Breed front tegen Blankenburgtunnel Weiland onbruikbaar door Spaland-specie Schepman volgt Brokerhof op w nmmsmm ÏLRARDINSS OAGBUUI SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG GOURAN i 'Wht ik in Schiedam zie, zie ik overal op de wereld' Schiedam-Holland is verpletterend BURGS EU Tuimel bij stormvloedkering als alternatief Gevolgen dijkdoorbraak 1981 blijven merkbaar Scfcooltuinders: schik in bloemen Vechtpartij bij snackbar Riksen uit automaat SU Handbalclub op de bres voor Daniël den Hoed kliniek Kerken steunen j vluchtelingen- j werk m WHHNVEG WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 PAGINA 15 I Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229. 4352066, 4350557 - Sportredactie: 4345209 door KOR KEGEL Schiedam Onafhankelijk van elkaar gingen een journalist en esn fotograaf op pad om het Schiedam van de late jaren tachtig in kaart te brengen. Onaf hankelijk van elkaar... Uitgeverij Scriptum hoeft niet veel meer te zeggen om duidelijk te maken, dat het re sultaat heel bijzonder is. Meestal worden foto's en ar tikelen enigszins op elkaar afgestemd. Maar voor het boek Schiedam-Holland leverden Peter de Lange en Tim Hielkema afzonderlijk van elkaar hun aandeel. Het verrassende i esultaat is, dat zij, kritisch ingesteld als ze allebei zijn, tot een scherpe sfeertekening ko men van het hedendaagse Schiedam waarbij de foto's en de interviews elkaar wonderwel aanvullen en be vestigen. Gerjan de Waard en Hans Ritman van uit geverij Scriptum spreken dan ook van 'twee versla gen. één visie'. Schiedam-Holland is geen roman, en geen proef schrift over scheepsbouw of jenever. Het is een verza meling gesprekken, een bundel, noem het een enquê te. Schiedammers, uit alle lagen van de bevolking, breken hun stad tot de bodem af of prijzen de stad de nemel in. Het is een staaltje vrije meningsuiting, dat door het gemeentebestuur werd gehonoreerd met subsidie. Want, zegt Scriptum over dat kritische toon tje van de Schiedammers: „Dat hoort nu eenmaal bij dat volkje aan de rivier. Hij verzorgt z'n geraniums, Zij veegt haar stoepje. Samen gaan ze naar hun volks tuintje en kankeren na het avondmaal op het stadsbe stuur. Waarom? Omdat ze van hun stad houden en in een land wonen waar mopperen op de (lokale) over heid een hoogontwikkelde vorm van volkskunst is". Zeer uiteenlopende types komen aan bod. Zakenman Klaas van de Geest; cafébaas Peter Pijpers en zaalei genaar Jan van de Water; dominee Jan Wuister; sleepbootkapitein Aad Schippers; WV-informatrice Marty Schuitman; natuurvriend Wout van der Scha lie; kloosterpriorin Elia Kleijn; kunstenaar Henny van Leeuwen; distillateur Gerrit van Kasteren; ge meenteraadslid Mahir Engin; oud-archivaris dra, G. van der Feiist; gepensioneerd ambtenaar mr. J.A. Eb- bïnge Wubben; makelaar Anke Bodewes; jongeren werker Johan Janssen; restauranthouder Willibrord Hosman; boer Lansbergen; Guus Klepke; en de eeu wige Hagendoorn van de Lange Haven („Je kan hier nergens wat zien over de geschiedenis van je eigen stad. Zelfs niet in het Stedelijk Museum. Daar hangen alleen watgeborduurde dweilen aan de muur"). Sommige geïnterviewden zijn inmiddels uit Schie dam vertrokken: Connie Eggink verliet Passage, Joop Lastdrager vertrok van vijfsluizen en Novotel- directeur Willem Reimers kreeg een andere baan. Schiedam-Holland is ook om die reden een moment opname. De andere reden is dat het Peter de Lange niet zozeer ging om de personen zelf, en hun doen en laten, hun levensloop, maar veel meer om hun me ningen o ver het Schiedam anno nu. Het boek zit barstensvol pikanterieën. Boer Lansber gen haalde het als gemeenteraadslid niet in zijn hoofd om te jijen en te jouen met de burgemeester, maar hij noemde wei een koe naar de tweede vrouw van Arie Lems. Een ingebakken argwaan heeft Helma Vin cent, journaliste van Het Nieuwe Stadsblad, tegen be stuurders; „Bij persconferenties op het stadskantoor kom je mannen tegen, die niet eens weten dat er zulke dingen bestaan als sokken wassen". Connie Eggink had de neiging voor het Passagetheater personeel te selecteren op herkomst: „Breda, Venlo, alles was goed, zolang ze maar niet hiervandaan kwamen en die Sehiedamse mentaliteit binnenbrachten". Kuiper Van Kasteren constateerde aan de Noordvest dat mi- nister Braks geen verstand van jenever heeft („En- kelnat! Nog niet eens halffabricaat! En hij vond het lekker!"). En wijkagent Martin van Rijnsbergen moest wennen aan het Sehiedamse taalgebruik: „Ze noemen je by je voornaam ot ze zeggen paardeiul te- I gen je". Archivaris in ruste Van der Feijst zal dan ook „nooit wennen a an de cultuurarmoede hier". Meedogenloos I De foto's geven eveneens een verpletterend beeld van Schiedam. Tim Hielkema is een compromisloos t fotograaf, het gaat hem niet om mooie plaatjes, maar om keiharde shots. Als de mensen daar belachelijk of stomvervelend op staan, dan zijn ze dat op zo'n mo- ment. Hieikema kan meedogenloos zijn, maar gou deerlijk. Het is zijn manier van kijken: „Wat ik in i Schiedam zie, zie ik overal op de wereld". Uitgeverij Scriptum beleeft met Schiedam-Holland 1 een lokale primeur. Al eerder brachten Hans Ritman en Gerjan de Waard opvallende boeken, waaronder een zeer exclusief, uiterst verzorgd document over I Vlaardingen. En er staan nog veel plannen op stapel. 1 Schiedam-Holland komt eind oklober op do markt. De <HJ inter view* ïijn gehouden door Paler de Lange, RN-iouinaiist. De 125 to- to'a rijn gemaakt door Tim HiOlkoma, fotograaf en globetrotter. Tot 1 januari ïu do prijs 3S, daarna j 47,50. Uitgeverij Scriptum iaya- i veatlgdaandeNiouwoHatren 123h in Schiedam. Een delegatie van Rijkswaterstaat trof in gebouw De Kern een front van tegenstanders van de Blanken burgtunnel. door GABEL VAN DER VELOEN Maassluis Gemeentebestuur ders, milieu-activisten, veehou ders en leden van het recreatie schap en de reeonstructiecom- missie Midden-Delfland hebben gisteravond hun bezwaren geuit tegen de komst van de Blanken- „burgtunnel. Alleen vertegen woordigers van de gemeente Ro zenburg steunden de plannen voor een tweede oeververbin ding ten westen van Rotterdam. Op een hoorzitting in gebouw De Kern jn Maassluis kregen spre kers voor het eerst de kans hun mening te geven, over de plan nen van Rijkswaterstaat Minis ter Smit-Kroes heeft het plan om naast een verbreding van de Be- nel uxtunnel te komen tot een tweede oeververbinding: de BlaokenburgtunneJ, die aan deze kant van de Waterweg uit komt jn de Zuïdbuurt tussen Vlaardingen en Maassluis. De tunnel is volgens Rijkswater staat nodig vanwege de ver wachte stijging van de verkeer sintensiteit in de komende dertig jaar. Om tot een probleemloze verkeersafwikkeling te komen moet volgens Rijkswaterstaat de Blankenburgtunnel worden aangelegd, die via een tracé door Midden-Delfland aansluiting zou krijgen op de A 20. De cijfers, waarop Rijkswater staat zich baseert, werden door veel sprekers ernstig in twijfel getrokken- Zo achtte de Maas- sluisse wethouder Anton Wu- strow het onwaarschijnlijk, dat ;cie_ huidige intensiteit van 17.000 'auto's per etmaal op de A 20 in het jaar 2000 zal zijn opgelopen tot 55.000. Ook een woordvoerder van de actiegroep Behoud Lickebaert noemde de cijfers dubieus. „De cijfers zijn in een jaar tijd al drie keer bijgesteld. Hoeveel geloof moeten wij dan hechten aan prognoses voor over dertig jaar?" vroeg de spreker zich af. Hij vond het eigenaardig, dat de prognoses voor rijksweg 19 niet verder gaan dan 1995, en voor de aansluiting op de Blankenburg tunnel maar liefst tot 2010. „Ge tallen worden alleen verstrekt als ze in de kraam van Rijkswa terstaat te pas komen". De snelheid, waarmee de minis ter de plannen wil doordrukken, werd gisteravond ook sterk be kritiseerd. De Maassluïsse D66- woordvoerster L. van Duyn- Kafferman vond het vreemd, dat een besluit over de Blanken burgtunnel wordt voorbereid op een moment dat de effecten van verbreding van de Van Brienen- oordbrug en de Beneluxtunnel nog niet bekeken kunnen worden. „Er wordt al bij voor baat uitgegaan van de noodzaak van de tunnel. Die moet eerst maar blijken". Milieuvertegenwoordigers gin gen uitgebreid in op de, in hun ogen, rampzalige effecten voor natuur en milieu in Midden- Delfland. Een woordvoerder van de stichting Vogel-olieslach toffers liet weten, dat de eeuwe noude eendenkooi in het Licke- baertgebied bij aanleg van de rijksweg ten dode opgeschreven is. Ook veehouder Siem van der Kooij van de Zuid buurt vreest de bij-effecten van de weg: „Het zwavelgehalte in het bloed van de koeien is nu al schrikbarend hoog. Door het toenemend auto verkeer in het gebied zal dat al leen maar erger worden". Voorzitter Peter van Heemst van het recreatieschap, dat na de reconstructie de groene zone moet gaan beheren, noemde de weg een grote aantasting van het recreatieve karakter van het ge bied. „De weg van de tunnel naar de A 20 gaat het open wei degebied doorsnijden, waardoor het gehele beeld wordt ontsierd door metershoge wallen. Ook de stank en geluidsoverlast staan op gespannen voet met het idee om hier een recreatiegebied te ma ken. De overheid ondersteunt nota bene zelf het recreatie-initi atief, waar veertig miljoen gul den mee is gemoeid", aldus Van Heemst, ook (PvdA-)gedepu- teerde. Alleen in de twee vertegenwoor digers van Rozenburg vond de Rijkswaterstaat-delegatie gister avond geestverwanten. Wethou der Van Sehaik van Rozenburg noemde de tunnel van levensbe lang voor de economische ont wikkeling van de Maasvlakte en de gemeenten in zijn regio. „Het geeft de noodzakelijke snelle verbinding met steden als Den Haag en Amsterdam". De wethouder, die zich volgens eigen zeggen in het hol van de leeuw bevond, waagde het ook de gevolgen voor het milieu in Midden-Delfland te bagatellise ren: „Als je ziet dat de kwetsbaar genoemde Lickebaert twaalf jaar lang zal worden gebruikt als puinstort zullen de gevolgen van de weg ook wel meevallen". Hoongelach viel de dissident ten deel, toen hij de ontwikkelingen in de Maassltiisse Aalkeetpolder ter sprake bracht. De naam van de polder was in zijn tekst ken nelijk onleesbaar. Wethouder Van Sehaik verviel in gemom pel, „Die man weet niet waar hij over praat", zei het Maassluisse PvdA-raadslid Pieter Hoogen- raad, terwijl de zaal geamuseerd de stotterende Rozenburger be keek. De meeste sprekers drongen aan op uitstel van de beslissing om de tunnel aan te leggen. Voorzitter Van Heemst van het recreatie schap zei zélfs juridische stappen tegen Rijkswaterstaat te over wegen, als het zijn plannen niet herziet. De alternatieven, die de spre kers aandroegen, vertoonden opvallende overeenkomsten. Zowel Anton Wustrow, de vere niging Behoud Lickebaert als D66-woordvoérster Van Duijn toonden zich voorstander van een tunnel ten westen van Maas sluis, waarvan de aanleg moge lijk gecombineerd zou kunnen worden met de stormvloedke- Schiedam De gevolgen van een ongeluk in 1981, waarbij duizenden kubieke meters giftige havenspecie uit Spaland op een weiland terechtkwamen, zijn nog steeds merkbaar. De grond, die voor verscheidene jaren onbruikbaar werd, blijft gro te kale plekken vertonen. In de omliggende sloten wilde lange tijd geen wier groeien. „Het verontreinigde grondwater uit het hoger gelegen, opgespo ten terrein gaat ondergronds kennelijk gewoon zijn weg door het veen'concludeert Siem Poot. Hij is de zoon van de boer die de dupe werd van de dijk- Bloemen worden vaak aan fees telijke gebeurtenissen gekop peld, maa* gisteren ging dat op het tuincomplex Vijfsluizen in Schiedam dubbel op. In het ver enigingsgebouw vierden Scbie- damse scholieren gisteren, dat zij van april tot oktober in hun vrije tijd een tuinije hebben onderhou den. Ter afsluiting van dat project werd gisteren een diploma uitge reikt en mochten de kinderen een middag lang bloemschikken. Ook morgen en overmorgen zijn er dergelijke bijeenkomsten. Don derdag komen de kinderen bij el kaar, die op het complex Land- vreugd een tuintje hebben ver zorgd, en vrijdag verzamelen zich de schooltuinders, die in park Ke- thel actief zijn geweest. Schiedam Drie behoorlijk be schonken Schiedammers zijn el kaar vannacht om half twee voor een snackbar op het Broers- veld te lijf gegaan. Eén vechters baas raakte een tand kwijt, ter wijl bij een ander een tand door zijn lip werd geslagen- Waarom zij begonnen te vechten, weet de politie niet- Uit ervaring met de drie weet de politie wel, dat zij slechts een ge ringe aanleiding nodig hebben om te gaan knokken. Schiedam Als nieuwe voorzitter van de Woning bouwvereniging Schiedam (WbvS) heeft het bestuur G.J. Schepman voorgedra gen. De huidige voorzitter, Hans Brokerhof, is aftredend en het was bekend dat hij zich niet herkiesbaar zou stel len- Schiedam Bij een inbraak in café Ple inzicht aan de Singel, hoek Stationsplein, is voor 400 guldens aan rijksdaalders uit een gokautomaat gestolen. In een dierenwinkel op de Dam deed een man een greep in de kassa en ging met 200 gulden aan de haaL De politie., beschikt over een bruikbaar signalement van de dader. Al bij zijn aantreden liet Broker hof weten een tussenpaus te zijn. De in het slop geraakte corpora tie moest overeind worden ge holpen, het SSSW-verleden moest worden vergeten en Brokerhof was er de man wel naar om aan een nieuw image te werken. De voormalige scheeps bevrachter wist zich bliksemsnel in te werken in de complexe pro blematiek rond woningbouw en -beheer. Twee jaar is Brokerhof voorzitter geweest. De aimabele Kethelaar heeft met zijn opvolger Schepman ge meen, dat hij niet woont in een huis van de WbvS. Maar daarom hoefje er niet minder betrokken bij te zijn, liet Brokerhof mer ken- Hij laat de WbvS niet stuur loos achter. Schepman zal naast de voorzittershamer een uitvoe rig activiteitenplan 1989 aantref fen: hij krijgt handenvol werk. Belangrijk in dat activiteiten- Êlan is het begrip inspraak. Het estuur hoopt dat de ledenraad definitief kan worden geïnstal leerd, zodat de huurders meer invloed kunnen uitoefenen op het beleid. Ook willen directie en bestuur de dienstverlening verbeteren. Dat is niet iets een maligs, maar is een proces, een leidraad bij alle werkzaamhe den. Directeur Fanny de Graaf is vast van plan nauwere relaties aan te knopen met de bewoners verenigingen. Ruime aandacht zal nog worden besteed aan de omstreden huis vestingsnota van staatssecretaris Bnneus Heerma. En van door slaggevend belang is de financië le toekomst van de woning bouwvereniging. In het voorjaar van 1989 is een meeijarenprog- nose te verwachten, die bepa lend is voor onderhoud, woning verbetering, nieuwbouw, woon- lastenproblematiek en even wichtig woningbeztL Aan de hand van die prognose zal een beleidsplan worden opgesteld. Verder hoopt de WbvS, dat in 1989 de flatwoningen op het Bachplein door het Gemeente lijk Woningbeheer aan de corpo ratie worden overgedragen. De WbvS draagt namelijk al zorg voor het beheer. Pikant is overi gens, dat de bewoners van het Bachplein in het verleden erop aandrongen om het beheer juist door het GWB te laten verrich- ten. De corporatie wil juist de an dere kant op: zelf verantwoorde lijk zijn, als eigenaar. De Woningbouwvereniging Schiedam rekent ook op de over bracht van 770 woningen en 409 garages en carports in de Geu- zenbuurt, de Botenbuurt, de bin nenstad, de Mariastraal en de Hoofdstraat. De vereniging ver huurt de woningen wel, maar de gemeente is nog steeds eigenaar. Wat de carports betreft is geble ken dat een deel niet verhuur baar is en dat er veel vervuiling i en vandalisme is. doorbraak in 1981, waarbij het slib door een gat op het weiland stroomde. Poot heeft de indruk dat de effecten de laatste tijd eerder verergeren dan afnemen. Hij rnaakt zich zorgen over de bouwplannen, die de gemeente voor Spaland heeft klaarliggen. „De erfpacht zal Schiedam mis schien miljoenen opleveren, maar het zou niet zinnig zijn als er straks nog meer geld nodig is voor een sanering". Het gebeuren in de winter van 1980 op 1981 heeft een diepe in druk op Poot gemaakt. De bag gerspecie veranderde het wei land bij de Groeneweg, dat aan de opspuicingsvakken grenst, in een stinkend moeras. Hoewel ambtenaren snel poolshoogte kwamen nemen, aarzelde de ge meente een onderzoek te doen naar de samenstelling van het slib. Boer Poot liet dat uiteinde lijk voor eigen rekening verrich ten door het Bedrijfslaboratori- um voor Grond- en Gewason- derzoek to Oosterbeek. Poot: „De baggermaatsehappij kwam vervolgens met rappor ten waaruit bleek dat er zoge naamd niets aan de hand was, maar mijn vader ontdekte dat ze het belangrijkste rapport achter hielden: dat over de grondmon stersdie genomen waren vlakbij de plaats waar de dijk was door gebroken. Daar waren de con centraties gif het hoogst". Volgens dat rapport bevatte het slib grote hoeveelheden 2ink, koper, lood, chroom, nikkel, cad mium, kwik en arseen. Er wer den vooral grote hoeveelheden cadmium gemeten, tot tweeën eenhalf keer de wettelijk toege stane hoeveelheid. Het ministerie van landbouw en visserij adviseerde Poot het slib zorgvuldig te laten verwijderen van het land, uit de greppels en uit de sloten, en de grond goed te bewerken, alvorens nieuw- gras in te zaaien. De stoffen in de bo dem konden gevaar opleveren voor het vee. Deze schoonmaak- operatie werd uitgevoerd op kos ten van de gemeente Schiedam, die ook de schade van enkele ja ren gederfde inkomsten ver goedde, omdat het land tijdelijk onbruikbaar was. Schiedam De Sehiedamse handbalvereniging _DWS houdt zaterdagavond in de Margriethal een superbingo, waarvan de opbrengst ten goe de komt aan de Daniël den Hoed-kliniek in Rotterdam. DWS, dat deze bingo organi seert in samenwerking met Gerrit Suttorp, vindt dat sport en gezondheid grote raakvlak ken hebben. Omdat de bezuini gingen in deze sector voor steeds groter wordende proble men zorgen, hebben de hand balvereniging en Suttorp ge meend iets voor de gezond heidszorg te moeten organise ren. In een gesprek met dr. Van den Blink (directeur patiëntenzorg) en drs. Baër {econonomiseh di recteur) van de Daniël den Hoed is besloten de opbrengst aan te wenden voor de aan schaf van een Honeywell PCR- I filmrecorder. Met behulp van deze recorder, die 55.000 gul den kost, is het de leiding van de kliniek mogelijk op profes sionele wijze dia's te vervaardi gen van ingewikkelde proces sen. DWS en Suttorp, die twee jaar geleden met een superbin go voor het toen nog zieltogen de SVV 80.000 gulden ophaal de, zullen alle pogingen in het werk stellen om dit bedrag za terdagavond al te overhandi gen. De hoofdprijs van deze super-, bingo is een auto. Met dank aan een in Eindhoven gevestigde multi-national bestaat het prij zenpakket voorts uit een kïeu- ren-tv, video-recorder en cd- speler. De bingo begint zater dag om 20.00 uur en de Mar griethal gaat al om 17.00 uur open. Het lijkt Siem Poot onverstandig als de gemeente op een dergelij ke Ondergoi 1 woningen gaat bouwen, zelfs als het süb wordt afgedekt met ruim een meter schoon zand. Poot: „Ik heb er geen enkel belang bij om de bouw tegen te houden of te pro pageren. Dit lijkt me een zaak voor deskundigen, laat die het maar uitzoeken. Maar ik hoop wel dat wethouder Zijdeveld de zelfde bezorgdheid en ethiek kan opbrengen voor de gezond heid van de bewoners als destij'ds zijn Vlaardingse collega Goudri- aan, toen hij tegen de verdruk king in niet wilde bouwen in de Broekpolder, die ook met haven- slib is opgespoten". Vlaardingen De afdeling Vlaardingen van de Verenj- ging voor Vluchtelingen- werk is begonnen met de ver- j bouwing van zaai De Halte j tot een centrum voor asiel- zoekers. Zonder een goedko pe lening van de Vlaardingse i kerken was dat niet gelukt Van de dertig gulden, die de vereniging per vluchteling j per maand krijgt van het mi- j nisterie var» welzijn, volksge zondheid en cultuur, 20U zij de ingrijpende verbouwing niet kunnen betalen. Op 21 januari wordt het ontmoe- i tingscentrum aan de Callen- burgstraat geopend. Maar dan doemt een nieuw probleem op voor Vluchtelingenwerk. Want de vereniging zit ook krap in de vrijwilligers. Voor de 37 asiel zoekers, die in januari naar Vlaardingen kwamen, heeft Vluchtelingenwerk maar tien i actieve vrijwilligers. Die hebben aan de opvang en begeleiding van de vluchtelingen hun han den meer dan vol. 1 Voor het ontmoetingscentrum, waarin behalve een kantoor en een spreekkamer ook een ont- i spannïngsruimte en een waslo- kaal komen, moeten dus nieuwe vrijwilligers gevonden worden. „Want dpar is onze vereniging lichtelijk kwetsbaar", zegt Wim den Brinker voorzichtig. „In de vakantie zijn wij er zelfs een beetje door in de problemen ge- 1 komen. Want ie leunt vrijwilli gers niet vertellen, dat zij in juli niet op vakantie mogen omdat j de opvang van de vluchtelingen dan in het gedrang komt". I „De spoeling is eigenlijk te dun", 1 zegt Blsbeth Bom. „De vrijwilli- f gers die wij nu hebben steken i twee keer zoveel tijd in het vluchtelingenwerk als zij eigen lijk hadden gewild. Met het aan- i tal vrijwilligers dat wij nu heb- ben kun je van dit werk een dag- taak maken". Door dat gebrek aan mensen komt Vluchtelingenwerk aan' een aantal taken niet toe. „Tijd om eens een gezellige middag te organiseren voor de asielzoekers hebben wij niet. En de voorlich- ting aan de Vlaardingse bevol- king schiet er ook bij in", zegt Den Brinker. Den Brinker ziet de zaak overi gens niet al te somber. „Met een gerichte actie lukt het ons vast wel om vrijwilligers te vinden, J Binnenkort gaan wij dat uit alle s macht proberen, want voor het werk in De Halte zullen wij 1 mensen nodig hebben".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1