Bewoner slooppand mag van mr. Piket blijven met kreisel is het COMFORTABEL ZAKENDOEN. Directeur voelt zich in de maling genomen Bondsspaarbank schaft loket af Kinder boeken week met bal en markt V1AAB0INGS DAGBLAD SCHIEDflMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Delegatie laat reisschema uit voorzorg thuis Israël-reis krijgt grimmig karakter Kantonrechter uit kritiek op gemeente Schiedam CDJA wil meer banen voor gehandicapten Met n smoesje woning binnen B en Wgaan voorbij aan verzet scholen Groen gestolen Inbraken ADVERTE EER MEER! kreisel Autobedrijven BV Getuige afgetuigd NHHHVEG DONDERDAG 13 OKTOBER 19S8- PAGINA 21 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen, Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door PETER DE LANGE Vlaardingen. De reis van de Vlaardingse delegatie naar Israél en de bezette gebieden begint een grimmig karakter aan te nemen. De vrees dat de Israëlische veiligheidsdienst lastige vragen, zal stellen over het bezoek wordt zo groot geacht, dat de deelnemers zelfs besloten hebben het reisprogramma thuis te laten. .„Geen stukjë papier met namen er op meenemen", is 'hét devies van delegatieleider John Ranshuijsen. De Vlaardingers houden er rekening mee dat zij bij aankomst op de luchthaven Ben Goerion meedogen loos ondervraagd zullen worden over hun bedoelin gen. Als blijkt dat zij contact willen leggen met Pale stijnse functionarissen en bezoeken willen afleggen 'aan vluchtelingenkampen in de Gazastrook en op de .westelijke Jordaanoever, zou dat wel eens tot een op onthoud van vele uren kunnen leiden. Ranshuijsen heeft uit voorzorg de Nederlandse ambassade in Tel Aviv van het tijdstip van aankomst op de hoogte ge steld. Hij hoopt dat een diplomaat de groep afhaalt en bijstand verleent als zich moeilijkheden voordoen. De meeste delegatieleden kennen de namen van de gastsprekers en contactpersonen in Israël overigens niet: die werden uit veiligheidsoverwegingen wegge laten uit het programma dat kwartiermaker Jef van Hooydonck vanuit Jeruzalem per telex heeft ver stuurd. Maar alleen al het feit dat de Vlaardingers verblijven in een hotel in het oostelijke, Arabische deel van Jeruzalem, kan aanleiding zijn voor arg waan bij de Israëlische autoriteiten. Dat was althans het algemene gevoelen tijdens de laatste bijeenkomst van de delegatie, toen de instruc ties voor het vertrek van aanstaande zondag werden doorgenomen. Iemand die zich als Israél-kenner voordeed en de briefingbijwoonde, adviseerde de de legatie bij aankomst in Tel Aviv er maar op los te lie gen: „Anders houden ze je uren vast". Die raad zal de groep niet opvolgen: „De Israëli's weten toch al dat we komen en wat we gaan doen". De delegatie is zich er overigens heel goed van bewust dat hun komst niet bijster op prijs wordt gesteld. Over twee weken worden in Israël verkiezingen gehou den, en de Palestijnse volksopstand, die in de campag ne een belangrijke rol speelt, is de afgelopen maanden naar een explosief hoogtepunt gegroeid. Een groep Vlaardingers, onder wie een aantal vertegenwoordi gers van politieke partijen, die op eigen initiatief een oordeel komt vormen, kan de toch al wankele situatie in de bezette gebieden nog verder verstoren, „Reken maar dat je vooral in de Gazastrook meteen een hoop mensen om je heen hebt als ze weten datje buitenlan der bent", aldus de veelzeggende voorspelling van Ja- mal Abu Hunein, een van de twee Palestijnse delega tieleden. Ondertussen leeft bij sommigen het idee. dat het mis schien niet zo verstandig was vooraf veel ruchtbaar heid te geven aan het bezoek. Want formeel ziin zo wel de Israëlische ambassade in Nederland als het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken op de hoogte gesteld. Maar dat laatste kan ook voordelen hebben, meent Ranshuijsen: materiaal dat op de te rugreis mogelijk door de douane als belastend wordt gezien, kan nu wellicht via de ambassade het land uit Anderen in de groep vinden al die vrees wat overdre ven: „We hebben toch niets te verbergen?" Deelnemer Jan Bul va (VVD-gemeenteraadslïd) had ondanks alle commotie nog tijd voor een paar prakti sche vragen. Hij wilde weten wat de goedkoopste ma nier is om in Israël geld te wisselen, en waarom de de legatie elke dag zo vroeg om zeven uur uit bed moet. Zinspelend op het geratel van automatische wa pens, antwoordde Remt Poppe (raadslid voor de SP): „Uitslapen is daar toch onmogelijk. Je wordt vanzelf wel wakker door de Uzi's". Het Boerhaaveplein wacht op sloop. Maar een huis, rechts om de hoek, op de Rotterdamsedijk, is nog be woond. En van de kantonrechter hoeft de huurder er niet uit. .Vlaardingen Het CDJA ■Vlaardingen wil dat. de gemeen te meer mensen met een handi cap in dienst neemt. De christen democratische jongeren vinden dat de plaatselijke overheid in dat opzicht een voorbeeldfunctie voor het bedrijfsleven kan ver vullen. In een brief maakt het CDJA de gemeenteraad erop attent dat de wet Arbeid Gehandicapte Werknemers vanaf juli 2989 ma teriële steun biedt aan werkge vers die gehandicapten aan eeq arbeidsplaats helpen. Het rijk neemt volgens die wet de kosten voor het aanbrengen van specia le voorzieningen geheel voor zijn rekening. De jongerenafde ling van het CDA doet deze op roep in het kader van het jaar thema 'Solidariteit, mij een zorg!' Op 19 oktober organiserende jongeren een forumdicussie on der het motto 'Solidair met ge handicapten gaat verder dan het routeplan'. Zij verwijzen met die titel naar de toekomstige, obsta- kelvrije route door Vlaardingen voor blinden, rolstoelers en mensen die slecht ter been zijn. De forumdiscussie in de Bethei- kerk wordt een week later, op 26 oktober, vervolgd met een lezing van minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur). Deze lezing wordt eveneens ge houden in de Bethelkerk. r Schiedam De bewonersvere niging Schiedam-Zuid waar schuwt de wijkbewoners, voor twee onbekende figuren, die on langs in de Prins Frederik Hen drikstraat een te koop staand huis bezochten. Aan de deur meldde zich ie mand, die zei in de woning geïn teresseerd te zijn. In zijn kielzog liepen twee mannen, die zich uitgaven als vertegenwoordigers van de BVSZ. Maar de bewo ners vereniging weet nergens van. „Wij laten ons niet in met particuliere transacties", z voorzitter Albert Bons. Hij vindt de kwestie te meer ver velend, omdat de lieden in het huis opdringerig te keer gingen. Zogenaamd uit controle demon teerden zij stopcontacten, zij ver richtten inspectie in kamers zon der toestemming te vragen, en de bewoonster nad verbouwe reerd het nakijken. Zelf kon zij alles weer in orde brengen. DARTS-BILJART CAFÉ "DE MOLENWIEK" ClSCA TON AKVELD VLAARDINGERD1JK 85 010-473 51 84 organiseert diverse arrangementen t.b.v. het Koningin Wilhelm in a Fonds Voor telefonische informatie 010-4735184 Vraag naar Ton Akveld Vlaardingen Directeur H.B. Walsmit van de Erica- school voelt zich in de maling genomen door de gemeen te. Ondanks verzet van zijn school en van de buurschool Dr. Albert Schweizer houden burgemeester en wethou ders vast aan hun voornemen om naast de busbaan aan de Belftseveerweg parkeerhavens te maken. Een alter natief plan van de scholen vooreen parkeerterrein naast het politiebureau is volgens Walsmit niet serieus beke ken. De busbaan is indertijd aangelegd voor de veiligheid van de leerlingen van de twee scholen voor moeilijk lerende kinderen. De scholen, waar ook geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen op zitten, hebben een streek- functie. Veel leerlingen worden met schoolbussen en taxi's gebracht. Walsmit vindt dat de scholen ook ver antwoordelijk zijn voor de veiligheid van die kinderen, wanneer zij niet in het gebouw zijn. Die veiligheid zou erop achteruitgaan, indien naast de busbaan parkeer plaatsen worden aangelegd. Directeur Walsmit üs van plan om vanavond in de raads commissie voor verkeer en vervoer de argumenten van de gemeente kritisch tegen het licht te houden. Het argu ment bijvoorbeeld, dat op de busbaan toch al dikwijls ge parkeerd wordt en dat politie-optreden daar weinig aan zal veranderen. Volgens Walsmit kan de gemeente dat argument niet gebruiken, omdat op de busbaan bijna nooit wordt bekeurd. „Eén keer is er massaal bekeurd. Dat was toen ouders van onze leerlingen een kerstvie ring op school bezochten. De mensen, die op de busbaan geparkeerd hadden, vonden toen allemaal een bon. on der hun ruitenwisser". Omdat de busbaan maar spaarzaam wordt gebruikt en de parkeerruimte in de omgeving schaars is, vinden B en W het logisch dat automobilisten de regels overtreden en hun auto op de busbaan zetten. „Door parkeerplaatsen langs de busbaan te situeren wordt in ieder geval het on juist parkeren ter plaatse voorkomen", schrijven zij. Walsmit vindt dat een argument van niets. „De gemeen te maakt alleen iets wat illegaal is legaal". Een ander argument van B en W is, dat een parkeerter rein naast het politiebureau meer dan twee keer zo duur zou zijn. Dat komt volgens Walsmit, omdat het alterna tief van de scholen zo ongunstig en duur mogelijk wordt voorgesteld. Bij het plan van de gemeente zouden kosten buiten beschouwing zijn gelaten. De bewoners van de Delftseveerweg zijn al geruime tijd geleden op een inspraakavond akkoord gegaan met het plan van de gemeente. Zij hadden geklaagd dat er brj de bouw van het nieuwe politiebureau parkeerplaatsen verloren zouden gaan en zij wilden dat verlies gecom penseerd zien. De scholen waren voor die inspraaka vond niet uitgenodigd. Walsmit: „Wij werden gecon fronteerd met het uitgewerkte plan. Met dat plan zijn wij het niet eens. Die busbaan ligt er niet voor niets". Wals mit houdt er rekening mee, dat zijn pleidooi in de com missie voor verkeer en vervoer ae raadsleden niet zal vermurwen. „Dat zou heel jammer zijn, maar de wijs heid en de afweging Ifggen nu eenmaal daar". Vlaardingse kinderen beelden het thema van de kinderboeken week uit: beelden die tot leven ko men. Schiedam Vlaardingen- /Maassiuis De wekelijkse voorleesmiddag in de jeug dafdeling van de bibliotheek gold gisteren als officieuze start van de kinderboeken week in Vlaardingen. Nadat een verhaal was voorgelezen over beelden die tot leven ko men, speelden de kinderen over datzelfde onderwerp een toneelstukje. Komende week wordt in het kader van de boekenweek nog een to neelvoorstelling in theater Harmonie gegeven en een poppenkastvoorstelling in de bibliotheek. Het kinderboekenbal vormt al weer voor de vierde keer in suc cessie de afsluiting van de kin derboekenweek in Schiedam. Als thema is gekozen voor '1001 avonturen in fantasieland'. Dat betekent dat alle kinderen zon dag 23 oktober verkleed in het Passagetheater worden ver wacht. De meest fantasierijke creaties worden door een jury beloond met drie gesigneerde boeken. Het bal begint om 12.00 uur. Voordat om drie uur de voorstel ling Het woekerende woud be gint, waaarin het traditionele Doornroosje-verhaal door de mangel wordt gehaald, zijn er al lerlei activiteiten: waarzegster, sneltekenaar, schminken, fanta sie schilderen en maskers ma ken. In Maassluis legt het zwaarte punt van de activiteiten in het kader van de kinderboeken week op de kinderboekenmarkt Die wordt zaterdag van half elf tot éen uur in Koningshof ge houden. Hun thema is 'Duizend dingen achter deuren'. In het verlengde daarvan legt een ten toonstelling in het gemeentemu seum van bijzondere verzame lingen van zestien kinderen. Die expositie is volgende week te zien. Op de kinderboekenmarkt zijn de volgendeschriivers aanwezig: Toon Teilegen, veronica Hazel- hoff, Max Velthuijs, Rindert Kromhout, Ellen Tijsinger en The Tjong Khing. Vlaardingen In de Zuidbuurt zijn uit een tuin 25 coniferen en. 25 rododendrons gestolen. De groendief of dieven staken daar voor ongeveer 5D0 gulden han del uit de grond. De diefstal werd gistermorgen opgemerkt. Schiedam - Uit een woning aan de Wolkaarderstraat in Schie dam is voor 70G0 gulden aan spullen gestolen. Inbrekers gin gen met geluidsapparatuur, een tv en enkele girobetaalkaarten aan de haal. Aan de achterzijde van de woning werd een raam opengebroken. Bij een inbraak in een woning aan de Réaumurstraat werd 1000 gulden ontvreemd. Men is daar vermoedelijk met behulp van een valse sleutel binnengeko men. Schiedam De stadsvernieuwing op het Boerhaaveplein dreigt vertraging op te lopen, nu de kantonrechter heeft be paald dat de laatste bewoner van het te slopen complex mag blijven waar hij zit. Een vordering van de stichting Helpt Uw Medemens om de huurovereenkomst te beëindigen is door kantonrechter mr. F.H. Piket afgewezen. De huurder geniet wettelijke bescherming, is zijn conclusie. Schiedam/Vlaardingen De Bondsspaarbank Schie dam Vlaardingen gaat de lo ketten afschaffen. Bij de in richting van nieuwe kanto ren en de verbouwing van bestaande filialen wordt vooral gelet op de privacy van de cliënt. Die hoeft zich in het vervolg niet meer aan een balie te vervoegen, maar kan in alle rust zaken doen aan een tafeltje. Een compu ter wijst de weg naar de con tactpersoon. Het eerste filiaal dat volgens dit nieuwe, in België uitgedachte en in Frankrijk reeds geïntrodu ceerde systeem gaat werken, is het hoofdkantoor in Vlaardin gen aan de Sohiedamseweg. Na de verbouwing, die in februari 1989 klaar is, zal het traditionele bankkantoor herschapen zijn in een ruime hal met comfortabele zitjes, waar de cliënt op zijn beurt kan wachten. Ondertussen kan hij op een tv-toestel een ver strooiend programma bekijken. Voor de bank is niet aieen verbe tering van het persoonlijk con tact met de cliënt van belang. Al gemeen directeur Klaas van de Geest heeft bij deze koerswijzi ging ook gekeken naar het vei ligheidsaspect. Het geld naar de diverse afdelingen wordt vanuit een bunkerachtige kluis via een buizenpost verstuurd. Dat ver kleint de kans op overvallen. Het vernieuwde Vlaardingse hoofdkantoor wordt ook uitge rust met camera's, die alle ge beurtenissen in de bank 24 uur per dag registreren. Camera's behoren sinds kort tot de stan daarduitrusting van alle Bonds spaarbank-filialen in de twee steden. De directie ging tot in stallatie van dit veiligheidssys teem over na een viertal over vallen in een paar maanden tijd. Volgens Van de Geest is de maatregel een groot succes: „We hebben sindsdien geen last meer gehad van overvallers, en het personeel voelt zich een stuk veiliger". De 'bank met de S' wil de dienst verlening in de toekomst steeds verder automatiseren. Aan de Sohiedamseweg komen ver schillende geldautomaten. Ver der kunnen cliënten gebruik maken van computers, die uitge breide informatie geven over het servicepakket en de verant woordelijke employees. Het is de bedoeling dat het Schiedamse hoofdkantoor aan de Lange Nïeuwstraat in de loop van vol gend jaar op het nieuwe systeem overstapt. Mr. H.J. Andel, advocaat van de bewoner, leest in de beschikking van mr. Piket dat deze onverho len kritiek heeftop de gemeente Schiedam. „Wellicht dat de ge meente bereid is zich thans niet langer als buitenpartijdig op te stellen", hoopt mr. Andel. De kantonrechter vindt name lijk, dat de gemeente laks is ge weest. De gemeente heeft „niet de moeite willen nemen" om 'verhuurster van het pand te worden. De gemeente had de woning gewoon moeten, aanko pen van de stichting Helpt Uw Medemens. In plaats daarvan hield de gemeente uitdrukkelijk vast aan de clausule in het koop contract, dat de woning leeg moest worden opgeleverd. Zo lang het huis bewoond is, betaalt de gemeente de overeengeko men koopsom niet. Mevrouw A. Meulendïjk-Mani- kus, de spil achter Helpt Uw Me demens, vindt dat een rotstreek' van de gemeente. Zij heeft het geld dringend nodig om twee pandjes in de Sommelsdijkse- straat te kunnen opknappen. De theorie echter, dat de gemeente de stichting HUM liever failliet ziet gaan om goedkoop aan het huis te komen, gaat volgens me vrouw Meulendijk niet op. De stichting komt niet in acute geld nood, mede omdat mevrouw Meulendijk geregeld uit eigen beurs wat bijpast. En dan zijn er de huurinkomsten nog. „Ik probeer al zestien jaar met mijn stichting de medemens te helpen", zegt zij. „Maar ik ben een oude vrouw en het is gemak kelijk voor de gemeente om zo iemand te jennen". PvdA-\vethouder Hans van Kleef denkt er anders over. „De stichting heeft wanprestatie ge leverd door de woning niet leeg op te leveren". Hij is het dan ook niet eens met de uitspraak van mr. Piket, dat de gemeente aan de zijlijn bleef staan. Eigen gebruik De stichting had in een brief la ten weten de woning Rotter damsedijk 52b (om de hoek van het Boerhaaveplein) nodig te hebben voor „dringend eigen ge bruik". Maar in zijn request sprak mr. J.P. Vandervoodi, ad vocaat van de stichting HUM, daar met geen woord over. Maakt ook niet uit, aldus de kan tonrechter, want de wet ver meldt dat verkoop van de wo ning niet valt onder dringend ei gen gebruik. En „vervreemding van het onroerend goed" is de stichtingjuist wél van plan". Als de stichting nu zelf bouw plannen had gehad die in het be stemmingsplan passen, dan had Kreisel werkt in uw voordeel. Met kostenbesparende service, zeer gunstige leaseprijzen en een compleet programma com fortabele zakenauto's. En NatuurÜj'k V7|kT/ÉTTTT met advies op maat van uw bedrijf. JnLKJniiVU 1 «1 - voor Komumte Kwaliteit - - - Stationsplein 2, 3112 HJ Scliiedam. Telefoon (010) 4377099. de situatie anders gelegen. Maar nu het de gemeente is die na de sloop nieuwbouw wil plegen, kan mr. Piket de vordering niet inwilligen. Ook al omdat er geen geldige verklaring van de huur- commissie overlegd was. Of de huurder daar zelf schuld aan heeft, door de huurcommissie niet te ontvangen, daarover heeft mr. Piket „geen enkel vaststaand oordeel". Hij vindt het ook niet zo interessant, om dat het verzoek van de stichting HUM toch zou worden afgewe zen, omdat de basis ervoor te wankel was. Mr. Vandervoodt raadt de ge meente aan alvast het econo misch eigendom van de woning over te nemen, zodat de gemeen te dan zelf beëindiging van de huurovereenkomst kan gaan vorderen. Hij heeft zijn brief echter gericht tot zekere heer Meuldïjk. Bedoeld is de ambte naar Meelman. Passende woning Als de stadsvernieuwing niet snel van start kan nog dit na jaar zal de sloop moeten begin nen verspeelt de gemeente Schiedam een contingent wo ningen. Dat is de hoeveelheid woningen, waarvoor het rijk subsidieert- Het hiermee ge moeide bedrag loopt in de mil joenen. Het is PvdA-wethouder Hans van Kleef dan ook een lief ding waard, als de laatste bewo ner van het complex snel wil verhuizen. Enkele malen reeds werden de bewoner aanbiedingen gedaan. Maar hij wil er niet op achteruit gaan, en hij wees ze allemaal af. Had de ene woning een veel ho gere huur dan hij nu verwoont, de andere woning bevond zich in een flatwijk of telde te weinig kamers. Steeds was er wel wat. De bewoner heeft zelf enkele voorstellen gedaan (Oude Kerk hof 20, Broersvest 107) maar daar ging de gemeente niet op in. Aan de stichting Helpt Uw Me demens heeft de gemeente laten weten meer panden te hebben aangeboden dan waar de bewo ner zelf van zegt te weten. Voorlopig lijkt er sprake van een patstelling. De bewoner, die on langs wel schrok van een brand die het aanpalende café in de as legde, ziet de buurt verloederen. Enkele maanden geleden werd het licht bij hem afgesneden en dreigden bouwvakkers zijn voordeur dicht te metselen: irn grepen die ongedaan moesten worden gemaakt. Wethouder Van Kleef (stadsver nieuwing en volkshuisvesting) verkeerde gistermiddag jn de veronderstelling, dat de bewo ner een nieuwe woning had aan vaard (op de Fabriplein), „Hoe komt Van Kleef déér nou bij?" zegt de bewoner. Mr. Piket noemt in zijn beschik king de situatie rona het Boer haaveplein „bepaald niet ide aal Gesterkt door die opvatting heelt de bewoner een brief ge schreven aan B en W, waarin hij verzoekt de slordige bestrating in orde te brengen, zodat hem en zijn gasten blessures bespaard blijven. SchiedamEen 63-jarige Jeho vah's Getuige uit Rotterdam is op de Hoogstraat door een nog onbekende iongen afgetuigd. De man werd aoor de jongen aange sproken met de vraag of hij een vergunning had voor zijn evan gelisatiewerk. Toen hij vertelde dat hij zo'n vergunning niet no dig had, meende de jongen dat hij dan maar moest 'oprotten'. Vervolgens sloeg hij de man in het gezicht en trapte hij hem te gen zijn lichaam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1