Noodopvang centrum luidt de noodklok m Culturele kampioenen zorgen voor een swingende avond 'Sponsors worden serieuzer genomen dan de supporters' Laatste bewoner: elke dag angst VIAARD1NES DAGBLAD SCHIEBAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Parkeermeters zeer in trek Auto in haven Weer brand in slooppand Beschonkene verscheurt rijbewijs Inbreker let niet op Geen jongerenwerk meer: 'Zelfs politie spuit nu met poep' Prinsen blijven nog'n jaar aan john kroes hülsta studio Flinke buit uit woning Nut en plezier gaan goed samen wohwe Regionale redactie: Brede Havenstraat 5. 3131 BC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Viaardingen. Telefoon; 010-4343229, 435206S, 4350557 -.sportredactie; 4345209 MAANDAG 14 NOVEMBER 1 PAGINA 11 Viaardingen Door het groeiend aantal dak- en thuislozen is in Viaardingen en omgeving grote behoefte ontstaan aan een. sociaal pension. Het Noodopvangcentrum Viaardingen (NOC), dat vorig jaar bijna 800 aanvragen om onderdak moest afwijzen, heeft bij de Tweede Kamer op zo'n voorziening aangedrongen. Omdat de gemeente Viaardin gen en de provincie Zuid-Hol land een sociaal pension niet wil len financieren, hoopt het NOC op een subsidie van het ministe rie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Viaardingen De parkeerme ters in de Vlaardingse binnen stad zijn in trek bij dieven. Kort voor het weekeinde werden er 18 meters gestolen van de Korte Hoogstraat. Eerder vorige week werden er ook al 8 parkeerme ters afgebroken. De waarde van die 26 parkeermeters bedraagt 46.800 gulden. Volgens de politie hadden de dieven weinig geluk, want de meters waren juist begin vorige week geleegd. Schiedam Vannacht om twee uur is door onbekende oorzaak een Lelijke Eend te water ge gaan. Bewoners van de Korte Haven, die lawaai hoorden, ke ken uit hun raam en zagen nog net hoe de auto kopje onder ging. De wagen wordt vandaag uit het water getakeld. Schiedam Opnieuw Is een slooppand bij de Rotterdamse- dijk het doelwit geworden van brandstichters. In korte tijd moest de brandweer al enkele malen uitrukken om daar te blussen. Gisteravond rond acht uur was het weer.prijs. Dit keer was de vuurzee zo groot, dat de spuitgasten twee bluswagens en een ladderwagen moesten inzet ten om de vlammen te lijf te gaan. Omdat .de omliggende panden al waren gesloopt, be stond er geen gevaar voor uit breiding van de brand. De brandweer is tot even na mid dernacht bezig geweest met na blussen. Ook het Noodopvangcentrum zelf verkeert in ernstige nood. Het NOC, dat onderdak biedt aan mensen die bijvoorbeeld door huwelijksmoeilijkheden op straat komen te staan, is zwaar overbelast. Door de beperkte op vangcapaciteit moeten soms ook mensen worden afgewezen,.die in ernstige nood verkeren en dringend psychische begeleiding nodig hebben. Doorverwijzen naar andere crisisopvangcentra is nauwelijks mogelijk, omdat die met dezelfde ruimteproble men zitten. Voor cliënten met uitsluitend een onderdakprohleem zou een sociaal pension een goede oplos sing zijn. Zo'n pension is een tij delijke woonvoorziening, waar in de bewoners kunnen beschik ken over een bed, een badgele genheid en een keuken, totdat zij een zelfstandige woonruimte hebben gevonden. In het pen sion betalen zij gewoon huur; feestelijke begeleiding, zoals in et NOC, staat niet voorop. Het stichten van een sociaal pension zou de druk op het Noodopvang centrum enigszins kunnen ver lichten. Vorige week ontving het op een geheim adres gehuisveste NOC drie leden van de Tweede Kamer. CDA-parlementariërs Doelma-Pel, Van der Heyden en Koetje kregen een notitie over de noodzaak van een sociaal pension in Viaardingen mee naar huis. Van het bezoek wer den tv-opnamen gemaakt voor het NCR V-programma Hier en Nu, dat op 22 november wordt uitgezonden. De uitzending is gewijd aan het groeiende tekort aan opvangplaatsen in heel Ne derland. Schiedam Een beschonken vrachtwagenchauffeur was vrij dagavond 20 kwaad, dat hij in het politiebureau zowel zijn chauffeursdiploma's als interna tionaal rijbewijs verscheurde. De 30-jarige Schiedammer reed even daarvoor slingerend over de Burgemeester Honnerlage Greteïaan. De bestuurder van een perso nenauto vond zijn rijgedrag on verantwoord en wist de man tot stoppen te brengen. Toen hij uit stapte, meldde een politiewoord voerder, kon de man bijna niet meer op z'n benen staan. Hij werd voor een blaas- en bloed proef naar het bureau meegeno men. Daar verscheurde hij zijn paperassen. De politie weet niet of hij kwaad was op zichzelf of op de agenten die hem aanhiel den. Maassluis De dief, die afgelo pen weekeinde inbrak in een flat op de zesde verdieping aan de Merellaan, was niet erg oplet tend. Hij haalde de halve woning overhoop zonder iets van zijn ga ding te vinden. De vier biljetten van duizend gulden, die open en bloot op het dressoir lagen, zag hij echter over het hoofd. Gron diger te werk ging hii in 'een tweede flat op dezelfae etage: daar nam hij 1900 gulden en een handvol sieraden mee. De politie vindt het opmerkelijk, dat in au gustus van dit jaar eveneens een serie inbraken op de zesde ver dieping van dezelfde flat plaats vond. SchiedamIn zijn nieuwe ba an bij FC Den Haag heeft Kees te Gus- sinklo inmiddels wel gemerkt, dat bij veel voetbalclubs de sponsors serieuzer worden genomen dan de supporters. Dat zei de voormalige jongerenwerker van Schiedam-Zuid vrijdagavond bij zijn afscheid inKlubhuisZuid. „Supporters worden vaak nog beschouwd als een stuk vuil, waar de verenigingen alleen maar last van hebben', zei Te Gussinklo,Als je andere clubs vraagt wat ze nu eigenlijk voor supporters doen, dan hebben ze 't over goede politiebegeleiding, broodjes worst en een gro te wapperende vlagmaar ze leggen er geen gevoel in. Veel clubs zijn op een materialistische wijze bezig de supporters te paaienals ze trouwens al zover komen". Prins Frans stapt de 'voetbal' uit, de handen ten hemel geheven en enthousiast begroet door de Rietzeilers.' Schiedam„Elke dag sta ik met angst in mijn hart op mijn werk', wat zou er nu weer gebeurd zijn?" De laatste bewoner van hetsloop- complex Boerhaaveplein waarschuwde vorige week al de brand weer, dat het leegstaande complex, enkele meters verderop aan de Rotterdamsedijk, uiterst brandgevaarlijk was. Alleen de voorkant van de leegstaande woningen werd vervolgens dichtgetimmerd, „terwijl de achterkant net zo gemakkelijk toegankelijk is voor van dalen' Bij de brand gisteravond werd de bewoner op zijn werk ge waarschuwd, maar hij kreeg ge lukkig te horen dat de brand woedde in een rijtje slooppanden op enkele meters afstand van zijn eigen woning waarvan de belendende percelen groten deels zijn gesloopt. „Er zijn mensen die zeggen tegen me: ga dan verhuizen, als je bang bent voor brand. Maar waar om?" De bewoner maakt duide lijk dat hij thans 13 procent van zijn netto inkomen verwoont voor een driekamerwoning met keuken en dakterras. De ge meente heeft kamerwoningen aangeboden, waarvan aanvaar ding volgens de bewoner ingrij pende financiële consequenties met zich meebrengt. Voor een gemiddelde eenkamenvoning met een keuken erin betaalt hij al gauw 30 procent van zijn inko men, voor een tweekamerwo ning zelfs 40 procent en voor een vergelijkbare woning als hij nu heeft, zelfs 53 procent „Als ik dat doe, zit ik er voor de rest van mijn leven aan vast", zegt hij. „Kijk, iedereen moet inleveren, .zelfs de politie. Maar dan gaat het om een paar procent. Waar salaris moeten inleveren? Onlangs werd de bewoner in het gelijk gesteld door kantonrech ter mr. F.H. Piket, toen de stich ting Helpt Uw Medemens de huurovereenkomst wilde beëin digen. Van de kantonrechter mocht hij blijven waar hij zat. Daarom stelt het de bewoner des te meer teleur, dat sommige Schiedammers zich agressief over hem uitlaten. „Alsof ik een kraker ben. Maar ik heb niks verkeerd gedaan, ik woon hier alleen maar". De bewoner stelt nadrukkelijk van de gemeente geen reële aan biedingen te hebben gehad voor andere woonruimte. „Ja, aan de Fabristraat, dat na bezichtiging van binnen een gigantisch krot bleek te zijn. Niet eens met een douche. En daar zou ik na vier jaar alweer uit moeten. Zo waren er nog een paar, maar dat kan ik geen serieuze aanbiedingen noe men". Dat vrijdag in deze krant stond dat hij op enkele aanbie dingen niet was ingegaan, vindt de bewoner dan ook bezijden de werkelijkheid. „Zo gaat het pu bliek nog denken dat ik een dwarsligger ben. Maar het wa ren geen reöle aanbiedingen". Sinterklaas op carnaval Schiedam/Viaardingen Prins Pieter en prins Frans zijn beiden herkozen als de feestelijke vor sten van het Buizengat en het Brandersgat, ofwel respectieve lijk Viaardingen en Schiedam. Beide stadsprinsen hebben hun herbenoeming met enthousias me aanvaard. De publieke opi nie speelde in beide steden een doorslaggevende rol. Pieter van Heeden vormt als prins Pieter I een uitstekende combinatie met de Leutloggers, de carnavalsvereniging die vrij dag in Triangel de keuze van hun vorst bekendmaakte. Het was een leutig avondje, waarbij- onverwachts Sinterklaas op visi te kwam. „Ik ben geloof ik een weekje te vroeg", vertelde Sin terklaas, „maar ziet u, ik zat in Spanje en dacht: misschien kan ik nog net het zotte feest van de lie van de 11e meemaken, dan kom ik voor mijn eigen verjaar dag in de stemming". En dus bleef Sint Nicolaas de hele avond feestvieren. Komend weekeinde is zijn officiële intocht In de Blauwe Brug in Schiedam waren het de Rietzeilers, die, ge steund door hun Rozenburgse carnavalsvrienden De Smooks- nuivers, een feestje bouwden. Frans van Krugten, een sympa thieke ondernemer die ook in de sportwereld bekend is, kwam hier binnengereden in een hou ten voetbal en hoewel nie mand hem toen nog kon zien, raadde het publiek al: „Oh, prins Frans weer!" Met applaus en een herhaald alaaf werd prins Frans begroet, toen hij de steek opgezet kreeg. Blaaskapel De Pullekes zorgde voor de muzikale omlijsting tij dens het plechtige deel van de avond. Voor die tijd, en daarna, was er dansmuziek, verzorgd doordïsc-jockey Martin Green. Waarna Kees te Gussinklo' uit eenzette dat het bij FC Den Haag veel beter gaat: „Anders was ik er ook nooit aan begonnen". Hij wees erop dat er in het Zuider park een eigen home komt voor de supporters. Kees' afscheidsfeestje aan de Dwarsstraat bestond verder voornamelijk uit het ophalen van herinneringen aan een veel bewogen tijd in het Schiedamse jongerenwerk. Sinds clubbuis De Dijk dicht is, zijn er al hon derd ruiten gesneuveld van de Heilig Hartkerk. Voorzitter Al- bert Bons van de bewonersvere niging Schiedam-Zuid (BVSZ) zei dat.het in de zes jaar, dat Te Gussinklo in de Gorzen gewerkt heeft, altijd te merken was als hij vakantie had. „Want dan ging het weer mis. En als Kees weer terug was, hadden de Gorzena- ren nergens last van". Het afscheid van Schiedams meest besproken jongerenwer ker werd bijgewoond door colle ga's als Frans Ekel, Johan Jans- 50 J«r Uw badijn-spsiisllst Hoefd'Sponssr Excalsior.'2G SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvesi) SchiedamIn een woning aan de Heelmeesterstraat hebben inbre kers een flinke slag geslagen. Zijgingen meteen kleuren-tv, stereo toren, foto- en videoapparatuur, sieraden en. een computer aan de haal. De bewoner werd voor 2B.500gUlden gedupeerd- Uit een bedrijfspand aan de Boterstraat werden geld, stopwatches en messen ontvreemd. Men kwam binnen door met behulp van een lad der op hetdak te klauteren en daar een lichtkoepel te forceren. Bij een inbraak in café Centrum-West aan de Vlaardingerdijk werd slechts een jas gestolen. De eigenaar zat dan ook veel meer in zijn maag met de schade, die werd aangericht een flipperkast en een ju kebox w erd en vernield. Uit een woning aan hetNïeuwlandplein werden geld en sieraden ge stolen. Maassluis Dat Maassluis een fazond verenigingsleven heeft, lijkt elke week wel uit tal van activiteiten. Er is veel talent. Dus als je de meest in het oog springende talenten op één avond bij elkaar haalt, dan kan dat feest bij voorbaat al niet meer stuk. Het was een dynamische avond, vrijdag in de grote zaal van de Koningshof, en de Culturele Raad van Maassluis bewees met een al dat de huldiging van de 'culturele kampioenen' een ij- zersterke traditie kan worden. *t Was de eerste keer, dat een aan tal Maassluizers voor hun cultu rele prestaties in het zonnetje werd gezet. Het idee is afgekeken van de kampioenenhuldiging, zoals de sportraad die elk jaar organi seert, De sportkampioenen wor den dan uitgenodigd voor een feestelijk samenzijn maar voetballen of tennissen doen ze dan natuurlijk niet, en dat is een opmerkelijk verschil met de cul turele huldiging. Enkele geno mineerden in de Koningshof maakten vrijdag graag van de gelegenheid gebruik om in de bomvolle zaal iets van hun kun nen te demonstreren. Er is in Maassluis meer dan de Furie-ade en het Nationaal Sleepvaartmu- seum, dat bleek wel. Wethouder Liesbeth Snoeck sprak de cultu rele kampioenen lovend toe. Het ging om Hans Visser, Leen Lu- cardie, Huug van Buuren, Zeger Verhage, Jopie Vons, Marion Schouten, Renate Riesmeyer en Ingrid van den Oever en Het Wapen van Maassluis. Leen Lucardie dirigeert zijn ensemble Suzato: het barokgezetschap Is slechts één van de muzikale voort brengselen van de creatieve Maassluizen Prestaties Hans Visser verwierf landelijke bekendheid met zijn boek over Simon Vestdijk, Het was een omstreden biografie, en de Cul turele Raad van Maassluis ziet zijn geschriften als een belang rijke bijdrage voor verdere dis cussie en studie over een voor aanstaande Nederlandse auteur. Hans Visser is chemicus van beroep. In Maassluis zelf is hij minder bekend, maar dat is geen criterium voor de jury. Het gaat erom of iemand een culturele prestatie heeft geleverd. Leen Lucardie heeft zich als voorzitter van stichting De Kern sterk gemaakt voor het FNV-ge- bouw aan de P.O. Hooftlaan. Sinds de opening van dit gebouw in 1967 maakten veel muziek verenigingen dankbaar gebruik van dit centrum. Lucardie richt te bij KunstNa Arbeid het jeugd orkest op. Kort geleden richtte hij een ensemble op voor barok muziek, Suzato genaamd. Lucar die zette zich in het verleden ook in voor een stedelijke muziek school, die later is opgegaan in de streekmuzieksehool Nieuwe Waterweg-Noord. Indertijd was Leen Lucardie gangmaker bij de oprichting van de Culturele Raad, zodat deze meteen één vart zijn pioniers in het zonnetje kon zetten. Voorts was hij betrokken bij de komst van het Schuurke- rktheater. En hij werkt mee aan het Bevrijdingsconcert, dat elk jaarin mei wordtgehouden. Ome Huug van Buuren is 60 jaar lid van Kunst Na Arbeid, waar van 35 jaar als bestuurder- De nu 83-jarige Van Buuren bedacht van alles om de clubkas te spek ken. Hij organiseerde rommel markten, waarvoor hij de twee dehands spulletjes zelfs inzamel de. Zeger Verhage was een van de vier finalisten van de pianodrie- daagse, die eerder dit jaar in de Rotterdamse Doelen werd ge houden. Hij speelde aanvanke lijk klarinet, maar kon er tijde lijk niet op spelen vanwege een correctie aan zijn gebit, en daar om legde hij zich twee jaar gele den toe op de piano. En onder leiding van Hans Bijsackers ont wikkelde de I3-jarige Zeger in recordtempo zijn talent voor dit instrument, Jopic- Vons is gedurende een kwart eeuw actief geweest in het culturele leven van Maassluis. Ze deed jaarlijks mee aan de voorbereidingen van de Maas- sluisse Muziekweek, die zij ook presenteerde. Zij was lid van de Culturele Raad. En in het Schuurkerktheater presenteer de zij de Open Podium-avonden en werkte zij mee aan de scholie- renquiz. Marton Schouten was de initia tiefneemster van de musical Maassluis danst aan Bet Scheur. Bij deze gigantische manifestatie waren 500 mensen betrokken en Marion was er de spil van. Met haar nominatie voor de huldi ging worden ook alle andere or ganisatoren- van 'dansend Maas sluis' geprezen, benadrukt de jury. Het Wapen van Maassluis be haalde dit jaar In Werkendam de eerste plaats van de eerste divi sie tijdens het jaarlijkse drum bandkampioenschap. De muzi kanten, gesteund door het majo- rettepeloton, promoveerden daardoor naar de eredivisie. En mei een solo-optreden bij de Nationale Twirling-kampioen- schappen wonnen Renate Ries meyer en Ingrid van den Oever allebei een gouden medaille. sen en Rob Bergevoet, wijkbe woners, CDA-raadslid Ton Seis en de jongeren zelf met wie Kees het meest te maken heeft gehad. De'avond werd gepresen teerd door de als doodgravers- zonder-broek verklede Frans Keemink en Remco van der Stelt. Kees te Gussinklo heeft al een wedstrijdje geregeld tussen de jongeren van Schiedam-Zuid en FC Den Haag. En binnenkort gaan de jongeren van Zuid naar Den Haag, als SVV daar een uit wedstrijd speelt. Kunnen ze hun jongerenwerker op zijn nieuwe stek begroeten. In Klubhuis Zuid werd hem een muts van SVV opgezet. Die moest hij de hele avond dragen. „Moet ik die opzetten? Nee! Dan word ik ont slagen!" Klubhuis Zuid, de overkoepe lende instantie, voert momen teel sollicitatiegesprekken voor de opvolging van Te Gussinklo en dan zal De Dijk weer open kunnen. Er moet snel iets gebeu ren, realiseert men zich ook bij de politie. Anti-vandalismeeoör- dinator mr. Wil Boonstra heeft al kenbaar gemaakt in Zuid te willen praten over de komende jaarwisseling. Vorig jaar werd de kerstbomen- brand niet meer bij de kerk in de Lekstraat gehouden, maar bij de BuitensJm's dankzij de inzet van Kees te Gussinklo, de BVSZ, de jongeren en slechts een gering aantal buurtbewoners. Er stona enkele dagen een feesttent bij de Buitensluis. Maar verder was er nauwelijks medewerking, en er was veel kritiek op het optreden "van de politie, dat als provoce rend werd ervaren. Als boven dien niet méér omwonenden van de kerk de handen uit de mouwen steken, is het maar de vraag of de kerstbomen opnieuw bij de Buitensluis worden ver brand. Wellicht kiezen de jonge ren dan weer voor bun oude plek, bij de kerk, waar twee jaar geleden de ruiten van de omlig gende winkels werden inge gooid door jongeren, die er lustig bij gedronken hadden. Boonstra wil eens onderzoeken hoe het dit- jaar moet. Bij het afscheid van Kees te Gus- - sinklo werd benadrukt, dat zelfs aan de politie te roerken is dat er geen jongerenwerk meer is. ,3Ü- na op de plek, waar vorig jaar cfe kerstbomen werden verbrand, werd vorige week, toen minister Smit-Kroes er was, door de poli tie met dunne poep j Door de politie! Alsof dat geen vandalisme is!" Schiedam Nauwelijks hon derd mensen zaten zaterdaga vond in de grote zaal van het Passagetheater. V oor hetmeren- deel waren het familieleden en vrienden van de leden van to neelvereniging Utile Dulci. De titel 'Bloed en Liefde' roept asso ciaties op aan kasteelromans, maar dit keer betrof het een dol komische tragedie van Godfried Bomans. HBS'ers uit de jaren zestig zullen zich 'Bloed en Liefde' nog goed herinneren. Op schoolfeesten was dit stuk indertijd populair, omdat er behalve veel te lachen ook iets te leren viel. Voor een vereniging, die zich siert met de naam Utile Dulci, lijkt het zelfs op maatwerk. Maar net als de HBS'ers van toen doorMARI TIMMERMANS lachte het publiek zich ook nu tranen om de dwaze anachronis men, de spitsvondige dialogen en de kolderieke verwikkelin gen. Maximiliaan van Oostenrijk (Max Sauerbier) steekt Dirk de Derde (Ines Hulay) dood, Jaeoba van Beieren (Chistine Arcari) papt aan met Karei de Vijfde (Gerard Klijnsmit) en om de pols van een arme bedelmonnik (Jan Lieuwen) blinkt een duur pols horloge. Godfried Bomans zou met plezier zijn eigen stukin de handen van de regisseurs Guido Jonckers en Reina Kleipool heb ben bezien. Aan publiek zonder historisch besef of literair gevoel is Bloed en Liefde echter niet besteed. Zaterdagavond trof Utile Dulci het nog, maar het stuk moet nog tien keer in bejaardentehuizen en wijkcentra worden geprolon geerd. Zou het publiek er daar geen moeite mee hebben? „Daarover, maak tk me af en toe ook zorgen", erkent Liesbeth, „maar ik vind dat we het maar gewoon moeten spelen. We zien wei hoe het gewaardeerd wordt". In de Schiedamse Passage vond men het erg leuk in ieder geval. Het weinige publiek applaudis seerde de Passage zelfs voL Wij presenteren u een stijlvolle gas haard: de Paber Grandeur. Een authentiek ontwerp, meer dan een eeuw geleden gekreëerd. Ook vandaag op am bach tel ij ke wijze gekonstrueerd van gietijzer. Een verwarmingsbron, die zowel in een traditioneel als in een modern interieur opvalt door z'n markant design. Uiteraard voldoet de Gran deur qua techniek aan de eisen van deze tijd. Nu te bewonderen bij uw Faber-dealer. H. v. Kooi] Oosihavenkade 14 Viaardingen 4343213

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1