De Fakkel vreest terugkeer naar Stadsge hoorzaal De uiterste grens Tam publiek bij Nacht van de Mode Vier koorconcerten overstemmen elkaar Koster Vlaardingse delegatie vlot langs ge vreesde controle v\ i VLAARDINGS DAGBLAD S! if GOURAIIT NIEUWE WATERWEB COURANT Tros filmt werk aan drassige Ylieixanden Validen sporten tegen invaliden Drukke boel bij opening 'Afspraken zijn er niet voor niets' 'ENJOY YOUR STAY' Superbingo DWS grandioos succes Yijf arrestaties bij rellen in West WDHNHG MAANDAG 17 OKTOBER Regionale redactie; Brede Havenstraat PAGINA 11 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066 4350557 sportredactie: 4345209 Vlaardingen Voor Tros-regis- seur Paul Steenbergen, bet prin selijk paar én het Nederlandse volk gingen vrijwilligers van het Instituut Voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) zaterdag aan het werk in de mistige Vliet- landen. De meeste vrijwilligers beleefden hun cameradebuut, maar dat weerhield hen er niet van om cameraman George Vonk terzakekundige tips te ge ven. „Als je dat sftotfe nou eens van die kant nam?" Het IVN kreeg een deel van het geld, dat bij wijze van nationaal geschenk door het Nederlandse volk bijeen werd gebracht bij het 50-jarig huwelijk van prinses Ju liana en prins Bemhard. Dat na tionaal geschenk werd door het Wereld Natuurfonds <WNF) verdeeld over 20'n 250 organisa ties, die aan milieu-educatie doen- De subsidie aan het IVN was bestemd voor vier werk kampen en één van die kampen werd gehouden in het natuurre servaat de Vlietlanden. De Tros maakt over de besteding van het nationaal'geschenk aan het prinselijk paar een televisie programma. Met George Vonk en. geluidsman Hans Carpentier trekt Paul Steenbergen door het land om activiteiten, die uit het nationaal geschenk zijn betaald, te filmen: van het mergelland in Limburg tot een kabouterpad in een Zwols stadspark. Platbodem De hooi harkende vrijwilligers in het drassige weideland tussen Vlaardingen, Maassluis en Maas land zouden vast mooie plaatjes opleveren, meenden het WNP en de Tros. Dus trokken Steen bergen en zijn medewerkers za terdagochtend hun kaplaarzen aan voor een bezoek aan de door water omringde Vlietlanden. Jan Hofman, de beheerder van het reservaat, haalde hen op in een platbodem. Na het vertrek van hetTros-trio spraken de vrijwilligers nog wat na over de opnamen, onderwijl hun handen warmend aan een kommetje erwtensoep. Of ervan het opgenomen materiaal ten slotte tien minuten, of misschien maar twee zouden worden uitge zonden, vroegen zij zich af. En of de camera nu wel liep, of juist niet, toen een. van hen uitlegde dat het werk in de Vlietlanden belangrijk is, omdat er al snel een moerasbos zou ontstaan als er niet jaarlijks gehooid werd. De leden van het Wereld Na- w Badpakkenshow. tuurfonds krijgen de resultaten van het door Steenbergen gere gisseerde filmwerk als eersten te zien, tijdens hun jaarvergade ring op 19 november in de Am sterdamse RAI. Drie dag later zendt de Tros het programma uit als Aktua-specïal. Schiedam De rolstoel-basket ballers van de invalidensport- vereniging De Ooievaars spelen woensdag 19 oktober een unieke wedstrijd. In de Margriethal ne men zij het op tegen van de vali de korfballers van Cranje-Nas- sau uit Vlaardingen. Bedoeling van het sportieve treffen is de band tussen valide en invalide sporters te verstevigen. De wed strijd begint om 19.30 uur. Vlaardingen Organisator Frits Maasland was alleszins te vreden over het publiek, dat de vierde Nacht van de Mode be zocht. Reinier Bruins, presenta tor van de 'waanzinnig werve lende show', deelde die tevre denheid niet. Hij moest het meer dan duizendkoppig publiek in het tenniseentrum na elke pre sentatie bijna smeken om ap plaus. Bruins deed dat met zwaaiende armen en veel ge schreeuw: „Jongens, wat zijn jul lie tam! Kom op!" De meeste bezoekers van de Nacht van de Mode hadden zich degelnk voorbereid op het avondje uit. Want behalve in het toegangsbewijs van 29,50 had het publiek ook geïnvesteerd in kappersbezoek, kleding, make up en accessoires. De Nacht was kennelijk vooral een gelegen heid voor de toeschouwers om zich eens op hun mooist te laten zien. Dat de nieuwe mode aubergi- nekleurig, bordeaux- en olij- frood was, zoals Bruins op gezag van Vlaardingse modewinkels een paar keer meldde, wisten de Schiedam Het komt niet da gelijks voor dat tientallen mede werkers van de Sehiedamse rei nigingsdienst zich in het Stede lijk Museum bevinden, maar vrijdagavond waren ze er wel degelijk. Doordat de expositie Vuilniskunst plaatsvindt ter ere van het 90-jarig bestaan van 'hun' reinïgingsbedrijf, beschou wen de vuilnismannen, die da- felijks rondsjouwen met de ouwstenen van het geëxposeer de, de tentoonstelling een beetje als hun adoptiekindje. De stemming zat er vrijdag goed in bij de mannen van de reini gingsdienst. Met name bij de speech van grote baas Aad wieg man was het gejoel niet van de lucht De wethouder van de openbare nutsbedrijven liet zich ontvallen, dat hij als kleuter 'graag in de buurt van de Boe zem'Verkeerde'. Wiegman doel de hiermee op de puinhopen in deze Sehiedamse straat, die in het verleden met de grond is ge lijkgemaakt. Het dubbelzinnige karakter van de opmerking ont ging het personeel niet, in tegen stelling tot veel hoogwaardig heidsbekleders. Ook Wiegmans opmerking, dat hij nog een goed spelende radio aan een dagje op de vuilniswa gen heeft overgehouden, ging erin als koek. „Die is brutaal, wij mogen helemaal niks mee naar huis nemen", aldus een vuilnis man. Voorlichter Mari Dingenouts, in vuilnisman-outfit, en de op komst van een antieke vuilnis auto droegen bij aan de jolige stemming in de museumaula. Doordat ook tal van Sehiedamse kunstenaars en notabelen, waar onder burgemeester Reinier Scheeres, hun opwachting op de feestavond maakten, was het de gehele avond bomvol in de mu seumaula. meesten nog niet. Want anders dan op het toneel had in de zaal grijze, witte en vooral zwarte kleding de overhand. „De zaal ziet er goed uit, de shows zien er fantastisch uit en de mensen zijn enthousiast", zei Maasïand kort na de pauze. Koe le mannequins en macho dress- men, die op keiharde muziek hun shows liepen, hadden het publiek toen al sportkleding, herfstmode en schoenmode ge toond. V.an enthousiasme was weinig te merken. Een imitatie-Dame Edna werd niet, zoals Reinier Bruins vroeg, begroet met 'een ó-va-tió-néél applaus'. De show d«e zij presen teerde, met imitaties van bril- d ragen de sterren ais Elton John, Lee Towers, Nana Mouskouri en Stevie Wonder, vermocht het publiek niet aan het lachen te maken. Zelfs toen Stevie Won der, nogal voor de hand liggend, naast het podium stapte klonk er geen lachje- Pas toen Bruins een lingerie show aankondigde, kwam er respons van het puhliek. Maar dat was niet de respons, waarop hij stond te wachten. „Ik begrijp dat jullie opgewonden raken, maar het is heel gewoon, je hebt het allemaal aan", poogde hij de opstandige stemming in te dam men. En toen de show van sexy ondergoed voorbij was, zei de presentator: „Nou, eindelijk sfeer in de tent. Daar is wel wat voor nodig, zeg". Vlaardingen Henny van den Berg, voorzitter van De Fakkel, vreest dat het Vlaardings ama teurtoneel niet langer voorstellingen mag ge ven in het Hollandiage- bouw. De ruimte, waar het toneelgezel schap optrad, stond een maand geleden opeens vol met vitrines. Wethouder Maarleveld gaf mondeling te kennen, dat het experiment in de hal van het ge bouw aan de Oosthavenkade voorbij was. Een verzekeringskwestie, heb ben betrokkenen tegen Henny van den Berg gezegd. Als er in afwezigheid van de conciërge schade zou ontstaan, zou de ver zekering niet uitbetalen. Boven dien zouden er klachten zijn over verdwenen asbakken, ver plaatste plantenbakken en blau we pluisjes op de vloer, sinds het experiment is begonnen. De Fakkel vindt beide argumen ten zwak. „Wij komen al tijdens de weekeinden in dat gebouw, sinds wij er in 1977 introkken. Daar zijn nooit problemen over gemaakt", zegt ex-voorzitter John van den Berg. Dat er rom mel gevonden zou zijn, kan Hen ny zich niet voorstellen. Wjj na men nota bene onze eigen vuil niszakken mee voor de rommel en die gingen vol weer mee naar huis. Er werd na de voorstellin gen tot diep in de nacht gewerkt om de zaak weer op orde te krij gen. Er was altijd iemand van het Vlaardings Centrum voor Amateurtoneel om toezicht te houden". Toneelvereniging De Fakkel zou het 2onde vinden, als er niet meer mag worden gespeeld in het Hollandiagebouw, „Het was een ideale ruimte", zegt Henny van den Berg. „Minder ervaren spelers konden er voor een klein publiek spelen. Voor dertig, veertig toeschouwers konden zij ervaring opdoen. In de Stadsge hoorzaal komen die mensen minder snel aan bod". Bovendien zou het door bezuini gingen toch al armlastige ama teurtoneel door het stopzetten van het experiment op kosten worden gejaagd. „Onze decors en onze installatie staan in het Hollandiagebouw. Door in dat gebouw te spelen spaarden wij transportkosten uit", zegt Henny van den Berg. John van den Berg begrijpt niet dat de gemeente het gebouw in het weekeinde leeg laat staan. „Toen wij in HoUandia kwamen, werd er gezegd dat het een cultu reel centrum moest worden. Dan stel ik mij voor dat mensen daar in hun vrije tijd iets aan cultuur doen. Maar juist als mensen vrije tijd hebben, in de weekeinden, staat het gebouw leeg. Dat is toch gek?" (ADVERTENTIES) alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Surg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 In onze advertentie van donderdag 13 oktober j[. zijn enkele prijzen verkeerd in deze krant geplaatst nl. Azurro ééngreepe mengkraan met 5 jaar garantie: wastafelkraan 25.95 m. z. 1 25.90 witte uitvoering 63.00 m. z. f 63*00 badmengkraan 87.95 m. z. 67.95 'witte uitvoering 18.35 m. z. 1 13.345 Uw badkamerspecialist WARMTEBRON VLAARDINGEN DE AIS VANOUDS BEKENDE SPECIAALZAAK: VOOR ALLES OP HET CE0IEO VAN SANITAIR I Westhavenkade 48 Telefoon 010-4342058 Landstraat 81 Ruime parkeergelegenheid ir» de Landsiraet door MARI TIMMERMANS Schiedam De liefhebbers van koormuziek moeten zich dit weekeinde in Schiedam gevoeld hebben als kinderen in een snoepfabriek, Ondanks gemeen telijk overleg over de concertda ta waren er in één weekeinde vier concerten. „Je kunt wel af spraken maken, maar dan moet iedereen zich natuurlijk wel aan die afspraken houden", zei se cretaris J.Th. van der Klink van gemengd koor Senectute. De 84 zangers van Senectute, 70 van Toonkunst, 69 van Orpheus, 17 solisten, een heel orkest, twee pianisten, een organist en drie dirigenten sloofden zich uit om vooral hün koor onder de aan dacht le brengen. Bij elkaar is er in dit weekeinde drie jaar repe teren doorheen gejaagd. „Zonde van al die inspanning", vond een bezoeker. „Ik had het graag alle maal willen beluisteren, maar Ik heb maar twee oren". Verlegen Het Toonkunstkoor verzorgde vrijdagavond een uitvoering van Mendelssohns oratorium Ellas. In eert kaarsverlichte Grote Kerk brachten koor en orkest een concert, dat volgens een insi der zeker dertigduizend gulden had gekost. Het resultaat was er naar. Bijna vierhonderd toe hoorders staken hun enthousias me niet onder stoelen of banken. Zelfs de negen geroutineerde so listen leken verlegen met de mi nutenlange ovatie. Te zelfder tijd werd in kerkge bouw De Ark een Drie-Koren concert gehouden. Gemengd koor Senectute was er gastheer voor Kunst Na Arbeid uit Heer- jansdam en jeugdkoor Vivace uit Zwïjndrecht. Met twee beroem de koorwerken van Mozart werd de avond geopend. Het programma was ?o opgezet, dat de drie koren zowel voor als na de pauze aan bod kwamen. Se nectute bracht een primeur; Gounods Messe Breve werd voor het eerst in Nederland ten geho re bracht. In een Drie-Stedeneoncert in troduceerde mannenkoor Orp heus zaterdagavond Maastricht se en Edese kunstbroeders. De Schiedammers hadden gekozen voor vrolijk Frans werk'. Diri gent Richard Ram bestendigde de reputatie van het 122-jarige koor met het poëtische Le Vent van René Quignard. De vele tijd, die verloren ging aan applaus of aan overbodige uitleg, verleidde het publiek vaak tot geroeze moes. Campagne voor de Landelijke Gebieden gaf het koor een con cert in de Dorpskerk. Wethou der Chris Zijdeveld was er de enige vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. Het koorleven bloeit in Schie dam. Vier uitverkochte concer ten in één weekeinde liegen er niet om. Enny Stouthanaal, se cretaris van Orpheus, zei over het samenvallen van al die con certen; „Ik hoop dat we dit soort misverstanden voortaan kun nen vermijden. We zingen ten slotte niet om eikaars publiek in te pikken". De Vlaardingse delegatie vertrekt van Schiphol. door PETER DE LANGE in Jeruzalem Jeruzalem „Enjoy your stay in Israel". Vriendelijk klonk het niet en de veiligheids beambte trok er een lang gezicht bij. Maar de Vlaardingse delegatie haalde als één man opgelucht adem. De gevreesde controle op Ben Goerion Airport had nauwelijks een kwartier in be slaggenomen. Weliswaar werden de twee Palestijnse groepsleden, Jamal Abu Bunein en Amin Ghazal, apart genomen door een trio rechercheurs in spijkergoed, maar dat was meer routine dan uit speciale belangstelling voor de groep. Na tussenkomst van delegatieleider John Ranshuij- sen en een vierde veiligheidsa gent, die plots een voorkeurs behandeling gelastte, konden de twaalf Vlaardingers onge hinderd hun koffers ophalen. Zag men hier de hand van de Nederlandse ambassade, die van het bezoek op de hoogte is? Kamertje Een Palestijnse moederen haar zoon, eveneens in Amsterdam ingestapt maar niet onder de vleugels van diplomatieke be scherming, kwamen er niet 20 gemakkelijk vanaf. Zij moes ten mee naar wat Jamal door zjjn ervaring aart eerdere be zoeken aan Israël 'het beruchte kamertje' is gaan noemen. Als de Israëlische autoriteiten al niet blij zijn met nieuwsgieri ge Vlaardingers, die op uitnodi ging van de Palestijnse Kring Nederland een kijkje komen nemen in de bezette gebieden, dan laten zij daar tot nu toe weinig van merken. Twee poli tieagenten in burger bezochten gisteravond het hotel in Oost- Jeruzalem waar de groep ver blijft, maar verder is er niets gebeurd dat op tegenwerking wijst. Voor het grootste opont houd zorgde het zoekraken van twee koffers op Schiphol, waardoor de delegatie eerst bij na het vliegtuig miste en ver volgens in Tel Aviv pas met grote vertraging de vertrekhal kon verlaten. Oordeel De Vlaardingers, onder wie vijf gemeenteraadsleden, zijn hier om zich een oordeel te vor men over het Israëlisch-Pale- stijnse vraagstuk. Gezien het programma zal vooral het Palestijnse standpunt aan bod komen. Er worden bezoeken gebracht aan Palestijnse vluch telingenkampen in de Gaza- strook en op de Westelijke Jor- daanoever. In het hotel vinden ontmoetingen plaats met Pale stijnse functionarissen of met Israëliërs en buitenlanders, wier sympathie in de eerste plaats naar de Palestijnen uit gaat, Eén van hen is de van oor sprong Nederlandse vredes activist Yaacov Arnon, een an der de Amerikaanse schrijfster Karen White, die een onder zoek heeft ingesteld naar het martelen en opsluiten van Palestijnse kinderen door het Israëlische leger- Voor een bezoek aan Joodse kolonisten op de westelijke Jordaanoever heeft program mamaker Jef van Hooydonck de meest extreme nederzetting uitgezocht, omdat de inwoners hier het meest uiting geven aan de joodse drang tot gebiedsuit breiding. Van het in Vlaardingen uitge sproken voornemen om ook de gewone Israëliet naar zijn me ning te vragen lijkt niets te recht te komen. Net zo min als van de pogingen om de leider van de Arbeiderspartij, Shi mon Peres, te spreken te krij gen. Verreweg de meeste poli tici zijn op pad om stemmen te winnen voor de verkiezingen, die volgende week in Israël worden gehouden. De Vlaar dingers moeten genoegen ne men met een ontvangst door enkele leden van de Knesset (het parlement), die door het ministerie van buitenlandse za ken zijn aangewezen. Eenzijdig Van Hooydonck verdedigt het eenzijdige programma met de opmerking, dat de Vlaardin gers maar een week in Israël zijn en dat zij moeten proberen in die korte tijd zoveel mogelijk Palestijnse opinies te horen. Het Israëlische standpunt kan, aldus Van Hooidonk, na terug komst in Nederland worden beluisterd, bij voorbeeld door een spreker uit te nodigen van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël, het CIDI. Jan Bulva, raadslid voor de VVD, is het daar maar ten dele mee eens. Hij wil ter plaat se ook de mening van zoveel mogelijk Israëli's pijlen. De eerste gast is niet komen op dagen. Uitgenodigd voor een lezing was gisteravond Ratwan Abu Ayyash, voorzitter van de Palestijnse vakbond voor jour nalisten. Hij moest de afspraak afzeggen, omdat in zijn woon plaats Ramallab een avond klok is ingesteld, waardoor de reis naar Jeruzalem onmoge lijk werd. Schiedam De Superbingo, die de Sehiedamse handbalvereni- ng DWS in samenwerking met errit Suttorp heeft gehouden, is een grandioos succes gewor den. Bijna 1700 liefhebbers van het kansspel trokken zaterdaga vond naar de Margriethal om te trachten een of meer van de vele prijzen te veroveren. Het evenement bracht op de kop af 54.293 gulden en 65 cent op. D"WS, dat volgend jaar het 50-ja- rig bestaan viert, heeft het be- Vermijden Senectute besloot het klankrijke weekeinde zondagmiddag in Kethel met vier liederen. Ter ge legenheid van dé Europese drag geschonken aan de Dr, Da niël den Hoed-kliniek in Rotter dam. Zichtbaar ontroerd nam de beer Van de Blink het geld in ontvangst namens het zieken huis, dat zich bezighoudt met be strijding en behandeling van kanker. Van het bedrag wordt I een Honeywell-diaprojector ge- kocht. Daarmee kunnen de art sen microscopische opnamen di rect op een beeldscherm uitver groten, zodat onmiddellijk over leg kan plaatsvinden, dat vaak van levensbelang is. Gebundeld Alle krachten waren gebundeld om het benodigde bedrag bij el kaar te krijgen. Vanaf maart hield DWS zich bezig met de voorbereidingen van de Super- bingo. De steun van een groot aantal geldschieters was onont beerlijk om de happening tot een geslaagd einde te brengen. De Margriethal was door de ge meente gratis ter beschikking gesteld. Voor 30 gulden konden de aanwezigen een serie bingo kaarten aanschaffen, waarmee in 16 ronden een kansje kon worden gewaagd. Tussen de bedrijven door scho telden Hans Schoffelmeer en Aad Bartho de mensen muzikaal amusement voor. Vanaf het mo ment, dat de zaal geopend was, werd van tijd tot tijd een dansje gemaakt en ook de polonaise werd niet vergeten. Tevreden In totaal zijn zo'n 45 vrijwilligers in de weer geweest om het ge heel in goede banen te leiden. i Om half acht 's ochtends prepa reerden zij zich op de massale op komst om pas om drie uur 's nachts de Margriethal met een tevreden gevoel opgeruimd ach ter te laten. Met busjes werden ouderen en gehandicapten na af loop thuisgebracht. Een bejaard echtpaar, de boodschappentas nog even leeg als aan het begin van de avond, maakte tegen de klok van half een dankbaar ge- bruik van dat aanbod. g De organisatie had vijf ronden 1 ingesteld, waarin uiterst aan- trekkelijke prijzen te winnen waren. In de prijzenpot zaten een kleurentelevisie, een cd- speler, een videorecorder en een geldhedrag van 1000 gulden. De spann-ng was te snijden. Eén van de spelers viel van nervosi teit zelfs van zijn stoel. De hoofdprijs, een auto, werd ge- 1 De vele, vele bingo'ers in de Sehiedamse Margriethal. wonnen door het echtpaar Brand uit Zevenbergen. De ech telieden waren met stomheid ge slagen. Zij konden een tijdlang geen woord uitbrengen. Met kaarten, planten en de an dere prijzen toog de meute tevre den huiswaarts. De aanwezigen hadden dankzij DWS en Gerrit Suttorp, die in "het verleden va ker superbingo's organiseerde, een fantastische avond gehad. (ADVERTENTIE) 120 km/u is de hoogste snelheid die is toegestaan op Nederlandse autosnelwegen. En alleen op de min der drukke gedeelten, waar geen borden 100 staan. Schiedam Viif Schiedam mers, in de leeftijd van 18 tot 21 jaar, zijn vrijdagnacht door de politie gearresteerd voor vernie lingen en het weigeren zich aan bevelen te houden. De moeilijk heden ontstonden toen een groep jongeren zich niet uit jon gerencentrum Underground wilde verwijderen. De dertig jongeren keerden zich tegen de gearriveerde politie, waarbij en kele raken klappen vielen. Een 19-jarige Schiedammer werd ge arresteerd. Even later verscheen de groep op de Vlaardingerdïjk, waar de politie de onruststokers opnieuw trachtte te verwijderen. Twee jongeren werden gearresteerd. Daarna verhuisde de groep naar Alladin aan De Meesterstraat waar weer twee jongeren wer den gearresteerd. Pas daarna keerde derust weer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1