onder de armoedegrens. door MADELEINE ROUMEN Den Haag Uit de zak van het Leger des Heils die op straat staat, haalt ze een jurk voor zichzelf en de rest ver koopt ze aan een vriendin die in elk geval nog een uitke- ringheeft. Ze haalt ook schoenen uit de uit verkoop en verkoopt die met een beetje winst door. Zo heeft ze toch nog een paar guldens om de brommer rijdend te houden en ergens op bezoek te gaan. Al weer een kop koffie gratis. Zoals deze mevrouw Van de Wijngaard zijn er 28,000 patiën ten in psychiatrische inrichtin gen en beschermende woonvor men die zich niet meer kunnen bedruipen. Het merendeel leeft 2elf$ onder de armoedegrens. In de inrichtingen moet 40 procent van de patiënten rondkomen van ƒ253,70 zak- en kleedgeld per maand. In de beschermende woonvormen geldt dat voor 60 proeent van de bewoners. Ruim duizend patiënten kwa men gisteren uit het hele land naar de Grote Kerk in Den Haag voor de manifestatie 'Geestelijke gezondheidszorg: Armoe troef!' De bijeenkomst, georganiseerd door de stichting Landelijke Pa- tiénten- en Bewonersraden (LFR) in de geestelijke gezond heidszorg, is een protest tegen het beleid van de overheid. „De mensen is het water al tot over de lippen gestegen", zegt Hans Wïegartt, coordinator van de stichting LPR. „Maar er is geen enkele politieke wil om de in de afgelopen jaren opgelopen ach terstand enigszins te corrige ren". Bedankt De patiëntenbeweging acht een bedrag van minimaal 400 gulden zak- en kleedgeld per maand noodzakelijk. Een 'elftal der kampioenen van de armoede', bestaande uit patiënten, wilde gisteren van staatssecretaris Dees (volksgezondheid) weten of het hem lukt om van 253,70 rond te komen. Het antwoord bleef uit. Want Dees had bedankt voor de uitno diging om aan de manifestatie deel te nemen. Zoals ook het CDA, dat van de drie politieke partijen (PvdA WD) als enige niet kwam. Volgens psychiatrisch patiënt Bartelds luistert deze regering absoluut niet naar het volk. „Ook al ga je met een miljoen mensen de straat op. Ook al zou je je met benzine overgieten in de Tweede Kamer en daarna een sigaar opsteken. Binnen schippers bereiken het wel, om dat zij de middelen hebben. Maar wij kunnen niet staken of met onze fietsen, zo we die al hebben, een opstopping veroor zaken". Het is armoe troef sinds in 1983 de eigen bijdrage voor bewoners van psychiatrische Inrichtingen krachtens de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ) werd opgeschroefd van 797 naar maximaal 1350 gulden per maand. Uitgezonderd het eerste jaar, waarin de eigen bijdrage 180 gulden is. Volgens Hans Wiegant is het gevolg, dat veel patiënten snel hun ontslag uit d£ [ADVERTENTIE) Terwijl één van die superzuinige Radson's hen jaar na jaar honderden guldens bespaart Plus flink ivat onge mak, want - en dat is héél bijzonder - al die gestroomlijnde Radson's hebben een tiandig display waarop aile knoppen en klokken in een oogopslag zichtbaar zijn. Bovendien laatRadson u kiezen uit CV-ketels met of zonder waakvlam, met of zonder warm water, in gesloten ot open uitvoering- En dan is er nog de kleine gaswandbombi- Steeds meer mensen gooien hun ketel de Matador. Meer weten over oude CV-ketel eruit Omdat zo'n oudje de geldbesparende Radson CVkelels een ware energievreter wordt en zorgt en boilers? Zet dan de schaar in voor stijgende reparatierekeningen, de bont ''ja, ik wil ook best honderden guldens per jaar besparen. Stuur mij daarom per omgaande al uw informatie. ACR-08 Naam: Straat; Postbode:.Plaats:_- Opsturen - in open envelop - aan Radson, Ant woordn omroer 67, I 5960 WJ Penningen. Bellen kan ook(0-1760) 88580. RADSON. REKEN MMR. J P4 VlissingenHet experiment met jonge zeehonden in de Zeeuwse Delta gaat waarschijnlijk toch door, ondanks de virusziekte die in noordelijker wateren honderden zee honden het leven heeft gekost Voor de proef worden vijf zeehonden uitgezet, die dit jaar als huiler (moederloos zeehondje) in de Delta-wateren zijn aangespoeld en nu verblijven in. het Zeehonden Op vangcentrum in het Groningse Pieterbuxen. De jonge zeehondjes zijn tegen de ziekte ingeënt. Gehoopt wordt dat ze een bijdrage kunnen leveren aan de uitbreiding van de zeehondenpopulatie in Zeeland. Voor het zover is, moeten alle visfuiken in de Ooster- schelde worden aangepast ïodat de zeehonden er niet in kunnen verdrinken. Men verwacht dat dat in januari zal zijngebeurd. Uit tellingen, die de Nederlandse Milieu Federatie deze zomer heeft uitgevoerd, blijkt dat zich ongeveer zes zee honden in de Zeeuwse wateren bevinden. Er werden deze zomer zeven huilers en vijf dode jonge zeehondjes aangetroffen. De zeehonden uit Pieterburen krijgen een zendertje om, waardoor hun gangen in de Zeeuwse wateren kunnen worden nagegaan. •ivy inrichting regelen om de hoge eigen bijdrage na het eerste jaar te omlopen, Ingehouden Het merendeel van de psychia trische patiënten zit in de bij stand of in de wao. Deze uitke ringen worden in inrichting en beschermende woonvorm inge- houden'tot het bedrag dat de pa tiënt als zak- en kleedgeld mag houden. Het zeer beperkte aan tal patiënten met extra inkom sten mag 400 gulden naar eigen inzicht besteden. Volgens Wie gant wordt da groep met schul den steeds groter. Degene d ie overstapt van inrich ting naar een beschermende woonvorm, krijgt het financieel nog slechter. Die moet anders dan 5n de inrichting zelf op draaien voor eigen bijdrage spe cialistische hmp, medicijnen, dagbesteding, sport, bibliotheek, verenigingsleven en dergelijke. Volgens de Nationale Raad voor ■de Volksgezondheid is de be schermende woonvorm voor de 'gemiddelde' patiënt in finan cieel en materieel opzicht zeer nadelig. Men gaat dan ook nog liever terug naar de inrichting. De werkelijkheid staat lijnrecht tegenover het beleidsvoorne men van de overheid om patiën ten zoveel mogelijk in de maat schappij te laten. De capaciteit van de inrichtingen wordt om laag gebracht. Compensatie in de vorm van opvang buiten de in richting is tot nog toe mislukt. Hans Wiegant „Diensten en voorzieningen worden in de in richtingen ingekrompen. Bij voorbeeld koffie in de recreatie, materiaal voor bezigheidsthera pie, wassen en herstellen van kleding. Het wordt tijd dat pa tiënten die kosten terug krijgen. Want hun zakgeld teert steeds meer in". Behalve dat het aantal plaatsen in beschermende woonvormen (nu ongeveer 3100) nog steeds niet zoals beloofd Is uitge breid, doet de overheid niets om leven in de maatschappij moge lijk te maken, luidt de kritiek. „Wie gebruik maakt van de geestelijke gezondheidszorg, wordt straatarm", zegt de pa tiëntenbeweging. „Zo maakt de geestelijke gezondheidszorg haar eigen risicogroepen. Bijna iedereen erkent het- Maar nie mand doet er wat aan". Utrecht De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) en het Landelijk Patiën ten/Consumenten Plat form zijn van plan de rechter in te schakelen als de medisch specialis ten weer acties gaan voeren. Beide organisaties zullen eerst proberen via overleg de Lande lijke Specialisten Vereniging (LSV) te bewegen af te zien van protestacties tegen verlaging van hun inkomens door het ka binet. Lukt dat niet, dan zullen ze in kort geding eisen dat de specialisten niet overgaan tot ac ties, 2oals het draaien van zon dagsdiensten op werkdagen. Bij acties van de specialisten in 1986 stapte dè patiëntenorgani satie ook al naar de rechter. Die bepaalde toen dat zondagsdien sten hooguit voor beperkte tijd aanvaardbaar zijn. Het bestuur van de LSV beslist vandaag over aard en omvang van de acties, die misschien vol gende week al beginnen. Congres Volgens voorzitter W.H. Cense van de artsenorganisatie KNMG zijn de spanningen tussen de overheid en de specialisten 'he viger en dramatischer dan ooit tevoren'. Hij zei dat gistermid dag op een congres van de KNMG in Haarlem. Cense deed een dringend beroep op de —niet aanwezige staatssecretaris Dees van de voorgenomen ombuigingen af te zien. Die ombuigingen kunnen volgens hem tot explosieve span ningen leiden. „U kan en mag niet van artsen verlangen dat ze gemotiveerd blijven werken als ze dagelijks worden geconfron teerd met wachtlijsten en dus ontevreden patiënten". Volgens Cense loopt het met de gezond heidszorg helemaal fout, omdat tussen overheid en artsen geen werkelijke communicatie meer bestaat. Staatssecretaris Dees zou bij de opening van het driedaagse con gres een toespraak houden. De organisatoren hadden hem ech ter gezegd maar liever weg te blijven, omdat de stemming on der de artsen na de door Dees aangekondigde verlaging van loon- en praktijkkosten niet zo best was. Amsterdam De hoger be roepszaak van de 45-jarige Ferdi E. uit Landsmeer, die twintig jaar cel en ter beschikkingstel ling (tb) kreeg wegens de ont voering van en de moord op Ahold-topman G.J. Heijn, die"* 7 november voor het gerechts hof in Amsterdam. E. kondigde kort na zijn veroor deling door de Haarlemse recht bank aan appel te willen aante kenen omdat hij de straf te zwaar acht. Met de aantekening van hoger beroep door E. ging ook het openbaar ministerie mee. De of ficier van justitie eiste indertijd levenslang en geen tb. Met het uiteindelijke vonnis kon het OM zich verenigen, maar toen E. naar het hof stapte, besloot de of ficier mee te gaan om „alsnog die levenslange straf te krijgen", al dus mr. Van der Veen, de offi cier van justitie in Haarlem. Amsterdam Burgemeester Van Thijn van Amsterdam hoeft geen vertrouwelijke politiegege vens bekend te maken aan vier voormalige Surinaamse agen ten. Dat bepaalde de Amster damse rechtbankpresident, mr. B.J. Asscher, gisteren in een kort geding dat de vier tegen Van Thijn hadden aangespannen. De agenten werden in juni, en kele weken nadat zij hun aan stelling hadden ontvangen, toch geweigerd op de opleiding tot as pirant-agent, nadat er Informa tie uit Suriname was binnenge komen. De vier, die een brand schoon verleden zeggen te heb ben, wilden weten wat die infor matie was, zodat zij zich daarte gen zouden kunnen verweren. Zij eisten alsnog als aspirant agent te worden aangenomen. Volgens Asscher kan een pu bliekrechtelijk orgaan niet worden gedwongen .iemand in de openbare dienst aan testellen. door onze correspondent Londen Zes Nederlandse zee lieden zitten in Portsmouth ach ter slot en grendel, terwijl spe cialisten van de Britse douane hun opgebrachte kustvaarder uitkammen. 'Jessie' luidt de naam van dit schip, maar omdat dit niet klopt met de registratie gegevens van Lloyd's, rezen ver denkingen toen de Jessie zich op de Noordzee, ter hoogte van Vlissingen bevond. Die verden kingen werden nog eens ver sterkt op het moment dat de Ne derlandse douane aan boord een kijkje wilde nemen, en de kust vaarder er op topsnelheid van door ging. Douane en lucht macht riepen daarop de hulp van de Britse douane in. Den Haag "Uit huishoudelijk afvalwater moet voor 1995 ge middeld 75 procent van het fos faat worden verwijderd. Dat heeft de door het ministerie van verkeer en waterstaat inge stelde commissie uitvoering wet verontreiniging oppervlaktewa ter (CUWVO) geadviseerd aan de ministers Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) en Nijpels (milieubeheer). Momenteel filteren de rioolwa ter-zuiveringsinstallaties slechts 40 procent van de fosfaten uit het afvalwater. Daardoor komt jaarlijks ruim acht ton fosfaat, voor een groot deel afkomstig uit wasmiddelen, in het oppervlak tewater terecht. Met het fosfaatvrij maken van het afvalwater komt Nederland de internationale afspraken na, die minister Smit-Kroes maakte op de conferenties over het sane ren van de Rijn en de Noordzee. De ministers van de Rijnoever- staten komen dinsdag in Bonn bij elkaar om tussentijdse resul taten daarvan te bespreken. De lozing van schadelijke stoffen in de Rijn moet in 1995 met de helft zijn teruggebracht. (ADVERTENTIE) Vanaf iJ.OO uur verzamelen op de Dam. Aanvang manifestatie op het Museumplein in Amsterdam 13.00 uur. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2