Federatie gaat dóór op Teleac-cursus filosofie Holy-Zuid: verkeer maakt wijk onveilig Rode Fakkelvlam wordt donkergeel 'Eugène Brands maakt vele mensen gelukkig9 VAN DE REGEN IN DE DRUP. VIMRDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Landelijke primeur', een cursus bij een cursus Vechten in Vierkantje Botsingen bij werk op A20 IDSKGSfeB* Yvonne wint Wereldwijs Fraude WERELDSTADSKRANT Invaliden kunnen toeh welzijnspand binnen Spookrijder nu rijbewijs kwijl Inbrekers aangehouden john kroes hülsta studio Schiedam Interessant, zo'n cursus op televisie over zeven westerse filosofen. Teieac begint daar binnenkort inee. „Maar ja, dan is de uitzending af- het niet aardig zijn om er eens over te praten met anderen? Daarom gaat de Schiedamse Fe deratie proberen meer diepgang te geven aan de Teleac-cursus fi losofie. In wijkcentrum De Er ker gaat vrijdag 18 november een begeleidende cursus van start. Hier kan men de Teleac- uitzendingen nog eens terugzien en er met anderen over praten. Schiedam Een 2l-jarige Schiedammer en zijn maat hebben de kelners van café 't Vierkantje en de Schiedamse politie vrijdagavond heel wat hoofdbrekens bezorgd. Vrij dagavond trapte het tweetal rond negen uur de toegangs deur van café 't Vierkantje in, nadat zij eerder op de avond ruzie hadden gekre gen met twee bezoekers van het café. De ruziezoekers ver lieten toen de zaak, maar keerden snel terug om het conflict, met de vuisten uit te vechten. Even later herhaalde dit ritueel zich: de 2l-jaxige Schiedammer en zijn maat verlieten 't Vier kantje, maar vonden klaarblij kelijk al snel dat de ruzie nog niet was beslecht. Het duo keer de terug en ging opnieuw op de vuist met de twee andere kemp hanen, waarna zij door de kel ners naar buiten werden ge werkt Toen het duo even later voor de derde keer het café betrad, had den de twee opponenten het Vierkantje verlaten. De ruzie zoekers, ondertussen gewapend met honkbalknuppels, kregen het aan de stok met de kelners van het café. Eén kelner, die zich bedreigd voelde, sloeg één van de herrieschoppers niet een Bah- cosleutel op zijn hoofd. Op eigen gelegenheid vertrok de Schie dammer vervolgens naar het ziekenhuis, waar hij zich aan zijn hoofdwonden liet behandelen. De kelners, die ongetwijfeld hoopten op een rustiger verloop van de rest van de avond, kwa men bedrogen uit. Een broer van de verwonde Schiedammer, vergezeld van enkele vrienden, kwam ook nog even stennis ma ken in het cafe en de directe om geving. De mannen begonnen onder andere met fietsen te gooi en. Pas nadat de politie de her rieschoppers naar het zieken huis had overgebracht, keerde de rust weer terug op de Koe markt. Coördinator Armand van Puy- velde heeft db Rotterdamse filo soof drs. Sjaak Paridaens ge vraagd de cursus te geven. Het gaat om een landelijke pri meur. Hoewei radio en tv ge schikte media zijn om cursussen te volgen en Teieac een hoge kwaliteit nastreeft, 2ijn er ook nadelen aan verbonden, zoals de vaste uitzendtijden en de hoge frequentie en het eenrichting verkeer. Toen. Van Puyvelde zijn idee voorlegde aan Teieac, bleek het een schot in de roos te zijn. Teie ac had zelf ook behoefte om met wel2ijnstnstellingen te gaan sa menwerken. Het experiment duurt twee jaar en in die tijd zal de Schiedamse Federatie vier Teleae-cureussen. uitdiepen. Na de cursus westerse filosofie zal het gaan om een cur sus Ouderen Wijzer, en de be doeling is om aan de hand van de Teleac-cursus te laten zien wat erin Schiedam allemaal voorou deren te doen is. Hegel, Marx, Nietzsche, Witt genstein, Heidegger, Sartre en Levinas zijn de filosofen, die aan bod komen. De Teleac-cursus op tv begint aanstaande zondag al, maar zou men de uitzending niet kunnen zien: op vrijdag 18 no vember is daar ïn De Erker op nieuw gelegenheid toe, met aan sluitend een discussie. Sjaak Pa- ridaens, die studiebegeleider is aan de Open Universiteit, laat hec van zijn. cursisten afhangen of het nodig is met prikkelende stellingen te komen, die een dis cussie zullen uitlokken, of dat aan de hand van de vragen van de aanwezigen de desbetreffen de filosoof zal worden bespro ken. De Teleac-cursus is een BR.T- produktie, die eerder dit jaar werd uitgezonden. Ook op de Engelse en Duitse tv is er aan dacht aan de filosofen besteed, meestal Iaat op de avond. Ar mand van Puyvelde is zeer be nieuwd hoe groot de belangstel ling in Schiedam zal zijn voor de cursus filosofie. Het gaat tenslot te niet om een voordehancÜig- gende clubhuisactiviteit. Maar daar staat tegenover, zegt Van Puyvelde, dat er kennelijk een groeiende belangstelling is voor geestelijke beschouwingen. Hij komt in de stad regelmatig affi ches tegen, van het Theosofisch Genootschap, van Rozenkrui sers, en hij vermoedt dat er dus best animo is voor levensbe schouwelijke opvattingen die het verstand kunnen scherpen. „Bij Teieac zijn er voorde cursus westerse filosofie nu al 2000 cur susboeken verkocht Terwijl bij zo'n cursus over geld, die nu bij na afgelopen is, slechts 500 boe ken werden verkocht. Kenne lijk boeit geld de mensen niet het meest Ook is het Van Puyvelde opge vallen, dat er in jongerencafés bepaald niet alleen bier wordt gedronken. „Er wordt stevig ge discussieerd over allerhande zijnsvragen. Het, Sociaal-Cultu reel Planbureau heeft zelfs een nieuwe groep jongeren ontdekt de Denkers. Jongeren vanaf 16 jaar, die filosofisch sterk onder legd zijn". Volgens Sjaak Faridaens,is een verschil met twintig jaar gele den, dat filosofie toen een vrij praktische vertaling vond. „Of liever andersom: men deed wat men liep in een houtje-touwtje- jas of men gooide tomaten, en daar had men een verhaal bij no dig, liefst van een beetje bekende filosoof. Dat is nu anders. Als mensen nu iets van Marcuse wil len weten, is dat niet om te we ten te komen hoe je de maat schappij op z'n kop zet, maar ge woon uit nieuwsgierigheid". Filosofie in een wijkcentrum: de drempel zal wat lager zijn dan bij een filosofische faculteit van bij voorbeeld de Erasmus-universi- teit, denken Van Puyvelde en Paridaens. De bibliotheek in Schiedam heeft evenals Teieac enthousiast gereageerd. De bi bliotheek 2orgt dat er In De Er ker boeken liggen van de te be handelen filosofen en zal ook in de centrale vestiging aan de Lange Haven een tentoonstel ling eraan wijden. j| vy -■> - De Vlaardingse politie had gehoopt dat de verkeersproblemen zater dag ap rijksweg 20 beperkt zouden blijven tot stremmingen. Tijdens werkzaamheden aan het viaduct, dat het recreatiegebied in Vlaardin- gen-West moet ontsluiten, was geruime tijd maar één rijbaan beschik baar. Soms werd de rijksweg voor een kwartier zelfs helemaal afgeslo ten. Ondanks waarschuwingen vooraf deden er zich 's middags en *s avonds drie aanrijdingen voor, waarbij zeven auto's betrokken waren. Bij één van de botsingen raakten een 80-jarige man en zijn 78-jarige passagier, beiden uit Naaldwijk, gewond. Zij zijn met borstbeenfractu ren in het Hoiyziekenhuis opgenomen. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Vlaardingen „Tijden veranderen en wij veran deren mee", zei Benny van. den Berg van De Fak kel zondag m zaal Middelhuyse, waar de toneel vereniging het 40-jarig bestaan vierde. De Fakkel kondigde aan, dat zij sponsors wil zoeken om uit de financiële problemen te komen. Wethouder Arij Maarleveld (cultuur), die de jarige kwam felicite ren, vond dat een prima idee. De groep, die repeteert in het Hoüandiagebouvv, wil voor grote uitvoeringen graag gebruik maken van de Stadsgehoorzaal. Maar de voorstellingen in de toneelzaal van het Hollandïa dreigen te verval len en dat vindt De Fakkel vervelend. „Voor onze nieuwe, vaak jonge leden is het beslist noodzake lijk dat ze toneelervaring opdoen. Dat kan niet als er één keer per jaar 'een grote avond' is", aldus voorzitter Henny van den Berg. Met een reünie en een receptie vierde de van oor sprong sociaal-democratische toneelgroep het 40- jarig bestaan. De Fakkel kwam voort uit de vere niging Vrienden van de "Vara. Die reisde met een bus door het land om met een gezellig programma vol cabaret en variété leden voor de omroep te werven. De toneelspelers uit het gezelschap wil den echter zelfstandig verder en zo ontstond De Fakkel. De rode fakkel in het vignet duidde nog altijd op verbondenheid met de PvdA. Maar De Fakkel vindt dat zij van het door de PvdA gedomineerde gemeentebestuur weinig steun heeft gehad. Dus richt de toneelgroep de blik op andere geldgevers. „Wij willen in het bedrijfsleven sponsors gaan zoe ken. De gemeentesteun is zo karig geworden, dat we daartoe wel genoodzaakt zijn. Het is een uitda ging die wij niet uit de weg gaan", zei Henny van den Berg. De Fakkel verlaat dus de* rooïe familie. "Van den Berg: „Dat betekent niet dat we nooit meer rode stukken spelen, maar De Fakkel neemt afstand van de politiek". Een en ander heeft ook conse quenties voor de presentatie. Het logo met de fak kel is in een eigentijdser jasje gestoken. De fakkel werd bovendien geel in plaats van rood. Vlaardingen Op de Jenaplan school vierden ze vanochtend feest: de spandoeken hingen uit en er werden felicitaties uitge deeld, want Yvonne Kooren gevel won gisteravond het Vara- spelletje Wereldwijs. De 30-jarige leerkracht had zich wekenlang voorbereid op het tv- programma, dat deze keer speci fiek handelde over de voedsel problemen van de wereld, Gis teravond bleek quizleider Ro bert ten Brink, dat Yvonne er van alle deelnemers het meest van wist. Live in de uitzending kwam Yvonne tot een hoge sco re. En dat werd gevierd, vanoch tend in de Van Maanenstraat in Vlaardingen. Iemand die we reldwijs is, dat hebben ze graag op elke school. Museum vindt sponsor: verzekering is gratis "Schiedam Het Stedelijk Mu seum van Schiedam laat de ko mende weken zien waar het sterk in is. Zondagmiddag werd onder grote belangstelling een tentoonstelling geopend, die de Cobra-collectie haar rechtmati ge plaats geeft en tegelijk eer be wijst aan één van de Cobra-pio niers, de nu 75-jarige kunstschil der Eugène Brands. „Onder die assertieve baasjes van Cobra was Brands een bui tenbeentje, want: zonder giftan den", zei kunstcriticus Dolf Wel ling in zijn openingswoord, Hij omschreef prozaïsch hoe Eugène Brands er in. zijn overvloedige werk steeds weer in slaagde In Vlaardingen Een 18-jarige vrouw heeft de Vlaardingse so ciale dienst voor enkele duizen den guldens opgelicht. Sociaal- rechercheure van de dienst ont dekten dat de vrouw, die sinds het begin van dit jaar een uitke ring genoot, niet in Vlaardingen maar in Duitsland woonde. de zwarte ruimte (van de kos mos) een mensvriendelijke sfeer te creeren. Museumdirecteur Ham Paal man liet tevreden weten, dat de tentoonstelling mede mogelijk was gemaakt door sponsoring. De verzekeringsmaatschappij van het museum, Blom van der Aa, heeft de kunstwerken 'om niet' verzekerd. Volgens wethouder voor financiën Aad Wiegman is dat een doorbraak: „Als meer verzekeringsmaat schappijen dat gaan doen, kun nen mooie grote tentoonstellin gen worden ingericht". De tentoonstelling van Eugène Brands en het veertig jaar gele- den opgerichte Cobra springt er uit: er is landelijk aandacht voor te verwachten, al begon Elsevier fout door te schrijven dat de werken worden geëxposeerd on der de noemer 'Dat kan mijn kind van drie ook'. Dat is echter de titel van een begeleidend pro ject voor de Schiedamse scholie ren, zei Paalman, die daarmee hilariteit ontlokte aan de volle museumaula. In het Schiedamse museum is over enkele dagen een boek ver krijgbaar over Eugène Brands, dat zo wei het laatste werk zal zijn van de Staatsuitgeverij- oude-stijl en tevens het eerste werk zal zijn van de (geprivati seerde) SDU Uitgeverij. De di recteur hiervan verontschuldig de zich, dat het boek niet reeds bij de opening van. de tentoon stelling klaar was. Slechts drie werken waren zondagochtend nog van de persen gekomen; hiervan kreeg Eugène Brands het eerste. Dolf Welling toonde zich vol warmte voor het werk van de kunstschilder. „Brands heeft veel mensen gelukkig gemaakt en dat moet hij dan maar eens van ons horen Welling bena drukte de mystiek in het werk van Brands, wiens gedachten „nog verder gaan dan de Mel kweg" en wiens werk „voortdu rend Wijk geeft ven het verlan gen naar de vereniging met het Al". Een zeefdruk van Eugène Brands is, samen met een luxe uitgave van het boek over hem, in het museum verkrijgbaar voor 250. Een unieke aanbie ding, aldus Paalman. Vlaardingen Een bloenote hoeven burgemeester en wet houders niet mee te nemen, als ze op dinsdag 8 november een wijkbezoek brengen aan Holy-Zuid. Pe bewoners hebben hun klachten vooraf op papier gezet en gebundeld. De stadsbestuurders kunnen hun mouwen opstropen, want de klachtenlijst is zeer aanzienlijk. Hoewel alle buurtjes zo hun ei gen problemen hebben, springt eén kritiekpunt voor de hele wijk eruit: het verkeer. Auto's en vrachtwagens zorgen niet allen voor veel lawaai, hier en daar veroorzaken ze ook levensge vaarlijke situaties. Zoals op de afslag Frederik Hendriklaan- /Holysingel, waar om de haver klap fietsers worden gesneden. Op de Holysingel wordt trou wens veel te hard gereden, me nen sommige bewoners. Holy 66, de vereniging van sa menwerkende huiseigenaren, klaagt dat vrachtauto's de be strating vernielen en dat de chauffeurs geen erg nebben in overstekende kinderen. De be- langencommissie Aalscholver laan-Fazantlaan wil dat de ge meente 30-kilometerborden in de wijk plaatst. Andere sugges ties voor een veiliger verkeers beleid: openstelling van de Dil lenburgsingel en van de busbaan tussen Holy-Noord en Schie- dam-Groenoord. Aan individuele problemen heeft de wijk Ook geen gebrek. Zo heeft de bewonersvereniging Koningin nel aan met Ben W een appeltje te schillen over het on derhoud van de groenvoorzie ningen. „Wij betalen daar jaar lijks ruim 27.000 gulden voor, maar wij hebben de werkzaam heden van plantsoenendienst zorgvuldig in de gaten gehouden en vastgesteld dat er hoogstens voor 7500 gulden aan onderhoud is gepleegd. Dat pikken we niet langer". Aan de Robert Sehumannring is het ook kommer en kwel. Daar moet men volgens de bewoners organisatie 's avonds laat met een zaklantaarn naar hetsleutel- gat zoeken, wegens de beroerde verlichting. „De aan de voetpa den gelegen voordeuren zijn niet eens te vinden, laat staan dé sleutelgaten". Alle kranten staan dagelijks boordevol nieuws. Nationaal en internationaal. Maar, en dat is hel grote verschil, in uw Regionale Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. Want nieuws maakt weer méér nieuws. En dat kan wel eens belangrijker zijn: het raakt u immers persoonlijk, U hoeft alleen maar even te bellen en ook dèt nieuws komt dagelijks bij u in de bus. r 1 ROTTERDAMS NIEUWSBLAD 1 IN JE REGIONALE DAGBLAD STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT. BEL GRATIS 06-0229300 VOOR EEN PROEF OP DEZE mmnuaü 31 OKTOBES 198S PAGINA 9 Vlaardingen De ingang van het toekomstige welzijnspand aan de Oostbavenkade wordt toch voorzien van een helling- baan. Ook rolstoelers en slecht ter been zijnde mensen moeten het gebouw gemakkelijk kun nen binnenkomen, heeft ge meentewerken op het laatste moment besloten. Het Vlaardings Overleg Revali datie is blij met dat besluit. „Hoe wel het niet meer dan vanzelf spreekt'', aldus een woordvoer der van de belangenorganisatie, die zelf ook een kantoorruimte in het pand gaat betrekken. Dat feit was aanvankelijk door gemeentewerken over het hoofd gezien. „Dat zul je altijd zien: je schets is klaar, en dan blijkt dat er een paar dingen vergeten zïjn", verklaart Jeroen Moor man, bouwkundige bij gemeen tewerken, dit opvallende ver zuim. Moorman was ervan uitgegaan dat het voormalige Nesüé-pand, dat voor een kwart miljoen gul den wordt verbouwd, alleen be stemd was voor het instituut Burgerraadslieden, het Stedelijk Instituut Samenlevingsopbouw en het Interconfessioneel Cen trum voor Maatschappelijke Dienstverlening. Toen bleek, dat ook het VOR in het gebouw zou gaan vergaderen, werd eerst voorgesteld dat de invaliden maar van de kelderingang ge bruik moesten maken. Maar die toegang was voor gehandicapten net zo onmogelijk als de hoge stoep bij de voordeur. Aanpas sing van de hoofdingang werd daarom alsnog in het plan opge nomen. Helemaal vergeten was gemeen tewerken de gehandicapten ove rigens niet. Bij de verbouwing was al wel rekening gehouden met de aanleg van een invali dentoilet. De verbouwing moet begin april volgend jaar klaar zijn. Dat is de uiterste datum, waarop het Siso het huidige onderkomen aan de Meeuwenstraat in Holy moet hebben ontruimd. De gemeente heeft dat gebouw nodig voor het onderbrengen van leerlingen van dé Kobnstammschool, die in 1989 gaat verhuizen. "Vlaardingen Een 44-jarige Rotterdammer is vrijdagavond in Vlaardingen zijn rijbewijs kwijtgeraakt. De man veroor zaakte een aanrijding door op de Churchillsingel te gaan spookrij- den. In de bocht naar de Albert Schweizersingel botste hij fron taal op een hem tegemoet ko mende auto. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor en de schade viel mee. Maar de spookrijder, die teveel gedron ken had, moest zijn rijbewijs in leveren. De man was al eerder aangehouden wegens rijden on der invloed. Twee Vlaardingse automobilis ten hebben zaterdagavond vroeg een ongeluk gekregen, omdat zij te veel hadden gedronken. Een 40-jarige man verloor op de Maassluissedijk ter hoogte van het Lickebaertbos de macht over het stuur, reed van het talud en belandde in een sloot. Op de Amalia van Solmslaah botste een 22-jarige man op een voor hem rijdende bestelauto. Beide mannen bleven ongedeerd. Vlaardingen De politie heeft zaterdagmiddag in de buurt van de Delftseveerweg twee man nen uit Den Haag gehouden. De twee, 23 en 27 iaar oud, hadden twee tv-toestellen en een race fiets bij zich, die zij kort daarvoor uit een kelderbox aan de Delf tseveerweg hadden gestolen. Omwonenden hadden de inbre kers met hun buit zien wegrij den. SD jaar Uw Èeddwi-speclillst Hoold-sponsor Excelslor'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvesl) r~

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1