I Schiedam laat Neath voorgaan Maassluis wilde Maassluis slepen Huurhuizen centrum worden ontmanteld Drie ontwerpen voor blinde muur bij Afrol VIAARDINBS DA6BLAB SGHIEBAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Mens Prik Betonbanden struikelblok Bibliotheek verhoogt tarieven Gorzen onderzoekt maximum van 30 km Cobra-project gefilmd voor Jeugdjournaal Beton storten Manschappen mijnenjager vertellen Golfavonturen BEKENDMAKING WIJ GAAN SCHIEDAM VERLATEN PIJTEN MET HOGE KORTINGEN RUBENSPLEIN 12 MAAN GEN Populieren verdwijnen Goudriaan houdt vast aan beleid Man schrikt van overval: geen buit Basisschool krijgt bezoek Bromfietster negeert kind EFABER smeden itkiiili WDIRWiG VRIJDAG 4 NOVEMBER 1988 PAGINA 13 Hegionate redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 SC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen HetHolyzie- kenhuis gaat het laborato rium verplaatsen om meer ruimte te krijgen voor men sen, die bloed moeten laten prikken. Die mensen wor den nu vaak geconfronteerd met overvolle wachtka mers. Volgens directeur drs.ir. Roel van Neerbos moeten zij bij tijd en wijle zelfs in de gang wachten. Bij de verplaatsing gaat het alleen om dat deel van het klinisch-chemisch laborato rium, waar bloed wordt al- genomen. Kennelijk geïn spireerd door bet spel Ezel tje Prik heelt wethouder Chris van Roon daar een nieuwe naam voor bedacht- het Mens Prik Laborato rium. Hitlanceert die vondst in het blad van zijn politieke partij: CD A-nieuws. Van Boon is voorzitter van het bestuur van het Holyzieken- huis. Vlaardingen Verkeersspecia- list J.M. Don van de Nederland se vereniging van blinden en slechtzienden heelt de gèmeente gevraagd om grijze betonnen banden in de Willem Beukels- zoonstraat een opvallend kleur tje te geven. De banden, die de scheiding tussen' autoweg en fietspad vormen, zouden voor slechtzienden een struikelblok zijn. Don noemt de banden gevaarlijk voor slechtzienden. Die zouden, vooral in schemerduister, over '"de hindernis kunnen struikelen. Door de banden geel of wit te verven zou dat gevaar kunnen worden opgeheven. Een woord voerder van de gemeente ver wacht, dat het verzoek van Don zal worden ingewilligd: „Het lijkt mij tenminste een kleine moeite". Schiedam Het lidmaat schap van de openbare bi bliotheek ïn Schiedam wordt duurder. De prijs van een normaal abonnement wordt volgend jaar met twee gulden opgetrokken tot 23 gulden. Ook CJP'ers en 65- plussers moeten meer gaan. betalen voor het lenen van boeken. De prijsverhoging is een ge volg van een verdubbeling van het leengeld, dat de bi bliotheek is verschuldigd aan het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur. WVC sluist dit geld door naar de auteurs. Vanaf volgend jaar zijn de abonnementen voor de bi bliotheek ook geldig in de fonotheek. Voor het lenen van platen en cd's moest tot dusverre een aparte contri butie warden betaald. Maar het voordeeltje van de twee samengevoegde abonne menten wordt tenietgedaan door verhoging van het leentarief van cd's. De prijs daarvan gaat 'met twee kwartjes per week omhoog tot 2,50. Het leengeld voor een gewone elpee blijft handhaafd op1,50. De bibliotheek houdt er re- handi kening mee dat de prijsver hoging zal leiden tot minder abonnees. Schiedam Opnieuw wordt het vraagstuk actueel, of er in de Gorzen een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur wordt ingevoerd. Jaren geleden kwam het er niet van. Binnen het colle ge van burgemeester en wethou ders zag men problemen met de controle op naleving van de maximumsnelheid voor auto mobilisten. Maar verdere tegen werpingen lijken er bij de ge meente Schiedam met te zijn, niet meer althans, en. daarom ■wordt het stokpaardje weer van stal gehaald. Dat de wijkbewoners de kans moeten krijgen zich erover uitte spreken op een hoorzitting, dat wordt grif onderschreven door de bewonersvereniging Sebie- dam-Zuid. Het bestuur bekeek deze week een diaklankbeeld, waarin voorbeelden worden ge noemd in Ede en Gouderak. Het projectteam voor de stadsver nieuwing in Schiedam-Zuid is verzocht de mogelijkheden te onderzoeken. Er wordt gestudeerd op de mo gelijkheid om in de gehele wijk de snelheidslimiet in te voeren, maar mochten zich problemen voordoen, dan is het denkbaar dat de maximumsnelheid van 30 km/u in een aantal straten wordt ingevoerd. Waarom Schiedam-Zuid er weer over begint, heeft te maken met de problemen die zich thans nog voordoen met woonerven. Lang niet iedereen blijkt de verkeers regels te kennen. Bij veel autorij ders is het nog onbekend, dat ze, komend vanaf een woonerf, aan alle verkeer voorrang moeten geven. Met name in de Nieuwe Maasstraat doen .zich geregeld bijna-ongelukken voor ook omdat de ene zijstraat wel een woonerf is en de andere niet. De situatie is niet echt duidelijk. En verkeersdrempels zijn ook niet ideaal. Soms blijken zelfs de ge vels van huizen te scheuren door alle dreunen, die auto's tegen een drempel geven. SchiedamIn een extra uitzen ding besteedt het Jeugdjournaal zaterdag aandacht aan de schil derstukken, die Schiedamse schoolkinderen hebben gemaakt naar aanleiding van de Cobra tentoonstelling 5n het Stedelijk Museum. Gisteren maakte de NOS opna men in het museum, waar leer lingen van de Sint Bemardus- school bezig waren hun variaties op_ Appel en Comeille op het doek te brengen. In de uitzen ding komt ook Astrid Tielemans van het kunstenaarscollectief Alumet aan het woord. Alumet was de 'uitvinder* van het Co- bra-achtige project Dat kan m'n kind van drie ook. De aflevering van het Jeugd journaal met de Schiedamse bij drage wordt om 19.00 uur uitge zonden op Nederland 3. Een stukje Gorzen wordt onher kenbaar. De smalle straatjes, die parallel lopen aan de Sommels- dijksestraat, werden eerder dit jaar al gesloopt De vrijgekomen ruimte Is gisteren door de bewo ners van de Sommelsdijksestraat aangepakt. Ze zijn er beton gaan storten, voor de fundering van de geplande uitbouw aan de achter zijdevan hun woningen. De foto is genomen tussen de Sommeis- dijkse- en de Zuidlandsestraat, waar vroeger de Berendinastraat liep. De uitbouw van de huizen kan In een enkel geval revolutio nair worden genoemd. Zo heeft een bewoner achteraan in de straat een gigantische serre ont worpen om zijn huis, zodat er een perfect isolatiesysteem ontstaat. Commandant Vos overhandigt mevrouw A.G. van Es-Hamoen een boek over de Golfreis van de H.M. Maassluis. De Maasslulsse burgemeestersvrouw doopte en kele jaren geleden de mijnenja ger. Sindsdien volgt zij deverrtch- van de marine met warme Maassluis De contac ten tussen de beman ning van de H.M, Maas sluis en de gemeente Maassluis zijn nauwer aangehaald. Dat bleek gisteren toen de beman ning van de mijnenjager op eigen initiatief een bezoek bracht aan het gemeentebestuur. Uiteraard vormden de avontu ren van de marinemensen in de Perzische Golf het belangrijkste gespreksonderwerp. Dit voor jaar stoomde de H.M. Maassluis samen met het zusterschip H.M. Hellevoetsluis op naar de Golf, waar samen met Belgische, Amerikaanse en Engelse mij nenvegers de zeebodem werd nagespeurd. Over de belevenissen van de eerste crew werd in deze krant uitvoerig bericht. Na de aflos sing ging een verse ploeg naar de Golf, en het was een delegatie van die bemanning, die gisteren Maassluis aandeed. Deze bemanning kreeg het heel wat zwaarder te verduren dan hun voorgangers, vertelde com mandant J.G. Vos. Voor een be langstellend gehoor, onder wie burgemeester Hans van Es en zijn echtgenote, die enkele jaren geleden de mijnenjager doopte, verhaalde Vos uitvoerig over de avonturen in de Golf, Na een relatief rustige periode in de Golf van Oman begon de speurtocht naar mijnen. Aan vankelijk zonder succes, maar na een onderhoudsbeurt in Du bai moesten de Nederlanders se rieus aan het werk. „We hoor den op 15 april dat het Ameri kaanse schip Roberts op een mijn was gelopen. Van onze Bel gische bevelhebber moesten we toen opstomen naar het gebied", aldus Vos. „Op 16 mei voeren we het mijnenveld in. Ik was die dag jarig, dus ik zei tegen de man schappen; geef mij maar een trogje mijnen cadeau". Van de Amerikanen kreeg de bemanning te horen, dat er on diepe mijnen in het gebied wa ren aangetroffen. „Zeer gevaar lijk", aldus Vos. „Ondanks onze geringe diepgang hadden wij Vlaardingen Een veelkleurige tegel wand van 90 vierkante meter, waarin kleine rechthoekjes auto's vormen; ver- lichte aluminium kokers; een portret van een jonge vrouw zittend in een oude auto. Eén van die drie kunsttoepassin gen moet de blinde gevel op de hoek ,van de Kornelis Speelmanstraat en de Afrol gaan verlevendigen. De ontwer pen zijn gemaakt door Dirk Dijkstra uit 'Den Haag, hét duo Cees Gubbels en Walter Kerkhofs uit Tilburg en de Vlaardinger Auke Bergsma. Hun opvattingen over de manier, waarop de sombe re muur het best kan worden verfraaid, waarbij met een een link wordt gelegd met de nabij gelegen par keergarage, zijn van 10 tot en met 17 november in cultureel centrum Hollandia aan de Oosthavenkade te zien. Bezoekers mogen commentaar geven op de ontwerpen. Dat zal aan het college van Ben W wor den doorgegeven. Het college besluit op 22 november welke kunstenaar zijn ideeën mag uitwerken. Voordat de VLaardingse bevolking de ontwerpen te zien krijgt, adviseert de commissie voor beeldende kunst op 9 november welke kunstenaar volgens haar de opdracht moet worden gegund. B#jg«w DONDERDAGAVOND GEOPEND ZIE OOK ONZE REKLAME OP DE AVONDBLADEN TV KRANT onszelf er ook kapot op kunnen varen". Na het opruimen van enkele mijnen verdween de Maassluis na enkele dagen weer uit het ge bied. De schermutselingen tus sen Amerika en Iran namen zul ke vormen aan, dat het niet lan ger verantwoord werd geacht te blijven. Nog één keer beleefde de be manning een spannend mo ment, toen de wacht een drijven de mijn vlakbij de voor anker liggende Maassluis meende te ontwaren, „Uiteindelijk bleek het een vuilniszak te zijn, maar u begrijpt dat het in eerste instan tie voor de nodige commotie zorgde". Ook de bemrnaningsleden, veel al mariniers die binnenkort de dienst verlaten, vertelden tij dens de lunch in Maassluis uit voerig over het Golfavontuur. Naast mijnenruimen was er ui teraard ook tijd voor ontspan ning. Zelfs in Arabische havens bleek feesten mogelijk, terwijl ook op volle zee een dolletje niet uit de weg werd gegaan. „Wij kwamen op een gegeven mo ment de Nederlandse sleepboot Smit-Maassluis tegen", vertelde een matroos. De bemanning van de sleper, die de naam van de Eerste Stad aan de Waterweg ook over de hele wereld ver spreidt, bleek best bereid de mij nenjager even op sleeptouw te nemen. „Was leuk geweest voor een foto, de Maassluis die de Maassluis sleept", aldus een be manningslid. „Maar van hoger hand werd het verboden". Na het'uitwisselen van enkele' cadeautjes keerde de bemanning gistermiddag naar Den Helder terug. Voorlopig worden de con tacten tussen de naamgever en de bemanning van het schip waarschijnlijk op een lager pitje gezet, want de H.M. Maassluis gaat in januari zeker anderhalf jaar uit ae vaart voor een onder houdsbeurt. De bemanning wordt overge plaatst naar de H.M. Delfzijl, vol gens burgemeester Hans van Es „ook best een aardig plaatsje". Commandant Vos liet bij het vertrek weten blij te zijn het be zoek te hebben afgelegd. „An ders blijft een naam immers maar een naam. Hadden 2e die boot net zo goed Tietjerkstradeel kunnen noemen". Schiedam De ïn 1989 in Schiedam geplande confe rentie van partnersteden gaat niet door. De vergade ring van de Europese steden, die vriendschapsbanden on derhouden met Schiedam, wordt volgend jaar gehouden in Neath. Deze stad in Wales heeft daar 'om organisatori sche redenen' op aangedron gen. Maar wat in het vat zit, verzuurt niet: Schiedam mag in 1SS0 als gastgemeente optreden. Die af spraak zal nog eens worden be vestigd op de conferentie van dit jaar in het Franse Vienne. Bur gemeester Reinier Scheeres, wethouder Aad Wiegman en de fractievoorzitters van PvdA en CDA, Gé Brouwer en Siem Ros- man, zijn daar op 17 november aanwezig voor een discussie over de wijze, waarop het fenomeen partnerstad nieuw leven inge blazen kan worden. De delegatie wordt vergezeld .door protocol lair ambtenaar mevrouw Ber- ndsen. Naar verwachting zal alleen de Zweedse stad Nerrküping op de bijeenkomst ontbreken. „De Zweden staan wel op ons lijstje, maar feitelijk hebben we er geen enkele relatie mee. We horen of zien nooit iets van 2e", aldus me vrouw Berndsen. De andere partners zullen in Vienne wel van de partij zijn. Neath, Velenje (Joegoslavië), Udine (Italië) en EIMingen (West-Duitsland) heb ben althans nog geen bericht van verh i nderi ng gestuurd Nadat de contacten jarenlang op een laag pitje hebben gestaan, blijken sommige steden toch de banden weer nauwer te willen aanhalen. Zo brachten in sep tember leerlingen en docenten van het Stedelijk Gymnasium Schiedam een bezoek aan Vien ne. Het initiatief werd genomen door onderwijsconsulent Lex Tigges, die een uitwisselingspro gramma tussen scholen uit de partnersteden wil opzetten. Schiedam Vlak na de oorlog is in Schiedam een groot aantal po pulieren geplant. Op die manier kon het flinke tekort aan grote straatbomen relatief snel wor den weggewerkt. Met name de laatste jaren zijn de nadelen van die aanpak goed merkbaar ge worden. Steeds vaker klaagden omwonenden over overlast, die de snelgroeiende bomen veroor zaakten. Snoeiwerkzaamheden boden slechts even soelaas, want de bomen hadden weer snel een kroonvolume ontwikkeld. Om die niet telkens weer te moeten snoeien is besloten een aantal populieren door minder snelle groeiers te vervangen. Vlaardingen Het Vlaardingse college van burgemeester en wethouders zet het beleid voort, waarbij leeggekomen huurhui zen in sommige straten van de binnenstad meteen worden dichtgetimmerd. De huizen ont mantelen verdient de voorkeur boven 2e 'om-niet* verhuren, omdat dat bij de start van nieuw bouw voor grote problemen zou zorgen. PvdA-raadslid Gerard Boender maakte deze zomer ernstig be zwaar tegen het dichttimmeren van nog goed bruikbare panden. Boender raakte daarover in con flict met zijn partijgenoot, wet houder Bas Goudriaan, die zon der de commissie voor stadsver nieuwing te raadplegen, voor dichttimmeren had Volgens chef stadsvernieuwing Arnold Besters had Goudriaan gelijk. Om-niet-bewoners en krakers hebben in het verleden dikwijls nieuwbouw vertraagd. Zo wist een weigerachtige huurder in de Stationsstraat de sloop van zijn huis anderhalf jaar tegen te hou den. Dergelijke incidenten zou den in de binnenstad voorko men moeten worden, schrijft Besters in een brief aan B en W. Vertraging brengt de subsidie van het rijk: in gevaar. Er moet volgens Besters ook meer tijd zitten tussen sloop en nieuwbouw, omdat met de plan ning soms meerdere jaren zijn gemoeid. Met de beoordeling van nieuwbouwplannen door gemeentelijke commissies en Gedeputeerde Staten gaat veel tijd heen. Bovendien is voor ie der nieuwbouwplan een —tij drovend bodemonderzoek verplicht Op grond van deze argumenten vragen B en W goedkeuring van de raadscommissie voor stads ontwikkeling, volkshuisvesting en milieu om een blok woningen aan het Westnieuwland zo snel mogelijk te ontmantelen en de huurders elders te huisvesten. Een zelfde maatregel wil de ge meente treffen voor de leegko mende panden in de Schepen- straat, de Markgraaflaan, de Joubertstraat, de Van Riebeeck- straat en de Cronjéstraat Vlaardingen Een 37-jarige geldloper heeft het aan zijn schrikreactie te danken, dat de dagopbrengst van het bedrijf, waarvoor hij werkt, gisteravond gewoon in de nachtkluis van de Rabobank terecht is gekomen. De man kreeg om tien voor half negen bij de bank op de Van Ho- gendorplaan een revolver in de rug gepriemd. Een naar schat ting 20- tot 25-jarige man wilde de geldcassette hebben. De geldloper schrok zo van die overval, dat hij in paniek met een handel de kluis opende. Voordat de dader kans kreeg zijn beoogde buit uit de handen van de geldloper te grissen, was het geld al in de kluis verdwenen. De man, die een donkere bivak muts op had, nam daarop vloe kend de benen. Hij zou ongeveer 1,80 meter lang zijn en droeg een zwarte trui en spijkerbroek. De politie zoekt getuigen. Zij kun nen bellen naar het bureau; 4342355. Vlaardingen De basisschool Zuidbuurt aan de Prof. Telders- straat in Vlaardingen krijgt maandag de commissie culturele zaken van de provincie op be zoek. Wiima Kuil, kunstenares en consulente kunstzinnige vor ming, helpt op de Zuidbuurt de leraren bij het ontwikkelen van lessen in tekenen, handvaardig heid en textiele werken. De pro vincie geeft subsidie voor de kunstzinnige vorming en wil zien wat er met dat geld wordt gedaan. Sinds consulente Wïlma Kuil op de basisschool aan het werk is, heet de maandagochtend 'crea- ochtend'. Alle acnt groepen van de school zijn dan bezig met creatieve vakken. „De teamle den zijn enthousiasten de kinde ren komen tot mooie resulta ten", zegt Wilma Kuil, De commissieleden zijn niet de enigen, die nieuwsgierig zijn of de kunstzinnige vorming vruch ten afwerpt, De ouders hebben onlangs een ies meegemaakt en gedeputeerde drs. Jan-Hein Boone is al eens op de Zuidbuurt wezen kijken. De provinciale commissie gaat maandag ook op bezoek bij basisschool West in Capelle aan den iJssel. Vlaardingen —Een 8-jarig meis je is gistermorgen in zorgwek kende toestand in het Dijkzigt- ziekenhuss opgenomen. Zij werd 's morgens om half negen-bij het oversteken van een fietspad aan de Van Hogendorplaan aangere den door een bromfietster. De politie zoekt getuigen en is met name geïnteresseerd irt de iden titeit van de bromfietster, die na het ongeluk doorreed. Getuigen kunnen bellen met de politie, te lefoon 4342355. Focus CXLLEHBUBQSTRM,T 80 VtAAflONGEH-TEL 01 («343096

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1