Ondernemers bekij ken Kon mar met argwaan Gif terug in gemeente-nota ScHEsy Vlaardingers benaderen vredesactivist agressief Gemeente en Steendijk- polder sturen minister tegen-rapport Bijbel splijt Goafs Palace TAPIJTEN^ Gemeente nog strenger voor foutkampeerders 'Aristocraat' denkt even na DE SIERGRINDVLOER, HET NIEUWE WOONCOMFORT!! Bewoners sloop woningen vragen herziening besluit Delegatie wenst verklaring voor geweld Op typemachine van Van Kleef ÏEAARDINGS DAGBLAD SCHIfDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT STREKSINGEL 16S-189 - R'DAM-H'BÉRG - Tel 010-4229120/4224430-Fax010-422786? Maassluis De Ondernemersfederatie Maassluis is niet gelukkig met de komst van een Konmar-super- markt naar -winkelcentrum Koningshoek. De Kon- mar, onderdeel van het Vendex-concern, gaat in het winkelcentrum de plaats innemen van de ziel togende Torro Supermarkt, die ook gelieerd is aan Vroom Dreesmann. De Konmar heeft ambitieuze plannen in Koningshoek. Men wil het winkeloppervlak flink vergroten, en de personele be zetting verdubbelen. Naast een foad-sector op het bestaande op pervlak, bereidt de Konmar een bouwaanvraag voor om door de oostelijke gevel van Konings hoek heen te breken. Hierdoor zou het winkeloppervlakte van Evenals de zieltogende Torro is ook Konmar een dochter van vendsx. Maassluis RPF-raadsIid Her man van Hoeven vond het vreemd, dat er in de ontwerp- Nota van Aanbieding niets terug - te vinden was over bodem ver- ontreiniging en bodemsanering, „Is de Maassluise grond soms schoon geworden", vroeg het raadslid aan burgemeester en wethouders. Van Hoevens ver bazing werd gedeeld door de an dere fracties. Vertegenwoordi gers van alle partijen stelden vragen over het uitblijven van een gifnotitie. Uit een schrijven van de ge meente is duidelijk geworden, dat het ontbreken van een hoofdstuk over de bodemsane ring niet voortkwam uit onver moed optimisme van1 het college over de bodemgesteldheid. Het ontbreken van een notitie over bodemverontreiniging had, volgens de gemeente, uitsluitend te maken met belangrijke ont wikkelingen in de Steendijkpol- der-kwestïe, waarvan de gevol gen op het moment van schrij ven van de ontwerp-nota nog niet te overzien waren. „Daarom hebben we besloten de stand van zaken omtrent de bodemsande- ring maar te bewaren tot de defi- Vlaardingen De politie gaat het volgend zomerseizoen nog strenger optreden tegen kam peerders die overnachten in de Broekpolder en recreatiegebied de Lickebaert. Dit jaar werd er al duchtig gewaarschuwd en één keer een overtreder bekeurd. De gemeente wil de algemene politieverordening (APV) zo aanpassen, dat volgend jaar fout kampeerders ook weggesleept kunnen worden. Het afgelopen seizoen had de po litie caravans niet kunnen weg slepen. Want juist in de periode dat kamperen in de Broekpolder en Lickebaert volgens de APV verboden is van zonsonder gang tot zonsopgang is het de politie verboden om dwang, te gebruiken. Om naast waarschuwingen en bekeuringen de politie een derde middel in de strijd tegen 'fout kampeerders' in handen te ge ven gaat de gemeente de APV veranderen. Kamperen in de polder en het oeverbos is dan al leen nog toegestaan van negen uur 's ochtends tot acht uur 's avonds. Schiedam De 85-jarige heer G. van der Windt heeft even be denktijd nodig of hij „al die kou- we drukte wel wil". De bewoner van de Havendijk is door uitge verij Scriptum gevraagd het eer ste exemplaar in ontvangst te nemen van het boek Schiedam- Holland, dat op vrijdag 4 novem ber in het Stedelijk Museum wordt gepresenteerd. Een fraaie foto van de heer Van der Windtstaatopde omslag van het boek. Fotograaf Tim Hielke- ma kwam de man tegen in de Groenelaan, tussen een partij buiten neergezette wasmachi nes. Hielkema omschrijft de man als „de laatste aristocraat van Schiedam". GRATIS VLOERBEDEKKING KAN NIET! WEL GEVEN WU TOT 40% KORTING op ALLE BEKENDE HERKEN zoals DESSQ - BERGOSS - BONAPARTE - TRETFORD - KVT - SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERE 6tC. Gratis vrijblijvend huisbezoek I met complete staJencollectfe. Alle tapfiton GRATIS gefegd VDOOR HEEL NEDERLAND ALLE TAPIJTEN 1e KEUS Tot 7 jaar schriftelijke garantie ap alle bekende merken. Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onze offerte, óók voor KARPETTEN. Wij zijn beslist goedkoper dan anderen. GORDIJNEN en VITRAGES <w.o. Ado, Gardisette etc.) GRATIS GENAAID. Vrijdag lot 9 u. geopend "sMaanoags gesloten De epoxy-siergrindvloer is de sierlijke moderne, onderhoudsarme en naadloze vloer voor iedereen die de nadelen van tapijt, parket, kurk of plavuizen kent. In onze showroom bent u hartelijk welkom voor een vrijblij'vende offerte. Geopend dagelijks van 13.00-17.00 uur, zaterdags van 10.00-16.00 uur en de koopavond. Westhavenkade 26 3131 KC Vlaardingen Tel. 010 - 4359096 nitieve Nota van Aanbieding", aldus een gemeentewoordvoer der. In de definitieve versie van de nota komt de actuele stand van zaken in de Steendijkpolder- Zuidde Verto I-wijk, het terrein van het voormalige gasbedrijf aan de Havenstraat en het Ve- com-terrein aan de Troelstra- weg wél uitgebreid aan de orde. Zo wordt van het laatste terrein de bodemkwaliteit onderzocht. Een rapportage wordt volgende maand verwacht. Vlaardingen Be woners van de Wete ringstraat en de Groeneweg hebben ernstig bezwaar ge maakt tegen de voor genomen sloop van hun huizen. Volgens de bewoners is er maar één probleem in hun buurt en dat is de wateroverlast. De bewoners menen dat het probleem van de waterover last op te lossen valt. Verbe tering van de bestaande rio lering, de pompen en de ber ging zou voldoende soelaas bieden. „Dat lijkt ons haal baar en betaalbaar", aldus de bewoners in een brief aan burgemeester en. wethou ders en de gemeenteraad. De huizen verkeren tech nisch in zeer goede staat, menen zij. Volgens de eigenaren-be woners van de huizen heeft de gemeente misschien wel het belangrijkste argument voor de sloop niet genoemd: de grote tuinen bij de hui zen. Bij de sloop komt een flinke lap grond vrij voor nieuwbouw. Het besluit tot sloop heeft de gemeenteraad al gepasseerd. De bewoners vinden dat de raad dat besluit moet hero verwegen. Sloop van de wo ningen vinden zij geen rede lijke oplossing van de pro blemen en bovendien een onaanvaardbare ingreep op hun recht van eeuwigdu rend erfpacht 2200 vierkante meter kunnen worden uitgebreid tot 4500 vier kante meter. Die uitbreiding wordt volgens commercieel-dï- recteur Hazekamp gebruikt voor de non-food sector. Voorzitter Bol van de onderne mersfederatie vindt, dat de ge meente de taak heeft de ontwik kelingen in Koningshoek scherp in de gaten te houden.7,Er dreigt een behoorlijke verstoring van het distributiepatroon In Maas sluis te ontstaan. We waren net i n een situatie dat er wat rust was bij de ondernemers en nu krij gen we dit weer". Behoefte In 1982 werd er door de gemeen te een rapport over het gewenste distributiepatroon in heel Maas sluis opgesteld. Daar kwam uit naar voren dat de food-sector een dekking van meer dan 100 procent had bereikt. Toen waren er dus al meer vierkante meters winkeloppervlakte, dan waar de 32,000 Maassluizers behoefte aan hadden. Volgens Rol is de situatie niet veranderd. „Wij zitten niet te wachten, op uitbreiding van het winkeloppervlak. Dat kan al leen als Maassluis veel mensen uit het Westland en Vlaardingen gaat trekken. Dat is iets waarin ik niet geloof". Dc Konmar-winkel gaai waar schijnlijk rond de jaarwisseling open, eerst met de huidige op pervlakte. Commereieel-dïree- teur Hazekamp hoopt dat de toe stemming voor "uitbreiding er snel kamt. „Maar zo'n uitbrei ding is wel tamelijk ingrijpend. Gemeentelijke toestemming krijg jc daarvoor niet direct". Er is al wel een verkennend ge sprek gevoerd met de gemeente. „Wat daar uit komt is nu nog niet te zeggen. In eerste instantie is het voor beide partijen natuur lijk aftasten". Rustig In de supermarkt van de Kon mar komen volgens directeur Hazekamp enkele kleine win keltjes. „Een bakker, een ban ketbakker, een ambachtelijke slagerij en een groentezaak staan in de plannen", aldus Haze kamp. Banketbakker G. de Boode, die naast de Noord vliet ook een zaak in de Koningshof heeft, wacht de ontwikkelingen rustig af: „Het is moeilijk te voorspellen wat het gevolg zal zijn. Aan de ene kant zal je klanten gaan ver spelen, maar mogelijk brengt de Konmar meer loop in het win kelcentrum. We moeten maar afwachten. Tegen de komst van die grote jongens kunnen wij weinig uitrichten". De Vlaardingse delegatie spreekt veel met de Palestijnse bevolking, waarbij naast ernst e af en toe ook een lach af kan. Op de vierde dag van het bezoek aan Israël heeft de verontwaardiging binnen de Paiesüna-dele- gatie een nieuw hoogtepunt bereikt. Ontzet keerden leden van de groep woensdag terug uit een ziekenhuis, waar artsen beweren dat de Is raëli's organen van gedode opstandelingen ro ven voor transplantatiedoeleinden. De lijken worden pas na een 'schouwing' aan de nabe staanden vrijgegeven, nadat nieren, lever en hoornvliezen rijn verwijderd. Vergelijkingen met Nazi-Duitsland, de afgelo pen dagen al regelmatig gemaakt, vliegen om de haverklap over tafel. In die emotionele sfeer is de ontmoeting met de vredesactivist Jaacov Ar- mon grotendeels op een mislukking uitgelopen. De 7§-jarige Armon, die in 1948 als Jacob van Amerongen vanuit Amsterdam naar Israël emi greerde, vond een bijna agressieve delegatie te genover zich. De Palestijnse delegatieleden Amin Ghazal en Jamal Abu Hunein stelden zich zeer gereser veerd op, terwijl ook George Herders en Rem! Poppe veel vraagtekens zetten bij de opinies van de joodse gast. Het was de eerste keer dat de Vlaardingers di rect contact hadden met een Israëli. Hoewel Ar mon tot een kleine minderheid behoort, die aan stuurt op een eigen staat voor de Palestijnen, ont stond er in plaats van een harmonisch gesprek een felle discussie. De vertegenwoordiger van de Partij voor de Vrede haalde zich het ongenoegen van Ghazal en Hunein op de hals, door te verkla ren dat de Palestijnen in Israël er niet over pie keren zich bij hun volk te voegen als de onafhan kelijkheid een feit is. Een schamper lachen volg de ook op zijn poging uiteen te zetten, dat behal ve Israël ook cle Arabische landen verantwoor delijk zijn voor het vluchtelingenprobleem. „De werkelijkheid is niet zwart-wit, maar grijs", nuanceerde Armon het vraagstuk, maar zijn waarschuwing tegen simplistisch denken werd weggehoond. PLO-leider Jasser Arafat, met wie Armon zegt driemaal te hebben gesproken, zou de bejaarde vredesactivist ooit de aardigste jo- denman ter wereld hebben genoemd. Hunein was duidelijk een andere mening toegedaan. Met tegenzin schudde hij Armon bij het afscheid de hand. „Zover wil ik nog wel gaan, maar hij moet geen shalóm* tegen me zeggen, dan word ik ra zend". Delegatieleider John Ranshuijsen stelt verwoe de pogingen in het werk een vertegenwoordiger van de Israëlische regering te strikken voor een gesprek. Sommigen hebben een groeiende be hoefte aan een officiële verklaring voor het ge welddadige militaire optreden in de bezette ge bieden. Anderen vinden zo'n verklaring geheel overbodig. Remi Poppe: „Er worden hier men sen onderdrukt en doodgeschoten. Waarom dat gebeurt doet weinig ter 2ake. Er moet gewoon een eind aan komen want het is hemeltergend". Van Israëlische zijde lijkt de animo voor een ge sprek niet groot. De autoriteiten hebben tenmin ste nog geen enkele naam doorgegeven voor de voor vrijdag geplande ontmoeting. Tot zolang moet de delegatie zich tevreden stellen met uit latingen van politieke leiders in de kranten en die geven weinig hoop. Sancties President Sjamir zei deze week dat de Palestij nen het niet zullen overleven als ze tijdens de op stand ook vuurwapens gaan gebruiken. Een Ne derlander die al enige tijd in Israel woont meent dat protesten tegen het geweld weinig uithalen. „Het maakt alleen indruk als het buitenland met economische sancties dreigt. Nationalistische ge voelens hier nemen alleen maar toe. De mensen gaan zeggen, laat die Palestijnen hun waffel houden anders slaan we er nog harder op". De komende verkiezingen zullen moeten uitwij zen of een groeiend aantal Israëli's bereid is over vrede te onderhandelen- Maar de vrees is groot dat er na de verkiezingen niets zal veranderen. Yebudi Litani, redacteur bij het dagblad The Je rusalem Post, wijt het voortduren van de op stand deels aan het ontbreken van een meerder heid in het Israëlische parlement. Een duidelijk beleid is onmogelijk. Ook na de verkiezingen zal geen enkele partij de absolute meerderheid behalen, voorspelt hij. „En dus zullen we blijven doorgaan met jongens van 18 jaar een geweer te geven, zodatze kunnen schieten op jongens van 18 die metstenen gooi en", aldus Litani in een gesprek met de journa listen die de "Vlaardingse delegatie vergezellen. Een Palestijnse journalist daarentegen, Hamma Sinora, gisteravond te gast bij de delegatie, ziet maar één mogelijkheid om oorlog tussen Israël en de Arabische landen te voorkomen en dat is snel vrede sluiten met de Palestijnen. De Vlaar- dI ingers zijn er dagelijks getuige van hoe dat poli tieke dilemma in de praktijk uitpakt. Hun missie heeft dan ook niets weg van een vakantiereisje. Voor het broodnodige amusement zorgt Jan Bul- va, die grossiert in komische invallen. Ook de verguisde Armon slaagde erin de spanning even te breken toen hij Vlaardingen verwarde met Schiedam. „Vlaardingen", zei hij, „nee, die stad ken ik niet goed. Wat maken ze daar ook al weer? O ja, jenever". Maassluis Na overleg met de bewoners en de Commissie Bo demsanering Steendijkpolder hebben de gemeente Maassluis en de provincie Zuid-Holland bij de minister geprotesteerd tegen de saneringsvoorstellen van de Technische Commissie Bodem bescherming. Deze commissie adviseerde de minister eerder dit jaar om het afgraven van de wijk te beperken tot de tuinen. Het graafwerk blijft .in dit voor stel beperkt tot een diepte van zeventig centimeter. Maassluis en de provincie plei ten voor een integrale afgraving van deSteendijkpolder-Zuid. De provincie adviseerde de minister af te graven tot een" diepte van 1,20 meter. De Maassluise ge meenteraad nam ooit een motie aan, waarin wordt gepleit voor het integraal afgraven van de wijk tot een diepte van 1,75 me ter. Het advies van de TCB, dat sterk afwijkt van de wensen van ge meente en provincie, werd in maart van dit jaar aan de minis ter uitgebracht Doordat het ad vieseen passief openbaar karak ter had, kreeg de gemeente pas in juni inzicht in het rapport, In het sterk afwijkende karakter van het rapport zag de gemeente toen aanleiding om de minister te vragen zijn beslissing uit te stellen tot eind augustus. De bewoners van de Steendijk polder kregen hierna de kans, opnieuw advies in te winnen bij externe adviseurs. Toen de ver schillende adviezen en commen taren in september waren verza meld, besloten Maassluis en Zuid-Holland gezamenlijk op hetTCB-rapport te reageren. Minister Nijpels heeft zijn besluit over de bodemsanering in de Steendijkpolder voorlopig opge schort Een ambtelijke commis sie bestudeert de elkaar tegen sprekende adviezen. Bij de gemeente Maassluis is niet bekend, wanneer Nijpels met zijn saneringsplan naar buiten wil komen „Mogelijk vindt er eerst nog overleg met de Techni sche Commissie Bodembescher ming, de provincie en de ge meente plaats", aldus een woordvoerder van Maassluis. „Er is in ieder geval nog geen zicht op een snelle beslissing van de minister". Schiedam „Van Kleef was er niet. Toe n heb ik op zijn eigen ty pemachine maar een briefje aan hem zitten tikken, dat hij niet al les moei geloven wat zijn ambte naren zeggen". De laatste bewoner van het sloopcomplex Boerhaaveplein is nog steeds stomverbaasd over de uitlating van de PvdA-wethou- der, als zou hij een andere wo ning hebben aanvaard. „Er is me op het Fabriplem een huis aan geboden, maar daar ben ik niet op ingegaan", zegt de bewoner, die onlangs door de kantonrech ter in het gelijk werd gesteld, toen de stichting Helpt Uw Me demens beëindiging van het huurcontract vorderde. Voorlopjg blijft de bewoner waar hij zit: driehoog op de Rot- terdamsedijk, net om de hoek van het Boerhaaveplein. De slo pers kwamen deze week al een kijkje nemen, want het complex moet weg in verband met de ge plande nieuwbouw. „Ik ben maar gauw naar buiten gegaan om te zeggen dat ik er nog woon, anders waren ze met slopen be gonnen", zegt de bewoner. Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 DONDERDAG 20 OKTOBER 1988 PAGINA 17 Schiedam De meest gevraagde popgroep van Schiedam bestaat niet meer. Goat's Palace is uiteen gevallen als direct gevolg van de bekering van Rob Boer. De componist heeft aan de Bijbel een sterker" houvast dan aan zijn gitaar. Volgens zanger Peter de Vries zijn er aan het ophef fen van Goat's Palace lange gesprekken met Rob Boer voorafgegaan. „Hij wilde niets meer met drugs en alcohol en duivelse muziek te maken hebben, maar wij zeiden: wat jii doet is juist duivels. Je laat zo- maar je band in de steek". De Vries betreurt het vertrek van zijn kameraad ook, omdat een aantal plannen nu de mist in gaat. „Het Hep juist zo lekker, we traden elke week op, we werkten aan een elpee en ik had net voor 500 gulden affiches laten drukken. Hebben we nu niks meer aan". „Je hebt jarenlang vriendschap, en dan ineens, als een slang, kruipt er wat tussen. We weten wel dat Rob er al langere tijd nee bezig was, maar we lieten hem in zijn waarde. Vrijheid van gedachten staat voorop. We konden gewoon met elkaar gaan stappen, ook al was de één christelijk, de ander dronken, de derde stoned en de vierde vrolijk". Goat's Palace was vermaard om zijn stevige rhythm blues, ook wel Texas rock genoemd. Nummers van The Fabulous Thunderbirds werden vlekkeloos na gespeeld. „We waren de enige band in Nederland die deze muziek speelde", zegt Peter de Vries, „en Rob Boer is de beste gitarist van Nederland. Hij is niet te vervangen. Ik heb een aantal concerten moeten af zeggen, in Zwijndrecht, in Den Haag. Hier en daar gaan we nu sessies houden, zonder Rob weliswaar, maar dan probeer ik zelf wel weer de gitaar op te pak ken. Diestond al twee jaar in de kast". De Vries kan er niet over uit „Rob ging altijd uit z'n bol als we optraden, hij vond het echt te gek, ging er helemaal in op. Het waren voornamelijk zijn eigen nummers die we speelden, maar ook de laatste tijd we hadden wat meer nummers van de hand van Ben Lanserspeelde hij maar wat graag". Met Ben Lanser, drummer van Goat's Palace, en voorheen drummer bij Tip On In, wil Peter de Vries nu een nieuwe formatie starten die zich richt op surf- rock. Dick Dale is zijn lichtend voorbeeld, een muzi kant die in 1962 honderden bandjes aanzette tot surf- muziek. Die stroming bracht onder andere The Beach Boys voort en een groep als John the Nightriders, die ook ooit in de Quibus optrad. Dick Dale wordt wel de uitvinder van de nagalm genoemd. Peter de Vries kiest, opmerkelijk voor een zanger, voor de meer instrumentale surf-rock, zoals destijds The Ventures en The Shadows. Om te laten horen welke muziek hij bedoelt, zet Peter een cassetteband je op in café Juyn. De stamgasten weten niet wat ze horen. Ze zijn vooral blues gewend in café Juyn, de nieuwe naam van café Plantage. Of Rob Boer nog zal optreden, is niet bekend. De gita rist/ componist is onbereikbaar, „Hij ziet veel duivelse invloeden in de moderne muziek", weet Peter de Vries. „Rob is erg gegrepen door passages uit Genesis en door de ajoocalypse, de Dag des Oordeels. Hij vat dat allemaal zo strikt op. We hebben lang zitten pra ten, over het boedhisme Ben leest de BhSgavad- Gïta maar ook-over Bhagwan, over het geloof ih jezelfdiep in zichzelf weet ieder mens wel wat goed of slecht is maar al die gesprekken hadden niet veel zin, want dan zag Rob mensen om zich heen zit ten die zich aan drank of blowtjes te buiten gingen, en dat vond hij verschrikkelijk. Terwijl hij vroeger zelf als een balletje thuiskwam... Hij heeft nu echt geko zen voor een heel ander milieu".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1