Automatisering keurig, maar wat is nu het nut Ook CDA vraagt nu om onderzoek in Spaland Koning oreert in 'eigen' hof V VI) schuift principe op lange baan In actie tegen hardhout f IMÜI88 IfiSSlI SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Begrotingsmarathon in Schiedam van start YVD-motie Frankeland krijgt ieders steun Verhulsdonk voelt zich nu al in theater thuis SSaHSHMSif VVV komt personeel tekort TVKRANT Hoeveel directeuren wonen in Schiedam? Rook door frituurpan THUIS® Werkloosheid daalt licht HNQfflflG DINSDAG 25 OKTOBER 1938 PAGINA 13 lactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De automatisering rukt ook bij de gemeente Schiedam op; en dat is keurig, vindt het CDA. Maar wat klonk het gisteravond iro nisch, tijdens de eerste avond van de begro tingsbehandeling. Fractievoorzitter Siem Ros- man zei fijntjes tegen burgemeester en wethou ders: „Keurig. Maar veel verder dan coördina tie bij apparatuur-, programmatuur en leve rancierkeuze isu, dachten wij, toch niet". Het CDA zou namelijk ook graag het nut van automatisering willen merken, bijvoorbeeld door een geregelde uitdraai van de tussenstan den in de gemeentelijke financiën. Het CDA vindt dat de gemeente daarvoor een speciale informatiemanager moet aanstellen. Ook aan de opleiding van de ambtenaren stelt het CDA hogere eisen, terwilie van de creativi- teiten slagvaardigheid van het ambtelijk appa raat. De reorganisatie bij de gemeente is een probleem apart. „Hoe denkt u dat varkentje te wassen?" vroeg Rosman, Het oplossen van knelpunten in het perso neelsbeleid, dat vond ook de PvdA hard nodig. En de WD vond dat met bezuinigen, op het ge meentelijk personeel de grens nu is bereikt. Er zaten op de overvolle tribune veel ambtenaren, en die hoorden dat instemmend aan. Werken aan de stad, was het motto waarmee de CDA'ers de begrotingsbehandeling ingingen. Maar soms wordt er te veel gewerkt. Het komt wel voor, dat de bode bij een raadslid een paar maal op één dag aan huis stukken brengt. „Als het zo doorgaat, zien we het er nog van komen, dat het straks goedkoper is om de raadsleden van een telefax te voorzien", zei fractievoorzit ter Siem Rosman olijk. Hij had wel meer grapjes. De CDA-nota over toerisme is niet alleen bedoeld om „de tv-in- tocht van Sinterklaas een keertje naar Schie dam. te halen". Over de ombuiging, die een besparing van vijf miljoen gulden moet opleveren, deed het CDA helemaal niet moeilijk. Als B en W zichzelf nou die taak opleggen, „waarom zouden wij hen er dan van afhouden?" zei fractievoorzitter Siem Rosman letterlijk. Het CDA noemde het een slechte zaak, dat Schiedam zo achterloopt met het innen van de onroerend-goedbelasting. Bij de extra inhaal- ronde, komend jaar, moeten de Schiedammers in termijnen kunnen betalen, vond Rosman. De Woningbouwvereniging Schiedam mag dan sinds de fusie van vijf corporaties in een beter vaarwater terecht zijn gekomen, de fi nanciële relatie tot de gemeente Schiedam is nog niet opgeschoond. Het CDA wil daarover snel duidelijkheid. Kwij «scheiding Tot zijn verbazing, maar onuitsprekelijke vreugde, had CPN-raadslid Ulferd Bruseker in de PvdA-nota over ouderen iets gelezen waar de PvdA vorig jaar nog niet aan wilde. Bruse ker had toen gepleit voor een kwijtscheldïngs- beleid voor de minima, maar de PvdA verwees naar het fonds Sociale Noden. Maar thans ziet Bruseker in de PvdA-nota Zorg Op Maat, dat een kwijtscheldingsbeleid (althans voor oude ren) wel degelijk iets kan betekenen. De CPN wil geen herstructurering van de sportvelden, wel sportvelden erbij in Woud- hoek, een zwembadplan voor Groenoord en handhaving van het Sportfondsenbad. Bruse ker wilde haast meteen nieuw pand voor vrou wenhuis Barrika en, evenals enkele andere partijen, meer subsidie voor het instituut On dersteuning Bewoners in de Stadsvernieu wingsgebieden (IOBS). Want of de twee ver antwoordelijke wethouders, Van Kleef en Haf kamp, krijgen hun zaakjes niet voor elkaar in het college van B en W, of ze proberen het niet eens. „Ik weet eigenlijk niet wat erger is", aldus Bruseker. Opmerkelijk standpunt van de Sehiedamse VVD is het feit, dat een sneltram in plaats van rijksweg 19 niet als een hersenschim wordt be schouwd, maar als een effectieve oplossing. Ook pleitte de VVD voor aanstelling van huis meesters in flats, waar veel 55-plussers wonen. D66 legde het accent op kinderopvang, mini mabeleid. wooniussenvoorzieningen voor ou deren en welzijn „meer letten op basisbe hoeften, minder op het totaal der middelen", zei woordvoerster Coby de la Rïe. Zij draaide een veelgehoorde stelling radicaal om: „Vrouwen hebben recht op een goede plaats in de maatschappij? Nee, meneer de voorzitter. De maatschappij heeft recht op vrouwen! De maatschappij zal aan erfkele voorwaarden moeten voldoen om toegang te hebben tot de kwaliteiten en kundigheden van vrouwen". Schiedam Tijdens de eerste dag van de begrotingsbehande ling in de Sehiedamse gemeente raad zijn gisteren drie moties in gediend. Met name de VVD-mo- tie, waarin het college wordt ge vraagd de problemen bij huize Frankeland op te lossen, vond veel weerklank bij alle andere fracties. Het verzorgingstehuis Franke land is in problemen gekomen, doordat de kosten van de al ge bouwde aanleunwoningen niet door subsidies gedekt blijken te zijn. De WD vindt, dat de lokale overheid de verantwoordelijk heid draagt om de financiële problemen bij het verzorgingste huis op te lossen. Het CDA bleek de VVD-visie te delen, maar ging wat verder in haar kritiek op het gemeentelijk ouderenbeleid. Laksheid is troef, vindt het CDA. Wethouder Haf kamp heeft nooit pogingen ge daan om de bejaardentehuizen voor een gezamenlijk beleid warm te krijgen. Verder be- vreemt het het CDA, dat er geen overeenkomst met verpleeghuis Driemaasstede bestaat,, terwijl Vlaardingen al wel zo'n regeling heeft getroffen. De PvdA vertolkte nogmaals de gevoelens, die .worden geuit in de onlangs verschenen nota Zorg Op Maat, Met name de ver zorgingstehuizen, de diensten centra en de wijkposten kunnen volgens de PvdA een belangrij ke rol spelen in het leven van de ouderen. Door een goede afstem ming van de voorzieningen op de behoefte van bejaarden zijn zij langer in staat om in de eigen buurt te blijven wonen, aldus de PvdA, „Maar dan moet je er wel extra geld voor over hebben", poneerde Ulferd Bruseker (CPN). Coby de la Rie (D66) hekelde het beleid van wethouder Hafkamp. Volgens De la Rie verzuimt Haf kamp tot dusver te kiezen voor de eerste levensbehoeften van de ouderen. Ouderenwerkers en ■wijkvoorzieningen zijn voorzie ningen, waar ouderen het meest behoefte aan hebben. „Een ge zonde financiële basis ontbreekt echter in het beleid van Haf kamp. Dat komt doordat hij ver zuimt duidelijke keuzes te ma ken". De andere ingediende moties sloegen op onderwerpen, die gis teren amper voor het voetlicht traden. Het CDA diende een mo tie in over de herstructurering van de sportvelden, terwijl Ul ferd Bruseker een beroep deed op het college om de energiekos ten van de laagste inkomens te verlagen, met behulp van zoge naamde È-teams. Schiedam Een nieuw on derzoek in Spaland hoeft niet te lijden tot gezichtsverlies van burgemeester en wet houders, meent het CDA in Schiedam. De partij liet giste ren weten evenals de Mein- linkse politici een hernieuwd bodemonderzoek wenselijk te vinden, al is het maar om het waar-rook-is-is-vuur-ef- fect bij de Schiedammers te voorkomen. Het CDA vreest dat er zonder een nieuw on derzoek voor altijd een smet aan Spaland blijft kleven, wat het image van een groe- ne-wijk-in-wording teniet zal doen. „We begrijpen dat het voor u als college niet eenvoudig is om te zeggen: een hernieuwde contra expertise, akkoord. Dat zou kun nen worden uitgelegd als een niet zeker zijn van de zaak. Dat probleem moet echter te over winnen zijn", schrijven CDA'ers Siem Rosman en Daan Baart na mens hun fractie aan het college van Ben W. Weigert het college een vervolg onderzoek, dan ontstaat een situ atie waarvan het CDA vreest dat deze alleen verliezers oplevert: klein links dat geen gelijk krijgt, een college dat geen gelijk krijgt, en potentiële kopers die bij na der inzien afzien van een huisin Spaland. Het CDA laat ter geruststelling aan B en W wel weten geen re den te hebben om aan te nemen, dat „uw college (bewust) infor matie heeft willen achterhou den". Evenmin heeft het CDA aanwijzingen, dat er getwijfeld zou moeten worden aan het on derzoek, dat tot dusver in Spa land is gehouden. Het gaat het CDA er vooral om, dat herope ning van het onderzoek het ef fect van „waar rook is, is vuur" wegneemt. Het CDA %vil hon derd procent duidelijkheid. Gisteravond, op de eerste avond van de begrotingsdriedaagse in Schiedam, ging D66-raadslid Adri Reijnhout opmerkelijk ge wichtig in op de informatievoor ziening rond Spaland. Aan de bodemsituatie zelf wil klein links een apart debat wijden, in Schiedam Gingen andere fractieleiders uitvoerig in op de nïeuwbouwplannen voor het Stadserf, argeloze luisteraars moeten tijdens de speech van WD-fractieleider Gerard Ver hulsdonk het gevoel gekregen hebben dat het beoogde theater er al staat. Tijdens Verhulsdonks aandeel in de algemene beschouwingen ademde de raadszaal gisteren niet de sfeer, die men van serieu ze politiek gewoon is. De VVD'er lardeerde zijn toespraak met zo veel grappen en grollen, dat bij na niemand nog oor had voor de inhoud van zijn verhaal. Men schuddebüikte van het lachen, alsof het een voorstelling van het Theater van de Lach betrof. Over de gewenste vriendschaps banden met een Oosteuropese stad: „Om te oefenen kunnen we uu vast beginnen, met een Oost nederlandse stad. Ik denk hier bij aan Zwolle. Om te voorko men dat Schiedam een Smallin- gerland wordt, bied ik mij aan als broeder-hoeder van de bur gemeester. wanneer hij oriënte rende bezoeken aflegt aan. het zwoele centrum van Zwolle". „Zullen we meteen een afspraak maken repliceerde burge meester Scheeres, die de over de >cheeres, die de grap burgemeesters-affaire Vlaardingen -De informatri- ces van de Vlaardingse VVV hebben het door personeelsge brek veel te druk. Zij dreigen overbelast te raken. „Er moeten zo spoedig mogelijk stappen worden ondernomen, die in deze nijpende situatie verandering brengen", staat in het jaarver slag van de WV. De twee informatrices, Karin Li nek en Joke van Leeuwen, hebben het vooral razend druk als de voorverkoop van popcon certen begint. Samen worden zij betaald om 42 uur in de week te werken. Dat is te weinig, schrij ven zij. Er blijft geen tijd om nieuwe activiteiten te ontwikke len en van zakelijke of represen tatieve verplichtingen komt het al helemaal niet meer. Als een van de informatrices op vakan tie is, of door ziekte geveld wordt, moet de VVV zich behel pen met invalkrachten. Tijd om die invalkrachten in te werken is er niet. wel kon waarderen. „Goed", zei Verhulsdonk, „maar we gaan niet op zondag. Dan zijn de prij zen te hoog". Wethouder Van Kleef moet zich volgens Verhulsdonk niet zo boos maken over de bezuinigin gen in het onderwijs. In een in leiding spreekt de wethouder zelfs de hoop uit, dat minister Deetman verdwijnt. De kritiek op het hoog van de toren blazen van de wethouder verwoordde Verhulsdonk als volgt: „Ik zie het al voor me. Straks moet Van Kleef naar Den Haag om te plei ten voor het een of ander. Als Deetman dan de Sehiedamse on derwijsbegroting ziet, schrikt hij zo, dat hij direct zijn ontslag in dient. Wat Elba met haar pas poort niet lukt, lukt Van Kleef dan wel; een regeringscrisis". Zelfs dit aftreden zou Van Kleef niet helpen, denkt Verhulsdonk, „In de CDA/PvdA-regering, die dan volgt, keert Deetman vast terug als minister". Nee, dan de eigen WD-wethou- der Luub Hafkamp. Door het particulier initiatief behoren Hafkamps problemen met de sportvelden bijna tot het verle den, zei Verhulsdonk geksche rend. „Nu de arbeidersclub SVV gered is door het grootkapitaal van Mercedes-Benz, doen zich ongekende perspectieven voor: Excelsior wordt gesteund door de collecteschaal uit de Her vormde Kerk, en Hermes mag graaien uit de stakingskassen van de vakverenigingen". Verhulsdonks tweede solopro gramma van het nieuwe seizoen beleeft donderdag zijn première in het Stadskantoor-theater. Maassluis De VVD moet een vooruitziende blik hebben ge had bij het reserveren van een zaal voor z'n politiek café. Zaal 7 van de Koningshof bleek gister avond precies groot genoeg voor de belangstelling voor staatsse cretaris Henk Koning. Voorzit ter Van Wijk ging er al niet van uit dat alle 150 Maassluisse libe ralen acte de presence zouden geven, maar toen tegen achten de zaal nog bijna leeg was, werd z'n blik toch wat zorgelijker. Toen het c„afé bijna een kwartier te laat begon, waren de veertig stoelen echter toch bezet Bewindsman mr. H.E. Koning hield een geroutineerd betoog. Dreigende wolkenmassa's wer den af en toe doorbroken door een humoristisch zonnetje. Als vanouds beschuldigde hij de PvdA van onverantwoordelijk potverteren en meldde dat wat hem betreft deze partij zeker niet hoeft mee te regeren. Op een enkele bezoeker na knikten de toehoorders instemmend. „Met het CDA is de lucht intus sen aanzienlijk opgeklaard en kan de succesformule worden gecontinueerd", vervolgde de hoge bezoeker. De liberale Maas- sluizere leken het daar roerend mee eens. Koning besteedde verder aandacht aan de Europe se eenwording in 1992 en de be lastingplannen van de commis- sie-Oort. Geroutineerd doet Henk Koning zijn verhaal. De Maassluisse VVD luistert met instemming. Een paar deuren verder verga derde de Maassluisse PvdA en ais de staatssecretaris daar het zelfde verhaal had gedaan, was hij er misschien niet eens halver wege meegekomen. De VVD'ers echter waren dui delijk ingenomen met de goed geprepareerde voordracht van hun regeringsvertegenwoordi ger. Burgemeester Van Es ap plaudisseerde met de anderen mee. Als eerste burger van de stad hoort dat erbij. Als Pvd A-lid zal hij minder enthousiast ge weest zijn. fONDBL, IS TE iDEN TV KRAN1 'INDEN OP: KANAAL 3 MAASSLUIS KANAAL 7 SCHIEDAM KANAAL 28+ ROTTERDAM OMROEP ROTTER DA M Maassluis De VVD heeft gis teren in de commissie nutsbe drijven een motie aangehouden, die al sinds de begrotingsbehan deling van vorig jaar op uitvoe ring lag te wachten. De liberalen vonden toen uit principe dat de overwinsten van het gemeente lijk energiebedrijf aan de gebrui kers moesten worden uitge keerd. Het zou over 1987 om een bedrag van ongeveer 150.DÖ0 gulden gaan. De VVD ging er gisteren mee akkoord dat pas op 1 april 1989 een definitief besluit over de be stemming van dat geld wordt ge nomen. Dat uitstel heeft te ma ken met de plannen voor een fu sie van het Maassluisse met het Vlaardingse energiebedrijf. Daarover wordt gesproken, om dat kleine energiebedrijven vol gens de regering op langere ter mijn geen bestaansrecht meer hebben. De commissieleden hielden de mogelijkheid open om het geld eventueel in een speciaal fonds te storten van waaruit extra kos ten die verband houden met de fusie kunnen worden betaald. De commissie ging er verder mee akkoord dat 30.000 gulden wordt uitgetrokken voor onder zoek naar de gewenste rechts vorm van het nieuw" te vormen energiebedrijf. december. Gisteravond ging het Reijnhout er vooral om te ontze nuwen, dat hij onvoorzichtig en amateuristisch was geweest, toen hij slechts twee nota's uit een heel dossier voor commen taar doorstuurde aan milieudes kundigen. Hij verweet B en W zich eenzijdig te hebben geïnfor meerd bij de beantwoording van de vragen van klein links over Spaland. De kern van Reijn- houts betoog was. dat hij van de betrokken gemeenteambtenaar zelf te horen had gekregen dat die twee nola's voldoende wa ren. Maar B en W gaven hém de zwarte piet. De PvdA vond het niet de moei te waard in te gaan op de Spa- land-affaire. Tijdens het half uurtje, dat fractiewoordvoerder Gé Brouwer achter het katheder stond, repte hij er met geen woord over. Brouwer beperkte zich in zijn milieuparagraaf tot een lofzang op het milieu- en energiebeleid van wethouder Chris Zijdeveld. De PvdA stelde zich vierkant op achter het be leid, dat gericht is op minder energiegebruik en het bewuster omspringen met grondstoffen. Ook het initiatief voor een ~am- lijn door Midden-Delfland kon op warme sympathie rekenen. De VVD wilde niemand loven of laken, maar kalm en zakelijk meewerken aan herstel van ver trouwen dat geschonden is. Men moet elkaar niet aanvallen, maar aanvullen, zei woordvoer der Gerard Verhulsdonk. Schiedam Ondernemers, die in Schiedam een bedrijf vestigen, zouden de stad ei genlijk zo fijn moeten vin den, dat zij er zelf ook gaan wonen. Dat is een harte- wens van het CDA. Maar de christen-democra ten zijn bang dat die aan trekkelijkheid thans nogal tegenvalt Fractievoorzitter Siem Rosman vroeg gister avond 22n B en W, of soms bekend is welk percentage van de directies van de in Schiedam gevestigde bedrij ven ook in Schiedam woon achtig is. Niet bekend is of het CDA zich in die vraagstelling heeft laten inspireren door de eigen afdelingsvoorzitter. Jan den Brinker, directeur van een schildersbedrijf, be dankte namelijk een keer voor een plaatsje in de ge meenteraad, omdat hij al thans op dat moment niet in Schiedam woonde. Schiedam Een woning aan de Van Heemskerkstraat heeft gis teravond flinke rookschade op gelopen, omdat de bewoner een frituurpan op het vuur had laten staan. Hij verliet zijn huis rond viei uur en was vergeten het vuur onder de pan uit te draaien. De brandweer moest na een tip van de buren de deur openbeu ken om het gas dicht te draaien- Van Kalken, Schutter, Aad Jan sen van de bouw en houtbond en tn- grïd Breek van de Vlos. Vlaardingen Vlaardingse aannemers hebben een brief gekregen, met het verzoek of zij eens wil len nadenken over het gebruik van hardhout. De afzenders zijn plaatselijke organisaties, die de lan delijke actie 'hart voor het regenwoud* steunen. Mede door het toenemend gebruik van hardhout verdwijnt dat regenwoud in snel tempo. „De ontbossing zal desastreuze gevolgen hebben", zegt Arnold van Kalken. „Ik hoef maar het woord broeikaseffect te laten vallen en iedereen weet waar ik het over heb", zegt Klaas Schutter. Van Kalken is bestuurslid van de stichting Vlaardin gen voor ontwikkelingssamenwerking en Schut ter van de stichting Vlaardingen Anders. Die twee stichtingen hebben, gesteund door de bouw- er» houtbond FNV en het gemeentelijk woningbe drijf, voor Vlaardingen een bescheiden actie opge zet. De actie begint "zaterdag met een informatieve markt op het LiesveldVolgende week is er een fo totentoonstelling in de Wereldwinkel aan de Hoogstraat en donderdagavond houdt Herman Verhagen, landelijk coördinator van de actie, een lezing over hardhout in het pandje vary Vlaardin gen Andere in het Weeshuis. De Vlaardingse actievoerders zullen de gemeente raad vragen, om te besluiten in het gemeentelijk woningbezït zo weinig mogelijk hardhout te ge bruiken. De leiding van het woningbedrijf heeft volgens Van Kalken 'grote sympathie' voor de ac tie. Scb iedam /Vlaard ingen/Maass luis De werkloosheid in. de noordelijke Waterwegsteden is .in september licht gedaald. Het gewestelijk arbeidsbureau in Schiedam registreerde aan het einde van die maand 72 werklo zen minder dan in augustus. Het aantal mensen zonder werk bedroeg in september 8840 man nen en vrouwen. Dat betekent dat in de regio 10,5 procent van de mannelijke beroepsbevolking geen baan heef L Bij de vrouwen ligt dat percentage op 15,3. De werkloosheid is het hoogste in de metaalsector en de handel. Het grootste aantal werklozen telt Schiedam. Daar zoeken 3731 mensen een betrekking. Vlaar dingen volgt* met 3144 werklo zen. In Maassluis ligt het cijfer op 1126. In de Eerste Stad aan de Waterweg was in september zelfs sprake van een lichte stij ging van het aantal werkzoeken den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1