Gift Scheeres voor slachtoffers Joan Onrust bij brandweer 1 Schiedam vreest hogere gasprijs Kom Na De Italiaan Frans Natafelen. PvdA legt nadruk op werk en huisvesting WELTERUSTEN 101-jarige Van Dijk nog opvallend fief mm Stadsomroep praat na over begroting Chris <>snst CC 00 Klein links slaags met Zijdeveld Casino Rotterdam, 'n avondje op vakantie. VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NEEOWE WATERWEG COURANT Piet Franken wordt officier op afscheid 'Nieuwbouw op Stadserf geen Stopera' Festival van dierenfilms Jubileum bij zangvereniging 'Alcohol hoort bij het leven' aas slaapcomfort BBS Jas als onderpand Tienduizenden guldens uit kluis gestolen WATERWIG VRIJDAG 28 OKTOBER J988 PAGINA 13 redactie: Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen, Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: OlO-^cioo series? sportredactie: 4345209 Schiedam Burgemeester Heinier Scheeres is blij met het initiatief van de vereniging Schie dam - Nicaragua om geld in te zamelen voor het door de orkaan Joan getroffen Midden-Ameri kaanse land. Hij schonk de vereniging gisteren 3000 gulden voor die actie. Dat geld is afkomstig van een anonieme gever, die Scheeres had ge vraagd het voor een goed doel aan te wenden, De,-vereniging hoopt dat Schiedammers gul zul len geven. „De problemen zijn enorm", gaf Jan Goed door wat hij van de Schiedamse Sylvia Saakes had gehoord. Zij verblijft al geruime tijd In Nicaragua. „Bijna de hele oogst is weggespoeld en ook het eerste zaaigoed voor de volgende oogst is niets meer waard", aldus Goed, die ver telde dat de orkaan zelfs meer schade heeft aan gericht dan de aardbeving, die in 1972 praktisch de hele hoofdstad Managua verwoestte. De circa 300.000 daklozen hebben vooral behoefte aan voedsel, dekens, medicijnen en bouwmaterialen. Zaterdag staat de vereniging tussen één en drie uur met een collectebus op de Hoogstraat. Op 2 november wordt in de Leliestraat 10 om 20.00 uur een openbare ledenvergadering gehouden. Daar kan idereen meepraten over de meest wen selijke acties. Giften kunnen worden gestort op de rekening van de vereniging, gironummer 4966244 onder vermelding van 'noodhulp'. Vlaardingen De scheidende gemeentesecretaris mr. Piet Franken is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg de onderscheiding vanmiddag uit handen van bur gemeester Fred van Lier, tijdens een druk bezochte afscheidsre ceptie in de Burgerzaal van het stadhuis. De in Amsterdam geboren Fran ken heeft vanaf mei 1957 bij de gemeente Vlaardingen gewerkt. Daarvoor was hij drie jaar advo caat bij een Rotterdams advoca tenkantoor. Februari 1984 switc hte hij van hoofdadministrateur naar gemeentesecretaris. In zijn vrije tijd bekleedde Fran ken diverse bestuursfuncties. Hij is voorzitter van de Rotary, was dat van de Sint Aiderbertvereni- ftng en was penningmeester van et interparochieel-sociaal cha ritatief centrum in Rotterdam en bestuurslid van de stichting voor Katholiek Onderwijs in Vlaar dingen. Verder heeft hij zich vooral in gespannen voor de beeldende kunst. Hij is voorzitter van de kunstadviescommissie van het Stedelijk Museum in Schiedam en lid van de commissie beelden de kunst Vlaardingen, Zijn grote liefde was en is moderne Neder landse keramiek. Komende tijd zal hij zich bemoeien met de or ganisatie van een nationale pre sentatie van de Nederlandse Ke ramiek in 1990, Schiedam Het nieuwe be stuurscentrum annex theater, dat de gemeente op het Stadserf wil bouwen, wordt beslist geen Stopera. Burgemeester Reinier Scheeres staat er voor in dat zich in Sehiedam, anders dan bij de bouw van het stadhuis en de ope ra in Amsterdam, geen kosten- oversehnjdmgen van vele" mil joenen zullen voordoen. Schie dam zal bij de bouw voortdurend de vinger aan de pols houden, verzekerde de burgemeester gis teravond. Scheeres weigert echter, het be drag te noemen dat met de bouw van een bibliotheek- raadszaal, bestuurscentrum en theater is gemoeid. „Daar is nog geen goed antwoord op mogelijk", ant woordde h jj op vragen van CPN- raadslid Ijlferd Bruiker. De communist vreest dat de kosten behoorlijk uit de hand zullen lo pen. Hij wil vooraf een nauw keurige berekening. In een eerder stadium drong ook -Pvd A-fractievoorzitter Gé Brouwer aan op inzage in de kos ten. Maar burgemeester en wet houders rijn bang dat de aanne mers er hun voordeel mee zullen doen als het budget vroegtijdig bekend wordt gemaakt. Maassluis Tijdens de algeme ne beschouwingen in Maassluis zal de Pvd A-fractie sterk de na druk leggen op de werkgelegen heid. Volgers de fractie is de si tuatie op de arbeidsmarkt 20 zor gelijk, dat een actief gemeente lijk beleid gewenst is. De PvdA vindt, dat de overheid op het gebied van de werkgele genheid het goede voorbeeld moet geven. Vandaar dat de so ciaal-democraten dinsdag, tij dens de begrotingsbehandeling, met een motie op de proppen ko men, waarin wordt geeist dat de reorganisatie van het ambtelijk apparaat niet gepaard zal gaan met verlies van werkgelegen heid. Nogal wat ambtenaren en politici zijn bang, dat de reorga nisatie uiteindelijk zal leiden tot verlies van banen. Pikant detail is, dat de verant woordelijke wethouder voor personeelszaken, Anton Wu- strow, zelf lid is van de PvdA. Bij de presentatie van. de reorgani satieplannen in de raad liet hij enige tijd geleden weten, dat hij geen absolute garanties kon ge ven, dat de werkgelegenheid volledig wordt behandhaafd. De PvdA-raadsfractie gaat zich dinsdag echter sterk maken, om zo'n garantie wel van het college af te dwingen. De PvdA hoopt dat stijging van de werkgelegenheid in de parti culiere sector kan worden be werkstelligd via het aantrekken van nieuwe bedrijven. De moge lijkheden op dit gebied zijn be perkt doordat Maassluis nog slechts negen hectare grond be schikbaar heeft voor nieuwe be drijven. Het gaat hier om een ge bied achter de Govert van Wijn kade, In het Sehuurkerk-theater, waar de pers gisteren tijdens een informeel samenzijn werd inge licht over plannen en wensen voor het komende jaar, noemde de PvdA ook de huisvestings problematiek en de zorg voor de woonomgeving belangrijke aan dachtspunten. Daarom gaat de PvdA voor een onderzoek naar de woonomge ving in de Burgemeesterswijk pleiten. De inventarisatie van 3e problemen op het gebied van vervuiling en vandalisme moet daarna volgens de partij direct worden vertaald in een gericht beleid. De aanbevelingen van staatsse cretaris Heerma (volkshuisves ting) om te komen tot verkoop van huurwoningen stuit bij de sociaal-democraten op felle kri tiek. Men is bang, dat alleen een- f;ezïnswoningen en goedkope lats kunnen worden verkocht, waardoor het gemeentelijk wo ningbedrijf met een onvolledig woningpakket blijft zitten. Vol gens raadslid Fieter Roelofs zou deze verkoopactie het door de gemeente gevoerde woningbe- leid doorkruisen. „Voor eenge- zins-woningen in de huursector moet men nu al acht tot tien jaar wachten. Dat zou dan alleen nog maar erger worden". Veel zorgen maakt fractievoor zitter Robert Punt zich over de afloop van de ontwikkelingen die 'van buiten af komen'. De komst van de Blankenburgtun- nel, een vernieuwd Zestienho ven en het voorstel van de Tech nische Commissie Bodembe scherming om de Steendijkpol- der slechts tot zeventig centime ter diep af te graven, kunnen bij de PvdA op zyn zachtst gezegd op weinig sympathie rekenen. De bezuinigingen op de bijdra gen van het rijk en het korten op sociale uitkeringen vormen vol gens de PvdA een steeds grotere bedreiging van het sociaal eco nomische draagvlak van Maas sluis. Een goed gevuld sociaal fonds en het kwijtschelden van gemeentelijke heffingen ziet de PvdA als hulpmiddelen, om de ergste nood te lenigen. '-5 w. Al afgelopen zaterdag vierde Cornell's van Dijk zijn 101e ver jaardag, maar"gisteren werd de hoogbejaarde viaardinger alsnog in de bloemetjes gezet door bur gemeester Fred van Lier en zijn echtgenote. Voordat het echtpaar in Van Dijks huiskamer stond, moesten zij eerst nog even een hoge trap opklauteren. Voor het relatief jeugdige echtpaar Van Lier geen prestatie, maar toen zij hoorden dat de hoogbejaarde Van Dijk ook nog dagelijks de trap neemt, stonden zij toch wel even vreemd te kijken. Van Dijk verkeert nog in goede gezondheid, en kookt nog steeds zijn eigen potje. Eén ding bleek de in 1887 geboren Viaardinger wel jammer ie vinden. Doordat zijn ogen wat slechter worden, kan hij de krant niet meer lezen. Zijn dochter biedt echter de oplos sing, Regelmatig brengt zij Van Dijk al lezend op de hoogte van het wereldnieuws. Schiedam Voor kinderen van vier tot veertien jaar wordt zon dagmiddag een video- en film festival gehouden, waarbij alles draait om de dieren. Wijkcen trum De Erker houdt het festival tussen één en vijf uur. Maasland De viering van het 60-jarig bestaan van de Maaslandse christelijke zangvereniging Te Deum Laudamus, kende gister avond twee hoogtepunten: een geslaagd jubileumcon cert ën een koninklijke on derscheiding voor de 74-j*a- rige mevrouw Anna Boer man. Zij is al vanaf de op richting lid en kreeg uit handen van burgemeester Mieke Bloemendaal de zil veren eremedaille in de orde van Oranje-Nassau. Anna Moerman was 14 jaar toen zij zich aanmeldde als lid van Zanglust, zoals het koor destijds heette. Later kreeg het koor de nieuwe naam Te Deum Laudamus. De club telt momenteel 43 leden- „Een bloeiende vere niging, die haar steentje bij draagt aan het welbevinden van velen in en om Maas land", aldus burgemeester Bloemendaal. Schiedam In de omzet van het familiebedrijf Dirkzwager neemt de jenever niet meer zo'n belangrijke plaats in als vroeger. „Ongeveer de helft nog", zegt president-directeur Willem Dirkzwager in een in terview in het blad Manage ment Team. Maar het is juist door andere activiteiten, dat het bedrijf uit groeide tot een echt 'impe rium1. Het business-magazine besteedt aandacht aan de groei gedurende de laatste vijftien jaar. Dirkzwager handelt be halve in jenever in wijnen, ad vocaat, likeuren, de export neemt toe (onder meer naar Engeland), en voorts noemt Dirkzwager zijn hobby's: een autobedrijf, een onderneming in kerstpakketten en een res taurant (het Oude Raedthuys in Kethel). Je rolt af en toe van - zelf in iets nieuws, zegt Dirk zwager, „afwisseling spreekt me wei aan". Hij vertelt geen enkele behoef te te hebben om de structuur van het familiebedrijf te veran deren, integendeel. De contac ten met Franse wijn boeren'lo pen vaak juist zo goed, omdat die in dezelfde situatie zitten: ook familiebedrijven. Een sa menwerking trekt Dirkzwager wei, vooral in het Europa na Willem Dirkzwager zou wel een boek over jenever kunnen schrijven, en zijn hart ligt bij dit onderdeel van het concern. Dat de regering een alcoholont- moedïgingsbeleid voert, ver ontrust hem niet- „We zijn daar zelf ook mee bezig. Want we schieten er niks mee op als we een jeugd kweken die alcoho list wordt. Daar krijg je dan in de toekomst geen klanten van. Alcohol moet je met mate ne- De mensen drinken minder, maar zijn kritischer. 2e zijn be reid iets meer te betalen, omdat ze lekkerder willen drinken. „Alcohol hoort nu eenmaal bij het leven", zegt Dirkzwager, die 2elf geen glas wijn bij het eten zou afslaan zolang hij als apérltief maar een oude ge- never kan drinken. Franc Coenen, lid van de re dact! estaf van Management Team, merkt in het artikel op dat oude jenever koppig is, „zo als de Schiedammers in de vo rige eeuw dat ook waren". Dat is een veelgehoord misver stand, merkte de Schiedamse kenner van het gedistilleerd Hans van der Sloot eens op. „De Schiedammers waren niet koppig, ze waren dronken". Schiedam Aad Wiegman mag de Stadsomroep Schie dam dan gemist hebben tij dens de algemene beschou wingen deze week, niettemin zal de wethouder zaterdag en zondag kunnen horen dat de omroep er alsnog aandacht aan besteed, als hij tenminste de radio afstemt op golflengte 94,1 FM op de kabel of 106,7 FM in de ether. Vorige week was Wiegman erbij toen de Stadsomroep voor het (ADVERTENTIES) VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN siaapdxyicfrteftf Oeddenspecoalzaak - slaapkamers - staapsystemen - linnenshop Hoogslraat 4Ó-48 3111 HJ Schiedam lel - 010 - 4 26 67 17 Schiedam De verhouding tus sen de kleine linkse partijen en bet college van burgemeester en wethouders in Schiedam is er tij dens de begrotingsbehandeling niet beter op geworden. De publiciteitsgolf die de be schuldigingen van D66, PPR/PSP en CPN over het ha- venslib in Spaland veroorzaakte, heeft bij de coalitiepartijen WD en PvdA veel kwaad bloed ge zet Dat was gisteren op de slota- vond van de debatten duidelijk te merken. Pvd A-fractievoorzit ter Gé Brouwer haalde fel uit en verweet klein links uit te zijn op 'spektakel en heibel'. „Hot raadswerk eist tegenwoordig een grotere zorgvuldigheid dan een jaar of tien geleden", sneer de Brouwer ook nog. De voor Spaland verantwoorde lijke wethouder Chris Zijdeveld kreeg het regelmatig aan de stok met Adri Reijnbout (D66) en Bart.de Leede (PPR/ PSP). De laatste bleef bij zijn kritiek van maandag, dat het college, en vooral Zijdeveld, vaak eigen machtig optreedt en de raad pas seert. Schoolvoorbeeld voor De Leede is de besluitvorming rond de ABC-winkel in de Lange Kerkstraat: „Zijdeveld maakte een historische blunder toen hij een T-shirt van Albert Heijn, Blokker en C A aantrok, ter wijl de raad nog niet eens ak koord was gegaan met de locatie van de winkel". Andere voorbeelden waren het besluit om tropisch hardhout te weren bij nieuwbouwprojecten, en het plan om een tram aan te leggen op het zandlichaam van rijksweg 19. .Allemaal zaken waar de raad niets van afwist". Voor De Leed es idee om meer openheid te betrachten, en min de- in beslotenheid te vergade ren, was geen meerderheid te vinden. eerst de ether in ging, dus hij had Schiedams jongste medium wel verwacht bij de gemeenteraads vergaderingen van deze week. Maar de omroep gaat niet geheel aan de begrotingsmarathon voorbij. Er wordt nagepraat met twee fractieleiders, Siem Ros- man (CDA) en Gé Brouwer (PvdA). Rosman is zaterdagmiddag tus sen drie en zes uur te horen in het actualiteitenprogramma, waarin ook RN-journalist Peter de Lange wordt geïnterviewd over zijn boek Schiedam-Hol- land. Ook wordt aandacht be steed aan de reis van een Schie damse onderwljsdelegatie naar Turkije. Zondag zendt de Stadsomroep om elf uur een programma uit voor migranten, van de Suri naamse vereniging Prem Sa- maadj uit Schiedam. Vanaf twaalf uur is er een muzikaal in formatief programma, waarin ook Brouwer aan bod komt. Na j twee uur is er de Rita Young 1 Show en vanaf vijf uur brengt Fred van Aken zijn sportnieuws. Schiedam Er bestaat grote kans dat de aardgasprijs in Schiedam vanaf juli volgend jaar flink omhoog gaat. Volgens gro ve berekeningen van het CPN- raadslid Ulferd Bruseker moeten de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam over enkele jaren 800.000 gulden meer betalen voor de inkoop. De ONS zullen die kosten in z'n geheel doorbe rekenen aan de consument. De tariefsverhoging is een voor stel van de VEGIN (degezamen lijke gasbedrijven in Nederland) en de Gasunie. Tot dusver heeft de Gasunie de beheerder var» de gasbel altijd één prijs ge wild in heel Nederland. De voor stellen die nu op tafel liggen, ge ven de streek-gasbedrijven een grotere vrijheid. Daardoor kun nen van streek tot streek ver schillen ontstaan, zoals ook al ja ren met de stroompriis het geval is. Die verschillen kunnen er rond 1993 toe leiden dat een ge zin in de ene gemeente 50 tot 75 gulden meer per jaar kwijt is aan energiekosten dan een gezin in een gemeente een paar kilome ter verderop. De gasprijs in Nederland wordt tot nu toe voornamelijk bepaald op basis van de olieprijs. Eén van de nieuwe voorstellen is om de winstmarge voor de streek- energiebedrijven vanaf 1 juli 1989 per kubieke meter te gaan bepalen, en niet langer op basis van. het aantal aansluitingen. Een gevolg daarvan zal zijn dat gemeenten die veel hebben ge daan aan isolatie en energiebe sparing in de toekomst meer moeten betalen voor het aard- Schiedam, dat in het verleden veel heeft gedaan aan energiebe sparende projecten en isolatie in de woningbouw, dreigt voor die zuinigheid nu de rekening te krijgen. „We worden straks zwaar gestraft voor ons zuinige verbruik", voorspelde Bruseker gisteravond tijdens de laatste ronde van de begrotingsdebat ten. Wethouder Wiegman (Openbare Nutsbedrijven) was ook allerminst gelukkig met de vorstellen van de VEGIN: „Re ken maar dat we op de vergade ring waar dit plan besproken wordt, ons mondje zullen roe ren". Kwintsheu! De Wate- ringse politie heeft van nacht in Kwjntsheul een 46- jarige Viaardinger aange houden, die in een café een jas had gestolen. De man had in een andere kroeg zijn rekening niet kunnen voldoen, waarna hij zijn jas als onderpand moest achterlaten. Dat vond de man toch ook niet alles, waarop hij besloot elders maar een jas te ritselen. Vlaardingen Onder het personeel van de Vlaardingse brandweer is onrust ontstaan over de plannen van de nieu we commandant Jan Willem van Es. „Er treden allerlei spanningen op", aldus woordvoerder Joop van Pa- peveld van de AbvaKabo. De beleidsnota van Van Es is volgens Aad Brobbel, voorzitter van de medezeggenschapscom missie (MC), vooral voor de be roepsbrandweer ongunstig. Als de plannen van de commandant doorgaan, moeten beroeps- brandweerlieden een deel van hun onregelmatigheidstoeslag én een aantal verlofdagen inle veren. Bovendien zou de sterkte van het korps omlaag gaan, in plaats van omhoog. Brobbel en Joop Seller van de commissie dienstvoorwaarden overhandigden gistermiddag hun reactie op de plannen van de nieuwe brandweercomman dant aan burgemeester Fred van Lier. „Ik hoop dat onze opmer kingen net zo serieus worden ge nomen als de beleidsnota van de commandant", zei Brobbel. Van Lier zegde dat toe. De burgemeester wenste nog niet te reageren op de kantteke ningen van het personeel op de beleidsnota. „Een. nieuwe com mandant bekijkt en beoordeelt de erfenis, die hij gekregen heeft van zijn voorganger. Dat is lo gisch", zei Van Lier. „Maar dat er voor het personeel pijnpunten in die beleidsnota zaten, dat was mij al duidelijk". Van Lier noemde de voorgestel de wijziging van het rooster, waarmee Van Es ingrijpt op een oude traditie. De beroepsbrand weer was gewend aan een vaste regelmaat: 24 uur op, 48 uur a"f, 24 uur op, 48 uur af. Die regel maat gaat verdwijnen. Van Lier begreep dat die wijziging niet met gejuich zou worden ontvan gen. Schiedam Een bewoner van het Straussplein in Schiedam is voor enkele tienduizenden ge dupeerd. Bit zijn woning werd een klein kluisje gestolen waarin dat geld was opgeborgen. Men kwam binnen door de deur van de flatwoning te forceren. Hilton Hotel. Wccria 10.- Holland Casinos: Amsterdam - Breda Groningen - Rotterdam - Scheveningen - Valkenburg Zandvoort.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1