De nieuwe reus van Rotterdam... m i ■li m 'Bebouwen Spaland kan echt niet' 21 EN EN Vm/Cxsrsi iT'rWate! GOEDKOPER rnmm- WlttllMIEL! mts^zuid. H IVORY mmm..rjfr Wethouder Hans Simons en de multi-sectorale school "Het is een misser achteraan te lopen Fusie middelbaar beroepsonderwij s: 10.651 leerlingen onder één dak... voorM.D.G'O HOGERE TECHNISCHE SCHOOI academe Sbc^HOOLVOOR wow wo-fworog ZENDIUM POETSSET 'Gateway'-complex in Rotterdam Noordwést Z-I Milieu-experts blijven bij kritiek: Uitstel berging Piper Alpha Vrijspraak in ontucht-zaak !@BLÏNDS Strijd om drie winkeltjes.... Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 8 oktober 198B Het is zover. Na een jaar van voorberei dingen, maakt Rotterdam zich weer op voor de volgende gigantische onderwijs hervorming. De Tweede Kamer heeft staatssecretaris Nel Ginjaar goedkeu ring gegeven anderhalf miljoen gulden uit te trekken om 'voorbeelden' te stel len. Zestien steden mogen laten zien hoe zij het even veelzijdige als versplinterde middelbaar beroepsonderwijs (mbo) in Nederland denken te reorganiseren. De zogenaamde SVM-operatie: Sectorvor ming en Vernieuwing Middelbaar be roepsonderwijs. Het betekent na de oprichting van de basis- en hogescholen een nieuwe, im mense scholenfusie. Deels uit oogpunt van bezuinigingen het moet het minis terie de komende jaren 150 miljoen gul den opleveren deels uit overweging van kwaliteitsverhoging en betere door stroming van de leerlingen. Onderwijs- bolwerken, die minimaal zeshonderd scholieren bevatten en zich toeleggen op één, twee of alledrie de sectoren techniek (de huidige mts'en), economie (de meao's) en dienstverlening en ge zondheidszorg (de mdgo's). Een toskomst ook voor contract- en mo dulair onderwijs en scholen die meer zeggenschap krijgen over de aanstelling van personeel en de besteding van sub sidie. Tegenover de pro's staan de pun ten van kritiek: samenvoeging zou dui zenden docenten hun baan kunnen kos ten, terwijl de angst leeft dat grootscha ligheid naast een log apparaat een soort 'collegelessen' tot gevolg beeft. En hoe zit het met de identiteit van een schooi? Waar het zonder aanzien des persoons om te doen is, is efficiëntere en praklijk- gerichtere beroepsopleidingen bewerk stelligen. Met merkbare gevolgen voor de regio, omdat ook scholen uit Schie dam, Viaardingen en Spijkenisse mee werken. In het Sint Francïscus Gasthuis werd gis teren officieel het startsein gegeven voor desamenwerking in de sector dienstver lening en gezondheidszorg. Van harte gaat de (soms opgelegde) samenwer king niet altijd en doet men tegen heug en meug mee. Een interview met de wethouder van on derwijs van Rotterdam, de sociaal-de mocraat drs. Hans Simons (41). o Wethouder Hans Simons en de eenheid in het mid delbaar beroepsonderwijs: 'Natuurlijk, scholen met een bepaalde naam en klank moet je maximaal be nutten...' BotterdamEn Rotterdam is weer haantje de voorste. Waar Den Haag en Amsterdam nog lang niet zo ver zijn, daar wil de Maas- stad wel eens laten zien hoe het moet. Aanvallen... „Omdat", legt Hans Simons uit, „het bestuurlijk niet verstandig is in het defen- jjj QOllfll ïM! sief te gaan". Het past, zegt de wethouder ook, in de traditie van de jjj ïltjIWi»*"™' stad dat Rotterdam het initiatief pakt. Grootscheeps is de SVM-opera- tïe, Sectorvorming en Vernieu wing Middelbaar beroeps onder wijs, aangepakt. Met als dank twee ton van de staatssecretaris om de kar te trekken. Hoe dan ook een gecompliceerd gebeu ren. „Vanwege de veelheid aan scholen hier. Daarom .hebben wij meer adem nodig, meer tijd. Ik zou het ook een bestuurlijke misser vinden achteraan te lo pen". De onderwijswethouder erkent dat de nieuwe wet het proces versnelt. Volgens hem zou men elkaar tóch hebben gevonden. De spoeling wordt dunner, wijst hij op de terugloop van de leer lingenpopulatie. In Rotterdam en omgeving komen nu al tal van scholen niet aan de vereiste minimumgrens van zeshonderd leerlingen. Wie wil overleven, zal dus moeten samenwerken. Hans Simons: „Mijn eerste inte resse is echter niet het openbaar ondersvijs zo goed mogelijk on der dak te brengen. Waar het mij om gaat, is dat het onderwijs voor duizenden studenten beter wordt". Fusies Na het hoger beroepsonderwijs vorig jaar te hebben onderge dompeld in de Hogeschool Rot terdam Omstreken, staat het mbo nu eenzelfde weg te wach-f ten. Werken de christeljjken aan een eigen fusie en twijfelen de katholieken bij wie zij zich moeten aansluiten; twintig openbare en algemeen bijzonde re scholen hebben de koppen bij elkaar gestoken voor de multi- sectorale' school. Een reus, die momenteel goed is voor 10.651 leerlingen en in de prognose voor 1992 slinkt naar zo'n 9000. Maar ook dan zal het nog altijd verreweg de grootste mbo van Nederland zijn... Met dat laatste is de openbare Christiaan Huygensschool niet bepaald in z'n nopjes. „De struc tuur van zo'n mammoetschool brengt een heleboel administra tieve en organisatorische romp slomp met zich mee", meent plaatsvervangend-directeur Baars. De specialistische mts voor fijn mechanische vakken had zich liever afzijdig gehou den. Met 1500 leerlingen in de dag- en avond opleiding is de school groot genoeg. ,,Het bestuur, de wethouder dus, bepaalt echter wat we doen. Wij hebben niet veel in te brengen. We stellen ons loyaal op, maar als u vraagt of we het prettig vin den? Nou nee". Een koppeling met het laboratoriumonderwijs van het Van 'tHoff instituutacht Baars eigenlijk zinvoller: „Een extra bestuursdak van zo'n grote school lijkt ons overbodig". Mammoetschool „We moeten niet naar een mam moetschool met tienduizend leerlingen toe", reageert Hans Simons. „Ik relativeer dat. Nee, ik zeg dat niet om de kou uit de lucht te nemen. De scholen zul len een redelijke mate van zelf standigheid behouden. Niemand heeft behoefte aan een grote bu reaucratie". Wat hij voor ogen heeft, zijn drie faculteiten met daarboven een college van be- stuur-achtige leiding. Groter is goedkoper en meer is beter, zou wel eens de achterlig gende gedachte van het duo Deetman-Ginjaar kunnen 2ijn geweest bij de S VM-operatie. De^ wethouder ziet dat positiev&r „Een doorslaggevend argumtmt is dat de noodzaak van vernieu wing en verandering in het on derwijs zo zichtbaar ss. Het moet - Bj rj i ®.J. BE JOM6HWES «vin sg wycHTtjsBts- tet,öio ROTTERDAM geen cafetaria worden met voor ieder wat wils. Vaklui moeten er worden opgeleid die zich breder kunnen oriënteren". Een verbeterd onderwijsaanbod is het motief voor De Windroos (dienstverlening en gezond heidszorg) om mee te doen. Ad junct-directeur Geurts: „We wil len alleen weten wat die onder wijskundige voordelen zijn. En of ze wel opwegen, tegen de na delen. De multi-sectorale school is een optie van de wethouder. Als dat niet lukt gaan we zelf verder met de mdgo-sector". De noodzaak van een fusie be staat voor ons niet, vervolgt Geurts. „Wat bij ons voorop staat is beter onderwijs. En daar kan een grotere club wellicht beter aan voldoen dan een aantal af zonderlijke instituten.". Wat die pluspunten in zijn ogen zijn, wil wethouder Simons best opsommen: Meer rendement op de middel bare beroepsscholen. Minder studenten dus die de eindstreep niet halen, omdat diplomaloos wel eens gelijk zou kunnen ko men te staan aan werkloos. Met het integreren van de kor tere studies (het kmbo) in de sec- torschool zouden leerlingen, die uit de boot dreigen te vallen, eenvoudiger kunnen overstap pen op een ander opleiding. Zij moeten het optimale lessenpak ket aangeboden kunnen krijgen. Op kleinere scholen is dat niet altijd mogelijk. Met contractonderwijs (cursus sen die op kosten en verzoek van het bedrijfsleven van de grond komen) kunnen de opleidingen zich duidelijker naar de toekom stige praktijk richten. Wat hij geleerd heeft van het karwei dat sinds een jaar Hoge school Rotterdam heet? Op zijn voorhoofd vormt zich een den- krimpel. „Dat we op bestuurlijk niveau openheid betrachten". De portefeuillhouder vindt het wat soft klinken. Toch, zegt hij, is het voorkomen van achterr docht harde noodzaak. „Vertrouwen naar de bestuur ders toe is uiterst wezenlijk. Als de partijen elkaar verdenken van andere opzetten, werkt het niet. Bij het hbo heeft dat noga! een tijd doorgewerkt. Daar heer ste lang een sfeer van: wat wilt u nu eigenlijk..." Identiteit Desalniettemin heeft het mid delbare beroepsonderwijs twij fels. Van de Christiaan Huy gensschool had het dus niet zo nodig gehoeven. En de zeevaart scholen voelden zich ook niet zo gauw geroepen; zij hebben pas een grootscheepse reorganisatie achter de rug. Ze zijn er wat hui verig voor. op te gaan in een nog grootschaliger geheel. Een kwestie van identiteit. Het eigen gezicht identiteit zit volgens de wethouder in de vage term onderwijswinst. „Ongeacht de grootte van een school moet worden gesproken over kwali teit De beste ideeën aan de bak. Of die nu van een kleine of grote school komen. Natuurlijk, scho len met een bepaalde naam en klank moet je maximaal benut ten. De MTS-Zuid is een hele goeie. Laten ze in de aanloopfase naar de multi-sectorale school maar gebruik maken van de naam die ze bij het bedrijfsleven hebben". Leidt samenvoegen van studie richtingen tevens tot verhuizin gen? Hans Simons drukt zich voorzichtig uit. Spreekt over verschuivingen en reshuffling. „Ik heb er nog weinig beeld van". Tot drie grote faculteitsgebou wen zal het in ieder geval nooit komen. Een verschil met het hbo, zegt hij, is dat het mbo een veel fijnmaziger opzet heeft. „Er zijn veel meer scholen dan in het hoger beroepsonderwijs. Ik denk wel dat er sprake zal zijn van een zekere indikking. Dat is deels een onderwijskundige af weging, deels één van efficien cy". ADVERTENTIE {inh.; mondspiegel, tanden borstel, plakverklikkers, floss, tandenstokers en poetsfolder) Waarde 9,50 nu 6,50 Aanbieding geldig tot 1 nov. 1988 TANDCOSMETICA Mariniersweg 70-A Rotterdam Tel. 010 - 4129373 Openingstijden: di. t/m vrij. 10.00 - 18.00 uur za. 10.00 -16.00 uur. Rotterdam Eind dit jaar wordt de eerste paal ge slagen voor het 'Businesspark Gateway' op het be drijfsterrein Rotterdam -Noordwest, ten westen van de rijksweg A 13. Het gaat hier om de bouw van zes paviljoens door Wilma Vastgoed. Totale kosten van het project: 20 miljoen gulden. De verhuurder van de in totaal 4300 vierkante me ter straks beschikbare bedrijfsruimte, Zadelhoff Makelaars, mikt vooral op bedrijven die niet alleen behoefte hebben aan kantooroppervlak, maar te gelijk ruimte nodig hebben voor opslag, ateliers of showrooms. De zes paviljoens worden in verschillende fasen gebouwd. Vijf van de zes bestaan uit twee bouwla gen, waarvan de onderste laag is bedoeld voor de showrooms en opslagplaatsen. Aan de kop van het complex komt een rond bouw werk, van vier lagen. Begonnen wordt met twee gebouwen, die in het tweede of derde kwartaal van volgend jaar klaar moeten zijn. Hepgebouwencomplex is ontworpen door archi tectenbureau Beckaen Wilmink. 8usinesspark Gateway, zoalahet er straks uitziet. door PETER DE LANGE SchiedamDe vier milieu-organi saties, die kritiek hebben op het wo- nïngbouwplan in Schiedam-Spa- land, blijven bij hun ais dat er eerst een aanvullend bodemonderzoek moet komen. Zelfs zonder alle voorgaande onderzoeksrapporten te kennen, bestrijden zij de verze kering van de Schiedamse wethou der Cnris Zijdeveld dat bouwen 'volstrekt verantwoord' is. Volgens prof. dr. Lucas Reijnders van de stichting Natuur en Milieu zijn er in het havenslib waarmee Spaland is opgespoten 2oveel scha delijke stoffen gevonden, dat een nader onderzoek wettelijk is voor geschreven. „Gaat Schiedam daar aan voorbij,dan zullen we proberen een onderzoek af te dwingen, of an ders de mensen adviseren dat ze niet in Spaland moeten gaan wo nen", aldus Reijnders. Zijdeveld trachtte donderdag de kritiek van vier gemeenteraadsle den en de door hen ingeschakelde milieudeskundigen weg te nemen, door te verklaren dat zij over on voldoende gegevens beschikken voor een gedegen oordeel. Zij ken nen slechts twee rapporten uit een dossier van circa een ha>ve meter dik en dat levert volgens Zijdeveld een vertroebeld beeld op. Maar met die opmerking gaat Zijdeveld vol gens zowel de raadsleden als de be trokken organisaties voorbij aan de kern van de zaak. „De essentie is, dat er slib uit de Petroleumhavens ligt en dat er stoffen zijn gevonden die een aanvullend onderzoek noodzakelijk maken. Dat punt laat de wethouder gewoon liggen", al dus het CPN-raadslid Ulferd Bru- seker. Drs. Theo Warns van Milieudefen sie blijft er bij dat hij de twee onder zoeksrapporten naar de kwaliteit van de bodem en het grondwater (uit 1987 en 1988) genuanceerd heeft beoordeeld, en dat de onder zoeksmethoden op hem een 'lucnt- hartige indruk' maakten. ..Als er meer informatie is, wil ik die graag inzien. Maar ik heb van Adri Reijn- hout (raadslid D66, red.) begrepen dat hij al grote moeite had, deze twee bewuste rapporten te pakken te krijgen". „Als er verder niets gebeurt, gaan we koste wat kost de bouw verhin deren. Desnoods ketenen we ons vast aan de graafmachines", ver klaarde ir. Anita van Pek (Neder land Gifvrij) gisteren in het Alge meen Dagblad. R. Buisman van Ne derland Gifvrij: „De twee genoem de rapporten zijn behoorlijk dik, en ze bevatten voldoende verwijzin gen naar vorige rapporten om er een oordeel op te baseren. Uit wat in Spaland gebeurt, blijkt weer eens dat er veel te onzorgvuldig naar dit soort zaken gekeken wordt". De Wetenschapswinkel Delft zegt bij rnonde van drs. Annemarie van de Vusse dat kennis van andere dossiers niet nodig is: „Op grond van deze rapporten kan je conclu deren dat verder onderzoek nodig is. Maar dan wel degelijker uitge voerd dan de twee vorige". Zijdeveld houdt het er ondertussen op, dal de raadsleden van D66, CPN en PPR/PSP uitsluitend 'politiek wilden scoren' met hun actie, en dat zij door verkeerde en fragmentari sche informatie te kiezen, de mi lieubewegingen op het verkeerde been hebben gezet. Door die ondes kundigheid ontstaat grote onrust, en loopt de bouw van 3500 huizen gevaar. Maar die verklaring vindt Lucas Reijnders te simpel: „Ik ben gewoon niet gecharmeerd van Zij- develds oplossing dat je een laag schone grond op dat havenslib stort en er dan woningen neerzet Re centere rapporten dan de twee waar het om gaat zijn er niet, en die stukken geven aanleiding tot nader onderzoek. Ik begrijp wel dat me neer Zijdeveld graag in Spaland wil bouwen, maar dat kan echt niet Een saneringsonderzoek is daar hoe dan ook onontkoombaar". Rotterdam Het bergen, van het accommodatie-gedeelte van het enkele maanden geleden in de Noordzee bij een explosie ver woeste boorplatform Piper Al pha is uitgesteld vanwege de storm. Oorspronkelijk hadden de En gelse bergers vandaag met enke le zware, drijvende hijsmodules dat karwei willen' beginnen. De accommodatie kan echter van wege de zware zeegang en de stormwind niet worden vastge maakt. Het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Tak doet mee in een internationale combinatie om de andere resten van het platform te bergen. Dat werk komt voor lopig nog niet aan de orde. Rotterdam Een 59-jarige Rot terdammer, die dinsdag terecht stond voor ontuchtige handelin gen met twee buurmeisjes van drie en vier jaar, is vrijgespro ken. De Rotterdamse rechtbank, die gisteren vervroegd uitspraak deed, vond dat er onvoldoende bewijs was. Officier van justitie rar. R. van der Hoeven eiste achttien maanden gevangenis straf, waarvan zes voorwaarde lijk. De Rotterdammer, die wel toe gaf vroeger foto's van meisjes te hebben gemaakt en ook zijn pe dofiele geaardheid toegaf, heeft omuchtelyke handelingen altijd ontkend. Hij sprak over een sa menzweringdoor de buurtbewo ners. De man is inmiddels op vrjje voeten gesteld. Hij heeft vier maanden in voorlopige hechtenis gezeten. (ADVERTENTIE) Vertikale jaloezieën - Aluminium jaloezieën ALUMINIUM JALOEZIEEN VERTIKALE JALOEZIEEN SHOWROOM ROTTERDAM Jonker Fransstraat 71 (centrum). Tel. 010-414,17.17 Geopend: woensdag en zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. Parkeerterrein achter de winkel. door Koos de Gast Het is eigenlijk een discussie van niets, De vraag was of er in de bouwlokatie Binnen-Spcorweg- haven nu wel of geen 400 m2 be drijfsruimte onder een blok wo ningen ter beschikking mag worden gesteld voor een paar winkels voor een bakker, een slager en een groenteboer. In het totaal van alles wat er in Rotter dam gebeurt is dat natuurlijk een futiliteit. Het voorval- is echter een mooi voorbeeld van weerbarstigheid als je bezig bent met de vernieu wing van Rotterdam. Want dat Bispo-gebied ligt in het ambi tieuze ontwikkelingsplan voor de Kop van Zuid, goed voor 5500 woningen. Voor dat project mikt Stadsontwikkeling op de inte resse van beleggers in particulie re woningbouw. En die zullen pas toehappen als uit de hele aanpak blijkt, dat het echt een aantrekkelijk woongebied wordt Met andere woorden, zo redene ren Stad ontwikkeling en Grondbedrijf: zo'n simpele strip winkeltjes in een nog prille woonwijk bepaalt de trend van wat wij met deze nieuwe woon wijk willen. Als je dat aan beleg gers kunt laten zien, 'verkoopt' dat een stuk gemakkelijker. En daarom willen zij die bakker, slager en groenteboer best de kans geven om naast de nood- winkel van Albert Heyn een winkel te beginnen, zij het onder de voorwaarde dat zij naar het officiële winkelcentrumpje ver huizen als dat ergens in 1992 of 1993 klaar is. Daar zit iets in. De Dienst Midden- en Kleinbe drijf vindt dat echter gekken werk. In dat wijkje staan nu 1200 woningen en dat zijn er veel te weinig om die pionierende win keliers enig uitzicht op een rede lijk belegde boterham ie kunnen bieden. Het gevolg zal zijn dat die winkeliers een noodlijdend bstaan lijden, weinig aan hun winkels zullen doen, de boel la ten verpauperen en straks als er verhuisd moet worden naar het definitieve winkelcentrum hun hand bij de gemeente ophouden vooreen forse bijdragen. Niet doen dus. zegt de dienst DMK, zet in die 400 m2 bedrijfs ruimte onder in dat bouwblok maar een paar publieksvriende lijke, dientverlenende bedrij ven, zoals een bank en een posta gentschap. Daar zitookietsin. De gemeenteraadsleden in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en hun collega's in de raadscommissie voor de haven en economische ontwikkeling staan nu tegenover elkaar. De ruimtelijke ordenaars kiezen voor de toekomst van de Kop van Zuid, de economen houden liever de hand op de knip. Is zo'n meningsverschil nu zo be langrijk? Op zichzelf niet: nie mand zal er wakker van liggen of die winkeltjes er nu wel of niet zullen komen. Maar waar het wel omgaat is de filosofie van waaruit men zo'n onbenullig probleempje benadert. Wat men moet constateren is, dat fantastische maquettes voor de invulling van de Kop van Zuid met bewondering worden bekeken. Daar straalt visie uit: riante flats op de Wilhelmina- pter, mooi wonen aan de nieuwe Zuidkade, geborgen zijn in de nieuwe tuinstad op het huidige Emplacement. Dat zijn plannen waarmee je voor de dag kunt ko men: hier moéten beleggers op afkomen. En ze komen er inder daad op af. Maar dan moet men ook kunnen rekenen op een tvat ruimere po litieke visie en betrokkenheid bij de uitvoering van zo'n ambi tieus project. Ambtenaren van het Grondbedrijf en Stadsont wikkeling hebben dagelijks met beleggers te maken. Als die dan zeggen dat het simpele toelaten van een paar winkeltjes al een bewijs zou zijn van het streven naar een optimaal voorzienin genniveau en dat de beleggers dat als een aangename aanpak zullen weten te waarderen, dan vraag je je af waarmee de raad bezig is als zij in twee raadscom missies gaat zitten bekvechten over drie winkeltjes. Is dit dezelfde raad die beslissin gen moet nemen over de hele Kop van Zuid, de Noordrand en de vernieuwing van de Lijn baan? Maar zo gaat het altijd. Bij verstrekkende voorstellen slaagt de raad er altijd wel in de grote lijnen in het oog te houden. Maar kom niet aan met detail kwesties, want dan wordt er om elke milimeter van het beleid gebakkeleid. En dan hebben we het nog maar niet eens over die stuk of zes ex tra arbeidsplaatsen, die een paar winkeltjes toch alüjd wel zullen opleveren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1