Weinig lof voor behoudend college Massaal protest tegen ruimere winkeltijden m Politie spuit met gier; minister vlucht bus in CHE8(]i Vfetumoet weten vóóruuw Wij weten het al: Int, Meubeltransport "tapijten^ Dijkgraaf bepleit waterkeringsheffing VIAARBWOMAB SCHIEDAMSE CÖUflANT NIEUWE WATERWEB COURANT Wiegman betreurt vertrek Van Roon 'Inspraak maakt bewoners boos' Maassluis mogelijk blaascentrum regio Auto met 400 naalden weg 'Misdaad loont, zo lang dit kabinet troont' 7?f Sloop van De Woelige Halte Hulpactie Nicaragua verloopt nog stroef 0 FABER MHnflWEG Regionale redactie; Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie; 4345209 DONDERDAG 10 NOVEMBER 1968 PAGINA 17 Vlaardingen Over één ding waren de fracties in de Vlaarding5e gemeenteraad het eens: de begroting voor het jaar 1989 bevat weinig verrassingen en ge tuigt van weinig creativiteit van burgemeester en Wethouders. De PvdA vond dat hinderlijk, het 'CDA vergoeilijkte het behoudende beleid van het college. PvdA-woord voerder John Ranshuijsen wijtte het ge brek aan plannen van het college aan wat hij een tikje srrialend noemde, 'de zozeer geprezen brede samen stelling van het college'. Zijn partij vindt het vooral bedenkelijk, dat de kredieten die de raad heeft ver strekt door B en W lang niet volledig worden benut De PvdA wees op het belang van gemeentelijke in vesteringen om voorzieningen m stand te houden en de werkgelegenheid te bevorderen. Namens het CDA wees ook Aart Kool op het belang van de werkgelegenheid, maar hij tilde minder zwaar aan het niet benutten van kredieten door burgemees ter en wethouders. „Het college kan, zo kort na de meerjarenbegroting, nog geen wagonlading nieuw beleid presenteren vond hij. Kool meende dat dat verzuim al voor eengrootdeel zou zijn goed temaken, door het beleidsprogramma 'met verve en elan' uit te voeren. Vooral de fracties van PvdA en VVD kwamen met voorstellen, om de begroting Je wijzigen. Zij putten daarbij uit een extra uitkering van 440.000 gulden die Vlaardingen heeft gekregen uit het gemeentefonds. De PvdA wilde van dat bedrag 80.000 bestemmen om voor de nieuwe bibliotheek aan het Veerplein meer boeken te kunnen kopen. Dat zou de toeloop van nieuwe lezers stimuleren. Aan computers voor het openbaar en bijzonder onderwijs wil de PvdA 25.000 gulden extra uitgeven en aan kinderopvang 60.000 gulden. Ook de WD wil extra geld uitgeven aan kinderop vang. Fractieleider George Neijssel vroeg in een amendement om 10.000 gulden voor een proef met opvang door gastgezinnen. Neijssel vroeg bovendien extra geld voor woningverbetering door particuliere eigenaren. Op 1 juni van dit jaar was het fonds stads vernieuwing, waaruit woningverbetering wordt ge subsidieerd al leeg, terwijl er nog stapels aanvragen lagen. Een extra storting in dat fonds ter grote van 100.000 gulden zou volgens de VVD geen kwaad kun nen. Burgemeester Fred van Lier moest een 17-tal moties voorlezen. Moties van het CDA, waarin werd ge vraagd om regelmatiger bomen en struiken te snoei en in het belang van de sociale veiligheid; van de SP .waarin het college werd gevraagd namens de ge meenteraad bij het ministerie van buitenlandse zaken en bij de ambassadeur van Israel te protesteren tegen de bezetting van de Ga2astrook en de Westbank; van de WD om het schenken van alcoholhoudende dranken bij gemeentelijke recepties en ontvangsten te beperken en van de SGP/RPF/GPV-fraetie, waarin burgemeester en wethouders wordt gevraagd al het mogelijke te doen om te voorkomen, dat m de Hoherhoeksepolder een surfplas wordt .aangelegd. CPN-raadslid Jan Vons verbaasde zich over het feit dat een bedrag van 11 miljoen gulden is opgenomen in de saldi-reserve van de gemeente. „Het dubbele van vorig jaar", wist Vons. „En ondertussen wordt er vol op bezuinigd". Vons diende geen amendementen in, maar deed burgemeester en wethouders wel een aan tal suggesties aan de hand voor de besteding van de reserve. Zij zouden er de gaten in de begroting mee kunnen dichten, die ontstaan als de winsten van. het gemeentelijk energie- en waterleidingbedrijf worden teruggedrongen, dacht de CPN'er. Sthiedam De Schiedamse wethouder voor finan cien, Aad Wiegman, vindt het jammer dat zijn Viaar- dingse collega Chris van Roon het veld heeft moeten ruimen. „Het was fijn met hem samenwerken. Samen met Van der Knaap van Maassluis hadden, we uitste kende contacten; er is een goed regionaal overleg op ganggekomen, waar Van Roon een heel kundige in breng bij had". Wiegman is mede door die samenwerking meer inge voerd in de Vlaardingse en Maassiuisse politiek dan veel andere Schiedamse gemeenteraadsleden. Maar de Schiedamse .PvdA-wethouder wil zich niet men gen in de lokale aangelegenheden te Vlaardingen, waar zijn CDA-collega Van Roon het slachtoffer van werd. Wiegman beperkt zich tot een inhoudelijk oor deel over de financieel-econorn isehe kwaliteiten van Van Roon, en is daar heel positief over. Vlaardingen Zowel de VVD als D66 hebben tijdens de alge mene beschouwingen vraagte kens gezet bij de zin. van de in spraak, zoals aie aan burgers van Vlaardingen is gegund. Door de manier waarop de inspraakver ordening nu wordt gehanteerd, zei VVD'er George Neijssel, worden alleen de verantwoorde lijkheden onduidelijker, de ter mijnen langer en de betrokke nen gefrustreerd. De inspraakverordening biedt thans voldoende ruimte om op creatieve wijze aan het inspraak- beleid gestalte te geven, schre ven. B en W in hun aanbiedings nota bij de begroting. Fout, vond Neijssel. „Daar zou moeten staan: de verordening biedt rui me mogelijkheden om de bewo ners van Vlaardingen boos te maken". Neijssel wees op de onvrede in de projectgroep voor stadsver nieuwing in de Oostwijk. Die groep koos een architect voor nieuwbouw op het Hollandiater- rein, maar B en W kozen een an dere. Wil van Rijn van D66 noemde dat 'een voorbeeld van ondemocratisch handelen'. De WD-leider wees verder op de boosheid onder- bewoners van Groeneiaan en Weteringstraat De raad besloot tot sloop van hun woningen, terwijl de meeste be woners daar zelf niets voor voe len. Neijssel had meer voorbeel den van insprekers, die door het gemeentebestuur niet werden gehoord. Als B en W en de ge meenteraad niet beter luisteren naar insprekers, zei Neijssel, „is het wellicht beter de inspraak af te schaffen". Maassluis Het politiebureau van Maassluis wordt misschien het regionale knooppunt voor al- coholblaa'stesten. Politiekorpsen in enkele omringende gemeen ten kunnen zich de aanschaf van de dure ademanalyseapparatuur niet permitteren en zij» voor het gebruik daarvan op een ander kotps aangewezen. Met Hoek van Holland loopt al de afspraak, dat mensen die daar worden aangehouden op ver denking van rijden onder in vloed, naar Maassluis worden gebracht om daar te blazen. „Een logische zaak", meent politie woordvoerder De Jong. „Het zou te gek zijn als ze naar Rotterdam moeten, waaronder Hoek van Holland valt, om te controleren of ze te veel gedronken, hebben". Behalve uit De Hoek komen in de nabije toekomst wellicht ook bewoners van enkele Westland- se gemeenten naar Maassluis om te blazen. Met de groepscom mandant van de rijkspolitie in De Lier zijn besprekingen gaan de om ook zijn 'clientèle' in Maassluis een blaastest te laten ondergaan. Dat zou betekenen dat ook aangeschoten rijders uit onder meer Maasland en Schip luiden naar Maassluis worden overgebracht. „We weten nog niet of dat doorgaat", zegt De Jong. „De politie van De Lier zou ook naar Naaldwijk kunnen gaan". Maassluis Vanaf het Willem Pijperplein is gisteravond een personenauto gestolen. In de wa- ,gen bevonden zich 400 injectie naalden. Bij een inbraak in een woning aan de Richard Hollaan bedienden inbrekers zich van weinig verfijnd gereedschap om binnen te komen. Met schroe vendraaiers en een hamer moet de voordeur zijn vernield. Uit de woning werd geld en sieraden gestolen. Schiedam De Schiedamse winkeliers hebben zich tijdens een hoorzitting in grote meerderheid verzet tegen het voorstel om de winkelsluitingstij den te liberaliseren. Via de status van D-gemeente heeft Schiedam de mogelijkheid een systeem te in troduceren, waarin winkeliers zelf bepalen wan neerhun winkel opengaat. Naast de winkeliers blijkt ook de Dienstenbond-FNV grote moeite met het voorstel te hebben. Weliswaar blijft de beperking gelden, dat winkels hooguit 52 uur per week open mogen zijn, maar de FNV vreest een ver schuiving van de werktijden naar de avonduren. Aan de huidige winkelsluitingswet liggen volgens woordvoerder Broere van de Dienstenbond sterke socia le motieven ten grondslag, die niet zomaar overboord gegooid mogen worden. „Als de winkels 's avonds open zijn, hebben werknemers geen tijd meer voor avondon derwijs, terwijl zij ook geen gelegenheid meer hebben om aan het sociale en culturele leven deel te nemen. Als de winkels 's avonds open gaan, leidt dat tot hogere kos ten, waardoor de lonen onder druk komen te staan". Ook de winkeliers roerden gisteren hun mondje stevig „Vrijheid is niet altijd gewenst", Liet een woordvoerder van de ambulante handel weten. „Deze maatregel leidt tot een nog grotere chaos dan voor 1938. Toen moesten alle winkels tenminste nog om tien uur 's avonds open zijn". De korte periode, die ondernemers is gegund om tot een beslissing over het experiment te komen, werd als een groot nadeel ervaren. Woordvoerder H. Maan van de Middenstandsvereniging Schïedam-Zuïd vond, dat de winkeliers met de rug tegen de muur staan. „Wij kregen pas enkele dagen geleden een uitnodiging voor deze hoorzitting. Hoe kunnen wij op zo'n korte termijn alle voor- en nadelen overzien?" vroeg slager Maan zich af. Josine Steens van de Consumentenbond was van me ning dat een werkgroep uitkomst zou kunnen bieden. „Als alle winkeliers rond de tafel gaan zitten, komen we er onderling best uit Voor de consument zou het goed zijn als er verandering «orrt Het boodschappen doen is nu immers een soon rev-,i.-rot~programma. Met goed overleg komen we er best uit". Aanstaande maandag beslist de Schiedamse gemeente raad over het aanvragen van de D-status en het liberali seren van de winkelsluitingswet. Schiedam De dijkgraaf van het hoogheemraadschap Schieland, ir. J,M. Leemhuis- Stout, heeft gisteren in Schie dam gepleit voor het instel ling van een waterkerings heffing. Zij ziet daarin een reële mogelijkheid om aan de gelden te komen, die nodig zijn voor de bouw van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. Mevrouw Leemhuis is boven dien sterk voorstandster van een samenwerkingsverband van de betrokken waterschappen. Zij zei dat ter gelegenheid van het feestje rond de voltooiing van Schielands Hoge Zeedijk. Deze term gebruikt men bij het water schap Schieland voor de buiten- waterkering. Officieel heet het laatst opgeleverde stuk in Schie dam Havendijk, maar in de volksmond heeft men het over Deliadijk Hoe dan ook, „samen Bliksemsnel onthulde Smit-Kroes het kunstwerk. Vanwege de stank vluchtte het gezelschap daarna weer vlug de bus in. i Demonstrerende vin den het kabinetsbeleid 'om te gieren' Kunstenares Bonnie Onder- waater uit Schiedam heeft een knijper op haar neus gezet. „Vre selijk, wat een stank!". Schiedam Demon strerende politieagenten hebben minister NeeHe Smit-Kroes gisteren (ADVERTENTIE) Comfort in huis: een kwestie van warm water én warm wonen. Méércomfort krijgt u door dis twee op de juiste manier Ie combineren. Dat kan zelfs met één combi-toestel: de Vaillant Thermocompact. Maar er zijn nog veelmeer mogeliikhedsn. Vaillant' heeft 1 voor u opgeschreven. Dat boekje kost u 15 mi nuten van uw tijd. U kunt er jaren plezier van hebben... Haal't even op. Het lipt voorn 'iiivtThemareia klaar en hetis natuurlijk gratis. SSSS5S"' H. VAN KOOIJ B.V, Oosthavenkade 14, Vlaardingen Tel. 010-4343213 geen plezier gedaan met een escorte. De minister begaf zich bij het Schie damse stadskantoor op weg voor de onthulling van een kunstwerk, op nog geen tien minuten afstand. Maar doordat de politie, getooid met spandoeken, tergend langzaam uitging voor de drie bussen waarin de genodigden 2aten, duur de de rit zowat een uur. Sommige ambtenaren maakten de onthulling niet meer mee. Onderweg stapten zij boos uit de bussen, het was half vijf, hun tijd zat er op en in de borrel hadden zij geen trek meer. Eenmaal bij het kunstwerk op de Havendijk aangekomen werden de notabelen onpasselijk van de stank. De agenten spoten met een gierwagen tientallen liters mestvocht over het wegdek, on der het motto: 'Het kabinetsbe leid is om te gieren'. Het publiek joelde, omdat de minister en haar gezelschap binnen vijf mi nuten al weer vertrokken wa ren. In het stadskantoor had Smit-Kroes tevoren een paraplu gekregen met het wapen van Schiedam, maar die hoefde ze te gen de spuiterij niet op testeken. De minister van verkeer en wa terstaat was naar Schiedam ge komen om de voltooiing van Schielands Hoge Zeedijk te vie ren. Het is 33 jaar geleden dat in Moordrecht met het eerste Del tawerk werd begonnen; vorig jaar kwam ook de dijkverzwa ring in Schiedam gereed. Sinds dien is gesleuteld aan een kunst werk, dat uiteindelijk bij Wilton- Fijenoord werd vervaardigd. Het stelt een golf voor, met een aanspoelend schemerlampje. Het doet nauwelijks meer den ken aan de watersnoodramp van 1953. Dat kunstwerk, ontworpen door het Rotterdamse collectief Kunst Vaarwerk, zou de mi nister gisteren onthullen. Maar de politieactie, volgens de Schie damse commissaris van politie Jan van Hoff georganiseerd door de politiebonden, bedierf bij me nigeen de stemming. „Kunnen ze de ME er niet op afsturen?" klaagden enkele gasten, „Toen De politie zelf had weinig moeite om bij het Schiedamse publiek de de Kabouters dit twintig jaar ge leden flikten, werden ze door die zelfde politie uit elkaar gesla gen". brieste een ander. (ADVERTENTIES) D. VAN GEYL ZN B.V. m VERHUIZINGEN EXPEDITIE OPSLAG VAN GOEDEREN Groeneiaan 7-9 Schiedam Telefoon Of 0-4268071 010-4263045 010-4205516 GRATIS VLOERBEDEKKING KAN NIET! WELOEVEHWJTOT 40% KORTING op ALLE BEKENDE MERKEN zoals r DESSO - BERGOSS - BONAPARTE - TRETFORD - KVT - SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERE etc. Gratia vrijblijvend huisbezoek I I met complete steiencollectle. ASe tapijten GRATIS gehgd \OOOR HEEL NEDERLAND j ALLE TAPIJTEN 1e KÉUS Tot 7 [aar schriftelijke garantie op alle bekende merken. Door enorme voorraad fleer levertijden. Vraag altijd onze offerte, 6ók voor KARPETTEN. Wij zijn I beslist goedkoper dan anderen. i GORDIJNEN en VITRAGES (w.o. Ado. Gardlsette etc.) j GRATIS GENAAID. STREKSINGEL 165-189 - R DAM-HBERG - Vnida.aloi9u aeüoend I Tel. Q1Q-4229120/4224430- Fax 010-4227867 - 's Maandags gestoten begrip te kweken voor de lang- zaam-aan-actie. Gretig pakten toeschouwers in het centrum van de stad pamfletten aan, waarin de politie haar eisen aan de ministers Van Dijk en Kort hals Altes kort formuleerde. Zelfs de politiehond van het Schiedamse korps had een span doek om z'n lijf. 'Misdaad loont, zo lang dit kabinet troont', stond er op een ander spandoek, en: 'Door Kees van Dijk politie over de zeik'. Toen de tocht naar het kunst werk bijna een uur had geduurd, kreeg ook de politie ineens haast. „Logisch, vijf uur, die jongens willen ook naar buis", zeiden in zittenden van de drie bussen. Commissaris Van Hoff en zijn collega Piet van den Hengel ke ken de actie met stoïcijnse ge zichten aan, „Het gaat nu wel een beetje lang duren", mompel den ze. Ér deden overigens veel Rotterdamse agenten aan de ac tie in Schiedam mee. Maasland De voormalige kleuterschool De Woelige Halte moet worden gesloopt, aldus burgemeester en wet houders van Maasland. Op de vrijkomende plek komt wo ningbouw in de vrije sector. Verkoop van de grond is lu cratiever dan handhaving van. het gebouw met een an dere bestemming. De Open Groepering en PvdA wilden er de peuterspeelgroep Maasland ondergebracht zien, en anders een bibliotheek. Het gemeentebestuur neemt die sug gesties aiet over. De reparatie van het aak zou te duur zijn. Volgens BenWlsbet goedkoper de peuterspeelgroep in één van de lokalen van de oude land- en tuinbouwschool aan de Ker- kweg te huisvesten. Ook de EHBO kan daar een onderko men krijgen. met de dijk van Delfland en de duinen langs de Noordzee wordt er een gebied door beschermd, waar 3J> miljoen mensen wo nen", aldus mevrouw Leemhuis. Evenals minister Smit-Kroes en de Tweede Kamer ziet de dijk graaf van Schieland in een stormvloedkering hét middel om te voorkomen, dat Schiedam en Rotterdam de komende veer tig jaar „opnieuw op de schop" moeten om de dijken nog verder te verzwaren. Nog hogere dij ken, dat betekent dat de steden helemaal hun band met de rivier verhezen, betoogde zij gister middag in het Schiedamse stads kantoor. Mevrouw Leemhuis begon haar toespraak zeer poëtisch, en de genodigden geraakten onder de indruk van haar literair talent, maar later bleek het te gaan om een citaat uit het boek 'De witte dijkgraaf' dat handelt over de watersnoodramp van 1953: „Een bliksemstraal scheurde de hemel in honderden driehoe ken. Het blauwachtige licht was zo hel en duurde zo lang dat de dijk, de zee en dh polder voor ie ders oog bloot lagen, Er was tijd om te zien dat de zee een ver toornd monster leek met hon derdduizenden beweeglijke rug gen. Het waren de watersolda ten. In razende vaart kwamen 2e achter elkaar aangerold. Ze zon ken in de diepte en holden weer op, hadden geen lichaam en geen wapens en waren toch onweer staanbaar. Ze rolden terug, om, zich met verdubbelde kracht op nieuw tegen de dijk te werpen. Teruggeslagen worden, opnieuw aan vallen. Dat zagen de dijkers bij het spookachtige licht. Ze stonden verlamd van schrik. „Weg van hier De dijk begeeft het; het water komt'" De orkaan loeide zijn triomf uit". „Dat nooit weer!" had de Schie damse wethouder Chris Zijde veld kort tevoren uitgeroepen. Schiedam Het door de orkaan Joan geteisterde Nicaragua kan veel meer hulp gebruiken dan aan vankelijk werd aangeno men. Dat heeft Sylvia Saakes, de Schiedamse contactpersoon in Nica ragua voor de vereniging Schiedam - Nicaragua, la ten weten. In het Middenamerikaanse land zijn al 115 doden gebor gen en er worden nog 110 mensen vermist. De mees ten daarvan liggen vermoë- delijk onder het water en het puin. Vlak na de ramp was er vanuit gegaan dat het dodental tot ongeveer 50 be perkt zou blijven. Ondertussen verloopt de hulpactie voor de getroffe nen tamelijk stroef. In Schiedam is afgelopen we ken nog maar 1550 gulden opgehaald. (ADVERTENTIE) m H. v. Kooii showroom; Oosthavenkade 14 vlaardingen 4343213

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1