TE Doorzetten in Kethel II Gelukkig gevoel vauwarmte. WATERWEG Holisme is Prana te alomvattend het waaigat Para-beurs Karpers tegen groen Niet in de kou Duitse sopraan in kerk Begroting is compromis 'Ja, eh, de gehele mens, hè, de geest en zo...' Debuut Keje Molenaar Door zelfwerkzaamheid besparen DHS en WK 170.000 gulden waai eens aan «6 SS Een Ether haardis goudwaard. VAN DER MOEZEL SCHIE 40-52 SCHIEDAM TEL. 010 - 473 20 77 Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 11 november 1988 In zaal Middelhuyse in de Holywijk wordt zondag een Para-beurs gehouden. Het'programma vermeld de deelname van enkele paragnosten uit de regio- De Organisatie is in handen van het Holistisch Centrum I^rana. De beurs duurt van twaalf tot zes uur, er worden de monstraties gegeven en gratis consulten gehouden. Prana, dat benadrukt op niet-commerciële basis te werken, heft een toegangsprijs, Vanochtend is in het viswater bij de Windas in Ke- thel 220 kilo graskarper uitgezet Behalve de vislief- hebbers wordt daarmee ook de natuur een dienst be wezen. Deze karpersoort is veel krachtiger dan an dere karpers en betekent zodoende een nieuwe uit daging voor vissers. Graskarpers kunnen een lengte yan 1 meter halen. Voor gemeente, rijk, gedeputeerde staten en het hoogheemraadschap golden heel andere redenen om de hengelsportvereniging Schiedam en omstreken tóestemming te geven de dieren in het viswater uit het zetten. Die vier instanties zien in de graskarper een ideaal alternatief voor chemische groehbestrij- dingsmiddelen. Het"gevecht tegen het welig tierende groen is daar absoluut noodzakelijk om een meer gevarieerde flo-. ra mogelijk te maken. In het voorjaar is er sprake van een explosie van draadalgen, wat veel andere: planten doodt, aldus J. Blom van de hengelsportver eniging. De circa 200 dieren, die bij de Windas te water gaan, zullen in populatie niet toenemen. Graskarpers heb ben watertemperaturen van ongeveer 30 graden no dig om tot voortplanting te komen. Aangezien het Verboden is de vangst uit het viswater mee naar huis te nemen, verwacht Blom dat de populatie redelijk op peil zal blijven. „De dieren kunnen ongeveer vijf tien jaar oud worden. Bovendien zullen we regelma tig onderzoeken hoe het er met hun aantal voorstaat, zodat we eventueel extra vis kunnen uitzetten". Onder de leus 'laat ons niet in de kou staan' houdt de Schiedamse invalidensportvereniging De Ooievaars van 28 november tot 3 december een geldinzame lingsactie. Uit de opbrengst zullen de verwarmingskosten voor het clubgebouw aan de Westmolenstraat worden be taald. Die bedragen jaarlijks ongeveer 5500 gulden. De Ooievaars houden de actie, omdat zij in vergelij king met andere sportverenigingen vaak extra kos ten moeten maken zoals het gebruik van een rol stoelbus en het afhuren van het zwembad op speciale tijden. De Maashndse Christelijke Oratorium vereniging Hosanna heeft voor het traditionele najaarsconcert de Duitse sopraan Hi ld egard Bobb-Késsler gecon tracteerd. Het concert heeft zaterdag plaats in de ge reformeerde kerk van Maasland, met medewerking van het Dordts Kamerorkest Dirigent is Kas Schrij ver. Hildegard Bobb is een lyrische coloratuur-sopraan, die sinds enkele jaren in Nederland woont. Zij kreeg haar eerste opleiding van haar ouders, die beiden operazangers zijn. Zij studeerde en zong in Hamburg, Indiana en Nieuw Mexico. Terug in Europa zong zij inde Mozart-opera's Figaro, Entftlhmng aus dem Se rail en Don Giovanni, maar ook in operettes en musi cals, zoals My Fair Lady. In de rol van Adèle in Die Fledermaus maakte zij toernees door Midden- en Zuïd-Amerika. In Nederland heeft de zangeres nog niet veel optre dens op haar naam. Het bestuur van Hosanna was eerder getuige van een concert in Schipluiden, waar zij uit The Messiah van Handel en het Gloria van Vi valdi zong. Dat optreden imponeerde zo, dat zij na af loop van het concert voor het najaarsconcert van Ho sanna werd vastgelegd. Hosanna zingt zaterdag onder meer een Gloria, waarin Hildegard Bobb de eerste sopraanpartij ver tolkt. Daarna krijgt ze de gelegenheid het bekende motet Exsultate Jubilate van Mozart te zingen. An dere solisten zijn Leonie Schoon (sopraan), Heieen Resoort (alt) en Leen Rietdijk (tenor) uit Maassluis. Maasland heeft de begroting 1989 rondgekregen, om- dat zowel burgemeester en wethouders als de fracties van CDA en Opën Groepering compromissen sloten. Na een urenlange behandeling zaten de oeide colle gepartijen op éen lijn. De onroerend-goedbeiasting {ogb) gaat met met 5 procent, maar met 3'/z procent omhoog, terwijl de voorgestelde bezuiniging op het onderwijs iets werd teruggedraaid. Het compromis tussen CDA en Open Groepering hield wel in, dat de ogb in de toekomst meer stijgt dan in de meerjarenbegroting was aangegeven. Voor 1990 en 1991 is dat niet 1 maar 2Vi procent. Een voorstel dat opnieuw door de WD werd bekriti seerd. „Het verbaast me dat we dat nu al vaststellen", aldus fractieleidster Ellen-Joy Groosman. De PvdA verwierp eveneens een stijging van de OGB, zonder daarvoor echter een dekking aan te geven. „Die is niet nodig", meende Wiebe Gouma". Het plan om fors op het onderwijs te bezuinigen, was ook al njet goed gevallen. De insprekers van afgelo pen dinsdag hadden kennelijk wat losgemaakt, want alle fracties kwamen er uitvoerig op terug. CDA, Open Groeperingen VVD waren het met portefeuü- lehoudster Mieke Bloemendaal eens, dat die bezuini ging ten koste van de logopedie zou moeten gaan. Daarvoor blijft maar 9000 gulden beschikbaar. de Zwart, Grote Kerk, 15.00 vrijdag 1t november concert van de Schiedamse popgroep Newtones, café Podium, 22.30 uur. zaterdag 12 november Utile Dulci speelt Bloed en Liefde. Passage!heater, 20.00 uur. concert van Fusion Juice, café Podium, 22.30 uur. poppenspel De Appelboom van Katrljntje gespeeld door poppentheater Anneke Strack-Bennlk, theater De Teerstoof. 14.00 uur. zondag 13 november fan club dag George Michael en Wham, wijkcentrum De Erker, 12.00 uur. zaterdag 12 november najaarsconcert van het Ro zen burg s Mannenkoor met medewerking van Louis van Dijk en de organist Addïe de Jong, Grole Kerk, 20.15 uur. postzege Iruit beurs. Ko ningshof, 13.00 uur. bel aard bespeling Jan van zaterdag 12 november film Pas op we slaan d'r op, Vredeskerk aan de Olmen- dreef. 19,00 uur. optreden van de Brio's [straatmuziek met een vleug- ie cabaret), sociëteit De Sok kel. vogel beurs bij vogelvereni ging Icarus, Curacaolaan 1, 11.00 tot 16.00 uur. zondag 13 november glas, poreelein en aarde- werkbeurs, Lijnbaanhal, 10.00 tot 17.00 uur. maandag 14 november protestants-christelijke ou derenbond praat na een inlei ding van jachtmeester Roet Blom over flora ert fauna In de Broekpolder, Ichthuskerk aan de Van Maerlanflaan, 14.00 uur. thema-avond over gerech tigheid, vrede en heelheid der schepping, remonstrantse <erk aan de Hoflaan, 20.00 door KOR KEGEL Schiedam/Vlaardmgen „Je moet de groeten hebben van Kees Mak. Die zit nu ook bij ons", zegt Ria Bruns, secretaris van het Holistisch Cen trum Prana. Ah, Kees Mak. Hij zat op de astro- logieles van Jo van der Snoeck in Vlaardingen. Vrouwelijke Kreef ten hebben een grote bos hout voor de deur, zei Van der Snoeck, en er waren een paar cursisten die dach ten: daèr kan het in de aloude astrologie toch niet om te doen zijn geweest Ze stopten. Kees Mak is doorgegaan. Hij geeft nu zelf les in astrologie. Bij Prana voelt hij zich thuis, want daar doen ze aan helderziendheid, psycho metrie, voetreflex- en hypnothera pie, tarot, pendelen, spiritisme, magnetisme en aan astrologie. En al wat verder voor occult door gaat. Het Schiedams/Vlaardingse Pra na is een stichting ter bevordering van de alternatieve geneeswijzen en wetenschappen. Het lot van dergelijke organisaties is door gaans,dat zu óf stuiten op de scepsis van mensen met een materialisti sche levensbeschouwing, óf dat ze een goedgelovig publiek ontmoe ten dat wel open staat voor het 'pa ranormale'. Dat er ook een derde visie bestaat, en wel zo interessant, kan niet be paald in brede kring bekend wor den geacht. Het gaat dan om een benadering vanuit de esoterische wijsbegeerte. Het frappante doet zich nu voor, dat vanuit deze visie in feite veel strenger wordt gerea geerd op de para-business dan de materialisten dat doen. Halen ma terialisten eenvoudig de schouders op voor wat zij als onzin beschou wen, de zelfstandig denkende mens doorziet al gauw de onvolko menheden van de para-markt. Die zal op grond van argumenten eerder komen tot een negatief ad vies om je in te laten met hypnotis me en spiritisme enzovoorts, dan tot een positieve houding. -Door de eeuwen heen hebben filo sofen gewezen op het belang van innerlijke groei en bewustwor ding, Maar aat dat alles te maken heeft met zelfstandig nadenken, en niets met paranormale ver- Secretaris Ria Bruns staat achter voorzitter Rita van den Belt in de be ha n del kamer; zij heeft een foldertje vanPranaindehand. schijnselen, dat is niet algemeen bekend. Het is een opmerkelijk ge geven dat juist de esoterische wijs begeerte uiterst kritisch is over de para-beweging, die dan ook quasï- mystiek en pseudo-occult wordt genoemd. Met name de theosofen wijzen erop, dat spiritisme en veel ander 'astraal gegoochel' blikse mafleiders zijn van werkelijke spi rituele groei. Gewaarschuwd wordt voor de gevaren ervan voor de psyche - dus voor het bewust zijn. Spookverhalen Een gesprek met Prana neemt dan ook een hoopgevende aanvang. Rita van den Belt, voorzitter van het Holistisch Centrum, laat zich ongemeen fel uit over paranorma le zaken. Zij is er niet gelukkig mee dat de aandacht ervoor groeit, want, zegt zij: „Het gaat vaak om sensatie, om spookverhalen, en het maakt al die lui die daar les in ge ven zo belangrijk - alsof ze wat zijn. Als je zo n magnetiseur op tv ziet, dan zie je van alles heen en weer gaan, en trillen, en druk doen, maar het slaat in feite ner gens op. Het schrikt veel mensen af. Geen wonder dat ze zeggen: da's allemaal duivels". Blijf kritisch bij wat je hoort, be veelt Rita van den Belt aan. „Blijf met beide voeten op de grond. Je denkt toch zeker niet dat wij de hele dag lopen te zweven? Nee, hoor, eenvoud spreekt ons meer aan". En als om te demonstreren hoe gewóón ze bij Prana zijn, vraagt ze om een kop koffie. Secre taris Ria Bruns verwijdert zich om de kan te halen. Gaandeweg het interview blijkt echter, dat de kritiek op andere 'paranormale' organisaties gericht is tegen de vercommercialisering („dure literatuur, dure cursussen en dure trainingen"). Gevraagd namelijk naar het onderscheid tus sen Prana en andere organisaties, die de 'alternatieve geneeswijzen en wetenschappen' propageren, wijst Rita van den Belt op de hoge entreeprijs voor een beurs als Para-visie. Daarentegen vraagt Prana een vrij lage prijs voor de Para-beurs, die het centrum zelf organiseert, aanstaande zondag in zaal Middelhuyse In VI aardingen - Holy („op een zondagmiddag, als er verder toch niks is"). Als het echter om de filosofische inhoud gaat, onderscheidt Prana zich niet wezenlijk van andere stromingen, die doorgaans gere kend worden tot wat Marilyn Fer guson noemt de Aquarius-samen- zwering. De activiteiten komen op hetzelfde neer. De vraag bij die be wegingen is vaak, of zij nu uitgaan van een materialistische visie (ma terie ligt ten grondslag aan het le ven) of van een spiritualistische visie (bewustzijn ligt ten grondslag aan alle materie). Hinkt Prana niet op twee gedach ten? Enerzijds heeft voorzitter Rita van den Belt het over een onbalans in het bewustzijn, die zich uit in het lichaam (hoewel zij niet spreekt van ziekte, maar van ongemak, vergelijk het Engelse dis-ease). Anderzijds sleutelt zij als voetref lextherapeute juist aan het lijf van haar cliënten. Secretaris Ria Bruns lijkt een lich tje op te gaan: „Ja... ik begrijp waar je heen wilt". En Rita van den Belt haast zich te verklaren dat zij niet alléén met die voeten bezig is. „Ik praat ondertussen wel tegen mijn cliënten, zodat ik hun bewustzijn be fn vloed". Prana noemt zich Holistisch Cen- 'trum. Wat verstaan ze bij Prana onderholisme? „Ja, eh, de gehele mens eigenlijk, hè, de geest en zo... lichaam en geest", zegt de voorzitter. „Het alomvattende. Er is meer dan de mens alleen, er zijn meer dimen sies". Of de kosmos daarbij hoort „O ja, want iedereen is een vonkje van de grote vuurbol die je God zou kunnen noemen. Iedere geest is een stukje van de Algeest". Wat die Algeest dan is. „De oerkracht", zegt de voorzitter. En geest? „Je gedachten. Dat wat je maakt tot een eigenheid. Je karakter. Je Ria Bruns heeft het over ingevin gen, die van hierboven komen. Maar wat is hierboven? Ze blijkt ermee een gebied te bedoelen waar hogere wezens dan de mens wo nen. We gaan daar even op door. Je mag aannemen, dat de mens, als denker, gebruikmaakt van ge dachten die dus ondergeschikt 2ijn aan het denkvermogen. Dus zouden die ingevingen van hier beneden moeten komen. Nu gaat het er even niet om of het boven of beneden is, dat is een woordspelle tje. Het gaat er wel om, waarom ge dachten, die de mens vrijelijk ge bruikt, aan. hogere wezens toege schreven zouden moeten worden. Als je in dit soort redenaties niet consequent denkt, kom je al gauw op een afgeleide vorm van holis me, die geen holisme meer is. Maar de voorzitter en de secretaris willen liever „niet zover gaan", want „dan wordt het zo ingewik keld". Daarom de vraag: hoe kun je kri tisch blijven (wat ze zelf aanbeve len), als je beweringen niet op hun logica kunt toetsen? „Ja", zeggen ze,je moet het aanvoelen". Laatste vraag dan maar. Waarom is de stichting Prana genoemd? „Dat betekent: levensenergie", zeggen Rita en Ria in koor. Maar zijn ze thuis in de Sanskriet-termi- nologie? „Een beetje", zegt Rita, „maar ik heb er geen woorden boek van in mijn hoofd". In de eso terics worden meer natuurbegïn- selen genoemd dan prana. Waar om nu juist deze? Ze blijven het antwoord schuldig- En aanvoelen doe ik het ook niet Schiedam Jan van der Velden hoopt dat de komst van Keje Molenaar een positieve invloed heeft. „Ik heb", zegt de trainer van SVV, „de groep ook voorgehouden dat Keje geen dreiging is, maar een collega". Of de tweevoudige international inder daad de speler is om wie de Schiedammers verlegen zitten, laat Van der Velden in het midden. „Wat uit Volendam komt, is over het algemeen aantrekkelijk. Dat heb ik gisteravond op de training al kunnen zien". Van der Velden is er nog niet uit welke po sitie hij in de thuiswedstrijd tegen Telstar voor Molenaar Inruimt. „Ik heb begrepen dat hij op het middenveld de krachtfiguur kan zijn die Feyenoord thans mist, maar ik kan hem ook achterin neerzetten". Voor de viermans achterhoede heeft Van der Velden genoeg keuze. „De heb nu twintig spelers, van wie er morgen toch vier vijf op de tribune moeten zitten". De gebles seerde Frank Roosa hoort daar vrijwel ze ker bij. De oefenmeester is er tevens nog niet uit of hij in de basis een plekje heeft voor linker spits Ruud Kaiser, die dinsdag in het twee de probleemloos de volle negentig minuten volmaakte. .Vanavond weet ik precies waar ik aan toe ben", aldus Van der Velden. „We hebben na het verlies tegen Vitesse weer wat goed te maken en ik ben er blij om dat we dat thuis kunnen doen. Vergeet niet dat we opk voor de tweede perïodetitel nog niet weg zijn...". door DONALD BAX Schiedam Nog voor sportwethouder Luub Hafkamp aan- gaande de herstructurering het definitieve achterste van z'n "I tong heeft laten zien, voelen DHS en WK. zich de koning te rijk. DHS (Doorzetten Hinderen Schieten), omdat het eindelijk de partner vond die het al jaren vergeefs had gezocht en VVK (Voetbal Vereniging Kethel), omdat het van de nood (vertrek ken van sportpark Bijdorp) als nog een deugd kon maken. Het was dus allerminst verwonder lijk dat de bestuurderen van de twee Schiedamse voetbalclubs gisteravond op innige wijze hun samenwerkingsverband beklon ken met de officiële presentatie van de bouwplannen. Het is de bedoeling dat nog eind deze maand de eerste paal voor de nieuwe accommodatie in de grond wordt geslagen. Of DHS en VVK er al bij het begin van vfiv/n oa BSETbbbsb n nmnnaan voor een avontuurlijk skandinavisch woonadvies met natuurlijk grenen meubelen markt 57 vlaardingen 010-4343685 het nieuwe voetbalseizoen -§ warmpjes bij zuilen zitten, zal" voor het merendeel worden be paald door de komende (stren ge?) winter. „Het liefst", zegt DHS-voorzitter Koos Kersse- meijer zonder omwegen, „start ik de festiviteiten rond ons ze ventigjarig bestaan in de oude kantine, waarna we 's nachts om klokslag twaalf uur een bijl pak ken, de oude boel met de grond gelijk maken en darna verder gaan feesten in de nieuwe kanti ne". De nieuwe opstallen, waarvan de bouwtekeningen zijn ge maakt door Hermie van de Reij- ken (oud-voorzitter Olympus S en voormalig bestuurslid sport raad) en Hans Wikkerink, ver rijzen aan de korte zijde van het hoofdveld van DHS, het verst yan de ingang van het complex gelegen. Beide clubs krijgen een eigen kantine en bestuurskamer, die zullen worde gescheiden door een vouwwand. Voorts ko men er zes aparte kleedkamers, terwijl voor de selectie van elke vereniging een aparte kleed ruimte wordt gebouwd. Het nieuwe gebouw zal slechts op en kele details afwijken, van de ac commodatie waarin VVK en Olympus S thans zijn gehuisvest. De bouwkosten bedragen onge veer 750.000 gulden. WK en DHS krijgen van de gemeente Schiedam elk een subsidie van» 30.000 gulden, terwijl VVK de helft van de geschatte waarde van de huidige opstallen ont vangt, zijnde 156.500 gulden. De gemeente Schiedam heeft voorts besloten de al aan DHS toege kende steun van 89.500 gulden te verhogen naar 120.000 gulden. Het gaat in deze om een zoge naamde 'drie velden subsisie', hoewel de plaatselijke overheid in eerste aanleg niet verder wil de gaan dan een financiële gift voor twee velden. Dat maakt een totaal van 336.500 gulden, welk bedrag via eigen middelen van DHS en VVK en ai aanwezige (bouw)materialen wordt opge schroefd naar 480.000 gulden. Zelfwerkzaamheid Het nog resterende bedrag van 270.000 gulden zal voor 'slechts' een ton (50.000 gulden per club) worden beleend. Dank zij zelf werkzaamheid hopen DHS en VVK liefst 170.000 gulden op de totale kosten te besparen. De, nieuwbouw zal in een aparte stichting (Stichting Beheer Sportpark Kethel) worden on dergebracht, waarin DHS en VVK elk voor vijftig procent participeren. Op deze manier kunnen geen problemen ont staan over de verdeling van de vaste lasten. Ook deze stichting is afgekeken van VVK en Olym pus S, die over deze vorm van sa menwerking bijzonder te spre ken zijn. Verder dan dit samenwerkings verband wil DHS niet meer VVK-voorzitter Jacques Theuerzelt (links) en zijn DHS-coF- lega Koos Kerssemeljer presen teren de bouwplannen. taan. Kerssemeiier cum suis ebben in het verleden vaak ge probeerd nog een zondagclub te vinden die wilde samengaan, of liever nog fuseren. „Maar ik ben ervan overtuigd", aldus Kersse- meijer, „dat die clubs vroeg of laat spijt krijgen dat ze het niet hebben gedaan. Ik denk dat we door deze stap alleen maar aan aantrekkingskracht winnen". Die mening is ook het bestuur van VVK toegedaan, omdat de club nu eindelijk in de wijk(Ke- thel) komt te spelen, waaraan het haar de naam ontleent. Het is dan ook niet vreemd dat bij wet houder Hafkamp al het verzoek is ingediend om volgend seizoen op zaterdagen gebruik te mogen maken van het dan braak lig gende veld van DRZ, h Gelukkig gevoel van warmte: dat is komfort, gezelligheid en een echt lage gusrekening. Het gelukkige gevoel dat u krijgt bij een Faber gashaard. Faberis Nederlands toonaangevende haarden-fabrikant met een kompleet assortiment extra zuinige, perfekt afgewerkte modellen. Schitterend van lijn en ïn de juiste kleuren. Sfeermakers die iets toevoegen aan elk klassiek en elk modem interieur. Ervaar zelf het gelukkige gevoel van warmte. En kom eens kijken naar de Faber haard die iets toevoegt aan üw interieur. We hebben ook eon schitterende kleuren folder klaarliggen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2